O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

DVOJÍ OBČANSTVÍ - ANO ČI NE? PDF Tisk E-mail
Neděle, 16 květen 2010

Aneb co život dal a vzal.  (Tenhle podtitulek si propůjčuju od Betty McDonald,  i když bez jejího souhlasu.) Když už se tak trochu známe, povím vám toho o sobě ještě víc: narodil jsem se v roce 1946. Na jaře 1947 se naší rozvedli, mého tátu jsem viděl v životě jen párkrát - no nevím kolikrát, ale na prstech byste to spočítali. A přesto, když na jaře 1965 odešel do Austrálie, byl to pro mne konec všech nadějí.

 

 

 

       Asi si to umíte představit: na nějakou vysokou abych rychle zapomněl. I na vojně jsem to jako nespolehlivý nedotáhl ani na svobodníka u PTP; ne že zrovna tohle by mi vadilo. V šedesátém osmém odešla do Mnichova maminka, otčím a sestra. No a to byl další ošklivý vroubek. A když se soudruzi trochu znormalizovali, už jsem je měl na krku. Jako nespolehlivý občan s nebezpečnými styky jsem musel opustit práci, kterou jsem miloval. Byl jsem tenkrát osvětlovač v divadle a "tam přece chodí veřejnost, na kterou bych mohl mít vliv". Tak jsem si našel jiné divadlo, jenomže - nás, soudruhu, neoklameš...

 

      Mezitím se událo pár dalších životních zvratů - rozvod, stěhování do jiného města, druhá svatba, a výslech na policii. Prý informativní, prý pohovor se všemi, kdo se do města přistěhují, aby soudruzi jako věděli, koho mají v revíru. Pak se ale nevrátil z dovolené kolega z práce, zůstal i s rodinou v Jugoslávii, od tamtud odjeli do Austrálie, no a soudruhům to bylo jasné. Tak nové výslechy, i když jsem v tom byl nevinně.

 

      Narodil se nám syn, a my jsme zatím bydleli v ubytovně pro učitelky. Panelárna v Brně nás zachránila, dostali jsme podnikový být. Pak zase nová práce, nové výslechy, domovní prohlídka, že jako dost možná kradu výrobky Fruty, ale proč nám tedy tak zevrubně prohlíželi knihovnu? Pak přišli s tím, že když manželka je učitelka,  že takoví lidé vychovávají novou generaci, a to jako není dobře.

 

     Víte, dokud šli jen po mne, byl jsem to já a jenom já. I když jsem nikdy  já hlupák nepochopil proč. Když ale manželce bylo doporučeno, že by měla změnit zaměstnáni, pochopil jsem vzkaz. Oni nám prostě nedají pokoj a náš syn to v budoucnu daleko nedotáhne. A tak, když za mnou soudruzi přišli, že bychom měli odcestovat, řekl jsem ano. Ale nemusel jsem, to je pravda, určitě byla ještě druhá varianta, jen jsem nepátral, jaká by to jen mohla být.. Pro žádosti o pasy do Jugoslávie si soudruzi z pasovky přišli za mnou do práce, podívejte, jaký to servis, a na úrovni. Odjížděli jsme kompletně vybavení informacemi, kam v Bělehradu jít. Ušetřili nám mnoho útrap, kterými prošli jiní, prchající tunelem do Rakouska, plavající přes řeku atd.

 

 


      Tak jsme se tedy ocitli v Americe. Než stačilo uplynout pět let pobytu, nutných pro žádost o americké občanství, doma se to zvrtlo, strana se přetransformovala, a místo žádosti o americké občanství jsme podávali žádost o občanství české. Ale ten pas, se kterým jsme odjeli, už stejně dávno propadl. Dneska se peru o to, aby nám bylo umožněno dvojí občanství. Zákon to umožňuje těm, kdož získali americké občanství do 28. února 1990. To jsme, tak jako mnoho a moc jiných nemohli stihnout. Na green kartu jsme museli čekat rok. Pak se čeká dalších pět let, než smíme požádat o občanství americké. Skoro rok a půl trvalo vyřízení. Jak se to mělo vtěsnat do 4 let a 6 měsíců od našeho příchodu do Ameriky?

 

     Od různých chytráků se od té doby postupně dovídám, že ti, kdo chtějí mít dvojí občanství, chtějí mít výhody obou. No, tak budu vděčný, když mi někdo řekne, jakou výhodu mi české občanství přináší. Jednou, až budem oba důchodci, se budeme chtít vrátit Domů. Důchod za námi pošlou jen když jsme američtí občané. Tak jaké výhody mi přinese české občanství? Že bych snad mohl požádat o vrácení majetku? Jakého? Byt nám vykradli policajti ještě před soudem, hned po našem odchodu. Jak to vím? No, měli jsme na chodbě v paneláku poličku na boty, společnou se sousedy. No a oni ukradli tu polici i s botama. I s těma sousedovic botama. Tak to vím. A co ještě by nám mohli vrátit? Snad půdu? Měli jsme jen květináče na balkóně...

 


     Ale stejně jsem se ještě nesmířil s tím, že bych měl přestat být Čechem. Já Čech jsem, jen to holt nemám úředně potvrzeno. A to mi vadí, hrozně moc vadí, přátelé...

 

MICHAL

 

 

Komentáře (114)add feed
Michale : vlk
já Tě za čecha považuju, bez ohledu na to, jestli na to máš papír nabo ne. Rád si čtu tvé recepty a nechám se jimi inspirovat v létě na chatě s přáteli a kusem masa na grilu.

Jen to, "být čechem", tady zevnitř vidím trochu jinak, národ přizdisráčů a poseroutků, co za 30 julínkových stříbrných prodají vlastní děti (Se××ou vás vaše děti a vnoučata? Volte Paroubka, pose××te jim celý život). Každý se spoustou zdůvodnění, jak nešlo nikdy nic dělat (48, 68, ...) Opravdu nevím, na co tady být hrdý, tak to jen tak na okraj. Poznal jsi je sám. Čechy krásné, Čechy mé a hlavně lidi v nich :-)
květen 16, 2010 23:37
Michale : Mikin
ja mam obcanstvi jak kanadske, tak ceske a zadny prospech z toho nemam. Az do tebe bude zase nejaky vul kvuli tomu ryt, hned se ho na ty udajne vyhody zeptej. Zeby me soucasni komousi vratili ukradenou motorku CZ 175 ? Od nikoho jineho bych ji totiz ani nechtel......
Jinak - ja se povazuju za Cechokanadana, ale pristihl jsem se, ze uz davno nerikam ze Kanadani jsou takovi, nebo makovi, ale MY jsme takovi nebo makovi..... Takze jsem spis asi Kanadan ceskeho puvodu.
Co na tom zalezi, jsme vsichni obyvatele planety zeme. smilies/cool.gif
květen 17, 2010 00:22
Vlku, : Michal
já někde vevnitř vím, že máš pravdu, že víš o čem mluvíš. Ale stejně, když už je člověk dlouho proč, jako jsme my, tak si uvědomí kde má kořeny. A k tomu smutek někde hluboko.
Ale abych tady jen neskuhral, nejsem si jistý, vlastně, jsem si skoro jistý, že už bych tam neuměl žít. A z toho je mi taky smutno.
Děkuju za komentář, já vím že máš pravdu. smilies/smiley.gif
květen 17, 2010 00:24
Nikdy nevíš : nema problema
I když žiješ v extra-mega-super zemi, je dobrý mít jednu v záloze, a to i tak podezřelou jako ČR. Kdyby se tam náhodou něco podělalo, máš se kam uklidit. To bys nevěřil, jak rychle taková situace může nastat. On život v ČR vůbec není špatnej, i když tu furt někdo skuhrá...
květen 17, 2010 00:28
obcanstvi : Puella
Jak se vubec zada o dvoji obcastvni? Mam americke, nikdy jsem v nasi rodne zemi nezadala o dvoji obcanstvi, cesky pas mam zatim z doby pred americkym obcanstvim (stale platny) a tak se docela bojim az se vratim, a budu ho chtit obnovit,co bude dal. Ma s tim nekdo zkusenosti?
Jsem z docela maleho mesta s malym mestkym uradem a malymi statnimi pracovnicemi. Kdyz jsem si pred lety dovolila pozadat o novy pas a obcanku - po snatku a zmene jmena - tak mi v jedne mistnosti u jednoho okynka sebrali obcanku - pac je neplatna, u druheho okynka mi sebrali pas - pac je neplatny. Po te mi u toho okynka na pas oznamili ze mi vydaji pas jen kdyz predlozim obcanku, a u okynka na obcanku mi rekli ze mi mohou vydat obcanku jen kdyz predlozim pas....ty damy se na sebe divali pres ulicku kdyz mi tyto informace oznamovali. Tenkrat jsem mela jen zelenou kartu, tu mi sebrat nemohli - nastesti nekde ve zbytku mozku vedeli ze na to nemaji pravo. No a po te mi teda vysvetlili ze vlastne pravne neexistuju. Kdyz sem se cela urvana vratila domu, nastoupil na ne muj drahy tatinek ktery je sice neuveritelne mirumilovny a na nikoho nikdy nekrici ale tenkrat je tak serval ze si to za ramecek nedali. No a jak jsem nakonec ziskala pas a obcanku? Rodice museli nastoupit se svymi doklady a jejich sefove podepsat papir ze ano ta osoba co tu stoji s nimi je jejich dcera a je to ta stejna co je i na fotce na novem pasu a obcance. Tohle se stalo v roce 2007.
květen 17, 2010 05:00
Mikine, : Ceskymo1
tos vystihl - vsichni jsme obyvatele maticky Zeme. A jestli cejtime koreny na tyhle rovnobezce nebo na jiny... nojo, no, to je holt zvyk. Taky uz se cejtim spis (asi) americankou nez ceskou, protoze vim, ze v cechach uz bych dneska nedokazala zit. Tak ale kruci proc se mi potom porad stejska po urcitejch mistech, potokach, loukach? Asi to my svetobeznici vubec nemame tak snadny, jak si spousta lidi mysli. Mame koreny tady, mame koreny tam. Tak kde kruci teda vlastne jsme doma? Na nasi Zemi, to je asi tak nejblizsi urceni....
Zajimavy je, ze kdyz jsem tam (v cechach) stejska se mi po tech nekonecnejch pustinach tady. A kdyz jsem tady, stejska se mi po mistech, ktery mam rada tam.
A dvoji obcanstvi neni zadny vycurankovstvi, presne jak tu nekdo psal: kdyz budu v duchodu a nebudu mit obcanstvi a pojedu do Evropy (treba, ale i jinam), tak mam smulu. Krome konce souboju o green card, atd. Proc je neco spatnyho na tom byt obcankou Evropsky unie i USA? Kdyz uz mam dneska pocit, ze doma jsem proste a jednoduse na Zemi?
květen 17, 2010 05:02
Dvojí občanství : Aknela..
mám, dokonce jsem se kvůli tomu vdala těsně než jsem dostala kanadské občanství, aby se na mě vztahovala výjimka, která momentálně platí - dvojí občanství si může ponechat člověk, který se provdá za cizince a nabyde jeho občanství. Já sice netuším jestli někdy ještě v česku budu chtít žít, momentálně určitě ne, ale nechtěla jsem ztratit spojení s Evropou, protože tam je spousta míst kde bych si život v budoucnu představit dokázala. Jestli je to z mé strany vyčůranost...možná trochu jo - když se podívám kolem sebe a vidím jak nic není nikdy a nikde navěky, jak se věci mění, pravdy a dějiny přepisují...tak si říkám, že čím víc pasů, tím líp.
Michale, před přibližně dvěma lety měla česká vláda začít projednávat návrh zákona o dvojím občanství, určitě o tom víš - tenkrát se spekulovalo, že lidem kteří jsou v tvé situaci zase dvojí občanství umožní. Bohužel tenkrát do toho přišel pád vlády a zákon nikdy k projednání nedošel. Doufejme, že nějaká z příštích vlád se do toho zase pustí.
květen 17, 2010 05:58
Občanství... : Sidon
nebo taky státní přéslušnost, je soukromou věcí každého, kdo něco takového má. Většinou je tato nabyta z docela prostých, existenčních důvodů. Výhodou snad může být jenom to, že jako občan České republiky nemusím žádat o vízum, pokud chci jet domů na návštěvu. Jenže malý, český člověk je převelice závistivý tvor a tak si myslí, že všichni, kdo utekli a žijí jinde, než doma, se mají tuze dobře a už jaksi nemají právo na tu svoji domovinu, natož aby se nějak zapojovali do dění ve své bývalé vlasti. Je pravda, že mezi těmi, co po 48ém roce a pak paozději, odešli do ciziny, bylo taky hodně těch, kteří šli hlavně z důvodů ekonomických a jejich charaktery nepatří zrovna k těm ryzím. Řekl bych, že procentuelně je to asi stejné, jako doma. Nevím, jestli je to tak u všech ostatních národností, ale takoví Švédové, Angličani, Francouzi, Italové a další, vůbec nemají problém s tím, že vycestují a žíjí si kdekoliv jinde, aniž by jim někdo, třeba po několikaletém návratu vyčítal jejich chování a upíral právo být stále občanem té své rodné země. Vždyť je to přece jejich právo a svobodná vůle. Ne tak u Čechů, ti, po vzoru komunistů. kteří si předělali ke svým účelům jeden verš z básně Viktora Dyka - "Opustíš-li mne", mají na své krajany, co odtud odešli, docela jiný názor. K tomu ovšem taky přispívá ta jejich příslovečná závist. Jeden norský novinář a spisovatel - Terje B. Englund napsal ve své knize "The Czechs in a Nut Shell" (Češi ve skořápce), že u Čechů je závist silnější, než pohlavní pud. Já s ním souhlasím, ale řekl bych že to není celých sto procent. Bude jich ale sakra hodně. Ona ta čtyřicetiletá, komunistická pandemie zanechala hodně stop v myslích občanů ČR. Ještě stále je to hmatatelné a kdovíkdy se to zlepší. Dá se říct, že je vlastně šumafuk, kdo je právě u moci, jaká politická strana, ti bezpáteřní a křiváci, budou vždycky využívat možnost, jak se dostat k dobré pozici a přes záda svých společníků, půjdou nevybíravě a tvrdě za svým cílem a sloužit tomu, kdo je právě u moci. A taky krást a podvádět. No, není to zrovna příjemné čtení o tom českém občánkovi, ale určitě je to taky jeden z důvodů, proč jsem odtud odešel i já, právě kvuli takovým lidem. Byl bych velmi rád, kdyby už to dávno nebyla pravda a někdo mi to popsal z daleko lepším hodnocením. Adios.
květen 17, 2010 06:19
Česká republika je moje vlast, jsem na ni hrdá, a jsem ráda, že tu žiji. : Myška
Stejně jako v jiných státech, ani zde v ČR není vše ideální. Ideální stát neexistuje.
Vlku, mrzí mne, jestliže to vidíš takhle - "Jen to, "být čechem", tady zevnitř vidím trochu jinak, národ přizdisráčů a poseroutků, co za 30 julínkových stříbrných prodají vlastní děti (Se××ou vás vaše děti a vnoučata? Volte Paroubka, pose××te jim celý život). Každý se spoustou zdůvodnění, jak nešlo nikdy nic dělat (48, 68, ...) Opravdu nevím, na co tady být hrdý, tak to jen tak na okraj. Poznal jsi je sám. Čechy krásné, Čechy mé a hlavně lidi v nich :-)". Nejsme všichni takoví. Ale zajímalo by mne, co bys nebo co jsi ty konkrétně dělal v tom osmačtyřicátém a osmašedesátém. Mám dojem, že tak jako mnozí jsi po bitvě generálem.

