O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

VÁŽNÁ NEMOC KONTRA DLUHY PDF Tisk E-mail
Pátek, 07 květen 2010

 Dobrý den, píši vám ohledně svého přítele, se kterým žiji už dva roky. Jsme oba už velice zoufalí a nevíme jak dál. Můj přítel je rozvedený a veškeré úvěry z bývalého manželství po rozvodu převzal na sebe. Jenže se stalo, že z nenadání velmi vážně onemocněl. Má dvě mozkové výdutě, z toho mu již jedna praskla. Nyní je už po třech endovaskulárních výkonech.   

 

 

 

 

 

     Dnes  je už půl roku doma a nejmíň ještě další rok nesmí podle lékařů dělat žádnou fyzickou práci, vypadá to prý na rok invalidního důchodu. Problém je ovšem v tom, že sice pobírá od OSSZ nemocenskou -  v částce 4800,- Kč - a nic víc, žádný jiný příjem nemá, jelikož mu během nemoci skončila pracovní smlouva na dobu určitou, kterou měl na rok.

 

     Nemá tedy na placení všech úvěrů z bývalého manželství a tím pádem bohužel ani na výživné. Kdybych přítele neživila, nejspíš by umřel hlady - vždyť neměl ani na zaplacení pobytu v nemocnici. Jak říkám, jsme vážně už zoufalí, protože ony společnosti mu vyhrožují exekucí, i když jsme je  žádali o odklad, nebo alespoň o snížení splátek. Samozřejmě, že jsme jim posílali věškeré podklady, ale vůbec je to nezajímá a dvě společnosti nám ani neodpověděly.

 

     Ohrožená jsem tím bohužel i já, jelikož přítel má u mne trvalý pobyt. Jeho bývalá žena mu velmi ostře vyhrožuje kvůli výživnému. Ano, je to vše začarovaný kruh a my nevíme kudy kam. Musím jinak dodat, že přítel opravdu není žádný nemakačenko, pracoval až do nemoci nepřetržitě celý život a je to jinak fakt hodný a pohodový chlap.

 

     Prosíme vás moc o jakoukoliv radu  -  co se dá v této situaci dělat. Opravdu nerada bych ukončila pohodový dvouletý vztah kvůli malé nemocenské a případným exekucím.

 

Děkuji za každou sebemenší radu.

Petra

 

 

Komentáře (70)add feed
Dotaz neobsahuje potřebné informace, zejména časové. : Milan
Přesto lze doporučit pokus o sekvenci kroků:
1. žaloba za snížení výživného
2. žaloba proti bývalé manžele o výživné rozvedeného manžela
3. žaloba o vypořádání SJM tak, aby dluhy přešly na bývalou manželku
4. oznámení věřitelům, že pohledávky mají vymáhat po bývalé manželce
5. zrušení trvalého pobytu
To se všechno dá stihnout v jednom dni.


květen 07, 2010 07:44
kolik je vám let? : kim
Ten třetí bod je nejdůležítější. Proboha jak k té nemoci přišel? Promin,že jsem zvědavá, ale příde mi to opravdu neštěstí. Milan vám radí dobře. Vztah ukončít nemůžeš, pokud ho máš ráda.
květen 07, 2010 08:35
takže jestli tomu dobře rozumím, : Petronila
pokud se příteli nepodaří to vyřešit, tak ho opustíš?

Kim - znala jsem člověka, co ho to postihlo cca v osmačtyřiceti.
květen 07, 2010 08:37
kim : Kamila
jako jak, jak k té nemoci přišel? To se nedá chytit jako chřipka - co to je za nevhodný dotaz?
Myslím, že Milan to tentokrát napsal dobře, zkus z toho Petro vyjít!
květen 07, 2010 08:41
Milane - a jak k tomu přijde bývalá manželka, která živí jejich společné dítě? : Myška
Jak by to měla zvládat?
1. asi žádné výživné - takže sama živit společné dítě nebo děti
2. živit exmanžela
3. SJM je snad vypořádáno, takže se snad nedá vypořádávat znovu , ne (tohle nevím - nikdy mě nenapadlo se touto otázkou zabývat)?
4. sviňárna

Onemocnění je samozřejmě neštěstí, ale pročpak dostává tak malou nemocenskou - malý výdělek? To, že mu skončil pracovní poměr na věci nic nemění, pokud stejně nemůže pracovat.
Já vidím místo žaloby o znovuvypořádání SJM spíš dohodu s exmanželkou.

květen 07, 2010 08:53
Odpověd : Sindy
Děkuji vám všem moc za rady, ale nejsou moc asi reálné.Nejprve odpovím na dotaz kim,je mu teprve 33 let,je to dědičná nemoc,v jeho případě to mohl mít v hlavě už od dětsví a podle lékařů to byly tzv. časované bomby.
Měl malý výdělek a když měl nastoupit u svého zaměstnavatele na lepší placené místo tak už bohužel kvůli nemoci nemohl na něj nastoupit.
Jeho bývalá žena splácet dluhy a nebo na ně přispívat nemůže,jelikož je už téměř druhým rokem bez práce a je vedená na ÚP.
Takže její finanční situace není taky růžová.
Jediné co by bylo,alespon v naší situaci asi možné ,aby si přihlásil trvalý pobyt někam jinam a bydlel stále s námi.
Ale potíž je zase v tom kam? Jinak opravdu moc děkuji za vaše rady.Petra
květen 07, 2010 09:15
Jestli neučiníte prvé dva kroky, : Milan
skončí Váš přítel ve vězení pro neplacení alimentů a tam nebude mít lékařský dozor takový, aby svou druhou výduť a všechny ty dosud neobjevené výdutě přežil. Na třetí krok je nejspíš pozdě, tam už bude asi po lhůtě (ta je tři roky od rozvodu). A kroky 4. a 5. jsou také jasné - když je neučiní, exekutor přijde a byt vám vybílí, s tím počítejte.
Také by možná bylo možné zkusit
6. podání žaloby proti věřitelům za stanovení přiměřených splátek soudem,
ale to hodně záleží na tom, jakými smlouvami ty dluhy jsou ošetřeny.
Bod 6. asi nezvládnete bez advokáta, takže doporučuji vyhledat si ho zde: http://www.cak.cz.
květen 07, 2010 10:03
Petro, : Sinix
první chyba byla, že na sebe převzal všechny dluhy. Při vypořádání SJM se mají rozdělit jak aktiva, tak pasiva (tedy právě dluhy).

