O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

TÁTA JE HOLT "FRAJER" PDF Tisk E-mail
Pondělí, 25 leden 2010

 Dobrý den, potřebovala bych radu, pomoc. Byla jsem trvale hlášena u svých rodičů, celý život - je mi 30 let, máme družstevní byt, který je psaný na otce a matka je v něm vedená jako spolumajitel. Nikdy moji rodiče nechtěli, abych si snad koupila jiný byt, vždy říkali, že až jednou nebudou, tak bude můj.

 

 

 

      A tak jsem s tím tak počítala. Jenomže matka mi před rokem zemřela a všechno se změnilo. Můj otec už měl novou přítelkyni a nastěhoval jsi ji do našeho bytu. Ona pak hned všechno v bytě předělala podle svého, a matky věci vyhodili, bez mého vědomí.

 

     Přitom - byt jsem zařídila z poloviny já, když matka byla ještě naživu, vždycky jsem se o ně starala, hlavně finančně. Na pohřeb jsem přispěla, i pak jsem finančně ještě tátovi pomáhala a teď mě chce z toho bytu odhlásit. Přitom ta jeho přítelkyně tam ani hlášena není. Navíc otec nyní vyměnil zámek a ani mi nedal klíče od bytu. Všechny věci co jsem tam měla, mi dal do tašky, abych si je odnesla.

 

     Já nyní už dva roky žiju v Anglii se svým manželem, ale domů jezdím každý měsíc a když byla maminka ještě naživu, jezdila jsem častěji. Já se o ni starala až dokonce jejího života, mezitím co si můj otec užíval s jeho přítelkyni...

 

     Pak, po matčině smrti jsem dala otci plnou moc k vyřízení dědictví a od té doby mě vůbec o ničem neinformuje, ani co se dědictví týče. Když se zeptám, tak my tvrdí, že jsem podepsala odmítnutí dědictví,.ale to není pravda. Před týdnem byl předvolán k notáři a já ne. Nevím co mám dělat. Chudák máma, ta se musí obracet v hrobě, nikdy by tohle nedopustila.

 

     Chtěla bych se proto zeptat. Může mě jen tak odhlásit z družstevního bytu? Vyzve si mě někdo na projednání dědictví? Mám nějakou šanci?

 

Prosím, poraďte mi.

Předem děkuji,

Simona

 

 

ODPOVĚĎ:

 

Milá Simono,

 

     Ze všeho nejdříve bys měla kontaktovat notáře. Jakého? To se dá poměrně lehko zjistit - kam podle bydliště spadáte, pak stačí zavolat a domluvit se s ním. Tu plnou moc můžeš přeci zrušit! To bys měla udělat ze všeho nejdříve!

 

d@niela

 

 

 

 

Komentáře (70)add feed
Ajajaj, : Vodoměrka
když jsi dala otci plnou moc, tak vlastně souhlasíš se vším, co on tvým jménem udělá, že?
A jestli tvým jménem odmítne dědictví, tak jsi to v podstatě tou plnou mocí podepsala... nebo to tak není? Vyveďte mne z omylu... ale plná moc je plná moc, ten kdo zastupuje s plnou mocí, jedná za toho, kdo mu ji dal... tak bych si moc nadějí nedělala...
Jo, majetek, to je příčina mnoha nesvárů...
leden 25, 2010 10:26
simonko : kolemjdoucí
už jsi velká holka, tak se o sebe postarej. Doprošovat se snad nemusíš. Tatínek snad nemá nárok na život?
leden 25, 2010 10:47
Nikdo tatínkovi jeho život nebere : alena puntíkovaná
Simona přece nepíše, že by snad chtěla tatínka zabít - nebo jo? Ale okrást vlastní dítě - to je fakt hnusný.A to by si tatínek nebyl schopen zašukat, kdyby mu patřila jen půlka bytu?
leden 25, 2010 11:09
pokud tu plnou moc zrušíš : ivanka
z důvodů, že jednal proti tobě - tak bys měla mít vše OK.
Patří ti polovina bytu a tím pádem by tě nemohl vystěhovat ani odhlásit z trvalého pobytu.
leden 25, 2010 12:10
No nevím : jednababi
jestli se jedná o družstevní byt,ten nelze zdědit(dědí se jen členský podíl. § 707, odst. 2 Obč. zák. uvádí "Jde-li o byt družstevní, zanikne smrtí jednoho z manželů společný nájem bytu manžely. Bylo-li právo na družstevní byt nabyto za trvání manželství, zůstává členem družstva pozůstalý manžel a jemu náleží členský podíl; k tomu přihlédne soud v řízení o dědictví."
Takže vystěhovat ji táta může, dokonce i odhlásit trvalý pobyt, vzhledem k tomu, že se tam delší dobu nezdržuje.
Jiná věc je plná moc - ta se dá kdykoli odvolat, nejlépe přímo u příslušného notáře při dědickém řízení. Jen si musí zjistit, který to je a fofrem se přihlásit. Akorát že bude špatně prokazovat, co ještě bylo předmětem dědictví.
leden 25, 2010 13:03
Tazatelka má vlastní domácnost? : Milan
Z dotazu vyrozumívám, že tazatelka je vdaná a má vlastní domácnost úplně jinde.
Jak se tedy vůbec může domáhat toho, že bude mít stále druhé "záložní" bydlení v bytě svého otce, to mi moc nejde na rozum.
A ta snaha donutit otce vdovce k celibátu do konce života... no fuj!

leden 25, 2010 14:04
to je docela komicky : mura1
Nikdy moji rodiče nechtěli, abych si snad koupila jiný byt, vždy říkali, že až jednou nebudou, tak bude můj.

