O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

LEGRACE NA PLACE - ŽENY, POSLOUCHEJTE MUŽE PDF Tisk E-mail
Sobota, 02 leden 2010

To se nám toho v poslední době seběhlo... Tak jsem se zase dozvěděl velice úžasnou věc, kterou všem věřícím ve své přímluvě čerstvě hlásal současný papež Benedikt XVI v kázání zaměřeném na rodinu. „Žena se nemůže nad muže povyšovat,  nikdy nemůže být dominantní, protože ji bůh stvořil z Adamova žebra.

 

 

 

 

 

 

 

     Papež tímto výrokem citoval Petra Lombarda, teologa, který žil ve 12. století. Jak vidno, podle tohoto pána v krajkové spodničce středověk stále neskončil, ale naopak středověk trvá... Nu, naštěstí jsou dnešní chlapi většinou rozumnější - chápou, že nikdo nemá nikomu co poroučet: tedy ani ženská chlapovi, ani chlap ženské.

 

      Úřad papeže Benedikta XVI. jde - zejména pak v otázce moderního přístupu k sexualitě - absolutně proti proudu. Papež v kázání také znovu zopakoval odmítavé stanovisko katolické církve k registrovaným partnerstvím homosexuálů. "Rodinný život může být založený jen na manželství mezi mužem a ženou," řekl.

 

     Ovšem zajímavé je, že ač je katolická církev v čele s Benediktem tvrdě proti antikoncepci, má Vatikánská banka podíly a investice i ve výrobě antikoncepčních prostředků...

 

     Jinak moderní marketingové cesty mu rozhodně nevadí... Informované a racionální smýšlení lidí, kteří si umí dát věci do kontextu, stojí totiž za neustále se zmenšujícím počtem věřících. Kostely zejí prázdnotou a katolická církev musí hledat nové cesty, jak se ke svým ovečkám dostat. A tak byl vytvořen jeden veliký virtuální kostel. Nabízí zde jak klasické hodnoty křesťanství, tak i marketingové pomůcky jako wallpapery, elektronické pohlednice či třeba veřejné projevy ve formáty pro iPhone a přehrávače iPod.

 

     Jak je vidět, na něco jsou mu dobří středověcí myslitelé, na něco současná věda a technika.

 

     Tento způsob jednání zdá se mi býti podivným - i když, od dvaaosmdesátiletého muže snad pochopitelným. Ovšem, proč má mít takový vliv na životy milionů poslušných oveček?

 

 

Flori@n

 

 

 

Komentáře (147)add feed
To není vynález Benedikta, : Dáša
bible přece zcela jasně říká:
…ženy nechť ve shromáždění mlčí. Nedovoluje se jim, aby mluvily. Mají se podřizovat, jak to říká Zákon. Chtěji-li se o něčem poučit, ať se doma zeptají svých mužů. Ženě se nesluší mluvit ve shromáždění..

1. Kor. 14, 34-35
V poddanosti Kristu se podřizujte jedni druhým:ženy svým mužům jako Pánu, protože muž je hlavou ženy, jako Kristus je hlavou církve, těla, které spasil. Ale jako církev je podřízena Kristu, tak ženy musí být podřízeny svým mužům.
Efezským 5, ,21-24

