O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ÚPLATKY? JASNAČKA! PDF Tisk E-mail
Úterý, 17 březen 2009

 Také jste přesvědčeni, že je plno oblastí našeho života, které se prostě "bez úplatku neobejdou"? Je mi z toho dost úzko, ale jak jsem tak v posledních dnech „dal řeč", plno známých se mi téměř vysmálo, jak jsem naivní... Na závažnější operace jsou prý přímo ceníky, o výši jednotlivých částek se prý dokonce víceméně přesně ví.

 

 

 

 

      Konkrétně - za kyčelní kloub je prý suma deset tisíc.

 

     Stejně tak prý se dávají konkrétní sumy (snad 10 - 15%) z celkové částky za sehnání většího „kšeftu" - plus nějaké to další "hmotné plnění". (Co bych tak uvedl, abych naopak sebe neuvedl do nebezpečí?) OK - dejme tomu, že například seženu pro nějakou firmu, která se zabývá zateplováním domů větší zakázku, případně dohodím větší objekt firmě, která rekonstruuje ústřední topení, také jsou velké zakázky týkající se výměny starých oken za plastová, případně opravu střech panelových domů... atd. atd. (Například jsem-li člen samosprávy nějakého toho bytového družstva, atd.)

    

     Prý je to totálně neprokazatelné a při tom zcela jednoznačné. (A - nejedná se o žádné "malé domů", jsou to velké částky - však se také výsledně jedná o velké částky pro dotyčné firmy...)

 

Myslíte, že je to opravdu tak?

Že to nejde uhlídat?

Případně:

že lidé, v oněch domech bydlící,

to opravdu (tomu někomu) zaplatí?

 

flori@n

 

 

Komentáře (357)add feed
No to je jasná jasnačka flori@ne. : strejda
Já bych uvedl ještě jiný příklad. A nemusím si vymýšlet. Prodej domů obce (města) určité firmě. A to firmě, která má i následný podnikatelský záměr, pro který ten kšeft vlastně dělala. Vystěhování a přestěhování určitých lidí z určitých lokalit do zakoupených domů. Na dotaz, proč se to prodalo právě této firmě a ne místní, která se o domy dokáže postarat z vybraných nájmů, bylo odpovězeno, že zmíněná firma nabídla větší peníz a tím pádem byla i vítězem.
Zda v tom větším penízi byla i malá domů v podobě nějakého procenta, to by musel prokázat vyšetřující a nestranný orgán. Nikoli mafie.
Jak to tak sleduju, dokonce bych řekl, a tím si tu i patřičně zavařím a je mi to úplně fuk, že i tohle bývá častou motivací pro mnohé, kteří se derou do stran a následně na kandidátní listiny. Oponent optimista namítne "...co tu zase hudráš, vrať se do hrobu. Dělají se přece výběrová řízení a je to průhledná jasnačka" a já, pesimista s mnoha argumenty, namítnu "kde to žiješ, kámo..."
březen 17, 2009 00:24
u nás se dělá rekonstrukce paneláku : maja
a přesně to, co píšeš, se děje. Dva členové samosprávy, co to zařizují budou mít "po starostech". A to na úkor hodně chudých obyvatel. U nás je dost mladých, teď mimo práce a do toho tohle. Hold si chtějí taky "přivydělat"
březen 17, 2009 07:07
Jsme Společenství vlastníků byt. jednotek, vyměňovali jsme okna ve společných prostorách za plastová. : Myška
A pan předseda výboru si jako z udělání zcela náhodou v té době okna měnil taky. Ale všechno je papírově v pořádku. Jó, kdo holt umí, ten umí, a my ostatní čumíme.
březen 17, 2009 07:32
... : Pepička
Prodávala jsem plastová okna a bylo normální, když mi takový předseda výboru společenství řekl: co za to, když tu zakázku dostanete? A ve veřejných zakázkách firma neměla šanci - neuplácela.
březen 17, 2009 08:04
na hru musí být dva, : Inka kuk
pokud jeden nehraje ani ten druhý nemůže. Já úplatky nedávám, ale dáváme provizi 5% za dohození kšeftu buď na papír jako zprostředkovatelskou provizi nebo pokud chce něco stavebního udělat, tak mu v té částce dáme pak slevu na práci u něj. Možná by stálo za to zjistit, zda ti předsedové družstva neberou provizi z obou dvou stran jak od nájemníků tak od firmy na okna??? I to je víc než pravděpodobné. Protože v dnešní době o firmy není nouze a pokud někdo žádá provizi, obrátím se na někoho korektnějšího, kterého budu platit pouze za práci, kterou udělá. Zkus sehnat jinou firmu, nebude to probém, něco shnilého v našem státě je v lidech co chtějí vydělat za nic a pak i v těch co jim to žerou.
březen 17, 2009 08:05
Tak, tak - společenství vlastníků. : mamča
U nás se měnila okna v celém domě (věžák - 80 bytů), lino a dlažba ve společných prostorách, malovalo se a zateplovala fasáda. Úplně náhodou si ve stejnou dobu všichni tři členové představenstva koupili uvolněné byty po nájemnících (cca za 2 milióny každý).
Možná je to jen shoda náhod, a já všude vidím bubáky, ale o 10ti % "provizích" něco málo vím.

březen 17, 2009 08:09
... : Pepička
Na druhou stranu vím, že většinou nikdo z paneláků samosprávu dělat nechce. Všichni ví, jak by se to mělo dělat správně, ale když jsou osloveni, aby to vzali do vlastních rukou, tak nikdy nikdo nemá čas.
březen 17, 2009 08:13
O nemocích a nemocnicích nevím nic z vlastní zkušenosti : wendy
naštěstí, jen tu budovu míjím, ale ledacos se člověk dozví...
Co se členů samospráv a SBJ dotýče, jsem v představenstvu taky, ale já se do tohodle světa a kšeftování nějak nehodím. Nemám z toho lautr nic a pan předseda taky ne. Jsme asi výstavní blbci.
smilies/wink.gif
březen 17, 2009 09:02
strejdo : mia
Jsem ráda,že ses zase objevil.Tak hezký den nejen Tobě smilies/wink.gif
březen 17, 2009 09:03
... : Sandra
Tak aby to tu nevypadalo tak ponuře, tak já mám zkušenost dobrou- obě naše děti byly na závažných operacích, pokaždé se jim věnoval skutečný expert, dostaly maximální péči a nikdo ani nenaznačoval, že by se od nás očekávalo, že přihrajeme něco v obálčičce.
Jestli to náhodou s těmi platbami za operace není jak v Básníkách, kde maminka měla připravených v obálce 5 tisíc, protože slyšela, že prý za žlučník berou 5 tisíc...
březen 17, 2009 09:24
Tak si to tu čtu a zírám. : Petr Pan
Znamená to, že na ty vych*ánky nic neexistuje? že to tedy prostě musíme všichni přijmout za dané? U nás se budou okna dělat právě teď, 48 bytů a společné prostory, malovat, taky vchody do obou domů.
To jako když si někdo za vyřízení pár papírů přijde k takovým penězům je nutno sklapnout a držet hubu? U nás to jsou placené funkce, sice nic moc, ale ta práce taky je jen "nic moc". Ale takové sumy, to už je o zdravý rozum! To se to nedá nijak zjistit?
březen 17, 2009 09:24
Sandro, : Petr Pan
ono to asi v tom zdravotnictví nebude úplně všude, věřím, že je hodně doktorů, kteří jsou víc než slušní a seriózní, takže ty úplatky berou asi opravdu jen někteří.
březen 17, 2009 09:29
úplatková fraška - aneb jakou jsem udělala chybu... : d@niela
Když byl můj kluk malej, trpěl hodně na laryngitidy. Kdo neví, co to je, a jeho dětem se to vyhlo = blaženej člověk.
To je zánět oné dejchací roury, a protože v dětském tělíčku je úzká, tak při jejím zanícení se zúžuje a zúžuje a zúžuje... až se dítko může lehce udusit. Průvodní projev: šílený neustálý drásavý kašel.
Mj. mi doporučili nějakého opravdového specialistu, ke kterému se člověk jen tak lehce nedostal. Ale jak se říká, líná huba holé neštěstí, vyhrabala jsem doma ještě nějakou tu fajnovou láhev, co mi zůstala po manželovi, vzala kašlátko a šli jsme na dotyčnou kliniku.
Pan doktor tam ještě nebyl, že prý přijde za hodinku, za dvě, tak jsem si šla ještě do vedlejšího obchodu nakoupit...
Pan doktor nás přijal, kluka hned tam nechal a řekl, že ho kompletně vyšetří a určitě se "něco dá dělat".
Ke konci hovoru jsem byla jak na trní, protože jsem fakt nevěděla, jakým způsobem mu tu láhev předat, aby to nevypadalo blbě, abych ho neurazila...
U nohy jsem měla tašku, ve které byla dotyčná láhev i nákup. Tak jsem se k ní sklonila, začala v ní šátrat - a ejhle: pan doktor juknul, jen tak rukou otevřel u svého psacího stolu to dolní velké šuple (nevím, jestli se to ještě dělá, ale to šuple bývalo takové velké, objemné, takže se tam ty láhve klidně vešly na stojato). A jak jsem tam tak nakoukla, už tam několik balíčků stálo.
Vtom přišla sestřička pro kluka, já vstala, moje taška naopak padla, pan doktor mi ji ochotně postavil a s milým úsměvem tu zabalenou flašku si vzal a šoup do svého "láhvového šuplete". Jen jsme se na sebe v tom fofru usmáli, já už honem vyřizovala klukovi příjem a říkala si, jak to vlastně bylo jednoduchý...
Mj. když jsem si po týdnu kluka brala, byl fakt prohlídnutý od paty k hlavě, pan doktor skvělý diagnostik, léčba, kterou mu doporučil, opravdu pomohla.
Ale - zpět k tomu mému daru: teprve doma jsem s hrůzou a zoufalstvím zjistila, že ten koňak, který jsem doma schraňovala právě pro podobné účely, jsem si přinesla domů, kdežto pan doktor si vybral láhev octa, kterou jsem během nákupu koupila a prodavačka mi ji zavinula do papíru, aby se nerozbila...
A já doma jen doufala, že doktor nepoznal, kdo z dárců byl ten krkoun...

březen 17, 2009 09:42
Mio, : strejda
v době mé nepřítomnosti zde, jsem byl velice, převelice zaměstnán. Nejprve mi přiletěla dcera, která si vybírala část dovolené (tam se to fest plánuje na celý rok den po dni), s tou jsem trávil týden doma, samozřejmě, že jsem i vařil a byl jsem i pochválen za ňamky a pak jsme oba jeli na několik dní do Phy ke druhé dceři, aby se i teta potěšila s dětmi sestry. No a já, co by děda, jsem se tam s malou Bárou vracel opět do dětství. Až jsem byl kárán, že ji pak budou muset opět převychovávat, chudinku malou. Pak jsem dceru šoupl na letiště a hupky dupky zpět do horské chaloupky. Kudlanku jsem si pak četl po večerech zpětně. smilies/grin.gif

A jak jsme tak chodili na odpolední procházky s dětmi, aby si máma odpočinula a udělala si nezbytné práce (dcera vezla kočárek s malou, já jsem šel za ručičku s Bárou), jedna zvědavá paní s psíkem, jukající do kočárku, mě zařadila do role tatínka a z dcery udělala mladou paní. No jo, když ono je to dnes v módě - starý páprda a mladá kočka...a k tomu dvě malé děti na stará kolena. A tak jsme se tomu srdečně zasmáli. smilies/grin.gif
březen 17, 2009 09:49
Ovšem, úplatek ve formě flašky octa nemá : Eva
chybu smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif A musím se přidat k těm, co to taky neumí, samotné mi to přijde ponižující smilies/wink.gif
březen 17, 2009 10:31
Co se nad tím tak pozastavujete, : strejda
to je běh na dlouhou trať. Není to dávno, kdy vyšel jakýsi seznam zemí, kde korupce jen kvete. Pokud si vzpomínám, umístili jsme se někde na předních místech, ale přesně to nevím. Nedávno v TV jeden sociolog prohlásil, že jsme peněžní společnost. Jinými slovy, peníze na prvním místě. No a protože moc dělá peníze, i naopak, proto to draní se o funkce. A čím výše, tím lépe i když mnohdy chybí schopnosti. Nikoli však motivace.
březen 17, 2009 10:32
Úplatky ve zdravotnictví? : Hana
Nejsem přispěvatelem zdejších debat, ale závislák na Kudlance to teda jsem. Pravidelně několikrát denně nahlížím, co zde právě řešíte. Ale na tohle téma musím reagovat. Je to už 4 roky, co můj tchán umíral na interně jedné nejmenované nemocnice a pan primář (kterému již za minulého režimu říkali "pětistovka") si vzal obálku s pár tisícovkami. Doma jsme řešili, jak manžel obálku předá, aby to nebylo trapné. Nakonec obálku položil panu primáři na stůl, pan primář ji beze slova vzal, strčil do kapsy pláště a bylo vyřešeno. Bohužel tchán asi za tři dny zemřel, takže ani tahle "přímluva" mu nepomohla. To jen tak na okraj k tématu korupce.
březen 17, 2009 10:57
Jo úplatky a korupce : NČ
Kdybych ve svym ranně kapitalistickym podnikatelskym stádiu nedával 10 proc. provize za každej dohozenej kšeft, byl bych bez kšeftů. Takhle jsem si aspoň mohl uspořit pár stovek na starý kolena (nebo na nový kyčle?).
březen 17, 2009 11:12
TAKŽE JE TO VLASTNĚ VŠECHNO OK????? : flori@n
chtěl bych se zeptat, jestli tedy to všichni jen odkejváte, nebo jestli máte nějaký návrh, jak a co proti tomu?
To neexistuje žádná možnost nějaké té kontroly?
Viz např. ty byty, na které najednou členové samosprávy měli?
U nás se totiž k něčemu podobnému také schyluje...
Uvědomte si, že ty úplatky vlastně jdou z kapes těch spolubydlících!!!
březen 17, 2009 11:16
Společenství vlastníků : eva_já
Tak to je přesně důvod proč jsem ve výboru našeho společenství. Vím, že když vybereme nějakou firmu na výměnu oken apod. tak je to na základě nejlepší nabídky a nikdo z výboru z toho nic nemáme, jen starosti a časovou ztrátu, jen málo kdo má o dění v domě zájem...... lidi si neuvědomují že ty peníze jsou taky jejich. Měli jsme jednu sousedku, která chtěla zakázky dohazovat svým známým aby jí mohli za to platit (z našich peněz), no naštěstí se už odstěhovala.
březen 17, 2009 11:16
to my jsme ještě v bytovém družstvu, : d@niela
nám 40% hlasů dává ředitel družstva a tak v podstatě pak stačí, aby ze samosprávy hlasoval např. předseda (dva hlasy) a maximálně dva další členové - a je vymalováno...
takže výběr je vybrán...
mj. u nás se vybral (prosadil) jakýsi zprostředkovatel spolupracující s poměrně neznámou firmičkou - profily Polsko. Odmitnuty byly firmy jako Vekra, Otherm, Ri-okna atd. Prý pro špatnou práci, případně že někdo řekl, že byl nespokojen, atd.

březen 17, 2009 11:20
eva_já : mamča
Ono je to složitější. Nikdo ze sdružení majitelů bytů nechce vykonávat žádnou funkci, přestože jsou u nás tři posty slušně placené, a k dispozici je i kancelář (zdarma) s příslušným vybavením. Pokud totiž nemáte ekonomické vzdělání přímo se specializací na správu majetku, tak se v souvisejících zákonech a předpisech těžko vyznáte. Další člen představenstva by měl být právník, a ten třetí nejlépe Ing. stavař.
Pokud mezi ně dostane někdo neznalý věci, opijí ho rohlíkem.
Pokusy o nápravu byly ze strany Revizní komise, ve které je ale členství dobrovolné-neplacené, a tito lidé většinou nemají dost času, sil a zkušeností, jak na nepravosti nejen upozornit, ale je i dokázat.
březen 17, 2009 11:37
Jo, musej na to bejt dva. : Krakonoš
40 let jsem nikomu nic nedal, tak to snad těch dalších 40 vydržím zas. Hano, a proč jste to dělali? Já si nedovedu představit, že bych nějakýmu běloprde*níkovi dal nějakou vobálku. Podotýkám, že už jsem v nemocnici měl ženu na umření, takže jsem situaci "blízkej v nemocnici" zažil.
březen 17, 2009 12:01
pohled z druhé strany : Petronila
a souhlas s tím, že "na to musí být dva".

Také jsme byli v představenstvu družstva. Za našeho "panování" se udělalo docela dost práce na baráku (třeba nová střecha), což je docela dost velká investice.

Náš systém práce byl - oslovili jsme cca 10 firem a nechali si vypracovat nabídky. Poté jsme si najali odborníka - architekta, který nám ty nabídky posoudil a pomohl vybrat tu nejlepší. Ty cca 2 tisíce, co jsme mu za to dali, se nám bohatě vyplatily. Pak jsme vybrali nejlepší nabídku v poměru cena- výkon (myslím, že u té střechy to byla třetí nejlevnější) a povolali firmu. V průběhu prací jsme se chodili občas sami, občas s tím architektem kouknout, jak to jde kupředu. Firma odevzdala zakázku v pořádku a včas.

O žádném úplatku nepadlo ani z jedné strany ANI SLOVO.

Pravda, trochu pak zamrzelo, když šťouravá babka (která na tom vydělala nejvíc, protože bydlela pod střechou a teklo jí na hlavu) prohlásila něco v tom smyslu, že ONA VÍ, JAK SE TO DĚLÁ - že se šoupnou představenstvu klíčky od auta a hned je zakázka. Vzhledem k tomu, že představenstvo bylo tříčlenné a střecha stála asi půl melounu, tak by se to té vítězné firmě FAKT VYPLATILO. smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif

Jindy nám zase jiná firma naštěstí na menší zakázce odvedla práci šlompáckou, takže jsme jim museli dýchat na krk, aby to aspoň jakžtakž uvedli do pořádku.

Jinak potvrzuji, že je to práce veskrze nevděčná až opruz - lidi za vámi chodí až domů, pokud to chcete dělat pořádně, sežere vám to spoustu práce a nervů ve volném čase a odměny jsou v porovnání s tou prací naprosto směšné - pamatuji se, že nám to vycházelo cca na 7 tisíc ročně na osobu. Ovšem zase na druhé straně máte věci pod kontrolou a pokud nejste lumpi a kriminálníci, řídíte to tak, aby družstvo mělo co nejvíc muziky za co nejmíň peněz, protože v tom družstvu jste taky a jsou to taky vaše prachy. Taková jistota, že se tam neděje nic nekalého.

Ovšem teď bych už nikdy do žádného představenstva nevlezla - volného času moc nemám a ten, co mám, chci věnovat rodině. A taky nechci tvrdit, že se nikde nic takového neděje, ale můžu zodpovědně prohlásit, že my jsme nikdy nic takového neudělali. A ani by mě nenapadlo uvažovat stylem, že jsem kvůli tomu poctivý blbec - to by snad mělo být normální.
březen 17, 2009 12:26
takže : Petronila
pokud chcete, abyste do věcí viděli a mohli je ovlivnit, nechte se sami zvolit do představenstva.

Výhody - budete moci do značné míry ovlivnit, co a jak se bude na baráku dělat (zapomněla jsem říct, že při výběru vítězné firmy VŽDY měla poslední slovo členská schůze, my jsme udělali předvýběr, řekli svůj názor a vysvětlili, proč ho máme.

Nevýhody - spoustu práce navíc ve volném čase, často i zlá krev

Pokud se vám tohle všechno nechce (a nedivím se vám), tak si přečtěte pořádně stanovy a zamyslete se. A hlavně choďte na členské schůze a vyptávejte se na všechno, co vám nebude jasné, když se vám něco nebude zdát, tak šťourejte. Ale s citem, pro případ, že je představenstvo slušné, jistě si za výše zmíněné opruzy nezaslouží ještě dostávat pravidelně vynadáno.
březen 17, 2009 12:33
Petronilo, tak to u nás je - bohužel, jinak.. : d@niela
několikamilionovou zakázku vybrali 3 lidé z osmi členů samosprávy. Čtvrtá zvedla ruku, pak řekla, že se spletla, ale když už ji tedy zvedla, tak dává hlas, no...
A členská schůze? Nebo prostě spolubydlící? Prý ode toho je samospráva, aby to za ně vybrala, bylo těmi "výběrci" řečeno nám ostatním. A - už se jede a hotovo...
Myslíš, že je ještě něco - někdo, kdo by mohl něco kontrolovat? Bylo mi všudemožně řečeno, že kontrolovat případně zjistit už není možné nic.
březen 17, 2009 12:38
danielo, : Petronila
a jaké máte stanovy? Zpravidla tam bývá klausule, kolikrát ročně a na čí popud se svolává řádná členská schůze. A za jakých podmínek lze svolat členskou schůzi mimořádnou (zpravidla to bývá určité procento družstevníků - jak je to u společenství vlastníků nevím, ale pravděpodobně taky tak nějak). Případně za jakých podmínek lze odvolat představenstvo. Určitě by ale bylo možné ho povolat k odpovědnosti, požadovat vysvětlení, proč vybrali právě tuto firmu apod. Ano, je dost pravděpodobné, že to vyvolá spoustu zlé krve a taky že se vy ostatní budete muset dát dohromady. Ale jde o vaši dost zásadní investici....
březen 17, 2009 12:43
Nojo, Daní : NČ
to máš v tý vaší samosprávě takovej malej parlament vo vosmi členech, namísto 200, co jich je v tom velkym. A tomu, čemu ty řikáš tak vošklivym slovem - korupce (to se přeci nesmí), voni řikaj lobbing (ten je přeci uplně legální).
březen 17, 2009 12:49
Krakonoši, : Hana
obálku primáři jsme dali proto, aby nechal manželovo tatínka na interně. Řekl, že ho přeloží na LDN. Jenže tatí říkal, že až ho šoupnou na LDN, tak bude konec, to už s ním nic nebudou dělat.Do posledních chvil jsme s tatím mluvili o budoucnosti, tak jsme prosili primáře, aby ho nechal na interním oddělení (kde měli volno, nečekali na uvolněnou postel). No a ještě udělali tatímu pár vyšetření, které ale stejně potvrdila, že není už žádná naděje.
březen 17, 2009 12:50
danielo, : Petronila
kontrolovat byste IMHO mohli i zpětně a požadovat odůvodnění, proč vybrali právě tu polskou firmičku (krom nekalého úmyslu za tím může být třeba i snaha ušetřit družstvu peníze, která může být na místě nebo taky ne.) My jsme tohle lidem vždycky sáhodlouze vysvětlovali i s důvody, které nás vedly k předvýběru té či oné firmy. Takže i ti vaši by se s vámi o tom měli bavit.
březen 17, 2009 12:56
ale Haní : NČ
nemyslim, že by ses měla zpovídat z něčeho, co by samozřejmě a bez zaváhání udělal pro svýho blízkýho uplně každej. Teda, skoro každej, s výjimkou těch nejčestnějších, kterejm jsou zásady neúplatnosti bližší než jakákoliv možná získaná výhoda pro člověka na kterym mi záleží.
březen 17, 2009 12:59
Vlastni zkusenosti nemam, : Bara
ale uz jsem mockrat slysela, ze i dostat dite co vychazi z devitky na dalsi studium se neobejde bez obalky, fakt nevim....???
březen 17, 2009 13:10
baro : mura1
vsechny me deti studuji ci studovaly na stredni skole aniz jsem zaplatila korunu (a ani by me to, popravde, nenapadlo)
březen 17, 2009 13:18
kdo sledoval například poslední Občanské judo : wendy
tak ví, že kdo je drzý a třeba už i bohatý a prostě nerespektuje zákony, může si dělat co chce. Vymahatelnost práva v mnoha případech nula. Protože i exekutiva - to jsou lidi. Bohužel.

smilies/wink.gif
březen 17, 2009 13:25
moje : kolemjdoucí
babička říkala: "Hloupej kdo dává, ještě hloupější, kdo nebere".
březen 17, 2009 14:08
Báro, : Vodoměrka
o úplatcích na střední školu jsem jakživa neslyšela, zato jsem slyšela o konkrétních částkách na právnickou nebo lékařskou fakultu, kam se hlásil syn od mé kamarádky, nejlepší ze třídy, přijímačky udělal, leč poptávka byla mnohem větší než nabídka... a rodina, která neměla navíc... ovšem že přijali jeho spolužáka z gymplu, který stěží prolézal a jeho otec byl velký podnikatel v té době, to nás tedy nepřekvapilo... tehdy se jednalo o třista tisíc na medinu, čtyřista tisíc na práva...
Já úplatky dávat neumím a párkrát, když jsem chtěla dát naší zubařce (říkalo se, že je na slivovici), tak jsem tu flašku donesla zase domů, protože jsem nevystihla ten správný okamžik, kdy jí to dát a jak jí to dát... takže tak...

březen 17, 2009 14:24
kolemjdoucí a NČ, : Petronila
ale pak těžko můžete naříkat nad "zkaženým zkorumpovaným světem", když to berete tak, že je to vlastně v pořádku a ten, kdo úplatky nedává nebo nebere, je vlastně hloupej. smilies/angry.gif

Sama jsem úplatek nikdy nedala ani nepřijala. U doktorů je mi sympatický systém, kdy je to OFICIÁLNÍ - třeba u zubaře platím ofiko a vůbec mi to nevadí.

Netvrdím, že úplatkářství neexistuje, ale nechce se mi věřit zvěstem typu "jedna paní povídala", s těmi přijímačkami a tak - když já dělala zkoušky, vzali mě napoprvé BEZ PROTEKCE a BEZ ÚPLATKU, písemky se psaly pod číslem a pokud vím, rozhodovala o tom komise, nikoli jeden člověk. Prozraďte mi, jak se uplácí komise?

A kolemjdoucí - já si naopak myslím, že je hloupej, kdo dává, i kdo bere. Protože je to jednak nemravné, druhak to smrdí kriminálem. Odmítám akceptovat korupční pseudomorálku - pokud mi korupce vadí, tak první, co proti ní můžu udělat, je to, že se jí nebudu aktivně ani pasivně účastnit. Ne že budu dávat i brát a pak nadávat, jaký to máme korupcí prolezlý stát.
březen 17, 2009 14:44
PETRONILO, : d@niela
se vším souhlasím. Ale poraď: myslíš, že se dá nějak účinně kontrolovat?
březen 17, 2009 14:56
Danielo, : Petronila
myslíš jako jednorázově zpětně pro případ těch vašich oken, nebo obecně?

V podstatě bych postupovala od nejmírnějších prostředků k razantnějším (protože nevím, co všechno jste už udělali nebo neudělali).

Za prvé - jako družstvo musíte mít nějaké stanovy, a Ty jako družstevník k nim musíš mít přístup. Ve stanovách je upraveno mimo jiné, kdo o čem rozhoduje, případně do jaké částky může rozhodovat představenstvo a jakou už musí schvalovat členská schůze. Dál by tam mělo být, jak často se členská schůze pořádá (myslím, že to musí být aspoň jednou ročně). Dál by tam měl být systém volby, případně odvolání představenstva (většinou se představenstvo nevolí na věčné časy). Dále by tam mělo být, zda máte nějakou kontrolní komisi, která dohlíží na činnost představenstva (my jsme měli). Určitě toho bude spousta daná zákonem.

Takže - napřed bych si proštudovala tenhle dokument, zda tohle všechno u vás máte.

My jsme jako představenstvo předkládali konečné účty napřed kontrolní komisi, pak členské schůzi. Tak nějak by to mělo v ideálním případě fungovat i u vás.

Jak vás představenstvo o svém rozhodnutí informuje? Máte členské schůze? Máte kontrolní komisi?
březen 17, 2009 15:08
petronilo, nemůžeš mi poslat e-mail? : d@niela
daniela zavináč kudlanka.cz
Přeci jen...
březen 17, 2009 15:17
danielo, : Petronila
pokud můžu pomoct tady, tak to udělám moc ráda, ale maila dát nechci, omlouvám se.

březen 17, 2009 15:23
To je mi moc líto, ale fakt jsou věci, které si opravdu netroufám psát přímo na net. : d@niela
A vidím, že o tom víš dost. Rozhodně bych tvůj e-mail nezneužila... A to nemáš nějaký, který můžeš použít bez obav? No, co nadělám, tak nic... smilies/sad.gif
březen 17, 2009 15:36
Petronilo : eva_já
No právě, jsem ve výboru, protože mám radši přehled co se děje s mými penězi, ale nehodlám tam být do důchodu. Taky proto, že některé sousedky si myslí, že jim mám být k dispozici jak potřebují. Naštěstí mám "zlého" manžela tak k nám moc lidí nechodí - nemá problém lidi nesmlouvavě odbýt. My s revizní komisí spolupracujeme - konzultujeme s nimi co chceme udělat a za kolik. U nás se zaběhlo, že výbor řeší věci provozní a revizní komise hlídá peníze. Hlasů má každý podle počtu bytů, žádné předseda = víc hlasů u nás není :-)
březen 17, 2009 16:00
stk : Sipik
no mne konci stk a emisna, uplatok bude nutny.
A budme radi, ze nie sme v arabskych statoch, tam sa baksis rozdava hadam kazdemu.
březen 17, 2009 16:35
Danielo, : bb
stejně nakonec budete muset dát hlavy, síly dohromady a poradit se na SČMBD, www.scmbd.cz,i s jejich právníky.
březen 17, 2009 16:43
Sipik, prosím tě, : Eva
na co u STK úplatek? Já tedy nemám žádné superžihadlo, jezdím na ní se svým autem roky výhradně sama, ale úplatek jsem zhola na nic nepotřebovala.
březen 17, 2009 16:58
bíbí, koukla jsem se na ty stránky, : d@niela
ale dyk víš, moc se nevyznám. No, uvidím... smilies/cheesy.gif
březen 17, 2009 17:13
... : bb
Na SŠ i VŠ se dostaly moje děti bez protekcí i bez úplatků, akorát jsem připlatila jedné studentce matfyzu za pomoc s matematikou.

Ve firmě úplatky nedáváme, provize jsme rozdali za ty roky celkem 3, nevadilo mi to, je to legální a běžný způsob, proč by nám měl někdo sehnat zakázku zadarmo, místo toho aby se rejpal zadarmo v nose na gauči. V poměru ke stovkám zakázek je to zanedbatelné číslo, přesto mnohem raději dostáváme zakázky na základě předchozích dobrých zkušeností, referencí, nebo schopnosti najít jiné, uspokojivé avšak levnější řešení. Ale jinak proti provizi nic nemám, pokud někdo přijde s konkrétní nabídkou zajímavé zakázky za provizi, proč ne. Zprostředkovatel je v pořádku. A od šéfů firem jsme se s takovým náznakem ještě nesetkali. Od SBD ani zdravotnických zařízení taky ne. Je mi však jasné, že nabízet, měli bychom od těchto odběratelů zakázek víc. Pracovat pro SBD, ÚSP, nemocnice apod. je pro stavaře ráj, nekrafají do ničeho, připlatí na vícepráce, přehlídnou půl vad, nechají si vymluvit reklamace a soudit se určitě nebudou, na to jim zřizovatel nedá - není divu, že je zájem a uplácí se. Pracovat přímo pro investora, s projektantem a architektem v zádech, to je samozřejmě mnohem, mnohem náročnější. Ale dá se to a dobrá pověst pomůže k zakázkám, tj. přežít, v horších časech, kdy se s úplatky šetří.