Z Milanových rad jsou reálné pouze první dvě.

Vzhledem k situaci bych to nejspíš i udělal. Je to sice kruté k dětem, ale vzhledem k vážné nemoci (a nemožnosti společenského uplatnění - nezaviněně) nic jiného nezbývá.

Ovšem ty další:

ad 3) Nereálné. Podle článku předpokládám, že SJM již je vypořádáno. Pokud je příslušný rozsudek pravomocný, není možné vznášet další nároky.
ad 4) Též nereálné. Dlužníkem je Petřin přítel, takže nemožné.
ad 5) Také tak: Všechny právní úkony u nichž je důvodné podezření, že jejich účelem je zájem poškodit věřitele, jsou v případě exekuce prohlášeny za neplatné (a to i zpětně). Další věc je, že případný exekutor jde sice jako první na adresu trvalého pobytu, zároveň ale šetří, kde všude se povinný zdržuje a jde i na další adresy, kde je možné předpokládat, že tam dlužník může mít majetek.

Zkuste se s věřiteli dohodnout. Vysvětlete jim situaci a pokuste se najít řešení akceptovatelné pro obě strany. Nebojte se, vzhledem k situaci budou veřitelé vědět, že snaha dostat z vás úplně všechno soudně je běh na dlouhou trať. Většinou dají přednost jistotě, že z vás dostanou aspoň něco a třeba pomaleji, před dlouhými a nejistými tahanicemi... Ale musíte být iniciativní, metoda "mrtvý brouk" tu rozhodopádně není namístě...
květen 07, 2010 10:17
reakce : Sindy
Děkuji Milane za rady,přítel je rozvedený 2 roky a mají se svojí exmanželkou tzv. dohodu o vypořádání majetku po rozvodu ve které je právě psáno,že veškeré dluhy z manželství přebírá na sebe. Takže nevím jestli je možné podat znovu žalobu na vypořádání SJM,když už bylo vypořádáno při rozvodu dohodou.Ve vězení asi skončí jelikož dnešním dnem dluží na výživném 5000,- asi bude nejlepší co nejdříve sepsat dohodu o snížení alimentů z důvodu nízké nemocenské,aby to měl soud na vědomí jestli jeho exmanželka už něco podnikla.Jinak on se ted hned bránit také nemůže ,jelikož je opět v nemocnici.Je to vše složité,ale říkám si,když vyhrožuje policií ona a neváží si,že veškeré dluhy vzal na sebe,tak proč by jsme ji to měli usnadnovat také. Podotýkám,že já jsem také rozvedená,můj exmanžel měl ještě větší dluhy než má můj přítel,víc než polovinu si vzal za mými zády a stejně jsem je podle zákona musela na půl převzít také,jelikož můj bývalý nebyl takový charakter jako přítel. Ještě jednou děkuji za rady.Petra
květen 07, 2010 10:38
... : Sandra
Já bohužel poradit neumím- exmanželka má minimální plat, musí živit děti, přítel má minimum a musí splácet dluhy. Blbá situace. Jen jsem chtěla napsat k 5. bodu Milanova příspěvku- trvalý pobyt může mít přítel přihlášený na radnici, jako bezdomovec, ale to tě stejně před exekucí neochrání, pokud u tebe bude bydlet, protože exekutor má možnost se přijít porozhlédnout i do bytu, ve kterém dlužník není hlášený, ale ví, že se v něm zdržuje (což nebude těžké zjistit, když tam teď to trvalé bydliště má, stačí se pozeptat nějaké dobré duše v sousedství). Takže pozor na to.
Jinak bych asi zkusila poprosit exmanželku, aby posečkala, vzhledem k situaci. Zkusit jí to vysvětlit a snažit se jí posílat vše, co si budete moci dovolit. Také to asi nemá snadné a ty děti jíst musí. Na druhou stranu když budete platit alespoň něco, prokážete dobrou vůli a v případě soudního sporu se k tomu přihlíží. Pokud dohoda s ex nebude možná, poprosit o snížení výživného soudem (opět pozor, i pokud se s ex přítel dohodne, že bude dočasně platit méně, ale nebude to mít sníženo soudem, tak stále oficiálně platí původně stanovená částka a zbytek bude dlužit.)
No a co se týče půjček, zálůeží, kde dlužíte. S bankami se většinou lze dohodnout na nějakém splátkovém kalendáři. Píšeš ale "společnosti", tak tam je situace horší. Co osobní bankrot? Ty společnosti by s tím sice musely souhlasit a určitou část by musel přítel splatit tak jak tak...ale třeba by na to věřitelé kývli, vzhledem k tomu, že jinak se také nemusejí dočkat vůbec žádné částky. No a jestli ne, tak je bombardovat žádostmi o odklad, o rozložení splátek,apod. od všeho si schovávat kopie, posílat vše doporučeně, apod. Nespokojit se s tím, že oni nám neodpověděli, takže ticho po pěšině. To je v tomto případě spíš klid před bouří.
No a ty za sebe si rozmysli jestli přítele miluješ a jsi s ním ochotná nést to dobré i to zlé, protože teď to bude asi ještě docela dlouhou dobu zlé. V případě, že u tebe přítel bude bydlet, je dost pravděpodobné, že k tobě dřív či později dorazí exekutor. Takže všechny cenné věci nejlépe přesunout k dětem, nebo k rodičům, aby vám doma toho moc nezbylo. Od toho, co máš doma cenného a odnést to nechceš, mít doklad, že je to tvoje (ale i tak se platí tuším 1000Kč za každou položku, kterou chceš vyndat ze seznamu zabavených věcí) Je to trochu pakárna, ale je to způsob jak o své věci nepřijít...no a nejjednodušší pro tebe by smozřejmě bylo z toho vztahu vycouvat a problémů přidružených se zbavit...ale to je řešení snadné, nikoliv správné.


