O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

RODNÉ ČÍSLO PDF Tisk E-mail
Úterý, 29 květen 2007

 Co všechno o tomto čísle, které nás provází od narození, vůbec víme? Právníci radí a křičí – nedávejte rodné číslo z ruky, a přitom ho téměř na každém rohu na nás někdo požaduje. Jak s ním tedy zacházet? Vždyť rodné číslo je ten nejcennější úřední údaj, který o sobě máme.

 

Novela zákona č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel v § 13 odst. 7 říká jednoznačně:

 

"Rodné číslo je oprávněna užívat nebo rozhodovat o jeho využívání v mezích stanovených zákonem výlučně fyzická osoba, které bylo rodné číslo přiděleno, nebo její zákonný zástupce; jinak lze rodné číslo využívat jen v případech stanovených v § 13c tohoto zákona."   

  

 

 

     Co z toho všeho vyplývá? Například to, že stavět jakékoli identifikační programy, mimo zákonem vyjmenované, na rodném čísle, je v souladu se zákonem jen tehdy, sdělíme-li své rodné číslo dobrovolně. A to bychom dobrovolně dělat raději neměli, protože rodné číslo je klíčem k velmi cenným databázím zdravotnickým, důchodovým, soudním, notářským a jiným. Dáme tedy jistě přednost přidělení identifikačního kódu, v každé kauze jiného, jehož případné zneužití je klíčem pouze do té které databáze, ne do všech ostatních.     

 

 

 

 

     Z rodného čísla jde vyčíst datum a místo narození a pohlaví příslušné osoby. První dvojčíslí vyjadřuje poslední dvě číslice roku narození, druhé dvojčíslí vyjadřuje měsíc narození, u žen zvýšené o 50, třetí dvojčíslí vyjadřuje den narození. Z toho důvodu bylo ostatně před lety zavedeno a používáno především pro účely sociálního zabezpečení. Do 1. ledna 1954 za lomítkem následovaly jen tři cifry, poté přibyla čtvrtá číslice, která slouží ke kontrole platnosti. Čtvrté číslo je doplněno tak, aby celé rodné číslo bylo beze zbytku dělitelné jedenácti. 

     

 

     Rozlišující trojčíslí se přiděluje systematicky, u starších rodných čísel z něj bylo možné vyčíst oblast, kde se člověk narodil (např. počáteční nula označovala do roku 2004 Prahu). Od roku 2004 (zákonem č. 53/2004 Sb.) je zavedena možnost v případě, že jsou v nějaký den vyčerpána všechna platná čtyřčíslí, použít alternativní rodné číslo, u kterého mají muži k číslu měsíce přičteno 20 a ženy 70..

     Nejpozději do deseti let by však měl každý člověk získat nové osobní číslo (tzv. BIO aneb bezvýznamový identifikátor obyvatel, ze kterého už nebude možné poznat, kolik je jeho nositeli let, či jakého je pohlaví. Rodné číslo tak bude pravděpodobně nahrazeno deseticiferným číslem ze souboru 1100100100 až 4294967295, a to kvůli tomu, aby ho bylo možné snadno uložit na čipovou kartu (nejpravděpodobnějším kandidátem je číslo sociálního pojištění).


     Důvodů, proč vláda chce opustit dnešní praxi rodných čísel, je několik. Osobní čísla omezí možnost zneužití osobních údajů. Rodná čísla totiž vypovídají až příliš mnoho o jejich nositeli a umožňují diskriminaci na základě věku či pohlaví. Pokud vláda návrh schválí, dostanou všichni obyvatelé Česka průkazy s novým číslem. Nová čísla by se navíc vydávala centrálně, takže by se vyloučily omyly, které se občas dějí při vydávání současných rodných čísel.    

  

 

     Předpokládá se, že cca za 40 let se už nebudou dnešní rodná čísla vůbec používat. 

 

d@niela

 