Ve zdravotnictví - v letech 80-85 rozdali rodiče, jejich sourozenci a prarodiče spoustu všimného a využili spousty protekcí, známostí atd. kvůli třem členům rodiny. Šlo o výměnu kyčelního kloubu, přesněji její uspíšení pro pacienta, který jedl už pouze prášky na tlumení bolesti, mimochodem dovážené a sháněné pokoutně, a který pro bolesti nemohl nic - ležet, sedět, spát. Čekal dlouhé 3 roky v tomto stavu než se dočkal podplacené operace. Další byla operace křečových žil a pak vytrhání špatného chrupu a zhotovení korunek a můstků pacientovi s těžkou vadou srdce, kvůli které nemohl dostat běžné injekce v ambulanci, ale bylo mu třeba speciální narkózy. Od r.89 jsme nedali úplatek žádný, rozdali jsme spoustu drobných pozorností sestrám a lékařům jako výraz poděkování za jejich služby, ne preventivně. O prababičku je skvěle postaráno, otci zubař neváhal otevřít ordinaci v neděli večer, veterinář se nám postaral o psa mimo pracovní dobu a zdarma, platili jsme pouze léky, atd. Poděkování podle nás na místě a dělám to ráda. Nevadilo mi platit dobrovolných 300 Kč za plnoleté pacientky u gynekologa, zarazilo mě, když si o ně řekla sestra po zavedení poplatků, tím víc, že nejsme nemocné a "čerpáme" od nich pouze 2x ročně preventivní prohlídku. Tak jsem odpověděla, že pokud je to nadále dobrovolný příspěvek, tak ho tentokrát věnujeme jiným potřebným, kteří nemohou vybírat poplatky. Sestra řekla samozřejmě, v pořádku a tím to bylo vyřízené pro tu chvíli. Ve mně zůstal nedobrý pocit, bez řečí zaplatím cokoli když si myslím, že to je na místě, tohle mi přišlo nemístné, zvažuju že přejdu jinam. Nevím kam, jsme tam spokojené, zvyklé.

Já osobně jsem úplatek dala jednou, když jsme si po svatbě jeli přes půl republiky pro rezervovanou Teslu Color a příbuzný, zprostředkovatel oné transakce, nám rovnou sdělil, že vedoucí prodejny bere od kusu 500 Kčs. Čili pětinu našich tehdejších příjmů :-) Chtěli jsme televiznit barevně, tak jsme kývli a místo 14 500 dali rovných 15 000. Celou cestu autem jsme se domlouvali, jak to provedeme, aby to nebylo vidět, aby si nikdo nevšiml, aby vedoucímu nebylo trapně, aby nám nebylo trapně... Vyřešil to za nás, shrábl prachy, vrazil nám telku, neřekl dám vám zpátky, řekl nashle a my rudí celí v rozpacích vypadli jak cukráři. Jsem teda ráda, že obyčejné krámy se už nemusí shánět a uplácet burana, aby nám laskavě krám prodal, pokud bez toho nechceme být.
březen 17, 2009 17:23
Evo, no abys mohla jezdit, i když máš superkřáp :-) : bb
tak zaplatíš a projdeš. Sipik asi nikoho křápem neohrozí, ale autobusy a náklaďáky dopravců by mohly vyprávět...
březen 17, 2009 17:24
Jsem to tedy o autobusech, náklaďácích též slyšela, : Eva
ale u osobáku, i když nevím, v jakých řádech se ty úplatky pohybují, bych tedy raději vrazila peníze do zvelebení byť křápu, než do úplatku. Já si auto nechám před prohlídnout a seřídit (u známého automechanika) a aspoň se nebojím, že se mi někde zbytečně rozsype, nebo někoho zbytečně neohrozím. Mám k tomu podobný přístup, jak k preventivním prohlídkám u sebe smilies/wink.gif
březen 17, 2009 17:42
... : bb
jasně, jenže servis stojí peníze, i tzv. zdarma garanční prohlídky stojí nějaké peníze, protože se s tím udělá základní údržba, doladí se pár věcí a šup, 4 tisíce. U křápu by to leckdy převýšilo hodnotu auta samotného no a když někdo ty peníze na údržbu nebo nákup nového nemá a jezdit potřebuje, třeba do fabričky kde bere 12 čistého, dělá na směny a bus nejezdí, tak dá 2-5 tisíc a má na 2 roky pokoj.

březen 17, 2009 17:51
presne tak : Sipik
Evka, bb to vystihla. Srdiecko my ideme s Ninkou na usporny rezim, materska, vyzivne a co zarobim po nociach nacierno prekladmi, lebo oficialne pracovat nesmiem, kedze som s malou na predlzenej materskej kvoli zdravotnemu stavu. A ked si pozries co stoja bezlepkove potraviny, tak sa Ti cifernik tri krat pretoci, kym si zvyknes. Ja to uz neriesim, ale vdaka tomu neusetrim. Takze auto ide do servisu vtedy, ked si ho tam chlapci odtiahnu. Ale brzdy funguju, svetla svietia a jazdim predpisovo, lebo mi zalezi na vlastnom dietati a mackach co chodia obcas cez cestu. Mam prasknute predne sklo, rovna ciara, odkedy mi z neho Ninka odtrhla zrkadielko. Tak ked nic ine, pre toto by som nepresla smilies/cry.gif
březen 17, 2009 18:26
danielo, : Petronila
tak jo, posílám Ti mail.
březen 17, 2009 19:19
já jsem nikdy nedala jedinej úplatek, : Inka kuk
nebylo to potřeba, nikdo to nežádal. Mám také byt ve spolčenství vlastníků, tak nějak si nedovedu představit situaci jak to vlastně funguje. To jako že večer přijde někdo z představenstva a na férovku mi mezi dveřmi sdělí, že musíme dát úplatek abychom sehnali firmu třeba na výměnu oken a že to rozpočítal a můj podíl dělá bratru 2 litry, tak že by je hned skásnul jo? No to by se asi se zlou potázal, asi bych mu odvětila, ať ty dva litry dá on mě a dá mi 3 dny a rozměry a počet oken, že mu tu firmu vyberu sama. Takhle to přece snad nefunguje, nebo se mýlím??? Já se s tím tedy nesetkala. A aby dali úplatek z fondu oprav, to by museli nějak zdokladovat, to asi zase nebude tak lehké.
březen 17, 2009 19:27
inko, : Petronila
oni to asi mysleli tak, že naopak dá firma úplatek tomu představenstvu, že vyberou právě ji (i když její nabídka není nejvýhodnější). Ale jak jsem říkala, jestli se to děje nevím, ale my jsme to nepraktikovali a osobně si myslím, že pomineme-li to, že je to sviňárna, tak je to taky dost o držku.
březen 17, 2009 19:29
Sipik, prosím tě, poslední věc, : Eva
ke které můj dotaz směřoval, by bylo indiskrétní zabíhání do tvé ekonomické situace, to fakt vůbec nee. Já sice nějaké story slyšela, ale jsem se nesetkala s nikým konkrétním, kdo by to zažil, že to může za prachy projít. A neboj, já mám za sebou několik úsporných režimů a naopak tě obdivuji, že tuto složitou situaci zvládáš! Mi jen to přijde, jako dost nechutné ze strany těch úplatky beroucích, zrovna od těch nejméně, v tu chvíli, majetných, i když už vím, že se to děje často i úplně jinde a jinak smilies/angry.gif Průšvih je, že zaplatíš všimné a tím se zase oddálí doba, kdy by sis mohla pořídit třeba to přední sklo, což není nic objevného, jen povzdechnutí, kam tě to zbytečně zahání smilies/angry.gif
březen 17, 2009 20:15
Jak jsem byla za blbce : Lidka
Nedávám úplatky a neberu úplatky, protože si myslím, že k dobré práci prostě úplatky nepatří.
No ale i já jsem před pár lety dost narazila. Stala jsem se vedoucí oddělení a měla jsem zajistit přestavbu místností (bylo tam dost speciálních a drahých požadavků). Vypsala jsem výběrové řízení, oslovila pár firem, co jsem našla různě po Internetu a čekala na nabídky. O nabídkách rozhodovala komise, ne já, ale samozřejmě to byla spíš porada, kde jsme probírali, co nám nabízí, co za to chtějí, jak dlouho jim to bude trvat - no prostě úplně normální věcná porada. Komise vybrala opravdu tu nejlepší firmu. Já napsala doporučené dopisy s výsledkem a poslala je všem firmám. A za dva dny mi volá šéf jedné firmy, která nevyhrála. A vyptává se na podrobnosti: jak probíhalo řízení, podle čeho se komise rozhodovala, co tam měli blbě, proč nevyhráli oni, a jestli není nějaká šance, že by se výsledek mohl ještě zvrátit. A já jak ten vůl vůbec nechápala, co mi to tak kulantně naznačuje, vůbec mi to nedošlo, tak mu říkám, že bohužel... no on se chudák u toho telefonu asi taky kroutil a nadával, s jakým teletem to mluví. Pak mi to řekl otevřeně, že bych vůbec nebyla škodná. A mě to nedošlo ani v té chvíli. Pěkně jsem se s ním rozloučila, zavěsila a za chvilku volali z další firmy - rozhovor jako přes kopírák, pak volali z další, no musím říct, že už při třetím telefonátu mi to docvaklo. A další rozhovory ze všech postižených firem už byly kraťounké - ne, výsledek nezměníme, nazdar. Jen mi bylo divné, že se vůbec neozvali z té firmy, co vyhrála. Tak jsem jim odpoledne zavolala sama, s tím, že jim dopis asi ještě nepřišel, že pro ně mám dobrou zprávu. Šéf firmy chvilku koktal a pak mi řekl, že dopis už dostali, ale že si myslel, že je to blbý vtip jeho kamaráda, protože vůbec nečekal, že vyhraje, když u nás nikomu nic nedal. Pak začal koktat ještě víc a pak mi povídal, že jestli volám kvůli tomu. No schytal to za všechny - vynadala jsem mu opravdu hvězdičkově. A musím říct, že i tak jeho firma odvedla skvělou práci.
Tak si myslím, že když je někdo lempl, úplatek kvalitu jeho práce nezvýší.
březen 17, 2009 20:33
Sipíku, sorry, : Krakonoš
ale měl jsem deset let škodu 105 z r. 1979, teď mám 5 let felícii z r. 1998. Oboje dost hrozný křápy. Abych nezabil sebe nebo někoho jinýho, případně abych nedojezdil, hlíd´ám si stav a výměny provozních kapalin, pneumatik klouby přední nápravy a brzdy. Jsou to naprosto nezbytný investice, minimální ale nutný, pokud nemáš ani na tohle, měla bys fakt asi jezdit MHD smilies/wink.gif. A při takovýhle minimální péči vo auto jsem nikdy v životě nemusel technickou ani emise uplácet a vžcycky jsem prošel napoprvý. Takže vo nutnosti uplácet STK si myslím svý, a není to nic pěknýho.
březen 17, 2009 20:39
hele, ještě maličkost, : Petronila
PROČ PROBOHA tolik z vás v různých obměnách píše, že nedal/nevzal úplatek a BYL ZA BLBCE? I když je to jistě myšleno ironicky, myslím, že je to tak trochu jako by člověk přebíral styl myšlení těch, se kterými nesouhlasí (když se zachováš poctivě, jsi blbej). A mně vadí i tohle. Jak blbej. To by mělo být normální a pro velkou řadu z nás je (jak je vidět i tady na fóru). Zaplaťpánbu.
březen 17, 2009 20:45
lidko, : Petronila
dobrý, tleskám...
březen 17, 2009 20:46
Krakonos : Sipik
No to je sice pekne, ale Ty si chlap. Ja si neviem ani len otvorit motor a ked by sa mi to aj podarilo, tak neviem kam by som co naliala. Ked mi zacne nieco svietit, volam kamaratovi automechanikovi, ked zdochne, odtlacim nabok smilies/undecided.gif
Keby som nemala dieta na takej blbej diete, ze ked ju chcem nakrmit, tak musim obehnut pol mesta, tak mi ver, ze by som ten srot s radostou niekomu darovala. Inac, peugeot rocnik 91. Byvam na starom sidlisku, kde nie je ani zelovoc, nie to este lekaren, odkial vlacim slusne mnozstva jedla.
Som to uz sice napisala, ale jazdim opatrne, slusne,vodicak som si urobila este pred zamatovou a na nove predne sklo kvoli blbej praskline nemam. Fakt nie. A som o tom 100% presvedcena, ze jazdim podstatne bezpecnejsie ako vacsina tazkych frajerov na novych vozoch.
březen 17, 2009 22:24
Ale Sipíku, : Krakonoš
já jsem nenapsal, že jsem se celý ty roky válel pod autem. Já na to nemám čas, i kdyby mě to třeba i bavilo nebo šlo. Do servisu s tím, samozřejmě jsem si našel šikulu a levnýho. Já jsem psal vo tom, že tahle úplně základní údržba stojí ročně podstatně míň než benzín, kterej do toho leješ, a že bez ní ti taky hrozí, že až jednou zase takhle vopatrně a slušně pojedeš a šlápneš na brzdu, tak to auto prostě nezabrzdí a budeš v prde*i i se slušností. To není vo tom, jestli jsi ženská nebo chlap, ale jestli máš pud sebezáchovy. A vo úplatcích už to fakt nejni vůbec.
březen 17, 2009 22:45
Krakonostek : Sipik
Ved aaano smilies/smiley.gif Brzdove platnicky ( a este nieco dalsie ) uz mam vymenene, ma to v lete poriadne vycuclo z penazi.
březen 17, 2009 23:31
Krakonoš, : bb
kromě toho,že máš štěstí, obvykla pouze základní údržba autům starým 15-20 let nestačí, tak podstatné je, že většina lidí, kterých se tohle týká, nemá nikoho, kdo by auto za rozumnou cenu dal do pořádku tak, aby prošlo, leckdy to ani nejde, což oni ani nevědí. Jdou za automechanikem, aby jim tzv. připravil auto na TP, on omrkne vrak, řekne 8 tisíc a bude to ok. Lidi si myslí, že zaplatili za opravu auta a to pak prošlo u STK, ve skutečnosti zaplatili 5 tisíc automechanikovi za to, že ho kapku dal do pucu a 3 000 dal svému známému u STK za to, že s tím autem prošel.

březen 18, 2009 01:21
Lidko, to je divný příběh, : bb
jen moula jde do výběrovky s tím, že chce zakázku, nabídne co nejlepší řešení za co nejrozumnější cenu a pak, když mu od zadavatele přijde doporučeným dopisem, s hlavičkou a razítkem, rozhodnutí, se domnívá, že to razítko a hlavičku a podpis zfalšoval jeho kamarád, aby si z něj dělal srandu.
No a vůbec je zvláštní, že šéf svěřil kamarádovi u piva, že šel do výběrovky a čeká napjatě na výsledek a pak by ho nepřekvapilo, že jeho kamarád nelení a pošle mu falešný dopis o výhře. A že si dal tu práci a zjistil si přesné údaje o zadavateli, které potřeboval do dopisu - jméno firmy, adresu, tvé jméno atd. Takže blbové dva, šéf a kamarád :-)

březen 18, 2009 01:30
Floriáne, : bb
nevím cos myslel tím zda lidé bydlící v těch domech to někomu zaplatí. Pokud jsi myslel tu provizi, úplatek, tak tu zaplatí firma tomu, kdo si objedná práci, zboží u nich. To je jen čajíček, třešinka z dortíku. Ve stavebnictví se dějí věci, o kterých člověk z jiného oboru nemá tušení a pohybují se tam nejdravější a nejtvrdší žraloci, pro normální českou rybku je složité se neutopit a nebýt sežrána a uchovat si klidné spaní.
březen 18, 2009 01:36
jen tak na okraj, : bb
jedna běžná praktika generálních dodavatelů staveb. To jsou obří stavební firmy, které si ale nepředstavujte jako velký podnik s několika šéfy a spoustou dělníků, řemeslníků. Ve skutečnosti to jsou obchodní firmy, které získají velké zakázky a ty pak rozporcují na kousky pro své dodavatele a ti pro malé subdodavatele. No a každá ta porce práce se samozřejmě předává. Gen. dodavatelem je např. firma A, dodavatelem B, subdodavatelem C. C dělá pro B, s ním má smlouvu. U předávky je ale i zástupce A, stavební technik, stavební dozor, a jeho úkolem je ne primárně sledovat kvalitu díla, ale především, za každou cenu, jakkoli, sundat cenu. Obvykle o 10%, někdy i víc, někdy méně. Hledá důvody pro "slevu", kdo hledá, ten najde. C má 2 možnosti: uznat své "chyby" a "slevit". O tuto slevu se podělí A s B, v horším případě to shrábne A a B se naštve a hodlá z C dostat taky nějakou slevu.
Druhá možnost: neuznat chyby, trvat na tom, že je vše ok a k předání, a pak může jít a odepsat celou zakázku do kopru a pokud nemá finanční rezervy, jít se klouzat. Víc dělat nemůže, neb A ho rovnou upozorní, že když to nepůjde po dobrém, tak A nezaplatí nic a C nic nezmůže se svým jedním umolousaným právníkem proti eskadře dravých a drahých právníků pracujících jen pro A. Tu a tam se našlo pár statečných Céček, co bojovala s Áčky, ale stálo je to firmu, nervy, spoustu peněz a znala jsem člověka, který v průběhu podobného procesu zemřel na infarkt. Takže řešením je nebýt Céčkem, stát se alespon B, ale někdo to C dělat musí, že. Nebo - nebýt tak zásadový a tento v podstatě úplatek z donucení vzít jako nutné zlo.
březen 18, 2009 01:49
Já nevim, bb, : Krakonoš
ale ten servis, kam jezdím já, má většina lidí v mým městě a jeho okolí k dispozici taky a tu STK, kam s tím pak jedu, maj taky všichni k dispozici, včetně informací vo tom, na který STK buzerujou za hovadiny a kde jdou jenom po podstatnejch věcech. Takže tady u tý STK vím, že pokud by mě kvůli nějaký závadě nepustili, bude to věc natolik závažná, že to prostě vopravit musím. Takže uplatit je, rovná se v tom případě pomalu ale jistě připravovat vlastní sebevraždu. Už z toho důvodu bych to nikdy neuplácel, protože bych pak netušil, v čem vlastně jezdím. Štěstí? Co s tím má co dělat štěstí? Prostě 7x mi za těch 15 let zkontrolovali auto a ani jednou na tom autě nebyla zásadní závada, jinak bych neprošel a moh bych mít štěstí, kolik bych chtěl. Možná, že na Slovensku nemaj STK s rozumným přístupem, nevím, nezkoušel jsem...
březen 18, 2009 01:58
No pozdravbůch : NČ
Nikdy bych netušil, že existuje tolik dokonalejch, kteří nikdy nedali, nikdy nevzali.
Fakt je mi na těchhle diskusích trapně, protože já jsem dával, i bral a kdybych např. zejtra uznal, že je to třeba, dával bych zase... Holt, bolševik ve mně se nezapře.

březen 18, 2009 06:31
Jsem zhrzena... : wendy
právě jsem dostala od jedné dobré duše pralinky...odcházím se stydět.
smilies/wink.gif
březen 18, 2009 10:28
Vono je to Krakonoši asi takhle s tou STK : toulavej
Je asi celkem jasný, že NEBEZPEČNÝ auto si NIKDO nedovolí pustit na silnici ani za úplatek, protože, kdyby něco, tak se půjde po tom, kdo dal to razítko, že je všechno ok. Ale, jsou závady, o kterých se nedá říct, že jsou nebezpečný, ale i tak ti to razítko kvůli nim normálně nikdo nedá. Třeba díry v podlaze, jako jsem měl já, tedy mý auto. Nebo trochu děravej výfuk apod. A nebo to prasklý sklo, co má Šípková. A jak ta nová podlaha, tak i to sklo by stálo víc, než to celý auto i s tou novou podlahou nebo sklem :-))) Takže, TUDY cesta nevede. Stát rozhodl, že lidi musí obcházet špatný nařízení, co pustit a nepustit na silnici. Lidi si u nás poradí. Všeobecně se korupce odsuzuje, ale jsou případy, kdy vyrovnává špatný zákony. NAŠTĚSTÍ. Co jsem tak viděl v Americe, tak v některých státech jezdí takový vraky, že je to až k neuvěření – nemají ani dveře nebo kapotu nebo světla . . . A mají platnou registraci. A v některých státech by to neprošlo. A na podplácení tam můžeš zapomenout – nikdo by si ho nedovolil dát, protože nikdo by ho nepřijal a ještě bys šel sedět. Když tam bydlíš někde na vesnici, v divočině, jsou pravidla nastavený jinak – mírněji, než ve městě s velkým provozem. Ale, pravidla se dodržujou, ať jsou jaký jsou, takže se normálně nedají obejít. Ale, to hlavní – každý si zodpovídá sám za sebe, tedy i stav svýho auta, tedy i za případný způsobený následky jinému. A na to si dá ve Státech každej hodně pozor, protože, když se něco vážnýho stane, tak prohrál všechno . . .
březen 18, 2009 11:26
Toulavej : Sipik
No presne to som chcela povedat, Ty mas clovece dar reci smilies/grin.gif
Uz hadam pochopil smilies/wink.gif
březen 18, 2009 11:36
Krakonoš, : bb
rozumím, ale všude tak nefunguje, viz i Toulavej.

štěstí proto, že u auta z r.1979 ti k dobrému fungování stačila jen běžná údržba. ¨
Mám tedy v rodině nadšence do aut a motorek, který má perfektně šlapající oktávku starší než jsem já a stačí mu běžná údržba, ale je to první majitel - po svém otci - a autíčko slouží spíš pro parádní jízdy, dříve na nedělní výlet po obědě.
Lidi, co chodí na STK s 3 tisícovkami v kapse nebo je za ně zaplatí ten automechanik, jak jsem psala, mají většinou ojetinu z 5. ruky a na to, aby auto bylo v dobrém stavu, by jim běžná údržba nestačila. Tak jsem to myslela.
březen 18, 2009 11:47
tak jak je to vlastně, : Petronila
vadí nám úplatkářství OPRAVDU, nebo nevadí? Pokud ano, tak proč se na něm podílíme a pak nadáváme jedním dechem na zkorumpovaný stát a na ty svatoušky, kteří nedávají a neberou?
březen 18, 2009 12:15
Nepochopil :-) : Krakonoš
Žil jsem taky v Británii. Tam ti neprojde ani poškrábaný čelní sklo. A na úplatky můžeš rovnou zapomenout. A jsou tam lidi určitě taky chudý jak kostelní myš, přitom jezdit potřebujou. Jak si asi pomůžou voni?
" Stát rozhodl, že lidi musí obcházet špatný nařízení, co pustit a nepustit na silnici." Tak já fakt nevím, vo jakým špatným nařízení mluvíš. Znovu opakuju, že STK kam jedním, požaduje naprosto rozumný věci - děravej vejfuk dělá kravál a hrozí, že brzo upadne = někoho ohrozí. Prasklý čelní sklo se může při přejezdu větší nerovnosti rozpadnout do neprůhlednýho pavouka, v tu chvíli hrozí docela hezkej průser.
bb: Naprostá většina, odhadem tak 75% lidí má lepší auto, než mám já, takže píšeš vo menšinovým, okrajovým jevu, nikoli o standardu.
A milej Toulavej: Jestliže hodnota mýho auta klesla pod hodnotu čelního skla, je to ten nejpádnější argument pro zbavení se takovýho auta. Já osobně doufám, že přísnější monitoring STK učiní vámi popisovanejm praktikám konec, protože úplatky zrovna v týhle oblasti nemaj žádný opodstatnění, nepřesvědčíte mě, moje zkušenost a zkušenost mojí rodiny a známejch to potvrzuje. Nepřesvědčíte mě, že dávat úplatky kdekoli je normální a nejde bez toho žít - já bez toho žiju velmi šťastně a spokojeně. Já vás taky přesvědčovat nebudu. Jen jsem napsal svoji zkušenost a názor. A lidma, který na jednu stranu korupci vzrušeně odsuzujou a na druhý straně v ní sami jedou, těma tak trochu pohrdám. Sorry.
březen 18, 2009 12:26
Krakonoši, : Petronila
souhlas. smilies/cheesy.gif
březen 18, 2009 12:36
Vadí, Petronilo, : wendy
ale většina už asi rezignovala...vždyť už prasklo tolik věcí, ale celkem se nic neděje. Normální člověk si řekne : Tak toto je už síla, teď musí následovat trest, odchody, ostudy, omluvy, rezignace! A ono nic. NIC. No, posuzují to všechno taky jenom lidi. A když se jim dá pořádné všimné...Hodně lidí chce mít taky hlavně klid, tak i když je to občas štve, do ničeho se nemontují. Zase se nadává u piva nebo doma.
Co by se tak asi dalo dělat ? psát petice, apelovat na svého poslance, sami nic nebrat ani nenabízet. Nojo, ale pak - příklad kolegyně - onemocněl jí těžce manžel, léčba se stále nějak odkládala, říkala že má dojem že doktor jakoby na něco čekal. Sehnala mamnželovi z protekce
Motol a už je po operaci doma. Nedáš tady, dáš jinde, když jde málem o život jdou zásady stranou. Ovšem o život vždycky nejde, že. Jak psáno výše o těch zakázkách třeba...
smilies/wink.gif
březen 18, 2009 12:44
Ještěže jen tak trochu:-) : NČ
Už jsem se vylekal.
březen 18, 2009 12:47
Wendy : NČ
též jsem chtěl něco k tomu napsat. Ale už mě ta chuť přešla. Bych si připadal jako shora ta Hanička, co se tady málem celý Kudlance vomluvila, že dala pár tisícovek doktorovi aby nechal tátu dožít mimo hnojiště, zvaný LDN. Ono se to těmhle zásadovejm, co by nikdy nedali ani vysvětlit nedá.
A tak bych jen podotknul, že "tak trochu pohrdání" Krakonošovo mi je vpodstatě fuk.
Zatimco velký pohrdání tý, zjevně sexuálně frustrovaný, co si řiká Petronila, si považuju jako ohromný vyznamenání.
březen 18, 2009 13:19
Nemyslím si, že bych byla postižena fanatickou zásadovostí, : Eva
ale mne třeba štve, když u jakýchkoliv státních zkoušek, studenti nosí občerstvení komisi. Byly doby, někdy po 90. roce, kdy se to zatrhlo, ale už se to zase vrací smilies/angry.gif Je taky fakt, že někteří kolegové se mohou přímo strhnout a naporoučí si dopředu všechno možné. Vůbec nechápu, proč by mi tam měli nosit nějaké žrádlo smilies/grin.gif Je to součást jen mojí práce. To samé diplomanti, někteří, hlavně z dálkové formy studia zkouší úplně vše. Dokonce se mi párkrát stalo, že DP rovnou chtěli ode mne napsat a ptali se na přesnou sumu! Tak jsem jim řekla, že takovouhle kvalifikaci už fakt dávno mám a oni jí právě napsáním musí získatsmilies/smiley.gif Nejradši bych je bývala vyrazila, takhle jsem jim důrazně doporučila změnu vedoucího práce. A je to tak půl na půl. Všichni si myslí, že se neví, kdo v jaké profesi bere, ale se to nakonec stejně ví. Jediné, co přijmu, je kytka po obhajobě. A je mi dočista jedno, co si o tom kdo myslí! Nevím, proč bych se nějakým nesmyslem, ve formě úplatku, měla dopředu k něčemu do budoucna zavazovat a mne to mělo ovlivňovat. A nepřipadám si ani lepší, ani jako blbec smilies/wink.gif
březen 18, 2009 13:39
Krakonoš, : bb
ale já tě o ničem nepřesvědčuju, ani o tom, zda jsem zásadově neúplatná nebo nejsem. Já neplatím ani na STK ani jinde, kromě té pětistovky navíc k ceně barevné televize před 20 lety jsem nic předem nikomu nedala. Provizi za sehnání zakázky nepočítám, byly sice jen tři, ale i kdyby jich bylo 150, je to v pořádku. Zdůrazňuji provizi, ta se platí na základě smlouvy o zprostředkování a zaplatí se až po té, co je zakázka sjednána smluvně, celá záležitost je transparentní, partner ze smlouvy o dílo o zprostředkovateli zakázky vždy věděl a zprostředkovatelské smlouvy procházejí normálně účetnictvím a tedy i daňovou kontrolou.
Pokud si teda provizi někoho, kdo není zainteresovaný ani u investora ani u generálního dodavatele, neplete někdo s úplatkem zástupci investora nebo GD, to je něco jiného.

O čem s tebou mluvím je skutečnost, že jsou lidi, kteří nemají auto zánovní, nové, jako ty nebo já, nebo nemají jako ty nebo já lidi, kteří by se o starší auto postarali aby bylo technicky ok.
Taky jsou STK, kde neprojde auto, které projde jinde a ne všechny samoživitelky s malým nemocným dítěem, jako např. Sipik, mají možnost zjišťovat - a jak vlastně? - která STK je solidní a která ne. Mezi lidmi z autodopravy se třeba ví, která STK nenechá prolézt nic bez úplatku, která jo, kde mají koho známého. Lidi jako Sipik jsou odkázaní na toho svého automechanika, kterému dají třeba 5 tisíc a on jim pak předá auto s TP.
březen 18, 2009 14:09
NČ, : Petronila
ty jseš fakt neskutečnej trotl. Bavit se s tebou na tvé úrovni nehodlám, evidentně máš nějakej problém. Tímhle stylem běž diskutovat na Novinky nebo do Blesku, tam zapadneš.

Ostatní promiňte, Danielo, klidně toho trotla pak vymaž, jestli budeš mít pocit, že to byla neadekvátní reakce na vynadání do sexuálních frustrátů (?) za to, že člověk prohlásí, že úplatky nedává, nebere a nepovažuje to za správné.
březen 18, 2009 14:54
Krakonoši, mám pocit, že bychom museli vyjasnit, co jsou rozumné věci při STK. : toulavej
wJá bych při stanovování co je nebezpečné a co není u auta, třeba to prasklé sklo za tak nebezpečné, aby kvůli němu nemohlo auto jezdit, nepovažoval. Stejně tak jemně děravý plechy nebo ten výfuk. A jiný věci, vo kterých když vím, že nejsou perfektní, ale já to vím, tak se podle toho chovám, jezdím. Je to podle mě mnohem bezpečnější vůči svýmu okolí, než jsou ti s novým, perfektním autem a podle toho se i chovající magoři, kteří předpokládají, že si mohou dovolit všechno a jezdí nebezpečně, myslíce si, že ty vychytávky jejich káry zaručují bezpečnost jim i okolí. Auto, které má nulovou tržní hodnotu, má pořád většinou dostatečnou užitnou hodnotu, aby se ho chudý člověk neměl důvod zbavit, když mu dobře slouží a neohrožuje nikoho, jenom nesplňuje některá úředně stanovená kritéria, která určili lidé, kteří zřejmě jezdili vždycky v nových autech, protože ve starých nemuseli. Nikdo, když by nemusel, by nejezdil ve starým autě. Jenže, někdo musí. Nemá na nový ba ani mírně ojetý. Je holt chudej :-) a musí se podle toho zařídit. Já si tohle fungování světa nevymyslel. Chci jenom přežít.
Jinak jsem rád, že jsem tu žádnou korupci neodsoudil, protože je mně nějak jedno, co kdo komu dává a co kdo od koho požaduje a jestli to je nebo není správný. Protože věcí, který se dělají NEZIŠTNĚ je na světě tak zpropadeně málo, stejně jako lidí . . . Naštěstí se tohohle kolotoče nezúčastním, protože jsem děsně skromnej a tak téměř nic nepotřebuju . . .

