O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

DŮCHOD PRO MAMINKU PDF Tisk E-mail
Pondělí, 14 březen 2011

Dobrý den, pokouším se nějak zjistit, jestli jsou nějaké cestičky k dostatečnému důchodu pro mojí maminku. V životě se napracovala víc, jak oněch 25 let, hned po střední škole začala. Ke konci produktivního věku měla vlastní obchůdek, ale od boomu v devadesátých letech šel pomalu dolů, až upadl úplně. 

 

 

      Maminka po různých životních patáliích už neměla sílu ani vůli rozjet něco nového; takže to doklepala - s nízkým příjmem, přesto ale osvč.

 

      Jediné období, kdy nepracovala, bylo 5 let, co strávila kdysi jako žena v domácnosti. I za komunistů to šlo. Byla jsem tehdy malá a maminka tvrdí, že to tehdy šlo a hlavně důchod se vypočítával jinak než dnes. No, zkrátím to.

 

     Po změnách výpočtu jí důchod spočetli z posledních 25ti let, bohužel v nich se vyskytly ty nevýdělečné roky a maminka teď dostává 3 a půl tisíce. Psala tehdy na ministerstvo a žádala o prominutí těchto roků, a rok a půl čekala na odpověď... Kdyby čekala na vyjádření a začala pobírat důchod např. až za rok a půl (až po té odpovědi), tak se bála, že parametr pro výpočet by pro ni byl ještě horší - že by se dočkala ještě nějaké změny k horšímu... (Důchod nyní pobírá třetím rokem.)

 

      Samozřejmě ji ten výpočet hodně zaskočil, její psychika je teď velmi špatná; takže se ještě více uzavřela a připadá si stále hůř a hůř, má velké deprese, že takto dopadla.  Zatím žije s tatínkem a tak to nějak jde, ale až (kdyby) tatínka nebylo, copak se s takovým důchodem dá žít? Já mám teď miminko a bydlím s mužem, žádný byt mi nepatří, druhá dcera je vážně nemocná. Nedovedu si představit, jak budeme jednou takovou situaci řešit?  

 

      Proto bych vás chtěla poprosit o radu, co můžeme dělat - jestli se můžu někam obrátit na "vyšší místa" a zažádat o výjimku, či co. Celý ten výpočet se mi zdá divný - copak by byla maminka jediná, kdo propadl touto sítí po změně výpočtu a zůstal na almužně 3500? Až na těch pět let vždy pracovala, takže se nedá o ním mluvit jako o někom, kdo se práci vyhýbal nebo hledal cestičky typu "papíry na hlavu, invalidní důchod" atp. 

 

     Děkuji za jakékoliv rady, kam se obrátit, na koho apelovat, koho "otravovat".

 

Díky moc, za maminku.

Karla

 

 

 

Komentáře (26)add feed
... : bb2
je hezký, že se o maminku staráš a snažíš se jí pomoct. Obávám se ale, že z tohoto konce pomoc nepřiteče.

Pokud jde o výši, nebo spíš níži...maminčina důchodu, tak jistě existuje možnost nechat si výměr zkontrolovat, částku přepočítat. Pokud se spletli při výpočtu, rozdíl doplatí zpětně.
Tuším ale, že odsud vítr nevane, že výpočet je správný.

To, co prožívá tvá maminka, bohužel čeká spoustu lidí, kteří právě teď a v následujících deseti letech půjdou do penze. Jsou to lidé, kteří začali v období prvních deseti let po revoluci podnikat na živnosťák a aby snížili své odvody, tj. daně a zdravotní a sociální pojištění, přiznávali velice malé příjmy. Teď už je jedno, zda ty příjmy byly nízké skutečně, jako u tvé maminky, nebo to nafixlovali.

