O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

SESTRA "NA ZABITÍ" PDF Tisk E-mail
Středa, 29 duben 2009

 Dobry den, je mi 22 let a studuji na VŠ. Když nemám zkouškové období, tak pracuji při studiu. Naše maminka je samoživitelka, je jí 63 let (vychovala mé dva bratry, sestru a mě) a stále pracuje. Jeden bratr dělá architekturu, je velmi nadaný, další už vysokou vystudoval,  má krásnou rodinu a práci, žije už jinde. Máme ale velký problém s naší nejstarší sestrou, které je nyní 34 let.

 

 

 

 

 

    Celý život byla zvyklá, že bydlela u někoho apod. Vydělávala si vždy jen na sebe a starala se jen o sebe, nikdy nikomu nepomohla, ovšem když byla v tíživé životní situaci, vždy jí rodina pomohla. V roce 2007 se vrátila z ciziny a žila doma sedm měsíců. Podotýkám, že má vysokou školu "MBA" MASTER OF BUSINESS, velice lukrativní titul mezinárodně uznávaný. Ale sestra bohužel za tu dobu nepřispěla na rodinný rozpočet ani korunu. Na nic, ani na své jídlo...

 

     Žijeme v podnájmu a náklady na bydlení nejsou malé, navíc mladší bratr teď studuje v zahraničí, tudíž náklady na jeho studium jsou dost velké. Sestra měla svůj byt, ale nakonec ho prodala - za 2 milióny korun. Poté odjela, ani nám nic neřekla, ani nepřispěla nějakou částkou na domácnost, prostě nic. A po deseti měsících se ale klidně vrátila, zcela bez peněz a opět vegetuje v naší domácnosti - už přes tři měsíce. Chudák máma je z toho špatná, protože tohle si nemůže dovolit,  jen tak živit dalšího.

 

     Zkusil jsem vše - ale se sestrou prostě nehnu. Nevím, jak to řešit, nemůžeme jí přeci vyhodit kufry před byt, má trvalou adresu u nás, ale naše náklady na domácnost se zvýšily minimálně o 25%. Bohužel, je absolutně sebestředná a nic s ní nehne.  Nic nedělá, každý den spí do jedné odpoledne. Opravdu už nevím, jak to máme řešit. Ona si prostě práci hledat nechce, tenhle stav jí vyhovuje.

 

     Budu rád, když mi poradíte - snad máte někdo podobné zkušenosti, nebo budete vědět radu, jak tohle vyřešit, aby se máma už netrápila a my neživili línou sestru, která jen citově vydírá mámu...

 

Honza

 

 

 