ja kdyz si napriklad spocitam, ze my babicce je pres 80 a mame pres 60, mne pres 40, mym detem plus minus 20, vsichni se tesime primerenemu zdravi, tak kdyby mel clovek cekat na byt po rodicich, mame plnou republiku bezdomovcu
leden 25, 2010 14:15
V každém případě je Simona neopominutelný dědic po matce, : Eva
a proto musí vyhledat sama notáře. I kdyby už nabylo dědictví právní moci a ona tam, díky plné moci, kde třeba bylo otcem uvedeno, že se dědictví zříká, má ještě minimálně roční lhůtu k žalobě o vypořádání dědictví na soud.
leden 25, 2010 14:20
Případ je složitej, : Krakonoš
takže nespoléhej na "kutilství" kudlanek a honem upaluj za právníkem, kterej se v majetkovejch a dědickejch věcech vyzná. Sice je pravda, že stojíš na vlastních nohách a dědictví "nepotřebuješ", leč pokud je podle zákona tvoje, může se hodit na starý kolena nebo pro tvý děti, takže proč se ho vzdát úplně bez boje? Aby ti Milan a vokolochodec zatleskali? Voni ti stejně nezatleskaj smilies/grin.gif.
leden 25, 2010 15:15
kolemjdoucí, Milane : Ája
kde jste jako vzali, že Simona chce nutit otce k celibátu?? A že se jí nezdá košer, že si otec užíval s přítelkyní, zatímco maminka umírala, je snad v pořádku, ne? Nebo právo na nový život se podle vás rovná vykašlat se na děti? A okrást je? Protože to tak je, Simona má nárok na dědictví po mamince.... rozhodně větší, než nějaká nová přítelka.

Simonko, jak dí Krakonoš, utíkej za právníkem, je to věc složitá a dalo by se asi leccos pokazit a prošvihnout. Držím Ti palce, tohle jsou fakt hrozný věci...
leden 25, 2010 16:22
kolemjdoucí : ájo
nepíšu nikde nic o celibátu. Ale umím si dobře představit atmosféru v bytě, kde se dělí o koupelnu moje nová přítulka s mojí dospělou dcerou, která jí nenávidí.
leden 25, 2010 16:37
kolemjdoucí : Kamila
podle mého Simona v bytě bydlet nechce, o to tady přeci vůbec nejde. Jde o to, že má právo na dědictví po mamince - jak píše Krakonoš, i kdyby to zas ona nechala svým dětem!
leden 25, 2010 16:40
Kamilo, : Ája
dík smilies/smiley.gif

Kolemjdoucí - ano, tys psal o právu na nový život, o celibátu psal Milan - pokud to tedy potřebuješ jmenovitě. Tematicky to však spadá do stejného ranku, proto jsem to shrnula do jednoho příspěvku.
leden 25, 2010 16:49
.. : ..
........................
leden 25, 2010 17:10
I kdyby měl tatínek harém : alena puntíkovaná
Simona má na dědictví po mamince právo.
leden 25, 2010 19:52
... : bb2
Byla jsem trvale hlášena u svých rodičů, celý život - je mi 30 let, máme družstevní byt, který je psaný na otce a matka je v něm vedená jako spolumajitel. Nikdy moji rodiče nechtěli, abych si snad koupila jiný byt, vždy říkali, že až jednou nebudou, tak bude můj.
...A tak jsem s tím tak počítala.


Možná to špatně chápu, ale - když tatínek ještě žije, tak co? Rodiče přece Simoně byt slíbili "až tu jednou nebudou". A tatínek tu stále je. To za prvé.
Za druhé, záleží na tom, zda je o původní družstvo bytové tak, jak ho známe z dřívějška, pak byt není tatínkův. Tatínkovi patří pouze členský podíl na družstvu a půl manželčina podílu, a druhá polovina manželčina podílu patří Simone. Možná tatínek byt časem od družstva odkoupí, tj. splatí anuitu, a byt bude v jeho osobním vlastnictví a pak ho zdědí Simona. Nebo nic nesplatí a Simona pak zdědí celý členský podíl v družstvu a anuitu splatí sama.

A nebo jde o družstvo vlastníků, pak tedy byt byl v os.vlastnictví Simoniných rodičů a po zemřelé mamince dědil polovinu její poloviny otec a polovinu Simona. Pak by 3/4 bytu patřilo otci a 1/4 Simoně. No a jak se tatínek zachová je zcela jeho věc, vždyť ještě žije, tak jaképak úvahy o bytu. Slíbili,ale až tu nebudou, a táta tu ještě je, ne?. Možná se tatínek "na stará kolena" zamiloval a byt bude jeho partnerky. To bude nemilé pro Simonu, ale nic by s tím nenadělala.

Pokud je platná plná moc, tak je možná pozdě bycha honit. Byly dobré vztahy? Neumím si moc představit hezké vztahy v rodině, které by vyústily v to, že dcera nemá přístup k dědictví. Otázkou je, zda nejde o pouhé nedorozumění. A o jaké vyhozené věci se jedná. Simona dala otci plnou moc "o vše se postarej" a pána s jeho novou paní napadlo, že "těch pár starých krámů" by Simonu zajímalo.
leden 25, 2010 20:32
bb, : Kusadlo
tys na to možná kápla. Řeklo bych, že největší problém vidí Simona v tátově nové přítelkyni. Jo, jo, bojí se, že se tatínek na stará kolena zamiloval a ožení se. I když dost dobře nechápu, o co jí vlastně tak moc jde, když sama má kde bydlet, je vdaná a žije se svým mužem už nejméně dva roky mimo byt rodičů. Asi vázne komunikace na obou stranách, leč pozdě bych honit. Já říkám, že lidi by k sobě měli být maximálně úpřímní a když maminka umřela, měli si s tátou sednout a říct si, co a jak. Bylo by rázem po polovině problémů a nedorozumění.
leden 25, 2010 20:42
přemýšlela jsem nad tím : Kamila
ještě večer a ano, bíbí má taky kus pravdy. Především záleží na těch vztazích. Sama mám tu zkušenost, že jsem po tatínkovi nic nezdědila, měli s "macechou" byt, ale ona nebyla nikterak při penězích. Tak co s tím? Měla jsem se rvát o to, že mi něco právem patří? Neudělala jsem to, přišlo mi to i nemorální, ona se o tátu poslední roky starala a věřte mi, nebylo to jednoduché. Čili - ač jsem měla jistě právo na prachy za čtvrt bytu, nechtěla a nedostala jsem nic - sama jsem to navrhla. Nechlubím se jakej jsem karaktér, jen chci ilustrovat, že situace mohou být opravdu různé...
leden 26, 2010 08:12
Kamilo : mia
ono to může Simonu mrzet taky hlavně kvůli zemřelé mamince. Simoně je třicet , pokud neměla starší sourozence, tak logickým výpočtem dojdeme k tomu, že její maminka zemřela mladá. Rok po smrti ještě není dost dlouhá doba, aby se s tím člověk úplně vyrovnal. Možná má tátovi za zlé, že tak brzy zapomněl. Na druhé straně chápu i otce, že pokud dcera žije daleko od domova, on nechce být na stáří sám. A logicky chce své nové partnerce vyjít vstříc v tom, aby se u něj cítila dobře. Jsou to jen dohady samozřejmě. A máte pravdu, je to o komunikaci mezi lidmi.
leden 26, 2010 09:05
no , bb, : Ája
máš určo pravdu s těmi vztahy. Ale tak nějak se domnívám, že tam, kde je maminka na smrtelný posteli a její manžel se někde peleší s někým jiným, už samo o sobě napovídá tomu, že tam asi nejlepší vztahy nemohou být...

