O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...
Kontakty
Napište nám |
Poradna Kudlanky |
Právní poradna |
Související články
- ZRUŠENÍ TRVALÉHO POBYTU RODIČI
- ZADLUŽENÝ SYN A JEHO TRVALÝ POBYT
- EXEKUCE - TA VĚC NEMILÁ - I.
- AGRESIVNÍ SPOLUBYDLÍCÍ A TRVALÝ POBYT
- TRVALÝ POBYT
- EXEKUCE - JAK TO CHODÍ...
- EXEKUCE - TA VĚC NEMILÁ - II.
- ZRUŠENÍ TRVALÉHO POBYTU, HROZBA EXEKUCE
- DOPISY - STRAŠIDLO EXEKUCE
- DCERA V TAHU, DLUHY NA KRKU
- EXEKUCE - POUČENÍ - CO A JAK
- TRVALÝ POBYT ZLETILÝCH DĚTÍ - OBAVY Z EXEKUCE
- DLUHY, EXEKUCE
- TRVALÝ POBYT - ZTRÁTA?
- ZRUŠENÍ TVALÉHO POBYTU ZLETILÉMU
- SESTRA NA MNE HODILA SVÉ DLUHY
- POPLATKY ZA ODPAD
- TRVALÝ POBYT - PŘIHLÁŠENÝ ZMIZEL
- TRVALÝ POBYT, DLUHY, NEZDÁRNÝ SYN
- ZMĚNA TRVALÉHO POBYTU - NEPLATNÝ OP
- EXEKUCE - KDO JE V OHROŽENÍ?
- TRVALÝ POBYT - NA ÚŘADĚ
- PRODEJ BYTU, KDE MÁ TRVALÝ POBYT DCERA
- ZRUŠENÍ TRVALÉHO POBYTU - FORMULÁŘ
- NEZDÁRNÝ SYN A EXEKUTOR
- PROBLÉMY SE STUDIEM, PROBLÉMY DOMA
- EXEKUTOR SEBERE VĚCI JINÉMU?
- TRVALÝ POBYT - EXEKUCE
- VÁŽNÁ NEMOC KONTRA DLUHY
- TRVALÝ POBYT - ZAS A ZNOVU...
- SPOLUVLASTNICTVÍ A TRVALÝ POBYT
- TRVALÝ POBYT - "PRO PŘÍTELE"
- EXEKUTORSKÉ HISTORKY - 1.
- EXEKUTORSKÉ HISTORKY - 2.
- EXEKUTORSKÉ HISTORKY - 3.
- TRVALÝ POBYT V ZADLUŽENÉM DOMĚ
- TRVALÝ POBYT BÝVALÉ MANŽELKY?
- ZÁHADNÁ EXEKUCE A KAM S DÍTĚTEM?
- KAM SE PŘIHLÁSIT PO PRODEJI BYTU RODIČŮ
- TRABLE S EXEKUCÍ ZA JINÉHO
- EXEKUCE NA NEPRAVÉHO
- JAK SE ZBAVIT PROBLÉMOVÉHO BRATRA
- PROBLÉMY S TRVALÝM POBYTEM A POPLATKY
- TRVALÝ POBYT A DLUHY
- TRVALÝ POBYT, EXEKUTOR A MAMINKA
- TRVALÝ POBYT - STÁLÉ TRÁPENÍ?
- TRVALÝ POBYT - ZRUŠENÍ
- ZADLUŽENÝ DŮM TŘÍ SOUROZENCŮ
- SYNOVY EXEKUCE
- POZOR PŘI KOUPI DOMU!
- PŘIHLÁŠENÍ K TRVALÉMU POBYTU
- EXMANŽEL A EXEKUCE
- TRVALÝ POBYT - STRACH Z EXEKUCE
- TRVALÝ POBYT A ROZVOD
- TRVALÝ POBYT - ZRUŠENÍ
- JAK SE BRÁNIT NEOPRÁVNĚNÉ EXEKUCI
- EXEKUTOR A EX-MANŽEL
- STUDENT V EXEKUCI
- TRVALÝ POBYT A DLUHY
- TRVALÝ POBYT NEZDÁRNÉ DCERKY
- TRVALÉ BYDLIŠTĚ PRO NETEŘ
- TRVALÝ POBYT, JAK SE HO ZBAVIT?