Komentáře (13)add feed
vyhodit nic jiného nepomůže : Inka
léčba šokem
duben 29, 2009 21:30
myslim : Polarka
ze by mela zasahnout maminka. Dospela zena zijici z matciny podpory, to je dost hruza..Maminka by mela stanovit kolik ma mesicne platit na jidlo, bydleni, pradlo a ostatni vydaje. Ja vim, ono se to lehce rekne, hur udela. Ale promluvit si s ni musi maminka, ty jsi "jenom" sestra. A kdyz odmitne....at se odstehuje. To bych dala jako podminku. Jestli to maminka dokaze.
duben 29, 2009 23:58
Honzo, to chce tvrde srdce a podminku : Alena P-H
bud prispivas tolik a tolik(najem, platby kolem bytu, jidlo) nebo od zitrka nemas ani rodinu ani byt - a to na tak dlouho, nez se ti v hlave rozsviti a nezacnes byt doopravdy clen rodiny, ne jenom vyzirka.
Pro maminku to bude tezke - ale tomuhle se rika tvrda laska. Je to vlastne i pro dobro tve sestry. Jednou se musi naucit byt samostatna, protoze maminka uz to dlouho neutahne. V 63 by mela mit pravo na odpocinek a podporu rodiny. Drzim palce Honzo.
duben 30, 2009 02:44
jezisi Honzo sorry : Polarka
neminila jsem ti dat rychlej sex change....ja si nevsimla kdo to pise a nejak jsem predpokladala ze holkasmilies/smiley.gif
duben 30, 2009 03:17
Vyhodit kufry před by nemůžete : NČ
ale jestli se vám kvůli ní zvýšily náklady o 25%, tak si je zase snižte. Neživte, neperte, koupelnu zamykejte. Teda samože, pokud se nedokážete dohodnout.
Bacha taky na její možný dluhy a s tim souvisící potenciální exekuce na všechno, co máte doma!
duben 30, 2009 08:35
To není obvyklé chování nejstarších z více dětí. : Milan
Ale je to typické spíše pro childreesinglewoman, čili singlZmrdici, jak je vtipně a výstižně popisuje dFens.
duben 30, 2009 09:57
... : kordulinka
něco s ní hnout přece musí! A ví ona vůbec, že je nějakej problém? nebo to cítíš jen Ty a ona ani netuší, že není cosi v pořádku? Hlavně musí o problému vědět, takže jí to musíte říct, nejlepší by bylo, kdyby to řekla maminka, ale pokud na to nemá dostatek sil, tak to budeš muset zřejmě říct Ty. Pokud nepochopí, pak bohužel asi nezbyde nic jiného, než
neplatíš - nejez, neplatíš - nebydli,....asi to jinak nepůjde! Arogance některých lidí je prostě nepochopitelná! držím palečky a napiš jak to dopadlo!!!
duben 30, 2009 10:50
no : Wendy Dvořanda
opravdu - tady máš vypsaný náklady za byt a za stravu - zaplať. Nezaplatíš?? Odhlásit z trvalého pobytu, vyměnit fabku a sbalit kufry. Tohle je sprostý využívání rodiny!
duben 30, 2009 11:32
BOHUŽEL, oni jí nemůžou zamknout, vyhodit - : ivanka
je tam stejným právem, jako ostatní sourozenci - má tam legální trvalý pobyt - tedy, podle všeho - maminka ji asi, když byla v zahraničí, neodhlásila...
Tak jedině všechno před ní doma zamykat, nic jí nedat k používání zadarmo. Bude to těžké, mamince to asi bude rvát srdce... ale musíš to dokázat - Vezmi si na pomoc i toho staršího bráchu, co je už mimo..
duben 30, 2009 11:47
A má tam ten trvalý pobyt nebo ne? : Vodoměrka
Když měla svůj vlastní byt, tak nejspíš měla trvalý pobyt hlášený tam? No každopádně bych po ní ty peníze chtěla, když se neživí sama, tak ať za servis platí... ale jestli je zvyklá, že to tak bylo vždycky a je a maminka neřekne ani ťuk, tak bych se moc nedivila... někdo je prostě takový buran nebo sobec nebo naiva, že mu to nedojde... v tomto případě jde o vyčůranost... jak se to říká? Kdo nepracuje, ať nejí!
duben 30, 2009 11:53
Honzo, : bb
píšeš, že bydlíte v podnájmu, nejspíš ale myslíš pronájem. Podnájem bývá krátkodobý pronájem, většinou s velmi krátkou výpovědní lhůtou, často bez písemné smlouvy. Pokud bydlíte v klasickém pronájmu, tj. máte pronajatý byt, tak je podstatné, kdo si ten byt pronajal.
Ten, kdo si pronajal byt, určuje, kdo s ním v tom bytě bude bydlet. Pokud si byt pronajala maminka a vaše dospělá svéprávná sestra v nájemní smlouvě nikde nefiguruje, není vůbec povinností vaší matky ji v bytě strpět !
Postupovala bych být maminkou a tebou tak, že bych udělala rodinnou poradu a domluvila, kolik času jsme ochotni ještě sestře poskytnout s tím, že to bude opět zdarma, protože když nepřispěla doteď ani korunu, těžko se polepší. Dala bych max. týden - vzhledem k už minulým neúspěšným pokusům o řešení. Pak bych počkala, až budeme doma všichni tři (nebo kolik vás doma bydlí) a zkusila sestře naposled vysvětlit, že to sami nezvládnete. A že pokud do týdne nesloží peníze co dluží a zálohu na další pobyt (podíl na nájmu, energiích, na jídle, pojistkách atd.), tak že si musí sbalit věci a odejít - okamžitě. Pokud to neudělá, sbalíme jí sami, vyměníme zámek ve dveřích, takže se do bytu už nedostane a každý její pokus o vniknutí od té chvíle bude pokusem o vloupání - protože v tom bytě nemá co dělat. Kufry odvezeme a uložíme do úschovny zavazadel, o čemž jí pošleme info smskou včetně informace, kde a kdy jí můžeme předat klíček - například na chodníku před domem apod. Rozhodně ne v bytě, rozhodně ji nezvat dál, mohla by vzteky udělat scénu nebo něco poškodit.
No a až to bude za vámi, tak si rozmyslet, zda vůbec byste do budoucna chtěli, aby s vámi trvale bydlela hodně dospělá sestra. Když ne, tak ne (já bych tedy ne:-) , tak ať si ledá bydlení jinde, platit bude muset každopádně tam i tam. Kdyby vám nevadilo vzít ji zpět, tak...tak si to dobře rozmyslete, protože se časem vrátí k minulému chování a maminka už nebude mít sílu celou tu kalvárii zopakovat :-) Kdyby ale přece ano, tak pokusy sestry o změnu, které určitě udělá a doprovodí je pláčem, prosbami a sliby, bych neodmítla, ale jako podmínku bych dala zaplacení toho co dluží. Nepřistoupila bych - u 34 leté dospělé s prominutím kozy :-) - na splátky apod. A předem, zálohově, by musela platit na každý další měsíc.
Jiné cesty asi není, nenapadá mě. Ale nejdřív zkontrolujte ty nájemní smlouvy, ať víte jistě, že tam není uvedená. Když nebude, tak šup pryč.
duben 30, 2009 14:53
Maminka to zřejmě nezvládne. : Dáša
Myslím, že maminka to nezvládne. Maminka je většinou člověk, který to vidí, ale snaží se , aby byl klid a odpouští. Jediná cesta je spočítat provozní náklady včetně nákladů na stravování, rozdělit počtem lidí a skládat se. Sestře se prostě oznámí její částka s tím, že v případě, že nebude platit, budou ji věci vystěhovány. Pokud se týče stravování, tam je to jednoznačné - nepracuješ, nepřispíváš, nejíš. A tohle jsou věci, které zvládne jen málo matek. Říct dítěti nejez, není to tvoje. Proto si musíte vzít setru bokem bez maminky, třeba se s někým domluvit, aby mamku pozval k nim a řešit to sami. A potom mamince sdělit výsledek. Peníze na cokoliv nebude dávat sestra matce, ale někomu z vás a je nutné hlídat, aby je maminka nedávala sestře. Když nepracuje, je to její věc, ale platit musí.
květen 01, 2009 13:58
Je to tak : Magdalenka
Ahoj, Honzo,