Upřímně - jen těžko si umím představit situaci, že mi zemře maminka a najednou po ní není prostě NIC - nemyslím majetky, ale do bytu se hbitě nastěhuje přítelka, s kterou tatínek zahýbal už předtím, namísto, aby se o maminku postaral, věci se vyházej, prostě jako by odešel někdo, kdo překážel, a ne maminka... Pieta veškerá žádná... Smutný... A věřím, že ta maminka se opravdu musí v hrobě otáčet...
leden 26, 2010 09:28
Máme málo informací, ale není vyloučeno, : Eva
že Simona během roku de facto osiřela 2x, tudíž je mi jí tozhodně líto. Mamka zemřela, taťka dělá na holku poměrně necitelné všivárny, ač mu rozhodně nikdo právo na další život s partnerkou neupírá. Kdyby fotřík nebyl takový sobec, tak mohl Simče dát po mamince cokoliv na památku, nemusel s ní přestat víceménně komunikovat a už vůbec neměl zapotřebí ji nějakým podvodem zříkat dědictví.
Jak píše mia, Simča se ještě nesrovnala se smrtí mamky a teď nestačí zírat na chlapa, co je její otec, neb ji zklamal.
leden 26, 2010 09:44
aby nedošlo k omylu : Kamila
já si opravdu myslím, že tatínek se zachoval velice hnusně a neomluvitelně, vyměnit zámky a dát věci do tašky, to je opravdu děsné... rozhodně bych upalovala k tomu notáři a k právníkovi, v tomto případě ano
leden 26, 2010 09:55
ataky kdoví, jestli to nebyl právě tatínek, : alena puntíkovaná
kdo svými nevěrami nepomohl mamince do předčasného hrobu.
leden 26, 2010 09:55
Milý kolmjdoucí : alena puntíkovaná
a to ona ta přítulka, předtím bydlela pod mostem a svou koupelnu neměla? A to jako, kdybys nevyhodil věci po zemřelé ženě - to bys byl i potentní a přítulka by tě opustila?
leden 26, 2010 09:58
.. : kolemjdoucí
asi změním nick na kolmojdoucí smilies/grin.gif

ne, ale určitě by se jí nelíbilo o ně všude zakopávat.

leden 26, 2010 11:46
může to být tak i onak : bb2
My opravdu nevíme, zda tatínek Simony byl hajzl, co se za života nebožky pelešil s milenkou, jak píše Ája a Simoně urval dědictví po matce.
Nevíme nic o tom, jaké měli vztahy rodiče mezi sebou, se Simonou, a kdo komu pomohl do hrobu, Alenko.

Protože o vztazích v rodině a pozadí víme kulový, držme se fakt:

1) matka zemřela před rokem a opravdu nikdo neví, kdo jí pomohl do hrobu, Alenko
2) k vyřízení dědictví dala Simona otci plnou moc
3) je zde byt, který patřil OBĚMA rodičům, a který buď teď ze 3/4 PATŘÍ OTCI a jen z 1/4 Simoně, a nebo patří družstvu, a opět 3/4 družst.podílu patří otci a jen 1/4 Simoně.
4) rodiče Simoně slíbili svůj byt, až tu NEBUDOU
5) jeden z rodičů stále žije

Co z toho pro mne plyne? Ať už byly vztahy jakékoli, ať už si myslíme o tom, proč otec staré věci po maminkce vyhodil (možná v tom nebylo opravdu nic zlého, jen prostě nechtěl současné partnerce připomínat nebožku a u dcery, jež mu dala plnou moc, nepočítal s tím, že by měla o ty věci zájem, jinak by ho jistě dávno projevila,nejpozději při podpisu plné moci), tak pořád je tu ten BYT, KTERÝ ZE 3/4 PATŘÍ OTCI, KTERÝ ŽIJE. A byl byl slíben Simoně PO SMRTI rodičů. Tedy až tu nebudou.

