O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ZÁHADA V SANTA FÉ PDF Tisk E-mail
Středa, 19 srpen 2009

Asi mnoho z vás dostalo tento řetězový e-mail: Záhada stará 130 let, nad níž vám zůstane rozum stát... Zkrátka v USA, Novém Mexiku, stojí kaple Loretto Santa Fe, přitahující každý rok více než 250 000 návštěvníků. Tato kaple se odlišuje od ostatních tím, že se v ní pravděpodobně stal zázrak.Byla postavena okolo 19. století, ale když už byla postavená, sestry zjistily, že chybí schody na kůr. A tak se celých devět dní modlily ke sv. Josefovi, který byl truhlářem.

 

 

 

 

 

     Devátého dne prý zaklepal na dveře cizinec a řekl, že je truhlář, který jim pomůže se zhotovením schodiště. A pak sám, bez cizí pomoci, zhotovil schodiště, které se považovalo za pýchu truhlářského řemesla. Na závěr ještě jeden detail, který posiluje víru v možný zázrak: schodiště má 33 schodů, což je věk Ježíše Krista. Nikdo si nedovedl vysvětlit jak je možné, že schodiště dokáže stát samo bez centrální opory. A že truhlář, jenž při stavbě nepoužil ani jeden hřebík a ani lepidlo, beze stopy zmizel a nečekal ani na odměnu. Po městě se poté začalo povídat, že tím truhlářem byl samotný sv. Josef, kterého poslal Ježíš, aby pomohl sestrám. Nu, a od té doby se považuje schodiště za zázračné a je cílem poutníků.

 

Tak, a nyní sejměme gloriolu nadpřirozena

a poslechněte,

jak to s tím schodištěm opravdu je:

 

     Kaple V Santa Fé je známá  hlavně proto, že její majitel (je to soukromé muzeum) má z legendy, kterou se pokouší oživit, nemalý finanční prospěch. (Svatba se vším všudy tam vyjde i na 5 500 Euro). A točil se tam i film. Ano, u každé takovéto legendy, než jí uvěříme, se musíme zeptat: "qui bono?" (Komu může sloužit tato legenda?) Samozřejmě - majiteli kaple, a je vidět, že mu slouží velmi dobře. Věřící lidé jsou náchylní věřit všemu, co zavání božským zásahem, a tak je tato legenda namířena na ně. Dává jistotu, že bude velmi účinná...

 

     Toto schodiště však není ničím zvláštní. V jeho středu je podpěra tenká, spirálovitá, tedy si její přítomnost lidi pouze neuvědomují - co ovšem vůbec nesnižuje její funkci. Z boku je stabilita schodiště jištěná konzolou o vedlejší sloup, jak si můžete všimnout na obrázku. Taky toto schodiště nebylo takové hned od začátku, neboť dříve nemělo vůbec zábradlí. To vyhotovil o mnoho let později řemeslník Phillip August Hesch. Do té doby chodily některé jeptišky po schodech v strachu i po čtyřech. A to, že při stavbě nebyly použity hřebíky a lepidlo? To je normální - v té době byly tyto materiály drahé a tesaři se proto bez nich běžně obešli. Kaple byla mnoho desetiletí uzavřena, zřejmě pro nestabilitu schodů, na kterou mnoho návštěvníků upozorňovalo - prý to houpalo nahoru a dolů jako na velké pružině. Co se týče dřeva - je to dřevo smrkové.  

 

     To, jak se devět dní sestry modlily a jak přišel chudý tesař s oslíkem, se již nedá dokázat ani vyvrátit. Ale fyzikální principy stability schodiště (spíše počáteční nestability) jdou dokázat dobře. Tvrzení, že žádný vědec si s tím neví rady, je nepravdivé. Přispívá však k legendě a k tučnému zisku majitele kaple, tak je nutno to tvrdit.

 

 

Flori@n

 

 

 

 

 