nejdřív bych promluvila s matkou a řekla jí, že beru jako křivdu, že já studuju, chodím pracovat a přispívám na domácnost a sestra ne. Možná se dovíš něco, co ti pomůže se v situaci lépe zorientovat, co je zatím tabu. Tvá matka může mít reálný důvod, proč se o dceru teď stará jako o malou holku. Na to bych se jí určitě zeptala. Pokud je z této situace ona sama nešťastna a nechce v tom pokračovat, znamená to nepříjemnosti a konflikty, které je třeba zvládnout a připravit se na ně, odkázala bych ji třeba na rady výše zmíněné. Pokud v tom pokračovat chce a mně by to nevyhovovalo, přemýšlela bych, zda se můžu sama osamostatnit a nechat je v tom, at se plácají, jak umí. A pokud bych nemohla, počkala bych, až na to budu mít. Poradit se dá jen někomu, kdo chce slyšet i jiné názory a udělat změnu v životě je pro starší ženu dost těžké. Pokud chce pouze politovat, pak je to spíš psychologická podpora a terapie. Pokud se domníváš, že to máma prostě nezvládá a měla by, je to běh na dlouho trať pro vás všechny. Nemáš to lehké. Každopádně ty máš možnost i právo se se svou sestrou rozejít, pokud ji považuješ za příživníka, který ničí vaši rodinu. Měl bys jí to taky v klidu říct a naléhat na odpověď, jak svůj život hodlá řešit, že žije i na tvůj úkor.
květen 01, 2009 22:15
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]