Shrnutí? Otec žije, patří mu 3/4 bytu nebo družst.podílu, a byt byl slíben Simoně potom, co rodiče nebudou. Takže, co vlastně řešíme? Simoniny, úplně pochopitelně, city rozjitřené tím, že otec netruchlí jak se sluší a patří na staršího pána, ale má novou přitelkyni a s ní žije.
leden 26, 2010 12:56
Situace se může ale zcela změnit, : lp
pokud by tatínek hodlal přítelkyní pojmout za svou právoplatnou ženu - manželku. Pak by v případě úmrtí otce byly rázem dědičky dvě. Já bych volila spíše cestu smířlivou než vyhlásit válku otci. Pak Simona by mohla nejen ztrátit vztah s tatínkem, ale s velkou pravděpodobností by mohla přijít i o případní dědictví. I když tohle je jen spekulace, ale už jsem se setkala s tím, když někdo chtěl hodně..... pak odešel s prázdnou. Během života majetek byl přepsán a ten, kdo se třásl na dědictví..... dědit neměl co.
leden 26, 2010 15:50
bb2, : Eja
ale pokud jsem to dobře pochopila, tak Simoně po vypořádání dědictví nezůstane ani ta 1/4, protože dala otci plnou moc a otec Simoně řekl, že se zřekla dědictví. Takže předpokládám, že otec za Simonu na základě plné moci podepsal, že ona nic nechce.
leden 26, 2010 16:06
ještě pro bb2 : Eja
..to dále znamená, že až otec zemře, může se klidně stát, že Simona nezdědí po otci nic, protože ty vztahy mi přijdou tak vyostřené, že by otec mohl Simonu vydědit a byt (nebo členství v družstvu) odkáže přítelkyni-budoucí příp. manželce. A tak nebude splněn slib obou rodičů...
leden 26, 2010 16:09
to Simona : Eja
Odpovědi na tvé otázky zní: Samozřejmě si nebyla předvolána k notáři. Právě proto, že jsi dala otci plnou moc, takže notáři stačí předvolat jen otce, který na základě této plné moci u jednání zastupuje i tebe. A na základě této plné moci, samozřejmě za tebe otec mohl podepsat i to, že se zříkáš dědictví. Takže podepsání té plné moci byla samozřejmě nesmírná hloupost za dané situace. Teď tedy zbývá jen otázka, jestli to jde ještě nějak změnit. Takže doporučuji: 1. najít kontakt na notáře vyřizujícího pozůstalost, 2. kontaktovat ho a zjistit jaká je situace, 3. zjistit možnost jak současnou (zřejmě pro tebe nepříznivou situaci) lze ještě nějak změnit.
Myslím, že řešit zde otázky typu kdo koho dostal do hrobu není na místě, Simoně to nepomáha, právě naopak. Myslím, že se nás ptala na tyto praktické otázky a nikoli na posuzování a odsuzování okolností o kterých nic nevíme.
leden 26, 2010 16:15
Ještě k dědictví, : lp
zatím jsem se nesetkala s tím, že by se dědil družstevní byt na části. U dědictví družstevního bytu, který je bytem nájemním, jde - tedy pokud se nemýlím - o přechod nájmu. V tomto případě se výlučným nájemcem stal otec a se obávám, že Simona nebude mít žádný právní nárok na byt. Proto pokud vztahy budou vyhrocené, tatínek může požádat o zrušení jejího pobytu a bude mu bez problémů vyhověno.....
leden 27, 2010 07:28
Ejo, ano, vztahy asi nejsou nejlepší : bb2
Nejsem právník specialista na dědické právo, tak můžu psát jen své dedukce a domněnky - Simona coby dcera je neopominutelný dědic a k jejímu vydědění bude nutné splnit podmínky a v případě Simony by se nesplnily - žije řádně s manželem, za rodiči jezdila, na leccos přispěla atd. Ona to prokazovat nemusí, to otec by musel prokázat opak.
Ale, jak píšeš, vše mění ta plná moc. Já na místě Simony bych se asi dodatečně neradila, prostě bych to brala tak, že pozdě bycha honit a za neuváženosti se platí.
I když, zcela přesně, za sebe jak se znám bych si řekla, že jsem na první ránu jednala intuitivně a že to tak bylo dobře - prostě jsem se tou plnou mocí vyhnula tahanicím a dohadům o dědictví a že je to dobře, že si nebudu zanášet hlavu nepříjemnostmi. Nemám ve zvyku se drapat v minulosti, snažím se z ní poučit.
Tak či onak, je to zpátky u mého bodu 2)- není co řešit, když otec má plnou moc.
leden 27, 2010 10:01
lp, ano, proto jsme psali, že otec i Simona zdědí nanejvýš družstevní podíl, : bb2
tedy otec má jen družstevní podíl a splácí anuitu, po jejím splacení může požádat o převod bytu do osobního vlastnictví - nejedná se o klasický nájemní byt. Simona by měla zdědit polovinu družstevního podílu matčina. Za předpokladu, že matka taky byla členem družstva, tedy podíl vlastnila. Taky se členem družstva mohl stát otec a manželka se nastěhovala do bytu s právem ho užívat. Atd. atd.
A nebo jde o byt v osobním vlastnictví, a majitel/é bytu jsou členy družstva-společenství vlastníků. To je něco jiného než družstevní byt, ale už jsem se setkala s tím, že lidi říkali družstvo, družstevní byt tak, jak byli celý život zvyklí, a přitom už dávno mají byt v OV a majitelé jsou členy společenství vlastníků. Pak by Simona dědila polovinu matčiny poloviny.

Jak to všechno přesně je, jaké jsou vlastnické vztahy a na co má právo, zjistí Simona u notáře a právníka. Tak, jak to popsala, bych se na vše dávno vykašlala a tátu nechala žít jeho život. Vždyť Simona se vrátí k manželovi do Anglie a co táta tady? Měl by sám čekat v bytě, až dožije, aby ho mohla zdědit Simona?

