O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

O POČASÍ A JMENINÁCH 31. TÝDNE PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 02 srpen 2007

Meteorologie je věda. Někdy mi připomíná spíš takové to luštění budoucnosti z kávové sedliny. Vám ne? Prozradím vám tajemství, jak to dělají meteorologové na druhém konci světa:

Indiáni přijdou za šamanem zeptat se, jestli bude tuhá zima. Šaman rozhodí kamínky, podívá se na ně a řekne:  “Nevím, Velký Manitou mlčí. Ale pro jistotu štípejte dříví.”

Tak indiáni odejdou, štípají dříví, ale za týden se přijdou zeptat znova. Šaman tedy rozhodí kamínky, kouká na ně a povídá: "Nevím, Velký Manitou stále mlčí. Ale pro jistotu štípejte dříví." Indiáni zase odejdou a štípají dříví, ale šaman, aby neztratil autoritu se jde zeptat na nejbližší meteorologickou stanici, jaká ta zima bude.

 

A tam mu odpoví: "My nevíme, ale asi pořádně tuhá. Indiáni už čtrnáct dní štípají dříví."

 


 

 

 

Gustav (2. 8.)   má severský původ; je to slavné jméno mnoha švédských králů. Původně znělo Gotstawer - a znamenalo opora (sloup) Gótů. Kdo jinak se tak mohl jmenovat - než králové. Zcela nejslavnější byl Gustav I. Vasa (Gustav Eriksson Vasa - žil v r. 1496-1560). Švédové jsou na něj i na jeho rod patřičně hrdi a mají proč. Byl velice moudrý a neobyčejně vzdělaný; s jeho nástupem na trůn pronikla do země reformace. Zasloužil se o výstavbu měst, stavby silnic, rozvoj řemesel, zemědělství a školství. Jeho vnuk Gustav Adolf II. nastoupil na trůn v r. 1611, byl obratný politik i vojevůdce a díky vyjednávání a výbojům se mu podařilo značně rozšířit švédské území a vliv. Jeho vítězné tažení Evropou zastavil až Albrecht z Valdštejna. Jméno Gustav pak přecházelo na další švédské dynastie.

Slavných nositelů tohoto jména by se našlo dost - krom švédských králů bychom mohli zmínit Gustava Flauberta, francouzského spisovatele, Gustava Hamela - propagátora aviatiky, Gustava Klimta - slavného rakouského malíře, sportovec Gustav Adolf Schurr, německý cyklista, který několikrát zvítězil v závodě Praha-Berlín-Waršava, Gustav Bubník, slavný hokejista, Gustav Mahler, hudební skladatel - a nakonec můžeme jmenovat původně bratislavského kavárenského povaleče, následně politického vězně a nakonec - jak už je v této zemi zvykem - presidenta republiky – koho? No přeci Gustava Husáka. Krom toho, že už neuměl pořádně slovensky a ještě ne česky, takže hovořil skutečně neskutečným jazykem, kolovalo o něm možná víc anekdot, než o Františku Josefu I. - a to je co říct.  

 

Miluše (3. 8.)  Jazykozpytci se přou, zda jde o domáckou formu jména Miloslava (čili žena, dívka - slavná svou milostí, roztomilostí, láskou), nebo jméno vytvořené ze základu mil- tedy milá, milovaná. Jiní se domnívají, že jde od český překlad latinského jména Amata, či francouzského Aimée. Ať už je to jak chce, Milušky a Milunky a Míly byly dívky a ženy milé naším srdcím a je tomu tak i nadále. Miluší je u nás asi čtyři a půl tisíce; mezi nimi můžeme jmenovat herečku Miluši Šplechtovou a zpěvačku Miluši Voborníkovou. Je to moc hezké české jméno, třeba zas přijde do módy a Milušek nám přibude.   

