O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

VAJEČNÉ SKOŘÁPKY PDF Tisk E-mail
Úterý, 12 červen 2007

 V každé domácnosti se za rok spotřebuje značné množství vajec, která jsou sice biologicky cennou potravinou, ale skořápky se většinou zahazují. Bohužel se tak zbavujeme levného a výborného zdroje minerálních látek a to zejména vápníku. Přitom děti je tolik potřebují - přerůstají výškou a váhou své kostry rodiče, 

 nedostatkem minerálních látek trpí chrup,  stoupá výskyt tzv. plotének (spondylózy), osteoporózy a v důsledku toho snadná lámavost kostí. Vápník potřebují lidé s labilními nervy anebo s projevy alergie.       

 

     Zdravý dospělý člověk potřebuje denně asi 1 g vápníku a asi 0,2 g hořčíku. Děti mají potřebu vápníku asi dvojnásobně větší, stejně tak těhotné ženy, jakož i rekonvalescenti po infekčních chorobách, operacích apod. Fosfor je nezbytný nejen pro stavbu kostí, zubů atd., ale zejména pro činnost nervovou. Zdravý dospělý člověk potřebuje denně asi 0,5 g fosforu, člověk nemocný a zejména duševně těžce pracující má potřebu fosforu podstatně vyšší.       

 

      Vaječné skořápky mají kupodivu na celém světě stálé složení. Obsahují asi 90 % uhličitanu vápenatého, 6 % uhličitanu hořečnatého, 0,2 % kysličníku křemičitého, 0,8 % kysličníku hlinitého, 0,4 % kysličníku fosforečného, dále 4,2 % dusíkatých látek, zejména bílkovin. Mimo to jsou v nich i  vysoce biologicky hodnotné stopové prvky, jako jód, železo, měď, zinek, kobalt, mangan atd.. Mají i antirachitické účinky, což bylo prokázáno četnými pokusy.        

 

Zpracování skořápek:      

 

      Nejprve je propereme pod tekoucí vodou, po vyprání rozložíme na plech a v troubě mírně upražíme; tím je nejenom zbavíme choroboplodných zárodků, ale docílíme, že sušené jsou velmi křehké a proto se dají lehce rozemlít v čistém mlýnku anebo utlouci v hmoždíři. Směs pak prosijeme jemným sítem jakým se např. prosívá mouka. Tak získáme bílý až nahnědlý jemný prášek, který uschováme v dobře uzátkované skleněné lahvičce jako cenný lék.  

 

      Jemně mleté vaječné skořápky dovedou otupovat přebytečnou žaludeční kyselinu, jak je tomu při některých žaludečních chorobách, zejména při chorobě vředové. Před tzv. užívací sodou mají tu výhodu, že otupení přebytečné žaludeční šťávy je trvalé a nemá škodlivé vlivy, které má soda. Dá se to užívat přímo, např. 3krát denně na špičku nože a zapít trochou nápoje. Je však důležité, abychom tento prášek užívali vždy jen před jídlem a nikdy po jídle, neboť v každé potravě je obsaženo něco tuku, se kterým by mohlo dojít k tvorbě nerozpustných (a tedy pro organismus nevyužitkovatelných) vápenatých mýdel.

 

      Vaječné skořápky se také velmi dobře rozpouštějí - např. v citrónové šťávě nebo citrónové kyselině. Tento roztok je téměř okamžitě vstřebatelný, a to i tenkráte, když organismus nemá současně k dispozici vitamin D, nebo alespoň trochu slunečního záření.  