On ten název článku je trošku bulvární - táta je holt "frajer" :-) Ale když vyzobeme fakta, tak se nic senzačnějšího, než že táta obývá svůj vlastní byt, neděje.
leden 27, 2010 10:16
... : mia
někdy notář sám navrhne dědicům, aby pro zjednodušení dali plnou moc jednomu a pak se dohodli mezi sebou. Jedná se např. o zděděný majetek - pole a pozemky vložené při kolektivizaci do zemědělského družstva. Tady u Simony ale podle mého snad nejde ani tak o majetek jako o to, že Simona ztrácí domov, místo kde vyrůstala, má k němu citové pouto.
leden 27, 2010 10:18
Simona udělala zásadní chybu, když uvěřila, že otec bude při projednávání dědictví po matce jednat v její prospěch. : Myška
Tedy, že dědictví vyřídí tak, jak bylo ještě za života matky domluveno. Kdyby tomu nevěřila, těžko dá otci plnou moc.
Já bych to být nenechala. Není to nic proti otci, i když by Simona vlastnila čtvrtinu členského podílu, otec v bytě bude bydlet. Ale v případě, že se ještě ožení, tak až zemře, byla by Simona ve výhodnější pozici při dědění, než pokud podíl po matce vlastnit nebude. Po matce by měla čtvrtinu podílu, po otci polovinu ze tří čtvrtin, nová manželka též polovinu ze tří čtvrtin. Simonin podíl by byl větší, a mohla by snadněji novou manželku otce vyplatit. A tak by Simona o byt po rodičích nepřišla.
Připadne mi divné, že otec nenabídl Simoně věci po matce, které se rozhodl zlikvidovat - mohl předpokládat, že o něco Simona projeví zájem.
leden 27, 2010 10:36
No jo, mio, : Vodoměrka
ale ve třiceti letech, když už nejméně dva roky žije vdaná někde jinde, jí kromě jiného na domov a maminku zůstávají přece vzpomínky... připadne mi to nějaké divné, když bych si třeba já chtěla po smrti maminky nárokovat kus bytu, ve kterém žila s tatínkem... nechápu na tom pořád, co by měl tatínek udělat? Vystěhovat se a nechat byt Simoně, protože jí to slíbili, že jednou bude její? Jiná věc je, kdybych tam bydlela a neměla kam jinam jít a otec mě chtěl vystrnadit, aby si tam nastěhoval novou přítelkyni... ale tady přece tatínek ještě žije a Simona taky žije, ale jinde... je dospělá a umí se o sebe postarat, tak proč by měla chtít mít dva domovy - vždyť má jeden tam, kde žije se svým manželem... děti přece vyletí z hnízda a osamostatní se... a rodiče zůstanou žít tam, kde žili dosud... já vidím hlavní problém v tom, že Simoně asi nesedla ta tátova přítelkyně... ale zase když dala otci plnou moc, tak mu nejspíš důvěřovala a jejich vztahy nebyly nějaké špatné, ne?
Odpověď by nám dala jen Simona sama... takhle se jen dohadujeme a navrhujeme podle svého přesvědčení a zkušeností... a ono může být všechno jinak...
TAkové závažné věci by se měly řešit až v okamžiku, kdy se vyrovnáme se smrtí našich blízkých, a ne v rozjitření emocí...
leden 27, 2010 10:43
Myško, : Vodoměrka
třeba čekal a ona ho neprojevila, místo toho mu dala plnou moc, tak z toho usoudil, že zájem o nic nemá... těžko říct... každý jedná a myslí jinak...
leden 27, 2010 10:50
... : bb2
a co s tou manželkou provede, vyšle ji na ulici? smilies/smiley.gif

To s věcmi ti připadá divné, protože uvažuješ podle sebe - ty bys o věci zájem měla. Ale Simona o ně asi zájem neprojevila, nebo je otec vyhodil navzdory jejímu zájmu? To nevíme. Víme jen,že žije v Anglii, má tam novou rodinu a otci dala plnou moc k vyřízení dědictví. Vše co tu napíšeme jsou stejně jen naše spekulace.
leden 27, 2010 10:59
bb2 Simona manželku vyplatí. Píšu to tam. A kam ta manželka půjde? : Myška
Není to snad její věc? Třeba bude chtít vyplatit ona Simonu, a nakonec se tak dohodnou. To nelze přece teď vědět - co bude. Třeba ta n
leden 27, 2010 11:06
bb2 Simona manželku vyplatí. Píšu to tam. A kam ta manželka půjde? : Myška
Není to snad její věc? Třeba bude chtít vyplatit ona Simonu, a nakonec se tak dohodnou. To nelze přece teď vědět - co bude. Třeba ta nová manželka zemře dřív než otec. Třeba zemře Simona dřív než otec. Nelze předpovídat...


leden 27, 2010 11:08
Vodoměrko, : bb2
je to asi rozdílem v uvažování - my uvažujeme, zda Simona potřebuje bydlení, a myslíme, že nepotřebuje, když má svou rodinu v Anglii a sem jen dojíždí na návštěvy rodičů.
Pak uvažujeme, zda má právo na byt jen proto, že jí ho rodiče kdysi slíbili. A myslíme, že nemá, když otec ještě žije a je zcela jeho věc, že si našel novou partnerku místo toho, aby jen truchlil po ženě.
Někdo uvažuje o tom, zda nepřišla zbytečně o peníze za byt, který by mohla (jednou, až otec zemře) prodat. Mohla, ale to by měla řešit až tu otec nebude, ne teď, když žije. Teď to narjuší vztahy. Vlastně, už narušilo. Podle Simony možná otec měl dožít v bytě sám, bez partnerky, v čekání na občasné Simoniny návštěvy.
leden 27, 2010 11:14
A někdo uvažuje tak, že i když žije v současné době v zahraničí, že se třeba bude chtít vrátit. : Myška
Nebo se sem budou chtít odstěhovat jeho děti, a vlastní bydlení se bude hodit. Samozřejmě, že se budou hodit i peníze za byt. Komu se peníze nehodí??
Proč by měl otec dožít sám? To nikdo nepsal.
leden 27, 2010 11:22
Jo, Myško, : Vodoměrka
bude se možná chtít vrátit, ale něco jiného je, kdyby se chtělo vrátit nezaopatřené dítě a nebo dospělá samostatná osoba... co kdyby měla manžela, pět dětí a třeba tchýni a s těmi by se chtěla vrátit k sobě domů, do bytu rodičů? To by se tatínek asi musel vystěhovat, aby měli dost místa... mě prostě přijde docela sobecké, že i teď, v dospělosti očekává, že bude mít v bytě rodičů stále ještě bydlení - a jestli jí jde jen o peníze, o majetek, o dědický podíl, tak v době, kdy tatínek ještě žije, mi to přijde nepatřičné...
Jo, tak bychom se spekulacemi dostali až k možnému atentátu na prezidenta Venezuely...

Něco jiného je, kdyby třeba později přišla za otcem, aby ji vzal zpátky a nechal ji bydlet u sebe, kdyby se dostala do nějakých problémů a neměla kde být... ale to je zase jiná věc...
leden 27, 2010 11:31
Proč si nerozumíme? : Myška
Já myslím, že tady jde především o dědictví. Nemyslím si, že by chtěla v předmětném bytě bydlet s otcem a celou svojí rodinou.
A promiň, proč by se neměla za tatínkova života zajímat o dědictví po matce? Co je na tom nepatřičného?
leden 27, 2010 11:40
Myško, : bb2
co člověk, to na tyto záležitosti jiný pohled.

