O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

POSLEDNÍ VŮLE PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 07 červen 2007

 Ráda bych se zeptala, jak je to s poslední vůlí. Bavili jsme se o tom nedávno doma, když jsme slyšeli příběh naší známé, které se stala velmi nepříjemná věc; ohledně dědictví po babičce. Ta nechala sice poslední vůli, ale byly tam nějaké nesrovnalosti, takže vůle nakonec nebyla uznána a všechno se pak dělilo podle "zákona".

Ti, co se o babičku opravdu starali, nedostali tímpádem skoro nic.  Jak to je, když někdo ochrne na půl těla a nemůže skoro psát? 

 

 

ODPOVĚĎ:

  

Dobrý den,  předejít podobným sporům může zůstavitel včasným a správným sepsáním závěti. Podle občanského zákoníku se dědí ze zákona, ze závěti nebo z obou těchto důvodů. Pokud nenabude dědictví dědic ze závěti, nastupují místo něho dědici ze zákona. Nabude-li se ze závěti jen část dědictví, nabývají zbývající části dědici ze zákona. 

 

Základní ustanovení o formě závěti je obsaženo v § 476 odst. 1 OZ. Podle ustanovení tohoto paragrafu zná náš právní řád tři formy závěti:

 

a)      holografní, tj.  testátorem vlastnoručně napsanou, datovanou a podepsanou,

b)      alografní, tj. zřízenou v jiné písemné formě za účasti svědků,

c)      alografní, zřízenou ve formě notářského zápisu.

 

Všechny formy závěti jsou právně rovnocenné, záleží na rozhodnutí pořizovatele, kterou z nich si zvolí.

 

Pouze osoby, které nemohou číst nebo psát musí závěť obligatorně pořizovat buď:

 

·  alografně před třemi současně přítomnými svědky v listině, která musí být přečtena a přítomnými svědky podepsána (§ 476c) OZ),

(Jde-li o zůstavitele, který nemůže číst nebo psát, musí projevit svou poslední vůli před třemi současně přítomnými svědky v listině, která musí být přečtena a přítomnými svědky podepsána. Zůstavitel před nimi musí potvrdit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Pisatelem a předčitatelem může být i svědek; pisatel však nesmí být zároveň předčitatelem.
V listině musí být zároveň uvedeno, že zůstavitel nemůže číst nebo psát, kdo listinu napsal a kdo nahlas přečetl a jakým způsobem zůstavitel potvrdil, že listina obsahuje jeho pravou vůli. Listinu musí svědci podepsat.)

 

·  alografně formou notářského zápisu za účasti dvou svědků úkonu (§ 476d) odst. 1 OZ, § 65 zákona O notářích a jejich činnosti /Notářský řád/ č. 358/92 Sb., ve znění zákona č. 82/98 Sb. a zákona č. 30/2000 Sb.).

(Zůstavitel může vždy projevit svoji poslední vůli do notářského zápisu (taková závěť je pak vedena v tzv. centrální evidenci závětí). Nezletilý, který dovršil 15. rok, může sepsat závěť výlučně formou notářského zápisu.)

 

   

Mgr. Martin Sládek, Praha,

(bližší kontakt v redakci)

 

 

Komentáře (7)add feed
problém je, kdy tu poslední vůli napsat : monty
osobně: pro mě to "páchne" smrtí, takže na něco podobného zatím nemyslím. A i když vím, že rodiče už stárnou, odmítám se s nimi na tohle téma bavit.
Je to takové - nevím, jak bych to popsala - jako kdybych jim měla naznačovat, že už by měli počítat, že to, co je doposud jejich, je námi, sourozenci očekáváno. Jak asi přistoupit k něčemu podobnému?

červen 08, 2007 09:19
... : Minnie
Po rodičích dědíš ze zákona, tak si s tím nemusíš dělat starosti. Se sourozenci se buděš dělit rovným dílem...
červen 08, 2007 20:48
Dedictvi po dedovi : Lucie Rezankova
Dedictvi po dedovi,
muzete mi poradit? Momentalne jsem v Kanade a prave jsem ukoncila telefoni hovor se svoji matkou. Deda mel DV byt a odkazal ho v posledni vuli me matce pred jeho umrtim,(je plne splacen)zemrel 3. brezna a notarka ktera resi celou situaci, jeste neotevrela zavet jak tvrdi moji matce, ale chce po ni ohodnoceni bytu ale neni schopna ji rici jestli se posledni vule cetla nebo zmenila, deda mel sestru zijici ve Svycarsku a ta zrejme vuli jiz cetla....zda se mi ze notarka si dela vlastni prava. Jeji pristup je velice neprofesionalni alespon tu mym ocim. Muzete mi poradit jak pristupovat???
Dekuji Lucie
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
květen 31, 2008 20:01
dědictví : saharka
Dobrý den,

chci se zeptat jak je to s dědictvím. Mám syna a 2 vnoučata. S manželem máme každý jednu polovinu bytu. Chtěla bych aby manžel měl v mé polovině užívací právo do své smrti a po jeho smrti aby moje i jeho polovina připadla vnoučatům z mé poloviny aby bylo synovi vyplaceno 250 tisíc korun je to možné a jak to mám provést děkuji za odpověď Jana odpověď na meil Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
červenec 02, 2009 16:08
Dotaz na časovou platnost závěti. : Václav Břicháček
Prosím o sdělení zda je platnost závěti nějak časově omezena. Jak dlouho po jejím sepsání zůstavitelem je platná. Děkuji za informaci.
červenec 05, 2010 08:14
závět : bakalíková věra
Dobrý den,chci se zeptat zda mnou sepsaná závět vylučuje mého syna z dědictví,protože mu nechci nic odkázat děkuji Bakalíková.
duben 10, 2011 14:46
závět : Fliegerová Milka
Prosím, poradte mi, jak sepsat závět, ve které bych z dědictví vyloučila mažela /alkoholika /, dceru 44r. a syna 47 r./Děti o mně nejeví zájem,
nenavštěvují mně. Chtěla bych proto vše napsat na mých 5 vnoučat. 3 jsou
již dospělé a nejmladší /kterou ani neznám / jde do 1.třídy.
Děkuji za odpověd.

Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
srpen 26, 2011 14:21
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]