leden 02, 2010 20:57
Boze, : Aloda
jak ja bych nekdy chtela verit - musi to byt obrovska uleva.Sice jsem nebyla schopna precist bibli, ale po nekolika nahlednutich si myslim, ze je tam odpoved na vsechno a tak staci nemyslet, a verit ze vsechno zaridi Buh. Ja holt jsem ten pitomec, ktery musi volit vlastni mysleni....
leden 02, 2010 22:53
benedikt : romanB
se údajně čechům jeví (myslím čechy církevně znalé)jako přijatelný papež, protože se vyjadřuje spíše technicky a teovědecky (schválně nepíšu teologicky, protože tím myslím nikoliv teologii ale spojení teologie a vědy). Ačkoliv nejsem věřící, a možná ani agnostik, jak je dneska módní říkat, vnímám to, co řekl, spíš z druhé strany - nejde o pohled shora, z pozice nadřazeného muže, ale možná z pozice zdola, čili: nepovyšujte se, jen proto, že snad v současné době máte rovnocennou pozici. Snad to bude pochopeno tak, jak jsem to myslel .. protože zastávat se zrovna papeže, to by mě v životě nenapadlo smilies/smiley.gif
leden 02, 2010 23:43
danielo : romanB
vypadl wordwrap u tech komentaru, at to spravi smilies/smiley.gif
leden 02, 2010 23:44
co je to wordwrap? : d@niela
smilies/shocked.gif
leden 03, 2010 00:07
mno : romanB
na IE8 (internet exploreru verze smilies/cool.gif mi utikaj řádky do šířky... na jinejch prohlížečích ne a to nebylo (nezarovnají se)
leden 03, 2010 00:12
Už když jsem ho viděla poprvé, tak : alena puntík
se mi ten skopčák nelíbil. A měla jsem pravdu, no od někoho, koho vychoval Hitlerjugend, nemůžete nic pořádnýho čekat. Moje babička měla pravdu.
leden 03, 2010 08:10
A Roman taky nezklamal : alena puntík
smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/sad.gif smilies/sad.gif smilies/sad.gif smilies/sad.gif smilies/sad.gif smilies/sad.gif smilies/sad.gif smilies/sad.gif
leden 03, 2010 08:14
alena puntík : mamča
Babička má vždycky pravdu. smilies/wink.gif smilies/cheesy.gif
leden 03, 2010 08:38
v tomhle ji měla : alena puntík
pna totiž byla sirotek a do šesti let byla v sirotčinci vedeném katolickou církví. Babička je intenzivně nenáviděla a vždycky tvrdila, že si na ně lidi mají dávat bacha, protože nikdy nikdo neví, co ty šmejdy napadne. a že tady nejsou pro žádný dobro lidstva, jak tvrděj, ale kvůli majetku a moci - a vice versa. A měla pravdu...jak nám starej Ratzinger právě předvedl.
leden 03, 2010 09:01
Možná to byl jednotlivý případ, : mamča
ale můj tatínek mi vyprávěl, jak "milosrdné" byly jeptišky v Karlínském sirotčinci. Děti ze sirotčince docházely s ostatními dětmi do místní školy. Kluci - sirotci se poznali už na dálku. Byly holohlaví a samá modřina. Jednou dokonce řešili ve škole případ, že jeptiška rozsekla chlapci hlavu lopatkou na uhlí. Chlapec schoval ránu pod čepicí, ale ve škole začal znovu krvácet. Samozřejmě, že se to svedlo na nezvladatelnost chlapce, a představitelé sirotčince to zametli pod koberec.
Představa o laskavých řeholních sestrách tak dostala povážlivou trhlinu.
leden 03, 2010 09:11
Od Benedikta tedy fakt žádné "světlo" nečekám, : Eva
tak pobluzená nejsem, abych to čekala od osoby, která dlouhé roky před svým papežstvím byla vrchním inkvizitorem a dohlížitelem nad církevními dogmatysmilies/wink.gif
Spíš je mi ho místy i líto, že jako "vrchní zástupce Boha na zemi" stále vůbec nechápe, co je podstatou života, co znamená souborná myšlenka konceptu "člověk".
A i jako papež je tomu vzdálen minimálně stejně daleko, jako i současné vědecké pojetí člověka.
Sice ten smysl, proč je zrovna on papež nechápu, ale jistě nějaký je. Ale se obávám, že ho moc jednou za hlásání takových dezinformace nepochválí smilies/cheesy.gif
leden 03, 2010 09:12
aleno : romanB
nevím, jak jsi to myslela tím nezklamáním, ale předpokládám, že ani ty jsi nezklamala smilies/smiley.gif Ten příspěvek není o zastávání se církve to opravdu ani náhodou, což jsi asi měla na mysli. Pouze jsem nabídl jinou možnost toho, jak to mohl myslet - je to přece komentář, ne dogma. Je fakt, že krmičky se dost často spoléhají na to, že to přece musí ten žrout myslet tak, jak to ony chápou, ale fakt je ten, že to tak prostě vždycky ení. Hezký den a pohodový nový rok, i když trošku opožděně, přeji všem smilies/smiley.gif
leden 03, 2010 10:06
Evo, : Dáša
jestli myslíš "dezinformací" jeho hlásání o postavení ženy, tak to opravdu není výmysl Benedikta. Jak už jsem psala, vychází to z dopisů Pavla Korintským a Efezským. Církev se tím řídí již několik staletí. Proto u katolíků nemůže žena sloužit mši - to z hlediska náboženství a při svatbě slibuje poslušnost. Proto to byly především ženy, které umíraly na hranici jako čarodějnice.
leden 03, 2010 10:34
Dášo, ale my dvě nejsme v rozporu, : Eva
nýbrž ve shodě. Proto už dávno nečtu bibli, neb se od různými lidskými dezinformacemi a ryze účelovými formulacemi natolik vzdálila od původního sdělení, že hledám už rozhodně jinde. A obecně katolická církev pro mne není instituce důvěryhodná. Mimo jiné i proto, že doposud neuznala ženu čistým stvořením. Vyjdeš-li z životního principu jednoty, ke kterému zřejmě velmi pomalu směřujeme, jsou prohlášení o jakémkoliv: povyšování, dominanci, zcela mimo mísu. Dokud je člověk ve svém postoji a myšlení "proti něčemu" a "pro něco", ničí jednotu. Nechce v tomto případě pochopit, že třeba v tomhle případě žena a muž jsou polarity, které se navzájem podmiňují a žijí jedna z druhé. A kdo pochopil zákon polarity ví, že člověk může dosáhnout každého cíle pouze přes opačný pól, nikoliv přímou cestou, jak se o to mnozí stále a logicky neúspěšně pokoušejí.
Tudíž jakékoliv církevní požadavky na výhradně mužské vedení a výlučné ženské mlčení jsou životu nepřátelské bláboly.
leden 03, 2010 11:13
Evi, : Dáša
a bohužel, to není jediný blábol. Dnes jsem četla, že v Irsku vyšel zákon, podle kterého se bude trestat rouhání. Je to příšerné. Když si člověk uvědomí, co se tam dělo v klášterech, kde dřely zadarmo mladé ženy, které tam daly rodiny, byly bity, trestány hladem, znásilňovány. Zanedlouho vyšlo najevo že stejné poměry byly v církevních sirotčincích, včetně znásilňování chovanců, oficiální církevní představitelé k tomu mlčí a tady žvaní papež o něčem o čem nemá ponětí.
leden 03, 2010 11:56
jenže on asi neexistuje : romanB
systém, ve kterém by nedocházelo k neuvěřitelnostem - církve, armáda, demokracie. Je to prostě tím, že to dělají lidi a jen tam, kde je potřeba venkovně deklarovat tu "správnost" tak tam je to v rozporu nejvíc. Horší je ta nepoučitelnost, a to, že se to nějak začíná vracet, viz to Irsko. Třeba se opravdu nějakej zlom blíží, těch náznaků na tohle téma je i z minulosti dost.
leden 03, 2010 12:08
RomaneB, takový systém ale přeci existuje : Eva
a řekla bych, že Ty to rozhodně víš. Jen to není systém z této, jako jediné námi mnohdy vnímané, reality. A vrací se to zákonitě, nikoliv náhodně, právě pro tu naši nepoučitelnost, nevědomost. Stále v životní výuce propadáme smilies/smiley.gif
Ale je zajímavé, že kdykoliv se v lidské historii blížil nějaký zlom, vyrojili se houfněji zároveň i ti, co věděli, že mají "rovnováhu udržovat". Tak asi zase zákon polarity v praxi.
leden 03, 2010 12:38
Dáši, pokaždé se nestačím divit, když : Eva
mnozí lidé říkají: Kdyby bůh opravdu existoval, nedopustil by koncentrační tábory. Vůbec je nenapadne, že všechny koncentráky světa jsou výhradně lidským "dílem" a v nějaké formě provázejí lidstvo celým jeho vývojem. A vždycky je za tím něčí neodůvodněná nadřazenost, touha po moci. A kdybychom jen malinko parafrázovali současný papežův výrok, tak praví: muž je nadřazen ženě a ta jej musí poslouchat! A krajním výsledkem této teorie je koncentrák pro ženu. Nečistá rasa nebo nečistá žena, výsledek je vždycky průser. A takhle vesele kolem dokola. Smutné. Hlavně zřejmě pro Boha! Bych tedy nechtěla mít takového zástupce na Zemi.
leden 03, 2010 12:50
Evo : erika
tak jsi nakousla problematiku existence nebo neexistence boha, to máme zas diskusi na týden smilies/wink.gif Velice se mi líbí čistě racionální důkaz boha, který dovodil za pomoci kauzality a logiky Tomáš Akvinský. Nepotřeboval k tomu ani gram víry. "Bohužel" mi dětinskou radost, že je všechno přehledné a jasné, drobet zkazil pan Kant, který ve své Kritice čistého rozumu naopak dokazuje (opět naprosto logicky), že racionálně dokázat boha z principu nejde. Čili fakt nevím, ale moc se za to nestydím, protože vím, že neví nikdo smilies/smiley.gif
Každopádně neexistuje bůh v té podobě, jak si ho představují křesťané. Jejich dogmata jsou plná paradoxů. Mám taky pochybnosti v otázce, jestli, pokuď existuje, zasahuje nějak do chodu věcí. Když zasahovat může, a nečiní tak, je legitimní otázka, proč. Odpovědi v duchu "nepřísluší nám se ani ptát na boží záměr" se mi nelíbí, chybí mi ta správná pokora smilies/wink.gif
leden 03, 2010 14:00
Evo : romanB
ani to nemůže být, protože nepokrývá objektivně vše, co tu realitu tvoří smilies/smiley.gif Ale to je o něčem jiném, tohle jsem uvažoval opravdu jen v rámci toho, co se teď děje v souvislosti s katolíky. A k erice bych jen dodal drobnost .. že Kant se pak omluvil věřícím, těm "obyčejným", protože si uvědomil, že když jim tu víru sebere, nemá jim co nabídnout za ní.. takže jí definitivně nesesadil. Ostatně, stačí lidem sebrat třeba povinnou práci a už jsou z toho generační průsery .. natož víru.
leden 03, 2010 14:24
... : mikin
Jo, papeze voli kardinalove. A kardinaly jmenuje papez.
Nas slovansky bratr Wojtyla jmenoval po dobu sve vlady za kardinaly konzervativce, kteri jsou proti jakekoliv modernizaci cirkve a tihle panove pochopitelne zvolili Ratzingera.
Takze se nam ta cirkev katolicka jen tak nezmeni......
leden 03, 2010 14:27
Jsem římskokatolického vyznání, : dalenka
ale cítím velký rozpor. V Polsku jsem viděla takové jednání farářů, které vyloženě odporovalo lásce k bližnímu, jednalo se o zastrašování a vydírání. Naopak zde v Česku mě a manžela oddával velice milý a hodný farář, mám na svou svatbu krásné vzpomínky. Já osobně si myslím, že Bůh dal člověku mozek aby se mohl samostatně rozhodovat a hledat odpovědi. Boha si musíme najít každý v sobě, v tom církev se svými zkostnatělými názory modernímu člověku nepomáhá. Jo a taky by mě zajímalo, jak to papež myslel s tou dominancí v manželství myslel, jestli jako narážel na sexuální hrátky, tak to bych souhlasila.... smilies/grin.gif
leden 03, 2010 14:34
Pohleďme např. do přírody, : alena puntík
slony, jak známo, vede nejstarší a nejsilnější samice.....už jste někdy slyšeli, nebo viděli - že by se mezi sebou porvaly dvě skupiny slonů? Co jsou sloni slony, tak se nikdy nic takového nestalo, že? Setkají -li se dvě sloní stáda - tak se zdvořile pozdraví a buď se spolu spojí, nebo jde každý svou cestou...to záleží na vůli toho kterého stáda. Mladí agresivní samci jsou vyháněni mimo stádo, aby se "vyblbli", aby nedělali zbytečné rozbroje a neohrožovali např. mláďata.Až se uklidní, mohou se bez problémů vrátit. Takových "matriarchálních " společenství je mezi zvířaty spousta. Akorát to vědce nezajímá, protože se členové takových společenství žijí poklidným, až téměř nudným životem. No - a protože většina žen dává přednost klidnému až nudnému způsobu života, je muži považována za méněcenná, neboť - jak známo, bez rvaček a bez zabíjení se nedomůžete většího majetku, území, či počtu "manželek". Katolická církev sice hlásá "Nezabiješ!" - ale co si budeme povídat...uvědomíme-li si, že za drzhé světové války měli nacističtí vojáci na opasku helso :"Bůh s námi"...tak si o bohu, který tohle dopustil a neohradil se - jakože tu možnost měl /je přece všemohoucí a vševědoucí/ - myslím svoje. A když už jsme u toho odboje flanďáků za socializmu, tak dovolte, abych připomněla organizace "Pacem in Teris".
leden 03, 2010 15:05
Tak eriko, kromě toho, že Tě ráda vidím, : Eva
rozhodně já také nevím,zda Bůh je smilies/smiley.gifDokonce slovo Bůh nemám moc v oblibě, mnohem více to chápu, jako tu centrální databázi, centrální infopole, vesmírnou inteligenci, Universum atd. a že by nám na "vyřešení" postačil týden diskuse, pochybuju smilies/wink.gif Tak daleko, aspoň já, zdaleka rozhodně nejsem smilies/smiley.gif
Otázku "proč" chápu dokonce, jako zcela základní determinantu pro vývoj poznání člověka. Ale nemám rozhodně nikomu za zlé, když se neptá, ovšem, pokud se dozvím, že mi ptát se nepřísluší, je to jednoznačný signál, že tenhle člověk bude, ve vší myslitelné osobní pokoře, pro mne jen zbytečná ztráta času.
A krásně jsi mi živě připomněla mých dávných 18- 20 let, kdy mne Tomáš Akvinský a Kant naprosto fascinoval. Pak jsem je tedy také "odložila" a hledala a hledám jinde smilies/smiley.gif
K těm možnostem "božích zásahů": jsem hluboce přesvědčená, že existují, jen mají jinou formu a razanci, než bychom čekali a než nás především církev indoktrinovala. A mám podezření a zkušenost, že se dějí výhradně a zákonitě jen na individuální úrovni, tedy nikoliv masová záležitost. A dostane se nám jen té pomoci, ke které jsme prokazatelně dospěli. Ona je tedy ta pomoc určitě dostupná stále a všem, ale ji příliš často nejsme schopni prostě identifikovat.
leden 03, 2010 15:14
Evo : erika
mám problém s tímhle: když se kouknem globálně na celou zemi, musí nás vyděsit nepředstavitelná celková míra utrpení, kterému jsou lidé i jiné živé bytosti vystaveny. Prožít život v aspoň relativním klidu a mít každej den co jíst, se daří jen malé menšině, a vždy tomu tak bylo. Zároveň platí, že ti, co se jim to kdy povedlo, nebyli zrovna ti, které by bylo možno označit za lidi, konající podle božích přikázání. Zhusta to byli prostě ti nejbezohlednější, co přežili.
Tak se ptám: tohle je božím záměrem? Pokuď ano, čím jsme si to probůh zasloužili? Proč musí zahynout děsnou smrtí antilopa, aby mohl přežít lev? A proč musely být zplynovány židovské děti? Jsou to všechno karmické viny bytostí, jenž se jenom nám zdají nevinné?
Druhá možnost je, že to není božím záměrem. V tom případě buď bůh (schopný akce) buď neexistuje, a nebo na nás kašle.
leden 03, 2010 16:18
Nikdo neví, jestli nějaký bůh je, nebo není : alena puntík
nikdo ani pořádně neví, jestli je jen jeden, nebo je-li jich víc - a který jsou ti praví. Takže většina kněží bohapustě kecá.Neboť vědí stejnou starou belu jako vy a já. A za to by jim někdo měl platit?
leden 03, 2010 16:38
Tak to, eriko, vidím tak na měsíční diskusi : Eva
a ještě s vysokým rizikem, že nás tu budou napadat smilies/cheesy.gif
1. Božím záměrům nerozumím. Mnohem více srozumitelné mi přijdou vesmírné zákony. A v jejich znalosti a uplatňování vidím smysl naší existence.
2. Z čehož vyplývá, že smyslem života je proces učení, vědomý, tj. bez utrpení, leč spojený s námahou. A protože se namáháme tuze neradi, většinou jsme donuceni se učit, čímž klademe odpor a výsledkem je učení velmi nedokonalé, nevědomé.
3. Pokud bychom se pohybovali v realitě 1 lidského života, je to, co píšeš, zoufalý stav. Pokud připustíme nebo máme zkušenost s reinkarnací, měli bychom zůstat v harmonii se světem, nechat dění víceméně volný průběh, protože vše, co se na této Zemi děje, má oprávnění na existenci a má svůj smysl. Každá manifestace, třeba zla, utrpení, má smysl, jinak by vůbec nemohla vzniknout. Všichni zlí lidé, nešťastné události jsou ve skutečnosti jen "nosiči informací", která nám neviditelné činí viditelným.
4. Zřejmě opravdu neexistují v pravém slova smyslu oběti. Pokud se učí ale prostřednictvím třeba takové šílené učební lekce, že jsou zplynováni v koncentračním táboře, coby děti, bylo jim x- krát nabídnuto (jako nám všem), aby se nějaký praprincip naučili na úplně elegantních rovinách, leč mnohokrát zřejmě odmítli. Tak to muselo být viditelné, doslova polopatické.Ale ne za trest, pouze zákonitě.