Podle mne zdravá, dospělá, samostatná žena s vlastní rodinou může uvažovat jedině tak, že pokud se bude chtít vrátit, obstará si bydlení sama a nebude počítat s bytem, ve kterém nyní žije její otec a který mu z větší části (minimálně z větší části) právem patří.
A nebude jednat teď, rok po smrti matky, spekulativně, podle toho co by možná mohlo nastat (kdyby se náhodou rozmyslela a za 10 let se rozvedla a chtěl se vrátit do ČR, protože děti už budou velké...).

Víš, co mne by v této situaci napadlo? (a to mají rodiče domek krásně stylově zrekonstruovaný, s obřím pozemkem, pěknou zahradou:-) navrhnout tátovi, zda se nechce na čas do Anglie nastěhovat? Ten byt tady zatím pronajme ať se má kam vrátit, z pronájmu mi může přispět na jídlo a bydlení, důchod si bude šetřit, a až ho Anglie omrzí, má se kam vrátit.
Vzhledem k existenci přítelkyně by to otec možná nepřijal, možná na čas jo, určitě by ho to potěšilo víc než dotazy Simony na její nároky na dědictví po matce...

Když zemřel kdysi dávno tchýně, všichni sourozenci i jejich ženy, ačkoli ne všichni spolu vycházeli výborně, jednohlasně souhlasili s tím, aby vše bylo tchánovo, svého dědictví se zřekli v jeho prospěch s tím, že jakékoli dělení se nechá na dobu, až tu tchán nebude. S plným vědomím toho, co se může stát - oblíbí si jednou vnouče a vše mu přepíše, najde si přítelkyni, někdo z dětí zemře dřív než on atd...

Prostě jsme ho měli rádi a byli jsme dospělí, zdraví a soběstační, tak nám přišlo trapné se sápat po podílech. Čas ukázal, že to bylo dobré a rozumné.
leden 27, 2010 12:04
BB : lp
to napsala moc pěkně smilies/wink.gif!
leden 27, 2010 12:24
Mám bohužel s dědictvím moc špatné zkušenosti. : Myška
Mělo by mně to být jedno, protože to bylo dědictví mého ex, ale není. Nechci to sem rozepisovat, ale v kostce ho vlastní matka, o kterou se každodenně staral a vlastní bratr vyšplouchli. Mohl jít k soudu, ale dost ho to sebralo, a vzdal to. On není typ na soudní tahanice a rozepře, nerad cokoliv vyřizuje.
I když s ex nemáme vřelé vztahy, tak je mi ho líto. Tohle si nezasloužil.
Takže já jsem předpojatá.
leden 27, 2010 12:29
každý máme na to jiný pohled - usuzujeme pochopitelně podle sebe. Já taky: : ivanka
když mi umřela babička, byla jsem zrovna na dovolené. Když jsem se za 3 neděle vrátila a dozvěděla se to, byl byt vyklizený a bydleli tam už jiní lidé.
Přitom - její syn, který tohle vše "zařídil", se o ni do poslední chvíle nestaral. Jen byt promptně vyklidil, převzal a pronajal...
Druhým dědicem měl být můj otec, který byl v té době už mrtvý. A já tenkrát byla 19 letá. A neměla jsem sebemenší tušení, že bych si mohla někde stěžovat...

Ze všeho nejvíc mě mrzelo, že jsem nemohla dostat po babičce ani nějaký hrnek na památku, cokoliv. Vzpomínám, že babička krásně vyšívala a háčkovala - a on to můj "drahej strýček" prý všechno vyhodil... Musím vám říct, že mě to dodnes mrzí. Ani tak ne, že schramstnul její byt, jako to, že mi nezůstala nějaká ta sebemenší památka. Mám jen jednu jedinou fotku, jak jsem se s ní samospouští neuměle vyfotila...
Jo, a tak chápu Simonu, která se o maminku do poslední doby starala. Chápu, že i jí vadí, že jí nezůstala možnost si něco po mamince vzít na památku.
Určitě tátovi nezávidí jeho novou partnerku, ale je naštvaná jeho necitlivostí a hrabivostí.
Takže tak.
leden 27, 2010 12:32
Myško, : bb2
tvému ex se stala křivda, v tomto případě tvé pocity chápu, i když se určitě nestaral o mámu s výhledem na dědictví, ale bratr se měl zachovat jako bratr a podělit se - to je jasné.

Ale Simoně se zatím stalo jen to, že na dálku z Anglie plnou mocí pověřila otce, aby vyřídil dědictví, a tím přišla o nějaké osobní matčiny věci...Byt je žijícího otce a Simona ho jistě nechce vystěhovat na ulici, že, a taky nechce spekulovat o tom, co bude, až jednou otec zemře - neboť když je citlivá a milující dcera, truchlící po mamince, tak je ráda, že má aspon tátu...
leden 27, 2010 12:52
Ivanko, : bb2
s bytem po tvé babičce je to podobné jako u Myšky ex - stala se ti křivda.

Ale jestliže Simona chtěla po mamince něco na památku, nebo i ne na pamatáku, třeba něco hodnotnějšího z matčiných věcí, i kdyby na prodej, to není nic špatného - tak to do prčice měla tátovi říct :-)) a to ve chvíli, nejpozději ve chvíli, kdy mu dala plnou moc k vyřízení dědictví. Nebo to přímo do plné moci uvést.
Ano, otec Simony je tak hrabivý, že si dovolil zůstat žít ve svém vlastním bytě smilies/smiley.gif)

