Dobrý den, byla bych vděčná za radu... Mám 10-letou dceru a již před pěti roky jsem žádala o zvýšení výživného z 1000 Kč na 2000, ale bývalý partner se k soudu nedostavil a tak soud stanovil výživné na 1300 Kč. Dcerku sedm let neviděl a už čtvrtým rokem nic neplatí.
Tak jsem před třemi roky podala trestní oznámení, ale soud stále nic... Ráda bych ale požádala o zvýšení, tak nevím, má-li to zatím cenu, nebo jak postupovat. Tuším, že nejlepší by to bylo přes právníka, ale finanční situace mi to nedovolí. Děkuji, SANDRA J. O D P O V Ě Ď : Pokud výše výživného byla stanovena soudem, měla byste podat proti otci u soudu návrh na nařízení exekuce, takže výživné mu pak na základě soudního rozhodnutí bude sráženo přímo z platu nebo z jeho účtu, případně mu může být zabaven nějaký majetek. Pokud jde o trestní důsledky neplacení výživného, mohlo by se jednat o trestný čin zanedbání povinné výživy, za který může být uložen trest odnětí svobody v základní výměře na dobu až dvou let, v odůvodněných případech ale může trestní sazba činit jeden rok až pět let odnětí svobody. Obviněný přitom může odvrátit své odsouzení tím, že výživné dodatečně doplatí před tím, než soud prvního stupně začne vyhlašovat rozsudek. Pokud se nic doposud nedělo, měla jste několik možností (které můžete využít hned nyní): - U trestného činu zanedbání povinné výživy se v některých případech, které se zdají být nadějné, snaží policejní orgány, případně státní zastupitelství, vést obviněného, např. i prostřednictvím probační a mediační služby, k doplacení výživného. V zájmu celé společnosti i v zájmu dětí je, aby výživné bylo doplaceno, zájem na potrestání je až na dalším místě. Je tedy možné, že vůbec ještě nebyla podána obžaloba.
- Další možností je, že obžaloba byla podána a soud rozhodl bez nařízení jednání (a tedy i bez vašeho výslechu) trestním příkazem. Trestní příkaz se vám nedoručuje, ale pokud o něj požádáte, předpokládám, že vám ho soud dá k dispozici.
- Třetí možností je, že sice již byla podána obžaloba a soud nerozhodl trestním příkazem, ale dosud ani nenařídil ve věci hlavní líčení. Nevím, který soud by měl danou trestní věc projednávat, ale některé soudy jsou stále ještě natolik zavalené prací, že hlavní líčení nařizují až po několika měsících. Zkuste se obrátit na policejní oddělení, kde jste podávala trestní oznámení, tam by vám měli sdělit, jak s věcí bylo naloženo. Pokud věc předali státnímu zastupitelství, obraťte se i tam a tam vám sdělí, zda ve věci byla podána obžaloba. Jestliže došlo k podání obžaloby, zavolejte si do trestní kanceláře příslušného soudu a tam vám řeknou, jak to s věcí vypadá. Jestliže již věc byla rozhodnuta, můžete požádat o zaslání rozsudku nebo trestního příkazu. Jestliže byl např. uložen podmíněný trest a odsouzený výživné nadále neplatí, upozorněte na to písemně soud, aby mohl rozhodnout o přeměně na nepodmíněný trest.
Milá Sandro, nezbývá než průběžně podávat trestní oznámení, snažit se dítě i nadále uživit sama, požádat o sociální příplatek či podat návrh k soudu, aby vyživovací povinnost přešla na žijící prarodiče, (tedy rodiče neplatícího otce) protože otec se své povinnosti úmyslně vyhýbá. Co se týče soudních průtahů - svěření dítěte do péče a stanovení výživného lze i za nepřítomnosti otce; pokud se nedostaví, soud ho ještě jednou obešle a pokud se ani na podruhé nedostaví, vynese rozsudek. Vřele doporučuju, vyhradit si dejme tomu den v týdnu, který budeš volat, či e-mailovat, případně zajdeš osobně na soud... na policii... na sociálku... Buď vytrvalá „jak čtvrtodenní zimnice" - když se tě budou chtít zbavit, budou ti muset vyhovět :-)) - No, třeba to vyjde... Rozhodně to nevzdávej. Mj. nechápu, žes to nechala tak „zastarat"... d@niela
|