Čímž nechci rozhodně říci, že mne to nějak naplňuje štěstím, je mi především hluboce líto, že jsme natolik nepoučitelní, že se do podobných krvavých excesů vrháme stále. A kolik je to let od konce 2. sv. války? Ještě žije spousta pamětníků a zase tady máme hromady různých nacistů! Nic na nás nemusí nikdo posílat, všechno si důmyslně a přiblble připravíme a zrealizujeme doslova sami.
Tak není úplně vyloučeno, že ti, co dnes někde hladoví, nebyli kdysi právě ti nejbezcitnější smilies/smiley.gif I kdyby to byla pravda, nic nás neopravňuje k alibismu typu: zasloužili si to, nepomůžu. Nemáme je rozhodně nosit, ale v rámci svých možností pomoci ano. Třeba, jako projev úcty k životu, o jehož podstatě víme velké houby a pro mne je podstata života, ta nehmotná instance, právě asi Bůh, ať již se jmenuje, jak chce smilies/wink.gif
leden 03, 2010 17:41
nonononono : alena puntík
- no budiž. A čím jsi byla v minulém životě ty a čím jsi se provinila?
leden 03, 2010 18:37
Alenko, budeš se divit, : Eva
ale žádná princezna ani faraón, jen babička svého otce, tedy vlastní prababička smilies/wink.gif A ani jsem si moc neodpočinula, neb jsem se narodila 4 roky po své smrti. Dobrovolně, jsme to s tátou nestihli všechno dokončit smilies/cheesy.gif A provinění? Nějaká byla a určitě i jsou. Ale to je zbytečné zveřejňovat, to má cenu znát jen pro mne.
leden 03, 2010 19:03
Evo : erika
můžu se zeptat, jak ses k té informaci dostala? Já na sobě celoživotně pozoruju jisté indice, docela ráda bych věděla víc, ale do regrese se mi nechce, je to kromě jiného otázka (ne)důvěry v "průvodce".
leden 03, 2010 19:20
Eriko, přišli jsme na to s taťkou : Eva
oba, zdánlivě nezávisle na sobě, za plného vědomí, ještě za jeho života. tak fyzická podobnost by se nechala vysvětlit racionálně genetikou, ale byly jiné indicie, např. jsem mu vyprávěla detaily z jeho dětství, které jsem prostě, jako jeho dcera, nemohla objektivně vědět. Navíc to byly zážitky, o které se dělil jen s babičkou a mně je nikdy nevyprávěl. Nebo jsem oponovala jeho otci (mému dědovi), že tenkrát to tak rozhodně nebylo, dědoušek nechápal, táta už věděl smilies/wink.gif Otec nebyl vůbec věřící člověk, ani psycholog profesí, nicméně to se nedalo přehlédnout. Třeba ho fascinovalo, že používám originální, ale úplně přesně shodná vyjádření, když mluvím se svým malým synem, jakým s tátou rozmlouvala babička...Pak následovaly velmi zajímavé zkušenosti nás obou, když několikrát ho vzkřísili z infarktu atd.
Když pak náhle zemřel, tak jsem ho křísila, bezúspěšně, do příjezdu záchranky a první, co ze mne vypadlo, když byla konstatována smrt, bylo: on je úplně stejnej, jako když byl malej
smilies/smiley.gif Mé okolí, i v tom šoku, moc nechápalo, co to melu smilies/smiley.gif
Dost těžko jsem se zprvu s jeho smrtí vyrovnávala a tenkrát jsem potkala přesně toho člověka, co jsem potřebovala, který mi ten náhled, regersi, umožnil. Motivem nebyla rozhodně zvědavost, nebo touha po senzaci, ale výhradně pomoc při problémech, jejichž řešení jsem prý i tak měla již na dosah. Nebyla to žádná přiblblá hypnóza, stačil autogenní trénink. Dále to neprovozuji, neb se nějak cesta pootevřela a zatím není důvod žádné regrese podstupovat. Obecně regresní terapii, navíc prováděnou v hypnóze a masově, považuji za naprosté zvěrstvo.
Víš, eriko, znám dost lidí, kteří se mi s podobnou zkušeností svěřili, nepovažuji to za žádnou exotiku. Jsme-li k tomu připraveni, potřebujeme-li to proto, abychom se hnuli z místa, informace obdržíme.
A Tvoje nedůvěra v průvodce je velmi racionální a oprávněná. Provozuje to jen malý zlomek lidí vědoucích.
leden 03, 2010 20:16
Evo : erika
děkuju moc za odpověď. Ty jsi neuvěřitelnej katalyzátor smilies/smiley.gif
Taky jsem potkala ve správnou chvíli správného člověka... a tomu pak stačí ťuknout, a už se to celý odblokovává a začíná kutálet a člověk má dokonce silný pocit, že správným směrem smilies/wink.gif
leden 03, 2010 22:42
Zajímavá diskuse : wendy
píšete mimo jiné o tom, jak to je možné, že Bůh dopouští tolik utrpení - proč? Kovaný katolík by vám odpověděl, že je to všechno vůle Boží a že se s tím máme smířit a hlavně neptat se pořád. To katolíci, resp. jejich představitelé nemají rádi - otázky.
Lovec nacistů pan Simon Wiesenthal prohlásil, že Bůh zemřel v Osvětimi. Hluboká pravda.
Ovšem - pravdu lidé hledají pořád a stále ji nenašli.
RomaneB - excistence Boha, to fakt nejde racionálně. To je stále otázka víry. Dokud nepoznáme pravdu.
smilies/wink.gif
leden 04, 2010 09:03
wendy : romanB
trošku mi teologie připomíná matematiku - pokud k ní nemáš vztah a zároveň neakceptuješ obrovský množství nutných znalostí, nemáš moc šancí pochopit, jak fungují její současné vrcholy - takže můžeš jen věřit, že to, co na ní stojí, má důvod fungovat. Ale i když mi věřící asi skočí na krk, mám pocit, že pokud něco takového jako Bůh funguje, bude to dohledáno i racionálně. Ostatně to, kde se dneska pohybuje fyzika, je už velmi iracionální z pohledu běžně vzdělaného člověka, čili proč ne smilies/smiley.gif
leden 04, 2010 09:26
Jo - DOSUD to nejde racionálně : wendy
matematika také postupovala pomalu, ale nikdo jim do toho nekecal a nestanovoval mantinely. Do víry v Boha mnoho lidí mluví, každý se zdá být povolán, toho je matika ušetřena.
Fyzika se svými astronomickými objevy je sice obyčejným smrtelníkům vzdálená, ale to neznamená, že mnohé již nebylo rozluštěno a objeveno. Je. Bylo a bude. A nezáleží na tom kolik lidí tomu rozumí. Že čas a prostor mohou být ovlivněny přítomostí tělesa je těžká fyzika ale nikdo o tom nepopchybuje, to je faktum. A stačí, že to bylo objeveno a rozumělo tomu jen pár jedinců a týmů. Jde se dál a dál. Kde skončí lidské poznání, co náš mozek už nepobere ? Je-li stanoven tento mantinel, je to schválně - nemáme něco nikdy zjistit ?
A jsme u základní otázky - kdo jsme a kam směřujeme ...
smilies/wink.gif
leden 04, 2010 09:47
kdysi napsal : romanB
dr. prokop málek takovou zajímavou úvahu o lidském mozku - souviselo to s tím, že mozek je možná ve třetím rozměru nevyužitelnej kompletně, a že ta část, kterou považujeme za neprobádanou je možná určená pro funkce vyšších dimenzí. A to už bylo někdy začátkem osmdesátých let, kdo ví jak je na tom tahle úvaha dnes.
leden 04, 2010 10:00
No vidíš, zakoupila jsem sobě : wendy
nového Koukolíka, známého to rozumologa a mozkologa, snad tam bude něco k tématu. Ještě jsem se k němu nedostala, to je knih, co mám v poličce RESTY...děs. Už abych byla v penzi !
smilies/wink.gif smilies/cheesy.gif
leden 04, 2010 10:10
Wendy, prosím Tě, : Eva
že si všechna utrpení způsobujeme a připravujeme sami? Tím, že odmítáme zodpovědnost za svůj život a osud, odmítáme se poučit, pohnout se ve vývoji a neustále toužíme po moci ve všemožných projevech?
Různé modifikované, umírněnější třeba formy "Osvětimi" existují na různých místech světa doposud. Je opravdu zvláštní, že Osvětim považujeme výhradně za selhání Boha, nikoliv za katastrofální selhání lidí, lidstva.
Výrokem o zemření Boha v Osvětimi popíráme svou vlastní zodpovědnost a přenášíme ji na Boha, ačkoliv na něj i třeba nevěříme...
Nemluvě o tom, že jsme se ani Osvětimí přemnozí nepoučili, nikam dál jsme se v poznání neposunuli. Osvětim je extrémně zhůvěřilá lidská konstrukce. A budeme-li takto pokračovat dál, zákonitě se musí opakovat. A ne proto, že Bůh, je-li, je instance netečná, pouze krutá a trestající, ale proto, že nejsme schopni žít v souladu se zákony tohoto vesmíru.