 

 

(k tomuto článku mne přivedly vaše babičky :-)))

d@niela

 

 

Komentáře (26)add feed
to je pravda, : Inka kuk
já jsem je vždy povařila a tím se z nich odfoukla ta blanka, usušila, rozmixovala a prosála. Teď se kupuje vápník v lékárně a přitom je to tak jednoduché. Dávala jsem to dětem když byly malé. Řekla mi to jedna stará paní na vesnici, její vnučka měla strašně křehké kosti, začala jí to dělat, dávala do pití a polévek a během roku se vnuččina diagnóza změnila k nepoznání.
červen 12, 2007 09:40
Nevíte, zda skořápky pomáhají na všechny údy? : NČ
Tedy - zeejména, co se týče tvrdosti.
červen 12, 2007 09:44
... : Inka kuk
no jestli v tom máš kost jako medvědi :-))))
červen 12, 2007 10:01
Inko - krásná smeč! : Míša šíša
smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
červen 12, 2007 10:34
No vida : Míša šíša
Moje babička ty rozdrcené skořápky jídávala, nad čímž jsem vždycky kroutila hlavou. Taky si každé ráno vyplachovala ústa lžící olivového oleje (který následně vyplivla). Prý je to jedinečná očista ústní dutiny od škodlivých látek - už jsem o tom i četla. Ono vůbec - když byl člověk mladý, tak se těm různým babičkovským radám a fíglům smál, později by ty vychytávky zase bral, ale už mu je nemá kdo poradit.
červen 12, 2007 10:39
Inkokuk, já nevim, jak to maj medvědi :-( : NČ
.
červen 12, 2007 10:43
NČ, : Míša šíša
to buď rád - by si záviděl smilies/tongue.gif
červen 12, 2007 10:50
Nojo, já mám závistivost v povaze : NČ
ale jsem teda rád, že aspoň vy to víte. Vono stejně - mně osobně by to povědomí stejně k ničemu nebylo.
Jo Míšošíšo, ten olivovej volej jsem denně ráno polykal. Krzevá vředy. A fakt byl skvělej. Babičky byly moudrý ženy. Kam se na ně hrabou ty dnešní šmudly.
červen 12, 2007 10:57
to víte to jsou ty vědomosti z Kudlanky :-)))) : Inka kuk
NČ kdybys pozorně četl tak budeš vědět věcí .... Hele limetky už nefungujou? Nebo už máš překyselenej žaludek? No tak na to zas ten olivový olej .... Prosím Tě na co ty to potřebuješ a Tvýma krásnýma sexy kolenama a mladýma a přítulnýma přítelkyněma nechápu?????
červen 12, 2007 11:14
... : Kamila
skořápky nevytírám, ale holky, slibuju, že už budu smilies/grin.gif
NČ - medvědi "tam" maj kost... tož odtud ta možná závist smilies/grin.gif
červen 12, 2007 11:19
NČ - a to ještě není nejhorší o)). : Margot
Možná Ti to zatím nedocvaklo... ale vzhledem k tomu, že tu, pokud se nepletu, zatím nikdo další svoje fotky nohou nezveřejnil (Wendy měla tuším na podstavci dlouhou sukni smilies/smiley.gif ), tak máš prokazatelně nejkrásnější kolena ze všech (asi dvou) mužů i všech bab na celé šíííírééé Kudle smilies/cheesy.gif.
červen 12, 2007 11:24
Kurnik šuplik : Margot
Proč se mi komentář zapsal o dvě hodiny dřív než teď je (tedy 13,26) a tím pádem se zobrazil před poslední dva komentáře NČ a Inky, na které jsem reagovala??
červen 12, 2007 11:27
Inuš!!!!! :-))))))) : NČ
Kurnik - někerá baba si posteskla, že by chtěla vidět ty mý starý kolena. Já jako blbeček jsem vyhověl, vokázal... a už se toho nezbavim nikdy!
Pozorně číst kudlu, to je trochu probl. Jak už moudře poznačil božský Teo, pokud má příspěvek více než tři řádky, je i pro mě nečitelnej/nestravitelnej.
Tuhle jsem slyšel hezkej výrok jakýhosi byznysmena: "Napište mi svůj nápad na zadní stranu navštívenky. Pokud to pro vás bude málo místa, nestojí váš nápad za mou pozornost."
-------------------------------------
Venku je nááádherně, holky choděj po plovárnách nahoře bez, jsou krásně opálený a vyhřátý, pivo je zase skvěle studený.... Co víc by si člověk mohl přát????
červen 12, 2007 11:55
nebóóój NČ : Inka kuk
všechny jsme si pozorně prozkoumaly a nejen Tvá kolena. To bylo od Tebe moc hezký a odvážný, asi bych takovou odvahu tedy neměla. Jóó léto budiž pochváleno!!
červen 12, 2007 12:13
... : neonka
a jak babičky čistily skořápky od hovínek?