Vám všem, co jste odešli za lepším příštím ať už z politických nebo ekonomických důvodů, získání českého občanství zpět přeji a slibuji, že vám dvojí občanství závidět nebudu. Opravdu totiž nevím, co bych vám na tom mohla závidět.
květen 17, 2010 09:04
Hele, Sidone, MIchale, Vlku, : Petronila
fakticky jsme takoví? A v té zemi, co teď žijete, se lidé chovají diametrálně lépe?

To říkám bez zášti, na sebe si to nevztahuju, fakt mě to zajímá.
květen 17, 2010 09:15
Ceskymo, zatím naštěstí nejsme tak daleko, abychom měli občanství Evropské unie. : Myška
EU není zatím státem v tom smyslu, jako USA. Je to, nebo by měla být, unií suverénních států.
květen 17, 2010 09:19
Myško : vlk
Protože žiju bez TV, tak si občas pustím nějaký filmeček. Třeba jeden ve mne zůstal hodně hluboko. Jmenuje se ODPOR Defiance - 2008, hraje v něm Daniel Craig, a je z doby WW2 z okupovaného Běloruska. Doporučuji zhlédnout.
Ano, nejsme všichni stejní. Ale mám pocit, že kdyby někdo na rusa v 68 vystřelil, tak ho první uklovou se svou holubičí povahou sousedi češi. Nevím co bych dělal. V 68 jsem byl malej kluk, ale ten všeobecný strach jsem cítil dobře. Vždycky slyším odpověď: "A co jako jsme měli dělat, všichni nás zradili, nic jsme neměli ..."
Měli, měli jsme se dobře a nechtělo se nám o to přijít. Lžeme si do kapsy. Ale co, nějak bylo nějak bude :-)
květen 17, 2010 09:25
ten smajlík : vlk
tam nepatří, chyba scriptu 2008 ) (prosím opravit transformaci osmičky a závorky bez mezery) Děkuji smilies/cheesy.gif

Tvé přání je splněno, Michal.
květen 17, 2010 09:26
No ja milej zlatej - Sidone : Alena P-H
nevim, jestli jsi proste nejni nakrknutej az presprilis. Ja jsem na Ceske urady a vlady a zakony nastvana prevelice pac nemam obcanstvi zeme, kde jsem se narodila a vyrustala a kde mi jeste stale zije tatinek. Coz mi prijde velice smutne a soucasne velice smesne. Na zacatku to pro mne bylo dulezite pac jsem se Ceskou citila a prislo mi divne nemit na to papiry. Pak jsem se nastvala. To kdyz jsem byla asi dve-tri hodiny "zavrena v base"(v jedne mistnosti s milou ukrajinskou prostitutkou) za poruseni vizovych zakonu(jako "cizinka"(v meste kde jsem prozila 25 let sveho zivota) jsem protahla o 3 dny pobyt v CS. Bylo to o dost komplikovanejsi, ale tohle je podstata.
Dneska na to vzpominam se smichem a michanici lasky a ostudy. Tohle se snad nemuze stat nikde jinde nez v CS.
Meli jsme par spatnych zkusenosti. Taky jsem naletela a pujcila penize lidem, kteri to pry hodne potrebovali a pak zjistila, ze to jsou podvodnici atd.

Ale zase mam pratele nebo zname, kteri nas berou normalne. A nezavidi. To mozna jeste za sociku se nekteri trochu vice zajimali - ale dneska uz jezdi po svete kazdy a zit a pracovat v cizine neni nic zvlastniho. Nemyslim si, ze jsou Cesi zavistlivi vic nez jine narody, asi jsme to same jak ostatni. Jak jsi sam napsal, vsude existuji bezpaternici a krivaci.
Kdyz jsme byli posledne s spolu s manzelem jezdili jsme po vlastech ceskych a potkali jsme kupu milejch lidicek. Jednou se nam pokazilo auto a nez nam privezli nove cekali jsme jedno odpoledne v nejake male visce za Prahou. Pozvali nas tam na opekani burtu, napojili a nechteli penize...stale na to spominame. Jenom jmeno vesnicky nam vysumelo z hlavy.
Proste jsem dost presvedcena, ze lidi jsou skoro stejni vsude. Existuje par zemi, kde se mi zda, ze nejakym divnym rizenim jsou lide trochu jini, lepsi...ale tak mi pripada, ze CS je v prumeru.
květen 17, 2010 09:29
Vlku - ten film neznám, kdo ho natočil? : Myška
Já jsem se v osmašedesátém narodila, nepamatuji si tedy nic. Ale moc dobře vím, jak na mě, půlroční mimino v kočárku, mířil rusák samopalem. A moc dobře vím, jaký strach zažívali lidi, aby se to tady nezvrtlo do krvavého boje. Protože kdyby jo, fůra lidí nepřežila. Nezávidím to dilema svým rodičům ani nikomu jinému. Jen pokud stejnou situaci člověk zažije na vlastní kůži může říct, jak by se zachoval. Může ti to připadat zbabělé, ale lidi tenkrát zvolili život. I tvůj život. Tehdy nikdo nevěděl, na jak dlouho zde rusáci zakotví.
Proto dost dobře nelze na tehdejší události nahlížet dnešníma očima. A už vůbec ne odsuzovat obyčejné (slovo obyčejné ted po Paroubkovu extempore zní hrozně, ale nenapadá mě jiné) lidi. Odsuzovat bys měl politiky, kteří se sklonili před sovětama. Ale zase - měli jinou možnost?
květen 17, 2010 09:37
film : vlk
je tady http://www.csfd.cz/film/231610-odpor/ (doufám, že to není reklama)

Máš pravdu, lidé volili život, jen mě štve, že někteří, a bylo jich nějak sakra moc, volili družbu (freundschaft - vyberte si podle roku) velmi rychle a velmi ochotně.
květen 17, 2010 09:42
Popravdě, vlku, přečetla jsem si obsah filmu, a tak trochu nevím, proč hom uvádíš v souvislosti s roky 48 a 68. : Myška
I u nás byli v době druhé světovky hrdinové, jen o tom ještě Hollywood nenatočil film. Nechci ten film shazovat a hodnotit, aniž jsem ho viděla, ale je to film USA, a jestli je natočen stejně, jak jsme u amerických filmů zvyklí, tedy bez respektování všech historických faktů, tak je ho třeba brát s rezervou.
květen 17, 2010 09:56
zkus : vlk
ho zkouknout a pak hodnotit. Dovolím si poslední poznámku na toto téma, pak už slibuju, že budu držet hubu a krok :-)
Proč se češi tak snadno a ochotně podlamují v pase, holdují analnímu alpinismu a závidí si kde co? Protože nemáme být ve své historii na co hrdí. Od vyvraždění Slavnikovců (závistivý Přemyslovci a jejich zálusk na statky sousedů v Čechách), přes gaunera Žižku (zadlužený sedlák co přepadáním ze zálohy vylepšoval svou finanční situaci) a jeho loupeživou bandu až po podvodníky (rukopisy) v době národního obrození. Novodobé dějiny už jsou jen přehlídkou poddajnosti.
Tož tak ...
květen 17, 2010 10:07
Vlku, tys tu historii vůbec nepochopil. : Myška
Kdyby nedošlo k vyvraždění Slavníkovců, možná by nedošlo ke sjednocení Čech. Nebo, možná, kdyby byli Přemyslovci méně tvrdí, převálcovali by je zrovna Slavníkovci. A místo přemyslovské vládnoucí dynastie bychom měli vládnoucí dynastii slavníkovců. Vyvraždění slavníkovců v roce 995 bylo jen vyvrcholením dlouhodobého sjednocovacího procesu, během něhož prostě silnější Přemyslovci pohlcovali jiná, slabší knížectví. Normální boj o moc. Jestli si myslíš, že to bylo v jiných zemích nějak odlišné, tak mi napiš ve kterých.

Já na rozdíl od tebe jsem hrdá na naši historii, na náš maličký národ, že se nenechal pohltit mnohem většími národy, že byl schopen vzdorovat a vždycky znovu zvednout hlavu.
květen 17, 2010 10:28
Vlku, vem si to ale z druhé strany - : Petronila
lidé na Západě nikdy po válce nebyli vystaveni tak soustavnému tlaku jako ve východním bloku.

Netroufla bych si nikomu vyčítat, že s pistolí u hlavy udělá, co se mu řekne. Kdo se v takové chvíli vzepře, je hrdina, ale byl bys Ty? Byla bych já? I za cenu toho, že zabijou mne, mou rodinu, mé dítě? Já bych asi v té chvíli byla srab, k tomu se čestně přiznám.

Nemyslím si, že by Američané, Angličané apod. byli o moc větší hrdinové, než my. Jen měli to štěstí, že nebyli vystaveni takovému tlaku, a to štěstí nevyplývá až zas tak úplně z toho, že by byli o tolik statečnější než my. Tudíž mu nepodlehli a nemají se teď tolik za co stydět.

Z jiného soudku jsou takové věci, jako dobrovolné udávání z vlastní iniciativy, hnusné chování k druhým bez příčiny a podobně. Ale takoví lidé jsou tady i tam.

Myslím, že je to trochu i o osobním nastavení - s jakými lidmi se stýkáš, co už podvědomě od nich čekáš. Prostě věřím, že hajzlíci jsou i v Kanadě a USA a naopak u nás je krom těch hajzlíků i spousta fajn lidí, které stojí za to poznat.
květen 17, 2010 11:12
Je to slozite : COGOLIN
Ahojky vsichni ziji v jizni Francii pres 10let a ted se chci vratit domu.zaprve v padesati premyslim jinak nez ve ctyriceti za druhe mam ted 2 vnucky ktere chci videt vyrustat na vl. oci a ne pres skype.Mam tady skvelou praci ale to jsem mela v CR take.Zavist je tady take a myslim si ze zavidi ti sami lide jako v CR.Neschopni pohnout pr.....A postarat se.Pratele z CR me rikaji ze jsem blazen ze se chci vratit.Ale jen co prodam kseft tak se vratim.A uz se moc tesim.
květen 17, 2010 15:52
Myška má pravdu : wendy
kdyby Přemyslovci nebyli tak tvrdí, byli by jiní prostě tvrdší a třeba by se tu česky už dávno nemluvilo. Nikdo se s nikým nemazal a takový byl celý středověk. Podívejte se třeba na francouzské nebo anglické dějiny, ty jsou tak nejznámější...