leden 04, 2010 10:12
se omlouvám, mi vypadl: není možné : Eva
smilies/smiley.gif
leden 04, 2010 10:21
Jestli : Dáša
Jestli je nějaký bůh, tak je určitě úplně jiný, než nám jej předkládají nejrůznější náboženství - už proto, že těch náboženství je tolik a každá církev si myslí, že je "nejcírkvovatější". A potom je taky docela pravděpodobné, že jej nikdy nepoznáme, protože vždycky bude jiný než je naše představa.
leden 04, 2010 10:21
eriko, to není žádná moje zásluha, : Eva
to jsou zase jen ta infopole a projev a potvrzení vesmírného zákona rezonance smilies/smiley.gif Byly jsme, vysílaly jsme, na stejném kmitočtu smilies/wink.gif
leden 04, 2010 10:27
Jo Evo, : alena puntík
to je všecko hezký, ale jaké tedy jsou zákony tohoto vesmíru? A jenom tohoto, nebo taky jinejch? A kde to může člověk zjistit? A kdes to zjistila ty? Pouč nás.Já podle nich klidně žít budu...ale nemám k tomu dost informací - resp. vůbec žádné. A jak říkám, nemá je asi vůbec nikdo, tak jak teda víš, že podle těchhle zákonů - jestli teda vůbec něco takovýho existuje. Ještě je možná metoda pokusů a omylů - ale problém je v tom, že v případě omylu jsi mrtvá, ak to tedy nemáš moc šancí - a ani nikdo jiný - se dovědět, v čem byl ten omyl. Mně to občas přijde jak hodně prasácky sestavenej počítačovej program. - Ale nejsem odborník, pochopitelně.
leden 04, 2010 10:30
Evo, já nejsem věřící a to co jsem interpretovala, jsem předkládala k úvahám : wendy
také považuji přehození zodpovědnosti za život člověka na Boha za berličku - usnadňující, ale já s tím nesouhlasím. Jen píšu, že to u mnohých lidí tak funguje. A ono jo.
Co týče citace pana Wiesenthala, nediv se mu - tváří v tvář tomu co prožil to není silný projev, ale přirozený. Ten člověk si sáhl na dno a poztrácel svou víru. Ano, utrpení nám připravují lidé. Ne Bůh. Ale jak jinak to vyjádřit ..?
smilies/wink.gif
leden 04, 2010 10:33
Prosba o konzultaci nejen s Erikou o projevech rytmu ve vesmíru:) : Eva
Racionálně se soudí, že nic v tomto vesmíru není v klidu, všechno se pohybuje, všechno je chvění. Různé fenomény vesmíru se liší hlavně stupněm vibrací. příkladem může být třeba přiliv, odliv moře, roční doby, periody válek a míru, denní doby, u člověka střídání spánku a bdělosti, další, ještě jemnější borytmy a i základní projev života: dýchání, tedy nádech a výdech. Přičemž platí, že jsou to vždy polarity, které se svým střídáním začleňují rytmicky do existence všech forem bytí ve vesmíru. S tím, že existence jednoho si vždy vynutí vznik druhého (např. nádech si vynutí výdech, ten zase nádech atd.
Pak ještě existuje pro nás extrémně důležitá polarita: život a smrt. A podle stejného zákona, že každý pól si vynutí svůj protipól, obecně přijímáme, že jediné, co je při narození člověka jisté, je, že zemře. Smrt následuje za životem se stejnou jistotou, jako výdech za nádechem. Ale podle stejného zákona si stav smrti vynutí vznik života, což už nám přijde, kupodivu absurdní. Přestože, kdyby to tak bylo, by to odporovalo všem zákonům vesmíru, hlavně těm o střídání rytmu. Myslíme si, že právě lidský život smrtí definitivně končí. Ale v rámci skutečnosti (jako souhrnu lidských zkušeností a z nich vzniklého vědění) se nedá objevit žádná oblast, v níž by člověk mohl dokázat, že v přírodě existují procesy zničehonic končící v nicotě smilies/smiley.gif
leden 04, 2010 10:53
Je to zdánlivě jednoduché : wendy
zákon akce a reakce ? A ty procesy asi nejsou zničehož nic, to je právě jedna z otázek trápících listvo - jak a kde a z čeho - určitě ne z ničehož nic, viz např. Velký třesk.
No a když už jednou život někde vznikl, snaží se dělat všechno pro to, aby nezanikl. A přizpůsobuje se tomu všechno.
smilies/wink.gif
leden 04, 2010 11:21
Wendy, jsem také jen k Tvé úvaze přidala svou, : Eva
a rovněž nejsem "věřící". Víra je různě silná a v extrémních situacích vůbec není žádného divu, že se ztratí. Mnohem trvalejší, než prostá víra, bývá osobní zkušenost a z něho vyplývající poznání.
leden 04, 2010 11:21
Alenko, není vůbec proč Tebe, ani nikoho jiného "poučovat" : Eva
a sklony k misionářství, bohužel, nemám.
I jen v této diskusi píšu o několika zákonech vesmíru, tak zatím jsou asi neviditelné.
Vím velmi málo, jsem asi třeba někde ve třetině svého vývoje, ale jsou a byli vždy na Zemi mnohem vědoucnější, tudíž není pravda, že to neví nikdo. Tak se prostě jen namáhej a hledej, čti, přemýšlej. Všechno máš na dosah. Začni třeba, prosím s dovolením, s tím, že už nemusíš mít důvod k myšlence, že by sis přála vidět, jak se někdo dusí a fialoví za to, že někde ukradl cukroví. Vždyť jsi zgruntu hodná holka, tak proč se zanášíš takovým svinstvem? Neboj se, on za to bude nějak potrestán, i když ty to vidět nemusíš a pravděpodobně ani neuvidíš. Ale nebudete to, podle zákona rezonance, trest téměř smrti, že? smilies/smiley.gif
leden 04, 2010 11:32
Evi, tleskám, : skaz
Aleno Puntík - jistě, je spousta informací, i ty je máš, jenom si je odmítáš připustit, nebo přiznat. Co takhle začít od sebe, líp v sobě. Chovat se a jednat jako člověk, najít v sobě soucit a pochopení místo odsouzení a agrese, podívat se na sebe očima těch, které tady kritizuješ někdy velmi tvrdě, zkusit mít ráda lidi tak, jako máš ráda zvířata - jsi totiž taky člověk a tvůj úkol /nejen tvůj/ je být součástí všech lidí. Víš, myslím, že každý tady máme svoje úkoly a pokud je nezvládneme, musíme si to zopakovat. smilies/cheesy.gif ne, opravdu pro to nemám žádný hmatatelný důkaz - ale snažím se podle toho žít a fakt se mi žije snadněj.
leden 04, 2010 11:49
Evo : erika
já to vemu jen z hlediska fyziky, protože na poli filosofie jsem naprostej amatér. Podle stávajících představ opravdu všechno ve vesmíru pulzuje. Dřív se myslelo, že se hmota skládá z různých částic, které jsou v neustálém pohybu a interakcích, dnes se podle strunové teorie všechny typy částic redukují na různým způsobem rozvlněné struny. Takže něco jako neměnný stav klidu na mikroúrovni opravdu neexistuje. Dokonce to vypadá, že i čas má nespojitej charakter, přičemž nejmenší kvantum času určuje délka přechodu mezi dvěma stavy, což je pak něco jako základní "taktovací frekvence" všeho dění.
Jinou věcí jsou procesy ve velkém měřítku. Tam to už od velkého třesku vypadá poměrně jednosměrně. Z jaderné fúze se zrodily galaxie, každá hvězda po čase dožije, vesmír se pořád rozpíná a entropie nezadržitelně stoupá. Ten konec v nicotě, co zmiňuješ, se nazývá tepelná smrt vesmíru. Je to situace, kdy už neexistují žádné uspořádané struktury a žádné impulzy ke změně. Prozatím k tomu směřujem, ale naštěstí existuje populární teorie pulzujícího vesmíru, která říká, že rozpínání se v jednu chvíli změní na smršťování, až nakonec opět všechna hmota skončí v singularitě jednoho bodu. Při takové události rostou síly nad všechny meze a zákonitě nastává nový velký třesk. A to je mnohem optimističtější představa smilies/wink.gif
leden 04, 2010 11:51
eriko smekám :) : romanB
a jen dodám tu drobnost související s významem temné hmoty (vzhledem k tomu, že jí je překvapivě hodně moc, asi nějakej význam, aspoň v teoretické úvaze mít bude) .... prostě jeden z možných závěrů vesmíru je i to, že temná hmota zrychlováním rozpínání získává čím dále větší energie, kterou cupuje na kousky galaxie, následně soustavy , planety, až k těm úplně základním prvkům hmoty .. a tím pádem se z původně bodového vesmíru (ze kterého vzešel třesk) stane bod nekonečně velký - což jak cantorova matematika ví, není paradox, ale běžný stav diskontua.
leden 04, 2010 12:07
a ohledně benedikta : romanB
milé dámy, kdyby tuhle vaši debatu sledoval, musel by i se svým papežským stolcem sbalit ty svoje dogmata a pokorně zmizet v historii smilies/smiley.gif Tohle, co umíte, je prostě víc, než cokoliv to, co kdy nějakej badatel o počtu andělů na špicce jehly byl schopen stvořit.
leden 04, 2010 12:10
Mně teda jedno není jasný : Míša šíša
Byla-li Eva svojí prababičkou, tak ta prababička taky tedy byla někým jiným, třeba svojí pratetičkou, a ta pratetička taky měla nějaký svůj minulý život, až se dostaneme k tomu, že Eva vlastně byla Evou, tedy tou Evou stvořenou z Adamova žebra. No jo, čím ale byli v minulých životech ti ostatní lidé? Tím chci říci, že mi to absolutně nehraje na rok od roku zvyšující se počet obyvatel na této planetě.
leden 04, 2010 12:10
Už někdo - teoreticky - řekl, kolik těch Big bangů již bylo ? : wendy
Tepelná smrt je smutná, leč neodvratná. Jaké by to bylo, kdyby se celý vesmír jen zdokonaloval a neumíral ! Kdyby pulzoval jen jako srdce - rozepnul, smršitl - rozepnul, smrštil. To by bylo to správné pulzování !
A kdoví, jaký bude ten další svět. Měl by být v podstatě stejný, ne ?
smilies/wink.gif
leden 04, 2010 12:17
Eriko, díky moc moc a houby jsi amatér, : Eva
se svou fyzikou úžasně rezonuješ s filozofií smilies/wink.gif
Eriko, prosím Tě, napadla mne taková analogie z fyziky, týkající se zkoumání světla. Kdy o povaze světelných paprsků docela dlouho existovala dvě navzájem si odporující mínění. Jedno formulovalo vlnovou teorii, to druhé teorii částic a obě teorie se zdánlivě navzájem vylučovaly. Tedy, jestli se světlo skládá z vln, neskládá se z částic. Jestli je ale složeno z částic, není žádným vlněním. Tedy model myšlení "buď a nebo". Což je model myšlení chybný, zavádějící. Vlnovou a částicovou povahu světla bylo možno dokázat, ale pouze v rozdílně pojatých pokusech. Člověk většinou má omezení, že nedokáže polaritu vnímat jinak, než jen v čase za sebou, ne současně.
Tak, není, čistě teoreticky možné, že jsou pravdivé současně obě teorie (amatérsky: teorie o tepelné smrti vesmíru i teorie o pulzujícím vesmíru)???

leden 04, 2010 12:19
wendy, : romanB
ono to v principu nejde, protože v našem pojetí času a prostoru se v případě pulzujícího vesmíru všechny informace ztratí -prostě se nemají kam nacpat. Takže pokud by existovala informace, že tenhle vesmír je třeba šestej, musela by být uložena mimo něj (a pozor, tohle nevylučuje paralelní vesmíry, mám na mysli prostě ten supervesmír, ve kterým si všechny ostatní lebedí). Mno a pokud by byla uložena jinde, popírá to právě tuhle teorii, že při big bangu to všechno vznikne a při konci skončí.
leden 04, 2010 12:22
Evo, jestli můžu .. : romanB
myslím si, že ne a ten důvod je jednoduchý - každá varianta je energeticky odlišná, sumačně to vyjde pokaždé jinak. Což vylučuje energetickou rovnost - pro srovnání, to, jestli je foton jako vlna nebo částice je energeticky totéž (a doufám, že mě erika nezdupe teď smilies/smiley.gif)
leden 04, 2010 12:26
Z toho vyvstává romane otázka, : wendy
kde je v tom případku Bůh ?