S tou péčí o maminku do poslední doby, to ses asi trošku unáhlila, nebo víš víc než je psáno v článku.
Simona s rodinou a prací v Anglii se těžko mohla při svých občasných návštěvách o maminku nějak víc starat. Ani to nepíše - píše, že se o NĚ starala, hlavně finančně. Takže jim přispěla na život, to je od ní velmi slušné. Ale nepíše, že maminku dochovala nebo tak něco. No, tak jestli se starala, hlavně finančně, tak proč se nestarat dál o tátu, ne? Tak, že ho nechám na pokoji v jeho bytě? V opačném případě by mě být tátou napadlo, že je to trest za přítelkyni.
leden 27, 2010 12:58
bb : Ája
v zásadě souhlasim, hrabivost nemám ráda a také jsem v dědictví po babičce leccos udělala tak, že se dnes nemusím stydět.. Ale ..jak bych to řekla - ta zemřelá maminka asi chtěla, aby Simoně po ní něco zbylo, jakási pieta k přání zemřelého si myslím, že by měla být zachována, nepředpokládám, že by maminka chtěla, aby její podíl na bytě například připadl ve prospěch otcovy přítelkyně, se kterou jí zahýbal... A každopádně, pokud otec využil plné moci k tomu, že podepsal dokument, kde se Simona dědictví vzdává, aniž by ona o tom věděla, tak je to podle mě svinstvo, to si prostě myslím. A od vlastního otce si myslím, že to tedy musí zabolet.


leden 27, 2010 12:58
do prčic, : bb2
furt se volá po lepších mezilidských vztazích, po návratu dřívější vřelosti, sounáležitosti, po tom, aby lidi nebyli hyeny a člověk člověku vlkem - ale když umře máma, tak je v pořádku starost o byt, ve kterým žije táta a který mu patří minimálně ze 3/4...
leden 27, 2010 13:00
no, asi to není moc prima otec, nejspíš jen využil Simoniny nepřítomnosti: : ivanka
Můj otec už měl novou přítelkyni a nastěhoval jsi ji do našeho bytu. Ona pak hned všechno v bytě předělala podle svého, a matky věci vyhodili, bez mého vědomí.

Přitom - byt jsem zařídila z poloviny já, když matka byla ještě naživu, vždycky jsem se o ně starala, hlavně finančně. Na pohřeb jsem přispěla, i pak jsem finančně ještě tátovi pomáhala a teď mě chce z toho bytu odhlásit. Přitom ta jeho přítelkyně tam ani hlášena není. Navíc otec nyní vyměnil zámek a ani mi nedal klíče od bytu. Všechny věci co jsem tam měla, mi dal do tašky, abych si je odnesla.
Takže Simona přispívala už před tím i pak a za tohle by tedy měla být vděčná? Není to trochu pokroucené myšlení? A také nikde jsem v jejím dopise nečetla, že by snad chtěla otce vystěvotat!
leden 27, 2010 13:01
Ájo, : bb2
ale my nevíme, zda otec nějaký takový dokument podepsal...

A o celém dědictví víme zatím jen to, že to byly osobní matčiny věci...
leden 27, 2010 13:03
bb2 : Ája
ale jestli to chápu správně, tak otec ji o tu 1/4 poměrně sprostě připravil! To není hyenismus? Nechat se od dcery finančně podporovat a pak za jejími zády využít plné moci a vlastní dceru okrást? Není tam psáno, že by Simona NECHTĚLA, aby tam otec bydlel, ani aby tam bydlela jeho přítelkyně, ale jen chce, aby jí zůstalo to, co si mamka přála... Rozhodně mi teda jako větší hyena připadá ten otec, pokud jsou věci tak, jak je tu Simona napsala..
leden 27, 2010 13:08
ivanko, já vím, : bb2
to bychom mohly promrskávat pořád dokola :-)

Já si opravdu myslím, že co udělal, není nic strašného, a současně chápu, že to Simonu drásá. Pokud měla svoje rodiče ráda, tak je vidí pořád spolu a je těžké přijmout jeho nový život s novou přítelkyní.
Ale je dospělá, má svůj úplně samostatný život v daleké cizině (pro staršího pána to je daleká cizina, a konečně, stárne a v 85 ne každý z nás chce cestovat za dětmi letadlem...). V cizině si zařídila život bez ohledu na své stárnoucí rodiče, kteří tu zůstali - a je to v pořádku, rodiče jí nechtěli být koulí na noze a ona má právo na svůj život.
Tak by na oplátku mohla respektovat tátův nový život, být ráda, že tu nezůstane sám tonoucí ve vzpomínkách u hrobu...
A jak jsem psala, pokud něco z věcí chtěla, měla se mu ozvat včas. Ted, když už to nejde vrátit, by nad tím ve vlastním zájmu měla mávnout rukou.
To je můj náhled na věc, na tom nic nezměním, opravdu :-)
leden 27, 2010 13:09
no, psaly jsme to asi současně - : ivanka
ale já fakt nikde nečetla, že by ho chtěla z toho bytu vystěhovat.
Můj byt jednou taky připadne dětem, a taky bych rozhodně nechtěla, aby je o to někdo připravil. Vzhledem k tomu, že sem Simona psala to co psala, tak je jasné, že se jen tak všeho vzdát nechtěla. Asi dala tátovi plnou moc na to, aby zařídil to nejnutnější papírování, stejně jako mu dávala předtím i pak peníze.
A dost možná, že je za tím i tátova přítelkyně, která má nyní "své - téměř - jisté".
Co vím, tak plno mladých dnes žije jak v zahraničí, tak i tady doma, ale ve svém vlastním bytě. A to současně neznamená, že by se vzdávali dědictví.
A nebo, že by kvůli lepším mezilidským vztahům tohle měli tolerovat...
Můj zcela subjektivní názor: tohle jednání se mi opravdu nelíbí a Simony je mi líto.
leden 27, 2010 13:10
ivanko, beru zpět : bb2
už to čtu - Simona píše, že se starala zatímco si otec užíval s novou přítelkyní.

Takže myslíš, že by otec měl byt uvolnit ve prospěch dcery a s přítelkyní si najít nový byt?


leden 27, 2010 13:13
... : bb2
Ivanko, jestli se Simona nechtěla vzdát svého dědictví, tak neměla dát plnou moc otci, který si užíval s novou přítelkyní.