 

 

Dominik (4. 8.)  má jméno odvozeno od latinského slova Dominus - tedy "Pán". Je tedy pánův, patří pánovi. Vlna jeho popularity se vzedmula v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy řádová sestra Luc-Gabrielle (vl. Jménem Jeanie Deckers) z kláštera ve Fichermontu (Belgie), jinak zvaná Soeur Sourice, tedy Sestra úsměv (v USA ji znali jako The Singing Nun) nahrála a nazpívala roztomilou písničku "Dominique-nique-nique" (u nás ji nazpívala zpěvačka Judita Čeřovská jako „Dominiku-niku-niku, ty jsi sám jak poustevník, já hříšnou duši mám...) pamětníci jistě nezapomněli...  Nicméně nyní opět po létech jeho oblíbenost začala strmě stoupat, a to - světe div se - díky českému hokejistovi Dominiku Haškovi, jehož sláva je celosvětová. Dokonce  prý se po něm pojmenovávají děti i v rovníkové Africe, kde se rozhodně hokej moc nehraje. Jo, svět je malej. Ten původní Dominik se narodil v roce 1170 ve Španělsku a stal se zakladatelem a patronem řádu Dominikánů. Také převzal záštitu nad cechem krejčích a lidé se k němu obracejí i o pomoc při krupobití. I slavných Dominiků by se pár našlo. Krom již zmíněného Dominika Haška uveďme slovenského spisovatele Dominika Tatarku, nebo Domenica Modugnu – italského zpěváka a hudebního skladatele (všichni známe jeho "Ciao, ciao bambino..." nebo "Volare, oho". Jinak „neděle“ se italsky řekne domenica a španělsky domingo - roztomilé, že?   

 

Kristián (5. 8.)   "Jen pro ten dnešní den, stojí za to žít..." Ach ano, všem se nám zaleskne slza v oku při vzpomínce na neodolatelného Oldřicha Nového a jeho nezapomenutelný stejnojmenný film. Kristiánovo jméno je řeckého původu a znamená křesťan, neboli pokřtěný. Je též spojeno s autorem latinské svatováclavské legendy z desátého století. Jeho původní jméno znělo Strachkvas a byl prvním Přemyslovcem, který se dal na dráhu duchovní. Stal se řeholníkem a působil v Řezně, kde také sepsal své největší dílo - Život a umučení Svatého Václava a jeho báby Svaté Ludmily. Mimochodem on sám se narodil v den smrti svatého Václava - tedy 28. září a tento den je u nás též státním  svátkem. Takže se vlastně řeholník Kristián - Strachkvas stal naším prvním doloženým kronikářem.Toto jméno je ve světě velmi oblíbeno. Jmenovalo se tak i několik dánských králů - ale také HANS CHRISTIAN ANDERSEN, krom něj bychom jmenovali např. malíře  Christiana Schroedra,  dále básníka Christiana Morgensterna - a matematikové Christiana Dopplera – známého rakouského matematika a fyzika.   

 

Oldřiška (6. 8.)  nebo také Ulrika. Obě jména jsou ženskými protějšky mužského jména Oldřich, které vzniklo ze staroněmeckého Uodalrých - tedy bohatý panovník. Patronkou tohoto jména se stala velice zbožná Oldřiška Nischová,  která se narodila 18,září 1882 v německém Mittelbiberachu.  Ve svých dvaadvaceti letech vstoupila do řádu Milosrdných sester Svatého kříže.  Tvrdá práce a odříkání ji posléze umořily, takže v r. 1913 zemřela na tuberkulózu. V roce 1987 ji papež prohlásil za blahoslavenou. Oldřišek u nás už moc není - jen asi čtyři a půl tisíce... ale rozhodně jim přejeme všechno nejlepší k svátku, hodně štěstí a lásky.   

 

Lada (7. 8.)  má jméno velice starobylé. Ve starých slovanských jazycích znamenalo Lad - pořádek, též dívku, nebo pannu, ale také manželku. Dokonce se toto slovo vyskytovalo v chaldejštině a lýkijštině a opět znamenalo paní, manželka. Další významy tohoto jména jsou podobné – v pohanském bájesloví se tak jmenovala bohyně krásy, lásky a manželství, Lada byla též družka Perunova. Lada se též jmenovala naše milovaná princezna se zlatou hvězdou na čele... hlavní představitelka v jedné z našich nejoblíbenějších pohádek. Lad je u nás - bohužel - velmi málo. Snad toto hezké jméno zas jednou přijde do módy, jeden nikdy neví, ale byla by škoda, kdybychom o naše Lady přišli. Mezi ty známé patří česká cyklistka Lada Kozlíková.    