K tomu 1968 - teď jsem právě dočetla knížku Můj život v sovětské armádě - napsal ji nějaký Viktor Suvorov. Jak už jsem někde uváděla, to co sem na těch tancích přijelo, a co se ani mezi sebou nedomluvilo, a sotva to sem dojelo, to byl děs i ze zpětného pohledu. A ti inteligentnější vojáci, kteří sem přijeli třeba z NDR a ptali se, co a kdo se tady má vlastně osvobozovat, byli urchleně převeleni na čínskou hranici. A pak tam šli ti co se ohrazovali, že by se nikdy neměla jít osvobozovat země, která má mnohem vyšší životní úroveň. Je to trpká historie.
smilies/sad.gif
květen 17, 2010 15:54
Českymo, : Michal
je to přesně jak to říkáš, stýská se. Pamatuju si, jak na poslední dovolené doma jsem se těšil domů do Idaha a zároveň mi bylo líto, že odjíždím. Snad bych objal každý kámen a každou kytičku. Jsem sentimentální blbec? O článek výš je Danielino povídání o Stanleym. Četli jste? A já tomu panákovi závidím.
Puello, ono záleží na tom, kdys to americké občanství získala. Pokud to bylo před 28.Únorem 1990, jsi v pohodě a můžeš žádat o vrácení Českého.
Aleno P-H, vím že mluvíš ze zkušenosti a víš o čem mluvíš.
Všem:Jen bych nesouhlasil s povšechným názorem, že Češi jsou nejzávistivější. Jak tak sleduju okolí vidím věci. Máme tu ve městě dost lidí z Bosny a řekl bych, že ti jsou nejzávistivější, a mají to dost zorganizované. Jsou tu dva jugoslávské obchody. Jeden Bosenský, jeden Srbský. Zásadně se ti lidé nemíchají, nejdou do obchodu kam nepaří. V tom svém vysedávají - mužští, ženy pracují, a vytahují se jeden na druhého. Poláci a Rusové, ti se nestýkají ani mezi sebou. Češi? Je nás tu asi 15 rodin, víme o sobě a někteří se stýkají, někteří jsou vyvrhelové, a nikdo je nezve.
Ano, souhlasím s Petronilou a nemám co dodat. Myslel jsem, že nás pokřivila válka a pak komunismus. Proč ale Češi udávali už za války?
Je to fakt, hajzlíci jsou všude, jde jen o to je poznat včas.
květen 17, 2010 16:01
Dobry den : HankaG
Dobrý den
já jsem odešla do USA přes Anglii kde mne zastihla ruská okupace CZ.
V té době pokud člověk zažádal o Americké občanství tak okamžitě ztratil české, vzhledem k tehdejším zákonům.
Ted jsou nové zákony a o české občanství mohou američtí naturalizovaní občané požádat, stačí dát minulou adresu v Čechách a také rodné číslo, pokud ho máte. Když ne, tak si ho najdou. Osvědčení o státním občanství má platnost pouze 6 měsíců a je dobře si tedy zažádat o český pas. Kdokoliv dnes dostane občanství v USA (a narodil se v Čechách nebo bývalém Československu) má automaticky české i americké, musí se za tím ale někdy trochu běhat- musí se na Český Consulát nejblíže k Vám, nejdůležitější je rodný list ( a také americký pas nebo osvědčení o naturalizaci; v obou je uvedeno místo narození, tedy Czech Republic ale myslím že ve Vašem případě to není aktuální).
Tedy : české občanství technicky ve Spojených Státech pořád máte, pouze bez dokumentace.

květen 17, 2010 17:04
Já nevím... Pro ty čtenáře a čtenářky, které se ohrazují proti mému nařčení o české závisti. : Sidon
Předně bych chtěl požádat zmíněnné osoby, aby si ten můj příspěvěk přečetli/y ještě jednou. O té závisti Čechů píše ten nor a já jsem dodal, že si nemyslím, že jsou takoví všichni, ale je jich hodně. Za další, proč se tedy u nás tak dobře dařilo Habsburkům, Němcům, Rusům a komunistům vůbec ? Právě pro tu "českou" povahu. Proč třeba v domě, kde jsem bydlel, byla asi třetina lidí, kteří měli "slovo", aby mně znemožnili cestu do zahraničí ? Jediné štěstí, které mě potkalo, bylo to, že toho našeho domovního důvěrníka klepla pepka a zastupoval ho jeden mladší soused, za kterým přišli poldové vyptávat se ma mě. Být tam ten starý prďola, asi bych se nikam nedostal. Jinak těch případů a podobných situací byly statisíce a Vy se nějak moc nechcete upamatovat. Kdo jiný to byl než ti naši "milí" spoluobčané, kterým šlo přece o dobro státu. Nemuseli dělat vůbec nic, nuceni nebyli a přesto se snažili poškodit druhé a ubližovat. To jsou ti, o kterých jsem psal a měl na mysli. Tenhleten prašivej ksindl, po kterým je tam ještě spousta pozůstatků. Já tam mám rodinu a spoustu kamarádů a přátel taky, ale to neznamená, že tam ti, o nichž jsem se nechvalně zmínil, nejsou. Však nejmarkantněji je to vidět na politické scéně.
květen 17, 2010 18:50
zajímavá diskuze : HankaG
Je to celkem zajímavá diskuze. Já osobně jsem si ve Spojených Státech nikdy nezvykla. Jsem z Prahy. Města jsou ve Spojených Státech většinou dost ošklivá, a mnoho lidí prostě krásu k životu vyžaduje. Ale jinak - s moderní dobou přišla možnost vědět o událostech doma skoro totéž co se dozví 'domorodec'- minus to že se nedá chodit kolem Vltavy, samozřejmě. Změny doma jsou velké ale změna je hnací síla života - a také - ačkoliv v sobě člověk něco potlačí, tak to neznamená že to v něm není. Bohužel většina exilů mluví v současné době lépe česky než noviny nebo televize, protože si ten jazyk 'odvezli' ve stavu ve kterém dnes už neexistuje. A to mrzí....
květen 17, 2010 19:37
MIlá HankoG, : Michal
rád bych řekl že máte pravdu, rád bych tomu i věřil. Bohužel se mýlíte. Ty nové zákony o kterých mluvíte jsou pěkně staré, poslední vyšel tuším v roce 1999. Kdo získal Americké občanství před 28.2.1990, to je datum kdy přestala platit smlouva mezi USA a ČSR, má právo požádat o vrácení českého občanství. Ztratili jsme ho všichni, kdo jsme získali americké: Státní občan České republiky pozbývá státní občanství České republiky dnem, kdy na základě výslovného projevu vůle (žádost, prohlášení, souhlas nebo jiný úkon směřující k nabytí cizího státního občanství) dobrovolně nabude cizí státní občanství.
Státní občan České republiky pozbývá české státní občanství ze zákona (automaticky) okamžikem, kdy na základě výslovného projevu vůle nabude cizí státní občanství, s výjimkou případu, kdy se jedná o nabytí cizího státního občanství manžela nebo manželky za trvání manželství s ním/ní.
Tolik citát zákona. Na můj dotaz zda mohu občanství získat zpět mi bylo konzulátem sděleno že ne, protože jsem se Američanem stal až pozdě. A tak už pár let čekám, a se mnou snad tisíce jiných, až to ostudné datum 28.2.1990 ze zákona zmizí. Ovšem Česká vláda má jiné starosti, daleko vážnější, samozřejmě.
květen 17, 2010 20:20
Vazeny Michale : HankaG
Tak se Vám omlouvám, bylo mi nedávno řečeno že ta novela zákona z roku 2006 nedává mezník na zažádání, ale neřekli že to je stejná katergorie žadatelů (1948-1990). Myslím ale, že to je pouze otázka času....
květen 17, 2010 21:06
urcite vim : Michale,Aloda
ze i bez ceske prislusnosti mas narok na cesky duchod(sice pakatel, ale odpracoval jsi to)Vyrizovali jsme to bratrovi i svagrove. A se steskem se musis poprat, ja jsem neodesla a take se mi styska. Bratra jeste desne stvalo, ze kdyz sem prijel, musel se hlasit nekde snad na celnim urade (nevim, stral se o to syn), pro bratra to byla dalsi uz naprosto nepochopitelna vec. A asi se kazdy clovek chova podle sve rodiny - rodina, ktera nemela vyhody z komousu, ta jim asi neverila a naopak - vzpominky pak vetsinou mirni osklive a zvetsuji hezke. Ale asi opravdu nas neco k hroude vaze, ponevadz i bratr ma nejkrasnejsi mista na svete tady v Cechach, a to v Cechach on zil nejkratsi dobu sveho zivota
květen 17, 2010 21:58
kdo to řekl, : bb2
že někdy je statečnější žít, než hrdinně pro věc zemřít? Některá hrdinství byla zbytečná a některá v důsledku ublížila jen těm lidem, pro jejichž dobro byla vykonána.
Vím, že se z pohledu mnoha lidí dopouštím svatokrádeže, když tvrdím, že Jan Palach zemřel zbytečně, jeho smrt byla pro drtivou většinu lidí pouze mrazitvým, leč krátkým dramatem, epizodou v běhu všedních dnů a nic, vůbec nic neovlivnila. Jeho blízkým způsobila nesmírnou bolest a věřím, že v posledních vědomých chvílích své trýzně litoval toho, co udělal.

Kam přivedlo hrdinství lidi z Čečenska, co Chorvatsko a Srbsko? Jo, teď už se tam několik let zase v pohodě sluníme, ale to peklo, kterým si prošli, bych nechtěla zatíž.
Četli jste Aluminiovou královnu? Kdo hrdinství mužů vždycky, ale stopro vždycky, odnese nejvíc? Děti, staří lidé, nemocní a ženy, které to nějak drží pohromadě, které si nehrajou na hrdiny ale lezou po čtyřech, aby nakrmily svoje děti a sehnaly jim kus hadru na ohřátí.

Češi udavači? Asi jo. A co hon na čarodějnice v USA? Kolik zcela nevinných lidí doplatilo na to, že jim soused záviděl a udal je pro podezření ze styků s komunisty?

Jsme prostě lidi. Ne národy hrdinné a národy zbabělé.