 
Komentáře (13)add feed
krindipindy : AlenaT
padesátlet mi trvalo, než jsem si své rodné číslo zapamatovala - a teď se zas budu učit nový...kde se navíc nebudu mít čeho chytit - neboť to, kdy jsem se narodila vím. Při dnešním "nevěstinci" absolutně ve všem - zvláštěpak, co se centrálních úřadů a kvality jejich práce týče - že se nesejde alespoň pět, šest lidí, kterým by bylo přiděleno stejné číslo - a jistě mezi nimi bude alespoň jeden kriminálník. O tom, co se stane, když někdo takový průkaz ztratí, nebo mu bude odcizen , se vůbec neodvažuji uvažovat. To si zase někdo potřebuje vydělat balík, tak vymyslel takovouto volovinu. Chtěla bych mít ty prachy, co tahle akcička bude stát. Mně - a vás taky.
květen 29, 2007 09:51
Ali, to už my dvě ale nebudeme na světě : wendy
až se bude těch pět až šest lidí hádat a prát na úřadě. RČ se vedou někdy od Marie Terezie a tak už je nejvyšší čas udělat změnu ! Já bych byla pro čipy pod kůži. Když je může mít pes - o co já jsem horší než naše Lukyna, ptám se ?!
květen 29, 2007 11:00
no já taky doufám, : AlenaT
že mě civilizační choroby sklátí dřív, než to vejde do praxe.Ještě to musí projít vládou, senátem a Klausem - a to by v tom byl čert, aby se dohodli nějak zvlᚍ rychle, než rozstříkají dostatečné množství testosteronu a učiní úlitbu svým stranám a voličstvu a dosáhnou patřičné úpravy navrženého zákona, tak to už budeme dávno v pánu - ovšem naše děti to nemine. S těmi čipy to nevidím dobře. Jednak většinu našich "zástupců" jsou chlapi a ti se obecně injekcí bojí. Dále se tady může naprosto snadno stát, že ti píchnou špatnej čip a ty se nakonec ještě dočkáš toho, že tě nikam nepustěj, protože podle čipu budeš pes.
květen 29, 2007 11:28
já bych se do těch čipů zase tak nehrnula, : Inka
to je dost zneužitelný.
květen 29, 2007 12:16
Zneužitelný to pochopitelně je : wendy
jako všechno užitečné, to jsou ty paradoxy. Leda že by se to hodilo kvůli tomu, že se lidi ztrácejí. Dát to dětem a starým lidem. Po dosažení dospělosti nebo úmrti odejmout. No, víme houby, co naše potomky čeká a nemine. smilies/undecided.gif
*****************************************
květen 29, 2007 12:30
taky by se mohli sledovat : Inka
nevěrní manželé nebo manželky kde a kdy vlastně jsou a taky třeba s kým, třeba už jen v mobilu. Z letadel spouštějící nějaké granáty, kde je nejvíce lidí pohromadě......a po posmrtném odejmutí draze prodávat lidem toužící po nové identitě.... Já tedy nevím, ale mně nikdo nic vpichovat pod kůži tedy nebude ani náhodou, zůstávám u rodného čísla, nějak to doklepu i kdybych se měla stát poustevníkem.
květen 29, 2007 12:44
... : ;-))))
květen 29, 2007 12:48
odejmout???!! : AlenaT
no neblbni - v žádným případě. Mně před rokem ukradli telefon a tak jsem tuhle zkusmo volala na to ztracený číslo - a ozvala se mi nějaká paní, tak jsem jí řekla, že má kradenej telefon - tedy můj a že to předávám policii. No vona začla brečet a přísahala, že si ten telefon koupuila normálně v krámě. tAK JSEM VOLALA NA t-MOBILE a voni mi řekli, že když se tak rok na tom čísle nic neděje, tak že to číslo zrušej a dají ho někomu jinými. To by ses taky mohla dočkat toho, že by tvý dítě bylo už vlastně mrtvý, přičemž by zemřelo ve věku osmdesátipěti let na roztroušenou sklerozu - no to už bych byla radši tím psem.
květen 29, 2007 13:22
neblaznete : Jasmina
cip pod kuzi,ano ja vim,bodl by v tech pripadech kdy se ztrati decko,pes ale na druhou stranu to nebude pouze cip s id. cislem ale bude tam zakodovano vse,i DNA,nemoci,vyse konta(misto bankovni karty) atd.O tomhle se uvazuje a jiz nekde zacina nasazovat-snimace cipu budou nad vchodem obchodu a muzei atd,tudiz budeme monitorovani,nebude kousicek mistecka kam by se clovek na teto planete schoval.
Horsi je,ze ikdyz si mnohy rekne ze prece nic spatneho nikdy nedela,nekrade atd.-vse je zneuzitelny a i sebesvatejsi clovek se muze dostat do situace,kdy je na uteku (viz. jedna matka,co se schovava s detma),nehlede na to ze je zde nebezpeci ovladani lidske mysli skrze cip,o tom by mohli vojaci povidat.
A jako posledni mne zastrasuje ono Janovo videni o cislech na ruce ci na cele a asi prave kvuli tomu duvodu,co jsem psala,o ovladani,to uz clovek neni clovekem.

květen 29, 2007 14:57
... : David
Moc se koukáte na televizi smilies/smiley.gif
květen 29, 2007 16:29
žádnej čip zásadně nechci!!! : AlenaT
ne, že by na mým kontě někdo něco vykoukal - ale taky to, že jsem plonková, nemusej vědět všichni. Zejména ne obchodníci.
květen 29, 2007 19:26
DAvide, neber to tak smrtelně vážně co tu píšeme v téhle věci : wendy
no i když to tak trochu už zavání černým humorem - to víš, Orwel v nás zanechal stopy...
květen 30, 2007 07:28
... : Jiří Zamarský
Já se zneužití nebojím smilies/wink.gif 860727/5567
Karviná
prosinec 29, 2009 14:55
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]