Petronilo, to je ok, i já to pozoruju už delší čas a nějak mně ušlo, proč si NČ vybral teď tebe . . .

březen 18, 2009 15:16
NČ, myslím si, : wendy
že když se sebezásadovější člověk dostane do situace, kdy by pár tisícovek mohlo pomoct k tomu, aby s jeho blízkými bylo dobře zacházeno, tak je dá. To jsou situace, kdy se přemýšlí v jiných než peněžních a důstojných kategoriích.

toulavej - TO JE ONO, ČÍM MÁ KDO MÍŇ POTŘEB, TÍM JE VLASTNĚ ŠŤASNĚJŠÍ...svatá pravda.
smilies/wink.gif smilies/wink.gif
březen 18, 2009 15:27
toulavej, : Petronila
chápu Tvoje stanovisko s těmi auty, ale zas na druhou stranu, nějaká hranice nebezpečnosti být stanovená musí a to, že Ty víš, jak se "šunkou" jezdit neznamená, že to ví každý. A jak je vidět, ta hranice je značně subjektivní.

My taky vždycky projdem bez úplatků, a vždycky jsme měli jen ojeťáky, prošla nám i na můj vkus docela dost šunkózní auto. Neumím si představit (čímž nechci tvrdit, že to neexistuje) v jakém stavu by muselo být auto, aby normálně neprošlo, ale na úplatek prošlo.
březen 18, 2009 15:30
wendy, : Petronila
pokud by to mohlo opravdu pomoct někomu blízkému, tak bych je dala taky, o tom žádná. Ale dobře by mi z toho nebylo - úplatky dávat neumím a asi bych se cítila všelijak, že můj blízký je v rukou gaunera, který by se na něho bez financí vykašlal.

Něco jiného je mít možnost za nadstandardní péči si připlatit OFICIÁLNĚ. To vítám a nemám s tím nejmenší problém.
březen 18, 2009 15:38
bb, nezlob se, že oponuju, ale ty mě neposloucháš: : Krakonoš
Já nemám ani zánovní ani nový auto a nikdy jsem neměl a znovu opakuju, že drtivá většina majitelů aut má auto lepší, než je moje zrezivělá filcka s průhlednejma pátejma dveřma (je fakt hrozná už napohled), nebo byla moje š105 s dírou v podlaze. Nemám žádný "lidi", který by se mi starali vo auto - jezdím k normálnímu živnostníkovi, kterej je tu pro každýho, kdo k němu přijede. I samoživitelka s malým dítětem si může potřebný informace zjistit, pokud není autista a má aspoň pár kamarádů. Jediný vysvětlení by mohlo bejt, že je (jak jednou tuším pravila) "emancipovaná feministka" smilies/wink.gif a proto s ní žádnej chlap nekamarádí ani nekomunikuje, ale zase tak ujetá mi nepřipadá smilies/cheesy.gif. (Navíc emancipovaná feministka předpokládám bravurně zvládá opravu vraku svépomocí, protože není jedinej důvod - a už vůbec ne biologickej - aby to nedokázala, jak jsme si tu taky nedávno vysvětlili smilies/cheesy.gif ). Taky si myslím (ale nezkoušel jsem to), že i na internetu je spousta fandů do aut a že by dokázali samoživitelce poradit, kdo jí auto v jejím městě levně a dobře vopraví. A do který STK má jet, aby to nebyla zbytečná cesta. Možná by se touhle formou i seznámila s chlapem, kterej by jí pomáhal jít životem a starat se o věci, na který jí evidentně nestačej síly, pokud si ve svým samoživitelství teda nelibuje. Ale vono, jako dycky, je mnohem jednodušší fňukat, jak je svět zlej a bez úplatku se v něm člověk ani neuprdne. No a když někdo tenhle príma světonázor nesdílí, tak je divnej, podezřelej, sexuálně frustrovanej atd.
Nýče, neboj, fakt jen trochu smilies/grin.gif. Navíc tebe se to netýká, ty přece nejsi bojovník proti korupci, tobě korupční prostředí vyhovuje, počítáš s ním a bereš to jako přirozenou součást svýho života a nad úplatkářema se nijak nepohoršuješ, ne? Pak je všecko v pořádku, jsi aspoň konzistentní v názorech a jednání. smilies/wink.gif
Zdraví sexuální frustrát z hor!
březen 18, 2009 15:38
... : mia
Bohužel jsme se kdysi setkali s operatérem,který si víceméně o uplatek řekl.Bylo to hodně.A cítila jsem se dost mizerně,že na nemoci mého dítěte se nestydí někdo vydělat.Jinak uplatky nedávám.
březen 18, 2009 15:56
možná bych ho mohl Petronilo vyfotit, má ho kamarád :-) : toulavej
ale, bezpečnost zaručena - používá ho jako traktor, na silnici se prakticky nedostane, leč, razítko by normálně nedostal. Hlavní závada - moc děravá podlaha.
březen 18, 2009 16:08
Krakonos : Sipik
Fuj Ty si dnes ale na mna hnusny smilies/sad.gif
Kamaratov mam, aj toho, co mi reparuje auto. Uz som sa ku nemu objednala, v stredu mu ho odveziem aby mal dost casu dat mi ho pred STK do poriadku. Ale na nove sklo dve tisicky ( alebo kolko ) nevyhodim, lebo ta prasklina mi nepripada taka strasna. Proste nie, mam ine priority. A ked za polovicu tej sumy prejdem, tak to neriesim.
Emancipovana feministka nemusi byt profik automechanik, mozno len chce, aby si chlap vedel sam doniest vreckovku a natriet chlieb maslom smilies/wink.gif
A nefnukam!!! Len som napisala, ze uplatok dam.
Keby som chcela fnukat, tak napisem, ze moj otec je tazky alkoholik, ze mi v sobotu padol na dieta, ze kocurikovi ktoreho som odniesla do Blavy musia kvoli zle zrastenej zlomenine amputovat nozicku, ze Ninku napriek dvom rokom na diete stale bolieva brusko.Toto su veci pri ktorych mi je do placu, nie nejaka stk. A ked neprejdem, tak budem chodit tym busom, ktory si mi odporucil, sice mi to skomplikuje zivot, ale nie je to taka tragedia ako ine veci
Howgh
To ze smilies/cry.gif
březen 18, 2009 16:10
Ale notak. Sipiku, jakej hnusnej? : Krakonoš
Možná trochu drsnější, to my frustráti z hor jsme, máme takovej mrazivej humor, ale určitě ne hnusnej. To bych si nedovolil, k něžnýmu stvoření smilies/wink.gif.
březen 18, 2009 17:59
Krakonoš, : bb
myslím, že v podstatě oba máme pravdu, jen každý mluvíme o trochu jiné pravdě :-)

Neměla jsem na mysli zrovna jen Sipika, mám několik dobrých známých, kamarádek, které pracují tady v okolí do 30km, na autech jsou závislé a jejich způsob TP je tento: dají to tomu živnostníkovi, o kterém píšeš, aby jim to auto "dal trochu do kupy aby prošlo TP". On to omrkne, řekne 8-10 tisíc, a pak odevzdá auto majitelce s TP na 2 roky. No a část z těch majitelek aut věří, že jim auto dal do takového pořádku, že prošlo STK. Někdy to tak skutečně i je. Někdy by ale auto neprošlo, aby prošlo, musela by majitelka zaplatit mnohem víc. On jí to, v tomto případě p. Kronďák, i řekne, ona ale nemá víc a jet musí. Pane Kronďáku, tak s tím něco udělejte, aspoň to zkuste, třeba se to povede. Tak pan Kronďák to zařídí - udělá tu práci za 5-8 tisíc a 3 odevzdá svému švagrovi na STK. A majitelce odevzdá auto s platnou TP. Ona do toho pořádně nevidí. Má samozřejmě možnost pracně hledat jiného opraváře a jinou STK. V našem případě najede další desítky kilometrů, v okruhu 30 a méně se jí každý zeptá A co že jste letos nešla ke starému Kronďákovi? A ona svědomitě odpoví "protože on dává úplatky na STK a s tím nesouhlasím a chci, aby to mé auto bylo opraveno a prošlo bezúplatně". A pan XY si poví: to je pěkný tele, ta její šunka a STK, to by spolklo 15 tisíc, hehe, ta je ale blbá...Tak paní Nováková, přijde vás to na 15 tisíc, to víte, jezdíte denně po okresním tankodromu, stojí vám to venku, roky jste do toho skoro nic nevrazila...Ale pane XY, já nemám...a pějme píseň dokola.
Nebo mu neřekne o úplatkářském Kronďákovi nic a pan XY to provede úplně stejně jako Kronďák.

Je to totiž zajetý kšeft a STK se o něj nepřipraví dobrovolně, tudíž ten automechanik neřekne majiteli, že to bude stát 3 tisíce, když majitel klidně vycáluje 5. Málokdo se v autech vyzná tak, aby to mohl odhadnout, přepočítat. A kdyby nakrásně ano, tak aspoŃ tady kolem nás mají opraváři aut takové práce, že by takového zákazníka "pro nadbytek práce" zdvořile odmítli.

Přiznávám, sama nevím, zda moje stará auta procházela STK jen tak, nebo část z peněz, co jsem dala za jejich servis, šla na úplatek. Prostě to nevím, částka mi přišla přiměřená. Příliš drahou kadeřnici bych taky jen odmítla a šla jinam, ale nepátrala bych u ní po položkovém rozpočtu :-)


březen 18, 2009 18:21
Buďme na sebe hodní... : strejda
(to říkal O.Havelka v jednom starém filmu. On však byl ještě i nesmělý a nerozhodný a proto se musel léčit). smilies/grin.gif
Neopravujme jeden druhého za překlepy, za myšlenky, za formulace. Nejsme malé děti!
Od jisté doby začínám cítit, že ta slavná recese, která se celosvětově zove krizí, přinesla i jakousi předrecesi a ta se zahnízdila i v lidském chování, myšlení i jednání. Pokud to mohu posoudit zpětně, řekněme i z hlediska starých kolen, Kudlanka byla - oproti jiným serverům, vždy balzámem na duši. A pokud si vzpomínám, pouze jedenkrát musela šéfová udělat STOP jedné protivné dámě odkudsi z Kanady. Jinak stále samá pohoda. Nikdo se tu nad nikoho nepovyšoval, nikdo nikoho nesprdával a spousta věcí (pokud nebyly přímo k pláči), se tu držela na úrovni humoru. Jde to vůbec ještě? Nepadla ta krize i na humor a na vzájemné vztahy?
Tak na zdraví všem!
březen 18, 2009 18:24
Strejdo, padla, ta krize, : Eva
a na vzájemné lidské vztahy především. Ač to tobě rozhodně moc přeji, občas bych chtěla být též už rentiérem na chaloupce smilies/wink.gif
březen 18, 2009 18:35
Petronilo, : bb
Neumím si představit (čímž nechci tvrdit, že to neexistuje) v jakém stavu by muselo být auto, aby normálně neprošlo, ale na úplatek prošlo.

Pokud si jezdíte na TP sami, tak prostě ta auta nebyla tak šunkózní, jak se ti zdálo :-) Někdy zafunguje obyčejný lidský faktor. Před lety jsme měli hodně, ale opravdu hodně otlučeného, orezlého, zalepovaného pickupa. Potřebovali jsme ho mít v provozu ještě aspoň rok, radši dva. Tak jsem jela na STK já. Nahodila jsem kočku, mile jsem se usmívala a opakovala, že vím že to auto vypadá zle,ale že bych ho ještě chvilku opravdu moc potřebovala, myslíte, že by to na rok ještě šlo...? TP jsme dostali, chlapi nadávali, že je to jako když nás chytnou bez pásů, dostanu varování, oni pokutu, ale technická byla a o to šlo. Stejná pravidla, stejný systém, různí lidé rovná se rozličný výsledek :-)

Z trotla si nic nedělej, jednou jsi na mušce ty, jindy já, pak toulavej, on chce jen říct svůj jediný správný náhled na věc a rozhodně ho nezajímá jiný názor druhých lidí pokud je odlišný, a už vůbec nechce číst žádné argumenty oponentů, nechce o nich přemýšlet. No a neuvědomuje si, že to všechno může klidně dělat i bez urážek, že prostě může jen mlčet a nereagovat, nebo se omezit na prosté "nesouhlasím, vidím to jinak". To by nebylo to pravý ořechový, jeho to buranství těší :-)
březen 18, 2009 19:08
abych tedy nebyla tak zásadová, : Petronila
v mezní situaci, kdy by šlo o zdraví nebo o život, bych úplatek taky s klidem dala (dejme tomu ve válečném stavu vojákovi, aby nás s dětmi nepicnul a nechal projet).

Ale většinou se v takhle vypjatých situacích nenacházíme, nebo ano?
březen 18, 2009 19:49
Jojo, strejda má pravdu, hlavně aby nám to tu vydrželo... : wendy
takže recept je "nesouhlasím, vidím to jinak" a kdo se podle toho neřídí je trotl. Arbitrem se člověk prostě rodí...ještě že většina lidí prosttě jen diskutuje a to je fajn.
No, občas každý sklouzne.
Evi - ale rentiér musí odhazovat sníh a taky na nákupy má jistě daleko. A určitě znáš Nohavicovu Ladovskou zimu. Ještě že už se blíží jaro.
smilies/wink.gif
březen 18, 2009 19:50
Petronilo, a to je právě ono : wendy
o tzv. vypjatých situacích máme jasno. A co ty ostatní? Tam by neměl být problém se zachovat správně, že. V běžném životě. Ale v těch relacích, kdy je člověk va funkci nebo vysoké pozici, tam, kde jde o statisíce - tam už to je deformující. Přesně tak, jak o tom psal Mňačko ve své knize Jak chutná moc.
smilies/wink.gif
březen 18, 2009 19:59
myslim ze by si dala, ani druha svetova by nemusela byt : Petronilka
Ked by si mala v nemocnici niekoho blizkeho a velmi by si chcela, aby mu bolo lepsie, tak by si ten uplatok dala, tak ako to urobila kopa ludi.. Kamaratka mala 25 a silny zapal pankreasu ( slinivky ), museli ju tri krat operovat, bola na tom fakt zle, myslis ze jej rodicia nenosili obalky?

Na to prisli uz velmi davno aj tvorcovia americkej ustavy, ze cloveka ktory je pri moci treba strazit, lebo je v nasej povahe moc zneuzivat.
březen 18, 2009 21:49
Petronilka, prepac, mal to byt moj nick : Sipik
smilies/undecided.gif ta daniela tu pusti vsetko smilies/grin.gif
Krakonos ... OK, je Ti odpustene smilies/wink.gif
březen 18, 2009 21:52
Ano, bb, tak to skutečně funguje, jak pravíš. : Krakonoš
A já to nezpochybňuju. Ale je to věc přístupu. Já řeknu: Pane Kronďák, vopravte mi to, aby to prošlo technickou. A když to pan Kronďák vopraví (a musí vykázat, co přesně a za kolik vopravil), přijedu si pro to a sám to odvezu na STK. Řetěz byl přerušen, úplatky nelze použít. Vždycky mě to stálo tak kolem 2, nejvíc 4 a v jednom případě 6 tisíc. To si fakt může za dva roky dovolit snad i žebrák, pokud teda nažebral na auto smilies/wink.gif. A můj přístup mi navíc dost možná šetří prachy, protože je transparentní. Já mám vobavu, že to, že ty tvoje berušky dou cestou menší námahy a daj panu Kronďákovi 8k, může taky dost dobře znamenat, že nedostala STK žádnej úplatek, ale pan Kronďák si pěkně mlsnul na "blbý blondýně". Jak pan Kronďák vykazuje svejm zákaznicím, že prachy použil na úplatek a né pro sebe? Do tohodle bych fakt nešel. Ale chápu, že někdo prostě vo těchhle věcech nechce přemejšlet a ani se vo to nechce starat - jenom chce a musí jezdit. Tak ať platí. Ale pak ať nefrflá, že je svět zkorumpovanej.

Evo, co to je za pesimismus? Jaká krize padla do vztahů? Proboha lidi, vypněte ty televize, přestaňte poslouchat hrobový hlasy užitečnejch idiotů před kamerou vo tom, jak se svět v prd*l vobrací, a děte spolu na kafe, do Šárky, do Podolí, do lékárny......
Vztahy si děláme sami, né nějaká krize.
březen 18, 2009 22:29
Krakonoš, : bb
přesně tak, až na ty blbé bloncky, nemusí to být hned pohodlnost, ty lidi si zařídí a udělají zase jiné věci, neválí se na gauči u Rodinných pout, ale mají holt TP "na klíč" a ty prachy našetří jinde, za co zase platím já nebo ty. Když jsem TP na klíč využila a nepožadovala položkový rozpočet, tak i proto, že pana Kronďáka znám, vím jak žije, jaký je, vidím že si nenechal postavit vilku na klíč pro sebe a dvě své audiny, ale opravuje po víkendech domek po rodičích a když chce k moři, sbalí rodinu autem do chorvatska, takže na těch opravách ojetých 120tek jednou za dva roky opravdu moc netrhne. To je prostě venkov, sousedské vztahy, a pozor, NIKDO Z NICH NEFRFLÁ :-) naopak, všichni postižení ojetými auty jsou s tím systémem nadmíru spokojeni, ať už pan K. někoho v STK platí nebo neplatí. Rozvedla jsem to jen kvůli Sipikovi. Úplatek to je, ale...

březen 18, 2009 23:32
... : bb
Eva teď trošku narazila sama na sebe :-) není to tak dlouho, co jsme se tu shodly na tom, že na krizi se svede kde co. A teď už i vztahy.
Krize se v médiích v plné palbě dostavila na podzim, opravdu myslíte, že za těch 6 měsíců se vztahy nějak víc změnily?

Když už média, tak vyklofneme i pár rozinek,ne? Automobilky ruší zkrácené pracovní týdny, k lítosti mých příbuzných z MB Škoda, volný pátek za 75% se jim moc zamlouval :-) Teď už jedou na 2 směny včetně sobot. Kluk mojí dcery pracuje u dodavatele automobilek, nižší management, od pondělka je opět v práci po měsíčním volnu (dovolená, neschopenka, neplacené volno, 60%, vše po týdnu). Dělníci najeli dneska, vedení firmy minulý týden, zakázky mají do konce června. Porcelánky se začínají nadechovat, noví majitelé a nové zakázky, lidi se pomalu vrací do práce. Stavební firmy mají plno, zedníci a řemeslníci nejsou k mání. V USA se v lednu zvedla stavební výroba, nejvíc za posledních 10 let, meziročně o 22 procent tuším. Tak až na autodopravce, řádění dementního Paroubka a blížící se daně není tak zle, a navíc je skoro jaro.
březen 18, 2009 23:43
Krakonoši, vládče hor, jak to, že jsi nepochopil o kom, o čem? :-))) : strejda
I bébé se přidala...
Proč EVA? Ona jen přitakala na moji "blbou náladu", na můj pesimismus. S tím jsem přišel přece já a to proto, že jsem četl výše uvedené. A nejen výše uvedené, já už to tu pozoruji nějaký ten pátek. Vůbec jsem nemluvil o finanční krizi, já jsem měl na mysli krizi v mezilidských vztazích a to nejen zde, ale skoro všude a na všech úrovních. Já pozoruji i to, že se začínají vytvářet znesvářené kasty.
Ty tu nabádáš lidi aby vypli TV a přestali poslouchat hrobové hlasy užitečných idiotů, jak jsi je nazval, nabádáš nás, abychom se bavili a nevnímali ten humus kolem. To si jako myslíš, že máme mít klapky na očích, na uších a že se máme jen bavit? Určitě jsi četl Švejka...ten to však řešil Švejkovsky a je stále slavný.
Ano, přesně takové by nás ti vyvolení chtěli mít. Ovce, stádo. Abychom se o nic nezajímali, šli pouze k volbám, ale žádné šťourání prosím. A do ničeho! "My přece pro vás děláme jen to správné."

Zase budu příkladovat. S článkem to vůbec nesouvisí. Souvisí to však s Tvým nabádáním ke všeobecné imunitě, k bavení se a nevnímání realit všedních dnů:
Ještě než to vyšlo na Aktuálně.cz, volal mi jeden bývalý kámoš z práce. Občas si tu pokecáme na SKYPU a ptal se, jestli to vím, že odvolali starostu Litvínova? Na veřejném zasedání tam prý lidi pískali, nakonec se ale smáli té frašce a vidíš, zvítězila mafie. Jeden solidní, ale i naivní člověk myslel, že spasí svět, ale bohužel, viděl té mafii do karet. Bavit se můžeš, Krakonoši, když vidíš kolem sebe pohodu, pořádek, spravedlnost. Když tě nic nerozhází, nic tě nepálí. To můžeš být i nenapravitelným optimistou. Nebo opačně to jde také, když si z té absurdity děláš sám srandu, což mě se docela daří. Ono je to hezké, i pohodlné, neposlouchat žádnou vlnu, nečíst žádný tisk, jen se bavit. Já to neumím. Asi bych se měl léčit, co?... :-))

K té Kudlance. Už delší dobu mám v nose návan čehosi, co tu dříve nebývalo. Ty to možná necítíš, ale já na to mám čuch. Z diskusí se dá vyčuchat, že se zde utvořily dva tábory. Jeden, kterému byl pro jeho názory a zkušenosti vnucen srp a kladivo, což je jasný plevel a druhý, ten správný, nejsprávnější, neříkám pravý, ten má právo na rozum, na to, jak má fungovat demokracie, jak také funguje, prostě na všechno. A tyto dva tábory se mají rády jako kočka s myší. Ty to necítíš? A nemáš rýmu?
Já si však dovolím tvrdit, a říkám to proto, že už sem chodím nějaký ten pátek a spoustu těch lidí, kteří se skrývají pod nicky, znám, že zde snad není nikdo tak úplně vlevo, aby musel mít černý puntík či nálepku zoufalce.
Jestliže tu někdo, namátkou třeba NČ, něco plácne, skoro pokaždé se strefí do hřebíčku :-)) Pokud se nejedná převážně o vážno, bývá to vždy s humorným podtextem. Vy to necítíte? Já ho nehájím, jen tím chci říct, že asi také nemá klapky na očích a na uších a že vnímá realitu, stejně jako ji vnímá Míša, Wendy, mamča a další, abych neurazil... a také vím, že si i prožil své s nemocnou matkou. Takže, když tu něco plácne, asi ví, o čem mluví.
Možná, že si teď někdo řekne "co blbneš, strejdo, nejsi ty náhodou vožralej?"
Snad ještě ne. Tak na zdraví... smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
(Teta tu není, tak můžu...)
březen 19, 2009 01:17
Závěrem trocha humoru na dobrou noc. Když už jsme nakousli tu krizi... : strejda
Recese se zove krizí.

Zřítila se na nás krize,
přifrčela náhle, cize.
Je ta krize vůbec krizí?
Viděl někdo ryzí krizi?

Celý svět teď žije krizí.
Kdypak asi krize zmizí?
Berlín, Brusel, hasí krizi,
Francouz hlásá svoji vizi.

Biliony jdou do krize.
Jak do studny a bez vize.
Každý jen řve, že má krizi,
já mám nápad, já mám vizi!

Nechte krizi žít svou krizí,
ona časem sama zmizí.
Vyhněte se slovu „krize“,
není naše, zní tak cize…

Tak doboru noc, děti... smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
březen 19, 2009 01:31
Petruško, : NČ
posílám ti pusinečku.
březen 19, 2009 05:56
Strýci, : NČ
též ťukám na zdraví a dlouhý léta bez umělejch kloubů a údů a orgánů vůbec :-)
březen 19, 2009 05:58
Pěkné a ještě lepší ráno ! : wendy
Tak jsme se včera byli bavit a jde to, úplně normoš. Já to vidím tak strejdo, Krakonoši a další děvčata a hoši : I když byly průšvihy sebevětší, lidičkové se bavili stále. Nejde jen to nebo ono. Kvůli různým mafiím (příklad - pan Němec, co se ženil v Dubaji a má másla na hlavě, že by s ním mohl na trh chodit, má bez výběrového řízení další zakázku od státu za 60 milionů, jak mi dnes ráno rozhořčeně hlásila kolegyňka) nám procházky s Nat nebo chalupaření chutnat nepřestane, že.
Nejenže nejde zavírat mediální průzory a dělat že nic, občas člověk nakoukne nebo mu je nakouknuto. My si tu blbou náladu nevytváříme doma svépomocí, ta má kořeny jinde, mnohem výš. Na stranu druhou se nelze zabývat pouze tím, co se zde děje za sviňárny. Pracně se snažíme hledat pozitiva. Třeba u nás - od pololetí bude levnější MHD. Ráno to hlásili v rádiu. A hned reakce lidí na zastávce : "Nojo, bodejť by nezlevnili, pacholci, mají špatné svědomí !" Na hlavu zdejšího zastupitelstva se snesla lavina kritiky za to, že zřejmě úplatně přenechali parkovací systém cizí firmě - na 30 let za hubičku. Já to vím taky, ale hlavně se raduju z toho, že aspoň nějaká reakce byla a bude se zlevňovat. Nechci být škarohlíd. FAkt nám to pivo včera moc chutnalo a byl srandy kopec. Jedno nevylučuje druhé.
K té Kudlance. Asi nikde nemůže být jen selanka. Nebo ? Dřív to schytávala AlenaP. za své příspěvky laděné proti mužům. MArně jsem psala, berte to s trochu s nadhledem, ne tak úplně navážno...ale myslím si že víc se už hladina čeřit nebude.
smilies/wink.gif
březen 19, 2009 08:02
Šipiku, : Petronila
já už taky měla blízkou osobu v nemocnici, to víš, že jsem chtěla, aby jí bylo líp, ale nějak nevím, komu a jak bych co měla dávat. O tu mou blízkou osobu se postarali naprosto profesionálně a bez jakéhokoli úplatku.

Jasně, že kdybych viděla, že tam něco vázne a jediný způsob, jak to vyřešit, by byl úplatek, tak bych ho asi taky dala. Ale to je srovnatelné s tím válečným stavem (radši úplatek, než přijít o život), a tak daleko opravdu doufám ještě nejsme.

Mileráda bych oficiálně připlatila na nadstandardní pokoj, lepší kloubní náhradu, rychlejší operaci (údajně u těch kloubů je to tak, že nemocnice operují tuším na 60% své kapacity, protože by jim pojišťovna víc neproplatila, takže kdyby člověk, který to potřebuje, měl možnost jít na řadu hned za podmínky, že si to celé sám zaplatí, tak by se vešel do těch 40 % a nikoho by nepředběhl ani nepoškodil).
březen 19, 2009 09:12
Strejdo, : Petronila
asi jsem zaujatá, jako příslušník toho "optimistického" tábora, ale já skutečně nemám pocit, že by Krakonoš, Toulavej, bb nebo já tady někomu ustavičně nadávali do levičáků a komunistů, případně sexuálních frustrátů, za jeho názor. Posledně si tady třeba NČ do levičáků vynadal sám a vložil to jakoby do úst nám, o různých ódesácích a tupém stádu ani nemluvím.

Ten můj trotl, za kterého jsem se ostatním předem omluvila, byla reakce na několik předchozích osobních útoků, které jsem nechala plavat, protože flame nemusím. Mám ale nechat na sobě dříví štípat donekonečna? Možná kdybych se neozvala, bylo by to všechno v pořádku, protože "bychom se tzv. nehádali" ale za cenu toho, že jedna strana může urážet a nadávat po libosti, zatímco ta druhá si nechá všechno líbit, aby "byl klid"?

Kruci, říct, že mám na něco jiný názor, je snad v diskusi legitimní. A pokud jde o mě, myslím, že až na toho trotla jsem tady snad zatím ještě nikomu do ničeho nenadávala.


březen 19, 2009 09:23
toulavej, : NČ
nějak si včera někde napsal (nechce se mi to hledat), že nechápeš, proč mě tak odpuzuje zrovna tahle osoba.
No, tak teď už to snad chápeš :-)
březen 19, 2009 09:28
toulavej, aby nedošlo k mejlce!!!!!! : NČ
To, co jsem ti psal v 9.28, se tejkalo výroků tý osoby v 9.12!!! O týhle její poslední exhalaci v 9.23 jsem neměl ani potuchy. I kdybych měl, tak ta by mi nestála ani za zmáčknutí pár hvězd.
březen 19, 2009 09:36
že bys to tedy, : Petronila
NČ, zkusil nějak definovat? Samotnou by mě zajímalo, čím tě tak štvu.

Zatím jen nadáváš, ale nic konkrétního (z čeho bych se eventuelně mohla poučit, co tedy dělám špatně smilies/smiley.gif ) jsi ještě nenapsal.
březen 19, 2009 09:47
hele nc, : mura1
zacina to bejt dost unavny. trapny je to uz davno. nekdo ti rozslapal medvidka? vyhledat odbornou pomoc neni ostuda. eva to tu tuhle psala
březen 19, 2009 09:50
Milej strejdo, : Krakonoš
já za tvý vidění světa fakt nemůžu, za tvoji potřebu dělit svět na dva nesmiřitelný tábory taky ne. Moje výzva nebyla výzva pro klapky na očích, ale výzva k aktivnímu udržování přátelskejch vztahů a mezilidský komunikace. Ty ji ale vnímáš jako nabádání k poslušnosti stáda. Tvůj problém, evidentně si nemůžeme porozumět, na tvý straně není chuť, tak si seď u tý televize dál a poslouchej vod rána do večera, jak je zle (protože vo ničem jiným se tam nemluví).
Zdá se ti zlá atmosféra na Kudlance? Ale broučku, už tu byla mnohem horší, pár let tomu nazad. Když použiju tvoje dělení na dva tábory (se kterým nesouhlasím, ale kdybych ho nepoužil, ty bys opět nepochopil), a srovnal diskusní příspěvky "modrejch optimistů" a "rudejch pesimistů", tak bohužel výrazně větší míra sprostot a osobních výpadů místo argumentace je na straně tvýho tábora. A kdo v něm nosí žlutej trikot vedoucího jezdce, vo tom fakt asi psát nemusim, že ne? Asi ti ovšem uniklo, jak často a vášnivě nesdílím názory s Toulavým, bb, Petruškou, mikinem.... Ale neurážíme se, pravda - toužíš po tom? Je tohle snad, čeho si žádáš, abysme si nadávali do krav, frustrátů, nanynek, jánevimčeho? Pak bys byl spokojen? Pak bys už neměl dojem, že je zde zlej nepřátelskej tábor? Nebo bys měl rád kudlanku homogenní, levicovou? Popros teda v tom případě Danielu, aby sepsala nějakej kodex správnýho kudlaňáka a zakázala v něm pravicově či středově orientovanejm lidem přispívání do diskusí. Jinak fakt nevím, kde bereš tu jistotu, že tvoje přesvědčení a světonázor je jedninej správnej a kdo nevyje s tebou, neměl by tu vejt vůbec. Tvůj světonázor, milej strejdo, není jedinej správnej, je celá škála dalších světonázorů a všechny maj právo tady zaznít. Já s tím žádnej problém nemám. Ty zjevně ano a v prostředí protichůdnejch názorů se necejtíš dobře. To máš blbý, protože v týhle zemi, společnosti a tedy i na tomhle internetu už se to tak zaplaťpánbu nějakej pátek zase smí, myslet a říkat si svůj názor. Je naprosto příznačný, že vás s vaším názorem vocuď nikdo nevyhazuje ani nepoukazuje na to, že tady svým levičáctvím otravujete vzduch. Nedokážete k nám přistupovat stejně? Tak to máte někde asi něco porouchaný. Přemejšlej vo tom, místo sepisování pesimistickejch litanií.

