TRVALÝ POBYT - PŘIHLÁŠENÝ ZMIZEL |
|
|
|
Úterý, 05 květen 2009 |
Dobrý den, prosím vás o radu. Udělala jsem asi velkou chybu, neboť jsem přihlásila svého přítele k trvalému pobytu. Mám družstevní byt. Po přihlášení se můj přítel odstěhoval a já zjistila, že má velké dluhy. Nechce se ale nyní z mého bytu odhlásit, nereaguje. Budu moc vděčná za radu.. - zda mám vůbec nějakou možnost zrušit jeho pobyt bez něj. Děkuji, Šušňa
ODPOVĚĎ: Pokud bude mít přítel nahlášeno trvalé bydliště v bytě u přítelkyně, VŽDY může dojít k tomu, že exekutor vstoupí do bytu (i bez přítomnosti majitelky či dlužníka) za přítomnosti policie a zajistí nalezený majetek. V tomto případě se k již vzniklému dluhu připočítávají náklady za zámečníka, stěhování, skladování a oceňování věcí a samožřejmě následné náklady prodeje. Pokud by mezi zabavenými věcmi byly také věci tazatelky - tato by musela prokázat tzv. vylučovací žalobou u přísl. soudu, že věci jsou její a mají být z exekuce vyloučeny.
Z vlastní zkušenosti však vím, že k tomuto kroku (tedy k provedení mobilární exekuce - zabavení věcí) exekutoři přistupují až v krajním případě, neboť často výsledná hodnota zabavených věcí nepokryje vzniklé náklady exekutora s tím spojené. Dokonce - i pokud přítel nebude mít u tazatelky trvalé bydliště, ale bude tam bydlet a mít doručovací adresu i tak jej může navštívit vykonavatel soudního exekutora (pokud mu bude tato adresa známa). Záleží však na konkrétním exekutorovi - neboť je to on, kdo rozhoduje, jaký způsob je nejefektivnější k vymožení pohledávky a také na výši dluhu. Vzhledem k dnešní době jsou vaše obavy víc než pochopitelné. Rozhodně to chce věci řešit ihned a nenechávat je "spát". Takže úprkem ho běžet zase odhlásit, jste majitelka bytu.
právník
|