květen 07, 2010 10:46
... : Sindy
Samozřejmě ,že ho miluju,jinak bych se mu nesnažila pomoci.Už jsme těch dopisů doporučeně společnostem naposílaly a stejně nic. Bankrot není v jeho případě možný,jelikož musí mít takový příjem,aby mohl uhradit během pěti let 30% závazku a ten příjem on nemá. To vše jsme už okolo bankrotu zjištovali,byli jsme kvůli tomu v občanské poradně.Jsme ted v těžké situaci a ještě asi dlouho budem a já se budu snažit ,alespon uchránit svůj majetek,jelikož já sama mám tři děti. Jinak děkuji Ti za rady.
květen 07, 2010 10:57
Sindy, : Sinix
takové věci se zásadně řeší osobně. Dopisy, telefony ani e-maily nemají žádnou váhu, musíte věřitele obejít sami (pokud je přítel v nemocnici, tak ty sama). Zajdi tam osobně a dožaduj se kontaktu s někým, kdo má pravomoc řešit problémy tohoto typu. Nemá moc cenu to řešit ani s obyčejným pracovníkem na přepážce, ten o tom většinou neví o moc víc než ty a pak se ukáže, že postoj společnosti je jiný, než ti na té přepážce řekl.

Jak říkám, chce to být aktivní - osobně...
květen 07, 2010 11:06
Sinixi, : Vodoměrka
ohledně rozdělení majetku - za prvé je to věc dohody, takže jak si to udělali, tak to mají, může to být třeba kvůli tomu, že ty dluhy byly jen a jen za manželovy potřeby, které manželka nechtěla, nebo to zase mohl vykompenzovat jinak, že mu zůstal majetek v hodnotě těch dluhů, takže rozdělení SJM mohlo být nakonec opravdu půl na půl...
květen 07, 2010 11:10
... : Sindy
To bohužel nebylo půl na půl,ke mě se přistěhoval jen s jednou skříní,starým pc a osobními věcmi. Movitý majetek nechal ženě a byt měli v pronájmu,který po rozvodu přepsal na ni.A pokud je mi známo,jeden z těch úvěrů byl brán také na právě uvedený byt na zálohu.Ale to už je ted bohužel jedno,za hloupost se platí...
květen 07, 2010 11:25
No tak to by mne zajímalo, Sindy, za co, krom zálohy na pronájem bytu, ještě dluží. : Myška
Movitý majetek - to myslíš zařízení pronajatého bytu?
květen 07, 2010 11:34
... : Sindy
Ano,tím myslím zařízení bytu. Sedaci souprava,televizor,dětský pokoj,ložnice,pračka,lednička atd. A to vše měli na splátky.Ale to je už ted jedno,oni mají už majetkové vyrovnání a přesto nejede vlak. Jak jsem se,ale dověděla, je jasné ,že jestli dojde na exekuci tak vyberou jak jeho nebo spíš mě a pro zbytek si dojdou stejně k ní,protože ani dohoda o majetkovém vyrovnání ve kterém jeden z manželů přebere veškeré dluhy na sebe bývalého manžela neuchrání před exekucí,jelikož ty dluhy byly za manželství.
květen 07, 2010 11:46
to snad ne?? : erika
smilies/shocked.gif měla jsem zato, že vypořádání majetku slouží k tomu, aby se stanovilo, komu připadnou která aktiva a která pasiva... když si pak exekutor stejně může dojít k tomu druhému, jaký to má smysl?
květen 07, 2010 12:15
... : Sandra
Eriko, nemůže si dojít k tomu druhému- tedy k bývalému manželovi se kterým máš vypořádaný majetek. Může si dojít buď na adresu trvalého bydliště, nebo na nějakou jinou adresu, u které má důvodné podezření, že na ní dlužník bydlí, nebo že tam má nějaké své věci. Na bývalou manželku by si došlápl jen pokud má pocit, že se např. manželé rozvedli účelově a v podstatě formálně, majetek převedli na jednoho, dluhy na druhého a smějou se jak nad věřiteli vyzráli.
květen 07, 2010 12:21
Eriko, : Vodoměrka
já to měla přímo ve smlouvě o rozdělení SJM přesně stanovené, který dluh přebírá na sebe výhradně manžel (a jako kompenzaci si ponechává automobil atd.) a jakmile nabyl rozsudek právní moci, šla jsem s ním do banky, kde byl úvěr přepsán pouze na manžela a já byla jako spoludlužník vymazána, takže v případě nesplácení už banka nebude nic vymáhat po mně... tak mi to potvrdila i vedoucí pobočky, která to se mnou sepisovala, kopii smlouvy o SJM si přidala ke spisu a mělo by to být v pořádku... ovšem kdybych to nechala tak a nešla to do banky přepsat, tak by mi to asi bylo k ničemu, že jsme se tak dohodli a u banky bych dále figurovala jako spoludlužník... takže asi tak... záleží, jak se co dotáhne papírově...
květen 07, 2010 12:24
Sindy, dva roky je to od vypořádání majetku, takže ten majetek na splátky nebyl pořízen před dvěma lety, ale dřív. : Myška
A musel být splácen do vypořádání, a i po něm, během těch dvou uplynulých let. Kolik ještě zbývá splatit? Myslím, že moc ne, že?
květen 07, 2010 12:43
Myška : Sindy
Ano,měli ho na splátky již dříve než se samozřejmě rozvedli,ale vzhledem k tomu,že již půl roku se úvěry splácí jen částečně tak úroky narůstají a narůstají a nejsou malé. U jedné společnosti se už dostal s úrokama na začátek dluhu. Takže splacení je v tuhle dobu v nedohlednu...
květen 07, 2010 13:58
Co na to říct? : Myška
Každý svého štěstí strůjcem, a pokud sednu na lep nebankovním úvěrovým společnostem, nemohu se pak divit. Budiž tento případ varováním všem, kdo uvažují o půjčce od těchto různých nebankovních společností.