Komentáře (14)add feed
Jako z IKEA : mikin
At to bylo jak to bylo, i takhle z dalky to vypada jako krasna prace, nad kterou treba smeknout........
srpen 20, 2009 04:30
Souhlas : wendy
schodiště je nádhera sama ! A že šikovný byznysman oživuje jakousi legendu - pořád lepší než když supermarket oživuje už 4 roky legendu o tom, že zelené maso je nezávadné, že.
Kostely obecně jsou nádherné stavby, i my nevěrci a agnostici se tam pokocháme a v úžasu postojíme.
Výše a půdorys lodi a bohatost výzdoby má patřičně působit na věřící. Taky působí.
smilies/wink.gif
srpen 20, 2009 08:27
Santa Fé je pohodový malý hlavní městečko s nezaměnitelným hispánským koloritem. : toulavej
Těch pěknejch kostelů tam je víc a mají tam dobře vyřešený parkování v centru parkovacími domy – garážemi v podobě puebel, takže z dálky se nepozná, jestli jde o hotel nebo garáže. Možná, kdyby to viděli naši zelení tzv. aktivisté – ekologové, jako Děti Země a podobné šílené bandy ekoteroristů, třeba by těm parkovacím domům tolik nebránili třeba na sídlištích v Plzni. Jinak, Nové Mexiko má velmi pobožné obyvatele, zejména hispánce, což člověk hned pozná, jen přejede hranice, třeba podle ozdobených křížů u silnic, kde někdo zemřel. Nikde jinde tak vyzdobené pomníčky nenajdete. A mají tam zaručeně pravé rukodělné indiánské suvenýry, žádná Čína a navíc o hodně lacinější, než v turistických centrech . . .
srpen 20, 2009 18:49
qui bono? : b
To je přece patrné ze záběru schodiště a okolního interiéru. Funguje to zřejmě stejně jako u českých zámků vrácených jejich původním majitelům. Dokud byl majitelem stát, objekty chátraly až se rozpadaly, byly v nich vepříny, sklady CO apod. Sotva je dostali potomci původních majitelů, začalo se blýskat na časy a dnes jsou krásné, udržované, veřejnosti přístupné k prohlídkám a leckdy slouží jako kulturní centrum obce.
Škoda, že náš barokně-gotický kostel nevlastní místo církve čiperný soukromý majitel, který by živil atraktivní legendu a ta by živila jeho i údržbu kostela. Takhle se čeká na dotace, granty, fondy, ke každé ziskové akci musí být svolení církve a ta jen tak nesvolí, a tak se za posledních 20 let s úspěchem opravila střecha a dá-li nevímkdo, snad se dožiju i fasády.
srpen 20, 2009 21:31
s temi pomnicky : mura1
jsi mi, toulavej, pripomnel, ze v bulharsku (mozna i jinde, ale ja to videla tam) maji zvyk vyvesovat ma vrata "letacky" s oznamenim, kdy v te rodine kdo umrel. asi se to vztahuje k nejakemu svatku, jako jsou u nas dusicky? nevim, bylo to v lete. nevite nekdo?
srpen 20, 2009 21:34
to schodiště je vskutku nádherné, : Inka
dříve se dělaly takové krásné věci, stavby, nábytek ... dnes je to jen spotřební zboží bez jakékoliv umělecké hodnoty, to je škoda smilies/undecided.gif smilies/undecided.gif smilies/undecided.gifsrpen 20, 2009 22:00
Tohle povídání mi připomnělo jednu moc hezkou povídku od Travena : alena puntíkovaná
V jedné zapadlé mexické vesnici měli malý kostelík. Jako kostelník tam sloužil jeden indián. Jednou mu farář nařídil, aby očistil a opravil sošky svatých, co tam byli. Tak ten indián ty sošky vyndal, omyl, a případně domaloval , kde byly oprýskané barvami, které si den před tím přinesl z městečka. Bylo poledne, tak si rozdělal ohýnek a ohřákl si na něm fazole. A pak si schrupnul. Mezitím tamtudy proběli psi a jak se tam honili, převrhli jednu sošku a ta spadla do ohně. Byla to zrovna soška Panny Marie. Když se ten indián probudil, tak se zděsil, protože sošce mezitím ohořela ruka. Už nebyl čas ohořelé dřebo uříznout a vyřezat druhou ručičku, protože se blížil večer a on musel otevřít kostel. Snažil se panenku Marii strčit nějak do stínu a upravit jí šatečky tak, aby ta ručička nebyla vidět....ale tak jako tak, při pozornějším pohledu to vidět bylo. Pak se najednou přihnala krátká bouřka a jeden blesk praštil přímo do kostela. Sešběhli se vesničané a šli so do kostela podívat - ale kupodivu, k žádné škodě nedošlo. Najednou začaly nějaké ženy křičet "Stal se zázrak, veliký zázrak se stal, Pannna Marie obětovala vlastní ruku, aby zadržela blesk a ochránila kostel!!!" - no z kostela se stalo známé poutní místo a vesnice zbohatla. A indián? Ten mlčel - jednak by mu stejně nikdo nevěřil a druhak je pořád lepší být kostelníkem v bohatém kostele, než v chudém kostelíku jako přřed tím. Nakonec, kdo ví, jestli to všecko nakonec nebyla vůle boží.
srpen 21, 2009 05:15
Můro, : Míša šíša
ty letáčky v Bulharsku (včetně černých mašliček) vyvěšují lidé na vrata po úmrtí člena rodiny, kde je nechávají viset třeba i 2 - 3 roky. Takže není to k žádnému svátku zesnulých apod. Je to taková jejich zvláštní tradice. Viděla jsem i dveře polepené dvanácti úmrtními listy, nu což - jiný kraj, jiný mrav.
srpen 21, 2009 08:55
puntíkovaná, to byla nádhera : toulavej
ten pan Traven uměl ale psát, co . . . a krásně jsi to převyprávěla. Vono se řekne pes, němá tvář, zvíře a jak to dovede zařídit, aby lidi zbohatli :-)))
srpen 21, 2009 08:58
Tak jsem vyhrabala z archívu : Míša šíša

srpen 21, 2009 09:07
ach jo, já se to nenaučím a nenaučím : Míša šíša

srpen 21, 2009 09:11
aha, miso : mura1
na tech "letaccich" se ale pise treba ze umrel pred 5ti (a videla jsem i vic) lety. tak je mozna pravidelne obmenuji?
srpen 21, 2009 09:38
Obměňují, : Míša šíša
po zimě např. v horách jsou ty původní zničené.
srpen 21, 2009 09:53
obyčejný kostelík : strejda vondra
bez tajemné legendy by nikoho moc nezajímal. Lidé touží po tajemnu, nevysvětlitelnu a zajímavých pověstech. Jde tedy o neškodnou lež, která majiteli přináší zisk a lidem pocit, který jim v běžném životě chybí.
květen 13, 2012 21:02
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]