O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

S “BERANEM” NA YUKON - III. PDF Tisk E-mail
Neděle, 15 duben 2012
Přejít na obsah
S “BERANEM” NA YUKON - III.
Strana 2
Strana 3

Noční život městečka Dease Lake se omezuje na jediný nepříliš zajímavý bar a tak jsme šli brzy po večeři spát, abychom mohli časně ráno vyrazit na další cestu. Vyjeli jsme tedy hned za svítání a byli odměněni pohledem na první stádečko caribou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

     Jeleni caribou jsou v Evropě známí jako sobi a ti naši jsou na rozdíl od evropských divocí. Proto nemusí tahat Santa Clausovi ani nějakým domorodcům saně a mohou se svobodně potulovat severskou přírodou. Potíž je jen v tom, že se rádi potulují i v okolí silnic a tak je dobře v oblastech, kde se vyskytují, trochu zpomalit.

 

      Hlavně v nepřehledných zatáčkách.

 

     Těmhle caribou žijícím v malých stádech na severu Britské Columbie a jižním Yukonu se říká woodland caribou, na rozdíl od obrovských stád barren land caribou, které migrují v nezalesněných oblastech na dálném severu Kanady a Aljašky.

 

 

 

 

 

 

 

      Krajina okolo Dease Lake je kromě krásné přírody zajímavá ještě z historického hlediska.

 

 

     První běloši sem přišli ve větším počtu kolem roku 1866 díky budování takzvaného Collins Overland Telegraph. To byla grandiózní stavba, kterou autorizoval Abraham Lincoln a která měla spojit San Francisco s Moskvou a tedy i Ameriku s Evropou.

 

 

     Byly nataženy tisíce kilometrů drátu, ale celý projekt byl opuštěn poté, co se podařilo přes Atlantik úspěšně natáhnout první podmořský kabel.

 

     Později, když došlo na severu k objevům zlata, byla ale dokončena v roce 1901 aspoň část telegrafu na Yukon.

 

     Vedení divočinou udržovaly dvojice mužů, kteří žili ve srubech, lovili, pěstovali pro vlastní potřebu zeleninu a často si přivydělávali coby trapeři.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]