květen 07, 2010 14:04
Myška : Sindy
S tím mi nezbývá než jen souhlasit. Akorát mě udivuje,že na tohle žádný zákon nemyslí,že se může člověk nevlastní vinou dostat do tíživé finanční situace díky nemoci a místo toho,aby měl klid na uzdravení tak má ještě takovéhle starosti a už chvílema díky psychickému stavu o to uzdravení už ani nestojí.
květen 07, 2010 14:39
Sindy, : Vodoměrka
na tohle pamatuje většinou pojištění, dnes už se můžeš připojistit i na to, že když budeš nemocná, budeš dostávat denně nějakou částku a to při pobytu v nemocnici už od čtvrtého dne, k hypotékám se běžně dává i pojištění pro případ neschopnosti splátek v případě dlouhodobé nemoci a podobně... a když si vezmeš půjčku nebo úvěr u banky, tak se s nimi většinou domluvit dá... bohužel proti lidské hlouposti není možné se pojistit... a půjčování si u nebankovních společností, které jsou v podstatě lichváři, to rozhodně není projevem zodpovědnosti a zdravého rozumu...
květen 07, 2010 15:28
jezkovy voci : mura1
Akorát mě udivuje,že na tohle žádný zákon nemyslí,že se může člověk nevlastní vinou dostat do tíživé finanční situace díky nemoci

a nemel by na tohle nahodou myslet ten, kdo si pujcuje??? a kdyz uz musi mit augerechnet ted hned komplet vybavenej celej byt od A do Z, sjednat si pujcku rovnou s pojistenim?
květen 07, 2010 17:01
... : Sindy
Máte sice pravdu,že by na to člověk měl myslet už když si půjčuje,ale myslím si,že málokoho napadne,že by ve třiceti velmi vážně onemocněl. A pojištění v té době nebankovní sektory bohužel nenabízely.
květen 07, 2010 17:20
Sindy, spěchám, fak fofrem co mě teď napadá : bb2
zajdi do některé z Občanských poraden, kontakty najdeš na netu. Mají Dluhové poradenství, domluv si schůzku, vezmi sebou KOPIE všech dokumentů, včetně lékařských zpráv přítele, tam by Vám měli pomoct, právě takové situace řeší.

Byt, kde bydlíte, je v tvém osobním vlastnictví? Nečetla jsem úplně všechny komentáře, jela jsem jen po těch dluzích, takže možná jsi to tu psala.
Pokud by byl, můžeš si vzít tzv. americkou hypotéku, s tou umořit všechny dluhy přítele. Splátky této hypotéky budou podstatně nižší než splátky lichvářských půjček a úroků. Ty zvládnete z přítelova příjmu a ještě zbude na alimenty, předpokládám.
Pokud ten byt není v OV, můžeš si vzhledem k příjmu vzít jinou bankovní půjčku, teď jsou výhodnější úroky než dřív, a postup stejný. Pokud by byt byl alespoň družstevní, získáš výhodnější podmínky a větší částku.
Pokud je to nájemní byt, uvažujte o jiné nemovitosti, možná by nemusela být ani tvoje, třeba má přítel chatu, nebo má jeho bývalka byt v OV, nebo jeho rodiče domek, chatu, chalupu, nebo jeho sourozenec, bratranec, kdokoli.
Zapátrejte v paměti, podmínkou jsou dobré vztahy a váš naprosto bezchybný splátkový režim.
Pokud by nemovitostí k půjčce ručil někdo z přítelovy strany, tebe by se to nijak nedotklo, pokud by to byla tvoje nemovitost, záleží na vašem vztahu.

Nejdřív mne napadl osobní bankrot, ale to vzhledem k půjčkám u nebankovních společností nepůjde.