Nevím jestli je v dnešní době jíst skořápky to nejlepší - slepice v drůbežárnách jsou krmeny hormony, antibiotiky... Neukládají se náhodou tyto věci i ve skořápkách?
červen 12, 2007 14:32
neonko, vajíčko umeješ ještě když je celé - : d@niela
dezinfekce je to vaření nebo pečení - a na ty hormony a antibiotika - to se zeptám, to by mě taky zajímalo, protože vápník, ten pro svou úděsnou alergii opravdu potřebuju...
červen 12, 2007 14:52
... : bb
bez hormonů a antibiotik jsou vejce od slepic chovaných doma, nebo z ekofarmy
červen 12, 2007 17:35
nojo, bíbí, ale kdo se k nim dostane... : d@niela
už jsem napsala různým "odborníkům", snad mi někdo z nich fundovaně odpoví, jestli ta "továrně vyráběna" vajíčka mají poživatelnou skořápku. Ale - když vezmu v úvahu, že všechno zmiňované svinstvo je i přímo v onom obsahu... Nu, uvidíme, co odpovědí...
ale pravdu díš, jsou k sehnání ta bio... jenže - zase ne všude smilies/cry.gif smilies/angry.gif smilies/cry.gif
červen 12, 2007 20:07
Aby tu nebyly jen samé babské rady, napište si také jednu dědkovskou. : strejda - děda
NČ, až to vypiješ, mohu Ti říct jen tolik, že Ti bude stát jak kolík... :-) (Pokud Ti ovšem nezvápenatí...):-)

Tak si pište:
Koupíme si kyselé ryby - uzly, v nízké hranaté skleněné nádobce či misce. Ryby sníme, ty k tomu nepotřebujeme. My potřebujeme právě tu skleněnou nádobu, do které se vejdou akorát 4 vejce. Poznáte ji podle toho, že má nahoře kruhový otvor s plastovým uzávěrem. Misku řádně umyjeme. To dá rozum...

A teď k meritu. Obstaráme si 4 bílá vejce. Nejlépe od pasoucích se slepic. Ne však hnědá! Vejce umyjeme od hovínek, osušíme a dáme do misky. Koupíme si dostatečné množství citronů. Než je vymačkáme, řádně je poválíme, abychom z nich dostali co nejvíce šťávy. Tou zalijeme všechna vejce tak, aby byla ponořená v citronové šťávě. Lehce přiklopíme uzávěrem a
dáme do chladu či na dno ledničky.
Druhý den vejce ve sklenici opatrně otočíme, aby se skořápka rozpustila i dole. (Někdo už tu psal, že se skořápky rozpouštějí v kyselině citronové a to je náš případ). Když je skořápka rozpuštěná, opatrně vejce vyjmeme i s blankou tak, abychom ji neprotrhli. Na vedlejším talíři propíchneme blanky a oddělíme bílek od žloutku, protože použijeme pouze žloutky. Ty rozmixujeme a vrátíme zpět do citronové šťávy.
To ještě není konec. K tomuto účelu jsme si předem zakoupili litrovou láhev vícehvězdičkového koňaku. Čím víc hvězdiček, tím lepší lék. ***** bohatě stačí.
Rozmixovaná vajíčka s citronovou šťávou vlijeme pomocí trychtýřku do litrové vymyté láhve a teď to přijde...dolijeme ji až k hrdlu těmi pěti hvězdičkami. Zašpuntujeme ji, zamícháme a tím je lék připraven k podávání. Každé ráno na lačno jednoho frťana. Jen jednoho, povídám...