U daní a zdravotního pojištění je to celkem jedno, dotyčného se to přímo nedotkne. U pojistného na sociální zabezpečení je to jiné. Tam se to odrazí velice - na výši důchodu, podpory v nzm atd.
Ještě horší situace nastanou, pokud si OSVČ neplatí nemocenské pojištění, které není povinné. Nedostane v případě nemoci žádnou nemocenskou, zůstane zkrátka bez příjmu. Aby nemocenskou dostal, musí si pojištění platit min. 3 měsíce před nemocí. Zaměstnanec dostane nemocenskou jakmile nastoupí, stačí třeba jeden den v zaměstnání a nemocenská se vypočítá podle tzv. předpokládaného příjmu. U OSVČ ne.
Řekla bych, že nejvíc na tato pravidla dojíždějí právě lidi, kteří začali podnikat v 90.letech. Dnešní mladší živnostníci už mají aspoň různá soukromá pojištění, která tehdy nebyla rozšířená.
Tady u nás onemocněl zedník kolem padesátky rakovinou, po asi dvou letech zemřel, během těch dvou let musela jeho žena vzít druhé zaměstnání a prodat auto, aby vyžili. Neplatil si nemocenské pojištění a ostatní (důchodové) jen v nejnutnější zákonné výši. Strašné je, že to nemocenské pojištění, které není povinné, nemusí být vůbec vysoké.
Kopíruji z webu ČSSZ:
Aby v roce 2010 OSVČ pobírala nemocenské ve výši 10 - 12 000 Kč, musela by v předcházejících 12 měsících před vznikem nemoci platit pojistné na nemocenské pojištění ve výši 280 Kč měsíčně.

U důchodového je to samozřejmě jinak, neumím posoudit částky, které pobírá tvá maminka z hlediska odvodu pojistného.

Podstatné ale je, že pomoci ze strany důchodového zabezpečení se, obávám, maminky nedostane. Není pro to zřejmě opodstatnění.
Není důležité jen to, že maminka pracovala, ale také kolik si vydělala - resp., kolik odvedla na pojištění.

Vidím to tak, že budete muset hledat jiné zdroje příjmu, pokud to maminka bude potřebovat. Kdyby tatínek odešel, tak by asi dostala vdovský důchod? A možná, pokud tatínek má nějaká pojištění životní, další peníze. Také by pak, zřejmě, měla nárok na nějaké sociální dávky, dopočítané podle životního minima, příspěvek na bydlení a sociální příspěvek.
Pokud mají s tatínkem byt např. 2-3plus1, tak v případě smrti tatínka by stálo za úvahu vzít podnájemníka. Slušná studentka v jednom pokoji může vylepšit rozpočet a navíc poskytnout drobnou pomoc - nákup, umytí oken, a občasnou malou společnost, stačí vědomí, že maminka není v bytě sama...atd.
Je mi líto, že ti neporadím, možná někdo jiný, zběhlý v důchodech, najde cestičku.
březen 14, 2011 21:44
Možná : .
Kancelář ombudsmana nebo žádat o odstranění tvrdosti zakona.
březen 15, 2011 08:15
O odstranění tvrdosti zákona podle : wendy
mne požádala tím dopisem na ministerstvo. Takže zbývá ombudsmanství. Protože pokud výpočet podle platného zákona sedí, je to tak jak píše bb.

