O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

FIREMNÍ PSYCHOLOG PDF Tisk E-mail
Středa, 30 květen 2007

 V poslední době se rozmohl na mnoha pracovištích určitý fenomén - nazvala bych ho "dvorní psycholog". Zaměstnavatel při úvahách, koho povýšit či ponížit, jeho služby využívá. Obdobně také, když si někdo ve vedení neví rady s podřízeným, tak ho pošle k psychologovi v očekávání, že ten mu sdělí nějaký tajný kód, jak dotyčného "přimět", aby dělal to, co se po něm žádá (a obvykle nejde o plnění pracovních úkonů).

 

 

    

 

       Dokonce jsou tací, co k dvornímu psychologovi chodí pravidelně na jakési konzultace - jsou to hlavně různí ředitelé a výše postavení  zaměstnanci, kteří tam zřejmě dostávají jakési manažerské rady. Ačkoli jsem tam nikdy nebyla, něco tuším a hlavně hodně se toho doslechnu... Jinými slovy, rozhodně taková schůzka s "dvorním psychologem" není nějaké katarzní sezení. Naopak se mi zdá, že cokoli tam člověk na sebe řekne, může být (a často i je) použito proti němu. A taky je to často vyzvoněno po celém pracovišti. Z právního hlediska si nejsem moc jistá tím, zda je to úplně košer.

 

      Dokázala bych ještě pochopit, kdyby sezení s psychologem spočívalo např. na určitých výkonostních nebo případně osobnostních testech. Ale vím, že se při sezeních často kladou otázky, které člověk může považovat za velmi osobní (rodinné a bytové poměry, zdravotní stav, vztah k drogám, apod.).

 

     Tady si říkám, jestli lze vůbec někoho donutit mluvit pravdu nebo naopak postihovat za nepravdivá sdělení. Zvlášť, když jsou mu pak v momentě "neposlušnosti" či jakéhokoli konfliktu vmetena do tváře s tím, že "to je pochopitelné, že jsi takový, protože jsi prostřední ze sourozenců a v mládí jsi fetoval". Ostatně - kdyby se někdo fakt přiznal, že bere drogy, to bych ho považovala přímo za cvoka.

 

    No, ono by to asi všechno bylo OK, kdyby ovšem ti zodpovědní dokázali držet jazyk za zuby, že. Jenže - ti ve vedení se všechny výsledky (už z logiky věci) dozvědět musí, aby mohli svou funkci vykonávat.
¨
     A nějaké iluze o lidské mlčenlivosti - zvlášť jde-li o informace a závěry svým způsobem pikantní - si opravdu nedělám. Dřív jsem to moc neřešila, ale nedávno jsem četla rozhovor s jedním psychologem, který na podobný dotaz odpověděl  ve smyslu, že zaměstnavatel prostřednictvím svého psychologa prý má právo klást i zcela osobní otázky - protože přece má zodpovědnost za výběr a strukturu zaměstnanců...

 

     Nadzvedlo mě to trochu ze židle, ale holt je to taky názor.

 

Zajímalo by mě, zda souhlasíte s tím, že má zaměstnavatel právo o vás všechno vědět;
do jaké míry je vhodné svěřovat své soukromé údaje zaměstnavateli;
co dělat, když zjistíte, že něco z toho proniklo na veřejnost;
případně další vaše názory na tuto záležitost.
Sára

.
 
Komentáře (12)add feed
pokud vím, tak lékaři skládali : Inka kuk
přísahu dodržení lékařského tajemství, které by měli respektovat, existuje Etický kodex České lékařské komory http://www.bezlepku.info/view.php?cisloclanku=2005040501
A pokud by si výslovně sdělil, že si nepřeješ, informace o sobě sdělovat 3tí osobě....?????
A pak také pokud cítíš, že je to zneužitelné, tak není boha, který by Tě donutil odpovědět na všechny položené otázky ne? A nebo tam vůbec jít, nebo je to povinnost??? Nic takového v práci nemáme, tak nevím.
květen 31, 2007 05:34
... : Inka kuk
1. rozhodně si nemyslím, že by měl zaměstnavatel o mně vědět víc než mu chci sama sdělit
2. zaměstnavateli bych sdělila pouze základní údaje související s mým zaměstnáním, nebo skutečnostmi, které ho nějak ovlivňují, čím míň ví, tím lépe a pokud o Tobě shání iformace sám a ještě přes psychologa, tak mi připadá, že ho asi nejspíš potřebuje sám.
3. §2 bod 9 o tom jasně hovoří a porušení tohoto Etického kodexu je na stížnost do České lékařské komory, kam jinam nevím, nikdy jsem se s ničím takovým nesetkala.