květen 07, 2010 18:38
máš tři děti, : Petronila
příteli bych vlastní nemovitostí za těchto okolností neručila. Něco mi tu smrdí...
květen 07, 2010 18:54
Děkuji bb2 : Sindy
V občanské poradně jsme již byli,ale bohužel paní se nám snažila pomoci,ale neřekla nám nic co by jsme už nevěděli. Já mám dům,který je v mém vlastnictví,ale bohužel už na něj hypotéku mám,musela jsem si ji vzít,abych vyplatila své dva sourozence,takže já už ho zastavit nemohu. Jeho rodiče mu nepomůžou jelikož jsou za prvé rozvedený,žijí 250 km odsud a už jsme je prosili,ale pomoc absolutně žádná.Maminka je na tom sama finančně špatně a otec se nestaral o přítele ani když byl malý tak proč by mu měl pomáhat ted,že? Vztahy v jeho rodině jsou velmi zvláštní a já která pocházím z úplné rodiny je nedokáži pochopit. Bankrot není v jeho případě možný,nemá ted příjem na to,aby mu to soud povolil.Musí mít takový příjem,aby mohl během pěti let zaplatit 30% pohledávek a podle jejich tabulky ten příjem nesplnuje,ikdyž by bankrot jeho situaci daleko zlepšil a bylo by z odřenýma ušima na vše. A nebo by se musel za přítele někdo zaručit,ale když to neudělají rodiče,tak mu tohle neudělá už nikdo.A já bohužel nemohu,jelikož mám tři děti a hypotéku,takže podmínky ručitele nesplnuji.Ale mockrát ti děkuji za radu.
květen 07, 2010 19:06
Tak to byl dost nevýhodný rozvod, : Gréta
převzít dluhy za věci, které získal partner.
Tj. jenom dluhy a povinnost platit výživné.
Jak si přítel myslel, že to zvládne?
květen 08, 2010 21:15
... : PavlinaX
Napadla mě podnájemnická smlouva. Uzavřete mezi sebou podnájemnickou smlouvu, kde bude určeno, co je v domě jeho (tzn. nic) a že je mu to umožněno za pomoc v domácnosti, opravy, hlídání dětí atd. tzn bydlí vlastně zdarma.V prípadě exekuce by mohl exekutor sebrat jen něco co je opravdu jeho.Tím by se MOŽNÁ dal ošetřit tvůj majetek. Zda je to právně čisté nevím.Co s dluhy, záleží kolik toho je, 10 000 a nebo několik milionů........První varianta je asi ještě v pohodě, druhá na mašli. Myslím ale, že je to stejně dotaz na právníka.
květen 09, 2010 18:56
Nějak mi to neštymuje : Máňa Š
Jak může hodný, pohodový a "žádný nemakačenko" chlap pobírat nemocenskou 4.800,- Kč?
To znamená, že jako zdravý měl plat kolem 9.000,- Kč?
Jak si mohl, s takovým mizivým příjmem, nota bene, při pracovních smlouvách na určitou dobu naposledy 1 rok), vůbec dovolit nabrat půjčky? A na co vlastně? Kam jste, při počátku vztahu, dala rozum?
Kam se podělo to, co za půjčky bylo pořízeno? Projedlo? Prorekreovalo?
Alimenty samozřejmě z životního minima platit nemusí. Pobyt v nemocnici hradit musí jen do výše, při které mu životní minimum zůstane zachováno.
Jinak, myslím, že vše je napsáno. Rozhodně důsledně, Petro, nesmíte připustit jakékoliv formální spojení s ním ani s jeho pobytem u vás. Podnájemník, to je dobrá rada, to je snad to jediné, co ještě lze. A v podnájemní smlouvě přísně vymezit jemu podnajatou místnost, ve které jedině jsou jeho věci.
květen 10, 2010 07:19
Mána Š : Sindy
Předem Vám všem děkuji za rady,ale v mém případě už není asi možná ani ta podnájemní smlouva,jelikož na sociálním úřadě jsou společně posuzovány naše příjmy,mají tam uvedené,že žiji s přítelem. Abych uvedla na pravou míru jeho práci a dluhy. Dluhy si nabral za bývalého manželství ,kdy pracoval 12 let u jedné firmy za daleko lepších platových podmínek. Po jeho rozvodu a následného našeho seznámení se přistěhoval ke mě a musel kvůli tomu dosavadní práci opustit,ale bohužel tu v době krize práce tak dobře placenou práci nenašel,tak vzal,alespon to co bylo.Dostal smlouvu na dobu určitou s tím,že zaměstnavatel mu ještě před ukončením pracovní smlouvy ,protože s ním byl spokojený slíbil nové a lepší placené místo. Ale mezitím bohužel onemocněl a dostali jsme se tímto do těchto problémů.
květen 10, 2010 08:54
díky Sindy : Máňa Š
Podle mého názoru můžete žít s přítelem klidně dva roky a pak se s ním nedohodnout; a protože momentálně nemá kam jít, nechat ho v jedné místnosti Vašeho domu v řádně smluvně ošetřeném podnájmu. Hlavně ani zdání, že byste měli společnou domácnost! Co mají na soc. úřadě, snad lze změnit. A vůbec - co jim je do toho, s kým žijete? Přítel není žádný formální vztah (ani druh ani manžel).

květen 10, 2010 09:30
Děkuju Máno : Sindy
Změnit by to na soc. úřadě šlo,akorát je otázka,jestli by jim to nebylo podezřelé a nepídili se nějak potom jestli to je opravdu tak. Jinak bohužel,ikdyž to je pouze přítel tak žije semnou na stejném trvalém bydlišti a z toho titulu už musí být posuzován i na dětské přídavky,které na děti pobírám.
květen 10, 2010 10:35
nechce se mi věřit, : Máňa Š
že to tak je. Pokud vím, tak spousta vdov se právě pro tohle nikdy znovu nevdává aby nepřišly o vdovské a sirotčí důchody. Což jim ovšem vůbec nebrání po celá dlouhá léta bydlet s dětmi v jednom bytě s přítelem. Proč by cizí chlap, bydlící v podnájmu, měl být zahrnut do ekonomiky Vaší rodiny?
květen 10, 2010 13:22
Máňo Š : Vodoměrka
Prostě proto, že to tak je dané... vdovský nebo sirotčí důchod se nepřiznává podle příjmů domácnosti, takže by o něj přišly jen sňatkem, sirotčí důchod by se ztratil adopcí dítěte, ale přídavky a ostatní dávky jsou podle příjmu domácnosti a do té se započítávají všichni členové... a je to tak správně, když už spolu dva lidi žijí a vedou společnou domácnost, tak jsou prostě jedna rodina...
květen 10, 2010 13:46
Ano,přesně tak to bohužel je... : Sindy
Ale vzhledem k tomu,že jeho nemocenská je nízká ,je to vlastně životní minimum ze kterého mi stejně nemůže přispívat bych tu podnájemní smlouvu mohla sepsat a pak to jít nahlásit na sociální úřad s tím,že mi nemůže na nic přispívat,je nemocný a nemá kam jinam jít,tak jsem mu zkrátka pronajala jednu místnost. Co myslíte?
květen 10, 2010 14:23
Divná doba, kdy právo a spravedlnost jsou v rozporu : Máňa Š
O tom přispívání na společnou domácnost to snad ani není. To je podle příjmu úplně jasné.
Spíš jde o to, aby pro případ exekuce bylo beze sporu také jasné, že krom shodné adresy nemáte spolu nic společného. Jeho, že je jenom pár věcí v podnajaté místnosti.
květen 10, 2010 14:34
Máš pravdu,že je divná doba: : Sindy
Jestli mě ta podnájemní smlouva bude v případě exekuce něco platná to už asi bude záležet na exekutorovi jak se k tomu postaví.Chtěla jsem se zeptat s tou nájemní smlouvou stačí zajít na matriku a nechat na ni ověřit podpisy?
květen 10, 2010 14:56
Sindy, : Vodoměrka
nájemní smlouva ověřená být nemusí, jen potom budeš muset podávat daňové přiznání na FÚ, protože budeš mít vlastně další příjem z pronájmu... daň z toho určitě odvádět nebudeš, to nemusíš mít strach, jen to papírování budeš muset jednou ročně absolvovat...
květen 10, 2010 15:05
Sindy, : bb2
trochu jsem o tom přemýšlela, zkusla bych podobný, ale trošku jiný postup.

