O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BYLO NEBYLO - 5 PDF Tisk E-mail
Středa, 09 leden 2013
Přejít na obsah
BYLO NEBYLO - 5
Strana 2

Švédský stůl vybraných událostí, jak šly dějinami. Menu pro 10. leden:  kupředu zpátky ni krok, opravdu český kníže, pro víru a pro peníze, důležité je mít systém, Kolt & kolt, metropolitní železnice, ruský Sauron, sláva a soumrak superhrdiny, z pozůstalosti Alfréda Nobela.

 

 

 

 

 

 

49 př. n. l. – „Alea iacta est“ pravil Julius Caesar, kterému se nelíbilo, že zatímco šířil v Galii mečem a oštěpem slávu Říma, spolutriumvir Pompeius si budoval v senátu pevné pozice, i překročil řeku Rubikon a vydal se zatočit s Pompeiem i republikou. Úsloví o kostkách, co byly vrženy, mi připomnělo, že mám z dětství doma někde knihu „Co to je, když se řekne“, která vysvětluje původ všech možných zlidovělých rčení, tak jsem prohrábla knihovnu a našla ji.  

     U nás se nic nevyhodí :-)

 

 

 

1055 – zemřel Břetislav I., český kníže z rodu Přemyslovců, nemanželský syn knížete Oldřicha a dívky z lidu Boženy (praví legenda), otec prvního českého krále

 

 

1422 – husité porazili druhou křižáckou výpravu. Střetli se u „německé“ Kutné Hory a po počátečním krátkém zaváhání hnali křižáky v čele se Zikmundem až k Německému Brodu, který srovnali se zemí a připsali si tak další zářez na palcát. Od dalšího pronásledování trosek křižáckého vojska husité upustili, protože 500 vozů naložených kořistí je trošku brzdilo.

 

 

1778 – zemřel Carl Linné, švédský botanik, jak jsem s překvapením zjistila, protože až doposud jsem se domnívala, že to byl zoolog-cestovatel :-) Neboť v mých knížkách o papouších bývá zhusta za jménem papouška v závorce uvedeno „Linné a letopočet“... 

 

 

 

 

 

     Ve skutečnosti neobjevil ty papoušky, ale vnesl řád do celé přírodní říše. „Deus creavit, Linnaeus ordinavit“ (Bůh stvořil, Linné uspořádal), říká citát. Vymyslel totiž dvouslovný způsob označování živých organismů – rodovým a druhovým jménem. Stejně geniální jako české chemické názvosloví.

 

 

1862 – zemřel Samuel Colt, výrobce populárního bubínkového revolveru. O něm by nám třeba nějakou zajímavost mohl prozradit Opas ;-)

 

 

 

 

 

1863 – v Londýně vynalezli metro. Vedlo z nádraží Paddigton na nádraží Farringdon a jezdilo na páru.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]