O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

VELIKONOCE PDF Tisk E-mail
Neděle, 05 duben 2009

Pašijový týden, zvaný též svatý týden, je poslední týden před Velikonocemi. Začíná Květnou nedělí a končí Velikonočním pondělím. Každý den má přitom svůj název. Pondělí se nazývá modré, úterý šedivé. Důležitější jsou ale následující dny. Škaredá středa odkazuje na zradu Jidáše. Podle tradice se lidé ten den nesmí škaredit, tedy mračit - jinak jim to zůstane po celý rok.

 

 

 

 

 

 

 

 

     Následuje Zelený čtvrtek s tradicí, že se má v ten den jíst jen zelené jídlo, např. špenát, hrách, zelí apod. Tato tradice je už zmiňována v Německu od 12. století. Velký pátek je dnem smutku - připomíná smrt Ježíše. V tento den se hrály tzv. pašijové hry, které připomínaly události posledních dnů Krista. Často byly doprovázeny procesím.

 

     Lidé věřili v magické účinky Velkého pátku. Proto se chodili mýt k potoku, aby ochránili své zdraví. O tomto zvyku je napsáno např. i v Babičce B. Němcové. Název "Bílá sobota" se odvozuje od bílého oděvu pohanů přešlých ke křesťanství. Bývala ve znamení příprav na vzkříšení. Uklízela se stavení. Před kostelem se zakládal oheň, kam nosili lidé své dříví, aby jim ho farář posvětil. V neděli, Boží hod velikonoční, se v kostelech světily pokrmy - mazanec, beránek, vejce. Slaví se zmrtvýchvstání Ježíše.

 

     Naopak velikonoční pondělí není církevní svátek. Z hlediska lidových tradic jde ale o vyvrcholení velikonočních svátků. Nejznámější zvyk je pomlázka. O mrskání pocházejí první zmínky ze 14. století a ne vždy šlo jen o vyšlehání dívek. Někde se ustálily zvyky, že se v pondělí mrskají dívky a v úterý zase chlapci. Na Moravě se v některých regionech doplňuje mrskání i poléváním vodou. K pondělí patří i kraslice jako odměna při koledování.

 

 

Flori@n

 

 

 

 

Komentáře (9)add feed
pohled varhanice : Iris
na Zelený čtvrtek krátce po začátku mše spustím varhany naplno tak, že je to slyšet po celém náměstí. Zároveň se zvoní na velké kostelní zvony - ty pak "odlétnou" do Říma. A pak už je jen ticho. Nehraje se, nezvoní se.
Velký pátek je mimochodem také dnem přísného půstu.
O Bílou sobotu večer se zapálí před kostelem paškál - velká svíce, od ní si věřící připalují dlouhé bílé tenké svíčky, které pak zapalují jeden druhému a vnášejí je do kostela - v kostele je tma a světlo se do něj přináší.Také i proto možná bílá? Mše začíná naopak potichu, bez hraní, jen se čte spousta textů - ale v určitou chvíli se varhany rozezní tak, že to zase vzbudí celé město a od té doby se už jen hraje a zpívá. Velikonoční Aleluja je moc hezká melodie.
Boží hod Velikonoční je největší církevní svátek - Ježíš opravdu vstal z mrtvých, aleluja - se zpívá - a má to svoje zvláštní kouzlo. Celé to mysterium Velikonoc je jiné, než je třeba kouzlo Vánoc. Ale je zvláštně tajemné, uschované, určené jen zasvěceným nebo zúčastněným. A pro varhanici nevšední a také složité a těžké.
Na Velikonoční pondělí není žádná povinnost ke kostelu - mám volno. smilies/wink.gif

Mimochodem, už postní neděle předcházející té dnešní - Květné - mají svoje zvláštní názvy. Musela bych vytáhnout kalendář, ty názvy jsou zajímavé.
duben 06, 2009 01:41
jazykový koutek : alena puntíkovaná
pomlázka...pochází od slovesa P O M L A D I T I . Je to starý slovenský zvyk, šlehání žen a dívek mladými vrbovými proutky, aby jejich jarní síla přešla do žen a dívek a tyto byly pak následující rok mladé, zdravé a hlavně plodné. Někteří naši burani si tuto celkem krásnou tradici vysvětlují tak, že tento den jest možno drahé polovičky beztrestně zmlátit. Není tomu tak.
duben 06, 2009 05:20
oprava SLOVANSKÝ : alena puntíkovaná
nikoli slovenský
duben 06, 2009 05:21
pro přítomné pány zdůrazňuji: : alena puntíkovaná
P O M L A D I T I !!!! nikoli POMLÁTITI smilies/wink.gif
duben 06, 2009 08:01
Alen : Iris
pomlátit a zapít smilies/smiley.gif smilies/smiley.gif
Já to osobně nesnáším, vždycky jsem se schovávala, ne kvůli bolesti ze šlehání, ale kvůli strašně trapnému pocitu ponížení nebo čeho.Měla jsem výskat a utíkat, ale já to nedokázala, nastrčila jsem příslušné partie a celá rudá s pohledem upřeným do země to přetrpěla.Ale už mě nikdo nemlátí - ani nemladí smilies/undecided.gif Ahoj
duben 06, 2009 13:39
něco k Zelenému čtvrtku : laco
Mnoho lidí se domnívá, že název zelený je podle starší tradice spojen s užitím zelených liturgických rouch a nebo že se musí v tento den jíst špenát, ale odůvodnění je jiné.

Pan biskup Václav Malý odpovídá: "Jíst špenát na Zelený čtvrtek je lidovým zvykem, který s duchovním obsahem Velikonoc vůbec nesouvisí. Název Zelený čtvrtek vznikl přesmyčkou původního německého názvu Greindonnerstag (lkavý čtvrtek) na Gründonnerstag (Zelený čtvrtek)."


duben 06, 2009 14:04
Zajímavé... : Vodoměrka
modré pondělí jsem znala, ale šedivé úterý neee... ty ostatní potom zase jooo... smilies/wink.gif smilies/wink.gif
Zase jsem o něco chytřejší... smilies/wink.gif
duben 06, 2009 15:12
ty neděle postní : Iris
jsou takto: 1. Černá neděle - invocavit
2. Pražná neděle - reminiscere
3. Kýchavá neděle - oculi
4. Družebná neděle - laetare
5. Smrtná neděle - judica
6. Květná neděle - palmarum

Zajímavé názvy, výklad se dá určitě sehnat.


duben 06, 2009 17:00
no já jsem si pomlázku jako mladá : Inka
vždy užila, nejen, že jsem klukům utíkala přes ploty, lila na ně vodu kýblem z okna, ale zamíchala jsem jim čerstvá malovaná vajíčka mezi vařená a oni se jim pak v kapse rozmáčkli, no dělala jsem spoutu vylomenin, jezdili k nám leta. Jsem ráda, že jsem se odstěhovala jezdili by snad dodnes smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif a odpoledne jsme pak vařená pojídali hromadně v klubovně smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif a zapíjeli šampusem, fuj to mi pak bylo špatně ... leta jsem pak nejedla vejce na tvrdo a nepila šampus smilies/undecided.gif smilies/undecided.gif smilies/undecided.gif

duben 06, 2009 20:58
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]