březen 15, 2011 08:31
Ptát se veřejného ochráně práv je zbytečné. : Milan
Důchody jsou tak složitá agenda, že jim rozumí jen velmi málo lidí.
Zhruba 90 lidí na 76 OSSZ a v centrále ČSSZ na Smíchově. Než se příslušná "důchodářka" problematiku naučí, trvá to cca 8 let. Tyto důchodářky mají velmi hlubokou kvalifikaci - musí znát právní úpravu důchodového pojištění ve všech sebemenších změnách za celou dobu, po niž žil nejstarší důchodce v příslušném okrese (eventuelně státě), jakož i mezinárodní dohody týkající se nejen důchodů, ale i občanství. Ta agenda je tak těžká, že jí rozhodně není schopen rozumět nikdo, kdo se tím nezabývá systematicky a dlouho. A to ombudsman není a nikoho takového ani v kanceláři nemá.
Jediná naděje je dotázat se některé té důchodářky na OSSZ. Když nepomůže ona, nepomůže nikdo.
březen 15, 2011 09:20
Vždyť píšu na jiném místě : wendy
že důchodářky se většinou nepletou...no a s tím veřejným ochráncem práv - on tomu všemu do hloubky rozumět nemusí. Kdybyste věděli, komu všemu se ale vyhoví. Znám jen pár případů, z nichž jen asi tak polovině rozumím. Ale i to stačí. Bere to tak nějak z lidského hlediska a je jedno co je sporné a co ne a co ten člověk kde podepsal a tak tomu podobně. Je to změkčovač...
smilies/wink.gif
březen 15, 2011 09:27
Milá Karlo, : mamča
je moc fajn, že se snažíš mamince pomoci, ale s pravděpodobností na 99,9 % neuspěješ. Zatím žijí oba rodiče, takže maminka nouzí netrpí. Netrap se věcmi, které nemůžeš změnit, a žij teď. Problémy řeš až tehdy, když nastanou.
Vím, že to tak dělali v 90. letech skoro všichni, že "si nechali spočítat daně" tak, aby nic neplatili. Tohle je bohužel smutný následek.
březen 15, 2011 10:03
další nesrovnalost : Karla autorka
Když jsem mamince naznačila, že se po tom popídím, sice je vidět jak už nechce tohle téma s nikým pobírat, ale začala mi sdělovat další věci. Takže, je to trochu jinak. Prý se to počítalo ne z 25ti let, ale z 20ti. V nich jí pouze 3 roky vyšly z doby jako žena v domácnosti. Na ministerstvo o zmírnění tvrdosti psala, a zažádala si o pobírání až rok po řádném odchodu. Tento rok, kdy čekala na odpověď a nechtěla začít pobírat vyměřenou částku 3700, tak se jí nakonec vlastně započítal do těch 20ti let také, a opět jako nevýdělečný. Podle mého laického hlediska, tedy roky odpracované má (34 celkem), a za posledních 20 let před začátkem pobírání důchodu 3 roky jsou nevýdělečné. Ona v dobách, kdy obchod šel, určitě neplatila jen minimální zálohy, protože na svůj důchod myslela. TAk, a to mi vrtá hlavou, tatínek to měl podle stejného tehdejšího výpočtu, roky také napracoval víc než dost, a za posledních 20 let si naprostou většinu platil zálohy minimální. Důchod pobírá v současnosti lehce pod 10 000, nevím kolik to bylo na začátku před valorizací. Ale ten nebetyčný rozdíl, to se mi nechce věřit. Oba by na tom měli být podobně, maminkce chybí 3 roky výdělku, ale zase platila vyšší zálohy v jednom období. Je opravdu možné, že by tím pádem měla o víc jak polovinu menší důchod než otec?
Ještě se tímto omlouvám, že takhle měním info, ale téma důchod už bylo u maminkou jako taková hořkost uzavřeno a tak jsem prvně dala dotaz jen s informacemi, které jsem měla nepřesné.
březen 15, 2011 10:12
Jedině konzultovat : wendy