Výjimečně bez smajla. Je mi z tvýho způsobu komunikace a přístupu k lidem nějak smutno.
březen 19, 2009 09:56
Milý Krakonoši, realismus nemusí být nutně hned nazývám pesimismem, : Eva
ne smilies/wink.gif A díky za rady, ale Tv shlédnu minimálně, vysoce pod jakýmkoliv průměrem a blízké reálné vztahy provozuji tuuuze ráda smilies/wink.gif
Ačkoliv tipuji, že tobě se podařilo být, i v této vzájemně značně propojené společnosti, velmi, i pracovně nezávislý, což obdivuji, leč úplně všichni to nemáme až tak dovedené do dokonalosti smilies/wink.gif Minimálně pracovní vztahy získaly naprosto jinou kvalitu, a to za posledních třeba 10 let (nikoliv za 6 měsíců, bb smilies/wink.gif)a ta kvalita se ukazuje pro mnoho lidí, jako velmi neuspokojivá, v naprostém rozporu s jejich vnitřními hodnotami. Samozřejmě, že někteří se s tím snaží různě popasovat spíše, než to trpně přežívat. Jednou jsi v nedávné diskusi Krakonoši napsal, že ženy mají lepší nadání pro vnímání lidských vztahů. Nenutím tě absolutně, abys to aplikoval i na mne, leč mohu ti jen sdělit, že třeba, díky profesi, vnímám i další pokračování evoluce v mezilidských vztazích. Což můžeš klidně interpretovat, jako pesimismus, ačkoliv jím, z mé strany vůbec není smilies/wink.gif S tím nenadělám zhola nic smilies/wink.gif
březen 19, 2009 10:27
No tak to pardon Krkonoši :-))) : NČ
Já ani Strejda do krav nikdy (i když občas prsty zasvrběj)! Frustrátka, nanynka, to já jo. Rád nazývám věci pravejma jménama.
Můro 1, jestli jsi unavena, nic není snadnějšího než blahodárnej odpočinek, doporučuju nejlépe ve společnosti studenýho kozla.
Co se tejče trapnosti - souhlasim. Nebejvalo však dříve trapno, zato srandy hojně. Neviň tedy z trapnosti toho (nebo ty), kdo k trapnostem, převážně produkovanejm daleko později příchozíma, a který jsou často donebevolající, nedokáže mlčet. A pokud se za to nemlčení dočká i hloupýho napadání, sdělí občas autorovi, co si o něm myslí. Píšu záměrně hloupýho napadání, neboť právě hloupost a prostoduchost je v tomhle případě, alespoň pro mě, tim dominujícím provokujícim elementem.
A jinak, i když mě to strašně mrzí, pro dnešek musim, donucenej oslavovacíma povinnostma, skončit. Čau děcka. Snad se tu beze mě budete mít víc rádi.
březen 19, 2009 10:36
Krakonoši, přečti si ještě jednou svůj příspěvek. : strejda
Právě jsi jím dokázal to, o čem jsem tu psal.
březen 19, 2009 10:37
To snad není pravda. : strejda
Já si to od Tebe čtu ještě jednou a říkám si, jak je možné, že Krakonoš mohl něco takového zplodit.
březen 19, 2009 10:48
Krakonoši, ale určitý věci nejsou : wendy
jen názor nějakého jedince, je to jen konstatování smutné reality. A ta se prostě udála. Žádná příslušnost nebo nepříslušnost k čemukoliv na tom nic nezmění. Ta jen může posloužit prizmatem, jakým na ty děje hledíš. Nějaké děje sporné jsou, jiné jsou ovšem nesporné. Když na ně poukážeš, nejsi pesiomista a jánevímco, jen realista - jak píše Eva. Takže tak.
Jinak jsem přesvědčena, že slušnost se zde udrží.
smilies/wink.gif
březen 19, 2009 10:55
ještě pořád nevím, : Petronila
CO jsem třeba konkrétně já napsala tak hloupého a prostoduchého?

Že mám okolo sebe lidi, kteří se vesměs chovají slušně?

Že nepovažuju za správné uplácet a brát úplatky ( s tou výhradou, že v opravdu mezní situaci, kdyby šlo o život, bych ho asi taky dala)?

Co je na tom nanynkovitého, případně frustrovaného nebo trapného???? Já to tak v žádném případě nevnímám, přičemž nevylučuju, že to někdo tak vnímat může, ale zajímalo by mě, PROČ?

Říct "ty jsi blbej" umí každej, kdo dovede mluvit...


březen 19, 2009 10:57
Nč : mia
Všechno nejlepší k svátku,hlavně pevné zdraví smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
březen 19, 2009 11:05
Páni, dneska je Jozefa ! : wendy
Takový slavný svátek !!! Ať žijí Pepanové. Až naše diplomatka mia na to vzpomněla....jojo, hlavně zdraví. A hodně přátel a trochu peněz...
smilies/cheesy.gif smilies/grin.gif smilies/wink.gif
březen 19, 2009 11:13
wendulko, : Krakonoš
nic takovýho, jako objektivní realita neexistuje. Každej jedinec vnímá vokolní svět brejlema svýho založení a svý zkušenosti. Jakou smutnou resalitu chceš konstatovat? Že se za posledních deset let zhoršily vztahy na pracovišti, například, jak praví Eva? Jedinec jménem Krakonoš prošel za svůj život čtyřma pracovištěma, z toho jedním v drsně kapitalistický Velký Británii, a všude byly výborný kamarádský a kolegiální vztahy na pracovišti. Takže nemůže, i kdyby stokrát chtěl, vyjít vstříc a říct: Bať bať, Evo, pravdu díš, protože prostě má jinou zkušenost. Jedinec Krakonoš nezpochybňuje, že existujou pracoviště, kde se k sobě lidi chovaj jako dobytek, ale tvrdí, že jsou zase jiný pracoviště, kde je tomu jinak. A že kvalita vztahů na pracovišti souvisí především s osobnostní kvalitou pracovníků a jen velmi málo, ne-li vůbec s "dobou", "režimem" atp. Dokonce bych si z toho mohl troufnout vyvodit, že pakliže má např. Eva statistickej důkaz vo celkovým zhoršování vztahů na pracovištích, bude to dokladem zvýšenýho výskytu nekvalitních jedinců tamtéž, tedy poklesu kvality charakterů v populaci. Vzhledem k tomu, že nejsilněji zastoupený ročníky v pracovním procesu jsou lidé vychovaný a vyrostlý v letech normalizace, dalo by se z toho vyvozovat něco dál a dál, ale nechci zde některý jemnocitný jedince moc nas*at smilies/wink.gif.
Jinou realitou je nesporně zhoršování ekonomický situace všech zemí euroatlantický civilizace, zvaný krize. Tohle už je určitě realita, na který se shodneme všichni, ale způsob, jakým ji budeme vnímat, kolik úzkosti, frustrace, nenávisti vůči domělým či skutečným viníkům, případně vůči světu vůbec to v nás vyvolá, to už je zase zcela individuální záležitost, takže to bude u každýho jiný. Znamená to, že lidi, který ani v dnešních dnech neztrácejí víru v dobrou budoucnost a dovedou se radovat ze života, maj zalízt do kanálu, držet hubu a nevystrkovat tykadla, dokud nasr*nost vostatních trvá, aby přes ně náhodou nedostali? Mám cejtit pocity viny, že jsem vod dětství pochopil, že bez pořádnýho vzdělání to nepude a že jsem tomu vzdělání věnoval monohem víc času, energie a peněz, než moji kamarádi, který se mi smáli a dnes jsou vohrožený nezaměstnaností výrazně víc, než já, protože jsem si vybral hodně těžkej vobor, ve kterým bude dycky práce dost? Proto, že je to nemravný, umět si vydělat peníze? Proto, že je to nemravný, bejt nezávislej, nemuset se plazit a uplácet "autority"? Tak jsem asi nemravnej, už s tím nic neudělám. A ještě k tomu jsem hajzl drzej, kterej si vobčas dovolí někomu říct, že ani von se plazit nemusí a je to jenom na něm.
Abych se velikým vobloukem vrátil k původnímu tématu: Ještě nikdo tady z těch, kdo dávaj vobálky doktorům, nenapsal, co úžasnýho za ty svý tisíce vod nich dostal, co by nebylo možný dostat za normální lidský "prosím" a "děkuju". Zažil jsem úžasný doktory i sestřičky v několika špitálech, zažil jsem i blby, který prostě nekomunikovali, těžko by s nima vobálka pohnula, vobálka z hovada člověka neudělá, jenom posílí jeho hovadství. Tak sorry za moje názory, ale měnit je nebudu jen proto, že by si to někdo přál.
březen 19, 2009 11:48
krakonoši, : Petronila
díky, vnímám to velmi podobně. smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif
březen 19, 2009 11:54
Nezlob mne, Krakonoši, nepravila jsem vůbec , že se zhoršily, : Eva
to mi úplně zbytečně subjektivně podsouváš smilies/grin.gif
Navíc nečekám, abys mi vyšel vstříc smilies/wink.gif
A příčinu nebo zdůvodnění ani zdaleka nehledám tak zoufale na povrchu, že bych ji vysvětlovala dobou, režimem...
Nezávislost mi nemravná nepřipadá vůbec, naopak, ale je to taktéž kategorie velmi relativní
smilies/wink.gif
březen 19, 2009 12:08
wendy : mia
Ahoj nejsem diplomat,jen jsem chtěla Pepíčkovi popřát.Někdy se to zvrtne,že se tu do sebe lidi pustí.Kvůli politice budiž,ale to co se minulý týden strhlo kvůli jedněm trepkám,který skončily v popelnici,to už mi přišlo tragikomický.A vůbec se nedivím,že Ti ujely nervy.Mám dost povinností,tak musím končit.pa
březen 19, 2009 12:15
No a mně Krakonoš naštval nejvíc tím, : strejda
že mě oslovil tak něžně - "brouučku".
Tak jednou pro vždy, jo! Já jsem odjakživa na ženské. To si zapiš!
březen 19, 2009 12:19
... : bb
krakonoš, číst tvoje myšlenky je občas, přes častý nesouhlas, jako balzám na duši. Tentokrát souhlas se vším.

Když čtu reakce NČ na Petronilu, víc a víc se mi vybavuje jeho oblíbené "házet perly sviním". Ona se - marně - snaží diskutovat jak je zvyklá, slušně, věcně, předkládat argumenty. On každým dalším slovem předvádí, že ještě nedošel svého dna. A Mia mu za to poblahopřeje k svátku.
:-)))
Petronilo, řekla bych, po vlastní zkušenosti, že ze všeho nejméně chce s tebou NČ diskutovat, vysvětlovat, protože by mohl zjistit něco pro něj nepříjemného, totiž že nemá navrch jak se snaží předvádět, že ani nemá proč nesouhlasit a že se vlastně chce jen tak odreagovat, poplkat. A tak radši každý pokus o diskuzi a vysvětlení si jiného názoru utluče v počátku hrubostí.
březen 19, 2009 12:24
som volajaky zmateny : mura1
Strejdo, padla, ta krize, : Eva
a na vzájemné lidské vztahy především.

Minimálně pracovní vztahy získaly naprosto jinou kvalitu, a to za posledních třeba 10 let (nikoliv za 6 měsíců, bb smilies/wink.gif)a ta kvalita se ukazuje pro mnoho lidí, jako velmi neuspokojivá


to neznamena zhorseni? tak co to je, zlepseni? stagnace? jina dimenze?
březen 19, 2009 12:24
Jistě, všude je to lidma : wendy
a určitě všechny změny k horšímu nezpůsobila změna režimu. Ale ze začátku to byl dost maso, někde se lidi báli o místo a tak na sebe donášeli, no hnus fialovej, nikdo pořádně nevěděl co bude a co nebude, takže něco ano, něco jistě způsobila. Bylo by taky divný kdyby ne. Proč to nepřiznat. V Anglii už asi mají tyto popřechodové bolesti za sebou.
A objektivní realita ? Když třeba někdo něco ukradne, je to krádež. Reálný čin. Co je na tom nepochopitelného. Jo, zloděj se na to může dívat úkormě, on to potřeboval. Subjektivní pohled. Ale objektivně to zůstává krádeží. Někdo může něco ukrát z hladu, třeba vv Somálsku. Lze to omluvit, to jjstě. Ale stále je to krádež.
No a ta ekonomická krize o které taky píšeš - pryč jsou doby rovnostářství, takže někdo se holt bude mít líp a někdo hůř, někdo zaviněně, někdo tak úplně si to sám nezavinil. Je pěkné hledět do budoucna s optimistem, ale řekni to třeba manažerům ze skláren - ti budou vysmátí. A řekni to manželům, kteří tam jsou oba zaměstnaní.
Je potřeba jen věci správně pojmenovat a konstatovat, že všechno není jen bílé nebo jen černé. Myslím, že by to šlo...
březen 19, 2009 12:26
Ještě k NČému : strejda
také mi ušlo, že máš svátek. Tak všechno NEJ a ťukám jen Gambáčem. smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
březen 19, 2009 12:28
bb, díky :-)) : Petronila
Wendy, i ten optimismus je otázka osobního založení.

Dejme tomu, že Karel Vonásek něco ukradne. To je - máš pravdu - nezvratný fakt. Pak se k tomu ale dá (v kostce) postavit tak, že Karel Vonásek něco ukrad (a podle nátury buď "ten je ale blbej, že se nechal chytit", nebo "to je zloděj, s tím se nebudu kamarádit", případně "je to kámoš a měl pravdu"), nebo to zevšeobecnit a začít naříkat nad tím, jak je svět hroznej, že všichni kradou.

Nezvratný fakt je dejme tomu, že Tě vyhodí z práce. Ovšem to, jak se k tomu postavíš, je už na Tobě. Osobně si myslím, že optimismus je jako strategie výhodnější. Stejně si z naprosté většiny věcí musíš pomoct sama, a s pozitivním naladěním to jde líp. Nikomu tenhle pohled nevnucuju (pro případ, že by mi chtěl někdo zas nadávat) , jen říkám, že ho mám.


březen 19, 2009 12:36
můro, : Petronila
taky jsem se nad tím pozastavila, protože i já jsem to vnímala tak, že Eva píše o změně k horšímu.
březen 19, 2009 12:37
Petronila : Míša šíša
No, i takhle hezky se to nechá napsat. Ovšem chtěla bych vidět, když bys přišla o práci, v okruhu 50 km žádnou jinou nesehnala a čekalo tě zaplacení nájemného, služeb, hypotéky, děti by potřebovaly nové boty a navíc by se ti pos*ala pračka, jak bys třeba v tomhle případě byla pozitivně naladěna. Fakt si dokážu živě představit, jak si prozpěvuješ. (Jen mi, prosím tě, nepiš, že by ses za prací odstěhovala jinam nebo by jsi začala podnikat či studovat, protože při vyšším vzdělání bys měla lepší možnosti. To opravdu ne.)
No nic, tohle už se tu probíralo Xkrát a nemá to význam.
březen 19, 2009 12:49
míšo, : Petronila
já jsem netvrdila, že bych si zpívala nebo že by mi bylo veselo. Ale co bych měla dělat? Vzít si provaz a jít se oběsit na nejbližší strom?

Tak jako tak bych musela přemýšlet, jak to vyřeším. A vyřešit bych to nakonec nějak musela. A s nadějí, že se to nakonec povede, se žije i řeší líp. To jsem chtěla říct, ne že si člověk za všech okolností musí prozpěvovat. A taky, že když nejde o život, vlastně nejde o nic :-))


březen 19, 2009 12:56
Ano Petronilo : wendy
ovšemže je lepší být spíš optimistou - viz zářný příklad s poloprázdnou nnebo poloplnou sklenicí. To je v pořádku. Ale stoprocentně to uplatnit prostě nejde. A v regionu, kde je o práci nouze a přijdou o ni oba dva manželé naráz, moc důvodů k optimismu není. Není. Otázkou je, jak se s tím lidi poperou, jaké mají štěstí a tak.
Kauza zloděj Vonásek. Mám na to tento názor. Protože nejsem pesimista, jen realista, neříkám na to, že všichni tady kradou. Ale říkám, že někteří kradou fest a ještě při tom mlaskají.
Takže tak.
březen 19, 2009 13:00
miso, : mura1
proc "Jen mi, prosím tě, nepiš, že by ses za prací odstěhovala jinam"?

znam dost lidi, co za praci dojizdeji i vic nez 50 km (napr. usti n/l - praha, nebo liberec - praha, nebo bratislava - praha, nebo olomouc - praha, nebo ostrava - brno, opava - brno...)
březen 19, 2009 13:02
muro 1 : strejda
fakt si myslíš, že mám odpovídat?
Wendy už to tu částečně zodpověděla ve svém příspěvku.

Občas si tu po večerech povídám s kolegou z práce a kromě technických věcí, padne samozřejmě řeč i na pracovní atmosféru. Na řízení i na řídící pracovníky, které já už ani neznám, protože tam se to mění jako ponožky. A právě ti ambiciózní jedinci, kteří mnohdy neví ani která bije, rozhodují a dělají na pracovištích dusno. Vydávají nesmyslné příkazy a nařízení a pro přebujelou administrativu není mnohdy čas si zajít i na oběd. Říkal, když jsi tu byl, byla tu občas i sranda a všechno to tu odsejpalo, teď se tu hrabeme v blbostech, každej je jen nervózní a nikdo se tu s nikým ani nebaví. Natož aby byla legrace na place. Říká, že z nechutí chodí do práce. A to nám oběma bylo to, co jsem kdysi dělal, koníčkem.
Moje žena má také podobné zkušenosti z práce. Vedoucí je samý shon, stále nemá čas řešit potřebné věci, odpoví formou "nějak to udělejte", ale pokud zavolá pan mocný, kýve na všechno a málem se klaní i do telefonu.
Jsem-li občas v hospodě, neslyším nic lichotivého, žádný optimismus. Zapnu-li rádio nebo TV nebo internet, všude jen samá negativa. Kolikrát čtu jen titulky, protože do článku samotného už se mi nechce. Jdu-li na úřad, tam je to lidová tvořivost. Jednou je to takto, za týden pravý opak. Kdybych vše rozepisoval do detailů, bylo by to nezáživné a dlouhé, předlouhé.
Mám tedy hodně pádných důvodů pro to, abych nebyl optimistou. Když však něco kritizuju, vím proč to kritizuju, jsem ihned automaticky řazen mezi opozici a pokud možno i hodně vlevo.

Tak už dost. Už zase svítí. Musím něco dělat. smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
březen 19, 2009 13:04
strejdo, uz zase som zmateny : mura1
na ktery muj kometar reagujes? (predpokladam tedy, ze se jedna o muj, kdyz me oslovujes).
březen 19, 2009 13:08
Muro 1, na tvoji poznámku ve 12:24 : strejda
Asi jsem neměl, že? smilies/grin.gif
Ale to proto, že já jsem přirovnal mezilidské vztahy ke krizi. Udělal jsem něco špatně? smilies/grin.gif
březen 19, 2009 13:16
Změny kvality, i v mezilidských vztazích, nelze, ač se to houfně provozuje, : Eva
interpretovat jen posunem na nějaké stupnici nejhorší- nejlepší. Vy mne tu úsměvně napadáte, někteří, z pesimismu a sami si do neutrálního sdělení svůj "tajný" pesimismus tvrdě naaplikujete smilies/wink.gif
Když se setkám s nějakou novou informací, mám na výběr zhruba:
1. tvrdě odmítnu, neb se to neslučuje s mou životní zkušeností
2. tu starou informaci zapomenu a na její místo si uložím novou informaci
3. novou informaci sice přijmu, ale upravím ji tak, aby nadále odpovídala mému starému pojetí, zkušenosti
4. starou zkušenost přizpůsobím nové informaci, rekonstruuji své myšlení, postoje, vnímání,
měním doslova jejich dimenzi
No, mluvila jsem o té 4., leč vzácné, etapě. A bývá bolestivá, leč vede k nezávislosti smilies/wink.gif
březen 19, 2009 13:19
Muro, : Míša šíša
dojíždět za prací ano, i od nás jezdí lidé dělat např. do Prahy, což je 100 km. Myslela jsem to tak jako že úplně se přestěhovat na druhý kraj republiky, kde je práce víc (ovšem sama nevím, kde by to mělo být). Ony takovéto rady také zaznívají, přičemž mi ještě nikdo nevysvětlil, jak by to ti lidé měli technicky provést. Jak tedy okamžitě prodají dům (např. - bavíme se hypoteticky), který je zastavený bance, jak a za co si okamžitě pořídí bydlení v místě své nové práce, jak to případně udělají se starými rodiči, o které se starají... atd., všemi těmi možnými specifiky života každého jedince se nikdo nezabývá. Přičemž věřím, že kdyby to bylo tak jednoduché, tak to ti lidé z fleku udělají a půjdou tam, kde tu práci dostanou.

Zrovna včera jsem mluvila s dvěma lidmi ze skláren (Světlá je od nás 16 km). Oba dva jsou bez práce, je jim kolem 50, takže nemohou nic sehnat. Ani na brigádu je nikdo nevezme, všechny podniky v okolí propuštěly a ostatní zaměstnaní momentálně jedou na 3 dny v týdnu. Jeden jejich dospělý syn rovněž ztratil místo, druhý dodělává školu. Protože nemohli utáhnout plynové vytápění, zrušili přívod plynu a přešli zpátky na tuhá paliva. Teď se jim pojebal kotel, nový stojí 28 tisíc. Nemají na něj... No, možná jsem jim mohla říct, že nemusí hledat nejbližší strom, ale že když budou mít naději, určitě se jim povede líp. Ale to bych teď taky mohla chodit s monoklem.
březen 19, 2009 13:20
Petronilo? : Míša šíša
Ono nejde o život? Tak - tak, sytý hladovému nevěří.
březen 19, 2009 13:22
Strejdo, podobně, jak píšeš ve 13.04. : Eva
Vůbec nejsme pesimisté též, baví nás ledacos tvořit, ale některým nesmyslně "dynamickým" osobnostním založením sice rozumíme, ale nevíme, proč by měla být, sakra, dominující, rozhodující??? smilies/wink.gif
březen 19, 2009 13:26
strejdo : mura1
ale v tom komentari jsem reagovala na evu, ne na tebe.

protoze eva napsala:
Nezlob mne, Krakonoši, nepravila jsem vůbec , že se zhoršily, : Eva
to mi úplně zbytečně subjektivně podsouváš smilies/grin.gif

coz se mi s jejimi predchozimi vyroky (temi, ktere jsem citovala v tom prispevku z 12:24) nejak nezdalo v souladu.
březen 19, 2009 13:26
Mluvila jsem ondyno : wendy
s jedním továrníkem. Fakt boháč. Říkal, že byl přítomen jednání, na kterém se účastnili i vlastníci Karlovarského porcelánu. A pravil, že to byli manažeři na ho*no, že se vůbec nediví, jak to skončilo. To jen na okraj k tomu, že ne všichni si za ztrátu zaměstnání mohou a že je to normoš a tak. A mají dojíždět jinam a neotravovat vzduch pesimismem.
Nakonec prezident Obama se taky zlobil kvůli tomu, že manažeři mají milionové odměny vyplaceny neprávem. A hradecký Petrof má stále stejný počet kancelářských krys a celý managemet - a vyhodili už spoustu dělníků. Vidím to jako zbytečné hazardování a vyhazování peněz a k dobré pracovní atmosféře to rozhodně nepřispívá. Někde. Jinde to zase může být o.k., že.
smilies/wink.gif
březen 19, 2009 13:30
strejdo, : bb
o 6 měsících jsem psala proto, že zhoršení mezilidských vztahů se tu skloňuje hlavně ten poslední půlrok a dává se do souvislosti s ekonomickou krizí. Zatím píšete že se vztahy obecně zhoršily, znamená to, že se zhoršily vaše osobní vztahy, s lidmi, se kterými jste předtím měli vztahy dobré? Jsem si skoro jistá, že setkat se osobně např. my všichni tady z kudlanky, určitě bychom neměli jen dobré vztahy. Kdybychom měli spolu co do činění víc než potlach u vína, tak by došlo i na velmi špatné vztahy, tak jak to v různých životních situacích chodí, že se lidi poznají a sejdou nebo rozejdou pod vlivem okolností.
Myslíš, že před 10, 15, 20 lety by to bylo jinak? Já si to nemyslím. Kdyby ano, kdyby předtím vztah mezi mnou a XY byl výborný a teď mizerný, tak to není chyba "doby", ale nás. Není to chybou okolností, ty prostě nastávají, ale je to v lidech, ti se v těch situacích nějak zachovají a jestli se někdo před 10-20 lety zachoval dobře, slušně, nemusí hned přátelsky, stačí obyč lidská slušnost, a teď se zachová jako blb, tak byl blbem i předtím a jen jsem to neviděla, nerozpoznala, nebo to jako schopný pokrytec skrýval.
Jistě, jsou výjimky, kdy se pod tlakem okolností může člověk zachovat jinak, hůř, než kdyby byl v pohodě. Dá se to pochopit, vysvětlit,i odpustit, ale to jsou skutečné výjimky. A člověk, kterému se takové nezachování se přihodí, musí počítat s následky, jedna blbá chvilka, jedno zakolísání smaže roky předtím a zkazí roky poté. Ale to jsou ty výjimky.
Obecně platí, na tom trvám, že mimo naprosto extrémní situace se normální člověk HLAVNĚ KVŮLI SOBĚ zachová normálně teď i před 10-20 lety. Protože ví, že by jinak se sebou nevydržel, že by ho to deptalo, užíralo, neměl by radost z výsledku dosaženého jinou než jemu vlastní cestou, a sečteno podtrženo získal by houby, jen špatný spaní a zvyk plížit se oklikou.
Shrnuto - kdo se chová jako hovado a vymlouvá se na to, že je to dobou, je lhář, byl hovadem i předtím, nanejvýš se nedostal do situací, kde se jeho hovadství mohlo projevit. Kdo to vnímá jako příznak doby a domnívá se, že to hovado by se před 10-20 lety zachovalo jinak, se plete, nebo mu víc vyhovuje nadávat na systém a dobu, než si připustit, že se v některých lidech prostě spletl či zklamal.
březen 19, 2009 13:40
bb a co takhle, samozřejmě veskrze radostná, lokální epidemie hovadství : Eva
smilies/grin.gif Šla by? smilies/wink.gif
březen 19, 2009 13:45
Míšo, : Petronila
a ono JDE o život? Opravdu?

O život jde, když je někdo těžce nemocný nebo zraněný, ve válce, při katastrofách.... Ne když přijde o práci. Nebo máš pocit, že je u nás taková situace, aby zdraví lidé umřeli hlady, když ztratí práci?

Netvrdím, že je to lehká situace. Ale to, že někomu jde o život, si představuju přece jen trochu jinak.
březen 19, 2009 13:58
Celospolečenské změny : wendy
probudily v hovadech jejich hovadství. Škoda jen, že je to vyneslo tak nahoru. Některé.
smilies/wink.gif
březen 19, 2009 13:58
Evo, : Petronila
OK, tak jak jsi to vlastně myslela s těmi vztahy?
březen 19, 2009 14:00
Petronilo, : Míša šíša
myslím, že už to stačí. Nebaví mě vést dál tuto diskuzi. Promiň, možná někdy příště, ale asi spíš ne.
březen 19, 2009 14:05
Krakonoši, Petronilo a bb napsali jste to hezky, klidně bych to podepsal, ale byla to MARNÁ snaha . . . : toulavej
Takže, jen vám rozdám každýmu plusovej bod a už jdu . . .
Myslím, že diskuse se strejdou, NČ a podobně naladěnýma jedinci, je vopravdu jenom ztráta času . . . Alespoň pro mě už určitě.
Pokud jde o Evu, to je komplikovanej člověk. Asi má nějaký vzdělání, který ji předurčuje zastávat postoje opřený o teorii i praxi z její profese. Ovšem, některé její vývody vůbec neodpovídají mým životním zkušenostem, ale i Krakonoše třeba. A s některými určitě souhlasím. Takže, někdy mě mile a někdy nemile překvapí, co tvrdí . . . A to jsem si vysvětlil tím životním naladěním lidí – buď víc na plus nebo víc do mínusu. Akorát, že já jsem jenom laik a třeba strejda mě považuje dokonce za nejchytřejšího :-), jestli se nepletu :-)
březen 19, 2009 14:41
Míšo, : Petronila
jasně, jak chceš. Na diskusi musí být dva, a když to jednoho nebaví, nemůže druhý nic dělat.

smilies/wink.gif

Netvrdila jsem, že máš někomu, kdo má zrovna problémy, kázat o optimismu, to by ti toho moncla udělal nejspíš právem. Ten optimismus je MŮJ OSOBNÍ recept na řešení MÝCH trablů a MNĚ se osvědčil. Už nevím, jak to jinak napsat.

březen 19, 2009 14:42
toulavej : mura1
Akorát, že já jsem jenom laik a třeba strejda mě považuje dokonce za nejchytřejšího :-), jestli se nepletu :-)

tohle je uz taky unavny. kozla tu nemam (jak mi bylo doporuceno), neb jsem v pracovnim procesu, jen kafe. tak to snad taky pomuze
březen 19, 2009 14:47
Evo, promiň, : Krakonoš
ale obtížně se diskutuje, když napíšeš:
"padla, ta krize, a na vzájemné lidské vztahy především." (březen 18, 2009 18:35)

a dále:
"Minimálně pracovní vztahy získaly naprosto jinou kvalitu, a to za posledních třeba 10 let (nikoliv za 6 měsíců, bb )a ta kvalita se ukazuje pro mnoho lidí, jako velmi neuspokojivá, v naprostém rozporu s jejich vnitřními hodnotami. Samozřejmě, že někteří se s tím snaží různě popasovat spíše, než to trpně přežívat." (březen 19, 2009 10:27)


A pak už v další diskuzi předvádíš jenom pro mě nesrozumitený názorový veletoče, prošipovaný psychologickejma poučkama a dokonce nařknutím diskutujících že tě napadají (sic!)(březen 19, 2009 13:19), ve kterejch se snažíš popřít, že jsi citovaný napsala.

Takže, ačkoli proti tobě vosobně fakt nic nemám, už mě dál diskutovat různejma jazykama, vzájemně nekompatibilníma, taky nebaví. Škoda. Třeba se to jindy povede líp. smilies/wink.gif (názornej příklad: Pesimista by napsal, že už se s tebou nebude bavit smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif )

Strejdo, kocourku, už se nezlob! smilies/cheesy.gif
březen 19, 2009 14:48
prošpikovaný : Krakonoš
jsem myslel tím podivným slovem smilies/grin.gif smilies/grin.gif
březen 19, 2009 14:51
Muro 1, bébé : strejda
odpověděl jsem Ti, protože já jsem s tou diskusí začal. Příště budu lépe číst. Já jsem si při tom odbíhal a vařil jsem oběd.

