O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ROZEZNÁTE - POZNÁTE - NAJDETE - LXIX. PDF Tisk E-mail
Středa, 03 srpen 2011

Půjdete-li z Václavského náměstí do přilehlé Mezibranské ulice, můžete na rohovém domě č. 23 shlédnout pamětní desku věnovanou muži, jehož jméno je v dnešní  hádance. Náš známý-neznámý se narodil  23. března 1853 v Trhanově na Chodsku do rodiny panského zahradníka. V letech 1863-1871 studoval klatovské gymnázium.

 

 

 

 

 

Již tehdy se u něj začaly projevovat literární sklony. V době studií se též spřátelil  se spolužákem Emilem Frídou, kterému později vymyslel jeho slavný pseudonym. Po skončení gymnázia odchází náš neznámý studovat medicínu do Prahy a zde poznává další tehdejší významné literáty.

 

Z jeho literární činnosti stojí za připomenutí   např. díla  Příroda a lidé, Žloutne listí, Po různých stezkách. Dále tvořil cestopisné fejetony, publikoval ve Světozoru, přispíval do Národních listů, Lumíru, Květů. Někdy své práce publikoval jako R. E. Jamot.

 

 

 

 

      V medicínské profesi dosáhl značných úspěchů,  v oboru interního lékařství patřil ke špičce mezi lékaři.  Je rovněž autorem mnoha publikací. Stal se přednostou II. interní kliniky LF pražské univerzity . Spolupracoval na tvorbě Ottova slovníku naučného, byl ojedinělým pedagogem.  

 

     Na univerzitní přednášky byl vždy pečlivě a svědomitě připraven a své bohaté zkušenosti a znalosti z lékařské praxe předával posluchačům. Na druhou stranu vyžadoval od studentů přesnost, pravdivost a spolehlivost. I v neděli dopoledne museli alespoň projít klinikou.

 

 

 

     Tento muž - i přes velké množství obdivovatelek, žil až do smrti jako starý mládenec. Rodinu nezaložil, možná i proto své jmění štědře rozdělil potřebným. Zemřel 18. října 1927, pochován je v rodném Trhanově.  Jeho bratr byl význačným zahradním architektem.

 

 

Tak moji milí,

přeji všem hodně štěstí při hádání

MIA

 

     A jako vždy, nepište "uhodnuté jméno" do komentářů,

pro kontrolu (a důkaz vaší obdivuhodné inteligence) je najdete  ve  

 

"Vyluštění hádanek"...

 

Komentáře (15)add feed
No, dalo mně to trošku "zabrat", : Sidon
a přitom je to docela jednoduché, jenže člověk by musel umět přemýšlet, jako Sherlock Holmes. Ten by na to asi přišel podle toho falešného jména, já jsem musel použít Googla. Ale já vím, že nic nevím.
smilies/wink.gif
srpen 03, 2011 23:49
cožpak, : mura1
s panem doktorem nema problema, ale na mezibranskou ulici jsem musela vytáhnout mapu. fuj fuj můro
srpen 04, 2011 00:18
Známý-neznámý : mamča
byl přesně o 100 let starší než já ... smilies/cheesy.gif
srpen 04, 2011 08:51
Jako pražanda : deeres
nemám problém, bydlím kousek od sadů u Vltavy,které založil jeho bratr František a jsou i po něm pojmenovány a narodila jsem se na Praze 2, kousek od Václaváku, kde ústí Mezibranská. Ale jsem ostuda, desky jsem si nikdy nevšimla, nejspíše proto, že tam je SJ magistrála a tedy tam raději nechodím.

srpen 04, 2011 08:54
Jéé, to je náhoda... : Eny
mé datum narození je 23.3.1963 a bydlela jsem v dětství v bytě č.23. Pěkné.
srpen 04, 2011 12:29
číslo našeho domu je 23 : al�k punt�k
Vidíš Stáňo, já si celej život myslela, žes bydlela na Jiřáku.
srpen 04, 2011 13:20
asi v tom už mám taky zmatek : al�k punt�k
Emil Frída byl Jaroslav Vrchlický...maturitní otázka. O doktorovi, kterej psal básně bych taky věděla ...ale nevěděla jsem, že kamarádil s Vrchlickým.....nokonec, proč ne, Praha je vesnice. Tady zná každej každýho.....ale vždycky jsem se domnívala, že žil na nynější Praze 4......nojo, člověk nemůže vědět všecko...
srpen 04, 2011 13:26
Alčo, : deeres
a Jiřák je kde? Ale skoro jsi se trefila. Vyrostla jsem u Čecháku, bydlela tam do dvaceti a narodila se v Londýnský. S tou Prahou 4 máš také trochu pravdu, tam má dotyčný po sobě pojmenovanou nemocnici.
srpen 04, 2011 17:33
No, tak když už tady mluvíte o nemocnici, : Sidon
která je pojmenovaná po tom "utajeném" pánovi, tak je nejspíš už všem jasné, kdo to byl. Nebo je v Praze více nemocnic, které jsou pojmenované po nějakém dalším českém doktorovi ? Takže teď můžu klidně říct, že je to jasné z toho pseudonymu, který použival, akorát je třeba ho správně přečíst.
smilies/wink.gif
srpen 04, 2011 23:02
ahoj : mia I
jsem ráda, že Vás hádanka zaujala. Na doplnění - používám vždycky několik odkazů na dotyčného z googlu a z toho tvořím článek. /Vždycky vyberu člověka, jehož jméno mi něco říká/. Tentokrát to byla třeba Wikipedia a pár článků o dotyčném, pak stránka věnovaná pražským pamětním deskám a pomocí googlu street view se ještě přesvědčím, že tam deska opravdu je /tady visí nad vchodem/. Co se týče nemocnice, název nese po tomto pánovi od r. 1954, původně se měla jmenovat Hálkova, po synovi Vítězslava Hálka lékaři Ivanu Hálkovi. Zdravím a mějte pěkný víkend. mia
srpen 05, 2011 06:26
Sidone, : deeres
máš postřeh, toho pseudonymu jsem si vůbec nevšimla.
srpen 05, 2011 09:11
Deeres, : Sidon
díky, ale to bych se chlubil cizím peřím, já jsem si to taky přečetl na netu, jinak by mě to ani nenapadlo. Proto jsem se zmiňoval o tom Sherlockovi.
srpen 05, 2011 18:38
Jiřák : alíček puntíček
je náměstí Jiřího z Poděbrad smilies/wink.gif Kousek odtamtud jsi chodila na střední školu
srpen 05, 2011 19:25
Álo, : deeres
a Jiřák ještě celý patří do Prahy 2, stejně jako Mezibranská. Praha 3 začíná na konci náměstí. Ale tvé znalosti chválím,jsem odtud, ale když se mne ještě v deseti letech někdo zeptal na náměstí Jiřího z Poděbrad, tak jsem nevěděla.Jó,
kdyby se zeptal na Jiřák, to by byla jiná. smilies/sad.gif
srpen 05, 2011 20:47
S tou Prahu 2 máš pravdu- : alík puntík
já bydlela ve Vršovicích a v Laubový byla opravna televizí (myslím - nebo tam opravovaly karmy a takové věci), kam jsme spadali obvodem. A vím, že to už byla Praha 3. Ale takhle je to tam všude. Vím, že Ruská byla Praha 10, zatímco Benešovská, která leží kolmo na ní, je už Praha 2. Nebo Myslíkova - ta je po jedné straně Praha 1 a po druhé Praha 2.
srpen 05, 2011 22:46
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]