O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

O POČASÍ A JMENINÁCH 30. TÝDNE PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 26 červenec 2007

 Už jsme z toho počasí tak pomatení, že se divíme, že jsou v létě vedra. Několik minulých let byla léta vysloveně studená a deštivá a tak nás nyní fakt, že je v létě horko, dočista zaskočil. Tak tedy - radujme se, veselme se - "Svatá Anna - chladna z rána", doba prázdnin, dovolených, koupání a tepla se právě přehoupla do druhé půli a co nevidět tu bude podzim a my budeme jen vzpomínat na to, jak jsme se zdarma krásně ohřáli.

 

 

 


 Anna (26. 7.) Svatá Anna - jak možná všichni (i ti nábožensky nevzdělaní) víme, byla maminkou panny Marie. A taky to neměla jednoduché. Napřed jí dcera otěhotní bůhví s kým, ale nakonec se vdala; uff, nakonec se někdo našel, kdo si tu těhotnou vzal..., ale sotva se vzpamatovala z toho, že se dcera se zetěm odstěhovali někam pryč,  tak jí zas ukřižovali vnoučka. To víte, ženský to nikdy neměli jednoduchý....Takže Anna je jméno původu hebrejského (ze stejného základu je odvozeno i jméno Hana), původně znělo "Channáh" a znamená  milá, milostiplná, líbezná. Toto jméno se těší všeobecné oblibě po celém světě. U nás bylo v minulosti na ústupu, ale jak to tak vypadá, Aničky, Andulky, Nanynky, Dulinky, atd. opět získávají na oblibě však j ich máme přes 153 tisícovek. Jméno Anna bývalo oblíbené u královen - za všechny jmenujme např. Annu Falckou a Annu Svídnickou - manželky krále Karla IV. - Otce vlasti, jeho dceru, Annu Lucemburskou - provdanou za anglického Richarda II. - Plantageneta, Annu Rakouskou - jíž tři (vlastně čtyři) mušketýři přivezli zpět briliantové přívěsky, čímž zachránili její čest (vzpomínáte?), známá je Anna Anglická, Anna Boleynová - manželka Jindřicha VIII. -  a to bychom tu mohli být do rána, Annen je jak máku.Též nezapomeňme na Andulku Šafářovou - co nemá doma husičky.

Nicméně Svatá Anna je patronkou měst Innsbeucku, Florencie a Neapole, šťastných sňatků, manželství a porodů, drží svou ochrannou ruku nad vdovami, hospodyněmi, matkami a dělnicemi. Též je patronkou mlynářů, truhlářů, horníků , tkalců, soustružníků, mlynářů, tkalců, provazníků, kramářů, čeledínů, krejčích a krajkářů.. Má toho holka na triku, co? Budou se také konat Annenské poutě a tak si ten svátek užijeme my všichni.

 

 

 Věroslav (27. 7.) je jméno, u něhož se názory odborníků různí - jedni tvrdí, že je to jméno čistě slovanského původu a že původně znělo Věřislav a je odvozeno ze slovanského zájkladu Viera...tedy víra. Měl by to tedy být člověk slavný svou vírou a také tím, že se mu dá věřiti, ale zas jiní odborníci tvrdí, že je to český překlad latinského Fidelius - tedy věrný, nebo věřící. Ať už je to jak chce, pokud je to opravdu člověk, jemuž se dá věřit, je to vzácnost, neb takových je dneska opravdu málo. Lidi jsou prostě skeptický, nikdo nevěří ničemu a tak nám Věroslavů ubývá. Máme jich něco přes osm stovek.

 

 

 Viktor (28. 7.) má jméno slavné a oblíbené a nosí je hrdě - Viktor je totiž Vítěz.Z těch nejslavnějších Viktorů bychom měli jmenovat francouzského spisovatele Victora Huga, filmového režiséra a herce Vittoria de Sicu, italskou filmovou hvězdu sedmdesátých a šedesátých let Vittoria Gassmanna, též papeže Viktora I. , ukrajinské politiky Viktora Janukoviče a Viktzora Juščenka, u nás pak Viktora Kaplana, vynálezce Kaplanovy turbíny, herce Viktora Preisse, španělského brankáře Victora Valdése, pak také za zmínku stojí slavný francouzský admirál Victor-Guy Duperré - a to bychom tu mohli být dlouho. Prostě je jasno, že jméno znamenající vítěze - nad čímkoli - stále žije a bude žít dále.

 

 

 Marta (29. 7.)  má jméno z aramejštiny - základem je slovo Mar (pán) a od něj odvozené Mara - tedy paní. Marta tedy znamená paní domu, hospodyni, v přeneseném slova smyslu i ženu pečlivou. Ještě nedávno se o svůj svátek Marta dělila s Boženou - což bylo mírně řečeno nespravedlivé, neboť obě jména jsou dostatečně krásná a oblíbená, aby si zasloužila svůj vlastní svátek. Mart a Martiček u nás žije přes padesát tisíc, za všechny bych jmenovala herečku Martu Vančurovou, operní pěvkyni Martu Krásovou,

hlasatelku a moderátorku Martu Skarlandtovou, zpěvačku Marthu Elefteriadu a "last - but not least" zpěvačku Martu Kubišovou, tolik pronásledovanou komunistickým režimem. Stále jí zůstal její krásný hlas a lidé ji stále mají rádi. A ona - jelikož na vlastní kůži zkusila, že všecka sláva - polní tráva - užívá své popularity ve prospěch týraných a opuštěných zvířat. Za to jí patří naše úcta a dík.