Bébé, dobře, shrnu-li to, říkáš, že kdo byl hovado dříve, je i hovadem nyní. Máš pravdu.
Nikdo z oponentů se tu však nezmiňuje o čistě konzumní společnosti, která tu vznikla. A pokud jen trošku sleduješ dění, od kterého nás Krakonoš zrazuje, neříkej, že lidi nezajímá nic jiného než peníze. Peníze a zase peníze a ty jsou alfou a omegou veškerého dění, ale i vzájemných vztahů. Nedávno - vždyť jsem to tu psal, jeden psycholog (a on je určitě fundovanější než já) potvrdil, že my jsme tzv. peněžní společnost. Potvrdil přesně to, o čem píšu. Peníze a zase peníze. Od toho se odvíjejí vztahy ve firmách, vzájemný boj o kšefty a tím i o peníze, říká se tomu konkurenční boj, ale ve skutečnosti - někdy jde o přežití firmy, to je pravda, v mnoha případech, a já je znám, o její hamounství. Nahrabat co možná nejvíce za jakýchkoli okolností. A mnozí se právě proto nezdráhají uchylovat i k mafiánským praktikám. Když tohle pak někdo sleduje, nebo je toho i součástí, myslíš si, že bude stálým a usměvavým optimistou?
Spousta lidí, kteří kdysi na Letné cinkali klíči si nemyslela, že se to tu dostane až do takovýchto rozměrů, kdy se posílají nábojnice v dopisech, kdy je vyhrožováno novinářům a pod. Já si naopak myslím, že všichni, kteří obhajují tuto dobu, jsou jaksi mimo dění. Že nevidí, neslyší nebo nechtějí vidět a slyšet. Chtějí mít prostě pokoj a tu svoji pohodu a proto reagují tak jak reagují. A ti druzí, nahvězdičkovaní, ti to prostě dávají do placu, nechtějí se s tím smířit. Já např. mám doma pohodu. Mám ženu, dvě dcery, dvě vnučky se kterými se dostávám zpět do dětství, chajdu, kde se dá krásně celoročně bydlet, mám v čem jezdit, co pít i kouřit, pořád něco kupuji na chajdu, neobracím doslova korunu, tím však neříkám, že rozhazuji (to by mi žena dala...), ale neříkej mi, že když si otevřeš v sedm zprávy, že je Ti to k smíchu. A já to dělám ještě tak, že nečerpám jen z jednoho zdroje. Žena mi kolikrát říká, abych to vypnul a nerozčiloval se, ale vždyť já zde žiju.
Bébé, já už nechci psát dlouhé příspěvky... smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
březen 19, 2009 14:56
souhlas s Petronilou : Kamila
to přeci není o tom, že sytý hladovému nevěří. Míšo - oni se přeci oběsit nepůjdou. Je to příšerná, hnusná situace, ale kdyby byli jen nešťastní, tak se to nevyřeší... Já myslím, že Petronily názory nejsou nijak krajní. Když ztratím práci, můžu buď začít hledat, vzít něco "pod úroveň", uklízet, prodávat... anebo můžu skuhrat. V nejmenším bych si nedovolila říct o těch nešťastných lidech, co o nich píšeš, že si stěžují... ta situace je vskutku na mašli. Ale i tak se k tomu různí lidé postaví různě. To je asi tak všechno... smilies/smiley.gif zdravím do Holomóce smilies/smiley.gif
březen 19, 2009 14:56
Takže z toho snad vyplývá : wendy
že ne všechno je blbě, ale taky že ne všechno je dobře. Když uznáme, že každý má svůj kus reálné zkušenosti. Nenuťme nikomu bezbřehý optimismus, a neobviňujme se z pesimismu, když někdo napíše, že to a to není v pořádku.
smilies/wink.gif
březen 19, 2009 15:00
Kamilo, dík. : Petronila
a Wendy - souhlas s tím, že ne všechno je dobře a ne všechno je blbě.

Strejdo - aniž bych chtěla tvrdit, že všechno je růžové a bez poskvrnky, vezmi prosím v úvahu, že média nejsou nestranní beránci, že do nich píší zhusta nedoukové (četl jsi někdy nějaký článek o oboru, ve kterém se vyznáš? a nakolik Ti to přišlo odborné a pravdě odpovídající) a myslím, že často píšou i na objednávku. Takže bych spíše věřila tomu, co vidím okolo sebe, než tomu, co mi sdělí mluvící hlavy v TV.
březen 19, 2009 15:06
mura1 - souhlas, je to únavný. : toulavej
já si tenhle slovník - opisovník, abych nikoho neurazil, nikoho se nedotknul, když nerozumí nadsázce a je nervově labilní, takže ho nechci mít na svědomí, nevybral. Jsem tu host, chci dodržovat pravidla slušnosti. Je těžký mlčet a tvářit se, že o nic nejde, když tě tu několikrát pošlou do prdele. Toť vše, nechci se dál v tom nimrat. A nebudu. Dám si pauzu.
Možná se ti to zdá jako malichernost, možná proto, že tobě se to nestalo. Každý má někdy právo nebýt nad věcí . . .
březen 19, 2009 15:09
Dík všem za diskusi : wendy
pejsková volá....
smilies/wink.gif smilies/smiley.gif
březen 19, 2009 15:14
už dlouho jsem tu nic nepsala, ale chci se NČého na něco zeptat : Ája
V první řadě vše nejlepší k Pepíkovi :-) . Nečetla jsem všechny příspěvky pečlivě, nestíhám, úplatky se mi nelíbí, ale kdybych mohla komukoli např. u doktorů tím pomoci, tak neváhám ani vteřinu... Ale NČ - Tebe se chci zeptat.. a nějak nevím, jak do toho. Hrozně nerada bych nějak moralizovala nebo šťourala v něčem, do čeho mi nic není (což teda v podstatě teď asi dělám :-)) Ale o mnoho řádek výše jsi psal, že jsi úplatky i dával i bral... Nechci se stavět jako výkvět morálky, nejsem, v práci klidně ukradnu blok a propisku a vodnesu si to domů a i kalkulačku jsem sekla, páč nikomu nechyběla a žádný výčitky přitom nemám (neříkejte to na mě prosím ! :-)) Ale... nějak jako se neumím vžít do situace, že bych uměla vzít úplatek.. jaký to je? Nezlob se na mě, prosím, jak říkám, nechci moralizovat... Ale....?
březen 19, 2009 15:18
Petronilo, : strejda
to já vím, že jsou tu novináři píšící na objednávku. Ty já nečtu. Já však čerpám od určitých lidí, které uznávám. A víš, kteří jsou dobří? To mne překvapilo. Ti mladí, začínající, studující žurnalistiku, kteří ještě nikde nepracují a nemají potřebu zpívat a tančit jak zaměstnavatel káže. Také poslouchám ČR6. Tam nejsou jen povrchní zprávy, tam se to pitvá i do hloubky. A nevěřím, že TAM by někteří novináři psali a mluvili ve prospěch kterékoli strany. A té levé už vůbec ne. Oni to nemají zapotřebí. A dobrý novinář se pozná podle toho, že posluchač či čtenář nepozná, se kterou politickou stranou on sympatizuje.
březen 19, 2009 15:21
Kamčo, : Míša šíša
Holomóc a Humpl dvě odlišná města jsou :-) Ale nic si z toho nedělej, Kudlanka Velkomožná si to občas taky plete smilies/grin.gif
Víš, ono je to vlastně už skoro jen to jediný, co těm lidem zbývá - že si můžou poskuhrat, zanadávat a že když si postěžujou, tak někdo jiný projeví s nimi účast. To, že jim bude říkat: "ale tak se k tomu postavte pozitivně, optimisticky a uvidíte, že to budete líp snášet" - tak to je zrovna nerozechvěje nadšením.
No a já zrovna taky nemám v nátuře, že když je někdo jiný ve srabu, tak abych se poplacávala po ramenou a nadšeně výskala ve stylu "koukejte, jak já jsem pozitivně naladěná, musíte mít taky takovýhle náhled na život a pak budete šťastní". Ani já si nemyslím, že názory Petronily jsou nějak krajní, jenom říkám, že snadno lze hýřit optimismem, když sedím rozvalená na teplé kancelářské židli a každý měsíc si domu nosím slušnou výplatu.
březen 19, 2009 15:25
Strejdo, jenže : Krakonoš
ty popisuješ výsek reality předkládanej médii a tvrdíž, že to je realita celá. Já nevobhajuju nějakou dobu nebo společnost, já tvrdím, že je jenom na tobě, s jakejma lidma se stýkáš a jaký lidi tvořej tvoji osobní mikrospolečnost, tvůj svět a tvoji realitu. Takže já nežiju ani nespolupracuju s lidma, který zajímejí jen a pouze peníze, mně nikdo zlomený tužky ani nábojnice neposílá a já nikomu taky ne, já svým klientům odvádím co nejlepší práci a moji klienti mně zatím za dva roky samostatnýho působení na trhu vždycky a včas zaplatili. Spolupracuju s mnoha dalšíma lidma, protože moje práce je týmová, i když ji dělám sám, a se všema mám skvělý a korektní vztahy. Mám velký množství přátel, se kterejma si věříme, můžeme se na sebe spolehnout a naše vztahy nijak neovlivňujou peníze. Jsou to přátelství, který by fungovaly za jakýhokoli režimu, protože to jsou prostě vztahy lidí, který se maj rádi. V peněžní společnosti žijeme, to je pravda, a je tomu tak vod tý doby, co skončil směnnej vobchod a byly vynalezený první peníze. Kolik tisíc let je to si už najdeš jistě na internetu sám. Obávám se, že ani před tím to nebyla nějaká idyla a že i v době předpeněžní bylo určitý procento optimistů a určitý procento "nas*anejch". smilies/wink.gif

A moje poslednéí věta v týhle diskusi k tobě: Neřek sem, že se nemáš vůbec dívat na televizi, ale řek sem, že je dobrý vod ní taky vobčas vstát a zjistit, že sou lidi, který tě maj rádi i bez peněz a nevrazej ti kudlu do zad v rámci konkurenčního boje vo paní strejdovou. Kolik už jsi tenhle měsíc dostal poštou nábojnic? smilies/wink.gif
březen 19, 2009 15:25
Míšo šíšo, : Krakonoš
pust si třeba stošedesátvosmičku (http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10117034229-168-hodin/), tam máš kluka, kterej v 18 letech přišel vinou lajdáků ve Studénce vo obě nohy. Tenhle kluk fakt nesedí v teple rozvalenej na kakcelářský židli se slušným platem. A přesto je optimista, to jest hledí do budoucna s nadějí. Tady máš krásnou modelovou situaci, kterou někdo zvládne tak, že žije dál, a někdo už zůstane do smrti nasr*nej na zlej svět, kterej mu ublížil. Nebo si to mrskne. A kolik optimistickejch lidí jsem viděl třeba v Indii, ačkoli netušej, jestli budou mít co dát zejtra do huby, to ani nemá cenu psát.

Optimismus vs pesimismus není odrazem reality, ve který se nacházíme, ale jen a pouze odrazem našeho vnitřního nastavení.
Mimochodem i já mám za sebou dost hnusný životní pády, který by mě mohly opravňovat stát se pesimistou. Nebudu tady vo nich psát, je to zbytečný
březen 19, 2009 15:35
Krakonoši, : Míša šíša
Optimismus vs pesimismus není odrazem reality, ve který se nacházíme, ale jen a pouze odrazem našeho vnitřního nastavení.


Tak proti tomu jsem nikdy neřekla ani půl slova.
březen 19, 2009 15:43
Míšoooo : Kamila
já sem teda nevodpustitelnej ignorant... omlouvám se! Už si to nespletu... snad smilies/grin.gif
Jinak jsi to napsala moc hezky - jasně že pozitivní plácání do ramen není k ničemu dobrý, ale! Dám příklad (snad vám nebude připadat tak moc od věci) - píchla jsem. A jako správná bloncka jsem začla lomit rukama, že co si počnu, komu zavolám! A syn (desetiletý) pravil neskuhrej, zkusíme to vyměnit. No - a vyměnili jsme! A já bych snad volala odtahovku nebo bych tam kvílela dodnes!
březen 19, 2009 15:44
Tak to teda gratuluju! : Míša šíša
Jste oba dobří. Ale věřím, že tobě by tam stačilo kvílet jenom chvilku a určitě by se někdo ochotný našel... však si dobře pamatuju, jak ti to na kudlančím srazu slušelo smilies/grin.gif
březen 19, 2009 15:48
Míšo : Kamila
dík, jsi milá smilies/wink.gif...ale von to v podstatě vyměnil syn! A je tedy fakt, že když jsme se blížili ke zdárnému konci, že nějaký chlapík zastavil a ptal se, zda nepotřebujeme pomoct... takže dobří lidé nevymřeli!
Ale to jsem odbočila od vážného tématu... nebo ne?? smilies/wink.gif
březen 19, 2009 16:03
Krakonoš : mia
Reaguji na tvůj příspěvek v 11.48 h.jsou situace,kdy se lékař ač odborník,nechová jako člověk a Tobě je z něj na zvracení.ale nemáš jinou možnost protože by to ohrozilo život tvýho blízkýho.Jsou onemocnění,který se operují jen na několika pracovištích,není možnost jít jinam.Tohle neodsuzuj pokud jsi to nepocítil na vlastní kůži.On nám jasně řekl,není třeba mi děkovat,vyjádříme si to finančně-a řekl sumu.Asi tak.
březen 19, 2009 17:30
Toulavej, ale to je úplně přirozené, že se naše životní zkušenosti různí, : Eva
v tom nevidím vůbec žádný problém. Mne mnohdy zajímá nějaká tvá životní zkušenost a co jsi z toho pro sebe vyvodil (například tvé sdělení, že: jsem děsně skromnej a tak téměř nic nepotřebuju..tak v tom tkví fakt jedno z "tajemství", jak se toho kolotoče úplate/neúplatek nezúčastňovat.
Něco jiného je pak proces, kterým ty zkušenosti poměřujeme s tím, co už víme, jakou důležitost něčemu přikládáme, jak to bude korespondovat s naším hodnotovým systémem, jak to vůbec celé zpracujeme...a to je vždycky hodně individuální, i když, když se tomu dlouho a intenzivně věnuješ, dost zákonitostí se tam dá najít a taky lze některé lidi nasměrovat (bez manipulace a výhradně, když chtějí), jak si vytvářet takové modely myšlení a chování, které lze v životě zdárně uplatnit, jak se učit po celý život, aniž bys to považoval za trest, a přitom zůstat svůj, nebýt manipulovatelný a závislý.
A je zřejmě fakt, že už to dělám asi tak dlouho, že občas mi již některé věci přijdou natolik pro mne známé a samozřejmé, že se v běžné komunikaci mohu vyjádřit až nesrozumitelně. Já se sice snažím si to stále uvědomovat a dá mi občas dost práce převádět tu odbornou terminologii do běžné mluvy, ale budu se snažit třeba někdy více
smilies/wink.gif Zajímavé je, že u mluveného projevu tahle nedorozumění téměř neexistují.
březen 19, 2009 18:27
Petronilo, s těmi vztahy jsem to myslela, že získávají jinou kvalitu ve smyslu dimenze, : Eva
o které v současné době (a jakékoliv době přítomné v historii) je ošidné a nesmyslné se vyjadřovat výhradně v kategoriích lepší- horší, protože to se ukáže vždycky, až s odstupem času.
Jinak, něco úplně jiného je krize ekonomická a krize ve vztazích. Ta druhá nemusí být nutně vůbec destruktivní, protože naopak je podmínkou umožnění vzniku zrekonstruovaných, tedy na úplně nových základech vytvořené, na jiných hodnotách založené vztahy. Což je na tom procesu vysoce pozitivní a optimistické smilies/wink.gif
Realistické je empiricky doložené poznání, že se toho zúčastňuje zhruba 1/3 populace.
Což je celkem logické, protože to představuje práci na sobě, přemýšlení, schopnost věci kriticky posuzovat,nezbytná osobní odvaha a odmítnutí všeho, co se kdy a kde nějak tradovalo,jenomže k tomu člověk dojde teprve, kdy se jeho původní představa ( o vztazích, hodnotách, práci...)ukáže pro další jeho fungování neudržitelná, zcela nefunkční a neužitečná. Do té doby, často, NIC! smilies/wink.gif

A ten problém v mezilidských vztazích je viděn v tom: že se hodnoty nikterak systematicky nekultivují a výrazně neoceňují(samo, kromě dobrých rodin)
že existuje opravdu hodně lidí, kteří pro své jednání používají jen vnější hodnoty, protože žádné své, vnitřní, si nikdy nevytvořili a ani toho nejsou občas schopni, potřebují ten vnější podpůrný systém hodnot, který úplně nemáme, tak se improvizuje.
Takže je to celkem pochopitelná, ale občas svízelná situace, protože ti, co se nemají čeho chytit, se stávají nenažranými, neodůvodněně nadřazenými a hulvátskými. A protože jsme v počátcích, tak se to zhusta interpretovalo, že to jsou ti praví vůdci. Optimistické je, že to pravděpodobně je jen vývojová etapa smilies/wink.gif
březen 19, 2009 18:58
Evo, díky! : Krakonoš
Teď jsi to napsala:
"Jinak, něco úplně jiného je krize ekonomická a krize ve vztazích. Ta druhá nemusí být nutně vůbec destruktivní, protože naopak je podmínkou umožnění vzniku zrekonstruovaných, tedy na úplně nových základech vytvořené, na jiných hodnotách založené vztahy."

Máš tam jenom malilinkatou chybičku: Není to něco úplně jinýho:
Naprosto všechny systémy ve vesmíru procházejí vývojem kterej opisuje křivku: vznik - růst - {krize - pokles - oživení - růst} - krize - pokles - zánik - vznik něčeho novýho. (část cyklu ve složený závorce se může Nx opakovat, nebo taky vůbec nemusí nastat). Žádná krize, viděno čistě z pohledu dlouhodobýho vývoje, není "špatná", respektive každá je svým způsobem "destruktivní", protože ničí nefunkční struktury, aby mohly vzniknout nový a funkční. Platí to pro naprosto všecko živý i neživý ve vesmíru a pro všechny děje. Krize je nevyhnutelná v každým systému, stejně jako je v přírodě nevyhnutelná smrt každýho organismu nebo východ Slunce. Jenom pýcha tvora zvanýho člověk ho vedla k přesvědčení, že něco může trvale růst. Nemůže, neexistuje nic jako trvale udržitelnej rozvoj, i tahle společnost, jak ji vidíme dnes, jednou zanikne v krizi, jako všecky společnosti a říše v historii, a na jejích troskách vznikne zase něco novýho. Nemůžeš zabránit ekonomický krizi, ani krizi ve vztahu dvou lidí (jedno, jak se projeví), jako nemůžeš zabránit smrti. Je naprosto nemožný, aby nějaká ekonomika neustále rostla, trvale, do nekonečna. Nejde to. S krizí můžeš ve svým životě jenom počítat a bejt na ni pokud možno připravená. Nikdy nebude na Zemi ani jinde fungovat společnost bez průchodů krizema. Člověk se nemůže vymanit z přírodních zákonů. Proto i tahle hospodářská krize jenom přinese změny struktur. Dá se to ukázat například na porcelánkách. Ty firmy byly v háji a nezdravý už dávno před krizí. Vedli je často neschopný manageři bez nápadu. Krize je odhalila jako vichřice nahnilej strom. Pokud bude chtít výroba porcelánu znovu začít, budou už to muset noví vlastníci dělat jinak. Jasně že tyhle procesy bolej a přinášej do jednotlivejch osobních životů malý tragédie. Stejně jako smrt přináší do každý rodiny malou tragédii, i smrt sešlostí věkem.
V každý době se ovšem budou vyskytovat šarlatáni na poli politickým, který ti budou vykládat, že tohle nejni nutný. Že přírodu jde vochc*t. No a někdo jim to žere a někdo ne. Smutný je, že jim to žerou i jedinci, který by jinak na vědu a přírodní zákony přísahali ve dne v noci.
březen 19, 2009 19:37
Krakonoši, jenže : wendy
naše vnitřní nastavení nemá nic společného s průsery našich různých "mafií". A ač optimista, nemohu je nevidět. A když je pojmenuji, ještě nejsem pesimista, nebo nepřítel státu. Dneska jsem třeba četla na netu, že státní zástupci chtějí, aby Veseká odstoupila. A asi všichni víme proč...
A co se těch porcelánek týče, nevím jak ostatní podniky, ale nečetl jsi, co jsem psala o té KArlovarské ? Nedělej, že nic nezavinilo blbý řízení některých firem. Nenažranost managementu. Všechno se odnárodnilo a dostal do rukou kdo ? Profíci, odborníci, poctivci ? Nechci proboha, aby se to znovu znárodnilo, ale ty podnikatelské záměry jsou mnohdy dost pofiderní.
Ty všechno ladíš do pozice, že je to normální s jinak to být snad nemůže. Já si teda myslím, že můře. Přiznáš, že aspoň část nového - řekněme vedení - je na pytel ? Že by to mohlo bý být líp ?
březen 19, 2009 20:24
Ale wendulko, : Krakonoš
já sem nikdy neřek, že nesmíš pojmenovat. Já ti můžu teďka jmenovat svině a svinstva v ODS i ČSSD až do rána. Nejsi nepřítel státu, když řekneš, že svině je svině. A že bys ráda, aby nám svině nevládly. Taky bych rád. Optimista neignoruje hnusy všehomíra. Optimista si nehodlá nechat prznit život věcma, který nemůže změnit. A věci, který změnit může, se změnit snaží.
Wendulko, to víš, že by mohlo bejt líp. Teoreticky mohlo. Pakticky nemůže, nebo rozhodně né rychle, spíš možná až tady demokracie bude mít staletou tradici. Zatím ještě většina voličů volí nezodpovědně. Líbí se ti paní primátorka Chomutova Řápková? Chtěla bys ji jako premiérku, třeba? A chceš, aby v řídících funkcích byli vopravdoví odborníci? Tak tahle paní zlikvidovala kariéru jednoho z nejlepších odborníků na zoologický zahrady, jaký tahle země má. Naprosto bezdůvodně zničila mnohaletý úsilí celýho týmu lidí, který výborně dělali svoji práci v Chomutovským zooparku. Na každý partaji najdeš takovejchhle hromad hnoje, kolik budeš chtít. Soudce Berka, Berdychův gang, Mrázkova krakatice, Krejčíř, Kožený, atakdál... Nemůže bejt líp, protože není reálná politická síla, která by nebyla spojená s mafií a tím nejhnusnějším, co se v týhle zemi kdy stalo. (Mezi náma, z tohodle pohledu jsou pořád ještě nejmíň zasviněný lidovci). Až taková politická síla bude a lidi budou ochotný jí umožnit vyhrát volby, pak se něco možná změní. Ale ideální to nebude nikdy. Ideální to není v žádný zemi na světě a nikdy ani nebylo. Možná trochu lepší, než je to dnes, to snad bude. Ale ne zejtra ani po příštích volbách. V týhle zemi se ještě budou dít věci. Není daleko doba vlády socanů s komoušema. To bude teprv radosti. Ale bude to tak v pořádku, většina národa si to prostě přeje. Tak to dostane. Ale já zůstanu optimistou i tehdy, doufám, že mě za to nezavřou do krimu smilies/grin.gif.
březen 19, 2009 22:09
Ajo, zeptala ses přímo, tak přímo odpovím : NČ
Úplatky jsem víc dával než bral. V rámci mý výdělečný činnosti to spíš byly provize ale to už je jen slovíčkaření. Za dohozenej kšeft, kterej jsem udělal poctivě a svědomitě (bych si vodfláknout ani dovolit nemohl páč by mohlo jít i vo kriminál). Zbavil jsem se těma deseti procentama úplatku nutnosti shánění těch kšeftů a o to víc jsem měl volný ruce na vlastní práci.
Dále jsem úplatkama získával přednostní pořadí pro schválení právě těch mejch prací na příslušnejch úřadech, protože klient spěchal a byl ochotnej za rychlost zaplatit, leč nevěděl komu. No a já jsem věděl komu. Nešlo ale o úplatek za přivření voka nad šlendriánem, to by si nikdy žádnej odbornej úředník nedovolil, páč i jemu by mohlo jít vo kriminál. A navíc, kdyby jednou jedinkrát kterejkoliv z nich zjistil, že jsem ho nějak podfouk, už nikdy bych neměl dveře vodevřený nejen v celý Praze, ale i dál.
No a samozřejmě jsem úplatky ve formě kytek, flašek i vobálek, podle toho jak bylo třeba, zanechával a zanechávám u lékařů, sester, i vedoucích pracovníků lékařskejch zařízení. A dávat budu vždycky, kdykoliv budu mít i sebenepatrnější naději na slušnější zacházení s kymkoliv z mejch blízkejch. Mně jsou mí blízcí daleko, daleko, daleko bližší než dodržování nějakejch čistejch ideálů v prostředí žumpy. Teď mě samozřejmě někdo nařkne, že teda i já tu žumpu spoluvytvářim. Ano, klidně se k tomu hlásim. Nikterak na to nejsem hrdej, ale taky jsem dalek toho, abych nepomohl předevšim svejm blízkejm (ale klidně i sobě) když si myslim, že pomoct můžu. Kdyžuž tu žumpu nedokážu vyčistit od sraček, (a jen uplnej prosťáček může věřit, že něco zmůže), tak si aspoń za svý prachy koupim občasný nadechnutí na čerstvějšim vzduchu.
Jo, a co se tejče braní. Tak úplatky jsem bral za předevšim rychle, někdy i expresně přes víkend, provedený a příslušnejma úředama i schválený práce, na který by jinak investor čekal i měsíce. Fakt je, že v tom období jsem občas ošidil svý děti (dneska ale vidim, že nejvíc jsem tim šidil sám sebe) vo bezva víkend, takže jsem si tohle svý černý svědomí pak zase vykupoval úplatkama dětem, ale to už je zase jiný thema.
Závěr? Kdykoliv slyšim od kohokoliv kategorický NIKDY, tak si řikám: "Co vlastně ty sobče, tak strašně pyšnej na svuj charakter, víš o životě?"

březen 20, 2009 06:54
Krakonoši, chybičku tam mít musím, : Eva
protože rozhodně nejsem žádný expert na ekonomiku, tudíž se ani neodvažuji do něčeho takového, pro srovnání, montovat (ačkoliv nějakou základní zkoušku na VŠ mám a občas si nějakou makroekonomickou teorii i přečtu, jen, abych byla malinko v obraze).
A hlavně, mně se mé chyby "vyplácí", protože jsem se je naučila docela úspěšně reflektovat, tudíž se jich nebojím, neb mne vždycky někam posunou, ač některé i trochu bolí.
Jinak s tím vaším základním osobnostním vyladěním člověka: takové čisté, vyhraněné typy optimista x pesimista se vyskytují v přírodě tuze vzácně. Jistě existuje jenpřevažující tendence určitý typ jednání preferovat smilies/wink.gif

Tu tvou teorii samozřejmě znám, spíše v historicko- sociologicko psychologickém provedení. Jen mám k tobě dotaz, jak ty se vyrovnáváš s faktem, že v každé etapě, která vedla k zániku nějakého společenství, existovalo poměrně dost lidí, kteří ten vznik předpokládali, věděli o něm (podobně, jako dnes), přesto nezmohli nic zásadního a lidstvo zůstává, jako masa, neuvěřitelně nepoučitelná? smilies/wink.gif
březen 20, 2009 07:41
NČ, : Ája
moc díky za odpověď. Myslím, že to, o čem píšeš, nejsou úplatky v pravým slova smyslu - myslím především ty, který jsi bral. Za což jsem ráda. Asi by mě to mrzelo :-) Samozřejmě mi nepřísluší nikoho nějak hodnotit nebo tak, ale jsem ráda, že je to tak, jak to je. Snad nepíšu příliš zmateně :-) . Já sama za sebe si nějak neumim představit, že bych byla třeba doktor a dokud bych od někoho nedostala obálku, tak bych se snažila jen tak napůl... Něco jinýho je třeba poděkování za dobrou práci - kytka, bonboška, tak něco... Ale až POTÉ. Ne dopředu, aby se vůbec nějaká práce stala... Příplatek za expresní práci není podle mě úplatek... Ještě jednou moc díky za odpověď. S tím o tý žumpě a tak - souhlasim.
březen 20, 2009 07:50
Krakonoši jak to tak čtu : wendy
zjistila jsem, že jsem vlastně idealista...o tom zoologovi jsem slyšela ze dvou stran, a liší se to, liší... Nedokážu posoudit, kdo za to může víc. A asi nikdo není bez chyby. Je potřeba dát na misku vah a zjistit, co víc zaváží. Tak si říkám, jestli není dobře, že vždycky nevíme všechny souvislosti. Jako jsem se dozvěděla o té něšťastné porcelánce třeba.
Smůla je - zatím, že se ti slušní, které bych ráda podpořila, a jistě nejen já, do politiky moc nehrnou. Mohli by tam zůstat tak dlouho, dokud by se nezkazili...no, zatím si počkám, co udělají s Veseckou ti současní.
Pěkný den - JE JARO !!!!!!!!!!!!!
smilies/wink.gif smilies/cheesy.gif
březen 20, 2009 07:58
Wendy, když to tak pozoruji, tak pořád vidím dost lidí, : Eva
kteří jsou nejen špičkovými odborníky na něco, ale mají i moc a stále je to nikterak nezkorumpovalo. Prostě to vnitřní nastavení je udrží. No a pro mne jsou zdrojem optimismu smilies/wink.gif
Je třeba i zajímavé, že můj starší syn teď končí práva a ačkoliv vždycky chtěl být advokát, v posledních 2 letech to přehodnotil. Říká, že netouží být donucen k žádným mafiánským praktikám a že riziko toho donucení spatřuje jako příliš vysoké a pro jeho představu o životě naprosto zbytečné.
březen 20, 2009 09:33
Nojo Evo, ta profese : wendy
ztrácí kredit. Oni jsou vždycky vidět spíš ti horší, než ti dobří. A co bude tedy mít za specializaci ?
Jinak k odborníkům také vzhlížím, kdo bývá mistr ve svém oboru, bývá i skromný, s tím jsem se taky mnohokrát setkala. Jenže nebývají v politice, že. Docela se mi ovšem líbí Pospíšil.
O dětech mluvil už Sókrates ve stylu - kam ta mládež spěje, to my takoví nebývali..no a pak jsou většinou docela dobří, co ? Takže určitě nejsem zapšklý pesimista, který jen zahlíží zpoza rohu, kam ten celý svět spěje. Něco spěje, něco ne...
smilies/wink.gif
březen 20, 2009 11:04
wen : mia
tak mi to nedalo a našla jsem si ten tvůj Kohoutov-jsou tam 2 chaloupky co by se mi moc a moc líbily-kolem jedný jsou nádherně upravený keře i chaloupka pěkná a pak druhá roubenka sice v horším stavu než ta první ale taková "na pohodu".dobře jste si místečko vybrali,určitě si tam odpočinete a naberete energii.
březen 20, 2009 12:02
Jo Horní Kohoutov s 10 chaloupkama : wendy
to je to ono. V té roubence bydlel dřív sochař Kalousek a jezdívali za ním umělci, i Horníček. Pak se to pronajímalo, byla jsem jednou nakupovat s Mahulenou Bočanovou...je tam klid, do lesa skok, fajn sousedi. Už se těším. A ty jsi odkudpak ? smilies/wink.gif
březen 20, 2009 12:17
wen : mia
Přesný místo psát nechci,ale najdi si místo,kde jsem se narodila-Strakonice.tak hezký víkend pa
březen 20, 2009 12:25
Jojo, nechci adresu, jen rámcově... : wendy
Taky pěkný víkend - ať si ho Kudlanky užijí ! smilies/grin.gif
březen 20, 2009 12:40
wen : mia
Jo tady kousek od nás zas je chaloupka po Heleně Růžičkové.Růžičkovi byli hodně přátelští,když měla paní Růžičková svátek napekla řízky pro celou vesnici.Chodila v létě v zimě pořád v sukních,protože na sebe těžko nějaké oblečení scháněla.Jednou se snažila v Horaždovicích koupit podprsenku prodavačkám to bylo moc líto"Paní Růžičková na Vás opravdu nemáme".Když zemřel Jirka tak neměl černé parte,ale takové jako oznámení viselo v hospodě myslím ve zlatém tisku.Nebyli žádní boháči jak se občas o hercích lidi domnívají.Museli si dost na všechno lidi jednat,poněvadž fyzicky už nestačili.Když pak zemřel pan Růžička st.neměla už ona pro koho žít,to ji myslím zlomilo v boji s rakovinou.Lidi ji měli moc rádi,starali se o psa v době její hospitalizace.Komu nakonec chalupa připadla nevím snad dětem Jirky z rozvedeného manželství.
březen 20, 2009 12:41
... : bb
Úplatky jsem víc dával než bral. V rámci mý výdělečný činnosti to spíš byly provize ale to už je jen slovíčkaření.

