O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BYLO NEBYLO - 6 PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 10 leden 2013

Švédský stůl vybraných událostí, jak šly dějinami. Zařadit občasný půst prý člověku svědčí, tělo se čistí, trávicí soustava odpočívá. Takže dietní menu pro 11. leden: královský žold, cukerný klíč, počasí naruby, bordel v bytě - šťastné dítě.

 

 

 

 

 

 

 

1158 – udělal český kníže Vladislav II. barterový obchod s římským císařem Fridrichem Barbarossou: Vladislav pomůže Barbarossovi v boji proti papeži a italským městům s Milánem v čele a Barbarossa vloží na Vladislavovu hlavu královskou korunu. A tak se Vladislav stal v lednu 1158 v Řezně druhým českým králem.

 

     Čeští stavové se urazili, jaké jim dělá kníže, nyní již král, za zádama obchody a taky, že se s nima napřed neporadí a odmítli se tažení do Itálie zúčastnit. Tak Vladislav řekl, že to celé platí on a že účast je dobrovolná. „Tak to jo“, pravili čeští stavové a přidali se. Cestou vyplenili spojenecké Bavorsko a vůbec si počínali tak statečně, že dříve než vojsko dorazila k milánským hradbám jejich strašlivá pověst.

 

     Sami Češi ji pak ještě přiživovali kousky jako bylo rožnění batolat uplácaných z těsta, což milánští z dálky tak úplně nepoznali a domnívali se, že Češi jsou skuteční lidojedi. Za zásluhy pak prý císař věnoval Čechům do znaku bílého lva, praví kronikář Dalimil.

 

     Cestou do Itálie královští okoukali stavitelský majstrštyk ve střední Evropě téměř neznámý – mosty z kamene. A po návratu nechal jeden takový postavit král v Praze. Protože stavbu si vzala pod patronát jeho manželka, jmenoval se most po ní – Juditin. Vydržel dlouhých 170 let, než ho strhla povodeň. Jeho zbytky pak zakomponovali do mostu nového, Karlova :-)

 

 

 

1922 – byl poprvé aplikován inzulín diabetickému pacientovi ve velmi vážném stavu. Zabralo to prakticky okamžitě. Tím se cukrovka přesunula z kategorie „smrtelná“ do kategorie „protivná, ale léčitelná“. Výroba inzulínu se vzápětí rozběhla na plné obrátky.

 

     Kanadskému chirurgovi Fredericu Bantingovi, který úspěšně inzulín izoloval z hovězího pankreatu, byla o rok později udělena Nobelova cena za  fyziologii a medicínu. A protože měl smysl pro fair play, polovinu peněz dal svému asistentovi, který se na výzkumu podílel.

 

 

1949 – první zaznamenaná sněhová přeháňka v Los Angeles. A u nás nezaprší a nezaprší...

 

 

 

2013 – zemřel díky invazi cizích civilizací můří sporák s ovcí v troubě. Když jsem chtěla totiž zkontrolovat její stav, zůstalo mi madlo od dvířek v ruce. Sklo jsem tak nějak chytla kolenem, to přežilo.

 

     Vzápětí umřel ovládací knoflík, takže ta mrcha nešla ani vypnout.

 

     Knoflík se za pomoci kleští a hrubého násilí podařilo spravit, ovce byla dopečena a teď tu tak sedím a dumám, jestli zavolám opraváře nebo pořídím novej sporák.

 

     V obou případech to znamená sporák vytáhnout a zlikvidovat cizí civilizace, které se za ním vyvíjejí. Ostatně, ty to stejně všechno zavinily. Když jsem je likvidovala u příležitosti posledního malování, dala jsem si socialistickej závazek, že to budu dělat pravidelněji, než jednou za 10 let.

 

 

 

     A tak jsem sporák vytahovala a vytahovala, samozřejmě za madlo od trouby a strašlivou můří silou jsem ho jednou ulomila. I vyvrtala jsem šikovně náhradní dírky a rukojeť chytla  ve dvou rezervních úchytech. No, a dneska povolily i ty rezervní úchyty. Vrtat už není kde...

 

Můra Kosmasová

 

 

 

 

Komentáře (5)add feed
předpokládám, že to na obrázku je ten originál sporák : toulavej
teď si uvědomuju, že strašivá můří síla musí být opravdu strašivá, když tenhle sporák vytahuje a vytahuje, tedy mnohem strašlivější, než bych si býval byl kdy pomyslel . . . :-)

jen tak dál . . .
leden 11, 2013 11:32
Pěkně jse si početla : wendy
je to svěží a vtipné a člověk se stále dozvídá něco nového. Zvláště děkuji za rok 1158.

K cizím entitám za sporákem - dokud jsme neměli napojení na plyn pružnou trubicí, taky se zabydlovali. Ale ted, jak je to pohodlné, nemají šanci. Jestli se ti mohu vrtat do problému, tam ještě rezervy jistě jsou - kup si nový.
Dobrá rada nad zlato, viď ???!!!
smilies/wink.gif smilies/cheesy.gif
leden 11, 2013 12:10
jen k te cukrovce : romanB odjinud
je sice pravda, ze zrovna me se podarilo ten cukr zase po peti letech dostat pod sest, ale jinak obecne plati nikoliv "protivna, ale lecitelna", jako spis "protivna, nelecitelna, ale da se udrzet pod kontrolou". A jinak paradne psany - tohle nejsou jen opisy z wiki.
leden 11, 2013 12:25
roman : mura1
já vím, že neléčitelná ve smyslu, že by se jí člověk zbavil. bylo to míněno jako "udržet pod kontrolou " jen mi prostě jiný vhodnější krátký slovo nenapadlo smilies/smiley.gif
leden 11, 2013 12:47
Mít Můru : Ivča
jako učitelku dějepisu, možná by mě ten předmět v dávných dobách i bavil. A to i dost...
leden 11, 2013 18:36
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]