Evi, někdo tu už psal že když zkoumáš vlny - najdeš vlny. Když zkoumáš částice, najdeš částice.
smilies/wink.gif
leden 04, 2010 12:34
Míšo, šíšo, : Eva
aktuální stoupající počet lidí se nám jen tak zřejmě jeví a tento fakt nevylučuje teorii reinkarnace, protože jednotlivé lidské životy jsou různě dlouhé, různý je počet zrození i různá délka "oddechových časů" mezi zrozeními. A dle zkušeností lidí se tím zabývajících, lidsvo je mnohem starší, než se zatím předpokládá, tudíž se to děje již několik tisíc let.
leden 04, 2010 12:39
Romane, Wendy : Eva
a Bůh by mohl být právě ta energie, myšlenka, která to sjednotí, aby to sumačně bylo ve shodě smilies/smiley.gif
leden 04, 2010 12:41
wendy : erika
přesně jak říká Roman, všechny informace se v singularitě big bangu ztrácej, žádná "nepřežije" do dalšího cyklu, tudíž nemáme šanci zjistit nic z minulosti před posledním velkým třeskem, čili ani kolikátej je.
To pulzování mi taky připomíná živé srdce, je ot moje oblíbená teorie smilies/smiley.gif
leden 04, 2010 12:42
Evi, : Míša šíša
aktuální stoupající počet lidí se nám jen tak zřejmě jeví? - Tak teď už tomu nerozumím vůbec!
leden 04, 2010 12:47
Ano, takové superkolektivní vědění a vědomí : wendy
tak si jej asi představuju. Bylo by to logické - ale taky možná - kam s lidskou logikou na Boha ?
leden 04, 2010 12:48
Evo, Romane : erika
dualismus vlna-částice nebyl konečný stupeň poznání. Strunová teorie ho odstraňuje (ale taky samozřejmě není konečným stupněm poznání). Podle ní jsou všechno struny, které se nám v různých situacích jeví různě.
Tepelná smrt vesmíru vylučuje opětovné smrštění, protože na něj nemá kde vzít energii. Byla by to opravdu konečná. Pokuď tedy pominu boha, který by pak vesmíru zas nějakou energii vdýchnul smilies/wink.gif
leden 04, 2010 12:54
Eriko, prosím Tě : Eva
a kde se bere tedy energie při zrození člověka?
leden 04, 2010 12:57
Takove Planouci lesy Venuse:-) : Aloda
krasne jsme se diky Eve a Erice a dalsim dostali od papeze k mnohem lepsi diskuzi.
Jsem neverici, ale uznavam na cosi mezi nebem a zemi a v silu prirody, jejimz produktem jsme i my.Jsem tudiz snad verici? To jsou otazky:-) Slozite.....
leden 04, 2010 13:01
Evo k těm duším : erika
myslím, že stoupající počet žijích lidí na zemi je průkazný. Jeden způsob, jak se s tím vypořádat, je ten, že připustíme, že spousta lidí, co se teď rodí, jsou tady poprvé. Proč by všechny duše měly být "staré"? Těch starých moudrých, x-krát reinkarnovaných je spíš menšina.... taky v dávných dobách žilo na zemi mnohem míň lidí.
Další možnost je zahrnout do koloběhu i jiné živé bytosti než jen lidi, tak to maj hinduisté. Dneska člověkem, ale včera třeba žížalou nebo komárem, těch je dost smilies/wink.gif
leden 04, 2010 13:06
enegrie při zrození člověka : erika
S tím je problém. Čistě materialisticky vzato je to jasné a fyzikálně to sedí: energie ke zrození (a vůbec k početí a vývoji plodu) se bere z jídla, které konzumuje matka. Bez toho by k žádnému zrození nedošlo, jak je každému jasné.
Jenže spousta lidí si myslí, že to není všechno. Že je nutno přidat ještě "něco". Řekněme duši. Něco, co umí jen bůh (creator). Nebo to můžem nazvat vesmírným vědomím, rsp. jeho malou částí, která se v novém človíčku usídlí. Z pozice fyziky tohle neumím potvrdit, ani vyvrátit, jelikož tenhle druh energie (zatím) neumím změřit žádným přístrojem. Moc mě to ovšem netrápí, protože kdybych si odskočila se svým mobilem nebo ipodem do středověku, taky by mě upálili, a popis elektro-magnetického pole neposlouchali smilies/grin.gif
leden 04, 2010 13:22
eriko, eriko : Benedikt
tebe bychom upálili v tvém vlastním zájmu i bez těch prokletých krabiček!!!! (romanB, omlouvám se za zneužití nicku, ale nedalo mi smilies/cheesy.gif)
leden 04, 2010 13:37
že něco neumíme změřit : wendy
neznamená že to neexistuje. Nezoufej. Jinak středověk mám moc ráda, ale navštívit bych jej rozhodně nechtěla. Než by mě třeba taky stačili upálit, určitě by mě z nich ranila mrtvice...
smilies/wink.gif
leden 04, 2010 13:44
a k tomu něco navíc (duše?) : romanB
všiml jsem si, že neexistuje pokus, při kterém by se podařilo vytvořit dlouhodobě funkční model života. Všechny skončily fiaskem, různé ty BioDome apod. .. možná tam opravdu něco k té chemii a fyzice ještě chybí smilies/smiley.gif
leden 04, 2010 13:44
Geniální Karel Čapek nás před tvořením Stvoření : wendy
pěkně varoval ve své knize Adam Stvořitel...a slyšeli jsme už o tom, že se různí výzkumníci pokoušeli duši zvážit? Člověk těsně před smrtí a těsně po smrti. To jsou věci.
smilies/wink.gif
leden 04, 2010 14:03
Ježkovy voči : David X
Ještě tam dole mělo být: zdroj tn.cz

Celé je to samozřejmě nesmysl vycucaný z prstu.

Co v lidech vůbec budí takovou nenávist a snahu očernit za každou cenu ? Někde jsem četl, že křesťané jsou na českém internetu terčem zášti podobné intenzity jako Židé v Německu třicátých let. Chápu, když se mnou někdo nesouhlasí, když nesdílí můj pohled na věc. Ale k čemu jsou urážky, zesměšňování, despekt a plivání jedu ? Co tak dráždí na samotné existenci jiného názoru na svět ?

leden 04, 2010 14:05
No, právě, chemie, fyzika, určitě ano, : Eva
a pak ještě nějaký energetický, tedy myšlenkový koncept, samotného člověka zcela přesahující.
U mrtvého člověka existuje a funguje i dále(dočasně) chemie, fyzika, mrtvý pozbývá tu energii, myšlenkový, životadárný koncept.
Není nezajímavé, že současné medicína zná mnohem lépe, neb se na nich učí, mrtvého člověka. Živému člověku žádný energetický, myšlenkový koncept nepřizná, tudíž má své specifické výsledky smilies/wink.gif

Že to neumíme změřit mne netrápí, beru to jako skutečnost a ovlivňuje mne to především v míře integrované úcty a pokory před podstatou života nebo životem vůbec.

Původně ale ta otázka k Erice směřovala k tomu vdýchnutí energie tepelně mrtvému vesmíru. Mi to nepřijde vůbec nemožné a nelogické, že by to tak klidně mohlo být. Mi to přijde, jako zcela analogické principy, zákonitosti, jak dole (mikrokosmos), tak nahoře (makrokosmos).
leden 04, 2010 14:12
váha duše : erika
jo, naměřili prý 21 gramů a není pro ten rozdíl vysvětlení.
leden 04, 2010 14:16
možná právě proto : romanB
že tvoje reakce je jak z jiného světa - kde tady vidíš nějakou nenávist a očerňování??? Těch názorů tady naprosto v klidu běží vícero a nejen v téhle debatě a opravdu nemám pocit, že by tady někdo zaútočil kromě tebe. Ale je fakt, že to je jen takovej katolicko-historickej zvyk .. že by Dianina noc?
leden 04, 2010 14:20
DavideX : wendy
pokud mluvím za sebe, nenávist ke křesťanům nepociťuji. K prostým věřícím ne. Ale pohrdání vůči těm, kteří si z víry udělali kšeft, a to teda udělali a parádní. Vezmi si jen ty Vánoce. Vždyť na ně se Kristus vůbec nenarodil, to bylo jen naroubováno z toho důvodu, že tento čas a datum nemohl být jen tak přebit nebo ignorován, pohani nepohani.

Kreacionismus a evoluce jsou dva směry, z nichž každý má své zastánce. A jen čas ukáže - nebo možná ne, nestiheme to - kdo měl pravdu. Toť vše.
smilies/wink.gif
leden 04, 2010 14:23
Wendy, Tě nechci mást, : Eva
ale duální myšlení "buď- anebo" je fakt zavádějící, i když zcela pochopitelné. Většinou docházíme nakonec k pravdivějšímu výsledku modelem myšlení "jak- tak" Tudíž jak kreacionismus, tak evoluce je ve vesmíru současně pravda smilies/smiley.gif A už se to i ví a toto poznání není rozhodně nijak konečné smilies/wink.gif
leden 04, 2010 14:32
Nemateš, naopak ráda se poučím : wendy
laicky vzato bych pochopila, kdyby byl dán impuls - creation, a pak by následovala evoluce. Něco jako řízená reakce. Je to zajímavé.
smilies/wink.gif
leden 04, 2010 15:03
Dobrý den. Zdravím celé velectěné kudlanstvo : strejda
a do nastávajícího roku Vám všem přeji pouze zdraví a štěstí. To stačí. Chcete-li i peníze, musíte si je vydělat nebo se uskrovnit, jako to dělám já.
Připouštím si jen splnitelné a pozemské nároky. Nevznáším se v oblacích. Safra, ale kouřit jsem zase nepřestal...


Prosím Vás, lidi,
nechte už toho Boha Bohem, dejte mu sbohem, vemte rozum do hrsti a uvažujte svým vlastním mozkem.
To, co se dnes děje s církvemi, se sektami, to je v mnoha věcech návrat zpět do středověku. Bible, kniha všech knih, je také jen pouhou knihou, nic víc. Na to, aby ji člověk četl, je příliš tlustá a je v ní tolik osob a obsazení, že normální člověk si to nemůže ani zapamatovat.
Bůh, to je především fyzika a chemie a od toho se odvíjející odvětví.
Není to tak dávno, co jsem četl článek od Nasa, pojedenávající o vizi, o stěhování lidstva na Mars. A protože naše pozemská vyspělá technika zjistila možnosti a od nich se odvíjející další otázky přežití člověka na Marsu, není a nikdy zde nebude do této vize zainterosován nějaký Bůh, natož ti jeho směšní a hříšní pozemští zástupci.
Už několik sond nám zjistilo teplotu, atmosféru, vodu, prostě podmínky, za jakých by tam člověk mohl eventuelně přežít a posléze i jaké by mohly být podmínky pro postupnou třeba i kolonizaci Marsu.
Vize je asi na tři sta let. Co však bude za tu dobu s naší Zemí, s lidstvem, o tom už zpráva nehovoří.
V první fázi by byla vyslána skupina kosmonautů, kteří by žili v jakýchsi nafukovacích stanech, kde by se udržovala pozemská atmosféra a teplota. Sami by si tam pěstovali potřebnou zeleň pro obohacení své stravy. Jejich úkolem by bylo, krom výzkumu i znečisťování tamního ovzduší, výroba a vypouštění CO2 do tamní atmosféry a tím by se tam připravoval podobný skleníkový efekt, jaký známe zde, na Zemi, a kvůli kterému budeme asi nuceni planetu buď opustit nebo udělat jistá opatření. Zmíněný umělý a cílený skleníkový efekt by měl postupně planetu ohřívat tak, aby se tam daly pěstovat rostliny. To však přichází v úvahu až v další fázi. S ohřevem planety pak souvisí i tání ledu a výsadba stromů a následná fotosyntéza. Třeba se tam začne i od prvoků, já nevím, ale jistě se tam dovezou i pozemská zvířata a ptactvo, prostě dobytek všeho druhu. Atd., atd. A až uplyne nějakých těch tři sta, čtyři sta let, může nastat postupné stěhování národů, které se sebou však ponese i určité obtíže, války a nesváry, protože asi mi dáte za pravdu, že ten, kdo zde nebude chtít zemřít žárem, udusit se nebo tu nebude chtít zmrznout v další době ledové, bude si vymáhat přednost. A kdo to bude, to víme přesně.
Shrnu-li můj fantasmagoras příspěvek, nějak mi z té vize zmizel Bůh. Ale kam se poděl? Že už by už si netroufal nic nového tvořit? Žádnou marsovskou Evu či Adama? Evu, která by mu šla na nervy?
Já se však obávám jiného fenoménu a tím je hegemonistický islám. To bude mela a boj o mešity, o koberečky...

leden 04, 2010 16:11
Romane, : David X
Šlo jen o obecné povzdechnutí. Florianův článek i ten článek na tn.cz je jen kamínek v mozaice, nic mimořádného.

leden 04, 2010 16:18
Wendy, : David X
Někdo si z toho kšeft udělal, někdo ne. Svět není černobílý. Vánoce jsou jen symbol, nejde o akurátní časový okamžik v roce, jde právě o tu symboliku. Nehledě na to, že nikdo není nucen slavit žádný křesťanský svátek. Vážně už to není povinné.
Ke tvé poznámce o kreacionismu a evoluci jen připomenu, že katolická církev se oficiálně hlásí k evoluci.