1. trvalé bydliště ihned, okamžitě a střelhbitě, zařídit pro přítele na MÚ.
Přepsat trvalé bydliště lze pouze na městský úřad, do kterého spadá adresa stávajícího trvalého bydliště. Nelze se přehlásit na vlastní žádost, ale majitel nemovitosti musí požádat o zrušení místa trvalého pobytu - to tedy musíš zařídit ty, zrušit mu trvalé bydliště, a MÚ jako druhý krok je povinen na základě Zákona o evidenci obyvatel tvému příteli zřídit trv.bydliště u nich.
To je důležité kvůli exekucím.

2. současně s krokem 1. : Najít někoho, kdo má málo peněz (pije, hraje, platí na děti...) a za pár stovek sepíše podnájemní smlouvu, ve které bude jmenovitě uvedená jedna místnost v jeho bytě, nejlépe prázdném. Kopii této smlouvy pak přiložíš k Čestnému prohlášení o tom, že na této adrese se přechodně, avšak ne soustavně, zdržuješ, a adresa trvalého pobytu je na MÚ tam a tam.

Dražší varianta, kterou si asi ale nemůžete dovolit, najít nejlevnější ubytovnu v okrese, kraji. Vzdálenost nevadí, když přítel tam 1)nebude bydlet, 2) nepracuje, takže i kdybyste se rozešli, tak nebude z té ubyt.dojíždět do práce, a kdyby se uzdravil a začal pracovat a současně už jste nebyli spolu, najde si jiné bydlení.
Opět schovat kopie stvrzenek o zaplacení pobytu a přidat čestné prohlášení o přechodném pobytu v ubytovně a trvalém na MÚ..

Nejlevnější zoufalá varianta, pokud jste z Prahy a on je takovém srabu - a zdůrazňuju, že tohle už jsou havarijní řešení pro zoufalé bezvýchodné situace - buď si počká před ubytovnou pro bezdomovce a za dvacku koupí od někoho stvrzenku o zaplaceném přespání. Takto shromáždí několi stvrzenek, vylepí na papír, zkopíruje si pro sebe a k originálu zase přicvakne Čestné prohlášení o tom, že od xxxx se přechodně zdržuji ve městě Praha, k přechodnému ubytování využívám služeb ubytovny yyyyy. Trvalý pobyt na MÚ...

Tu ubytovnu/podnájem/nebo jiný doklad o přechodném bydlení jinde proto, že různí vymahači dluhů mají různé zdroje info a pokud bude trvalé bydliště na MÚ a žádné přechodné bydliště, tak jim stejně bude jasné, že přítel, navíc nemocný, spí tam kde dosud - takže ti ráno v 5 udělají budíček. Takhle uvěří, že jste se rozešli. Exekutoři mají kontakty i na úřadech, když se tam dozví oficiální trvalé bydliště přítele a hlášené přechodné v nějakém kumbálu, máš reálnou šanci, že se ti vyhne.

3. až POTÉ, co bude mít přítel na MÚ vyřízený trvalý pobyt, tak tam nahlásí adresu přechodného bydliště, tu ubytovnu/podnájem/charitu, cokoli.

4.s kopiemi dokumentů o změně trvalého bydliště a jedním originál Čestným prohlášením přítele, kde bude uvedeno i to přechodné současné bydlení, zajdeš na sociálku a vyřídíš si změnu v dávkách.

5. na netu vyhledáš různé kontakty na charitativní organizace - církevní, vládní i nevládní, nadace, poslance za váš region, senátory. Sepíšete prosebný dopis, jako by ho psal přítel sám za sebe, max. na 2x A4, sepíšete jeho příběh, včetně jeho pracovní i zdravotní historie. Nic nevymýšlet, pravdu a nic než pravdu:-)
Přicvaknete kopie zdravotní dokumentace, rozvodové vypořádání dluhů z manželství plus výživné. No a posílejte, mailujte, volejte. Poprosili a dostali jiní, proč ne on. Nezapomeňte na svaz invalidů aj. organizace pro tělesně postižené.

6. stejný dopis zašlete na ten MÚ, s prosbou o mimořádnou okamžitou sociální výpomoc.

7. přítel ať zajde za svým ošetřujícím lékařem a poprosí ho, zda by vzhledem k jeho plnému ID, zdravotnímu stavu a celkové životní situaci (ať nemluví o dluzích, ale o tom, jak si nemůže nic udělat, kvůli svému stavu, a služby jsou drahé atd.). mohl požádat o příspěvek na péči. Na lehkou závislost (na péči) dostane 2 tisíce, přičemž lehká se běžně přiznává starým lidem, kteří si za to nechávají vyprat, uklidit, donést obědy apod.

Víc mne teď nenapadá:-)
květen 10, 2010 16:29
a, samozřejmě u bodu 2. : bb2
je to se zdržuje, ne zdržuješ
květen 10, 2010 16:39
možná jsem staromódní, : Petronila
ale nemá to být ČESTNÉ prohlášení? smilies/angry.gif
květen 10, 2010 18:55
Děvčata já zírám : Sindy
vy máte nápadů,že ted musím přemýšlet,který by byl nejvhodnější,moc vám děkuji za rady.
květen 10, 2010 19:50
Ziram take, : Lenka1
takze vlastne zalzes do Cestneho prohlaseni, aby jsi si vyridila zmenu v davkach. smilies/shocked.gif
květen 11, 2010 03:57
... : Sindy
Tak asi se budu děvčata držet té podnájemní smlouvy,ve které mu vymezím jednu místnost za opravy a údržbu domu. Akorát nevím,když by u mne bydlel vlastně zdarma ,jestli to je právně čisté a jestli se musí na FÚ když vlastně za to nic nepobírám. Když by to šlo,tak sociální úřad z toho mohu vynechat,jelikož stejně od něj nic pobírat nebudu a mohu nechat být vše tak jak je do ted.
květen 11, 2010 08:28
... : Sindy
Opravuji se ne podnájemní smlouvu,ale nájemní smlouvu.
květen 11, 2010 08:50
Sindy : Máňa Š
To se dá snadno zjistit. Já myslím, že něco od podnájemníka (nájemníka) pobírat budete muset - zřejmě sumu v místě obvyklou za polohu a výměru podnajaté místnosti.
Taková "platba protislužbou", a z toho plynoucí jakože nulový příjem z nájmu, by mohla berňák krapítko podráždit.

květen 11, 2010 10:33
Petronilo, Lenka1 - ano. : bb2
Narozdíl od stovek párů, zdravých a zaměstnaných, kteří tak činí proto, aby si vylepšily domácí rozpočet a z dávek šetří na dovolenou (jo, znám takové), to Sindy dělá proto, aby 1)uchránila své děti a sebe od následků exekuce, která by ji zasáhla, ačkoli pracuje, neprojíždí výplatu v bednách ani chlastu a své dluhy splácí.
2) aby pomohla partnerovi, kterého postihla vážná nemoc, a proto se dostal do potíží - ne proto, že by byl lempl a příživník

Vyšší mravní princip je pro mě v takových situacích nad byrokracií - protože jedině nefunkční byrokracie a nepružné zákony způsobí, že exekucí maroda je ohrožená jeho nevinná partnerka a její děti.