 

 

 Bořivoj (30. 7.) je jasně slovanského původu, ale ne jak bychom se domnívali od slova bořiti - nýbrž borba, borotsja -  tedy boj, bojovat.  Bořivoj se proslavil v boji, je slavný bojovník - voják. No, bývaly to kruté doby, lidi šli ze rvačky do rvačky - je div, že vůbec přežili. První historicky doložený panovník toho jména, byl údajně nástupcem bájného Hostivíta. Někdy kolem roku 868 se stal pražským knížetem. Jeho ženou byla Ludmila, která s ním měla syna Vratislava (a Spytihněva) - Vratislav pojal za choť Drahomíru, která mu opět dala dva syny - Václava a Boleslava... A dál už to znáte - je malá ta naše zemička, kde každý zná každého a skoro každý je příbuzným každého. S tím už nic nenaděláme. Za všechny naše bych jmenovala režiséra Bořivoje Zemana a herce Bořivoje Navrátila. Hezký den vám, oslavte svůj svátek  v míru, bez zbytečných šarvátek a pranic.

 

 

 Ingác (31. 7.) má jméno odvozeno od latinského slova Ignis - což znamená oheň. Jiné prameny tvrdí, že pochází ze slova Agnatus - čili později zrozený, nebo Cognatus - tedy příbuzný... Dnešní den je zasvěcen Ignáci z Loyoly - zakladateli řádu Jezuitů. Tento řád se ve světě těší celkem úctě - jinak je tomu u nás. Náš národ je na Jezuity těžce alergický a ví bůh, že má proč. Krom Ignáce z Loyoly známe ještě svatého Ignáce z Antiochie a svatého Ignáce z Lácony. Ignáců u nás v současné době moc není - asi tak pět set. Ale dříve to bývalo jméno dosti populární. Připomeňme si například Ignáce Semmelweise - lékaře a zachránce moha žen, Ignáce Paderewského - polského hudebního skladatele, Ignáce Axamita - českého matematika a fyzika, Ignáce Šechtla - českého fotografa - a nezapomeňme na slavného strýce Ignáce - příbuzného to pana Načeradce - byl to ten příbuzný, co všecko zařídil a nikdy se mu nepodařilo dopovědět  anekdotu...

 

 

 Oskar (1. 8.) je jméno staroanglického původu. Os znamená bůh, gar je kopí - čili něco jako boží kopí. Toto jméno se těší oblibě hlavně v severských a anglosaských zemí. Nosilo ho i mnoho panovníků - např. švédský a norský král Oskar II., který pocházel ze slavného rodu Bernadottů. Patřil k nejvzdělanějším panovníkům své doby a zabýval se historií a literaturou. U nás žije v současné době Oskarů skoro tisíc. Z těch slavných bychom mohli jmenovat Oscara Wildea - anglického spisovatele, Oskara Schindlera - rakouského obchodníka, který za druhé světové války zachránil život tisícům židů, Oskara Lafontainea - německého politika a samozřejmě  - toho, co vypadá jako strýček - přeci onu slavnou zlatou sošku - kterou rok co rok udělují nejlepším filmovým hercům, režisérům atd. "Strýčka" Oskara získaly  již tři naše filmy - Obchod na korze, Ostře sledované vlaky a Kolja.

 

 

pidřich

 

 

Komentáře (2)add feed
... : Tara
Anna, at zije Anna, skoda, ze prinasi chladno z rana.

Anna je me puvodni jmeno, ktere se mi nelibilo, zdalo se mi byt takove studene, jako ty sochy svate Anny po kostelich. S vekem ale prichazi moudrost a porozumeni /?/a proto si ho zacinam vazit jako jmena starobyleho, biblickeho a kralovskeho vedle Alzbety, Marie, nebo Beatrice. A kdyz se Anne rika "Dulinka" zni to tak roztomile jako "Prdulinka" . Tak slava vsem Annam!
Victora jsem zadneho ve svem zivote nemela tu cest potkat ale jmeno je to krasne, libi se mi.
Verek mi zni ponekud divne.. trochu divci ale take jsem ho nikdy nepotkala.
Borivoj me jednou doprovazel ze zabavy, ale nebylo z toho nic pro nedostatek potrebnych chemikalii.smilies/smiley.gif
Marty jsem znala dve, jedna, ma spoluzacka, chladna a nezajimava, zustala starou pannou. Druha, o deset let starsi, v detsvi mi byla sousedkou a kdyz si ji vybavim pred ocima,
vykukuje jeji hlava z okna loznice a pod nim stoji jeji napadnik... Nekdy tam vydrzeli cele hodiny. Ach, ta laska nebeska....

Ignace si nedovedu predstavit, jak by mel vypadat, kdybych nejakeho mela potkat, nemela jsem tu cest.
Oskara znam jen jednoho z ucebnice z vychovne nauky a to je hudebni skladatel Oskar Nedbal,
l890 - l930.
červenec 29, 2007 19:34
svata Anna : Romana
Nevim,kdo ten komentar o sv. Anne psal,ale je mi z nej fakt mdlo. Musime my Cesi si delat nechutnou!! legraci i z posvatnych veci? Neni nam opravdu nic svate? Na zapade toto neexistuje. I kdyz je nekdo neverici /nektery novinar v bulvarnim platku Bild Zeitung napr./,tak jakousi uctu ke krestanske tradici ma a dodrzuje....takze bychom se mohli aspon uz konecne poucit,ne? R
červenec 31, 2007 08:05
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]