Rozdíl mezi provizí a úplatkem spočívá v tom, že provize je odměna za např. tip na zakázku, vyjednání zakázky, domluvení kontaktní schůzky atd. člověkem, který 1) není zaměstnancem ani v jiném spojení s investorem a nemá rozhodovací moc zneužitelnou v neprospěch investora 2) pracuje na základě transparentní smlouvy 3) o jeho roli v celé záležitostí ví obě strany
4) nemá jinou rozhodvací moc, nemůže u něj tedy dojít ke zneužití pravomoci ve prospěch jedné strany na úkor druhé strany nedodržováním zákonů

ÁJO, promiň, ale jestli tohle nepovažuješ za úplatek:
Dále jsem úplatkama získával přednostní pořadí pro schválení právě těch mejch prací na příslušnejch úřadech

tak jsi ukázkový příklad toho, jak vysoká je u nás tolerance ke korupci...
To co popsal NČ v 6.54 je učebnicový příklad korupce. Je dobře, že to otevřeně popsal.
Ti, co to takhle nedělají, neví o životě míň než ti, co to tak dělají, i v tom se NČ mýlí, akorát to mají v něčem jednodušší a v něčem mnohem složitější.
březen 20, 2009 12:50
no, nic jinýho jsem ani nečekal : NČ
jen pozor, aby ses nepo*********************** :-)))))))))))))))))))))))
březen 20, 2009 13:13
to jsem ráda, žes nic jinýho nečekal, nechtěla bych v tomhle případě opak :-) : bb
proč bych se měla po****? :-) vždyť se jen ukazuje, že dojem nebyl jen dojmem :-))))
To by nastalo, kdyby se k tomu, že mu není proti mysli být prodejnou dívkou, přiznal třeba Toulavej, u něj by mi to vyrazilo dech. U tebe to ladí.

březen 20, 2009 13:41
... : bb
ale jak jsem napsala, v rámci internetové debaty si takové upřímnosti a otevřenosti cením
i když zároven nevím, jestli mne zároveň neděsí nesnesitelná lehkost, s jakou 1) se k tomu otevřeně přiznáváš, 2) to někteří, třeva Ája, berou...

březen 20, 2009 13:43
a nakonec, : bb
mě fascinuje i to, že to takhle popíše někdo, kdo tu jindy hnedle zvrací nad tím, jak je to dneska všechno zkorumpovaný, jak se nedá nikomu věřit, politici jen berou.....
hehehe :-))))))))

No tos mne na víkend skvěle pobavil, to dám večer k lepšímu, dík.
březen 20, 2009 13:46
Když, z vrozený slušnosti, vynechám domácí zvířata, : NČ
tak už fakt nevim, co bych ještě mohl napsat. Klidně se udav svejma samochválama, kterejch už tady má stejně kdekdo plnej chrup. Já jdu na kozel.
březen 20, 2009 13:52
z vrozený slušnosti :-) další vtip :-) dneska perlíš, NČ : bb
jdi na kozla, brouku.
březen 20, 2009 13:55
bb, : Ája
když už bychom chtěli být přesní, tak jsem psala, že to ani tak až úplatky nejsou - a dále jsem psala, že mám na mysli hlavně ty, které bral.. Protože - úplatkářství se mi nelíbí, pochopitelně. ALE - pořád mi přijde mnohem horší úplatek si vzít, než holt, v rámci žumpoidního systému, nějakej dát (taky příde na to, vo co de - esli chci úplatkem získat něco, co by jinak prostě nikdy nemohlo bejt - např. dostat blbé dítě na prestižní školu na úkor chytrých dětí, jen proto, že na to mám, anebo prostě holt popostrčit něco, co by se stejně stalo, stát mělo/mohlo, akorát holt je na druhý straně prevít, kterej to bez úplatku neudělá..) A proto jsem se výše ptala enčého, který psal, že úplatky bral, jaký to je... A to, co on napsal jako přijatý úplatek, se mně zas až tak moc jako úplatek nejeví.... Ale spíš jako příplatek za expresní službu, což je praxe běžná a pochopitelná...
Nemá to znít jako obhajoba úplatků, vůbec ne... ani tolerance k tomu, ale - naprosto si dovedu představit, že bych ho třeba v nemocnici dala, abych pomohla svým blízkým, když by to jinak nešlo. Protože - jako byl třeba nějakej případ výše popsanej - fakt by mi vadilo kochat se svým "morálním kreditem", že jsem nedala všimný při pohledu na to, jak mýho tatínka převážej ze špitálu umřít do LDN bez péče - např. Dala bych ten úplatek. Bylo by mi zle z těch, který ho chtěli/vzali, ale určitě by mi to stálo za to.

březen 20, 2009 14:23
Když pominu tu úmyslnou provokaci, : Míša šíša
o kterou tu šlo především, tak musím napsat, že jsem vždycky nedůvěřivá k tomu, když lidé sami o sobě sdělují, jak oni jsou čestní, a jak oni by NIKDY a za žádných okolností.... Za svůj dosavadní život se mi nesčetněkrát potvrdilo, že tací mívají máslo na hlavě. Buď si snaží vytvořit dokonalý obraz sami před sebou anebo před jinými. Ne nadarmo se říká, že samochvála smrdí. Netvrdím, bb, že je to tvůj případ, ale docela mě překvapilo, když jsi zmínila, že děláš ve stavebnictví a těch pár(!) provizí, co jste dali nebo dostali (teď nevím - nechce se mi to už hledat) šlo jen skrze zprostředkovatelské smlouvy. Nevím - nevím, dělám totiž taky ve stavebnictví a tohle se mi zdá jako příběh z českých bájí a pověstí. No ale budiž... když to říkáš.

Stejně tak mám takové nějaké svrbění v zádech, když někdo sám o sobě tvrdí, jak je báječně za každý situace optimistickej.
březen 20, 2009 14:30
Míšo, : Ája
líp bych to neřekla :-)
březen 20, 2009 14:36
jo, konec tejdne je tady, : ivanka
tak snad už bude i konec debatám na ostří nože.
Ale stejně si myslím, že "zočídoočí" by to takhle ostrý nebylo :-)))
Přeju všem ten nejhezčí víkend, počasí takový, jaký se vám nejvíc líbí a jen a jen hezké zážitky, zažívání a užívání.
březen 20, 2009 14:42
Evo, : Krakonoš
jak se s tím vyrovnávám, že se ldstvo jako celek nějak moc není schopný poučit? Nijak mě ten fakt nedeprimuje, takže se s tím vyrovnávat nemusím. Já to vod lidstva ani nějak neočekávám. Nesdílím přesvědčení některejch utopistů na jedný straně, nebo východních muystiků na straně druhý, že lidstvo jednou dojde do stavu, kdy se všichni budou jenom milovat, nebude válek, nebude zbraní, nebude zla. Podle mě je to čirej nesmysl a není v silách člověka vymýtit zlo. Nijak mě to nefrustruje. Kdybych si měl vosobně připustit celou tu tíhu všeho světovýho zla, musel bych se vokamžitě pověsit na nejbližší břízu.

Ještě malej postřeh z voblasti státní správy a korupce:
Stalo se, že jsme chtěli požádat vo malej grant jedný nadace a podmínkou bylo, že se k záměru vyjádřej památkáři. To znamená závazný stanovisko památkáře stavebního úřadu obce s rozšířenou působností, kterej si ale musí před tím vyžádat stanovisko krajskejch památkářů z NPÚ (protože v tomhle absurdistánu je památková péče zdvojená). Voba vorgáni na to maj 30 dnů, jenže termín vodevzdání přihlášky byl asi tejden. Tak jsem zvedl telefoun, napřed vobecního a pak krajskýho památkáře jsem slušně poprosil vo zrychlenej postup a poděkoval. Za 5 dní včetně víkendu jsme měli závazný stanovisko v kapse. Já fakt nevim, jak to dělám, ale ne a ne se do situace, kdy by po mně někdo chtěl vobálku, dostat. Nebo jak napsala (údajně pohledná) Kamila s úžasem, že dobrý lidi ještě žijou, že jí někdo zastavil u píchlýho kola a nabízel pomoc. Já jsem dost vošklivej, vlasatej a fousatej dvoumetrovej chlap. Párkrát se mi stalo, že jsem se svou plečkou zůstal někde trčet, vždycky mi někdo zastavil, a to dost rychle, a vzal mě na lano. Jezdil jsem vášnivě rád (a dodnes vobčas jedu) stopem. Vždycky mě někdo svezl, většinou jedu už za půl hodiny, nejdýl za hodinu. Sám stopaře naprosto pravidelně beru. Fakt nevím, jak to dělám, nemám ani minisukni, ani útlej bok, ani ňadra dmoucí smilies/grin.gif. Já tak nějak věřím tomu, co věda ještě nedokázala, takže strejdu tohle tvrzení zase popudí, že totiž dobro přitahuje dobro, pozitivní mysl přitahuje pozitivní zkušenosti a takdál.
březen 20, 2009 14:53
Míšo šíšo, když jsi z oboru, tak pro tebe :-) : bb
- k tomu, že já bych NIKDY - si sis spletla s někým jiným. Já napsala, že jsem zaplatila pětistovku za televizi, když jsme chtěli barevnou, ale málokdy píšu že bych něco nikdy neudělala, prostě jen proto, že opravdu nevím, jak bych se v té situaci zachovala. A že by někdo nezaplatil cokoli kdyby šlo o větší naději na uzdravení dítěte, rodiče, o tom silně pochybuji.

- ad stavebnictví - ano, skutečně se bez toho obejdeme, ale tím neříkám, že jsme lepší, slušnějí, chytřejší, schopnější, že? A rozhodně tím neříkám, že jsme bohatší :-) to jen pro jistotu...
Je to víc věcí, třeba že
- jsme sice stavební, ale běžnou stavařinu děláme jen v rámci naší specializace, tzn. buď děláme naší speciál plus stavařinu, nebo naší special pro velké stavební firmy - jak jsem tu nedávno psala, jsme B pro A v řadě A, B, C
- i v naší specializaci ale narostla konkurence, ale my jednak máme odborníka, který kromě toho, že je dobrý stavař, je excelentní v jiném oboru, jehož poznatky hustě využíváme při řešení speciálních záležitostí, na které si jiné firmy netroufnou, on se tím zabýval už před 30 lety a po sametu si ho fofrem vypátrali Švýcaři
- máme za sebou celkem dlouhou historii s dobrými referencemi, nejsme rychlokvašky, nejsme parta na zavolání, máme kamennou firmu, kamennou pobočku, kde nás našli před 10 lety, tam nás najdou letos - to zní banálně, ale má to velký význam pro malé zákazníky, drobné firmy a živnostníky.

To, že nehrajeme já na bráchu, brácha na mě a malá domů, se odráží v tom, že se máme sice dobře, ale rozhodně nejsme za vodou,začátky byly těžké a prostě jsme si tím nic neulehčili. Ale jsme takoví, jedeme svým tempem a po svém, nepotřebujeme hrát hru na velkej svět drsnejch podnikatelů a kupodivu, poslední roky, čím dál častějc potkáváme podobně nastavený lidi. Nějak se to samo usadilo, takže jsou třeba akce, kam chodí tamti a akce, kam se zvou oni. Beru to tak, že tamto jsou rváči a my hráči :-) Rváči jsou víc sportovní, jedou a vyhrávají, mají ten "tah na branku" a tak vůbec. My zas tak, no.
Víš, vážně to jde, ale vím, že je to je těžší. Občas někdo z nás, myslím tím z naší firmy, zakolísá, zaváhá, jako jestli by to nešlo jinak a "když vidím jaký jsou to diletanti a zase si koupili nový auta" a tak podobně. No tak ho pochováme a zase se to uklidní :-))
Ale jak říkám, je to dobrý i náročný, běh na dlouhou trať. Věc osobního rozhodnutí.
březen 20, 2009 16:09
... : bb
jo, ani s tím optimismem jsem to nebyla já, to sis taky přiřadila ke mně něčí slova :-)
i když v podstatě s Petronilou souhlasím, mně osobně nikdy nepomohlo, naopak, když jsem propadla skepsi, až když jsem se nějak sebrala a rozhodla se, že se s tím nějak poperu a bude líp, tak teprve to mi nastartovalo síly a energii. Takže mám taky tu zkušenost, že jakýkoli průšvih se řeší líp s optimismem, nadějí a vírou, v opačném rozpoložení nejsem schopna ničeho, to je paralyzující.
březen 20, 2009 16:11
Ájo :-) : bb
dát úplatek úředníkovi aby ti něco přednostně, rychleji vyřídil, považuješ za příplatek na expresní službu. To si opravdu nevysvětlíme, to je prostě rozdílný přístup a náhled na věc :-)
Ten úředník, který tyhle expresní příplatky bere, automaticky ostatní bezpříplatkové odsune stranou, i když by jinak měli přijít na řadu dřív, např. podle došlého pořadí nebo podle důležitosti. Pak se stane, že někdo čeká na vyřízení stavebního povolení 6 měsíců, zákonná lhůta nelhůta. Mezitím přijde o pozemek, o výhodný úrok na hypotéku apod. To jen tak aby sis představila praktické důsledky expresních příplatků úředníkům...

Pro úplnost :-) to nebyl můj případ, to byl náš zákazník. My kupodivu bez expresního příplatku, jak to elegantně nazýváš :-) dostali v zákonné lhůtě a bez zbytečných průtahů najednou, jedním dokumentem, stavební povolení, územní rozhodnutí, povolení ke stavbě ČOV.
A co tě napadne v takové chvíli? Že máme štěstí, že na tom našem úřadě nesedí úředníci zvyklí na expresní příplatky.... Nebo ne?


březen 20, 2009 16:16
¨Ä, rozvláčný arbitr je tady, : wendy
tak to já jdu.
smilies/wink.gif
březen 20, 2009 17:06
Krakonoši : Kamila
kdybych mávala, tak někdo zastaví celkem rychle - fakt, dobří lidé nevymřeli - ale tady ten chlapík zastavil, ač nikdo nemával a jen já a můj malej jsme se hmoždili s kolem. Tak proto mne to překvapilo - prostě jen tak, aby se zeptal, zda něco nepotřebujem - a to se zas až tak často nevidí. S pohledností to dozajista nemá co dělat, to jen Míša je milá smilies/wink.gif
březen 20, 2009 19:22
No, Míša sice milá je, : wendy
ale mému Míšovi ses taky moc líbila... smilies/cheesy.gif
březen 20, 2009 20:19
Wendy, to máš tak : bb
když si chci jen tak počíst, nepíšu nic, když si chci jen tak pohodit nic o ničem, což píšu bez ironie a v dobrém, na víc prostě někdy není chuť nebo čas, napíšu něco jako ty většinou píšeš. A když chci něco vysvětlit nebo v tomhle případě odpovědět, tak jsem rozvláčná, protože předpokládám, že ten druhý si nechtěl jen tak vyplácat játra a záleží mi na tom, abych svoje myšlenky vyjádřila co nejsrozumitelněji.

březen 21, 2009 00:17
... : bb
a když tu občas čtu rozvláčné diskuze a komentáře, třeba některé vztahové záležitostí ke kterým nemám co říct a které mě nebaví, tak to nekomentuju, protože chápu, že dotyčný si právě cosi s kýmsi vysvětluje, ujasňuje. Nebo si jen tak pro mě za mě tříbí myšlenky. Nemusím to číst, tak proč bych to komentovala. Ale jinak ventiluj po libosti :-))
březen 21, 2009 00:21
Mému známému onemocněla manželka rakovinou, : Rozmarýna
léčila se v jednom z nejlepších onkologických ústavů v ČR. Protože byli bohatí, známý dal tomu největšímu odborníkovi, který tam byl a měl nejvíc titulů 100.000,-- Kč, za to, že mu ten doktor slíbil, že si paní vezme osobně na starost a bude se jí denně věnovat. Za týden na to odjel na roční stáž do USA.
březen 23, 2009 08:49
bb, : Ája
jsem to možná blbě pochopila, ale to, o čem psal NČ a za co si nechal zaplatit, bylo když pracoval přes víkend, ne? Nevím, jestli je to práce na úřadě nebo ne, nevím, co NČ dělal/dělá - na mě to nedělalo dojem státní instituce, když se vyřizovaly věci pro klienty přes víkend... Nevkládej mi do úst proto slova, která jsem neřekla. NEPOVAŽUJU za normální, aby lidi připláceli na úřadech za něco, na co mají normální nárok, pokud úředníci dělají, co mají.
březen 23, 2009 09:58
Rozmarýnin příspěvek : Krakonoš
je jen dalším kamínkem do mozaiky poznání, že za úplatky ve zdravotnictví si kupujete pouhou iluzi, že jste pro svoje blízký něco jaksi navíc udělali. Kdyby Rozmarýnin známej nedal ani korunu, pouze poprosil a poděkoval, výsledek by bejval byl naprosto stejnej, jen von by ušetřil 100k a neměl by uchlácholený svědomí myšlenkou, jak to pěkně "vošéfoval". A jistě nebudu daleko od reality, když si myslím, že takhle "účelný" jsou všecky ty doktorský vobálky...

A ještě jedna věc mě nad tím Rozmarýniným příspěvkem napadla: Ve svatý válce proti alterantivním směrům v medicíně, kterou vede tahle společnost a i někteří zdejší čtenáři smilies/wink.gif, se velmi často voperuje tvrzením, jak léčitel zneužívá něčího zoufalství a bere za to prachy. Velmi se divím, že se stejnou vehemencí společnost (a tytíž čtenáři) nevystupujou proti tomuhle naprosto zjevnýmu hyenismu bílejch plášťů, kde si někdo říká vo nehorázný peníze do svý kapsy za něco, co je povinnej poskytnout ze zákona a z lékařský etiky za peníze vybraný na zdravotním pojištění. To je evidentně v pořádku - co je dovoleno (vodiplomovanýmu) bohovi, není dovoleno volovi, žejo.
březen 23, 2009 10:57
Krakon, to už jsi zase trochu přepálil : NČ
Ty jsi z přesvědčení proti. Tomu rozumím.
Ale pak teda opři svý přesvědčení o morální zásady (který např. mně zcela chyběj). Takhle to ale vypadá, jakože nedáváš jen proto, že si nejsi jistej účinkem. Teda - kdyby sis jistej byl, dával bys. Což mi k tobě neštýmuje.
Je přeci samože jasný, že když někomu strčim obálku beze svědků, tak nikdy nemám stopro jistotu. Jenže to ani ty nikdy nemáš stopro jistotu, že zrovna tenhle přidělenej doktor nejni patlal. Jo a mimochodem, taky se mi osobně zdá ta obálka se 100litrama až příliš tlustá.


březen 23, 2009 11:38
... : midgi

březen 23, 2009 12:12
Ájo, : bb
ano, blbě jsi to pochopila, psal
Dále jsem úplatkama získával přednostní pořadí pro schválení právě těch mejch prací na příslušnejch úřadech, protože klient spěchal a byl ochotnej za rychlost zaplatit, leč nevěděl komu. No a já jsem věděl komu.

Už je to jasné? Platba úředníkovi za rychlejší práci, za přednostní vyřízení čehokoli.

Do úst jsem ti nic vkládat nemusela, napsala jsi to tak. Až teď se tedy vyjasnilo, žes to považovala za něco jiného - za expresní příplatek za extra rychlou práci soukromníka pro klienta. No ale nešlo o expresní příplatek soukromníkovi, šlo o expresní příplatek úředníkovi.

březen 23, 2009 12:24
Krakonoš : bb
je to jak píšeš, jenže zoufalí lidi dělají atd. a když se člověk dívá na bezmoc svého blízkého a nemůže nic dělat, přitom by udělal cokoli, aby pojistil zlepšení, tak to zkusí i takhle. Vůbec v tu chvíli nevnímá toho doktora jako nenažranou hyenu, vnímá ho jako toho, kdo narozdíl od něj má v moci pomoci a snaží se tu jeho pomoc nějak podepřít. Chápu to i jako určitý poděkování naruby..
O morální zásady by se v takovou chvíli měl opřít právě ten doktor a říct Děkuju, chápu vás, ale opravdu tím ničemu víc nepomůžete, děláme co umíme i bez toho, nebojte... Jenže oni to většinou neudělají a vezmou. Proč? Tak třeba i proto, že vidí, že se "jinde bere", když obyč automechanik dostane zaplaceno za to, že protáhne STK auto, které by to mělo jinak nahnutý, když bere úředník za to, že protáhne řízením někoho rychleji, atd. atd., tak ten doktor to vnímá tak, že on má v rukou to nejcennější, život, zdraví, a jemu nikdo nic zadarmo nedá...a už to jede. Je to začarovaný kruh.
březen 23, 2009 13:05
tak hele Krakonoši : mia
holce bylo tenkrát 5 let,odcházel jí jeden životně důležitý orgán.Kvůli dalším problémům operace pouze na pracovišti v Praze .2 řádný termíny operace jsme prošvihli kvůli infekcím,který chytla v kraj.nemocnici.Tím pádem odsun nakonec pořadníku.Což znamenalo minimálně půlrok.Takže nám šlo jen o to,aby ji operatér vtiskl někam do oper.programu dřív.A případně nám pak zajistil přesun na další kliniku,kde si bude léčit své druhé /životneohrožující/onemocnění.Na to dotyčný operatér řekl,že děkovat mu netřeba,že on když jede do autoservisu tak musí taky dát ....Kč./tečkami rozuměj 4násobek mého měsíčního platu/.Dodnes na to nerada vzpomínám na tu bezmoc.A ty bys udělal co?za dobrý den a děkuju bys tak akorát vzal za kliku u takovýhleho týpka.A náhoda tomu chtěla,že jsem v nemocnici v Praze za několik let ležela se sestřičkou,která u něj pracovala.Nic hezkého mi neřekla.Kašlu na to,jen ted jsi mi připomněl 17 let starý trable.A ty peníze na úplatek nám mimochodem chtěl ve vsi půjčit kdekdo se slovy ...jen dejte at se uzdraví.

březen 23, 2009 13:56
Fajn, : Krakonoš
takže zdejší levičáci zcela plně podporujou princip: Kdo dá víc, půjde první na řadu. Ausgerechnet ve zdravotnictví, ve kterým je jinak pro každýho správnýho levičáka slovo "peníze" tím nejhorším vulgarismem. Takže byste se mohli možná v týhle myšlence spojit s pravicí a celej princip dovýst k dokonalosti tím, že se prostě bude za tyhlety výkony platit, bude danej sazebník, kolik si připlatíš za posun v pořadí na operaci, čím víc si připlatíš, tím rychlejc poputuješ na sál, kolik za kterej úkon, kolik za úsměv, kolik za informaci vo tvým zdravotním stavu atd., a bude to. Nebudem si votravovat vzduch blbejma pindama vo etice, Hippokratově přísaze, vo poslání, vo pomoci druhejm, to sou jen bláboly pro pomatence z hor a děti z mateřský školky. Tak teda ten systém založenej na blábolech demontujme a udělejme ho rovnou za prachy. Na co to pokrytectví?

Jinak pro Miu - a co když v tý situaci bylo víc lidí? Co kdyby některý z nich dali větší úplatek? Udělali byste veřejnou dražbu služeb pana doktora a kdo by vyhrál, šel by na voperaci? Jak si zajistíš přednost v prostředí, kde dá úplatek úplně každej? Větším úplatkem? A jak víš, že bude vopravdu větší než u konkurenčního pacienta? Vždyť je to úplná pakárna! Není v tom případě vopravdu lepší danej stav legalizovat a říct si na rovinu, že zdravotní péče je za peníze a čím víc si zaplatíš, tím lepší dostaneš? A vodkrýt karty? Dáváš úplatky u veterináře? Blbost, že jo.
Takže (a to je moje odpověď nýčemu) až to nebude někde pod stolem s pocitama trapnosti předávaná ušmudlaná vobálka, ale normální příplatek za nadstandard s jasnejma pravidlama, kterej milej polobůh taky hezky zdaní (stejně jako v tý jeho voblíbený autovopravně), tak si připlatím. Když bude jasný, kolik platím, za co platím, a co za to dostanu. A né tahleta udržovaná atmosféra strachu, kdy nikdo dopředu neví, jestli sto kolíků není náhodou pořád ještě málo, co když pan doktor potřebuje postavit milence barák?
březen 23, 2009 16:05
krakonoši : mia
Ty ses dotkl něčeho velmi bolestného,na co jsem si nikdy nedokázala odpovědět-pokud mu ty peníze nedáme holka nám odejde když ne uplně tak bude závislá na přístrojích do půl roku určitě,když mu je dáme jak se vypořádádám se svým svědomím,že ne všichni na ten uplatek mají?A jak se vypořádám s tím,když holka bude na přístrojích čekat na transplantaci a jednou mi řekne proč jste mu ty peníze nedali?Krakonoši to byly dlouhé diskuse,uvahy,to bylo psychicky tak náročné období,které bych nikomu nepřála.Navíc ten docent nás pak uvítal se slovy "dělal sem TO tři hodiny" shrábnul obálku a bylo.Je to těžké.Dcera pak měla ještě 4 operace jiného rázu,jinde v Praze,tam už to bylo jiné.Je to v lidech ne v systému.
březen 23, 2009 16:20
bb, ach jo : Ája
ne, takhle jsem to nenapsala. Ale není to podstatný, nechci se dohadovat... Nečetla jsi to, co jsem psala, pečlivě (což by mi nevadilo), ale vyvozuješ z toho nesprávný závěry o tom, co schvaluju a neschvaluju, případně co chápu a nechápu, což mi vadí. Už jednou jsem Ti oponovala, že jsem za úplatky nepovažovala hlavně to, co NČ jako úplatky BRAL, né platil.
Ale nechci se dohadovat, jen mi to nějak není příjemný, když se mý slova vykládají jinak. Nic ve zlém.
březen 23, 2009 16:30
Promiň, mio, : Krakonoš
nechci jitřit starý bolesti. A nechci, aby sis myslela, že se na tebe dívám skrz prsty kvůli nějaký vobálce. Na blití mi je především z toho doktora a fakt nevím, jestli bych mu při svým temperamentu v daný situaci nedal pěstí. Já si jen přeju, abych tohle prožít nemusel a pokud bych byl někdy v situaci podobný tý tvojí, abych narazil na normální lidskou bytost a né hovado, který shodou okolností vyštudovalo lékařskou fakultu. Já mám mezi lékaři docela hodně přátel a vím, že ani jeden z nich není z tohodle těsta.
březen 23, 2009 19:14
Krakonoši : mia
Nic se neděje,chtěla jsem se podělit o zkušenost.opravdu se nezlobím.Víš chtěla jsem Ti jen vysvětlit,že jsme to nebyli my s manželem,kdo nastavil tu latku dáš-nedáš.Myslím,že jsme lidé s morálními zásadami a nebylo to tak,že bychom šli a dávali.Dcera už je dnes na vysoké a je moc šikovná a pro nás je to zadostučinění za všechny starosti,je naše nejmladší.A taky jsme poznali mnoho výborných lékařů,kterým její osud ležel hodně na srdci a nečekali na žádné obálky.Třeba jeden lékař z Budějovic za ní jel až do Prahy.Nebo když pak ležela po jiné operaci tak ten operatér z chaty místo domů jel za ní na kliniku.Pak se řekne lékař a "lékař".To víš,že když po těch všech operacích se projela na kole,pro jiný děti naprosto normální věc,a já viděla jak jí svítí oči nadšením a štěstím,tak mi tekly slzy jak hráchy.Zdálo se všechno dobrý,ale v pubertě najednou zvrat a byly zas problémy a na střední škole další 2 operace.Ale i to jsme překonali a jak říkám ted je to dobré.I když musí být pod lékař.kontrolou nastálo.No tak jsem se vypovídala.hezký večer.
březen 23, 2009 19:41
no já se musím přidat k bb, pochopil jsem to stejně . . . : toulavej
tys to Ájo pochopila napůl. NČ se vyjadřoval k tomu, proč úplatky BRAL, že proto, že jednak je dával dál jiným, aby se něco urychlilo a on věděl kam a komu dát a za to si něco taky vzal jako odměnu, že je distribuoval. Tak jsem to pochopil já a myslím i bb.
To né že bych se zastával bb - určitě jí někdy taky bude dost . . . :-)
březen 23, 2009 19:43
Ájo, : bb
opravdu nechci překrucovat tvoje slova ani slova někoho jiného, a popravdě nevím, kde to vidíš, vždy já ti přece nevkládám slova do úst... Tak teď se omezím jen na tu citaci, tj. zkopíruju text, na který jsem reagovala, a snad to bude jasné:
NČ ti odpověděl, za co bral úplatky:
Dále jsem úplatkama získával přednostní pořadí pro schválení právě těch mejch prací na příslušnejch úřadech, protože klient spěchal a byl ochotnej za rychlost zaplatit, leč nevěděl komu. No a já jsem věděl komu.

NČ, : Ája
moc díky za odpověď. Myslím, že to, o čem píšeš, nejsou úplatky v pravým slova smyslu - myslím především ty, který jsi bral.


A na to já reagovala tím, že to úplatky jsou - zákazník mu zaplatil za to, že to protáhl rychleji úřednickým řízením, protože věděl - narozdíl od zákazníka - kterému úředníkovi zaplatit. Už je to jasnější? Bral od zákazníka, platil úředníkovi.
Nijak to nepranýřuju, stejně by to nemělo smysl, jen říkám, že tohle tedy je korupce jak vyšitá z učebnic. A to, že to tak nevidíš, je ještě smutnější a skepsetvornější..:-) než to, že se to kdysi kdesi stalo.
březen 23, 2009 21:27
toulavej : bb
To né že bych se zastával bb - určitě jí někdy taky bude dost . . . :-)

to znamená něco jako Určitě má sama máslo na hlavě? :-) no pokud je o průzračnost myšlenek, tak mám, občas mě taky napadne jak by se daly některé věci usnadnit, urychlit, že mít víc peněz by se velmi hodilo atd. Ale zůstane jen u těch myšlenek. Mně se třeba dodneška dělá divně když si vzpomenu na tu pětistovku navíc za Teslu Color. Že jako bez barevné bedny jsme klidně mohli ještě pár let být a nepřidat se k ostatním, nepodporovat to, na co nadávám atd. Tuším jak bych si to v sobě převalovala kdyby šlo o padesát tisíc. Nebo bych tak okorala a zcyničtěla jako nč a ostatní? Na začátku jsme si řekli, že půjdeme touhle cestou, že na něco nejsme stavění. Třeba se to ještě změní, zatím je to tak.

Jinak, takové to "něco na tom bude", "není kouře bez ohně", "na každém šprochu pravdy trochu" a podobná přísloví umí lidem pěkně zavařit...:-)
březen 23, 2009 21:40
krakonoš : bb
Na blití mi je především z toho doktora
právě, těm lidem se těžko divit, když korupce kvete všude a jsou zvyklí, že bez ní nic nejde jak by mělo. Ani už to jako korupci úplně nevidí, viz moje debata s Ájou. Že berou lékaři neschvaluje, naopak, ale jinde už to nevidí tak černě, a na tom ten systém funguje - že všichni vidí, že s tím se lze mít majetněji, a pak je krůček k "kdo nekrade/nebere, okrádá rodinu."