Přihlášení
Anketa
EXEKUCE - ANEB NEBEZPEČNÁ SNACHA |
Neděle, 09 květen 2010 | |||||||
Dobrý den, prosím o pomoc s tímto urgentním problémem: prarodiče mají ve svém domě, který vlastnoručně postavili, přihlášené k trvalému pobytu i syna s manželkou (snachou). Syn se snachou žijí v patře, ve zcela odděleném bytě, dům je ale s jedním společným vchodem, a jedním popisným číslem. Jak nyní zjistili, tato snacha se zadlužila hned u několika společností, tajně si vzala úvěry i na rodné číslo svého manžela. Bohužel, dluhy nesplácí a jak to vypadá, nejspíš v blízké době hrozí exekuce. Mj. snacha také okrádala prarodiče o finanční hotovost.
Moje otázky jsou:
1) je možné, že by přišla exekuce i na majetek nebo dokonce dům prarodičů, který je výhradně v jejich vlastnictví? 2) Je možné, a jakým způsobem - snachu odhlásit z trvalého bydliště? Případně, jak se proti tomu všemu mohou nějak postavit, zabezpečit svůj majetek?
O D P O V Ě Ď :
Ze situace tak, jak je popsaná, předpokládám, že dům je ve spoluvlastnictví popř. společném jmění prarodičů a syn se snachou nemají na domě žádný spoluvlastnický podíl. Dům ani jiný majetek prarodičů nemohou být předmětem exekuce vedené na majetek snachy a syna, popř. na majetek v jejich společném jmění manželů. Ohledně domu a přísl. pozemků je situace vcelku jasná, když vlastnictví prarodičů je zřejmé již z katastru nemovitostí. Takže prarodiče, pokud se za dluhy syna a snachy nezaručili nebo k jejich zajištění nevázne na nemovitosti zástavní právo, se exekuce prodejem jejich nemovitosti pro tyto dluhy nemusí obávat.
Složitější situace může nastat při exekuci prodejem movitých věcí. Pokud je z vnitřní dispozice domu zřejmé, který byt užívají prarodiče a který byt užívá syn se snachou, měly by předmětem exekuce být pouze movité věci ve vlastnictví snachy, popř. věci ve společném jmění snachy a jejího manžela. Pokud se jedná o movité věci nacházející se např. ve společných prostorech, nebytové části nemovitosti a na pozemku, lze předpokládat, že ty by byly předmětem soupisu popř. zajištění provedeného exekutorem.
Pokud by při realizaci exekuce byly sepsány popř. zajištěny věci, ke kterým má jiná osoba než povinný právo, pro které exekuci nelze provést (v tomto případě vlastnické právo prarodičů), musí ten, komu toto právo svědčí (prarodiče) podat u exekutora návrh na vyškrtnutí těchto věcí ze soupisu. Tento návrh musí být podán ve lhůtě 30 dnů ode dne, kdy se navrhovatel o soupisu dozvěděl. Doporučuji tento návrh podat co nejdříve. Od podání toho návrhu nesmí exekutor sepsané movité věci prodat. Samozřejmě je v návrhu nutné uvést skutečnosti potvrzující tvrzení navrhovatele a zároveň toto tvrzení doložit (kopie listin, svědecké výpovědi, apod.).
Exekutor je povinen rozhodnout do 15 dnů od obdržení návrhu. Pokud exekutor návrhu nevyhoví, může navrhovatel podat u exekučního soudu vylučovací žalobu. Pro podání vylučovací žaloby je stanovena lhůta 30 dnů ode dne doručení rozhodnutí exekutora, kterým nevyhověl návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu.
Ke druhé části Vašeho dotazu musím konstatovat, že odhlásit snachu z jejího trvalého bydliště nelze - pokud nejsou splněny zákonné podmínky, kterými jsou zánik užívacího práva a skutečnost, že daná osoba v objektu nebydlí. Možností je pouze přehlášení na jiné místo, to znamená, že by se snacha sama přehlásila k trvalému pobytu jinam; potom by automaticky zanikl předchozí trvalý pobyt - neboť podle příslušného zákona každý občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu.
V tomto konkrétním případě je ke zvážení i oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu úvěrového podvodu, pokud snacha uzavřela smlouvy na základě nepravdivých údajů, dále soudní vypořádání společného jmění manželů, popř. i možnost oddlužení podle insolvenčního zákona. K posouzení, zda jsou splněny zákonem stanovené podmínky, však neznáme konkrétní údaje.
S pozdravem
Alena Doubková
|
< Předch. | Další > |
---|