květen 31, 2007 05:56
problém je v tom, : AlenaT
že psycholog obvykle není považován za lékaře, dokonce snad ani nevystudoval lékařskou fakultu, ale tuším, že filosofickou, a tudíž se ho lékařská přísaha a tak, netýká. Podle zákona by ani on neměl svěřené informace prozrazovat - ale!!! Tady se jak známo, vykecá naprosto všechno. A navíc v této zemi není síla, která by donutila zaměstnavatele, aby postupovali v souladu se zákonem. Pokud tento nepřipraví erár o peníze - pak je státu celkem fuk, jak zachází se svými zaměstnanci.
květen 31, 2007 06:57
Hlavně to je banda blbců, : NČ
jak jsme se ostatně mnozí z nás asi před rokem mohli přesvědčit i osobně zde na Kudle.
Taky jsem byl asi před 5ti lety zaměstnavatelem vyslanej na takový třídenní výjezdní psycho. Tři zasra*ý, zapařený, dementní psycholožky a jedna vedoucí kádrovýho oddělení (pardon, teď se u nás říká oddělení lidských zdrojů) nás tam pozorovaly ve dne v noci, myslím, že měly kamery i na pisoárech. Psali jsme testy, ve skupinách se radili, jak si budem počínat na Měsíci po přežitý havárii kosm lodi, pak zase, jestli si vezmeme do pralesa raději kudlu nebo raději flašku rumu..... Dokonce se těm KRÁVÁM povedlo některé slabší nátury tak vzrušit, že např. Ing. Martina Hájková se tam rozplakala a nebyla k utišení. No prostě - jedna velká srandovní prd*l!!!!!

květen 31, 2007 07:17
no vidíte a vy byste chtěli : Inka
voperované čipy, ve kterých je všechno o nás nainstalovaný od zrození do přítomnosti a právě takový jako tito zaměstnavatelé a jim podobní by se v nich hrabali "pod rouškou tvého dobra" třeba i z rubu a jsem naprosto pevně přesvědčená, že pozitivních kladů by si nijak valně nevšímali.

Upřímně nijak moc nechápu, proč by mělo zaměstnavatele zajímat víc věcí než se mých pracovních schopností týká, pokud samozřejmě nedělám nějaké neschůdné komplikace v zaměstnání. Podle mě je to zásah do soukromí a na to nemá nikdo právo zkoumat jakkoliv můj život a nebo mou minulost. Domnívám se, že ty konzultace je snad možné i odmítnout, nebo je tato konzultace s prácovým psychologem povinná? To bych raději hbitě změnila změstnání, proč bych měla pracovat za takovýchto podmínek?!?!