S příplatky za nadstandard coby nástroj proti korupci ve zdravotnictví jsem to viděla stejně, ale člověk, nebo jen český člověk?, obejde všechno.
S příplatkem 10 tisíc dostane kyčelní kloub rychleji? Ok, s 5tisíci do kapsy doktora taky. S 25 tisíci navíc dostane kloub z lepšího materiálu? Ok, tak si zaplatí, dostane kloub (ted plácnu jako naprostý neználek) chirurgickou ocel, nebo jinou slitinu, místo titanu, platiny, nevím čeho, a bude mu taky dobře. No a ten titan si doktoři schovají pro toho, kdo nedá 25 tisíc do pokladny špitálu, ale 15 do jejich...Atp. Toho se obávám, že tam nadstandard v českém pojetí dojde. Co s tím, kde začíná augiášův chlív a kde začít čistit nevím. Po čistce přijdou druzí a uvidí šanci naplnit koryto časově omezenou a už to jede. Majetných nezávislých vhodných na rozhodvací posty je poskrovnu. Doktoři se budou cítit nemajetní vždy, mají v rukou zdraví a životy a co je důležitější, cennější? pořád budou mít se s kým srovnávat, s jídlem roste chuť a dokud bude někdo mít víc vrtulníků, víc audin, víc dětí na slovutných univerzitách, do té doby budou mít co dohánět. Ne všichni, samozřejmě, ale kolik je těch špičkových jak po odborné, tak po morální stránce, kteří odolají tlaku okolí a manželek.
březen 23, 2009 21:58
Toulavej, BINGO! : NČ
Pochopil´s to přesně! Byly to úplatky se všim všady, vždyť jsem to i tak sám nazval hned a je zbytečný mi to znova a znova a znova a znova vomílat. To už unavuje.
Já jsem sice bolševik ale jen proto, že jsem bolševik, tak tržnim principum se přeci nebudu bránit, kdyžuž jsou nastavený a musim v nich žít.
Navopak strašně žasnu, jak je neviditelná ruka trhu odsuzovaná zdejšíma kovanejma pravičáky.
Sám osobně bych to raději taky jinak, jenže, snad znáš ten známej přírodní zákon, že proti větru nelze ****(čůrat?). Kdo se mu zprotiví, sám si nach*ije do vlastních bot. No, a přestože bolševik, tak větru furt ještě poručit nedokážu.
březen 24, 2009 06:09
Krakonošu, : NČ
cit: "až to nebude někde pod stolem s pocitama trapnosti předávaná ušmudlaná vobálka...".
Nejsou to náhodou pravicový vlády a prezidenti, co tady vytvářej "pravidla" už 20 let? Teda, s kratší přestávkou, samože. No, ale je jasný, že za všechno svinstvo může právě ta kratší přestávka, kdy byl u vesla Zeman, žejo. Teď musí chudák pravičák zase následujících 50 let napravovat pozůstatky vlády Zemana, takže na vobálky zase čas nezbyde. Já ale, jsa bolševikem, to vidim spíš tak, že tuční kapři nemaj ani náááhodou zájem si vypouštět rybník.
Ale ještě poznámku. Vobálky přeci nejsou bolševickej vý dobytek. Existovaly už od starýho Říma, a myslim, že i před nim. Bezva ukázka byla kdysi ve skvělym seriálu Byl jednou jeden dům. Zde radní Nerudný (Nedbal) nevyhověl válečnýmu invalidovi (Somrovi) v žádosti o umístění trafiky, kterej odmítl dát úplatek. Bylo to nějak takhle: "Tady přece pane vůbec nešlo o velikost úplatku. Já bych ale svym povolenim bez vobálky porušil samotný základy fungování státu! Nebyla obálka - nemůže být trafika!
březen 24, 2009 07:07
bb, : Ája
jsem citlivá na to, když se se mnou mluví jak s debilem. Jo, jsem ješitná, ale je to tak. Už po Tvém minulém "vysvětlovacím" příspěvku jsem se musela držet, ale teď už to nezvládnu. To, o čem jsem mluvila, že úplatky ani tak moc nejsou, byla reakce na tohle:

Jo, a co se tejče braní. Tak úplatky jsem bral za předevšim rychle, někdy i expresně přes víkend, provedený a příslušnejma úředama i schválený práce, na který by jinak investor čekal i měsíce. Fakt je, že v tom období jsem občas ošidil svý děti (dneska ale vidim, že nejvíc jsem tim šidil sám sebe) vo bezva víkend, takže jsem si tohle svý černý svědomí pak zase vykupoval úplatkama dětem, ale to už je zase jiný thema.

A důvod, proč jsem psala o tomhle bodě byl ten, že jsem se NČého zeptala, jaké to je - brát úplatky. Protože se mi to hodně nelíbí. Protože VZÍT (vyžadovat) úplatek se mi zdá o HODNĚ horší, než ho dát. Z morálního hlediska. A byla jsem ráda, že to, o čem NČ psal, že úplatky bral, zas až tak moc úplatky nebyly. Ano, ten úryvek, který jsi vypíchla Ty, je skutečně o tom, že asi nějaký úplatek vzal a distribuoval ho dál. ALE - neříkám, že to je v pořádku. Vůbec ne. Tohle jsem nehodnotila. Ale byla jsem ráda, že to není ta kategorie, která je podle mě ze všeho nejhorší - totiž - zaplať, jinak nebudu dělat svoji práci. Protože ta mi připadá ze všeho nejhorší.
Buď tak hodná a nepiš o mně prosím, že mám sníženou rozpoznávací schopnost ke korupci apod. Dost se mě to dotýká. Možná jsem blbě pochopila enčého popis úplatků, možná jsem jen chtěla vidět věci v lepším světle, ale NIKDE jsem neřekla, že úplatky schvaluju a je to tak v pořádku a že má někdo někoho okrádat!
Fuj, to jsem se poránu roščílila...
březen 24, 2009 07:58
Ájo :-) : NČ
to ti fakt tak strašně záleží na tom, co si o tobě myslí kdekdo, kdo ti nesahá ani po kotníky?
březen 24, 2009 08:16
Děkuji Ti náčelníku, že jsi se mě zastal :-) : Ája
Ale takhle bych si to říct netroufla...kdo mi kam sahá. Teda, když mi někdo někam sahá, tak to jako i si troufnu :-)) Ale netroufla bych si takhle kategorickej soud .. No ale děkuju :-) Ale máš recht, že v podstatě mi může bejt úplně jedno, co si kdo ... Tož díky :-)
březen 24, 2009 08:39
Že vy zase chcete : Míša šíša
udělat tu třístovku smilies/wink.gif
březen 24, 2009 09:15
Ájo, ty zastání absolutně nepotřebuješ : NČ
To jen mně to přišlo nějak líto, protože jsem dost citlivej.
No, a to s tim šahánim:-))) Dost dobrý.

Míšo Šíšo - když bude třeba, tak i třístovku. A když dá Daní vobálku s pětistovkou, tak klidně i pětistovku. Doba je zlá.
březen 24, 2009 09:31
bb, žádný máslo na tvý hlavě jsem nemyslel, ani mně to nenapadlo. To byl pokus o vtip . . . : toulavej
kdo by to řek´, že budu mít s NČ něco společnýho – jsem taky dost citlivej . . .
tak mně připadá poznámka kdo komu kam ani nesahá celkem hloupá.
březen 24, 2009 11:12
Nýče, : Krakonoš
zrovna v týhle voblasti tady nikdo žádný nový pravidla nevytvořil za posledních dvacet let, "vobálková metoda" byla nejvíc rozbujelá právě za režimu předchozího, v devadesátejch to vypadalo na chvíli, že by se to (teď mám na mysli jen a pouze zdravotnictví, aby bylo jasno) mohlo změnit, leč jenom na chvíli. Podle mýho nemůže korupci vyřešit žádná vláda, pokud se jedná vo oblast, kde naprosto drasticky převyšuje poptávka nad nabídkou. V tu chvíli všichni, kdo nemaj nějaký zásady - a těch je většina - hledaj "český uličky". Takže mnou navrhovanej systém placený zdravotní péče v kombinaci s komerčním pojištěním na zákroky, na který finančně nedosáhnu, by přes všechny rizika jmenovaný bb přinesl peníze do systému, výrazný zvýšení zájmu vo lékařskou profesi a provozování zdravotnickejch zařízení (klidně privátních dle vzoru doktora Ratha smilies/grin.gif) a v konečným důsledku teda i snížení toho vobrovskýho pnutí mezi nabídokou a poptávkou, teda alespoň u těch zákroků, který nezůstanou nadále limitovaný například nízkým počtem dárců biologickýho materiálu. Je to samozřejmě zase jenom experiment, to co navrhuju, nikde ještě nevyzkoušenej a muselo by se to důkladně promyslet, na což mi nestačí kapacita frustrátova mozku. Ale jistý je, že dosavadní modely zdravotní péče, ať už v socialistickejch nebo kapitalistickejch zemích, zcela selhávaj, nefungujou a vytvářej vobrovský společenský frustrace (tudíž frustráti jsme pak všichni, včetně tebe smilies/wink.gif ). A samozřejmě součástí mnou navrhovanýho systému je vpuštění dalších medicínských směrů do systému a informovanost vo nich, což už je naprosto z říše snů, protože bílá mafie si svůj vobálkovej rybníček rozhodně nenechá rozvířit nějakou konkurencí, nedejbůh nabízející šetrnější a levnější léčebný postupy.

Jsou to stejně jenom pindy vo ho*ně, protože tohle bych neměl šanci prosadit ani jako ministr zdravotnictví. Tak, jak se to tady pytlikuje teď, bude se pytlikovat i za sto let. Lepší je jít na kozla (já teda radši plzeň nebo bernarda, ale to je fuck) smilies/wink.gif
březen 24, 2009 11:12
No vidíš : NČ
dyť v tom to všechno je. Kde nejsou pravidla, tam platí džungle, neboli neviditelná ruka trhu, neboli v našich poměrech tržní hospodářství (odvozeno od: trhni, co můžeš), protože základní přírodní zákony se prostě vobechc*t nedaj. Ty tvý návrhy z říše snů jsou ti platný tak akorát na Kudle, vyžít se s nima nedá, uplně stejně jako se nedá vyžít s Marx-leninizmem.
Bernarda ti přeju, též bych si ráth dal, leč na Žižkově nejni. Plzeň si, jako skorodůchodce, nemůžu dovolit denně. Kozel je mi tedy muj nejmilejší.
S mou poznámkou, která ti dneska připadá celkem hloupá, si jistě více už lámat hlavu nebudeš. Ale třeba si tak za 2-3 roky (pokud samože setrváš), vzpomeneš. Mně to taky nějakou dobu trvalo (vlastně jsem zkraje ani nemohl uvěřit). A nejen mně to chvíli trvalo.
březen 24, 2009 11:31
S Bernardem žízní nepadnem :-) : Míša šíša
Akorát že v Humpolci ho nikdo nějak moc nepije.
březen 24, 2009 11:37
Míšo Šíšo, : NČ
kdysi jsem tam někde blízko vás byl, to ještě na skůtru (to ještě nebyl mluvčim) s nějakou křehkou vílou na vejletu. A tam, co jsme spali v kempu, měli Humpoleckou desítku. Byla ok!
březen 24, 2009 11:42
Toulavej, : bb
hloupá je, ale od některých to nepřekvapí :-)
březen 24, 2009 11:49
Krakonoši, : Rozmarýna
zrovna v oblasti doktorů byla po revoluci vytvořena nová pravidla. Už se to nemusí jmenovat úplatek, ale dar na zdravotnictví. Dám privátnímu doktorovi obálku, napíšeme si k ní darovací smlouvu. Já si to odečtu od základu daně jako dar na zdravotnické účely a zaplatím nižší daně a pan doktor má ten dar osvobozen od daně darovací i od daně z příjmů. Spousta doktorů si tak už říká ne o úplatek, ale o legální dar na provoz své zdravotní ordinace.
březen 24, 2009 11:52
NČ : Ája
humpolecká desítka nebo víla? Byla ok? :-) Nebo obě? :-))
březen 24, 2009 11:55
Ájo : bb
nejednám s tebou jak s debilem, vysvětluju v rámci téhle debaty o úplatcích a předpokládám, že tak to bereš, jestli ne, s tím nic nenadělám. Dost záleží na tom, co kdo za čím chce vidět. Jinak já nikde nepsala, že něco schvaluješ atd., prostě nic z toho co tě tak "roščililo". Souhlasím s tím, cos napsala
možná jsem jen chtěla vidět věci v lepším světle
. Evidentně je pro tebe víc rozčilující, když ti vysvětluje něco někdo z nefanoušků nč, než podstata debaty. Pak bychom se opravdu jen dohadovaly a to nechceme, předpokládám, ani jedna, takže nepokračuju :-)
březen 24, 2009 12:00
... : bb
no :-))
březen 24, 2009 12:01
Ájo, velmi případná poznámka : NČ
Pokud se ještě pamatuju, tak fakt obě. A snad i já. Tehdá.
Dneska už jen ta desítka, pokud teda ještě existuje. Mně stačí pohled do zrcadla, a víla na tom taky o mnoho líp nebude :-(
březen 24, 2009 12:04
Humpolecká desítka? : Míša šíša
Tak to muselo bejt ještě před Kristem smilies/grin.gif

No, právě tenhle starej zdevastovanej pivovar s humpoleckou desítkou koupil Stanislav Bernard a udělal z něj Rodinný pivovar Bernard, který si vede velice slušně a prosazuje se i ve světě. V Humpolci se ale pivo bernard moc nepije, hospodští prodávají raději značky velkých pivovarů, protože od nich získávají velké finanční podpory.
březen 24, 2009 12:07
Míšo Šíšo, pravdu máš, před Kristem : NČ
Vždyť taky píču, že to bylo za mýho mládí:-(
No, myslim, že v 68. roce minulýho tisíciletí v létě. Skoro jistě se zrovna schylovalo k potlačení kontrarevoluce internacionální pomocí.
březen 24, 2009 12:15
Tak tedy vzhůru ke třístovce. : strejda
Kam se podívám, tam je bordel. Nebo že bych to tím pesimismem na sebe valil???
Přišla faktura za elektriku za rok. 7,5 tisíce nedoplatek. Loni, za stejné období a za plus mínus stejnou spotřebu, to dělalo asi 160 Kč přeplatek. Kde je chyba? Počítám, počítám a nedopočítám se. To přepočítávání, co teď zavedli, na čtyři archy A4, to je pěkný humus. Dříve jednoduchost - platba za elektroměr a k tomu počet kWh a výsledek byl jasný. Volám tam já, volá tam žena, ptám se, jak je to možné? Ono je to tak. Loni tu provedli výměnu elektroměru a paní, která to tu čas od času, lépe rok od roku či za dva odečítá, se divila, že tam nemá nahlášenou změnu výrobního čísla elektroměru. Elektrikář jí to prostě nenahlásil. No a ta paní na RWE zase dodala, že to počítání střílejí odhadem, protože se jim sem do těch končin moc nechce chodit. Napřed mi tvrdila, že je to nepřístupné a že jsme tu nebyli, což je blud, protože elektroměr mají přístupný zvenku, pouhým otevřením dvířek. A zase mám co dělat s úřady. Ale prý se to dá reklamovat až 3 roky zpětně. Uvidíme.

Míšo, to by bylo Bernardů, co? Když si chci pochutnat, tak jdu na něj - zde á 26 Kč 1/2 litru.
Když si jich chci dát víc, lépe řečeno, když mám velkou žízeň, jdu do jiné hospůdky na dvanáctku Louny za 15 (0,4). A když jsem dole, jdu na Svijany. Móóóc dobré pivčo.
březen 24, 2009 12:42
bb, : Ája
to si fakt myslíš? Že debatuju podle fanouškovství či nefanouškovství ke komukoliv? V tom případě už opravdu prosím nepokračuj...
Ještě si ale neodpustím jedno: až zas budeš tvrdit, že nikde nepíšeš, co někdo schvaluje/neschvaluje, tak si nejdříve projdi své předchozí příspěvky - tohle bylo v tom Tvém Krakonošovi:
Ani už to jako korupci úplně nevidí, viz moje debata s Ájou. Že berou lékaři neschvaluje, naopak, ale jinde už to nevidí tak černě, a na tom ten systém funguje - že všichni vidí, že s tím se lze mít majetněji, a pak je krůček k "kdo nekrade/nebere, okrádá rodinu."

A to taky bylo jedno z toho, co mě dost nadzdvihlo. Krom jiného.
Ale jak jsem napsala - jsa přiblblík, jenž diskutuje podle toho, kdo s kým ka a neka (rozuměj:kamarádí a nekamarádí), nestojím za Tvá slova a prosím, abys jimi na moji adresu neplýtvala.
březen 24, 2009 13:10
Ájo, začínáš mně silně připomínat strejdu . . . ta nedůtklivost, když se najde někdo : toulavej
s odlišným názorem je až zarážející. Vždyť si tu jenom vyměňujeme názory, nejde o život, tak proč tak zhurta. Když je to korektně vedená diskuse, zatím tu každý může napsat svůj názor na cokoliv i kohokoliv. A že tu každý má své favority je v diskusi dobře vidět. Je normální, že někomu jsou názory některých bližší a s jinými jiných zase nesouhlasí . . . Kvůli tomu není potřeba se nadzdvihávat. Na nadzdvihávání je tu dost jiných věcí všude kolem, jak psal strejda.
březen 24, 2009 14:01
Jó Svijany! : Krakonoš
Tak ty taky můžu!
Chumelí jak blázen, asi půjdu shánět vánoční dárky smilies/smiley.gif.
březen 24, 2009 14:22
Gambáč je gambáč, : Míša šíša
ale musí to bejt točená dvanáctka smilies/kiss.gif
březen 24, 2009 14:40
O nedůtklivosti by se tu mohlo dlouze vyprávět : Míša šíša
Já teda už nevím, kdo to byl, kdo byl nedávno pobouřen, že s ním stále v něčem nesouhlasím... Nebyl to nakonec toulavej?

Ne, asi ne, to nemoh být on. On přeci odlišné názory akceptuje.
březen 24, 2009 14:46
... : bb
ano, myslím, ale je mi to celkem šumák :-)
ano, napsala jsem, že neschvaluješ úplatky u doktorů - pokud to pořád platí (že neschvaluješ), tak se snad moc nestalo, že jsem to napsala, že
ano, nebudu plýtvat, jsi rozjetá jak parní žehlička a sklouzáváš k demagogii, takže nic

březen 24, 2009 14:46
Krakonoš, : bb
jak je ta naše malá země velká - tady je hnedle léto, slunko praží, ptáci zpívají, vzduch voní, je to na barvení kraslic :-)
březen 24, 2009 14:47
Míšo, nebyl jsem POBOUŘEN – takhle se já nechovám, byl jsem UDIVENÝ, : toulavej
PŘEKVAPENÝ, ve tvém případě, to ano. A překvapuješ mě stále. Škoda . . .
Nějak jsi mně připadala sympatická i když nedokážu přesně říct čím a proč. A tak je mně smutno, že máš velkej dar najít si v mých příspěvcích vždycky to, co tam vůbec není. No co se dá dělat, jiný už to asi nebude.
březen 24, 2009 15:22
Pobouřen/překvapen - já bych neslovíčkařila : Míša šíša
V každém případě je podivuhodné, když někoho nemile překvapuje odlišný názor druhého, a pak napíše
...ta nedůtklivost, když se najde někdo s odlišným názorem je až zarážející. Vždyť si tu jenom vyměňujeme názory, nejde o život, tak proč tak zhurta. Když je to korektně vedená diskuse, zatím tu každý může napsat svůj názor na cokoliv i kohokoliv.březen 24, 2009 15:36
... : bb
Míšo, když ta slovíčka dají sdělení jiný význam - můžu být překvapená, udivená, ale nemusí mne to hned pobuřovat a rozčilovat a nemusím být pro ten jiný, pro mne překvapivý názor, na jeho nositele nedůtklivá.
březen 24, 2009 15:48
toulavej, : Ája
nejsem nedůtklivá, když má někdo odlišný názor. Jsem nedůtklivá, když někdo tvrdošíjně interpretuje špatně názory moje a přes snahu to vysvětlit si trvá na svém a nakonec mi sdělí, že mám názory ne podle podstaty věci, ale podle příslušnosti k jakýmsi místním fanklubům, v kterých se ani nevyznám. To jsem pak nedůtklivá, to jo.
březen 24, 2009 15:51
bb, : Míša šíša
ty děláš toulavýmu obhájce?
Na mě jeho vyjádření tenkrát působilo jako pobouřené, ale o tom se tu nebudu dohadovat, není to důležitý. A i kdyby to bylo jenom vyjádření překvapené a udivené, tak nechápu, proč by měl být někdo překvapený, když
tu každý může napsat svůj názor na cokoliv i kohokoliv.


Takže vůbec nechápu, proč jsi napsala to, co jsi napsala. No nic, jdu odklízet sníh a vy to tu koukejte dotáhnout do té třístovky.

březen 24, 2009 16:09
Ájo, : bb
takže to, že neschvaluješ úplatky doktorům byla jen moje špatná interpretace?
březen 24, 2009 16:35
Míšo : bb
vyjádřit stejný náhled na věc není obhajobou toho náhledu nebo jeho nositele
.. proč vůbec - obecně, ne ty - jsou často věci vykládány tak černobíle, obhajoba - protivník atp. To jen tak na okraj, ne přímo k tobě.

Proč jsem to napsala? No protože vidím rozdíl mezi údivem nebo překvapením nad tím, že máš jiný názor když on očekával něco jiného, a mezi nedůtklivostí. To co tobě přijde jako významově stejné významově stejné není.

Tady sníh není, slunce prýští ze všech pořád ještě mrazivých stran, dotáhla jsem nabídku a jdu nasávat kafe, než se pustím do dalšího.

březen 24, 2009 16:43
Dlouho jsem se rozmýšlel, jestli mám – mohu vyjádřit podobný názor, jako má bb, : toulavej
aby se to nevykládalo, jako její obhajoba. A vida, tu nálepku „obhájce“ vyfasovala k mému překvapení bb – to mě pobavilo velice . . . :-), takže jsem se tu musel hned svěřit i když té třístovce jsem jinak už nijak pomáhat nechtěl . . . toť vše, v této nejisté době, kdy nevítězí pravda a láska nad nenávistí a lží (zlobou), jak možno viděti v poslanecké sněmovně, jak jsme si to mnozí před dvaceti lety přáli a mysleli . . .
březen 24, 2009 17:05
bb, : Ája
ne, POCHOPITELNĚ, že ne. Ani jsi NEMOHLA špatně interpretovat můj názor, když vlastně žádný nemám a jsem třtina větrem se klátící ve svém nehynoucím obdivu k eNČému bez vlastní vůle, natož nedejbůh názoru! A pokud bych se náhodou nějakého dopustila, tak je to demagogie, jak jsi bystře rozpoznala o něco výše - disciplina toť Tobě jak vidno z Tvého posledního příspěvku na moji adresu zcela cizí.

Máš úplně pravdu, jsem jedinec s žádnou vnímavostí ke korupci, v podstatě ani nevim, co to je, natož abych to uměla poznat a v každém případě to toleruju a schvaluju. Ba co víc, jsem úplně nesvá, když úplatek dát nemůžu, protože co když mi paní na úřadě dá naschvál razítko nakřivo? Hele ale, bb, Ty se určitě nade mnou slituješ a až budu potřebovat poradit, co a jak, že mně - debilovi, poradíš, že jooo? Ale do té doby prosím - buď seriozní debatu, anebo, pokud to nepůjde, mě raději vynech, jo? Předem vřelé díky. Jen... sakra... Bíbí! prosíííím! kam Ti mám dát úplatek?!?!
březen 24, 2009 22:12
NČ, : Ája
a není to tak, že když je ok víla, tak je každá desítka tak nějak lepší? :-) Ale je fakt, že někdy to možná funguje i vobráceně - že pomocí ok desítek dotyčná tak nějak zvílovatí...? Nevim, nevyznám se ani ve vílách ani v desítkách :-) Flaškový piju bráník, páč si ho kupuje tatínek a ten si zase kupuje bráník, páč je levnej a točený, co maj:-) (těžko taky pít co nemaj, že.... :-))
No nic, zprávy jsem nestihla, jdu si pustit Události, komentáře, ať vim, co bude, když už Topolánek nebude.
březen 24, 2009 22:24
... : bb
Ájo, takový trapný výlev jsem tu asi ještě nečetla, skoro bych poprvé za tu dobu, co sem chodím, měla nutkání intervenovat u šéfové aby ti to smazala a mohly jsme dělat, že ti to nikdy takhle neujelo. Ale ono ti to stejně nedojde :-) tak je to jedno, no a tady pro mě diskuze skončila.
březen 25, 2009 10:34
Ájo, : Petronila
tak buďto neumím číst, nebo se někde stala chyba v Matrixu, ale já v příspěvcích bb nic takového nevidím. A kdybych viděla, divila bych se, protože to není její styl.
březen 25, 2009 10:42
už i ty, Petronilo :-) : toulavej
.
březen 25, 2009 11:08
bb, : Petronila
toto zas ale Ty nemyslíš vážně - kdyby se měly cenzurovat příspěvky, které se nám zdají ehm, nepatřičné, tak bychom se tu za chvíli vycenzurovali navzájem a nic by tu nezbylo.

Od Áji se mi naopak zas moc líbil (myšleno naprosto bez ironie) ten příspěvek - reakce na "nesahání po kotníky".

Znáte to - nesouhlasím s tím, co říkáš, ale budu bojovat za to, abys to mohl říkat, nebo tak nějak.

Kdy se už kruci my lidi naučíme, že ten, kdo má jiný názor, není a priori nepřítel, ODSák, komunista, sexuální frustrát, nepředstavitelná zrůda nebo jiný veřejný nepřítel, ale prostě jen někdo, kdo má jiný názor.
březen 25, 2009 11:31
Petronilo, : bb
samozřejmě že to nemyslím zcela vážně a především jsem tím chtěla sdělit, že za takový výlev bych se třeba já asi po čase dost styděla, takže bych i uvítala, kdyby zmizel z povrchu zemského. Rozhodně nijak nevolám po cenzuře a nikdy jsem nic takového po nikom odsud ani jinde nepožadovala, přišlo by mi to - na diskuzní serveru - nepatřičné :-) Lituju jen občas Danielu, že jí přidělávám práci, když se na její mail snesou stížnosti na mne :-)
březen 25, 2009 11:41
bb, : Míša šíša
to myslíš, že jako někdo opravdu pošle Kudle e-mail, kde si na tebe stěžuje? Fakt? smilies/shocked.gif smilies/grin.gif
březen 25, 2009 12:18
Jééé, na Petronilu vysvitlo sluníčko... : strejda
Zvláště ta poslední věta se jí moooc povedla. smilies/grin.gif
Ještě bych dodal, že tu nej sme malé děti a že když něco napíšeme, že nepotřebujeme být poučováni a vedeni za ručičku. smilies/grin.gif
březen 25, 2009 12:22
Míšo : Justík
taky mě to napadlo.. smilies/grin.gif to by bylo celkem akční počtení.. Jako třeba Kudlí oni mi tu říkají jedna z Nanynek už nevím koho.. A já jsem přeci originááál smilies/smiley.gif
březen 25, 2009 12:23
Strejdo, : Petronila
ale stejně by mě zajímalo, jak funguje následující mechanismus myšlení:

1) Osoba A si stěžuje na nežádoucí jev X a na "promořenost" společnosti tímto jevem.
2) Osoba B vyjádří domněnku, že ta promořenost není tak strašná a ona sama se s jevem X setkává jen okrajově nebo vůbec. Dále konstatuje, že se na jevu X aktivně ani pasivně nepodílí.
3) Osoba A konstatuje, že se na jevu X osobně podílí jak aktivně, tak pasivně, a vynadá osobě B za její postoj.

Pokud mi tohle někdo osvětlí, má u mě virtuálního panáka. smilies/wink.gif
březen 25, 2009 12:55
Petronilo, : strejda
ono je to asi tak. Parafráze - sytý hladovému nevěří, by to mohla ozřejmit. (To jsem použil blbé slovo, ozřejmit...) :-)
Já mám asi tu smůlu, že jsem se v mnoha a mnoha případech setkal více s tím negativem, než s pozitivem a pokud to osoba B vnímá jinak, opačně, nemůže mi přece osoba B, ve své genialitě říkat, že tomu tak není. Že pravidla jsou nastavena opačně, ještě neznamená, že jsou všemi dodržována a že je spokojenost na všech stranách. Pokud však ta pravidla nejsou dodržována, měl by tu být fungující aparát, který by to špatné, nefungující, napravil. Skutečnost je však taková, a to je opět můj poznatek, že i ve zmíněném aparátu je mafie nebo jánabráchysmus, který kryje to zmíněné svinstvo.
Pak by tu mohl fungovat i další aspekt, schopnost, vnímat všechno to dění kolem sebe asi jako potravu. A jestliže někdo drží dietu, sleduje jen své určité chuťové zájmy, nepohybuje se v centru toho negativního dění a nesetkává se s ním, musí mu zákonitě uniknout spousta věcí. To však pálí osobu A a nikoli osobu B. Pokud se však osoba A několikrát spálí o žhavá kamna, už je mnohem více obezřetná, nedůvěřivá, už si dává pozor, chodí-li kolem těchto kamen.
Osoba A, třeba zde na Kudlance, je však vždy nebo byla, přesvědčována osobou B, že to její vnímání světa je špatné, pesimistické a že by se měla nad sebou zamyslet. Šup, a má černý puntík.
Nebo další aspekt - více obezřetní, řekl bych citliví, bývají starší lidé než ti mladší, kterým je mnoho věcí šuma fuk.
Petronilo, ten Tvůj bod 3) zdá se tu být naopak opačný. :-)))

Asi jsem Tě, Petronilo, svou odpovědí neuspokojil a panáka si budu muset nalít sám. Tak na zdraví! smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
březen 25, 2009 13:38
Petronilu zcela určitě neuspokojíš, : Míša šíša
protože jsi odpovídal na něco jiného než se ptala :-)
březen 25, 2009 13:45
Máš pravdu, Míšo, : strejda
já jsewm tam neuvedl písmeno X a promořenost, ale místo toho jsem to naval negativizmem a humusem. To jsem tomu zase dal... smilies/grin.gif
březen 25, 2009 13:55
Ještě pořád to není to vono : Míša šíša
Ta podstata věci ti stále uniká. Zkus si to přečíst ještě jednou a zkus u toho zapojit mužský smysl pro logické uvažovaní smilies/grin.gif
březen 25, 2009 14:07
... : bb
Strejdo, opravdu jsi odpovídal na něco jiného :-) myslím že názorněji popsat podstatu jádra této diskuze než ji popsala Petronila už nelze.
březen 25, 2009 14:29
Míšo, Ty mi dáváš hádanku, asi jsem natvrdlý nebo jednodušší člověk. : strejda
Jestli si myslíš, že se tu jedná ještě stále o ty úplatky, tak já jsem odpovídal skutečně na něco jiného (na jakýsi globál neřestí) a to z nedávné minulosti, protože příspěvek k úplatkům jsem tu neměl, na jevu X jsem se nepodílel já, ale NČ.