květen 17, 2010 22:46
vlku, : bb2
ten film vypadá zajímavě, neznám, podívám. Ale také v tom nevidím důkaz národní hrdinnosti Bělorusů. Takové krásné, obdivuhodné charaktery se vyskytují v každém národu. I u nás se přece odehrály takové příběhy hrdinství, které zachraňovalo životy. Samozřejmě, pro filmaře je taková legenda vždy vděčným tématem a američani je umí zpracovat, to ano. Myslím teď na Schindlerův seznam. Hrdinou tohoto příběhu byl Němec, tedy příslušník národa, který se zdá být za válku odpovědný. Takže ne národy, ale lidi.
květen 17, 2010 23:05
Ahoj bb2. : Sidon
Rád bych věděl, co znamenají ta dvě "b", ale to není podstatné. Jedná se o diskuzi o Češích a není třeba do toho zaplétat Američany, ani jakýkoliv jiný národ, či stát. Když se poohlédneme do té naší slavné historie, tak se tam vždycky najde několik "zrádců" národa. Mně ale jde spíš o toho obyčejného, českého člověka, který nemá pistoli u hlavy a ani nijak jinak není nucen k tomu, co udělá jen tak, sám od sebe. Buď aby z toho měl vlastní prospěch, nebo aby někomu ublížil. NETVRDÍM, že je jich v tom našem národě většina, ale jejich bohužel tolik, že se podle toho někdy odvíjí i naše dějiny. Proč právě tihle lidičkové žádali smrt pro Miladu Horákovou a další, nevinné lidi, odsouzené komunistickou zvůlí. Zrovna tak vehemntně odsuzovali Chartu 77 a pak si šli do hospůdky poklábosit, o čem tam Charta vlastně je. To, že to bylo i pro jejich dobro nevěděli. Proto se u nás může dařit takovým systémům, že mají možnost vlastně vůbec vzniknout. Já chápu, že po II.sv. válce byla jiná doba, lidé už nechtěli být ožebračováni, tak volili komunisty, kteří jim zaručovali práci a tím i obživu. Jenže to, co se pak dělo potom, to už přece většina lidí věděla, ale členů do strany stále přibývalo. PROČ ?! Právě pro tu českou náturu. Zase jich nebyla většina, ale dostačující množství, aby ovládli zbytek národa, který se nechal vláčet, jako ovce. A dneska je zase takových lidí dostatek, ať jde o jakoukoliv stranu, zase budou chtít profitovat ze svého postavení a kašlat na celý národ. Češi jsou pěkně "vyčuraní" a nějaká čest a právo už jim moc neříká. Z Masarykova kréda "Nebát se a nekrást", udělali "Nebát se krást". Jestli se někomu zdá, že jsem zatrpklý vůči některým lidem doma, tak k tomu mám dostatek důvodů a pokud mě někdo chce přesvědčit o opaku, tak prosím.
květen 18, 2010 03:58
Sidone, nevím proč máš pořád pocit, že český národ je závistivější, a já nevím co ještě, než jiné národy. : Myška
Měl by ses smířit s tím, že je to v porovnání s ostatními národy nastejno.
V jednom ze tvých příspěvků si stěžuješ na to, že nebýt náhody v podobě mrtvice domovního důvěrníka, zřejmě bys neodcestoval. Prostě to tak bylo, byli domovní důvěrníci, byly uliční výbory, kteří kecali s vyjadřovali se k záležitostem, do kterých jim nic nebylo. Někomu znemožnili vycestování, někomu přijetí na vysokou školu, někomu zařídili opletačky s VB. Jenže je to v lidech. Když jim dáš moc rozhodovat nad osudy ostatních... Příslušníci jiných národů by se nezachovali jinak.
Celkem by mě zajímalo, pročpak jsi utíkal, proč jsi nezůstal a nepokusil ses s tím, co se ti nelíbilo a nelíbí, něco udělat. Ale ono kritizovat a odsuzovat je mnohem snadnější, a vůbec nejsnadnější zpoza západní hranice, že?
květen 18, 2010 07:54
Mysko : Mikin
ja tech zavistivych lidi vidim stejne jako Sidon mnohem vic mezi Cechy, nez treba mezi Kanadany. Ale Cesi si napriklad casteji zazpivaji v hospode, coz je podle me zase bod pro ne.... smilies/cool.gif Kazdej jsme nejakej, spoustu veci maji na svedomi historicke udalosti a vsude najdes dobre a spatne lidi.
Navic se zavistivost neda moc dobre statisticky podchytit, takze se nejspis v tehle debate nikam nedostaneme.
květen 18, 2010 09:02
Myšce : Sidon
Sidone, nevím proč máš pořád pocit, že český národ je závistivější, a já nevím co ještě, než jiné národy. : Myška
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Já Ti Myško ani nevím, jak Ti mám odpovědět. Nejspíš mám ten pocit proto, že jsem tam žil dost dlouho na to, abych si toho mohl všimnout. Taky jsem hodně četl a stále čtu, viděl spoustu filmů, poznal jiné kraje a jiné lidi. Pokud nemáš zájem vidět určité věci tak jak jsou, tak je to Tvoje věc, ale proč teda potom tolik lidí z toho "ráje" uteklo, když se dostali komunisti k moci ? A valná část z nich byli vysokoškolsky vzdělaní lidé, i umělci a docela schopní řemeslníci. Měla by ses zeptat i jich, proč se rozhodli ten krok do neznáma učinit. Nevím kolik je Ti let, ale asi budeš ještě mladá a nezažila toho tolik, co já a ti ostatní "uprchlíci". Svou zem mám stále rád, a spoustu lidí doma taky, ale stačí jít na některou z diskuzí jakéhokoliv českého deníku, či časopisu a napsat, že jsi emigrant, tak uvidíš tu reakci některých Tvých spoluobčanů. Přesně a docela v duchu Rudého Práva, jakoby ten odchod z rodné země byl nějaký těžký zločin. Trošku mě to popuzuje, ale neudivuje, právě proto, že o těchhle lidech dávno vím. Jenom si přeju, aby jich bylo míň a míň, až nebudou vůbec.
květen 18, 2010 09:12
Sidone, mladá nejsem, a něco jsem zažila. : Myška
Na západ utíkali jak lidi pronásledovaní režimem, tak ti, co se nesmířili s vývojem po osmačtyřicátém a pak po osmašedesátém, stejně jako ti, co utíkali za domnělým lepším, snadnějším životem.
Řekla bych, že znám emigranty ze všech tří skupin.
Někteří si útěkem zachránili vlastní život výměnou za zkomplikování života svým blízkým, kteří byli následně šikanováni a nezřídka vězněni. I ti, co neutíkali kvůli svému ohrožení, ale jen pro nesouhlas s režimem, tu zanechávali rodiny, jejichž zůstavší členové museli čelit problémům, děti nemohly studovat, manželky přišly o místo a tak dál. Uvědomovali si tito hrdinové, co způsobí svým blízkým?
Ekonomičtí emigranti většinou prchali s celými rodinami, většinou přes Jugoslávii.
Všeobecně neemigrovali, jak uvádíš, z valné části vysokoškolsky vzdělaní lidé, umělci a docela schopní řemeslníci. To se jen tak zdá, protože na ten úspěšnější vzorek emigrantů je daleko lépe vidět. Ten, kdo nebyl v emigraci úspěšný, kdo se nedokázal vzchopit a zajistit si slušnou existenci, se tím zpravidla nechlubí.
Fůra emigrantů se na důchod vrací do ČR. Proč? Z nostalgie? Z touhy dožít "doma"? Nebo proto, že z důchodu z USA, z Kanady, z Velké Británie, z Německa, a podobně, se zde žije mnohem líp, než v té které zemi?
květen 18, 2010 10:00
Ono to možná vypadá, že obhajuji tehdejší režim, ale to rozhodně ne. : Myška
Prostě mi jako daleko větší hrdinství a odvaz přijde (kromě období puberty, kdy jsem litovala, že jsme neemigrovali do Německa ke strýci, který naši rodinu zval) to, že lidi zůstali tady i přes nepříznivou situaci, i přes nesvobodu.
Pro mne je Česká republika vlast, mám ji ráda a nechtěla bych žít jinde, i přes všechna negativa.
květen 18, 2010 10:37
... : bb2
Sidon mne trochu překvapil. Popravdě jsem si vždycky myslela, že většina emigrantů odchází za lepším živobytím. Z těch, co znám osobně, nikdo neodešel z politickýchů důvodů. Chtěli prostě někam, kde, jak byli přesvědčeni, lépe uplatní své schopnosti a lákala je svoboda (slova, pohybu, práce...). Stejně jako bratři mé babičky, kteří na počátku 20.let minulého století odpluli do Ameriky. Vedli si dobře a jejich děti a teď už vnuci a pravnuci pokračují v tom, co ti kluci tehdy započali. Takových emigrantů byla většina i za normalizace. Příběhy režimem pronásledovaných znám jen z médií, jsou to výjimky. Naopak znám osobně několik emigrantů, co odešli v 80.letech, zde režimem vůbec nepronásledovaní, naopak s ním uměli velice dobře vyjít. Po práci rozvíjeli drobné živnosti - melouchy, děti studovaly na středních školách, měli dům, auta, vše v dostatečném předstihu "prodali" sestřenici, bratranci. A nevrátili se z posledního zájezdu do Jugošky, kam se ti pronásledovaní neměli ani šanci legálně dostat. Využili naplno systému pro žadatele o azyl v Rakousku, Německu, uhnízdili se, něco vydělali, založili si nárok na důchod, podporu, a vrátili se coby velcí vlastenci sem. Tady se v 90.letech, kdy jsme toho každý měl plný kecky, předváděli, jejich prostředky jim to umožnily. Jak se propast mezi markou a korunou začala zmenšovat a jim docházelo, že budou muset možná pracovat, začali nahazovat bývalé kontakty.
Rekord drží jeden manželský pár, který v 85.emigroval, v 93. se vrátil do ČR,v 2003 prodali byt, stěhovali se do SRN, protože tam přece jen "nechali kus života". Jenže tam to taky už nebylo ono, protože lidi tam už vystřízlivěli z nadšení pro východ, tak připutovai zase sem, protože "holt kořeny se nezapřou". Hehe, poradili jsme jim zakoupit mobilhouse, když se tu začali prodávat. Že jako můžou putovat sem a tam, kde to zrovínka bude lepčejší...
Ke všemu měli zažité ty normalizační manýry odsud,měli potřebu to všechno nějak nalakovat na růžovo, aby jako drželi dekórum.
květen 18, 2010 10:39
Mysko a bb2 : Mikin
A co takhle kombinace nejruznejsich moznosti ? Nekteri lide byli pronasledovani, nesouhlasili s zivotem v diktature, nechteli tu diktaturu i s jeji zrudnou ideologii podporovat, chteli svobodny zivot pro sve potomky a navic, jako tresnicka na dortu, je cekal lepsi a dustojnejsi zivot bez front na toaletni papir.
Ale k tomu odchodu do neznama byl potreba kus odvahy........
Pochopitelne se nasly i zrudicky. Treba takovi "upravenci", kteri psali po ziskani obcanstvi nove zeme zadosti o milost soudruhu Husakovi, aby si mohli "upravit vztah" a jezdit do stare vlasti vlasti sustit s dolarama.
Ale lidi jsou ruzni.......
květen 18, 2010 15:12
ovšem, Mikine, že takoví byli, : bb2
viz třeba Michalův příběh. Psala jsem pouze, že takové osobně neznám, že příběhy emigrantů, kteří utekli před pronásledováním režimem, ať už v jakékoli podobě, znám jen z médií. A to je vlastně i Michalův příběh.
Osobně znám jen ty, kteří odešli za snem o lepším živobytí, nikoli za svobodou, protože ta jim tady u nás tolik nescházela - na to, co potřebovali, jí měli dost a jejich děti z učiliště taky nikdo nevyháněl smilies/smiley.gif
Ale vůbec neříkám, že je to špatně - dělali to, co dělají lidi dnes, jen ti dnešní mají možnost návratu a jejich příbuzní, kteří tu zůstanou, nejsou potrestaní.

květen 18, 2010 15:18
Pořád dokola ! : Sidon
Už mě to začíná unavovat, začalo se tady mluvit o tom, jací jsou ti Češi "kabrňáci" a teď se to pořád točí o několika emigrantech, kteří jistě nejsou zástupci té velké většiny. Ti jsou jenom dalším potvrzením toho složení obyvatelstva.
bb2, já jsem taky nebyl nějak pronásledovaný, ale politickou situací a tím, jak na to většina lidí reagovala, vlastně nereagovala, jsem byl velmi znepokojený. Velice dobře je to vidět ve filmu - Vážení přátelé, Ano ! Je to velice dobře "nastavené zrcadlo" tehdejší společnosti. Jestli tohle někdo považuje za docela normální situaci, tak já zase jeho nepovažuju za normálního. Jak napsal Mikin, Češi si rádi zaspívají v hospodě, ale vzdycky se tam najde pár sviní, kteří půjdou toho, nebo onoho udat, že zpíval nějaké "závadné" písničky. Já mám takový dojem, že Češi jsou docela unikát v tom, jaké všemožné národnosti se přimíchaly do jejich genetického fondu, po celou dobu jeho trvání. Je to vlastně takový koktejl, někdy chutná víc, jindy míň.
květen 18, 2010 18:20
Myslim si, ze rozebirat emigraci : Alena P-H
je zbytecne. Kazdy mel sve duvody a neseme si nasledky svych rozhodnuti.
Ale vratit se do CS na duchod nemusi nutne znamenat, ze za dolary se v CS zije lip. Hlavne ne ted, kdy je dolar tak propadene nizko, ze jo. Zda se mi, ze pokud si clovek chce zit trochu slusne, tak to levneji v CS nevyjde. Starsi clovek tu dostane zdravotni starostlivost prakticky zadara, duchod celkem slusny, benzin o moc levnejsi nez v EU atd.
V porovnani s CS se mo to tu o moc drazsi nezda. asi nevidim vsechny plusy ci minusy v CS, kdyz tam jezdim jen na dovolenou - ale to co vidim neni prave levny zivot.
Mne tam pritahuje rodina, par pratel a snad historicky optimizmus.
květen 18, 2010 18:20
Oprava : Sidon
Pardon opravuji, Češi si rádi zazpívají..
květen 18, 2010 18:23
... : Sidon
... : bb2
Sidon mne trochu překvapil. Popravdě jsem si vždycky myslela, že většina emigrantů odchází za lepším živobytím. Z těch, co znám osobně, nikdo neodešel z politickýchů důvodů. Chtěli prostě někam, kde, jak byli přesvědčeni, lépe uplatní své schopnosti a lákala je svoboda (slova, pohybu, práce...).
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
bb2, nevím, proč Tě to překvapuje, a to cos uvedla, jsou snad dost pádné důvody, aby odtud člověk odešel a rozhodl se, kde chce žít. Jenže Vy pořád máte někdo v tom podvěsku mozkovém, podvědomě zakotvený předsudek, že ti, co tak učinili, jsou nějací darebáci, či zločinci, nebo aspoň "vyčuránci". Velice podobné té klasifikaci, kterou používali soudruzi. Je to jedno ze základních práv jedince, zvolit si zem a místo, kde chce žít, ať už k tomu má důvody jakékoliv. Už Josef II druhý zrušil nevolnictví a platilo to až do doby, než se vlády ujali komanči. Je vidět, že ten komunisty nastavený atavismus stále přetrvává a nemůžete se toho zbavit. Asi zase trošku té závisti, či co. Český člověk se vůbec nějak víc zajímá o to, co dělá ten druhý, kolik vydělává, jakým způsobem a končí to tím, že dokonce ví, co měl včera k obědu. Někdy se mi stává, že si třeba při sledování českých filmů uvědomuji, že by se na to zdejší lidé dívali asi jinak a buďto by to nepochopili, nebo ještě hůř, považovali by tu pasáž za neetickou. To nemluvím o nějaké politické korektnosti. Jistěže se najde i mnoho dalších, podobných národů, jako jsme my, ale já jsem čech, tak mně to vadí u Čechů, protože ty špatné věci dělají svým sousedům a spolubydlícím. Jenom jaké dilema má docela obyčejný, slušný člověk s volbou té opravdu poctivé a čestné politické strany. Existuje vůbec taková ? V každé jsou nějací "podivní" členové a podvodníci, právě proto, že je jich všude kolem až příliš moc. Čili je to o lidech a jejich morálce. Proto jsem raději odešel, abych nebyl v dosahu jejich vlivu. Tož tak.
květen 18, 2010 23:20
Nikdo se neozval na to, že emigranti zde nezřídka zanechali rodiny, své nejbližší, na kterých se následně vyřádila STB, nebo minimálně jim hodně komunisti znepřjemnili život. : Myška
Jak se na to díváte? Já to považuji za sobectví těch emigrantů. A v jejich útěku žádný kus odvahy nespatřuji.
květen 19, 2010 06:55
Mysko, : Ceskymo1
to teda promin, ale na me se STB vyradila i bez toho, ze by nekdo z nasi rodiny emigroval....
květen 19, 2010 07:37
Ceskymo1, : Myška
to je trochu jiná věc, než na jakou jsem se ptala.
květen 19, 2010 07:43
Mysko : Mikin
k odchodu do cizi zeme a novemu zacatku urcita odvaha potreba rozhodne byla.
Ja sam nikomu z tech co zustali nic nevycitam, ale kritiku sveho rozhodnuti prijmu jen od signataru Charty 77, disidentu nebo jinych lidi, kteri proti komunisticke diktature AKTIVNE bojovali.
Ostatni me muzou vis co. smilies/cool.gif
květen 19, 2010 08:11
Ale mě je fuk, že a za jakých okolností jsi odešel. Moje otázka směřovala na emigranty politické, ne ekonomické. : Myška
Mě fakt zajímá, jak se emigranti, kteří zde zanechali své blízké, vyrovnali s tím, že těmto svým blízkým zkomplikovali život, v extrému i ohrozili (ale to se týká asi spíše emigrantů v a po osmačtyřicátém).
květen 19, 2010 08:36
Mysko : Mikin
ja myslim, ze tem pribuznym emigrantu ublizili komunisticti fizlove, nikoliv emigranti. Odnekud odejit neni zlocin, ublizovat nevinnym zlocin je.
To bys pak mohla vinit Gabcika, Kubise a Opalku za vyvrazdeni Lidic.

