O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JAK JSEM NAŠLA DOMOV BEZDOMOVCI PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 11 červen 2009

Lidi, to snad není možný! Spáchala jsem dobrý skutek zcela proti své vůli... Představte si typický pražský panelák, dvanáct pater, čtyřiadvacet králičích doupat o rozloze 60 m2, v každém jedna rodina, společné schodiště, výtah s nosností pěti panáčků, nástěnka s domovním řádem, na které je puberťáckou rukou dopsáno „domovník řádí" a domovník .

 

 

 

 

 

 

     Doneslo se ke mně, že obyvatelé nedaleké vilové čtvrti nám říkají termiti. Buržousti. Všichni se tu známe. Víme, kdo neustále vrtá, kdo má doma dominantní ženu a čí pes se poblil před vchodem. Na společné chodbě se odehrávají hádky, občas voní svíčková a teď už i smrdí jeden bezdomovec. Tedy smrděl. To máte tak. Když chcete v malém bytě něco přestěhovat, musíte posunout všechno ostatní a dávat sakra bacha, abyste se ve vlastním obýváku nezazdili za živa.

 

 

 

     Tak jsme se nedávno rozhodli koupit nový gauč. Náš stařičký hnědý kamarád byl módním výstřelkem bytového designu už za Husáka. Ten gauč zažil dva pelichající psy, tisíce balíčků čipsů a hodně hodně zadků. Když dorazila nová pohovka, vzdychali jsme nadšením. Obývák se proměnil v rytířský sál a náš prašivý veterán putoval z bytu. Neopouštěj staré věci pro nové..." zazněla mi v hlavě písnička od Svěráka a Uhlíře. „I když barva šediví a prýská..."  Achjo, chudák gauč. "Byly kdysi lesklé, byly chromové..."  Vzpomněla jsem si, jak jsem na našem gauči metala veletoče jako šestiletá holka. „A teď se jim na smetišti stýská."

 

 

     Záběr na opuštěný gauč zavalený odpadky - zamáčkla jsem slzu a rozhodla se: "Stát! Zadržte! My si ten gauč necháme, postavte ho tady přede dveřmi. Díky." Stěhováci zmizeli a moje prašivá pohovka zůstala před bytem. Co teď? Do bytu se nevejde. Dohodli jsme se, že gauč na pár dnů postavíme nenápadně pod společné schodiště ke vchodovým dveřím do paneláku a zatím vymyslíme, kam s ním dál. Stalo se.

 

 

     Abychom nedráždili sousedy zneužíváním společných prostor, vytiskla jsem na počítači A4 ceduli: „Toto je jen dočasné řešení, do několika dnů odklidíme. Francová." a nalepila jí na opěradlo gauče.

 

     Když jsem se druhý den táhla v deset večer z práce, potkala jsem u metra sousedku. Neodpověděla na pozdrav. Puberťák Honza, který vycházel z našeho vchodu, kroutil hlavou a huhlal: "Tak to je teda fakt hustý! To je hustý!" a zmizel ve tmě. Vstoupila jsem do baráku a ucítila smrad. Chodbou se neslo hlasité chrápání. Rozsvítila jsem a hrozně se lekla. Na našem gauči ležel bezdomovec, ze žraločí boty mu koukaly černé prsty a palcem u ruky ucpával hrdlo prázdné flašky od Tuzemáku. Cedule s nápisem: "Toto je jen dočasné řešení, do několika dnů odklidíme. Francová" nad jeho nohama byla už jen komickou souhrou okolností. 

 

     Zůstal celý víkend. Pod gaučem se nashromáždila spousta igelitek s nejasným obsahem a tenhle životní trosečník spal a spal a spal. A já nespala a nespala a přemýšlela, jestli ho mám jít vzbudit a vyhnat chudáka na mráz, nebo ho odnést spícího k popelnicím. A když jsem se rozhodla ho vypudit verbálně, tak se oteplilo a náš družstevní bezdomovec zmizel i gaučem někam do přírody.

 

      Tak jen doufám, že to není jen „dočasné řešení".

 

Renata Francová,

"blog IDNES"

 

 

Pozn. red.: Renata Francová zvítězila v anketě Blogerka roku.

                     Gratulujeme!

 

 

 

