O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ROZEZNÁTE - POZNÁTE - NAJDETE? - XLX. PDF Tisk E-mail
Středa, 24 únor 2010

Občas mívám nezvladatelnou chuť  vyrazit pryč ze šumavských kopečků a  poznávat krásy naší země. Na jeden takový výlet vás dnes pozvu a nabídnu zeměpisně-historickou hádanku. Za cíl výletu jsem  vybrala půvabné městečko se zámkem, dvěma kostely, klášterem, hasičským muzeem a mnoho přírodními i technickými zajímavostmi v okolí. Do městečka přijíždím od jihovýchodu a vítá mne obrovský most.      

 

 

 

 

 

     Je zajímavý tím, že po něm jezdí auta a zároveň vedou vlakové koleje. Koleje jsou součástí elektrifikované trati, první v Rakousku-Uhersku. U zrodu této trati stál samotný ing. František Křižík.

 

     Pan Křižík byl tehdy na své dílo patřičně hrdý a pokud uhodnete o jakou trať se jedná - a zalovíte na netu v odkazech, dozvíte se zajímavé věci: třeba o tehdejším vybavení vagonů apod. Dodnes se po mostě zvaném Duha pořádají i nostalgické jízdy dráhy zvané Elinka.       

 

     Já už ale s částí rodinného osazenstva mířím po mostě na náměstí. Dominantou náměstí je kostel sv. Matěje. Z věže kostela je prý nádherný výhled po okolí. My ovšem vstupujeme do informačního střediska, kde se kupují vstupenky na prohlídku zdejšího kláštera.

 

     Do prohlídky zbývá hodina času. Využívám jej k obhlédnutí místnosti plné keramiky, jež je součástí IS. Keramika je krásná a výběr bohatý - není divu, vždyť se nalézám ve městě, kde sídlí keramická škola a studenti  školy rovněž navrhli a vyrobili tyto krásné věci.  Zbývá ještě čas obejít náměstí, nahlédnout do expozice hasičského muzea a pak už se sympatickou paní průvodkyní vyrazit na prohlídku kláštera.       

 

 

 

    

 

     Po prohlídce kláštera se  hned přesouváme k rozsáhlému zámeckému komplexu. Zámek stojí vysoko na skále nad soutokem říčky Smutné s řekou oblíbenou hlavně vodáky. Stojí na místě  gotického hradu z 13. století, původně majetku Šternberků. Jenže pak do jeho dějin vstoupil jeden tuze zajímavý pán. A to už se dostáváme k historické části otázky. Tak tenhle pán je v literatuře i filmu zobrazovaný jako prostopášník, nevázaný bohém.

 

     Jenže právě on pomohl v r. 1569 zámku a třeba v r. 1611 i celému kraji rozsáhlými investicemi. Tehdy kraj rabovala vojska pasovského biskupa Leopolda. Zámeček si tento pán oblíbil, žil zde a 14.února 1580 se zde i oženil. A nebyla to svatba ledajaká! Ženichovi bylo už 41 let, zatímco mladičké nevěstě něco mezi 14 - 15 roky.

 

 

 

 

     Pak, že jen dnešní muži jsou na zajíčky! Tohle manželství se ale moc nepovedlo a zůstalo bezdětné. Zámek později přešel do majetku hraběcí rodiny Paarů, zabaven jim byl r. 1948, vrácen po listopadu 1989.        

 

 

Tak co moji milí,

už tušíte název města a jméno muže ze zámku?

Já vám ještě doporučím blízký hrad Dobronice a pak už

hurá zpátky domů.

 

 

MIA

 

 

 

 

 

Komentáře (14)add feed
no jestli Keramika - tak bych věděla : alena puntíkovaná
je tam i keramická škola.
únor 25, 2010 06:26
Zámek nevím, : wendy
ale prostopášník je ... . Ten si v tomto roce bral Kateřinu z Ludanic, která se z toho trochu pomátla.
smilies/wink.gif
únor 25, 2010 08:08
V tomto městě jsem kdysi byla na školním výletě. : Myška
Je to asi třicet let... A už si z toho vlastně nic nepamatuji.
únor 25, 2010 08:21
Já tentokrát také vím! :-) : Ája
asi víceméně náhodou :-) ale vím! vyjímečně! :-)
únor 25, 2010 09:22
... : mia
holky jste chytrý, přece jen to je malé městečko, takže tolik lidí ho asi nezná. Ještě chci dodat, že je známé svými lázněmi.
únor 25, 2010 09:40
wen : mia
Ty máš historii jako koníčka viď? že si pamatuješ takové datumy, jsi dobrá.
únor 25, 2010 09:43
Ano prosím, to mám : wendy
odjakživa mě to bralo a i ty drby sbírám bistorické. Původně jsem chtěla dělat archeologii - a vidíš jak jsem dopadla...ovšem koníčka si ponechávám. Za měsíc odlétám do Izraele, to je taky křižovatka dějin a dění.
Omlouvám se za to odbočení od tématu, ale já když s tím začnu...no a to město jsem nepoznala, musela jsem nahlédnout.
smilies/wink.gif
únor 25, 2010 10:02
wen : mia
tak Ti držím palce na cestu, ať máš pěkné zážitky a doufám, že pak hodíš sem něco na Kudlu jako jsi dala tu Itálii a Beskydy /myslím, že byly od Tebe/. Wen nevím, jestli jsi náhodou neviděla nebo nečetla, že minulý rok historici v klášteře Vyšší Brod zkoumali podzemní kryptu právě rodu R. Zavedli sondu s kamerou do krypty a sami byli překvapeni v jak zachovalém stavu byli některé rakve po 400 letech.
únor 25, 2010 10:22
Ja to take vim, : Bara
protoze jsem Jihoceska (pry s modrym pupikem). Jeden cas se rikalo, ze muzes z Elinky vyskocit, nasbirat houby, nebo boruvky do pusy a zase naskocit. Bohuzel nikdy jsem to nezkusila.
Ano ve meste jsou lazne, leci se tam bahnem....
únor 25, 2010 13:54
Báro : mia
a víš o tom, že bude v Táboře muzeum čokolády a marcipánu?
únor 25, 2010 13:58
I já jsem : Milene
poznala. Podle mostu. Byli jsme tam se školou na exkurzi. Ale je to už dááááááááááávníčko.
únor 25, 2010 14:02
Mio, no to teda nevim. : Bara
Chystame se koncem dubna do Tabora, tak se vsechny novoty dozvim. Cokolada a marcipan? Oboje miluji, ale nenachazim souvislos. I kdyz ta neni dulezita.

Jo, jeste k te hadance. Taky je tam misto, rika se mu Zidova strouha. Schazeli se tam ne stanari, ale cundraci. Bylo to zname a popularni, ale to asi bejvavalo, ze.....?
únor 25, 2010 14:28
jj : xylda
zlaté časy v milovaném městě mých studií. smilies/smiley.gif smilies/smiley.gif
únor 25, 2010 23:16
Muzeum marcipánu ? : wendy
na tom ujíždím, i když si jinak snažím sladké kontrolovat. V muzeu by ho museli mít za vitrinou, mříží a ještě pod proudem.

mio, vykopávky se snažím sledovat, s kamerou i bez, někdo říká že je to rušení klidu mrtvých, ale když je to k bohulibým účelům a zase se tam vrátí..spíš mě mrzí, že jsou kraje, kde sondáž před finálem stopnou. Třeba Egypt nebo Etiopie.
únor 26, 2010 08:33
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]