Otázkou stále zůstává, zda vůbec nějaký byt zdědila. Může to být klidně tak, že byt patří zcela otci. A Simona to jen vnímá jako křivdu, protože do bytu investovala. Pak by problém byl právě v tom slovíčku investovat.
Pokud si řekne, že rodičům pomohla, finančně přispěla, nebude brát byt jako investici a nebude pro ni těžké vzít na vědomí, že byt patří tátovi.
smilies/smiley.gif
leden 27, 2010 13:15
tak jsem to všechno přelouskala, : kissVera
ale nikde nevidím, že - jak píš "bb", by otci mělo být 85 let?
Simoně je 30, takže otec může být docela mladý!

a vzhledem k tomu, že "zvládne" přítulku, určitě by zvládal i cestu letadlem. Asi tady nějak moc porcujeme prase, když známe sotva chlup...

Jo, a přikláním se k tomu, že tatínek sice penízky rád, ale přítulku raději. Takže klidně riskoval, že si zavře přísun od dcery, a odmítnul za ni dědictví. Protože teď má vše a začíná si nový život.
leden 27, 2010 13:16
bb2 : Ája
myslím, že ivanka myslí totéž, co já (doufám, že se nemýlím) - ne se vystěhovat, proč? Jen dceři nechat její podíl...
leden 27, 2010 13:17
kissVero, nepíšu, že mu je 85, : bb2
ale že stárne a ne každý z nás by v 85 chtěl lítat za dětmi do ciziny.
Třeba manželčina nemoc, hrůza z osamocení, stesk po dceři - to všechno vedlo k tomu, že si zařídil nový život.

Vnesl jsi sem zajímavý nový prvek - otec odmítnul dědictví. A na to jsi přišel pro změnu jak? :-)))
leden 27, 2010 13:18
bb2 : Ája
a ještě - co se týče toho dokumentu - jestliže Simona dala otci plnou moc k projednání a on jí teď tvrdí, že podespala odmítnutí dědictví, tak buď je Simona nesvéprávná a omylem podepsala něco, o čem neví, anebo ji otec nějak podfouknul - jiná alternativa mě nenapadá...
leden 27, 2010 13:19
A taky nechápu, proč se mluví o "uvolňování bytu" - : kissVera
přeci táta tam bydlet může, jen by ta 1/4 patřila Simoně.
podle toho, že vždy říkali, že až jednou nebudou, tak bude můj, tak by přeci ani ona neměla důvod tátOu nějak vyhazovat.
O to se přeci vůbec nejedná, alespoň sjem to v jejím psaní nikde nečetla.
Prostě jen měla zdětit to, na co měla nárok.
Nechápu, co je špatné na Simonině dotazu, za chvíli tu z ní uděláte krvelačnou mrchu.
leden 27, 2010 13:22
bb2, jen pro zajímavost, : kissVera
jsem ženská, Věra, ale normálně mi to zaregistrovat se nedalo, už tu nějaké věry jsou.
No, koukla jsem se, fakt jsem pohlaví mezitím nezměnila smilies/grin.gif
leden 27, 2010 13:25
... : Vodoměrka
Jen taková maličkost... a proč by ji otec nemohl odhlásit? Třeba to dělá jen proto, že nechce platit větší zálohy na vodu, teplo, poplatky za odvoz odpadu a podobně... vždyť přece trvalé bydliště nezaručuje nic, jako majitelka části bytu může bydlet klidně i někde jinde... například v Anglii... A Simona k celé věci mlčí... mám dojem, že tu jde částečně i o nedorozumění mezi Simonou a otcem... kdoví, v jakém stylu probíhá jejich vzájemná konverzace...
leden 27, 2010 13:30
... : bb2
ale my pořád nevíme, jak to s tím bytem vlastně je, že

DEJME TOMU, že byt patřil oběma rodičům, byl v jejich os. vlastnictví a Simona zdědila po matce polovinu matčiny poloviny, takže jí skutečně patří 1/4 bytu.
Pak tedy, jestliže už v té době otec si "užíval s novou přítelkyní" měla včas svůj majetek ohlídat a do plné moci, která musí být ověřená, jinak ji notář neakceptuje, uvést podrobnosti.
Pokud to neudělala a vztahy s otcem jsou takové, že jí za byt strčí igelitku s věcmi, už s tím nic nenadělá. Měla by se tedy srovnat s tím, že jednou až táta zemře, holt nezdědí 1/4 bytu, vrátit se do Anglie k manželovi a vzpomínat na maminku.
leden 27, 2010 13:30
kissVera : bb2
jo, věřím, promiň, občas se tu pohybuje nějaký diskutující chlap, co má v nicku taky Vera...antiVera, antiVerak, tak nějak, tak jsem si vás asi spletla.
leden 27, 2010 13:31
ještě k dědictví : lp
Jde-li o byt ve společném nájmu manželů, je důležité, jestli právo na družstevní byt bylo nabyto před uzavřením manželství nebo za trvání manželství. Zemřel-li manžel, který nabyl právo na družstevní byt před uzavřením manželství, přechází jeho smrtí členství v družstvu a nájem družstevního bytu na toho dědice, jemuž připadl členský podíl. Nabyl-li některý z manželů (popř. oba dva) právo na družstevní byt za trvání manželství, zůstává členem družstva pozůstalý manžel a jemu také připadne členský podíl v družstvu a zůstane nájemcem bytu. V tomto posledním případě pak soud v řízení o dědictví musí ke skutečnosti, že pozůstalý manžel bude nadále výlučným členem družstva a výlučným nájemcem družstevního bytu, přihlédnout.
leden 27, 2010 14:05
Vodoměrko : mia
reaguji na tvůj příspěvek vůči mně v 10.43 . Ne nejde vůbec o to, aby Simona měla dva byty. ale aby mohla přijít na návštěvu, přespat, aby našla třeba ve svém pokoji věci, které jí byly milé. Kdyby cítila , že se žádná změna v tomhle směru neděje, asi by nepsala o radu. Copak je tak těžké říct holce "když Ti bude nejhůř, sem se můžeš vždycky vrátit". Na druhý straně tátovi se nedivím, že si opatřil partnerku a ta se asi těžko bude cítit dobře v bytě, kde bude vše při starém. Jen bych myslela víc taktu a ohleduplnosti všech zúčastněných. smilies/smiley.gif
leden 27, 2010 14:42
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]