Takže nepovažuji za čestné, aby se do průserů dostala nevinná pracující dluhy splácející máma dvou dětí a ke všemu kvůli nevinnému vážně nemocnému partnerovi. V tom případě je pro mě tzv. Čestné prohlášení pouhá formalita, jakou je ostatně většina dokumentů, které jsou tímto čestným prohlášením povinně provázeny.
květen 11, 2010 10:41
Sindy, ok, ale tím nic nevyřešíš, : bb2

a pro Petronilu a Sindy1 - i tato tzv. podnájemní smlouva je jen kamufláž, akorát že ne s nadpisem "čestná" :-))
květen 11, 2010 10:42
Máňo : mia
může mít sepsanou smlouvu se sumou nula, jen za údržbu bytu.
květen 11, 2010 10:42
Děkuji bb2 : Sindy
Přesně tak ,dělám to jen proto,abych uchránila své tři děti a sebe před případnou exekucí výlučně svého majetku a zároven chci tím i pomoci přítelovi,který za to že je nemocný nemůže a vyhodit ho z domu v jeho stavu by bylo pro mne víc než nemorální a s tím pocitem bych se nedokázala smířit.Jinak jsem také slyšela,že by možná šlo sepsat notářský zápis ohledně movitého majetku,co je moje a co je jeho.Dělají to tak prý rodiče u kterých má např. trvalý pobyt zadlužený syn.Ale nevím jestli to má nějakou váhu a jak má takový notářský zápis movitého majetku vypadat.
květen 11, 2010 11:03
příjmy z nájmu : bb2
se samozřejmě zdaňují jako všechny příjmy. Sindy když je zaměstnaná a k tomu by měla příjem z nájmu, by musela podávat daňové přiznání. K němu přidat potvrzení o příjmech ze zaměstnání, uvést tam (do přílohy o příjmech z nájmu) částku, kterou inkasovala, a současně může uplatnit výdaje, které v souvislosti s příjmem měla. Tj. např. poměrnou část z faktury za vymalování bytu (poměr za tu pronajatou část), z výměny oken atd. atd.
Sečtou se příjmy ze zaměstnání, z nájemného, odečtou výdaje (ty poměrné náklady), výsledek se zdaní 15%, samozřejmě uplatní se slevy a odpočty.

Nepeněžní plnění, tj. např. "nájemné formou údržby bytu" se zdaňuje také, musí se ocenit a uvede se v korunách jako příjem.

Mne by ale velice, velice překvapilo, kdyby se nějaká podnájemní Sindina smlouva z Městského úřadu, ze sociálního odboru, dostala na finančák a ten by ji začal zkoumat a zjišťovat, zda příjem zdanila...
květen 11, 2010 11:04
... : bb2
kromě toho, že celá ta transakce jí bude k prdu, protože velice pravděpodobně to neuzná ani úřad, jelikož přítel tam má hlášené trvalé bydlení a doteď byli posuzováni jako domácnost, tak to celkem logicky bude vnímat jako pokus jak z nich vyrazit ty dávky a ještě si poklepou na čelo, jak neuměle to udělali.

květen 11, 2010 11:05
Sindy, notářský zápis je dobrá věc, : bb2
v každém případě, protože i když dojde na exekuci, tak urychlí a usnadní následnou vylučovací žalobu, takže exe vám pak bude muset vydat vaše věci zpátky.

Pokud jde o exe samotnou, může a nemusí jí zabránit, to dost záleží na exekutorovi. Když to bude z těch rozumnějších, tak to půjde. Jo, i takoví jsou, s jedním teď třeba řeším exekuci jednoho zaměstnance a opravdu se s ním (exe) dá domluvit.
Takže takový příteli zavolá nebo za ním přijde a notář.zápis vezme v úvahu při zabavování věcí. Takže olepí nálepkou jen to, co nebude v not.zápisu.
Když to bude hovado, co chce urvat co půjde, a i takoví jsou, vletí vám tam, se zápisem vás pošle kamsi.