leden 04, 2010 16:23
Ale vždyť : Michal
to všechno je jen a jen víra. Někdo věří, že Bůh je, jiný věří, že Bůh není. Protože všichni víme prdlajz. smilies/grin.gif
A jak na to koukám tady v Americku? Katolíci nenávidí židy, židi nenávidí katolíky, ostatní "křesťanské" církve nenávidí katolíky a židy, no a všichni dohromady nenávidí mormony. A všichni i s těmi mormony nenávidí svědky Jehovovy. smilies/cheesy.gif
Zkrátka celé křesťanství je jen a jen ta křesťanská láska k bližnímu, žejo. :-
Ale abych nezapomněl jsou tu také lidé, kteří rozumně říkají, že Bůh je jen jeden, i u těch mohamedánů a muslimů. Ono to všechno opravdu má jedno společné, dokonce i Korán, rozdílný je jen způsob jak tomu jednomu Bohu kdo slouží. Na příklad i u toho Koránu jsou v podstatě výklady dva, jeden mírumilovný, o tom druhém víme ze zpráv. Výklad je hodně rozdílný a na tom výkladu všechno záleží. Souhlasím s mnohými, že se z církve stal jeden veliký kšeft, že všichni ti vykladači Písma, ať už kteréhokoli, mají obrovské příjmy a často pochybuju zda vůbec oni sami věří tomu co hlásají. smilies/wink.gif
leden 04, 2010 17:35
Bůh je jen jeden? : alena puntík
ale kterej to je, sakra. Jen u starých Řeků jich bylo tolik, že by mezi nimi nepropadlo jabko. A to nemluvím o Indech a dalších národech.
leden 04, 2010 17:56
co se týče svátků : alena puntík
já myslím, že by lidi měli jednotně slavit všecky svátky. Křesťanský židovský, muslimský, bzudhistický a kdovíjaký ještě. Jednak proto, že slavení je příjemnější než nějakej boj - kdy taky člověk může přijít i k úrazu, druhak se člověk ve víru oslav spřátelí s osobami jiné víry a nebude mít chuť na nějaké rvačky.Lidi to společně oslaví, pochopí jeden druhého...na každé oslavě je něco příjemného, všichni se dobře najedí, napijou, bude veselo a na takové pitomosti jako náboženské války nikdo ani nepomyslí.Bude rád, že dojde v pořádku domů.
leden 04, 2010 18:01
já nevím, : Petronila
není to jedno? Stejně to nikdy nezjistíme.

Osobně považuji různé reinkarnační teorie ... no, dejme tomu, za úsměvnou záležitost. A koncept Boha, jak ho pojímají lidé, za psychickou berličku, kterou řada z nás potřebuje, aby se jim líp žilo, aby něco dávalo jejich životu řád. Nevěřím na to, že by každé zlo bylo potrestáno a každé dobro odměněno. A pokud jde o Boha, který dopouští války, koncentráky a podobně - třeba existuje, ale má k nám takový vztah jako třeba máme my k mravencům - když nějakého zašlápneme, také dalekosáhle neřešíme, zda a jak moc přitom trpěl, případně jestli si to zasloužil.

A černop*delníky naštěstí už dneska poslouchat můžeme, když chceme, ale nemusíme. Institucionalizace čehokoli, byť to bylo původně tak lidumilné jako křesťanství, nemůže dopadnout dobře - jsme jenom lidi.
leden 04, 2010 18:09
a už vůbec nechápu : Petronila
idiotství, které vede lidi nenávidět ty, kteří nevěří v to, v co náhodou věřím já.

Nemám problém respektovat katolíka, žida, muslima, hinduistu... pokud on bude stejně respektovat mne a mé nevěrectví a bude se ke mně chovat slušně. Dokonce si s takovým o jeho víře ráda popovídám a dovím se něco zajímavého.

Ale takové, jako byl ten Somálec, co napadl toho autora karikatur, bych tvrdě trestala a okamžitě deportovala zpátky do země původu. Žiješ u nás, tak se podle toho chovej. Urazil ti někdo tvého Boha? Uznávám, že to není hezké. Uraž ho taky, napiš na něj hanopis do novin. Ale zabíjet kvůli něčemu tak pofidérnímu jako víra?
leden 04, 2010 18:13
Aleno, : Petronila
ještě to tak - aby nás někdo nutil slavit chanuku, ramadán... Víš, jak bysme byly tlustý? Třeba ramadánové cukroví je ňam ňam, ale těch kalorií smilies/wink.gif
leden 04, 2010 18:14
no lepší tlustá : alena puntík
než mrtvá...no já bych klidně slavila,...když by to byl uznávanej státní svátek..namkonec slavit může každej kdo chce co chce. Znám .idi, co neslavěj vánoce a berou si v ten den v práci službu. A jsou to křesťani. Co já vím, tak většina Čechů slaví ráda. Já taky.
leden 04, 2010 19:39
A těch věcí, co se člověk : alena puntík
při takovém slavení doví....jenom těch bezvadnejch židovskejch vtipů....a recepty na dobrůtky jako třeba plěné vinné listy..daj se navázat různé užitečné kontakty....a člověk nemusí vypadat zrovna jako filmová hvězda. To jsou pouze takové mýty, že člověk musí být vyzáblej, aby se udal. Není tomu tak. ASni ve svých nejhubenějších letech jsem žádné titnítko nebyla...a vdala jsem se třikrát...takž v tom to není. Tohle šíří akorát výrobci prádla a oděvů, protože na oblečku z kusu látky velikosti kapesníku vydělají víc, než na šatečkách velikosti stanu.
leden 04, 2010 19:46
Davide a strejdo : romanB
david: jo, díky .. už jsem lek, že to bylo "jen" útočný,jinak ..problém je asi opravdu v tom, (a je jedno ze který strany) když se zatmí před očima a zároveň v hlavě nezbyde nic, co by osvítilo .. což se týká vždycky obou stran
strejda: to, cos napsal strejdo, je fakt ta logika, kterou člověk má, když fandí vesmírnejm letům, a to si piš, že jí beru .. ale přece jen .. co když má technika hranice, za který už nedoletíš .. děsily mě technocscifi, kde je zničenej svět a nikde na ulici nenajdeš lidi, ale punkery s kohoutama ... a ono to skoro je, že jo?
všem: poznávat vesmír technicky má svoje hranice .. poznávat ho netechnicky hranice nemá .. otázka možná je, jestli člověku nebude nakonec stačit sedět u pc a "objevovat" to, co mu naservíruje hra a nebo virtuální realita a nebo začne hledat v sobě a dojde dál, než s pomocí jakéhokoliv LHC ... nevím.. ale doufám, že díky blbečkům zavřeným v PC nás nesmetou blbečkové v turbanech
leden 04, 2010 19:59
Aleno, : Petronila
no jo, ale větší velikosti od toho samýho modelu skoro vždycky stojej víc než ty čtyřiatřicítky :-))

Romane, většině to vždycky stačilo a stačit bude. Ale já osobně (a nikomu to nevnucuju) věřím spíš v to, na co si můžu sáhnout (i obrazně), i na to, že když poznáme něco nového, vždycky se otevře další oblast toho, co jsme ještě nepoznali, ale takové ty duchovní pletky o minulých životech a úvahy "odkud jdeme, kam směřujeme" - to není nic pro mě. Nikomu to ale neberu a flame o tom rozpoutávat nehodlám.
leden 04, 2010 20:37
Petronilo : romanB
to já právě taky. Jen to přenáším i tam, kde to sáhnutí je nereálný - a tam musí fungovat logika a nějaká ta konzistence právě. A debaty "odkud, kam"? .. stejně jako někdo jezdí na kole odnikud nikam, aby mu nezakrsly svaly, tak není špatný si občas procvičit logiku a vyjadřování na něčem, co nemusí mí zrovna výsledek smilies/smiley.gif
leden 04, 2010 20:43
Jsem myslel, : Krakonoš
jak podiskutuju, a von je to tu paskvil nečitelnej.
Křížovky mě nikdy nebavily, tak luštit ty nedopovězený
věty příspěvků nemám chuť. Tak jen:
Šťastnej a pěknej rok 2010 všem bez vohledu na víru či bezvěrectví.
Snad jen těm netolerantním ať uletěj všecky včely smilies/grin.gif smilies/wink.gif.
leden 04, 2010 20:49
No Petronilo : alena puntík
jostojej víc, ale nemůžou na to zas dát dvakrát tak velkou cenu, byť na to spotřebovali dvakrát tolik materiálu.....na mrňavejch velikostech vydělají víc.
leden 04, 2010 21:04
Romane, : Petronila
i tam, kde je to faktický sáhnutí nereálný, jsem ochotná věřit třeba tomu, že optimisti se líp zotavujou z nemocí a zranění, i když se to (zatím) nedá změřit a vyčíslit, proč.

Pokud jde o řečnická cvičení, ta jsou taky zdraví prospěšná. Jenom holt nejsem a asi nikdy nebudu pravověrnej mystik, no. I když třeba takové svaté Terezii z Ávily by se její duševní rozpoložení asi dalo závidět.
leden 04, 2010 21:12
Aleno, : Petronila
no to néé zase... přeci mi nebudeš tvrdit, že dejme tomu na osmačtyřicítku se spotřebuje DVAKRÁT tolik látky co na čtyřiatřicítku... jistej rozdíl tam je, to zas jo, ale dvakrát???
leden 04, 2010 21:13
... : chris 2
Krakonoši, také jsem si bohužel dlouho nepočetla ale když jsem dnes zkusila zadat tisk tak se mi ukázal celý text.
leden 04, 2010 21:16
no to né : alena puntík
ale existují dvaapadesátky, čtyřiapadesátky atd. atd. a tam je spotřeba větší. A nezapomeň, že se těch malejch velikostí zas až tak moc neprodá - těch velkejch se v zemích koruny české prodá daleko víc.
leden 04, 2010 21:23
Danielo, : romanB
vypadá to, že Krakonoš má taky problém s wordwrapem - krakonoší, máš poslední IE8 aktualizaci a nevidíš konce vět?
leden 04, 2010 21:23
Aleno, : Petronila
no, to je fakt. Zaplaťpánbu, jak říkáme my ateisti.
leden 04, 2010 21:26
No, jo, Petronilo, : Eva
jenomže každý máme realitu, to na dosah dost úplně někde jinde, a proto některá poznání jsou zaměňována porád za víru.
V některých kulturách je reinkarnace doposud považována za zcela běžný jev. Kdyby obecně platilo, to, co tvrdíš, tak i takový dalajláma by byla "úsměvná bytost, provádějící duchovní pletky a potřebující psychickou berličku, aby se mu líp žilo, aby něco dávalo jeho životu řád"
smilies/smiley.gif Ale jinak úplně pohodasmilies/wink.gif
RomaneB,si myslím, že ono to "zdejší cvičení" nějaké výsledky má, jen to nejsou výsledky obecně uznatelné. Z toho si vezme kdo chce, co potřebuje. Včetně mne smilies/wink.gif
leden 04, 2010 21:45
Nikoli, romane, : Krakonoš
maxthon 2.5.1, už dávno neaktualizovanej, kravne jen tahle jedna stránka, jinde jsem to neviděl.
Nejen věty, ale všechny elementy (třeba ty barevný chlívečky podbarvující každej příspěvek)
maj problém se vejít na šířku stránky - jsou useknutý vpravo.
leden 04, 2010 21:47
mladenci aj ja : Sipik
Ostatne clanky su OK, ale tento nejde docitat
tiez mi chybaju konce strany ale neviem co mam :-)
a je mi to jedno, len nech to funguje
leden 04, 2010 21:59
maxthon : romanB
je na v podstatě totéž co IE, je to jeho nadstavba - sám používám IE a nepropaguju nic jiného, ale doporučuju teď stáhnout nejlépe google chrome, tam ty kudlanka funguje v pohodě. Je to minimalizovanej prohlížeč, rychlej a zatím nekonfliktní. Snad vyjde od MS nějaká záplata a nebo se to vyřeší přes nějak přes kudlu. zde se dá stáhnout http://www.google.com/chrome/index.html?hl=cs&brand=CHMB&utm_campaign=cs&utm_source=cs-ha-emea-cs-sk&utm_medium=ha
leden 04, 2010 22:01
zase ja... : Sipik2
skusila som to vo Firefoxe, tam je to citatelne vsetko,
v exploreri to blbne
leden 04, 2010 22:03
prostě cokoliv kromě IE : romanB
je to tak, odzkoušeno. Pokud nemáte jinej prohlížeč, zkuste ten chrome, je jednoduchej a nežere tolik jako ostatní.
leden 04, 2010 22:06
Evo, : Petronila
no a není? Tedy ten dalajláma. Nebo papež.