květen 19, 2010 09:03
Ale nemohla Mikine. Emigrantům ale muselo být jasné, že když utečou, tak to komunisti dají sežrat jejich blízkým, kteří zůstali. : Myška
Spočítat si jedna a jedna není těžké. A tohle je podle mne alibismus, "ze tem pribuznym emigrantu ublizili komunisticti fizlove, nikoliv emigranti". Přece pokud uvažuji o tak závažném kroku, jako je odchod z republiky bez možnosti návratu, musím promyslet i to, jestli neublížím svým dětem, manželce, rodičům, sourozencům,... Nebo je sobectví ve jménu svobody v pořádku?
květen 19, 2010 09:12
Myško šedivá, : Sidon
já jsem utekl sám, byl jsem svobodný a moje rodina nebyla nijak stíhána, nebo šikanována. Moje matka musela jít k výslechu na fízlárnu a překvapením div nepadla na zadek. Ten tajnej, kdo ji "vyšetřoval", byl syn její sestřenice. Situace to byla pro oba velice trapná, protože nikdo nevěděl, že ten dotyčný je u policajtů, a jemu to zase moc nevonělo, že se to teď asi lidí dozví. Jinak můj synovec (bratrův syn), třeba udělal vysokou, ale až v osmdesátých letech, když už začínalo "tání". Já jsem byl odsouzený za to svévolné opuštění repůbliky na rok a půl, přestože tehdejší ČSSR podepsala Helsinskou dohodu, kde se o tom výslovně mluví, že se za to nesmí nikdo trestat, že je to právo každého občana. Když pak povolily ledy, někdy začátkem devadesátých let, tak mi hned nějaký "příčinlivý" advokát napsal, že mě za "určitý" poplatek zařídí zrušení trestu. No, tak blbý, abych mu na to naletěl, jsem ale nebyl. Potom jsem se při návštěvě doma dozvěděl, že jeden veliký soudruh, který byl jedním z pěti členů tzv. "stranické buňky" v podniku, kde jsem byl zaměstnaný, a který byl jediný proti tomu, abych dostal "povolení" k cestě do zahraničí (byl přehlasován), už je v Pánu, vážil prý už skoro dva metráky a trefil ho šlak. Tak jsem mu ani nemohl "poděkovat" za jeho úsilí. Další člen z té povedené pětice se prý zbláznil (ten však proti nebyl), prý to spíš ale byla kamufláž, aby nebyl odsouzený za manko, které se mu podařilo způsobit, jako vedoucímu skladu. No, a takových by se našlo. Mně se zdá, že je tam takových stále dost, soudě podle politické situace, korupce, chování řidičů na silnicích atd. Takže pro Tebe Myško, jsem já a všichni ostatní krajani, kteří odešli ze své země, sobci. Já Ti ani neřeknu, za co považuju zase já Tebe. Jestli sis někdy četla v našich dějinách, tak oni ti emigranti byli i tací, jako Jan Ámos Komenský, Bedřich Smetana, Tomáš G. Masaryk, Tomáš Baťa, Jiří Voskovec, Jan Werich, Ferdinad Peroutka, Pavel Tigrid, manželé Škvorečtí, Jan Tříska, Martin Štěpánek, Jaroslav Hutka a spousta dalších. Já vím, můžeš namítnout, že většina těch jmenovaných byla silně politicky angažovaná, ale v důsledku to vyjde na stejno. Odsuzuješ nás "utečence", ale že tam máte ještě spoustu těch, kteří se na tom krutém režimu silně podíleli a kteří by měli za ty svoje zločiny pykat, to už Ti nějak nevadí. To je právě ta zvrácená česká morálka. Spousta lidí třeba odsuzuje bratry Mašíny, ale hrůzný a zhovadilý režim, který se dopouštěl prostřednictvím svých slouhů nejhorších zločinů, berou jako by to bylo normálka. Ale škoda slov.
květen 19, 2010 09:15
Sidone, ty nemáš pocit, že to bylo z tvé strany sobectví, vyfičet z republiky a nestarat se, co bude s maminkou. : Myška
Protože kdybys na to myslel, kdo ví, jestli bys utekl. Kdybych byla mladá, asi bych si takové myšlenky ale taky nepřipouštěla. Samozřejmě, spousta lidí, především těch známých bojovníků proti komoušům, nemělo jinou možnost. Silně mi do tvého výčtu emigrantů nezapadá Bedřich Smetana, asi si budu muset osvěžit znalosti smilies/wink.gif.
Nevím, jak to ještě říct - emigranty neodsuzuji, jen chci vědět, jak se srovnali s tím, co svým odchodem způsobili.
A že v odchodu z republiky bylo mimo jiné i kus sobectví, lze těžko popírat.
Možná se někteří emigranti cítí jako hrdinové, když zde vše opustili a vrhli se do nejistoty nového začátku v cizí zemi, já ale vidím spíše hrdinství v tom, že lidi zůstali, i když nesouhlasili s režimem.
květen 19, 2010 10:04
Sidone, pokud jde o mne, měla jsem udělat odstavec:) : bb2
Překvapil mne tvůj názor na Čechy, ne to, čím zdůvodňuješ svoji emigraci.
K tomu, co se domníváš, že si já myslím o emigrantech - přečti si o pár řádků níž, co píšu:
Ale vůbec neříkám, že je to špatně - dělali to, co dělají lidi dnes, jen ti dnešní mají možnost návratu a jejich příbuzní, kteří tu zůstanou, nejsou potrestaní


A ještě na jiném místě píšu, že bratři mé babičky také odešli, do Ameriky za lepším. Nejstarší zdědil grunt, druhý nejstarší obchod, oni se usadili tam, založili živnosti, ve kterých pokračují jejich dnes už vnuci. Neviděli jsme na tom nikdy nic nepřirozeného, ani za socíku. Rodina tady i tam je v kontaktu a byla i tehdy, zprostředkovaně.

Protože znám i jiné emigranty, než ty příbuzné, vím, že někteří bývají na téma své emigrace trošku citliví. Mají obavy, abychom v nich neviděli zbabělce, zrádce, kteří nebyli nijak pronásledovaní režimem a "přesto" odešli. Asi se s takovým postojem často setkáváte. Mně to ale, prosím, nepřisuzuj. Mně přijde nanejvýš přirozené a normální, že člověk žije kde chce, jak chce a živí se čím chce, pokud tím druhým nepřekáží v tom, aby dělali totéž.
A přijde mi logické a dost odvážné, že než aby člověk čekal doma v koutě na zázrak, tak jde a zkusí něco, překoná jazykové i jiné bariéry a utváří si svůj osud.
Nesmí ale pohlížet s despektem na ty, kteří to neudělali, protože se cítí svázaní se svojí rodnou hroudou víc než on, nebo protože - za normalizace třeba - nechtěl uvrhnout své blízké, kteří tu zůstali, do srabu. Viz Michal, kterému tatínek nechtěně zavařil a nepřímo tak dovedl i Michala k emigraci. Na emigranta, který odejít nemusel, ale odešel a převrátil tak život naruby těm, kteří tu zůstali, pohlížím naopak s despektem já. Považovala bych za slušnější a statečnější, kdyby zůstal a žil i tak. Řeči o svobodě neberu, protože svoji svobodou velice výrazně narušili svobodu těch, co tu zůstali, to je nezodpovědné a neslušné.
Bratři mé babičky odešli na počátku hospodářské krize, kdy neměli práci a nechtěli se nechat živit rodinou. Jejich odchodem rodina netrpěla, kromě osobních pocitů jako stesk. Po letech přiletěli už s vlastními rodinami na návštěvu a písemný kontakt a fotografie nikdo necenzuroval. Emigraci těsně po 2.SV chápu, tehdy odchod znamenal pro mnohé záchranu života, nebo ušetření si desítky let v uranových dolech. V 60.-80.letech byla situace jiná.

Zdůrazňuji, že mluvím o nepolitických emigrantech, ne o těch, kteří byli režimem ohroženi.
květen 19, 2010 12:27
teď vidím další zmatečnost : bb2
Nejstarší zdědil grunt, druhý nejstarší obchod, oni se usadili tam,
oni = druzí dva
květen 19, 2010 12:33
... : Mikin
Nejspis se tentokrat damy nedomluvime. smilies/undecided.gif
Ja odesel hlavne za svobodou. Do nejake skatulky politicke nebo ekonomicke me nedostanete. Moji rodice o vsem predem vedeli a souhlasili, i kdyz to pro ne bylo velice tezke. Otec prodelal neprijemny vyslech na SNB, ale obeslo se to bez nasili. To bylo vse - psal se rok 82. Ale i kdyby ho ten fizl zmlatil, byla by vina na strane toho fizla a vina komunistickeho rezimu. Ja nic spatneho neudelal.
Mluvit o statecnosti lidi kteri zustali, ma smysl jen v pripade hrstky disidentu. Tem zbyvajicim, kteri svou praci pomahali udrzovat pri zivote zlocinnou diktaturu nic nezazlivam, jejich duvody chapu, ale to je vse, co pro ne mohu udelat.
Ja prekonal strach a udelal spravnou vec. smilies/cool.gif
květen 19, 2010 15:02
hele, Mikine, : Ája
jen dotaz... čistě hypotetický, protože se to nestalo, ale... nedá mi to. Jasně - lze jednoznačně souhlasit s tím, že odejít ze země by nemělo být trestné, jasně. Lze jendoznačně souhlasit i s tím, že pokud by Tvého otce z Tvůj odchod zmlátili, tak by to byla vina režimu a bylo by to špatně. ALE - přesto - KDYBYS (říkám, je to akademická otázka) - kdybys VĚDĚL, že za to Tvého otce zmlátí - byť stokrát neprávem a nespravedlivě - pořád bys to viděl tak, že Tys nic špatného neudělal?
květen 19, 2010 15:58
Ájo, tomu se říká vydírání a na tom byl postavenej minulej režim. : toulavej
Nebudeš poslouchat, nedostanou se děti na školu. Proto byla většina disidentů bezdětná a s dětmi jich bylo jenom pár, kterým hájit PRAVDU stálo i za neperspektivní budoucnost svých dětí. To je těžké rozhodnutí – Sofiina volba. Ale, v tom případě vina padá ne na rodiče, emigranty ap, kteří jsou proti režimu, ale na režim, který nutí lidi k takovému rozhodnutí. Jak tu někdo zmínil přede mnou – heydrichiádu by v tom případě měl na svědomí Kubišta a Gabčík, byla by to jejich vina, že vyhladili Lidice . . .
květen 19, 2010 16:23
bb, život funguje tak, že i když uděláš správnou věc, : toulavej
neznamená to, že tím nemůžeš někoho poškodit i když jsi nechtěl, ale stane se to. Je přirozené, že nás, co máme pořád na někoho ohledy, abychom ho svým jednáním nepoškodili, je jenom hrstka. Kdyby se tak chovala většina, k žádným lepším výsledkům by to ale stejně nevedlo. Lidi myslí především sami na sebe a není na tom nic divného, je to pud sebezáchovy, vlastní všem živočichům. Kdyby můj americkej strejda myslel na rodinu, neutekl by do Ameriky a já bych tam nikdy nejel. Nikdy bych nezískal srovnání a poznatek, že Čechy jsou krásná zem, ale těch špatných lidí tady je moc a pozná to člověk KDYKOLIV se po dvou měsících vracím. Ten rozdíl je markantní, ale, kdybych ty dva měsíce v cizině v Americe nebyl, možná bych si to neuvědomoval a považoval věci nepřijatelné za normální, neměl to srovnání.
květen 19, 2010 16:28
Mikine, ale ty se škatulkuješ sám :) : bb2
pro mne jsou dvě kategorie emigrantů - ti co šli přímo či nepřímo z donucení, jako Michal, kteří kdyby je zdejší režim nechal na pokoji, tak by zůstali. A ti, kteří šli ze své vůle.
Jestli u nich důvodem k emigraci pana Nováka bylo to, že si mohl zařídit soukromé holičství, a u pana Mikina tím bylo to, že mohl svobodně cestovat, je přece úplně jedno :-)

Neudělal jsi ani špatnou, ani správnou věc. Jednal jsi ve svém vlastním zájmu. To je přirozené.
Normální rodiče berou za jasnou věc, že jim dítě nebude stát pořád po boku, protože normální rodič počítá s tím, že tou dobou bude mít dítě svou rodinu, svůj vztah, svůj život a tomu se věnovat. A tak normální rodič nebrání svému dítěti v rozletu - TO je správná věc.
To, co jsi udělal ty je jen lidská přirozenost - jednat v souladu se svým přáním, se svou vizí, bez ohledu na důsledky pro ostatní. V určitých oblastech lidského konání je to nutné, pro pokrok, jinak se se nepohneme.
Ovšem asi se shodneme, že tím, že někdo dobrovolně odešel za svobodou do Ameriky, se pohnul jen on sám, i za tu cenu, že někdo kdo tu zůstal tím bude trpět. A co je na tom správného nebo nesprávného? Nic:-) Je to jen a jen lidské.
květen 19, 2010 16:34
toulavej předbíhá :) : bb2
souhlasím s tebou, toulavej, viz co píšu níže pod tebou Mikinovi. Jen s tím rozdílem, že bych to lidské konání, které někoho pohne kupředu a jiného tím strhne zpátky, nehodnotila pěkně po americku jako SPRÁVNOU VĚC, ale jako obyč lidskou přirozenost smilies/smiley.gif

Když navíc budu vědět, že to, co jsem udělala, způsobilo někomu těžkosti, ale nemohla jsem prostě konat jinak - pak se nedá nic dělat, bylo to nevyhnutelné, ale není čím se chlubit, plácat se po ramenou že jsem správňák.

V Čechách existuje přísloví Když se kácí les, lítají třísky, to se myslím na to hodí víc:-) Já jsem občas ohleduplná ke svým dětem a občas je odsunu stranou, ani jedno z toho nepovažuju za správné nebo špatné. Prostě konám jak mi vyhovuje, to, že mi občas vyhovuje být k někomu slušná a občas být sobecká, je snad přirozené, nikoli správné a do určité zdravé míry podle mne ani nesprávné.
Snad jsem vysvětlila správně :-)

květen 19, 2010 16:38
bb2 : Michal
V Čechách existuje přísloví Když se kácí les, lítají třísky, to se myslím na to hodí víc.:-)
Tohle krásné české přísloví k nám dopravil náš dobrodinec Vladimír Iljič Lenin a já jsem na něj trochu alergickej. Na přísloví i na osobu.
Dotyčný soudruh halt byl kabrňák, a věděl co lidem říct, aby se to líbilo. Vždyť tím se dá zdůvodnit kdykoli cokoli.
květen 19, 2010 16:48
Michale, a co rodny listy, : Lenka1
ty mate? Kdyz si pujdete zazadat o pas, kdo bude vedet, ze mate americke obcanstvi??