výše uvedené s nějakou kovanou důchodářkou. Nikdo jiný ti asi konečné rezumé není schopen dát.
smilies/wink.gif
březen 15, 2011 10:22
Karlo, : mamča
Tady máš kontakt na "kovanou důchodářku", která se tím jako OSVČ živí : http://www.duchody-vypocty.cz/
Na jejích stránkách rovněž najdeš, jaké doklady k tomu maminka potřebuje. Je tam i telefonní kontakt, tak se objednejte, nebo se domluvte na písemné formě.
březen 15, 2011 10:27
Zkusit se má všechno . . . nakonec, každý se může splést, za překontrolování nic nedáš. : toulavej
Nechal bych si to zdůvodnit a předvést, jak se to počítá a pak třeba hledal v zákonech sám, kdyby se mi to nezdálo správně počítané.
Teď jsem si vzpomněl, jak mý mámě chyběly asi 2 roky, když žádala o důchod. To bylo tak kolem 1985, taky byla do mých 15 v domácnosti, takže jí chyběly roky. Objížděla sousedy, aby jí dosvědčili, že u nich pracovala za války jako totálně nasazená. Měla štěstí, že ti lidé ještě žili a dosvědčili to. Můj děda dostal starobní důchod až v 70 letech – 250 korun, což byla asi tak čtvrtina průměrného příjmu. I když byl živnostník, kovář a platil si na důchod, nedostal z toho od bolševika ani korunu. Protože byl živnostník, nechtěl vstoupit do JZD a měl záhumenek 50 arů. Babička byla v domácnosti celej život, starala se o hospodářství – 4,5 ha, tak dostala starobní důchod taky až v 70 letech – 170 korun! Oba tvrdě pracovali celý život, prožili dvě světové války, výslechy na policii, když v r.1948 utekl kalifornskej strejda, jejich syn. Kdyby si nevypěstovali brambory a obilí a neměli trochu drůbeže, krávu a prase, neměli by co jíst. Tak se o ně bolševik dobře na stará kolena postaral i když nakonec do JZD vstoupit museli, tedy dát tam pozemky a dobytek . . . život není spravedlivej, je dobrý na to pamatovat včas a zabezpečit se, dokud to jde . . . jsou to poučné příběhy pro ty, co odmítají dnešní důchodovou reformu – aby taky nakonec nemuseli živořit na stará kolena.
březen 15, 2011 10:30
Ráda se nechám poučit : wendy
ale co se neosvědčilo jinde nechtěla bych ani tady. Kromě toho vyvádění miliard do nějakých nově vznikajících privátních fondů mě, zvláště v české kotlině, velkým nadšením už a priori nenaplňuje... že by odpůrci neměli vůbec žádnou pravdu ? v ničem ?
smilies/wink.gif
březen 15, 2011 10:54
mamčo : wendy
to je slovo do pranice ! já osobně chodím za známou, která počítá důchody už aspoň 100 let a má to zmáklý - to bude mít tahle netová taky. Pokud by měl někdo problémy a byl z HK, půjčím ji...
smilies/wink.gif
březen 15, 2011 10:57
... : bb2
souhlas, na co privátní fondy? Pokud stát ví, že s odvedeným povinným důchodovým pojištěním budou tyto fondy hospodařit lépe, znamená to, že si je vědom, že on hospodaří špatně, pak ví i proč a v čem je zakopaný pes a může to napravit sám, bez dalších milionových výdajů na převody peněz do fondů, které - ano, taky si to myslím - budou vykradeny, peníze se vyvedou kamsi, fond zkrachuje a lidi spláčou na výdělkem.
březen 15, 2011 12:10
... : bb2
a dobrovolné spoření na důchod je možné už teď, i s nějakým daňovým zvýhodněním jako motivací
březen 15, 2011 12:10
něco jsem našla... třeba se to může hodit - já osobně tomu nerozumím: : evule
březen 15, 2011 12:14
... : bb2
evule, tohle se týká pracujících důchodců, což možná Karly maminka v minulých dvou letech byla?