Myslím tedy pouze z titulu svého dalajlámovství nebo papežství, nemluvím o jejich případných lidských kvalitách, to je zas jiná kategorie.
leden 04, 2010 22:33
Nebo ještě jinak: : Petronila
IMHO to, co má sílu, je víra konkrétního člověka v danou věc.

Tudíž pokud budeš opravdu pevně věřit, že dalajláma/papež/dosaď si koho chceš je zázračný mužíček, tak se Ti opravdu třeba nějaký ten zázrak stane - nebo si to aspoň budeš myslet.

Vem si třeba chasidy a jejich přístup k životu a každodenní šedé realitě - ti viděli zázraky skoro ve všem. Ale byly to opravdu zázraky, nebo se to odehrávalo jen v jejich hlavách?
leden 04, 2010 22:39
Zázrak : romanB
je potkat někoho, kdo tě usměje, když na to nemáš ani náladu, ani důvod. Za tyhle lidi bych platil zlatem. A ty co uměj standardně opak, bych odsunul někam daleko. Mějte se a díky smilies/smiley.gif
leden 04, 2010 22:43
zázrak : erika
je potkat někoho, kdo tě doplní do celku, který dává smysl. Kdo s tebou rezonuje, vedle koho rosteš. A kdo roste vedle tebe.
A bez koho je smutno, když odejde.
leden 04, 2010 23:01
už je ta stránka v pořádku? : d@niela
Zkusila jsem s tim něco udělat - tak dejte vědět...
:-)
leden 05, 2010 00:59
Danielo : romanB
řekl bych, že na IE8 poslední aktualizaci pořád nikoliv.
leden 05, 2010 07:08
Věřím pevně, že i IE8 bude jednou v pořádku ! : wendy
Davide - prostí věřící si z víry určitě kšeft nedělají. Vyšší klérus však ano. A že se ŘKC hlásí k evoluci ? Není blbá, naučila se flexibilitě, nechce odradit případné mladé dušičky, nevěřím na její upřímnost v tomto směru. Kulatost Země uznala taky když už nebylo zbytí.

strejdo - nás asi tahle debata baví, ono je to lákavé téma, i zajímavé. Co se kosmonautiky dotýče, je jasné že doba za 300 let se nás osobně už týkat nebude, ale jedno mi to taky není. Budou zde žít další lidičkové, mezi nimi i naši potomci. Někdy mám dojem, že se experiment LIDSTVO příliš nepovedl, ale zase - co krásného se tu na druhou stranu vytvořilo.

Nojo chasidové Petronilo, to byli takoví intenzivní modlilové. Mysleli to asi dobře. Člověk po nějakých ošklivých prožitcích vždycky hledá jistotu, komu a čemu věřit...
smilies/wink.gif
leden 05, 2010 07:48
Wendy, : Petronila
z určitého úhlu pohledu - toho nevěřícího - jsou všichni takoví intenzivní modlilové smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif

Ale chasidé - jejichž komunity, mimochodem, byly z větší části smeteny druhou světovou válkou, takže to nejhorší měli ještě před sebou - nebyli JEN modlilové, dokázali si pro sebe proměnit všední realitu v zázraky, a prožívali svého Boha v radosti, i když sami žili v nepředstavitelné chudobě a velmi často i opovržení. Jistě, bylo to subjektivní, ale která víra není? Pokud neznáš, doporučuji knížku Devět bran od Jiřího Langera, který mezi nimi na počátku 20. století strávil nějaký čas jako jeden z nich. Úžasné, poetické čtení, u kterého zamrazí, uvědomíme-li si, jak většina těch lidí a jejich potomků skončila.
leden 05, 2010 08:53
Ano : wendy
vím, kdo byli chasidové, že do svého "itineráře" vkládali i potřebu prožívat intezivně každý den a každého dne si také vážit, v tom dobrém takové carpe diem. A to modlení a doufání v lepší příští jim v tom nutně muselo pomáhat.
Knihu neznám, podívám se po ní, už tu bylo pár dobrých tipů...
smilies/wink.gif
leden 05, 2010 09:03
Ale Petronilo : Eva
mám sama tak neuvěřitelně malé nadání pro jakoukoliv víru, že víra v nějakého zázračného mužíčka je úplně nesmyslná smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif
Dalajlámu dlouho čtu a sleduji, neb je to bytost pro mne zajímavá, něčím korelující. Nicméně nestala jsem se nikdy budhistou, taková rezonance tam není. Papeže číst vůbec nedokáži. Jeho subjektivní zkušenost s tímto světem je od té mé diametrálně odlišná.
A už vůbec netrpím nějakou mánií po zázracíchsmilies/wink.gif
Píšu to poněkolikáté, tak naposled smilies/wink.gifnikoliv víra má pro člověka tu sílu,víra je strašlivě křehká a nestabilní, řádově nesrovnatelně větší sílu má jeho osobní zkušenost a z něho vyplývající poznání!!!
Podívej, jak se mi vždycky Tvé názory na ledacos líbily, rezonovaly s mými, v otázce zákonů tohoto světa jsme si vzdálené na celé světelné roky smilies/wink.gif A je to naprosto v pořádku. Obě dvě máme své subjektivní vnímání světa a tato vnímání jsou zcela legitimní a rovnocenná. Ovšem diskuse by byla zákonitě "o koze a voze" smilies/wink.gif Je tudíž ale nesmyslné, abychom své názory napadaly nebo zesměšňovaly.

leden 05, 2010 09:50
eriko, neptám-li se na Tvé osobní dilemata, : Eva
není to absolutně způsobeno nezájmem. Jen ten častý a živý kontakt s infopolem asi zákonitě v člověku vytvoří takovou míru diskrétnosti, která není v kraji úplně běžným zvykem smilies/smiley.gif
leden 05, 2010 10:10
Krakonoši, to je velká škoda, : Eva
že ses sem kvůli technice neprobojoval. Ale tož, není všem dnům konec smilies/smiley.gif
leden 05, 2010 10:13
Evo : erika
dík. Já to tak nějak... cítím. smilies/smiley.gif
Jak se mi tenkrát ukázalo, co mám dělat, pořád věřím tomu, že to je správné řešení. Jsem ve fázi příprav, začne to zjara.
leden 05, 2010 10:20
Evo, : Petronila
já nechci nic napadat ani zesměšňovat, pokud jsi to tak pochopila, nebylo to tak myšleno a omlouvám se.

IMHO víra zdaleka nemusí být křehká ani nestabilní, to se zdá jen nám pohanům. Zeptej se hluboce věřících lidí - oni často mají - nebo věří, že mají, což v tuhle chvíli vyjde nastejno - osobní zkušenost s Bohem, které funguje přesně tak, jak mluvíš o tom poznání.

Při této příležitosti mě napadají slova pana Louise Pasteura: "Poněvadž jsem mnoho studoval, mám víru jako bretonský sedlák. A kdybych byl ještě více studoval, měl bych víru jako bretonská selka."
leden 05, 2010 10:27
Mně se taky zdá být víra pro věřícího člověka : wendy
velice stabilní záležitostí. Vždyť to jeho opora, jeho střed světa. A pomáhá jim. Že je neuchopitelná to ano.
smilies/wink.gif
leden 05, 2010 10:32
Víra je určitý kvalitativní stupeň : Eva
vývoje člověka a existuje i mnoho kvalitativních subkategorií víry. Průšvih je, že je-li jen věřící člověk ve svém životě konfrontován s extrémními projevy zla ( což jsme do určité míry úplně všichni), jeho víra se zákonitě rozsype, jak krabička sirek, neb člověk s vyřešením spoléhá na boha. A nevyjde-li to, což nevychází, člověk upadá do druhého extrému, zasvětí svůj zbývající život pomstě, za to, že svět dopustil, že ztratil boha. Logicky, protože ztratil psychickou oporu, bere neoprávněně spravedlnost do svých rukou.
Takže kvalitativní stav víry je pro člověka rizikový, navíc i proto, že mnohým víra slouží opravdu jen k uspokojení své touhy po výjimečnosti, vyvolenosti a touze po moci.
leden 05, 2010 10:57
Petronilo, neměla jsem nějak pocit napadání, : Eva
spíše se to vztahovalo k Tvému výroku k dalajlámovi, ale jsem si pak brzy uvědomila, že on by se asi první tomu výroku srdečně smál (nikoliv vysmíval). To je také jedna z věcí, která se mi na něm líbí, jeho úžasný smysl pro humor.
Jinak mi věřící nikterak vůbec nevadí, pokud nemají zrovna touhu pro mne provozovat misionářství smilies/cheesy.gif
leden 05, 2010 11:06
Evo, : Petronila
ale takhle to přeci vůbec není, tedy možná v některých případech ano, ale rozhodně to není pravidlo. Mnoho hluboce věřících lidí naopak skrze vlastní utrpení nalézá cestu k Bohu.

Na jednom serveru se kdysi jedna věřící maminka průběžně svěřovala se svými pocity, když jí kvůli nedbalosti lékařů zemřelo maličké dítě. Byl to otřesný a hodně silný příběh, přesto se víra té paní rozhodně nerozsypala jako krabička sirek, na Boha se nerozzlobila ani nezpochybňovala jeho existenci, naopak se snažila najít v tom nějaký smysl. Podotýkám, že to byla normální katolička, tedy žádná sekta a žádný fanatismus. A určitě to nebylo tak, že by to hodila za hlavu a netrpěla, ale podle jejích vlastních slov jí bylo velikou (i když zdaleka ne dostačující) útěchou věřit, že ta její holčička se na ni odněkud dívá...
leden 05, 2010 11:08
Petronilo, však jsem psala, : Eva
že víry je mnoho kvalitativních subkategorií smilies/wink.gif
Ty naše životní cesty jsou fakt velmi individuální. To snad je i zákonitost smilies/smiley.gif
leden 05, 2010 11:27
eriko, v téhle hmotné existenci : Eva
tak úplně jen na infopole nedokáži spoléhat, tudíž to bylo řečeno jen pro jistotu smilies/smiley.gif Taktéž to sice cítím... smilies/wink.gif
Jen ta mrška, infopole, mi porád podsouvá v souvislosti s Tebou motiv smutku, odchodu, osobní cesty, celoživotních indícií......
Ale je to úúúúplně dobrovolné z obou stran smilies/smiley.gif
leden 05, 2010 11:32
Doplnění k Petronile: : Eva
není pro mne vůbec rozhodující, zda je člověk věřící, nevěřící, hloupý, chytrý, krásný, škaredý....ale vědomí jeho vlastní vyvolenosti (na základě jakékoliv víry, nevíry, inteligence, příslušnosti k čemukoliv, tedy i pohlaví člověka, profesi, národnosti....) To se mi dost osvědčilo, jako spolehlivý rozlišovací znak pro můj osobní výběr k čemukoliv.
Mám- li tu možnost, "vyvolence" míjím smilies/smiley.gif

leden 05, 2010 12:03
Evo... : erika
ano. A musím to vyřešit. Snad budou elementálové příznivě nakloněni smilies/smiley.gif
leden 05, 2010 12:52
Už se to zobrazuje správně. : Krakonoš
Takže zásah Daniely pomohl, není to problém IE ani jinýho prohlížeče, byl to problém konkrétní stránky, což asi není tak překvapivý zjištění, když se všecky ostatní stránky na Kudle zobrazovaly korektně, žejo... smilies/grin.gif smilies/grin.gif