Co to s námi udělá? Především to dodá přírodní vápník a ostatní stopové prvky všem ženám, které ho ztratily dlouhým kojením. To je důležité, protože k stáru se Vám nebudou kazit zuby. Dále vám sílí kosti, NČ, o chrupavkách v údech bohužel nic nevím...ale určitě
dostaneš přírodní vápno a ne nějaké Calcium... A vápno, jak jistě víš, je stavební prvek a pokud se u Tebe v ledvinách najde i trocha písku, je naděje, že to nakonec ztvrdne... :-)
Tak Vám přeji dobrou chuť a pozor, jen jednoho velkého prcka na lačno!
Já už se ve svém věku spokojím s becherem. smilies/cheesy.gif
červen 12, 2007 22:04
Danielo, : bb
tak na běžnou konzumaci běžná vejce, a na výrobu domácího calcia, jednou za čas, bych obstarala ta domácí alias bio
v Praze asi nebudou dvorky se slepicemi na každém rohu smilies/wink.gif ale zato víc prodejen s bio produktysmilies/smiley.gif
červen 13, 2007 00:11
strejda-děda : bb
to vypadá na super recept, kopíruju, tisknu, šířím dál (ale právníkovi přes autorská práva to zapřu smilies/smiley.gif
červen 13, 2007 00:13
Strejdo-dědo : Aknela
Přesně tenhle recept jednou od někoho získal můj dědeček, udělal si likér a půl roku ho popíjel. Říkal, že to funguje skvěle, protože si jí hned po ránu trochu lupne a svět mu připadá takovej růžovější a vedlejší účinek je ten, že ho mnohem míň bolí klouby smilies/grin.gif
červen 13, 2007 05:08
joooo? : AlenaT
Udala jsem tuhle sousedce, která je původem maďarka, přes internet kotě a taky jsem jí pochválila Maďarsko, takže jsme v téměř přátelských vztazích. Tak snad by mi ty čtyři vajíčka od eko bio slepic, s eko bio originál hovínkama prodala. Vícehvězdičkový koňak lze sehnat celkem snadno. Takhže k stáru ze mě buce baletka. Díky! smilies/grin.gif
červen 13, 2007 05:41
... : Jel
Jen upozornění, hovínka ze skořápek mejte, až těsně před tím, než vejce spotřebujete. Pokud mejete skořápku dříve, naruší jakási ochtanná vrstva, která chrání vajíčko v poživatelném stavu (tj. v chladu cca 4 týdny)
červen 13, 2007 07:03
Strejdo, dobrej recept, ale : NČ
co když sice bude stát jak kolík, ale z těch nevařenejch syrovejch žloudků mi dostane ptačí chřipku. Přecijen - z ptáka na ptáka je prý velmi snadno šiřitelná :-(((((((((
červen 13, 2007 12:56
NČ, to je dobrá otázka. Jsem rád, že nemyslíš pouze na sebe. : strejda
Mezi námi chlapy - víš, ono záleží na mnoha aspektech. Jedním z nich je množství protilátek a tím i následná odolnost proti všemu.
Pokud však svého opeřence chováš v bavlnce, pokud nevidí slunce (to přece také zabíjí bacily), nepouštíš ho mezi lid, mezi kamarádky, mohl by být zhýčkaný, neotrkaný a tím i snadno zranitelný. Pokud ho ale necháváš jednat a dáváš mu svobodu v rozhodování - kdy a s kým se bude kamarádit, myslím si, že se o něho nemusíš bát. Nakonec on i ten pětihvězdičkový udělá své a zničí vyskytnuvší se bacil.
smilies/grin.gif
červen 13, 2007 16:29
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]