Dobrý den, mám jeden dotaz. Na našem obecním úřadě zrušili trvalý pobyt bratrově přítelkyni, která u něj žila cca šest let. Mají spolu čtyřletého syna, který byl svěřen do péče otci. Matka se o něj nebyla schopna postarat. Ani nechodila do práce. Ale už u něj pět měsíců nebydlí, sama se odstěhovala – protože má dalšího přítele.
A hned podala odvolání na Krajský úřad V Plzni, nemá jiný trvalý pobyt, než u bratra; v odvolání udává, že by zrušení trvalého pobytu pro ni mělo existenční následky. U jejího vystěhování byla i policie, protože odvážela vše, co unesla. Policie pak sepsala, že už paní do domu nesmí a sebrala jí klíče. Myslíte, že jí Krajský úřad v Plzni trvalý pobyt zruší, i když se odvolala? A ještě jsem se chtěla zeptat, zda jí bratr bude muset zajistit náhradní bydlení, když na obecním úřadě jí pobyt zrušili bez náhrady na bydlení. Stále naší rodině dělá nepříjemnosti a už jsme opravdu bezradní a vysílení jejími neustálými útoky na nás.
Děkuji, EVA O D P O V Ě Ď : Milá Evičko, - píšu to tady už pokolikáté... Dle ust. § 10 odst. 1 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech se místem trvalého pobytu občana rozumí adresa pobytu občana v České Republice, kterou si občan sám zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Každý z nás může mít jen jedno takové místo trvalého pobytu. Důležité je přitom pravidlo vyslovené v odst. 2 § 10 cit. zákona: „Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k dotyčnému objektu bydlení ani k vlastníkovi dané nemovitosti.“
Jinými slovy, fakt, že jsem např. v určitém bytě přihlášen k trvalému pobytu, ještě sám o sobě neznamená, že mám v dotyčném bytě právo bydlet -- místo trvalého pobytu je pouze jakousi oficiální adresou občana pro komunikaci s orgány veřejné správy. Jde tedy o právní vztah mezi občanem a státem, resp. občanem a orgány veřejné moci, nikoli o právní vztah mezi občanem a vlastníkem nemovitosti, v níž je přihlášen k trvalému pobytu. Trvalý pobyt na území dané obce je např. podmínkou, aby se dotyčný jedinec stal občanem této obce, měl nárok na sociální dávky, byl zapsán do voličských seznamů (a mohl tedy v praxi vykonat své volební právo).
V praxi mnohdy mívají vlastníci nemovitostí, ale i nájemníci mylný dojem, že přihlášení k trvalému pobytu zakládá dané osobě právo dotyčný byt užívat a povinnost vlastníka opatřit dané osobě náhradní byt v případě, kdy by se měl z bytu vystěhovat. Znovu proto opakujeme, že tak tomu rozhodně není.
Dlužno ale též dodat, že místo trvalého pobytu se nemusí shodovat (a leckdy neshoduje) s místem faktického pobytu občana. Občan není povinen se zdržovat v místě svého trvalého pobytu, ani není povinen si jako „místo trvalého pobytu“ zvolit adresu, na které se skutečně zdržuje. Své bydliště či místo faktického pobytu má naopak právo si svobodně zvolit a nemá ani povinnost ohlašovat úřadu veřejné správy změnu svého bydliště. Stačí? Když tak se ještě ozvi... :-)) d@niela
|