Evo, je to možná škoda, ale byl jsem stejně pryč a neměl čas, teď už nemá smysl psát na daný téma nějaký litanie. Tak snad jen úplný minimum: Víra v Boha (nebo jakkoli jinak nazývanou duchovní jednotu, která nás spojuje a který jsme součástí) je věc velice osobní, vytvářející se dlouhodobě /a často složitě/ v procesu zrání. Proto, dle mýho názoru, nemůže bejt víra předmětem diskuse, nelze o ni přesvědčit kohokoli druhýho argumentací a dokonce mu ji nelze ani vysvětlit slovy. K plnýmu porozumění něčí víry mě může přivýst jen a pouze shodnej nebo podobnej prožitek víry. Víra (či její absence) je zároveň základním pilířem "světonázoru", vnímání světa a přístupu k němu a k ostatním bytostem, proto si lidé rozumí nejlíp s těma, kteří sdílejí stejnou či podobnou víru (nevíru) a proto se taky sdružujou v různejch skupinách, od těch zcela volnejch, nijak neorganizovanejch, přes různý církve s větší ši menší mírou organizace, až po sekty snažící se řídit a organizovat každou minutu života svejch členů a mít kontrolu i nad jejich myšlením. (Je pozoruhodný, jak jakákoli definice sekty bude bezvadně sedět na proklamativně ateistický, leč totalitní party, jako jsou např. komunistický strany smilies/wink.gif).
Víra má obrovskou škálu podob, z čehož logicky vyplývá, že obrovskou škálu podob mají i zmíněný sdružení věřících. Strčit to všecko do jednoho vaku a pověsit ceduli: "Zlo, opium lidstva, berla pro slabochy, tmářství..." vypovídá pouze o nevzdělanosti a fanatismu toho, kdo tak činí. Tolik pohled vousatcův smilies/cheesy.gif.
leden 05, 2010 12:59
Jo a teď jsem si teprv všiml: : Krakonoš
Evo, hluboce a zásadně se mejlíš, když tvrdíš, že se víra pod tíhou tragických okamžiků v životě jedince rozsype. Víra skutečně prožitá dá tomu člověku naopak sílu tímhle projít, často mu dá odpovědi i na otázky po smyslu takovýho utrpení, který se právě bezvěrci jeví zcela nesmyslný a nespravedlivý.
leden 05, 2010 13:03
Krakonoši : romanB
pokud k té chybě u jiných prohlížečů (FF,chrome,Opera) nedochází, je to chyyba prohlížeče . dokonce v tomto případě poměrně dlouholetá a jedná se o chybu týkající se richtextboxu, s jehož implementací má ms problémy v národních sadách snad od verze win 3.1. To, že redakční systém tuto chybu v některých případech nemá ohlídanou je určitě nedostatek, ale nikoliv chyba - prohlížeče mají standardy, které splňovat musí. Bohužel ve výsledném efektu takové chyby musí zase řešit správce a nebo přímo autor redakčního systému. A nechci žádný flame na téma prohlížeče, jen bohužel, i když dávám přednost IE, musím tuto chybu přenést na něj.
leden 05, 2010 13:25
a k víře jako takové ... : romanB
... můj dávný spolužák citoval kdysi svého otce, který prožil pár let v buchenwaldu: největší sílu k přežití měli komunisti a věřící. Pokud je to pravda, myslím, že to je důkaz toho, že víra může někdy nahradit celého člověka, obalit ho,chránit a to je jeden z jejich účelů, řekl bych - bez ohledu na to, jesti věřím v lepší svět tady nebo jinde.
leden 05, 2010 13:29
Krakonoši - k víře cesta dlouhá -. snad teď je tato alternativa : wendy
ale dříve, a není to zase až tak dávno, věřil prostě každý, nikoho nenapdlo, že by to mohlo být jinak.
romane - víra, ať v cokoliv, dokáže být velice silná a být velkou oporou. Je to psychický stav člověka a v tuto chvíli mě napadá heretická myšlenka - že vlastně tedy nezáleží na tom zda Bůh existuje nebo ne, důležité je že se něj věří...nebo bez Něho by nás to ani nenapadlo ...?
smilies/wink.gif
leden 05, 2010 13:41
Krakonoši, tak zase jsou naše názory na toto téma téměř : Eva
identické a nevím proč to zase vnímámo pouze jednostranně smilies/smiley.gif
Chápu, že nemáš třeba čas ani chuť to už teď číst, ale zrovna já rozhodně nejsem žádným zastáncem víry, jako opia lidstva smilies/smiley.gif
Mimochodem víra a skutečně prožitá víra ( v mém "pojetí víra, vyplývající ze zkušenosti a poznání) je něco zcela jiného a žádný můj výrok se k těmto kvalitám opravdu nevyjadřoval. Tudíž ale ani zcela obecně neplatí, že každého jen věřícího tragédie jeho života vždy posílí. Variant je X a nemá cenu je už ani analyzovat.
Je to přesně tak, jak píšeš, slovy minimálně uchopitelné. Terminologii máme každý jinou, názor na řád tohoto světa, odhaduji, velmi podobný smilies/smiley.gif
leden 05, 2010 13:50
Eriko, díky za odpověď, : Eva
tak elementálové jsou dost nakloněni alfa vlnění a Ty máš pro něj nesporné nadání smilies/smiley.gif A kupředu se omluvuji, pokud mne zase třeba "spustíš", díky infopoli smilies/cheesy.gif Pokud tu chvílemi vymelu něco ze svého života, tak to nebude rozhodně proto, že bych byla exibicionista nebo toužila po nějaké vyvolenosti smilies/smiley.gif
leden 05, 2010 13:59
wendy : erika
to jsem někde četla zajímavej článek o tom, že víra v boha je opravdu "pouze" jednou ze základních vlastností (nebo spíš potřeb) lidské psychiky a proto se vyskytuje ve všech kulturách od kdy je lidstvo lidstvem. I se tam psalo, co to přesně uspokojuje a jak, ale už si to nepamatuju.
leden 05, 2010 14:17
Evo : erika
Vim. Nebo spíš cítím. smilies/smiley.gif
Dokonce to vypadá, že budu-li potřebovat, ozveš se sama. Jako dnes v 10:10 smilies/wink.gif
leden 05, 2010 14:24
RomaneB k té víře : erika
myslím že je to tak (s tou ochranou a obalením). A myslím, že přesně stejnou úlohu pro někoho sehrává láska.
leden 05, 2010 14:28
eriko, tak jestli ona není : Eva
láska též podstatným???projevem boha? smilies/smiley.gif
Jinak aktivace infopolem ve fyzickém světě znám, ve virtuálním mám zkušenosti mnohem menší. Obojí je ale v praktickém životě spojeno i s velmi legračními situacemi, vyplývajícími z náhlého "nutkání" něco udělat, sdělit atd.
leden 05, 2010 15:44
Všem co mají problém s prohlížečem, : Michal
mám IE8 a nepoužívám ho, krom jediné stránky kde platím účty za doktora, ta mi nejede v Chromu. Nemohu dost vynachválit chrome, je rychlej, má velkou screen bez zbytečností. Jen jsem se musel na stará kolena naučit, že tisk nemá svou ikonu, ale ctrl p, záložky jsou ctrl b, a že další funkce se skrývají ppod třemi ikonkami napravo nahoře.
Firefox jsem zavrhl poté, co sám od sebe a kdykoli se otevřel a začal mi nabízet jednu porno stránku za druhou. Jediný způsob jak to zastavit bylo vypnout popčítač a znava zapnout. Ovšem otázka byla, jak dlouho mne nechá Firefox na pokoji. Pak jsem se dozvěděl, že právě Firefox má jakousi "díruů, kde nabírá cizí cookies a otvírá jejich stránky. Možná už to spravili, nevím, nemám důvod to znovu zkusit, Chrome je lepší.
leden 05, 2010 16:01
Michale : romanB
ač v podstatě nerad, musím s tebou souhlasit - jen s drobnou výhradou, že uživatel, který se nevypořádá s určitou jednoduchostí (třeba ty klávesové zkratky cos uváděl) by do Chrome jít neměl. Osobně jsem z něj velmi spokojenej, na rozdíl právě od FF, který se možná začíná koncepčně hroutit. Přesto doufám, že IE má šanci, a vycházím z jiných MS produktů, který udělaly velikej kvalitativní růst (Visual Studio, MSSQL, .NET) a i když mám poměrně širokej záběr, tak tvrdím, že minimálně .NET je bezkonkurenční záležitost.
leden 05, 2010 16:11
romaneB : Michal
Jsem rád, že se mnou, ač nerad, souhlasíš. Já Microsoft rozhodně nezavrhuju, uvědomuju si, že to byl právě Microsoft s windows, kdo nám dal PC na stůl. Nechci a nepůjdu do sporu znalců co ukrad a neurad Apple. To je jejich věc a mne to zas tak moc nebere. Jsou programy kde je Apple lepší, ale je jisté, že Windows jsou rozšířenější.
Co se mé poznámky o klávesových zkratkách týče, ona to zas není taková věda, a kdo není schopen se těch pár potřebných naučit ať snad prodá počítač. Já osobně mám rád screen co největší a to mi Chrome dává, líbí se mi propojení s Google hledačem, je to v jednom okně, prostě MOMENTÁLNĚ (to nekřičím, jen zdůrazňuju), je lepší než IE-8, který mám taky. Ale to už zítra platit nemusí, žejo. Mimochodem, pro poslech rádia z domova, teda z česka, stejně používám IE.
leden 05, 2010 19:10
a Michale : alena puntíkovaná
to jsi psal v jakém jazyce? smilies/cheesy.gif
leden 05, 2010 20:15
Aleno puntíkovaná : Michal
co tím myslíš? Snad to bylo česky, kromě slova screen. Já se s počítači setkal až v Americku, naučil jsem se je anglicky a tak nevím jak tomu česky říct. Obrazovka to není, když je to LCD placaté. Nebo je?
leden 06, 2010 16:38
cesky vyraz : mura1
pro screen je monitor. taky pekne ceske smilies/grin.gif
leden 06, 2010 17:06
Tak jo, : Michal
budu tomu říkat pěkně česky, monitor. Nebo snad radši sledovač? smilies/grin.gif To je překlad monitoru. Jasně, tak to bude.
Jako jeden kamarád tady zásadně překládal vše, třeba Higway patrol, což jsou policajti v Kalifornii, mimo město, nazýval Hlídka vysoké cesty. Podle toho já, když jsem jednou volal podnik, jsem se ohlásil od Kamenného péra. to je původně Rock Springs ve Wyomingu. Já samozřejmě vím, že jsou to Kamenné Prameny, ale není to tak nějak ono. smilies/wink.gif
leden 06, 2010 17:17
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]