A pokud nyni nabydu obcanstvi americke, ne snatkem, ale pres sponzora, tak automaticky, podle toho zakona, pozbyvam obcanstvi ceske? Kdo a jak by tohle mohl zjistit? Myslim, ze teoreticky je tohle nedohledatelne, prakticky, nevim....
květen 20, 2010 02:42
Asi bych to měl už vzdát. : Sidon
vidím to jako Mikin, asi se nedomluvíme. Neslyšel jsem ale ani o jednom případu, že by rodiče toho, kdo utekl z republiky (po 68ém), byli zmláceni policajty. Ano, snažili se jim všelijak znepříjemnit život, ale v mém případě se nic takového nestalo. Moji rodiče už byli oba v invalidním důchodu a bráchův syn už byl na vysoké. Ruce nikomu utrhnout nemohli.

A tady je odkaz pro Myšku - http://cs.wikipedia.org/wiki/Bedřich_Smetana
květen 20, 2010 03:50
Z téhle debaty je mi trochu divně po těle... : Aknela.
protože je tu podsouváno to, že když člověk vydržel trpět v režimu, který ho deptal, ničil a znemožňoval mu v podstatě žít jako plnohodnotnému člověku, je pořád tak trochu lepší než člověk, který se rozhodl odejít. Protože ten co odešel nebral ohledy na ty okolo a sobecky se rozhodl žít jinak, líp, možná hůř, ale rozhodl se tak na úkor svých příbuzných, kteří to za něj pak odnesli.

Ono se to ale dá vidět i obráceně - ten co neodešel, tak ublížil sám sobě a potažmo svým dětem, které pak přivedl do režimu, který jim ubližoval, bránil v rozvoji, učil je lhát, žít ve strachu...to přece také není žádný skvělý život. Tak kdo udělal čestnější věc?

Já jsem mladá, převrat se konal když mi bylo 16, přesto se mi podařilo se do té doby nechat dvakrát zatknout kvůli tomu, že jsem si pouštěla hubu na špacír a nedržela krok. Svému otci jsem ve slabé chvilce zazlívala to, že neodešel když tu možnost měl a nechal mě vyrůstat v takhle na hlavu postaveném státě. Byla jsem rozhodnutá emigrovat při nejbližší příležitosti. Možná bych názor později změnila, naštěstí doba rozhodla jinak a přestože jsem z CR nakonec odešla tak jako tak, nemusím se zpovídat z toho že jsem někomu svým rozhodnutím ublížila.

I když, myslím si, že bych si to potenciální rozhodnutí a ublížení dokázala ospravedlnit, můj dědeček totiž opravdu zažil šikanu, bití od STBáků v padesátých letech kdy jeho příbuzný emigroval na západ. Přestože ho to připravilo o kariéru, zdraví a iluze, nikdy to nevyčítal onomu příbuznému. Vyčítal to zhůvěřilosti režimu, který tohle umožnil. Kdyby to totiž vyčítal tomu příbuznému, v podstatě by tomu režimu dával zelenou a tiše s ním souhlasil. A to můj dědeček nemohl udělat, byl to totiž chytrý a charakterní člověk. smilies/wink.gif
květen 20, 2010 04:09
Sidone, Bedřich Smetana neutíkal z uzavřeného Rakouska bez možnosti návratu. Ale proč zrovna tohle musím uvádět na pravou míru? : Myška
To je jako kdybys do stejné lajny například se Škvoreckým postavil Magdalenu Koženou, která žije v Berlíně. Cítíš, jak je to nesrovnatelné?

Tady pořád píšete, emigranti, jak jste odcházeli z Československa v době, kdy jste byli sami, bez závazků, a zanechávali jste zde "jen" rodiče. Samozřejmě, že s tím rodiče souhlasili, většina rodičů chce pro své dítě to nejlepší. Jako matka bych nejednala jinak, vím to, pro své děti bych udělala cokoliv. Jenže za svobodou a lepším příštím odcházeli i otcové od rodin, nevraceli se třeba ze zahraničních montáží, služebních cest a podobně. Zanechávali zde svou ženu a děti, kterým následně vycestovat umožněno nebylo, a ještě byli všichni vystaveni problémům ve škole i v práci. Jasně, zase se dá namítnout, že to nebyla vina emigranta, ale systému, jenže kdyby se normálně vrátil, děcka by dostudovaly, manželku by nevyhodili z práce, a tak dál. Já s tím nesouhlasím, ale dělo se to. Chápu, že vy byste si vinu nepřipustili. Já, kdybych utekla, tak taky ne, viděla bych to jinou optikou.


květen 20, 2010 07:54
Vazeni : Mikin
v leccem jsme se neshodli, ale rovnez jsme si nenafackovali a nedopustili se osobnich utoku. Diskuse jaka ma byt.
Ja bych k te sve poznamce o tom, ze emigrace byla spravna vec chtel poznamenat, ze emigrace urcite hodne zneprijemnila komousum zivot a uspisila konec jejich povedeneho systemu.
Lidi kteri nemeli moznost svobodnych voleb volili nohama. Komousum spadla jejich pokrytecka maska, protoze museli natahnout draty, nastrazit miny a vycvicit vlcaky. A to se to pak blbe vykrikuje do sveta hesla o socialni rovnosti, svobode a bezplatne lekarske peci.
Ja jeste dnes rad vyslechnu cloveka, ktery me zacne vykladat nesmysly o lekarske peci a socialnich vyhodach na Kube. Pak se ho zeptam, proc teda lidi z toho raje utikaji a pozoruji, jak se chudak krouti.... Diky vam, kubansti utecenci. smilies/smiley.gif

květen 20, 2010 08:47
Ankelo, : Sidon
vřelý dík za Tvůj příspěvěk. Vyjádřila si to velmi výstižně. Jenže mi to pořád zapadá do té mé "šablony", když to porovnám s některými jinými příspěvky, specielně od Myšky. Myško nezlob se na mě, myslím, že jsi v jádru dobrý a slušný člověk, jenom trošku poznamenaný tím bývalým režimem. Nic ve zlém, ale moje pojetí emigrace je docela jiné, než Tvoje. V Tvém pojetí, a i v některých dalších, je pořád cítit jakousi "připosranost", která je právě tím problémem značné části občanů ČR.
Já se nechci srovnávat se Smetanou, ten však taky odešel z ekonomických důvodů, jenže nikdo mu v tom nebránil a mohl se kdykoliv vrátit. Jinak to srovnávání těch emigrantů děláte hlavně Vy, protože pořád nechcete pochopit to, že ten "odchod", je NEPOPIRATELNÉ PRÁVO KAŽDÉHO JEDINCE ZA JAKÉHOKOLIV REŽIMU. To jen Vy v tom pořád vidíte nějakou zradu, jití za lepším, sobectví, snad i zradu, vystavení rodiny do potíží a já nevím co. Když se zmíním o tom "malém českém človíčkovi", tak se někteří z Vás naježíte a jste na to alergičtí. Nebude to snad tím, že je to pravda ? Jako s tou potrefenou husou.
květen 20, 2010 10:14
Sidone, nechala bych spát Bedřicha Smetanu, srovnáváš nesrovnatelné. A začal sis ty. : Myška
Nikdo ti neupírá tvoje právo žít kde chceš, to tu vůbec nezaznělo, tak nic nikomu nepodsouvej. Dobře víš, jak zněla moje otázka. Z tvého projevu je vidět, že je pro tebe téma emigrace citlivé. OK, utekl jsi nejspíš z ekonomických důvodů, snad se ti podařilo splnit si svůj sen a jsi v zahraničí spokojený. Dost jsi vyskočil, když jsem psala, že mi u mnohých připadá jako sobectví odejít jen za svou touhou bez ohledu na to a na ty, co za sebou zanechává. Když to otočím, tak ten "malý český človíček", o kterém tak rád píšeš, tedy ty, se na všechny tady vykašlal a odešel za - s nadsázkou - pečenými holuby do pusy. Líbí se ti takový názor? Ne?
Stejně tak se nám, co jsme z nejrůznějších důvodů zůstali, nelíbí tvoje odsuzování Čechů a českého národa. Tak si to odpusť, a negeneralizuj.
květen 20, 2010 10:39
... : bb2
Aknelo, Sidone, co pořád máte s tou zradou. Chápu, že jste se asi setkali s různými reakcemi, ale mně to nepodstouvejte, snad jsem to vysvětlila jasně.
Mám zcela opačnou zkušenost - a ze Sidonových a Mikinových komentářů ten podtón zní též - že kdo zůstal, je poseroutka nebo alespoň sympatizant s režimem. Nepohrdám emigranty, pohrdám ale tímto postojem, který někteří z nich drží i teď po 20 letech.
květen 20, 2010 13:01
... : bb2
Zajímalo by mě, jak berete své příbuzné, rodiče, sourozence - poseroutkové?
květen 20, 2010 13:02
Sidone : eva_2
Ten kdo emigroval, udělal to nejlepší co v danou chvíli mohl a stejně tak ten kdo zůstal udělal to nejlepší co v danou chvíli mohl. Každý k tomu měl svoje důvody. Všichni jsme se museli nějak vyrovnat s režimem, který přál jen některým a navíc na úkor druhých. Někdo odjel, někdo zůstal. Pro mě to tím končí.

Ale přiznám, že mi není příjemné číst, že

"Jeden norský novinář a spisovatel - Terje B. Englund napsal ve své knize "The Czechs in a Nut Shell" (Češi ve skořápce), že u Čechů je závist silnější, než pohlavní pud. Já s ním souhlasím, ale řekl bych že to není celých sto procent. Bude jich ale sakra hodně."

To jako myslíš 99%, 95 nebo 50%? Já osobně nikomu nezávidím (nevidím k tomu žádný důvod, vím, že za to co mám nebo nemám, můžu poděkovat jen sama sobě) a většina lidí, které znám a s kterými se stýkám taky není v první řadě závistivá, samozřejmě že závistivce znám taky. Osobně jsem se s největší závistí setkala u jedné Angličanky, ale nenapadlo by mě říct, že Angličani jsou závistivější než Češi.

Samozřejmě, že každý národ má určitý charakter, ale kromě tvých "malých českých človíčků" je u nás i hodně lidí slušných, ochotných.... Podle mě je zásadní úhel pohledu, na co se zaměříš, na to, že sklenice je napůl plná nebo napůl prázdná.
květen 20, 2010 13:51
Všem : Michal
vám moc a moc děkuju za vaše komentáře, dost jsem se poučil. smilies/cheesy.gif
květen 20, 2010 16:49
Michale, jo, a proč jsi změnil svůj včerejší komentář z 16.48 hod.? : bb2
Předtím zněl dočista jinak. Přijde mi velice divné druhý den zjistit, že včerejší komentář nebyl dost razantní, dokonce by ho někdo mohl brát jako mírně souhlasný - protože za tím, že jsi alergický na Lenina, jsi psal něco zcela jiného než dnes - dnes jsi půlku smazal a kus připsal.
Proč?
květen 20, 2010 17:27
Mysko, : Ceskymo1
odesla jsem, ackoliv mam v Cechach mamu a syna. Ublizila jsem jim? Mozna, ale mam jen jeden zivot, ani moje mama, ani muj syn ho za me neprozijou. Rozhodne jsem na ne nehodila nejake dluhy, povinnosti, atd. A muzes se divit jak chces, ale tohle je MUJ ZIVOT a moje rozhodnuti, jak jej chci prozit. Chces kamenovat? Fajn, jsem tady. Nemusis mi verit, ale k emigraci je potreba krome jinyho taky velkej kus odvahy, vsechno je jinak a ja musim prezit. Bylo to tvrdy, bylo to krasny, bylo to novy - a hlavne me to naucilo hrdosti na to kdo jsem a co dokazu. A taky trosku jinymu pohledu na to, cemu tady Sidon rika "malej ceskej clovek". Az tady jsem se naucila, ze si nemusim nechat s..t na hlavu od nikoho - od politiku, policajtu, sousedu, zamestnavatelu... Az tady jsem se naucila, ze pokud je neco pro me nezkousnutelny, tak mi to asi stoji za to se prat. Emigrovala jsem - a jsem stastna, ze jsem to udelala, pocit hrdosti a svobody by mi nejspis v Cechach nikdy nedosel, tak moc je tam vsechno brano "automaticky". Treba jenom ten trvalej pobyt - proboha, to je ale buzerace!!!
květen 21, 2010 06:34
Ceskymo1, to je zajímavé. Ještě jsi mohla napsat, kolik let bylo synovi, když jsi emigrovala, a v kterém roce to bylo. : Myška
Jestli ještě za totáče nebo po sametu.
Ano, potřebovala jsi odvahu, ale, a z tvého příspěvku to přímo vyplývá, i notný kus sobectví. Nechápu, a asi ani nikdy nepochopím, jak jsi mohla odejít "na druhý konec světa" a zanechat tu své dítě, když už pominu matku. Jestli to bylo za totáče, tak jsi nemohla tušit, kdy se s ním budeš moci setkat, a jestli někdy vůbec.
Nekamenuji, jen to vidím jinak, než vy emigranti.
květen 21, 2010 07:12
Zajímavá diskuse... : wendy
chybělo málo, a četla jsem Kudlanku ze Švýcar - nebo vůbec ne. Tatínek tam měl po 68. připravenou půdu pomocí emigrantů - jeho přátel, kteří odešli již po 48. roce. Pocházím z buržoazní rodiny, jak se říkalo. Ale - maminka odejít odmítla, situace byla taková, že bychom nevěděli, zda se se svými blízkými ještě setkáme, že. Tak jsme zůstali, táta bez nás nešel. Ovšem - rozhodnutí je na každém jednotlivci, nikdo jsme nebyli momentáně v kůži toho, kdo se rozhodoval.
smilies/wink.gif
květen 21, 2010 07:34
Mysko, : Ceskymo1
odesla jsem v '98, synkovi bylo 21. Nevedela jsem, ze odchazim natrvalo, jen jsem cestovala a pak se to zamotalo... ale nelituju toho. Myslim, ze k ziti vlastniho zivota - a ne toho, kterej si pro nas nasi nejblizsi naplanujou - je vzdycky potreba kusu sobectvi.
Wendy zachovala sis hodne smyslu pro realitu, i kdyz zijes v Cechach. Litujes nebo ne toho ne-odchodu do Svycar? A mas pravdu, kazdej z nas se rozhodoval ciste na zaklade osobnich hodnot a miry snasenlivosti vuci buzeraci, vetsinou za tim nebyly penize - no a v '98 uz urcite ani politika....
květen 21, 2010 07:48
Ceskymo1, ale to je přece jiná situace! Ty se můžeš, budeš - li chtít, kdykoliv vrátit! : Myška
Můžeš odjíždět a vracet se zcela dle svého uvážení. Synek, když bude chtít, může za tebou, maminka taky.
Řeč je o emigrantech za totáče, kdy opouštěli své blízké aniž by se rýsovala možnost návratu bez postihu za útěk, nebo jen návštěvy, kdy nepřicházelo v úvahu, že by se mohli nejbližší za emigrantem vystěhovat, nebo ho jen zaletět navštívit. Je to jako "já o voze, ty o koze".
květen 21, 2010 08:17
Ještě - odejít z ČR po sametu mi připadá normální. Odejdu, vrátím se, zase odejdu nebo zůstanu. Rodina může za mnou, já za ní, atd. : Myška
Nikomu do toho nic není, nikdo díky mému odchodu není šikanován státními orgány. To je svoboda.
Kdyby s tím, že chtějí žít jinde, přišli mí synové, podpořím je. Já bych nešla, jsem příliš zakořeněná zde, nemohla bych žít bez svých blízkých, bez přátel, bez zdejší krajiny. Ale to neznamená, že to ostatní nemají jinak.