 

Soběslav (8. 8.)  má starobylé jméno slovanského původu, které bývalo velmi oblíbeno již za Přemyslovců, znamenalo "v sobě slávu" - je to tedy člověk, nesoucí důvěru v sebe, ve svou slávu. Jmenovali se tak např. dva naši významní panovníci - Soběslav I. a Soběslav II. Zvlášť ten první se proslavil tím, že po vyhrané bitvě  u Chlumce, kde porazil německou armádu vedenou římským králem Lotharem,se zachoval velice ušlechtile. Lothara nepopravil, jak bylo zvykem, ale přijal od něj v léno Čechy  (o což mu vlastně původně šlo) a Lothara velkomyslně propustil. Ten se pak - maje celou událost v paměti - Čechám a Čechům důsledně vyhýbal. Soběslavů už u nás také moc není. Za všechny bych jmenovala českého herce s krásným hlasem Soběslava Sejka. Jinak Soběslav se též jmenuje moc hezké městečko v Čechách. Takže Soběslavové, majíce slávu již v sobě, mějte v sobě i radost – zvláště pak při oslavách vašeho svátku.

 

 

 

Pidřich

 

 

Komentáře (4)add feed
a taky mou tetu Milušku : Inka
z Jižních Čech, je jí 75 let a je to čuprbabka, stále ještě leze po žebříku a po střeše, chodí se mnou na borůvky a musím se skara tužit, abych stačila natrhat co ona. A když je třeba všechny nás srovná do latě od mne a bráchy počínaje a všemi našimi dětmi a partnery konče, jezdíme za ní na chatičku do lesů v Jižních Čechách, je to velká houbařka, dělá vynikající Kulajdu, postaví jí na kamínka, vyběhne do lesa a než se to stačí uvařit nese náruč hříbků a na kamínkách v chatce nám dělá kynuté lívance s borůvkama a zakysanou smetanou. Je samá legrace a ještě nás dokáže obehrát v "člověče nezlob se" po večerech, neboť tam není televize.
srpen 02, 2007 13:51
... : Tara
Zacnu od Gustava.... ale ja vlastne chodila do skoly s Augustynem ale rikali jsme mu Gusta a i doma ho tak nazyvali. Tak ten Gusta byl vzdycky posledni v rade, pro svou fyzickou drobnost, pod nosem mu vecne svitila svicka... ale oci... ty mel po sve babicce modre jako chrpy. Myslim, ze nemel zadne kamarady a proto asi pestoval uz v ranem mladi vselijake konicky, zatimco my jsme litali po hristi za balonem.Jednou mi v obchode poklepal nekdo na rameno: vysoky, cernovlasy vousac na me uprene kooukal a zatim nic nerikal.... ale ty oci... kdo to jen muze byt? Az promluvil, poznala jsem ho hned... ale ta fyzicka zmena za tech par let... ta byla obrovska. ...

Dominik se jmenoval nas farni hrobnik a kostelnik v jednom. Byl otcem jednoho z nejvetsich darebaku ve tride a pritom take zastaval jeste roli kostelnika a zvonika a kdyz zvonil o pohrbu, dival se pysne z veze kostela na klikatici se housenku smutecniho pruvodu, ktera se line priblizovala ke kostelu. Jednou jsem ho pozorovala, kdyz kopal cerstvy hrob, jak oprasoval hlinu z kosti uz zprachniveleho neboztika. A ty lebky... vetsinou bezzube... vubec nebyly strasidelne.... chtely jen povidat o svem osudu. Vzdyt byly vyspane a odpocate... ale Domin nemel cas na legraci... musel byt zavcas hotov. Prace to byla tezka a potom ten prilis energicky syn doma urcite i hodne snedl.

Milusku ani Oldrisku neznam. Libi se mi velmi jmeno Lada, kratke a impaktni. Tak at ziji oslavenci tohoto tydne!
srpen 03, 2007 01:47
... : Tara
zapomnela jsem Pidricha pochvalit za pekny clanek, ktery je na kudlance mym oblibenym. Je prijemne se vracetr na chvili do historie a kdyz ta fakta za vas nekdo vyhleda... byva topekne pocteni a zamysleni to tez privadi.

Diky Pidrich! At zije Pidrich ... forever and ever... !
srpen 03, 2007 01:53
... : dobry
smilies/grin.gif vyborny great smilies/smiley.gif smilies/cry.gif smilies/undecided.gif smilies/cool.gif smilies/sad.gif smilies/angry.gif smilies/cheesy.gif
březen 04, 2008 14:36
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]