Je pak na vás doma si spočítat, co to vše bude stát (not.zápis, vylučovací žaloba, a pokud tam vlítne exekutor, tak platba jemu, a ta je min. 8 tisíc), a co tím získáte, podle toho zvolit postup.
květen 11, 2010 11:11
Sindy : erika
jestli můžu poradit, přečti si ještě jednou včerejší příspěvek bb z 16:29, všechny ty body, a udělej, co ti (vám) radí, protože má pravdu a čistě nájemní smlouvou se pracovnice opít nenechají.
květen 11, 2010 12:36
bb : erika
zas jednou jsi našla schůdné řešení v případě, se kterým bych si nevěděla vůbec rady. Paleček vzhůru. Až se stavební sektor složí, založ si poradenskou firmu.
květen 11, 2010 12:46
eriko : bb2
smilies/smiley.gif
květen 11, 2010 12:51
... : Máňa Š
K prdu je celá situace. Jde teď o to, jak z ní aspoň trochu vybruslit a sice pozdě ale přece začít něco dělat.
Čili v první řadě oddělit majetek, přičemž třeba ta nájemní smlouva vůbec nebude na škodu. V nejhorším případě nepomůže, ale kdyby došlo k nařízení exekuce třeba až za tři roky, tak by již pomoct mohla hodně.
Nechápu pořád, co to je, že jsou vedeni jako společná domácnost? Proč? Jak? K čemu vůbec? Formálně zcela cizí lidé se dohodli na bydlení v jednom domě - chápu, proč by ne. Ale jaké kde komu vykládání něco o společné domácnosti? To jako bylo z nějakých důvodů, třeba společné zdanění neboco, výhodné? Dobrá. A teď to nelze zrušit? Prohlášení kdesi na zapadlém úřadě je "nerozveditelné"?
květen 11, 2010 12:55
máňo, břemeno průkaznosti nároku na sociální dávky je na žadateli. : bb2
Společná domácnost je pojem zavedený v systému sociální podpory a v zákonu o dani z příjmu proto, aby nějak bylo možné oddělit lidi spřízněné a společně hospodařící od ostatních. Proto lidi ze společné domácnosti mohou čerpat různé dávky, na které lidi samostatně žijící nemají nárok, lidi ze společné domácnosti mají nárok na slevu z daně, na které singlové nemají nárok.
Kdo žije ve společné domácnosti se určuje trvalým bydlištěm. Když budu bydlet v činžáku na Janáčkově 15, byt č.3, a stejné trvalé bydliště bude mít 15 dalších osob, tak budeme všichni posuzováni jako společná domácnost. Těžko v takovém případě úřadovi prokázat, že hospodaříme zvlášť nebo společně.
Pokud nechci být posuzován jako společná domácnost, nemohu mít trvalé bydliště shodné s někým jiným.
Pokud ho mám, musím prokázat, že společně nehospodaříme. Pokud to budu argumentovat tím, že ten chlap, co mám od něj cucflek na krku, je můj podnájemník, a doložím to smlouvou, kde bude uvedeno, že mi platí nošením uhlí a mytím oknem, tak úřad posoudí obvyklou výši nájemného v dané lokalitě, touto částkou ocení to nepeněžní plnění od podnájemníka a tu mi přicvakne jako součást příjmu. A na dávky nedosáhnu tuplem.
květen 11, 2010 14:40
... : bb2
a protože teď už bych se dál dopouštěla jen spekulací, teorií a názorové výměny, což je Sindy taky k prdu :-) a nic lepšího než jsem vymyslela, tj. účinnějšího, už nedám dohromady, tak to asi prozatím pro sebe uzavřu.

květen 11, 2010 14:42
teda bb, potřeboval bych na tebe rychlý spojení, : toulavej
až budu mít zase v Americe nějakej zapeklitej problém. Ty bys ho vyřešila obratem a ještě v angličtině :-). Budu si tě muset předcházet nějakým dalším vyprávěním :-) Jsi úžasná . . .
květen 11, 2010 17:10
... : bb2
nejsem, ale hezky se to čte, děkuji :-) a vyprávění prosím ano, vyprávění je prima
květen 11, 2010 18:50
Už rozumím, děkuji za vysvětlení. : Máňa Š
Pronajmou-li si tři studenti společně byt. Žijí ve společné domácnosti.
Ostatní věci připomínáte zcela nadbytečně, byly probrány podrobně a daleko lépe již výše.
květen 12, 2010 07:47
Máňo Š, sbírám odvahu, : bb2
abych vám odhalila, že když píšu, byť v reakci na jeden komentář, tak nepíšu výhradně vám, má drahá :-) Občas se mi stane, že si věc ujasném až při druhém vysvětlení jinak zformulovaném, nebo po shrnutí souvislostí. Počítám že v tom nejsem sama, takže co se může vám zdát nošením dříví do lesa, může dávat smysl druhému.

A jak vidím, nejsem v tom sama, milá Máňo :-) Jinak byste nenapsala co jste napsala. Takže ještě jednou - rozhodující je TRVALÝ POBYT.
Tři studenti si ve společně pronajaté domácnosti obvykle nezřizují trvalé bydliště, protože 1) majitel nemovitosti by s takovým požadavkem študenta vykopl, neb mu jich tam za 5 let proběhnou desítky, 2) tím by rázem jejich rodičě pozbyli nároku na uplatnění slevy z daně na nezaopatřeného potomka ve výši 890 Kč, kterou tak mohou dítěti dávat coby kapesné, například.

Ale samozřejmě, pokud by ti 3 studenti měli v tom podnájmu trvalé bydliště a žádali o SOCIÁLNÍ DÁVKY, budou posuzováni jako jedna domácnost, tudíž jejich příjmy budou sečteny.
květen 12, 2010 09:55
kromě toho, : bb2
v mé odpovědi ze 14.40, kterou jsem na vaši otázku o společné domácnosti odpovídala, nebylo nic, co by bylo probíráno výše
květen 12, 2010 10:06
bb2 : DášaK
§ 115 Občanského zákoníku "Domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby". O trvalém bydlišti ani zmínka..... Sleva na dani na nezaopatření dítě je od ledna 2010 Kč 967,-, pokud neznáte přesná čísla, raději je neuvádějte, někdo by tomu mohl uvěřit.
květen 13, 2010 14:53
Dášo, : bb2
trvalé žití se právě dokládá trvalým bydlištěm :-)

Za opravu díky, taky mám ráda přesnost. S částkou slevy na dítě máte samozřejmě pravdu, nedávno jsem tu sama někoho opravovala a teď jsem napsala to, co platilo do prosince, ale naštěstí to v této debatě nebylo vůbec to podstatné.
květen 13, 2010 16:15
ale abychom si rozuměly : bb2
Samozřejmě, že pokud v žádosti o sociální dávky někdo uvede, že v domácnosti spolu s ním trvale žije zaměstnaný přítel, tak ho úřady do společné domácnosti zahrnout. To není nic proti zákonu a stát jen zaplesá, že.

Ale v případě, kdy je naopak trvalé spolužití v domácnosti doložit (třeba kvůli těm slevám z daně), tak se to bere podle trvalého bydliště.
Možná někde v nějakých případech, berou i čestné prohlášení s tím, že v místě, kde je trvalé bydliště, se dotyčný nezdržuje ale nevím o tom, nezažila jsem to.
květen 13, 2010 16:19
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]