Nevím, proč je těžké pochopit (a že to těžké je, lze soudit dle některých reakcí), že je rozdíl v emigraci za totality a po ní.
květen 21, 2010 08:26
Ceskymo, holka : wendy
kolikrát jsem o tom, i s mamkou, uvažovala...ale je to jako s dějinama- nemají rády co by kdyby. Tak nevím, fakt nevím. V ledasčem bychom se měli určitě lépe. Zase - kdyby všichni tenkrát zmizeli...my jsme to tu tedy nevytrhli, ale rodina k rodině, někdo tu prostě zůstat asi musel. Dnes, být mladší, bych o tom uvažovala. Ale jsem už starší, mám tu slušné zázemí, spokojenou rodinku, nevím roupama kam bych už jela a co bych podnikala, zanadávám si na politiku jako všichni, chodím do knihovny a na zdravotní procházky s pejskovou - mám se fajn.
S manžekem jsme uvažovali teda o tom, že bychom se v důchodu na čas odstěhovali do Thajska - a tu máš čerte kropáč, jestli ono se to tam uklidní...
Kdybychom tenkrát odešli, asi bych se procházela s jiným pejskem kolem Ženevského jezera a měla jinou vnučku, že....
smilies/wink.gif
květen 21, 2010 08:31
Ano - v době kdy se odchází : wendy
je sakra rozdíl ! smilies/wink.gif
květen 21, 2010 08:49
Myško, : Sidon
zajímalo by mě, jestli sis přečetla ten příspěvek od Ankely. Měla by sis ho přečíst aspoň desetkrát, možná by se Ti potom trošku rozjasnilo.

Evo2, ten norský novinář žije v Praze už od 93 roku, takže se s těma Čechama asi dost stýká a nejspíš taky poznal dost lidí i v jiných zemích, aby měl důvod říct to, co napsal do té své knihy. Určitě to nebylo jen z jedné zkušenosti jakou si měla Ty s "jednou" angličankou. Pro to porovnávání různých povah a lidí je podmínkou to, že poznáš těch zemí víc, pokud možno tak, že tam budeš nějaký čas žít, jako ostatní její obyvatelé. Dovolená je sice taky dobrá, ale mnohdy to na hlubší poznání nestačí. Je dobře, že hodně mladých lidí z ČR jezdí poslední roky do světa, jako se chodívalo dříve na "zkušenou". Myslím, že to vydá daleko víc, než ta naše diskuze.
květen 21, 2010 09:09
Sidone, neboj, četla jsem. A za názor jí děkuji. Četl jsi ty dobře vše, co jsem napsala? : Myška
Sidone, tvoje rozdělení v druhém odstavci určeném Evě2 hovoří sám za sebe - "s těma Čechama". Čím se cítíš být ty? Čechem jistě ne, protože to by ses hodil do stejného pytle, že... Co tě opravňuje k takovému až urážlivému despektu k lidem, kteří nevzali za totáče nohy na ramena, ale zůstali?
květen 21, 2010 09:26
Sidone : eva_2
Líbí se mi tvůj obrat "ten norský novinář žije v Praze už od 93 roku, takže se s těma Čechama asi dost stýká" :-) Se mnou se žádný norský novinář nestýká, takže ani nemůžu posoudit co je za člověka.

Nemám ráda zevšeobecňování a tak mi vadilo jak jsi s klidem tvrdil, že hodně Čechů je závistivých. Jako by to bylo skutečně víc než 90%. Ale uvědomila jsem si, že záleží na úhlu pohledu, když chceš najít tu závist, tak ji vždycky najdeš. Stejně jako ten kdo se všeho bojí tak se prostě všeho bojí a nepřesvědčíš ho, že většinou se nic nestane. Taky jsem měla období, kdy jsem měla pocit, že mi lidi závidí, ale ve skutečnosti jsem si nebyla jistá sama sebou a tak jsem přehnaně reagovala na nejistotu u těch druhých.

V Anglii jsem pracovala (dva roky, takže jsem se "těma Angličanama" :-) taky dost stýkala a zážitky mám různé. Nicméně Anglii doteď považuji za druhý domov.

Můj závěr ze všech setkání s lidmi z různých zemí je ten, že jsme v podstatě všichni stejní.
květen 21, 2010 10:56
tak tak : wendy
ono je to hodně o tom, že když kritizuješ bohatého, jedinou odpovědí bývá výkřik : Závidíš ! Ale ono to tak skutečně vždycky není. Jen spíš nebývá relevantní odpověď...
Závidíme třeba tomu, který si svoje vysoutěžil třeba v Milionáři ? Já vím,jsou to menší částky. Že by to bylo jenom tím...? Závidíme skutečně i tomu, kdo si svoje peníze vydělal poctivě ?
Říká se, že v Čechách se úspěch neodpouští. Nebývalo to spíš v minulém režimu ?
smilies/wink.gif smilies/shocked.gif
květen 21, 2010 12:03
bb2 : Mikin
Nikde jsem o poseroutcich nepsal a o sympatizantech s rezimem uz vubec ne. Lidi kteri zustali maji dokonce k nevrazivosti ke komunistum vetsi duvod, nez casto senilni emigrant, ktery si uz pamatuje jen to dobre......
Ale k odchodu do neznama je opravdu nutny kus odvahy, k neodchodu nikoliv.
Ja se nikdy necitil byt dost statecny na to, abych se stal disidentem (uz jen proto, ze by se fizlove mohli mstit mym blizkym, ze jo Mysko ?), tak jsem rad, ze se me podarilo aspon zdrhnout.
smilies/cool.gif
květen 21, 2010 16:50
Mysko : Ceskymo1
a co je lepsi - skoncit v lepsim pripade v blazinci, v horsim pod drnem, jenom abych nevystavovala svoje nejblizsi vladni sikane, a nebo utyct a byt schopna zit svuj zivot, i kdyz to znamena ranit ty nejblizsi? Ono totiz i kdybych v tom totaci zustala a mela to nastaveny tak, jak jsem mela, tak ty nejblizsi stejne ohrozim neschopnosti nebo neochotou drzet hubu a krok. A vim, o cem mluvim - STB se na me vyradila i kdyz dneska zpatky nevim proc, krome toho zakladniho faktu, ze jsem nekejvala. Takze ackoli jsem tehdy zustala, stejne jsem svoje okoli ohrozila...
Presne jak psal Mikin, stat se disidentem, k tomu je potreba hodne odvahy, vic mozna nez k nenavratny emigraci. A rodina je ohrozena v obou pripadech. Takze je tam jenom jedna moznost volby: budto zustat, kdo jsem, a nebo se naucit mlcet a delat, co po mne mocni chteji. Neodsuzuju ani prvni, ani druhy, ale ani ty treti, zkratka kazdej to ma nastaveny jinak a kazdej ma jiny zivotni hodnoty a priority.
Wendy, mas pravdu, nejni zadny co by kdyby... hele, ale Thajsko, to by mohla byt krasna zeme k zivotu! Stejne je to dneska vsechno jiny - nase babicky a maminky byly v nasem veku uz usedly damy, no vidis, a my vopravdu nevime roupama kam bysme a co bysme smilies/wink.gif
květen 21, 2010 20:15
Postřehy. : Sidon
květen 21, 2010 23:19
Jen si říkám , aby nakonec při dvojím občanství : alena bodka
nechtěli pak po člověku taky dvojí daně. Jak sleduju vývoj situace ve své drahé vlasti,dneska je možné naprosto všecko.
květen 24, 2010 17:49
bb2 : Michal
ten můj komentář jsem změnil protože byl můj, do cizích bych nelezl, protože se mi nelíbilo jak jsem to napsal, a protože mi připadal moc razantní. smilies/cheesy.gif
květen 24, 2010 19:29
v osmašedesátém jsem byla coby Au-pair v Londýně : alena bodka
měla jsem tam kamarádku, která d ělala servírku v čečském klubu. Tak jsem tam za ní chodívala na pokec. Do toho klubu chodili Češi usazený v Londýně...nebo jinde, a v Londýně dleli dočasně. Pozor - nebyly to žádný chudinky zkrachovaný, měli se zatraceně dobře, jak by se jim to tady v reálném socialismu asi těžko povedlo. Ale jinak to byly "kristalický Třebenice u krámu" - jak se jeden na chvíli vzdálil, už mu ostatní "myli p*del" a nenechali na něm nit suchou. Bylo tam několik generací emigrantů - tyx před oprvní, ty po první stětové válce, ty, co tam šli dělat za Bati a když přišel Hitler, tak tam zůstali, ti z druhé světové válkyx, ti z osmačtyřidátého, ti z osmašedesátého a keltské kořeny našeho národa a vzájemná nesvornost se projevily v plné síle. Ti co sem už mohli vykládali těm, co sem ještě nemohli, jak je to tu hnusný, jak jsou tu hnusný lidi, mizerný žrádlo, vošklivý holky a tak dále a tak podobně a člověk za tím pohrdavým postojem slyšel ten stesk, to zoufalství, slyšel, jak je to rvalo na kusy, jak kdyby to jen trošičku šlo, tak by se sbalili...ale už to nešlo. V Praze byli rusáci a čekala nás tuhá normalizace....též jsem
tenkrát uvažovala o emigraci..jazykové potíže jsem neměla - le přesně tohle mě odradilo, děsila jsem se toho, že skončím tak, že budu opřena o bar v českým klubu bezuzdně chlastat a brečet do whisky a nadávat na svou zemi, kterou jsem přes to přese všechno milovala a život mimo ni mě zvolna zabíjel. Tak jsem se v prosinci sbalila a jela jsem domů...tedy, ne, že bych svého rozhodnutí nikdy nelitovala......ale nakonec to vlastně dopadlo jak nejlíp mohlo. Takže, jestli chce někdo dvě občanství, tak ať je klidně má, třeba tři, nebo čtyři...třeba se jim bude stýskat o něco méně.
květen 24, 2010 19:57
Aleno Bodko, : Michal
to ani nemusí být v Londýně, to je obávám se všude.
K té poslední větě
Takže, jestli chce někdo dvě občanství, tak ať je klidně má, třeba tři, nebo čtyři...třeba se jim bude stýskat o něco méně.
už vůbec nemám co dodat, vždyť ty máš vlastně pravdu. Na co to potřebuju?
květen 25, 2010 00:54
... : Mikin
No dobre, ale proc se s takovymi lidmi vubec stykat ? Jenom proto, ze jsou to krajane ? Na.... jim. smilies/cool.gif
květen 25, 2010 05:36
Ono možná Mikine stačí jen to, : wendy
že víš, že existují. A dozvíš se to třeba jen tou cestou jako AlkaBodka. Kamarádit se s nimi nemusíš, ale asi to zabolí.
Právě poslouchám Nohavicu, piju kafe a jsem ráda, že podobné situace řešit nemusím a že se mám docela dobře...
smilies/wink.gif
květen 25, 2010 07:29
Michale,naopak, : bb2
razantní nebyl ani trochu a myslím, že proto jsi ho změnil. Což není podstatné, protože i kdyby to bylo naopak, není to důvod. Podstata ti zjevně uniká, jinak bys to neudělal, omezím se tedy na to, že je to hloupé a pro mě jsi ztratil status diskutéra.