Dříve na vesnicích se takovým lidem říkalo "drbny", měli nějakou zvláštní schopnost vědět a zjišťovat o každým všechno, vše si pamtovat a kombinovat, většinou to byli lidé nevalného charakteru.
květen 31, 2007 08:21
Alena T. : mamča
Psychologii lze vystudovat jak na filozofické fakultě, tak na lékařské fakultě UK. Pak se ten obor ovšem jmenuje Klinický psycholog, a náplň jeho práce není sbírat drby. smilies/grin.gif
Psychologům a psychiatrům říkám souhrnně "Mozkošťourači", a zaplať Bůh, jsem se bez jejich služeb dosud obešla. smilies/grin.gif
květen 31, 2007 08:29
předpokládám, : AlenaT
že si zaměstnavatel klinického psychologa nenajme - tento by totiž musel chránit zájmy potencionálního pacienta - tedy zaměstnance a tím pádem dodržovat lékařskou etiku, takže by se zaměstnavatel dozvěděl o svém zaměstnanci přesně ohňo, zatímco o sobě by se mohl dozvědět nebezpečně mnoho smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
květen 31, 2007 08:58
Alena T. : mamča
To víš, "koho chleba jíš, toho píseň zpívej". Takže námezdní psycholog(de obyč.) bude ty drby sbírat, aby se zavděčil vrchnosti.
Takže co ? žádnému podnikovému psychologovi nepřiznat nic, co by sám nevěděl, a zatloukat, zatloukat, zatloukat... smilies/grin.gif
květen 31, 2007 13:13
Teda NČ, : Míša 2
jestli to bylo aspoň z poloviny takové, jak píšeš, tak to tě fakt lituju. Taky jsem něco podobného zažila jako součást rekvalifikačního kurzu, takže se to nedalo odmítnout. Museli jsme předvádět různé pantomimické kreace - např. nám řekli, ať předvedeme, že máme radost, vztek, atd. Pak jsme to měli nakreslit. Nebo se nás třeba ptali: Kdyby byl váš kolega jídlo, co by byl ? A všelijak jinak se v nás šťourali. Vůbec jsem nepochopila smysl toho všeho, připadala jsem si jako dokonalý debil, že se toho účastním. Navíc to pro mě bylo hrozně nepříjemné i proto, že mi dělá problém projevovat se před cizími lidmi.
Možná, že rozhovor s psychologem bych ustála, aniž bych na sebe práskla to, co nechci, ale ta skupinová terapie, to bylo fakt peklo.
květen 31, 2007 14:30
Ve firmě, : Míša 2
kde moje známá vedla účetnictví, se šéf rozhodl, že si najde svého zástupce z řad zaměstnanců na základě grafologického rozboru. Odevzdal grafoložce písemný materiál, aniž zaměstnancům něco řekl. Té známé, protože s ní jakožto se svým zástupcem nepočítal, pak to písemné hodnocení dal, ostatním ne. To hodnocení bylo na necelé dvě strany A4 a musím říct, že bylo hodně konkrétní a ne ve všem zrovna lichotivé. Známá tvrdila, že to přesně sedí, že musí bohužel souhlasit i s tím negativním.
Docela by mě zajímalo, jestli na to ten šéf měl vůbec právo.
květen 31, 2007 14:53
Míšo 2, : Míša šíša
úplně tě chápu, že ti to muselo být nepříjemné. Já bych tohle asi nedokázala absolvovat, anebo bych z toho testování zákonitě musela vyjít jako mentálně retardovaná. To je teda síla! Co se týče toho druhého popisovaného příběhu, řekla bych, že šéf bez vědomí těch dotčených lidí na to právo neměl. Ale ono je dneska možné asi úplně všechno. Nakonec, kde není žalobce, není ani soudce a dost lidí právě na tohle spoléhá - že si nikdo ve strachu o ztrátu pracovního místa stěžovat nebude.
květen 31, 2007 15:03
Každý psycholog, : saffron
který provozuje klinickou nebo poradenskou praxi je minimálně vázaný etickými pravidly své profese, ve kterých je na prvním místě důvěrnost sdělených informací. Nehledě na to,že tady se dá i operovat se zákonem na ochranu osobních údajů. Sára to napsala dost nejasně, moc z toho nevyčtu, ale pokud se jí něco takového stalo, má možnost se bránit - na asociaci, ve které je psycholog členem,konzultovat s právníkem..rozhodně není bezbranná. Trošku se mi nelíbí takový postoj oběti, který vyvolá jediné, že všichni začnou nadávat na tu tzv. druhou stranu, ale nikdo nepodá oficiální stížnost. Klinický psycholog taky dělá takové "malé atestace" jako lékaři (volné přirovnání) a to ho odlišuje od všech, kteří jen vystudovali psychologii jako obor. Jde jen o to zjistit si potřebné info a nedělat někomu ovci.
červen 04, 2007 07:05
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]