Karlo, pokud si nechá maminka důchod někým soukromě přepočítat, bude muset kontrolující účtařce předložit všechny podklady. Tak byste z těch podkladů mohli vyjít už teď a na netu najít kalkulačky, je jich tam víc, kde se po zadání dat spočítá aktuální výše důchodu. Pro představu, co čekat...?
březen 15, 2011 12:30
bb2 12:30 : mamča
Důchodové zákony jsou pro laika tak složité, že než bych se zabývala jejich studiem, radši zaplatím někomu, kdo se tím profesionálně zabývá (viz odkaz výše). Za cenu 300,-Kč/hod. dostanu vyčerpávající informace. smilies/wink.gif
březen 15, 2011 12:33
... : Karlos
Než tady lamentovat, jak se s tím nedá žít, tak by nebylo od věci spíš popřemýšlet o tom, zda by nebylo vhodné mamince finančně vypomoci. Karty obrátily a co ona investovala kdysi do tebe, jí teď můžeš vrátit.
březen 15, 2011 12:36
jasně, : bb2
já se důchody vůbec nezabývám a kdybych měla něco řešit, tak si jen obnovím základní info a obrátím se na kováře, než se snažit sama si okovat kopyta smilies/smiley.gif

To, co jsem psala, je má zkušenost s úřady obecně, nevztahovala jsem to k důchodům. Čili tak trochu OT :-)
březen 15, 2011 12:37
jo holka, čeká tě trnitá cesta... : alena puntík
resp. tvou maminku....v době, kdy se národu vysvětluje, že mu o dvacet procet zdražej VŠECKO, protože musíme přece ŽIVIT DŮCHODCE, který to patrně zavinili...myslím, že nebude ani ochota, ani politická vůle...no držím tzi palce , abys narazila na slušnýho úředníka...na ten d§choďák do tý Křížový si dojeď, jednaj tam s lidma slušně a dávají většinou správný informace.
březen 15, 2011 13:10
V Křížový taky chyby většinou nedělají : wendy
ale všechno jim - co se písemných žádostí dotýče - trvá neúsnosně dlouho. Např. já sama chci řešit svůj privátní problém se svým privátním dlužníkem přes místně příslušného poslance. Dlužníkovi již 3 měsíce strhávají dluh, ale nechávají si ho na svém účtě a nic je nepohne k tomu, aby je směřovali k věřiteli. Na příšerně dlouhé lhůty si stěžují skoro všichni a pak slyšíte Bajera jak v televizi kváká o tom, že je to tím, že se musí řešit přezkumy - jo, ale jen u 15 procent těchto žádostí. Ostatní šosují po šuplatech. A to nejedná jen o nášup jako u mě, ale o důchody, často jako jediný zdroj příjmů.
smilies/sad.gif
březen 15, 2011 14:16
to je pravda< Wendy, : alena puntík
já zjistila, že nejlepší je si tam zajet osobně.
březen 15, 2011 14:38
... : mia
odborník nejsem, ale 34 let plus 3 neodpracované je pořád jen 37 let což je málo z hlediska vlivu na výši důchodu ne z hlediska nároku na důchod. Pokud dobře chápu Tvůj dopis , jsi jedináček tzn. že maminka by měla mít odpracovaných nebo započitatelných nějakých 40 let. Nešla do předčasného?? Jinak byla velká chyba, že si maminka nejdříve nenechala zaslat z ČSSZ Praha informativní výpis a s tím nedošla na OSSZ v místě bydliště, kde by jí udělali předběžný výpočet důchodu v termínu cca 2 týdny. Takhle to udělal můj manžel /i každý koho znám / manželovi kamarádi,můj švagr/ , nejdříve si zjistili zda mají všechny roky pojištěné, že jim nic nechybí, pak si nechali udělat předběžný výpočet důchodu, manžel si nechal vysvětlit jakým způsobem si může v důchodu přivydělat, zda může nastoupit zpět do zaměstnání pokud by se situace u zaměstnavatele zlepšila, dodělat rok a požádat o nový přepočet /šel do předčasného důchodu/ a pak teprve si žádal. Chápu, že takováto zpráva - důchod 3700 srazí člověka do kolen, ale je třeba kromě případného přepočtu , který asi nijak výrazně optimističtější nebude, hledat i jiné možnosti, jak svůj příjem vylepšit. /Mimochodem náš příjem po odečtení nákladů na dcery studium vysoké školy není v současné době o moc vyšší než Tvých rodičů, přesto nežehrám - je to i o určité životní strategii, způsobu myšlení. Píšeš např. že máš jedno dítě těžce nemocné a tudíž nemůžeš mamince pomoci. I my jsme měli těžce nemocnou dceru , nemohla do školky. Volili jsme tehdy cestu změny zaměstnání - manžel dělal v práci jen noční, já denní, on přes den dceru hlídal, spal minimálně. A to všechno přestože byla možnost brát od státu do 7 let mateřský příspěvek. K tomu péče o vážně nemocné rodiče,plus podnikání na živnosťák v oblasti zemědělství. Byl to záhul, ale kdybychom to tehdy nepodstoupili , patrně bychom dnes s příjmem nemohli vyjít. I nyní stále hledáme možnosti jak své příjmy zlepšit či snížit životní náklady soběstačností ve věcech a službách, které si třeba jiní zaplatí.

Pokud žena-důchodkyně ovdoví bývávalo, že vyšší důchod jí zůstává celý a z druhého polovina, což by v případě tvé maminky /ptala ses na budoucnost/ byl tatínkův důchod celý a z maminčina polovina. Tedy nějakých 11 500 Kč, ale to opravdu nevím, zda stále platí. Přeji hlavně, aby se maminka dostala z depresí a věřím, že se Vám podaří nějaké východisko najít.
březen 15, 2011 16:07
Karlos : Giussi neprihlasena
Jiste by ji to rada vratila. Ale nekdy proste neni z ceho. Vzdyt pise, ze ma miminko, tak si ted asi nevydelava. Muze se to casem zmenit, ale taky nemusi. Je spousta lidi, kteri s vyplatami jen tak tak vychazi a i kdyby strasne chteli, tak na prilepseni rodicum jim uz nezbyva. Verim ale, ze kdyby slo do tuheho, tak maminku na dlazbe nenechaji.
březen 15, 2011 19:52
Můžeš mamince pomoci : Magdalenka
třeba tím, že bude hlídat tvé dítě a ty nastoupíš do práce a budeš jí za hlídání platit. Nebo začne opět pracovat, nám se ostatně taky prodlouží výdělečná doba, nejspíš do sedmdesáti...
březen 16, 2011 10:57
alenko P. : ibrahim
Kde jsi prisla na to, ze vsechno se zdrazi o 20%????
březen 18, 2011 10:51
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]