Což nemění samozřejmě nic na tom, že recepty píšeš pěkné a ráda si je přečtu :-)
květen 25, 2010 09:19
alčo, daně myslíš : bb2
tak, že by si Čech např. v Kanadě vydělal legálně mzdu, v souladu s tamějšími zákony odvedl daně, a pak by mu ten příjem zdanili ještě tady? No, možné je všecko, jak říkáš. Před 89.to tak fungovalo a Paroubek a spol. by to určitě zavedl s chutí, když čtu jeho hřímavé projevy o kaviáru a luxusních autech.
květen 25, 2010 09:25
Víš Mikine - je to droga : alena bodka
rodná řeč je droga, je to jako když jsi celej večer na vysokých podpatkách a přijdeš domů a vezmeš si bačkory. Najednou zjistíš, že jsou věci, které se nedají říci než česky ...třeba vtipy. Jo, na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal...to tam mají všichni, nejen ty. Kolikrát já se tenkrát zapřísahala, že už tam nevkročím.....a bylo to silnější než já. Bíbí - dělala jsem si legraci...ale jak znám naše politiky, zajisté by vymysleli nějaký způsob, jak lidi žádající o vrácení českého občanství oškubat - v tom jsou mistře světa. Ani by se to nemusel jmenovat daně.
květen 25, 2010 11:08
příbuzné emigrantů ani nemusel nikdo mlátit, : alena bodka
stačily i drobné, ale vytrvalé nepříjemnosti. Například, můj druhý muž - takto právník a majitel tří červených diplomů skončil jko pomocný dělník na výstavbě Temelína a právničině se vrátil až po deseti letech, coby dělnický kádr. Emigroval mu totiž bratranec do Rakouska. Z toho důvodu jim policajti zabavili pasy - všem rodinným přáííslušníkům, takže, kdyžý dostal od fabriky za odměnu zájezd do Bulharska - jen do ****, bez pasu to nebylo totiž lze. Když o pasy požádali, dostali pouze papírky s nápisem :"Není v zájmu Československé socialistické republiky, aby panu X.Y. byl vydán cestovní doklad". A bylo. A že by snad ti příbuzní emigrantů udělali v práci nějakou závratnou kariéru, nebo , že by snad mohli jejich děti studovat - tak to ani omylem. No, nejlíp to bylo vidět, když jste sháněli práci. Proto taková spousta lidí končila v kotelnách, vozila uhlí, dělala popeláře a podobně. Moje bývalá učitelka matematiky - nesmírně noblesní a inteligentní ženská - dělala uvaděčku v divadle. No, ale fakt je, že ji nikdo nezmlátil...ale nemohla ani do enderákova, koupit si na Vánoce rozinky, mandle a čočku. Nezazlívám emigrantům, že emigrovali. Bylo to jejich rozhodnutí a odvaha jít do neznáma a začít znovu. Popravdě ovšem, celý národ komplet včetně starců a kojenců emigrovat nemohl. A mnohdy to vyžadovalo daleko větší odvahu tu zůstat.
květen 25, 2010 11:56
... : bb2
tak, přesně tak
květen 25, 2010 12:48
Tak už se jen usmívám, : Michal
protože se diskuse obloukem vrátila k tomu kde jsem začal. Totiž tam, že utek můj otec, potom maminka se zbytkem a já byl jediný kdo zůstal. Nakonec, aby měli klid, "utekli" i nás. smilies/wink.gif
květen 25, 2010 15:54
bb2, : Michal
nevadí, já to přežiju. Chápu nad čím se tolik pohoršuješ, i když si přesto pořád myslím, že upravit nebo opravit se by mělo být povolené. Hlavní důvod proč jsem to tenkrát změnil bylo, že se mi nelíbilo jak to bylo napsáno, tedy slohově. Já se snažím si se slovíčky a texty hrát, někdy se to napoprvé nepovede. každý článek tady trvá aspoň dva dny - napsat, druhý den si to přečíst a upravit, a někdy to ještě není ono. U diskuse tohle nejde, kdybych čekal do druhého dne, už to bude o něčem jiném.
Ale beru na zřetel tvé důvodné pokárání a u diskusí se omezím na pochvalu, nebo drž hubu Michale.
květen 25, 2010 16:02
... : bb2
nešlo o sloh, změnilo se vyznění. To je něco, co se v internetové diskuzi, nejde-li o technické téma a úpravu technických detailů, připustit nedá, protože pak z toho není diskuze ale holubník a z účastníků diskuze jsou účastníci rodea. Omezit se na pochvalu je tvoje volba. Tím jsem se naposledy k této věci vyjádřila, protože bys mohl zase něco vygumovat a přepsat, takže by mé reakce působily jakože jsem si něco šlehla.
Nepohoršuju se ani trochu, není proč. Debatit nemusíme, k tomu nás nikdo nenutí. Moc ráda čtu tvé recepty a povídání z života tam za velkou louží, píšeš moc pěkně a nad recepty občas slintám.
květen 25, 2010 16:22
hele bb, v žádným případě se vám nechci plést do debaty s Michalem - nevím, oč jde, ale, : toulavej
co to je "status diskutéra" - stačí nijak složitě, jen abych to pochopil :-))) já jen abych si dal pozor a taky o něj u tebe nepřišel, protože ať je to cokoliv, určitě bych z toho byl pak špatnej . . . :-) hádám - je to jako změna výpovědi u soudu?
květen 25, 2010 17:29
... : bb2
hele:-)

květen 25, 2010 17:39
Aleno B. : Mikin
to jsi napsala hezky, ale takovym hospodam a klevetnikum je casem mozne se vyhnout a s tim hlubokym zalem to taky neni tak hrozne.
Ja minulou zimu vynechal jak Cesko, tak Thajsko a nebyt rodicu a nekterych kamaradu, styska se me vic po tom druhem. Asi jsem odrodilec. smilies/sad.gif
květen 26, 2010 08:38
Protiustavni zakon : Laska a pravda a (pravo) prohralo
Lide, kteri ziskaji cizi statni obcanstvi "na zaklade vyslovneho projevu vule, pozbyvaji statni obcanstvi CR." Nikdo se nediva na najvyssi zakon zeme, Ustavu CR, ktera jasne rika, ze zadny obcan nemuze byt proti sve vuli zbaven obcanstvi.

Cely tento krasny podvod je postaven na dvou slovech: pozbyvaji a zbaven. Jak mi bylo receno na ministerstvu vnitra prislusnym urednikem: "Vy jste sveho obcanstvi nebyl zbaven, vy jste ho pozbyl." Ja: "Znamena to, ze ho uz nemam, protoze mi bylo odnato? Nikdo prece nema pravo mi ho proti me vuli odejmout!?" Urednik: "Ne, vy jste ho pozbyl, kdyz jste dobrovolne pozadal o cizi statni obcanstvi." Ja: "Ale jak jsem ho mohl 'pozbyt', kdyz s timto 'pozbytim' vyslovne nesouhlasim? To pak znamena, ze mne bylo odnato, protoze ja se ho dobrovolne nikdy nevzdal." Urednik: "Bylo Vam odnato..." Slovickareni. Beru to s nadhledem. Mohlo to byt horsi. Co kdyby zakon rikal, ze tomu kdo ziska cizi statni obcanstvi na zaklade vyslovneho projevu vule sice nemuze byt odnato pravo navstivit rodice v Cesku, ale on ci ona ho pozbyde tim, co provedl. Anebo ze mu nemuze byt odnato pravo po dobu navstevy byt oblecen, ale pozbyva pravo si saty na tele ponechat pri vstupu do vlasti.

Ptam se: "Co je to za lidi, kteri pisi zakony a co jsme to zac, ze k tomu jsme zticha a nechame si to libit? Ozvete se, udelejte s tim neco, zastavte vsechny tyhle chytre Horakyne. Jakym pravem nam rikaji co muzeme a co ne? Jakym pravem si dovoluji prekrucovat Ustavu?
květen 27, 2010 00:28
... : Macesska
No, občan má taky řekněme právo uzavřít sňatek a toto právo mu nemůže být proti jeho vůli odňato. Ovšem když už jeden sňatek uzavře, tak jaksi pozbývá práva uzavřít sňatek další, dokud ten předchozí sňatek nezruší. Není to trochu podobné?

Na jednu stranu chápu, že pro Čechy v cizině je občanství často věc důležitá hlavně pocitově a že chtějí být Čechy oficiálně, nikoli jen sebeurčením. Z výhod mě napadá jen volební právo a bezvízový styk se spřátelenými zeměmi.
Na druhou stranu chápu postoj státu, že občanství by měl člověk mít jen jedno - pokud jich chce mít víc, tak to musí zatra dobře odůvodnit. Prostě, že nejde sedět jedním zadkem na dvou židlích.
Když budu mít např. zároveň občanství české a íránské, co se tak může dít, kdyby Ahmadínedžád vytáhnul na EU a v obou zemích byla vyhlášená všeobecná branná povinnost?
květen 27, 2010 10:22
Macessko : eva_2
Např. české a iránské ončanství mít nemůžeš, protože Irán taky uznává jen jedno občanství. Takže v případě zrovna Ahmadinedžáda je to jasné. Ale šílenec to je, to je jiná.
květen 27, 2010 15:56
Souhlasim s Tebou : Macesce od 'protiustavni zakon'
Macesko, ja s Tebou souhlasim. Libi se mi Tvuj priklad s manzelstvim. Tam je to jasne dane. Nikdo se za nic neschovava. Nikdo nepouziva slovickareni. Je jasne receno: Nemuzes mit dve manzelky.

Co me ale ,diplomaticky receno, mrzi u ceskych pravidel pro obcanstvi je fakt, ze Ti co je sestavili dobre vedeli co delaji. Vedeli, jak se schovavaji za slova 'odnato a pozbyl'. Vadi mi to pokrytectvi.

At prepisi Ustavu a jasne stanovi pravidla, verejne reknou, ze nechteji dat lidem pravo mit dvoji obcanstvi. At se proste neschovavaji za slovicka. Ani potom s nimi nebudu souhlasit, ale alespon jimi nebudu pohrdat.
květen 27, 2010 17:53
Macessko : Ceskymo1
ve Statech musis pri prijeti jejich obcanstvi prohlasit, ze v pripade ze to bude bezpecnost USA vyzadovat, jsi ochotna se vzdat sveho puvodniho obcanstvi.
Takze Protiustavni zakone: to slovickareni je vsude, zrovna pod tohle vagni heslo se fakt da schovat kdeco... smilies/sad.gif
květen 28, 2010 06:44
... : Abeced
Lidi mají o dvojím občanství hrozně divné a nepravdivé představy. Amerika, Anglie, Austrálie a Kanada plně a bez výjimky dovolují dvojí občanství, dokonce i se zemí ze kterou válčí (eg. Iraq). Podle Amerického zákonu člověk pozbývá US občanství jen když bojuje pro nepřátelský stát nebo volí v cizích volbách.

Český zákon o státním občanství je děravý. Děti dětí (ad infinitum) českých občanů pas dostanou, a nezáleží jestli v ČR někdy byli nebo česky mluví - většina takových lidí používají pas ČR jen jako levnou vstupenku do Evropské unie. Valná většina Čechů kteří pod tuto kategorii nepadá o národnostním statuse prostě lže. Český zákon o státním občanství mě dává do nesmyslné pozice, evidentně bych měl ambasádě buďto lhát nebo jsem bych se snad měl oženit (druhá výjimka která by mi umožnila si nechat české občanství).

Pro menší evropský stát bez velkých či politicky-aktivních minorit je dvojité občanství velmi výhodné.
květen 30, 2010 10:15
Dvojí občanství pomocí falešné svatby : Jirka Dominc
Ahoj všem,

jak jsem se dočet, cesta jak získat dvojí občanství pro normálního plnoletého smrtelníka je jedna. A to vzít se s někým z daného státu, který mě zajímá a počkat na udělení občanství. Takže fingovaná svatba to může pohodlně vyřešit. Ok, to mi je celkem jasné, ale nikde jsem se už nedočet, co když se pak rozvedu... Zůstane mi i přesto dvojí občanství, nebo ČR zákon říká že bych se musel rozhodnout jen pro jedno?
červenec 11, 2010 23:36
Kampaň za dvojí občanství : Dvojí Občanství
Dobrý den,

Začal jsem na facebooku Kampaň za uzákonění dvojího občanství. Text kampaně následuje níže:

"Toto je internetová kampaň za uzákonění dvojího občanství. Tato kampaň se týká všech českých občanů, kteří chtějí získat občanství jiné země a zároveň si ponechat české.

Webová stránka kampaně: http://www.facebook.com/kampan.za.dvoji.obcanstvi

Podle současných právních norem, občan České republiky po nabytí občanství jiné země, např. USA nebo Velké Británie, automaticky ztrácí české občanství, protože Česká republika, až na pár výjimek, neuznává dvojí občanství oproti jiným zemím.

Lidé, kteří podporují tuto kampaň se domnívají, že je nespravedlivé a absurdní odebrat člověku české občanství, když se v České republice narodil a mnohdy prožil i většinu svého života, a to jen proto, že žije delší dobu v jiné zemi, kde přirozeně chce mít stejná práva a povinnosti jako místní občané, což je možné do plné míry pouze po nabytí občanství té které země.

Žijeme v moderní době, kdy v rámci globalizace lidé běžně cestují za pracovními příležitostmi a dlouhodobě žijí v různých zemích. V tomto smyslu jsou současné české zákony nejen zastaralé, ale hlavně krátkozraké, protože ve svém důsledku se Česká republika potenciálně “zbavuje” svých občanů, kteří se mnohdy v zahraničí pracovně prosadili a svým úspěchem tak reprezentuji Českou republiku a kteří i přes nabytí občanství jiné země se v mnoha případech chtějí jednou vrátit domů do České republiky, ale podle současný českých zákonů tak mohou učinit jen jako cizinci.

České zákony, které zabraňují dvojímu občanství, nejen že omezují osobní svobodu člověka, ale hlavně jsou proti duchu Evropské Unie. Zákaz dvojího občanství jen podporuje nacionalismus a xenofobii mezi národy a jako takový by se měl zrušit. Je paradoxní, že např. Velké Británii dvojí občanství nevadí, ale České republice ano.

Všichni Ti, kteří se ztotožňují s obsahem a duchem této kampaně, mohou svou podporu vyjádřit tím, že na facebooku kliknou na tlačítko “Like” (Líbí se mi / Souhlasím) na stránkách kampaně (viz níže odkaz na web). Účelem této internetové kampaně je zvýšit povědomí české veřejnosti na toto téma a v konečném důsledku ovlivnit české zákonodárce aby upravili současné zákony tak aby Ti, kteří nabydou občanství jiné země si mohli zároveň ponechat české občanství. Tato kampaň je vedena jako občanská iniciativa napříč politickými stranami."

Webová stránka kampaně: http://www.facebook.com/kampan.za.dvoji.obcanstvi
květen 08, 2011 15:49
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]