Komentáře (10)add feed
tak to se tedy fakt povedlo... : květuše
můžeš jen doufat, že se s příchodem chladných dnů nenastěhuje zpátky smilies/wink.gif
červen 12, 2009 02:05
... : katka*
ani se nedivím, že s tebou sousedi nemluvili...
doufej, že nenajde cestu zpátky.
červen 12, 2009 06:37
jé : kordulinka
moc hezky napsaný, takový to "kam s ním?" a z bezdomovce je najednou gaučodomec!
červen 12, 2009 07:00
... : mia
moc hezký fejeton. smilies/cheesy.gif Humorně napsané.A tentokrát já,která se tu občas rozohní,beru toto s nadhledem.
červen 12, 2009 08:01
... : mia
jinak ještě ge gaučí-moji příbuzní říkají,že člověk po padesátce by měl každý týden vyhodit jednu věc,aby pozůstalí neměli tolik práce s vyklízením smilies/grin.gif když jsem to řekla ségře tak ta s humorem pravila no od nich to sedí,ti aby tu byli do stovky než tímhle tempem zlikvidují to co mají v bytě smilies/grin.gif jak jste na tom Vy s přebytečnými věcmi?
červen 12, 2009 09:16
no do takové situace se může dostat každý z nás : Inka
bez vlastního přičinění. Když jsem před více než dvěma lety začala stavět baráček, tak jsem si najala solidní firmu, ozkoušenou co postavila baráček i mému ex a vše mu kalapalo bezproblémově. Firma začala sice o měsíc později, ale hned na můj neoplocený pozemek dali úděsnou buňku a do ní se nastěhoval pan Doležal, který to měl celé organizovat, byl prý synem architekta a zřejmě spal na projektové dokumentaci od mala, takže to měl prostě všechno nejen v hlavě ale i v malíku, jak mi sám sdělil. Hned první den si se mnou chtěl potykat, pak si ode mně chtěl půjčit peníze, druhý den mobil a třetí den jsem ho musela odkázat do patřičných mezí. Ten si posléze dovedl takového hodného pána na pomoc nevím s čím, protože na stavbě nepracoval, ale bydleli oba v buňce. Měli najaté dělníky z Mostu (půlka byli cigoši a půlka propuštění vězni). Když jsem tu svološ poprvé uviděla, volala jsem do firmy co to má znamenat?!?! A bylo mi sděleno, ať se neznepokojuji, že ten pan Doležal dluží oné dotyčné firmě nějaké peníze, nemohou je z něj dostat, tak si to na mém baráku odmakává. Bylo to peklo v řetězech, postavili hrubou stavbu tak že dva dělali a osm jich na ně koukalo, já platila naštěstí za odvedenou práci, takže mi to bylo šumák kolik jich to dělá. Denně jsem tam jezdila na kontrolu tak mi pan Doležal po týdnu doporučil, at jezdím méně častěji, tak jsem ho upozornila, že majitelem jsem tady já a mohu si tudíž dělat co chci a stejně tak i přijíždět a odjíždět kdy uznám za vhodné. Také mě nutil pít kafe které mi udělal, at jsem chtěla či nechtěla s čím naprosto nepochodil, tak byl pak uražený. V době kdy jsem měla vylitou základovou desku mi chtěl kopat zavlažování, chtěl mi posouvat okna jinam než byly na výkresech.... zatímco jsem po něm chtěla já, bylo neschůdné a nespolupracoval ..., moc mluvil, byl nějakým léčitelem, ....upřímně nevím co to bylo za existenci, ale byl do děs, byl mi čím dál tím odpornější....nicméně se mu zde v buňce u lesa žilo velmi dobře. Dál už jsem to psychicky nemohla unést a požádala onu dotyčnou firmu, ať si ty lidi okamžitě odvolají, že už je tu nechci, vyvrcholilo to tím, že sem za nimi začala jezdit nějaká ruská mafie a zřejmě na nich vymáhali peníze co jim dlužil, pan Doležal byl pak od nich několikrát zmácený .....
A tak k mé velké radosti a další velké starosti kdo bude dál na baráčku pokračovat ho firma vyhodila. Leč k mému zděščení pan Doležal zůstal i nadále bydlet ještě s tím druhým v buňce na pozemku. Měli tam lednici, mikrovlnku, rychlovarku, televizi, notebook a nežilo se jim asi nijak špatně, já platila elektriku a vodu .... Ukrajinská mafie zintenzivnila návštěvy na obden a pan Doležal byl nucen chca nechca se po měsíci odstěhovat, leč zanechal mi tam toho druhého. Byl to hodný člověk, mluvila jsem s ním několikrát, aby se odstěhoval, vždy mi to slíbil a nic, pak vždy kdy jsem měla přijet odešel pryč a vracel se v noci, aby mě nepotkal. Nabídla jsem mu, že ho někam odvezu a odstěhuji, ale zase nic po dalším měsíci mi došla trpělivost a když jsem tak jednou přijela, odvrtala jsem zámek, vystěhovala všechnu špínu a dala novou vložku v domění, jak jsem tomu učinila razantní přítrž. Druhý den byla vožka od něho zase převrtaná a bydlel tam vesele dál. Požádala jsem firmu at si tu buňku okamžitě odstěhují a tak se i stalo. Ještě měsíc tam byli nájezdy cikánů z Mostu, kteří hledali pana Doležala a chtěli zaplatit a též i ruské mafie, pak se všechno uklidnilo a mohli jsme pokačovat na stavbě.
červen 12, 2009 09:29
br. : kordulinka
Inko, no to je úděsný! to jsou krásný zážitky, co? smilies/cheesy.gif
jestli pak nemáš v betonu nějakej doplněk? třeba pana Doležala????
červen 12, 2009 13:20
... : bb
kordulinko :-))))
červen 12, 2009 13:35
ne to nemám, : Inka
když odcházel tak už se nebetonovalo smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif a navíc já to každý den kontrolovala smilies/wink.gif smilies/wink.gif smilies/wink.gif, také jsem chvíli bojovala s takovou tou lidskostí, ale pak jsem se tomu musela postavit čelem zrovna tak jako já byli i oni dospělí lidé co si zvolili jak budou žít svůj život.
červen 12, 2009 14:49
... : Mikin
Ten spici bezdomovec vypada jako Saddam na tomto videu:
http://www.youtube.com/watch?v=GGyPH-7IPk4

červen 13, 2009 04:23
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]