(málem jsem spálil hranolky) smilies/cheesy.gif
březen 25, 2009 14:41
No, já bych to Petronile i osvětlila, : Míša šíša
ale virtuální panák je pro mě hodně slabá motivace smilies/grin.gif
březen 25, 2009 14:50
Strejdo, : Petronila
oprav mě, jestli se mýlím, ale domnívám se, že o jevu X, který je předmětem této diskuse (úplatkářství), byla řeč především v rovině "setkal/nesetkal jsem se s tím" a "provozuji/neprovozuji to", nikoli "existuje/neexistuje to". Nikdo myslím nemůže zodpovědně prohlásit, že protože se s něčím nesetkal, neexistuje to. V tom se myslím shodneme, ale o tom řeč nebyla.

Nejednalo se tedy o to, že osoba B se snaží přesvědčit osobu A, že jev X neexistuje (pokud se s ním osoba A pravidelně a NA VLASTNÍ KŮŽI setkává, tak by to ostatně šlo asi těžko), ale že ona osobně se s ním prakticky nesetkává,neprovozuje ho a považuje ho za negativní. Považovala jsem za logické, že osoba A (pokud považuje jev X také za negativní) bude mít z takového konstatování spíše radost, a zkouším se dobrat logiky toho, proč tomu tak není.

Jako vysvětlení toho, proč se A s jevem X setkává a B nesetkává, beru to, že se pohybují v úplně jiném prostředí, případně že A je na takové jevy citlivější a B si je nepřipouští.

Ale záhadou mi zůstává, proč B dostane vynadáno, konstatuje-li, že jev X neprovozuje ani neschvaluje.

A s těmi kamny a tím pesimismem - často jsem se setkala s tím (a prosím, nevztahuj si to osobně, to bylo v reálu), že se nejen spálený člověk bojí rozpálených kamen (což je docela logické pochopitelné), ale že se pro jistotu bojí, když zahlédne jakákoli kamna, i úplně studená, i když o nich jen slyší. Což si myslím, že je docela škoda.

A pro vysvětlení - člověkem A jsem skutečně nemyslela Tebe.
březen 25, 2009 14:54
Petronilo, : strejda
první odstavec souhlas.
K tomu dopídění se pravdy bych řekl asi to, že i když ten "jev X" osoba A vnímá jako negativní, ale přesto je či byla účastníkem tohoto jevu, a aniž by to schvalovala, byla okolnostmi donucena ho přijmout jako fakt, protože jev X byl pro ni asi jediným možným východiskem. Osoba A nadávala, brečela, ale musela.

Já teď přestanu ábéčkovat a hodím sem ten hyenistický příklad z cizinecké policie s těmi Mongolci. Osobně si nemyslím, že oni by s postupem překladatelů, brát si za překlad stránky nebo vyplňování u okénka 200 Toiro, byli zrovna nadšeni. Pokud se však chtěli dostat domů, byli přinuceni okolnostmi a chováním některých hyen a oni to podstoupili pouze jako nutné zlo. Otázka druhá, když se k nám chtěli dostat, kolik a komu zaplatili za cestu sem...

Ta záhada, proč B dostane vynadáno od A za to, že jev X neschvaluje a neprovozuje, bych přičítal psanému nedorozumnění nebo nepečlivému čtení, protože logika v tom není. Už mnohokrát jsem se přesvědčil, že v mluvené řeči není tolik nejasna, jako v psaném textu. Tam se dá mnoho věcí říci i mimikou, úsměvem, že je to myšleno tak a ne onak a pod...Já se přiznám, že jsem celou diskusi nečetl tak pečlivě, abych to mohl pitvat, ale za sebe mohu říci, že ten jev tu prostě je (dokonce existuje i žebříček států a my tam nejsme zrovna na ocase) a bude to ještě dlouho trvat, než bude vymýtěn.

To jsem pochopil, že tím člověkem A nejsem já, protože já jsem tu nediskutoval, a proto mi Tvá otázka na mne připadala jako omyl. smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
březen 25, 2009 15:33
Petronilo, : Ája
nevím, můžu být úplně mimo mísu, nejsem si jistá přesně identifikací osob A a B, ale to, co mě napadlo, že proč by to tak mohlo být... Že nejde jen o to, CO osoba B říká (neprovozuje, neschvaluje), ale taky JAK to říká. Jestli z toho třeba nevyznívá neprovozuju/neschvaluju, pročež jsem lepší/chytřejší/ dosaď sama, co ještě, a nedokáže už třeba zkusit vžít se do pozice A, který sice též neschvaluje, ale proto, že se pohybuje v jiném prostředí, než B, občas třeba použije.
Nevim, jak říkám, můžu bejt úplně mimo, nečetla jsem zdaleka všecko tak, abych si byla jistá.
březen 25, 2009 15:34
Koukám, : Míša šíša
že jsem buď geniálně chápavá anebo magor, ale identifikace osob A a B se mi zdá naprosto jasná a podstatu dotazu Petronily vidím v tomto:

Osoba A si stěžuje na nežádoucí jev X a na "promořenost" společnosti tímto jevem a zároveň konstatuje, že se na jevu X osobně podílí jak aktivně, tak pasivně, přičemž vynadá osobě B za její postoj

No a Petronila chtěla objasnit takové uvažování.


březen 25, 2009 15:53
Míšo, : bb
zřejmě se do osoby A vciťuje více osob :-))
březen 25, 2009 16:24
... : bb
možná se hodí malá nápověda, Ájo. Osoba B nejsem já.
:-)
březen 25, 2009 16:26
Míšo : mia
Pozdrav do Humplu,koukám že chceš dát třístovku vid? smilies/cheesy.gif Probíráte tu Nčého a on si zatím spokojeně sedí na předváděčce s hrncema a je mu beztak blaze smilies/cheesy.gif Hodně lidí závidí,pomlouvá,dává úplatky,krátí daně,překračuje rychlost na silnicích,jezdí v popelnicích,který už nemají na silnici co dělat,když už se tu zminovala ta auta,ale málokdo přizná,že někdy odhodil své morální zábrany. smilies/cool.gifJe mi trochu smutno z týhle diskuse,nemusím ji číst,jasně.Ale aspon Tebe a strejdu jsem chtěla pozdravit.
březen 25, 2009 17:18
Strejdo, : Petronila
s tím, co píšeš o tom v prvních dvou odstavcích, že někdo nechtěl, ale musel, nemám problém. Respektive nemám problém to pochopit, ale otvírá se mi kudla v kapse při pomyšlení na to, že je někdo schopen druhého do té situace dostat (viz příklad mii s tou operací.). V takovém případě, pokud by to bylo postaveno takto (dáš úplatek - zachráníme tebe nebo tvého blízkého, nedáš - vykašleme se na vás) bych samozřejmě taky dala. Ale vinu tady jednoznačně vidím pouze na straně toho upláceného a o úplatek si říkajícího, a ten uplácející je přibližně v takové roli, jako by mu teroristi vzali někoho jako rukojmí a řekli mu - buď uděláš to a to, nebo ho zastřelíme. To by i normálně poctivý člověk vyloupil banku, pokud by měl tu možnost. I když je uplácení pokud vím oboustranně trestné, tady bych toho uplácejícího beze zbytku vyvinila a uplácenému "přišila" navíc ještě vydírání spáchané zvlášť zavrženíhodným způsobem. Naštěstí jsem se s ničím takovým na vlastní kůži nesetkala a pevně doufám, že ani nesetkám.

Něco jiného je úplatek, který má za cíl zajistit, aby někdo v podstatě dělal svou vlastní práci (úředníci)- s tím jsem se taky nesetkala, naopak jsem byla velmi příjemně překvapená, že na českých úřadech to podle mých zkušeností vždy šlo hladce a bez "všimného". Tady bych ale, pokud k tomu dojde, zase viděla větší vinu na straně upláceného. Jako zase něco jiného vnímám úplatek, jehož cílem je získat něco, bez čeho se mohu obejít, nečestně a na úkor někoho jiného (třeba zmanipulované výběrové řízení). Tady bych to napařila oběma stranám.

Je pravda, že jsem asi trochu zaujatá vůči názorům typu "všichni kradou a uplácejí" (zjednodušeně řečeno) protože jsem já sama i pár lidí okolo mě zažila, jak chutná nařčení, že "taky berem", přičemž s jistotou vím, že to nebyla pravda a že jsme se naopak snažili o maximální průhlednost všeho, co jsme dělali. Zkrátka, že jsou lidé, kteří "vědí všechno líp" (čímž teď skutečně nemyslím nikoho z diskuse) a aby vypadali světácky či čert ví proč, jsou schopni bez důkazů nebo i jen náznaků takhle tvrdě paušalizovat. Přitom se sami chovají natolik iracionálně, že v situaci, kdy mohou regulérně o něčem rozhodnout, jsou zticha, aby si to náhodou "s někým nerozházeli", ale o to víc potom přijaté rozhodnutí po straně kritizují a remcají (čímž sice naštvou, ale už nic neovlivní).
březen 25, 2009 19:55
Petronilo, : strejda
Já jsem si musel přecvakat několik zpravodajských programů, abych byl v obraze ohledně naší vlády a teď vidím, že Tě to korupčení pěkně vzalo. smilies/grin.gif
Ovšem to, co popisovala MIA s tím doktorem, to je opravdu vrchol. To je snad i na přeshubu a museli by mne osvobodit, že to bylo oprávněné. smilies/grin.gif On přece ten dobytek musel vědět, že za deset dní bude v čudu.
To mě zase vytáčí lidová tvořivost na některých úřadech. Jeden týden dostanu jistou informaci, ale za další týden, u jiné pracovnice, je to úplně jinak a když se odvolám na tvrzení té prvé, tak slyším zaběhlou frázi, že "to je podle zákona." Pak jdu za šéfem se stejným dotazem a ejhle, ona platí ta prvá informace... A protože neznám zákony, podzákony, nadzákony, dodatky a nařízení, což samozřejmě neomlouvá, jsem opět na začátku. A začínáme opět od piky. smilies/grin.gif

Né, že bych chtěl dělat nějaký závěr a skončit tuto diskusi a nepokusit se pokořit tu třístovku příspěvků u tohoto tématu, to by byla škoda, ale co už psát? Vše už tu bylo vyřčeno. Jednoznačné odsouzení. Snad s vyjímkou bezvýchodné situace, kdy je to omluvitelné u strany, která v naději dává, ovšem trestuhodné u strany, která bere a která si o to přímo řekne. A přímo na zabití u strany, která si o to řekne a pak nehne ani brvou. smilies/wink.gif
Naše generace to však neodstraní. Ta si o tom bude jenom psát. smilies/cheesy.gif
březen 25, 2009 22:05
A ještě poslední příspěvek, který mne teď napadl. : strejda
Pak už skončím, protože by tu bylo jaksi moc přestrejdováno a ono je to pro ty druhé i protivné, číst stále jedenoho člověka.
Tak tedy - když byla moje máma (někdy v začátku 90.let) v lázních, vyprávěla, jaké tam byly rozdíly v chování personálu k pacientům, kteří dávali dýška za procedury a mezi těmi, kteří nedávali.
Ti, kteří nedávali byli za pět minut hotoví a mnohdy byli i přeskakováni těmi, kteří dávali a ti kteří dávali, těm byla věnována veškerá péče.
A to bylo v době, v počátcích tržního hospodářství, kdy se i lázně a lázeňský personál choval tržně, ve stylu trhni, kde můžeš.
A to je prosím pravda pravdoucí. To není vymyšlené. Jak teď psala Daniela, že pojede do lázní, tak jsme zvědav, jestli to ještě platí a s jakou přijde. smilies/grin.gif
A už tu nebudu oxidovat, protože už je tu fakt přestrejdováno.
březen 25, 2009 22:23
Strejdo, : Petronila
proč bys nepsal, když máš co?

Možná už s tím budu taky trapná smilies/wink.gif, ale já byla za posledních pět let v lázních dvakrát (pokaždé jiných) jako samoplátce. Nikdy jsem ani já, ani můj křížkový doprovod, neplatili ani korunu dýška, vždycky jsme byli objednáni na danou hodinu, která byla dodržena a v určený čas se nám personál věnoval tak, že mu nebylo možné nic vytknout.

Druhá věc je, že pokud si zaplatíš normální komerční masáž, budeš o dost peněz lehčí, ale zase pravděpodobně bude přece jen trochu důkladnější (nedivím se, když vezmu v úvahu, že ten lázeňský masér musí masírovat 8 hodin den co den).

Obecně mám dojem, že když jsme tu mluvili o korupci, vždycky do toho byla namontovaná buď nějaká státní, nebo aspoň oficiální instituce, která má určitým způsobem na něco monopol.

Zajímalo by mě, jestli si někdo z těch přeskakovaných potom stěžoval? Chápu, kdyby si někdo nestěžoval u doktora ze strachu, aby ho ten doktor pak nepoškodil (vím, absurdní, ale zdraví máme jen jedno, a narazit na takovou sv*ni jako byl ten cestovatel do Ameriky, tak opravdu nevím), ale v těch lázních přece o tolik nejde?
březen 25, 2009 23:07
Ájo, tak to může bejt jedině tim, že nečte svý vlastní výlevy :-) : NČ
"... : bb
Ájo, takový trapný výlev jsem tu asi ještě nečetla"
březen 26, 2009 05:42
Potěšils mě, žes to takhle napsal, NČ :-) : bb
Ne proto, že se bavím tvojí čitelností s jakou skáčeš na návnadu, ale především proto, že kdyby se mnou souhlasil někdo jako ty, po tom jak ses vybarvil, čímž vůbec nemyslím tuhle diskuzi o korupci, byla bych z toho docela neradostná.
Takhle jsi mne jen pobavil ke kafi, což je v těchto hektických dnech fajn, díky :-))
březen 26, 2009 13:23
To se už fakt nedá dotáhnout do 300? : NČ
Kdyby ještě někdo něco přihodil :-)
Se mi nechce psát za sebou 5x.
březen 27, 2009 06:03
Neoslovuj mě. Já to už to delší dobu taky nedělám, a hlavně, teď to dělám naposledy. : NČ
Bezdomáčovi, kálejícímu v tramvaji, se taky raději vyhnu, než bych s nim diskutoval o základech hygieny. A on si tam dovnitř vstupuje a má pocit úžasnosti, protože před nim lidi uhejbaj, vytvářej mu špalír, další mu zděšeně uvolňujou místa k sezení a on si řiká: vida, jakej jsem pašák!

březen 27, 2009 08:22
Až takhle? : Míša šíša
:-)))
březen 27, 2009 09:25
Mio, : Míša šíša
sice se zpožděním, ale přece. Děkuju ti za pozdrav a také tě zdravím do podhůří Šumavy.
březen 27, 2009 09:26
Tak : Míša šíša
a ten třístej komentář už dejte někdo jinej smilies/kiss.gif
březen 27, 2009 09:28
300!!!!!!!!! :-) : NČ
Míší Šíšo :-) To by chtělo vodevřít flašku. Nebo aspoň pořádnýho paňáka!
březen 27, 2009 09:49
HIP-HIP-HURÁ! : Míša šíša
No, to by teda chtělo. Tak večer, než se prvně napiju, tak si s tebou pomyslně přiťuknu :-)
březen 27, 2009 09:57
Míšo Šíšo. Škoda, že jen vyrtuálně :-( : NČ
Já ti přiťuknu už vodpoledne. Studenym kozlem! Je vidět, že když se síly spojej, dílo se zdaří:-)
A večer teda zase.
březen 27, 2009 10:02
Já to mám s tebou taky stejné, NČ :-) : bb
jak ty, tak ten bezdomovec, sloužíte jako odstrašující příklad :-)
pravděpodobně mi brzy jako Petronile doporučíš držet pysk, no myslím, že kdo čte a trochu u toho přemýšlí, nepochybuje o tom, že kdyby arogance, nadutost, omezenost a hulvátství nadnášely, budeš poletovat nad Kudlankou jako holubička.


březen 27, 2009 10:29
JÉJE, TO MÁM RADOSTI AŽ DO RÁNA... : d@niela
Jenže - ohledné toho tématu vám asi o něco později napíšu dost zajímavou věc... Bohužel, někdy mám dost debaklový myšlenky, mám pocit, že to jde všechno těma špatnejma pěšinkama. Jak tam nahoře, tak tady, mezi obyč lidma.
A nejhorší co vůbec je, je bezmoc, nemožnost cokoliv proti tomu udělat.
Nebo myslíte, že něco dělat jde?
Mj. kdysi dávno, když se měl narodit kluk, dal můj manžel panu doktorovi obálčičku... (nebyla jsem na tom zrovna moc dobře). A páč to byl tenkrát známej pan fotograf, tak "přitlačil". No, a jak to dopadlo? V den, kdy se Robert vykulil, byl pan doktor na chalupě. Měla jsem dost kliku v tom, že kousek ode mne na stole (už na sále) byl telefon, sestřička mu zavolala... "Jo, pane doktore, ano, vše v pořádku, jo, zavolám..." No, a tak zaskočil takovej zajda, co tam právě nastoupil. Kluk (ten můj malej) byl fakt OK, já na tom byla pak už dost hůř (díky zajdovi). No, ale co jsme si na panu doktorovi mohli vzít. Úplatky se proti podpisu nedávaj... A taky to byl můj poslední.
březen 27, 2009 10:47
Ale no tááák, : Míša šíša
už toho nechte, myslím, že jste si svoje antipatie k sobě už vysvětlili dostatečně. Nebylo by na čase zakopat válečnou sekyru? A víš, bb, možná ti, co čtou a trochu u toho přemýšlí, by si také mohli říci: jak se do lesa volá...
březen 27, 2009 10:48
Míšo : bb
opravdu? když s někým, něčím tady nesouhlasím, jsem nadutá, arogantní, hulvátská?
březen 27, 2009 10:52
no Míšo souhlas : Kamila
taky myslím, že už by to stačilo...
Některý příspěvky jsou opravdu zbytečný...
březen 27, 2009 11:08
je to smutná postava :-((( : NČ
.
březen 27, 2009 11:13
No, hultvátská ani ne, : Míša šíša
ale někdy svým projevem působíš docela dost nadutě, přemoudřele, mentorsky. Mně to teda nějak zvlášť nevadí, ale chápu, že některé lidi to prostě vytáčí, aby je někdo nadřazeně poučoval (z jejich pohledu), a pak reagujou tak jak reagujou. No a mimo to - zrovna v téhle diskuzi sis konkrétně do NČ několikrát pěkně šťouchla, neříkám že snad neoprávněně, ale pak se nemůžeš divit, že reaguje popuzeně. Tudíž to je to "jak se do lesa volá..."
březen 27, 2009 11:22
Míšo, Kamilo : bb
trochu mě zaráží jedna věc. On si bere na paškál na střídačku mě, Petronilu, toulaveého, to už je takový zvyk. Nedávno byl na Petronilu už poměrně hrubý a sprostý, vyzval ji ať drží pysk jen proto, že slušně ale vytrvale nesouhlasila, a jiné roztomilosti, což ještě přešla s klidem dámy. Tak přidal na síle a příště už byla za sexuálního frustráta, to už se trochu ozvala. Čekala jsem mocnou vlnu odporu od čtenářek, a nic, přešly jste to jak lány docela tiše. Přiznávám, že tehdy jsem čekala i zásah shůry. Jediný kdo se vyjádřil byl Krakonoš a Toulavej. Ženský nic. Ve chvíli, kdy se pro změnu vybíjí na mě a já mu oplatím podobnou mincí, i když v bleděmodrým, hned je odezva. Není to blbý? Od nezávislých, moderních, sebevědomých žen?
březen 27, 2009 11:23
... : bb
Podobně jako v diskuzi o úplatcích, nikdo nevysvětlí Petronile něco, co vysvětlit ani nelze - za co vlastně dostala vynadáno. A všichni jsou v klidu. Ale běda když je to naopak
:-) No nic.
březen 27, 2009 11:25
... : bb
Přemoudřele, nadutě, mentorsky, hm, vidíš to. Přitom nechci mentorovat, kázat. Myslím si že píšu svůj názor, pohled na věc, nebo svoje zkušenost. Nejsem stručná, to je fakt, ale to je tím jak se to snažím srozumitelně vysvětlit, takových je nás tu víc. Kázat nikomu nemám v úmyslu, to je nedorozumění možná plynoucí z psané komunikace.
Třeba v diskuzích o průserových vztazích apod. se držím spíš zpátky, protože s opravdu průserovým vztahem osobní zkušenost nemám, a tak nechci právě kázat o něčem, co znám jen zprostředkovaně.
Mně třeba zase přijde hrozné, jak tam jsou ty ženy přirovnávány k hadru na podlaze, k rohožkám, a ony jsou na dně i bez toho, tohleje podle mě spíž dorazí. Ale nekomentuju to tam, nenapomínám Myšku, NČ, že to píšou tak drsně, protože jak říkám jsem to sama nezažila, možná že tohle takové citové závislačce pomůže.
Ostatní jsem napsala v předchozím komentáři, to jsem psala než se tu objevil tvůj.
březen 27, 2009 11:30
bb : .................
aspon při Nč svátku se ukázalo,kdo má větší sympatie čtenářů.Nebude s tím člověkem asi všechno tak zlé......
březen 27, 2009 11:33
NČ, no vidíš, já si zase myslím, že smutnej člověk jsi spíš ty, ať to skrýváš jakkoli, : bb
protože veselej, spokojenej, nefrustrovanej člověk by takhle hrubej a útočnej nikdy nebyl.

březen 27, 2009 11:34
.......... : bb
:-) ale já nepochybuju o tom, kdo má zde na Kudlance sympatie čtenářek :-)
Chápu jak to myslíš, a já mu ty gratulace přeju, ale my kdo se na netu pohybujeme roky asi víme jak to sice potěší, ale celkem nic neznamená, znáš to, lidi na net přijdou, odejdou.. No já to prostě tak nebaštím, ale tím to nijak neshazuju. Jen prostě mi to nic neříká, dodneška mi chodí smsky k svátku a narozkám od lidi, se kterými jsem si psala před 8 lety a od té doby jsem je neviděla, ani na netu ne. Mám to tak prostě nastavený, že to pro mě moc neznamená, ale beru, že někdo ne. Rozhodí mě, když zapomene někdo z kamarádů, to si hned říkám, jestli žije a je ok.
březen 27, 2009 11:40
bíbí : Kamila
a z čeho jsi usoudila, že píšu jenom o tobě? Opravdu, ubrat trochu sebestřednosti by vůbec neškodilo! Nemám ráda slušně řečeno "zbytečný" příspěvky od kohokoliv... a jak sama říkáš - snad můžu vyjádřit svůj názor, ne? A byla jsem jen a jen slušná!
březen 27, 2009 11:41
... : bb
pravda taky je, že lidem, které znám jen z netu, nepíšu k svátkům, k novému roku, neposílám novoroční maily apod.
březen 27, 2009 11:42
bb, : Míša šíša
já jsem reagovala na vás oba - doufám, že sis všimla množného čísla v oslovení. Nemyslím si, že vyjadřováni NČ vůči Petronile nebo tobě je košér, ale na druhou stranu i chápu, čím ho dokážete vytočit. Jenom malinký příklad z tvého komentáře před chvílí. Napíšeš: "...no myslím, že kdo čte a trochu u toho přemýšlí, nepochybuje o tom, že kdyby arogance, nadutost, omezenost a hulvátství nadnášely, budeš poletovat nad Kudlankou jako holubička."
- Z čehož jako automaticky vyplývá, že kdo nemá ten samý názor, tak ani trochu nepřemýšlí, přeneseně je to tedy blbec. TOHLE je to, co vadí. Děláš to ty, dělá to Toulavej, v menší míře Krakonoš a Petronila. (Musím objektivně přiznat, že to samé dělá i NČ.) Přičti si ještě nadávání do levičáků, bolševiků, ironické oslovování "broučku" apod. a máš to doma. (To není myšleno jenom na tebe, to je obecně, nechce se mi to hledat, ale myslím, že zrovna v téhle diskuzi Krakonoš napsal "zdejší levičáci"...)

K tomu vysvětlování Petronile - to naopak lze vysvětlit velice jednoduše. Typická národní vlastnost: dělám-li to já, je to v pořádku. Dělá-li to druhý, je to špatně. Podle vzoru: ukradnu-li sousedovi slepici, jsem borec a šikula, že mě u toho nechyt. Ukradne-li soused slepici mně, měl by dostat doživotí.
Co na tom není jasného? :-)

Že je vám ta třístovka málo? Že vy jdete na čtyřstovku? smilies/wink.gif
březen 27, 2009 11:45
Kamilo, : bb
to nebyla reakce na to, cos psala, k tomu nemám co psát, přemýšlela jsem o tom co jsem psala (v souvislosti s Petronilou atd.) a využiála jsem toho, že ses tu objevila a oslovila spolu s Míšou.
březen 27, 2009 11:47
Měl jsem kdysi kolegu, kterýho si na MDŽ vždycky zval náš velký šéf, : toulavej
když si pozval k sobě všechny ženy v jeho skupině, aby jim popřál k jejich mezinárodnímu svátku. Rozdal jim dárky, pak přišla káva, zákusek a nastalo by bývalo hrobové ticho, kdyby tam nebyl také pozvaný kolega. Ten sloužil jako bavič a dokázal udržovat zábavu kdekoliv s kýmkoliv. Měl však jednu vadu – NEZNAL MÍRU, neuměl včas přestat. Někdy se tak ze zábavy, když trvala moc dlouho, stal trapas, který byl čím dál víc trapnější. NČ mně tak začíná čím dál tím víc připadat, jako bývalý kolega. Když jen krátce glosuje, je to většinou vtipné. Časem to ovšem vtipné přestává být a teď poslední čas, když začal používat rádoby vtipné vulgárnosti, které tu stále ještě hodně čtenářek vnímá především jako vtipné a né vulgární, začíná to být ta trapnost . . . A přitom, stačilo by jenom znát míru vkusu.

NČ, s tou poznámkou k bb, aby tě neoslovovala, jsi se moc nepředved´- strejda tu hloupě tohle začal před časem se mnou a tys ho stejně hloupě teď napodobil . . .
Můžeme spolu diskutovat i když si nemusíme být sympatičtí. Říká se tomu nadhled, velkorysost. Je bohužel pravda, že né všichni jí mají. Možná by pro začátek stačilo se vzájemně NENAPADAT. Ovšem, odplatu bych povolil, když si někdo začne, to je jako obrana :-)

březen 27, 2009 11:48
Míšo : Kamila
gratuluju, nenapsala bych to lépe... tak!
A hurá ke čtyřstovce, jo? smilies/grin.gif
březen 27, 2009 11:49
jo, to je to, co jsem měla na mysli, Míšo, viz toulavej : : bb
když začal používat rádoby vtipné vulgárnosti, které tu stále ještě hodně čtenářek vnímá především jako vtipné a né vulgární, začíná to být ta trapnost

březen 27, 2009 11:51
... : bb
levičáci jsou totéž co modrý ptáci, brouček je sice ironické, ale laskavé, já si donedávna opravdu myslela, že NČ je v jádru normální a spíš smutnej než hulvát, dneska už bych mu broučku neříkala :-)
Z čehož jako automaticky vyplývá, že kdo nemá ten samý názor, tak ani trochu nepřemýšlí, přeneseně je to tedy blbec.
ne, tak jsem to opravdu nemyslela, ten dovětek o blbcích si vyprošuju :-)
Ale někdo opravdu hledá za každým mým nebo Petronilým slovem něco špatného, a jeho útoky tiše toleruje, což já od lidí, kteří se jinak nestydí říct svůj názor, beru jako schvalování.
No nic, tohle bychom mohly/i řešit donekonečna a rozumného závěru se asi nedobereme. 400 přenechám jiným.
březen 27, 2009 11:55
ad gratulace k svátku : Míša šíša
No, to je teda hodně směšný.
NČ se přálo k svátku, protože se tu profláklo jeho křestní jméno. Neznám tvoje jméno, takže ti nemohu popřát. Jinak bych ti popřála kdykoliv ráda (a komukoliv jinému) a vůbec by mi nevadilo, že se vlastně nijak neznáme, jen přes internet. Ony totiž právě tyhle drobnosti dělají na Kudle tu milou přátelskou atmosféru.
březen 27, 2009 11:55
Míšo Šíšo :-) : NČ
Vono je to ještě krapítko hloubější a už dlouho. Jenže to už fakt je uhozený, se zabejvat:-)
Myslim, že ta čtyrstovka se nevyvede, je to už na zavřený stránce, škoda. Ale i tak je to snad absolutní rekord!
březen 27, 2009 11:55
ale no tak... : bb
přece jsem si nestěžovala že mi tu negratulujete ani jsem nepsala, že si lidi gratulovat přes net nemají, ježíši...
Reagovala jsem na ........., která mi potřebovala sdělit, že těma gratulacema byly jasně dané preference NČmu :-))
Nějak se to zamotává.
březen 27, 2009 11:58
Všem, které a kteří : NČ
jste si, přáním mně k svátku, vysloužily(i) opovržení negratulujících, se hluboce omlouvám.
Kdybych věděl, že vás za to postihne Ruka Páně, tajil bych, mlžil, ba i přímo lhal.
No, a pak, že tady v poslední době nejni sranda:-)))
březen 27, 2009 12:21
No, ono se to nezamotává, : Míša šíša
ono to zamotáváš ty. Věta "těma gratulacema byly jasně dané preference NČmu" je nesmyslná vzhledem k tomu, jak jsem se k tomu vyjádřila předtím. Beru-li to tak, že výklad slova preference je "upřednostnění" nebo "zvýhodnění", tak se ptám: jak mohl být v tom daném případě NČ zvýhodněn či upřednostněn, když nikdo jiný ten den svátek neměl anebo není známo kdy kdo jaký svátek má, je-li tu pod nějakým nickem. A co si pamatuju, tak dřív se tu přávalo k svátku i jiným lidem, kteří zde užívají křestní jméno, a někdo si svátku všimnul v kalendáři. Tahle argumentace je fakt mimo mísu.
Jo, levičáci jsou stejní jako modří ptáci. Ale když něco vyčítáš druhému, proč pak děláš to samé? Tak jsi vlastně v roli osoby A, která kritizuje jev X, ale sama se na něm podílí. Nebo to tak není?

A ještě k reakci Toulavého - už je to tu zase. On přesně ví, že hodně čtenářek vnímá vulgárnosti jako vtipné...
Copak se tomu tady někdo smál anebo za to NČ plácal obdivně po rameni? smilies/shocked.gif
březen 27, 2009 12:56
žjooova! : Ája
tady to jede! :-) Kdo by to byl řek! :-)

Míšo - díky, napsalas to tu fakt super! Takhle při pátku tak hezky naformulovat myšlenky - jak to děláš? :-)
březen 27, 2009 13:21
Ájo, díky za kompliment :-) : Míša šíša
Ale neřekla bych, že by ty moje myšlenky byly nějak zvlášť hezky naformulované, píšu, jak si to myslím. Ale jestli jo, tak je to tím, že je pátek a už se těším, jak si večer naliju červený a totálně vypnu smilies/grin.gif
březen 27, 2009 13:51
Míšo : Kamila
chybka, kterou jsem v první chvíli taky udělala - to vo těch preferencích psal někdo s přezdívkou ....... a psal to pro bíbí...
březen 27, 2009 13:52
Toulavej, : NČ
sem si tvýho vtipnýho komentáře ke mně ani nevšiml. Promiň. Jenže nevím, co vlastně k tomu odpovědět. Tak snad jen: Vždyť ty mně taky.
Anebo: Bla bla bla....
březen 27, 2009 13:55
Míšo, : Ája
jo, tak to se těšim taky. Tady v Albertu měli ve slevě Sauvignon - bílej, prej z Chile, tak uvidíme, jaký bude :-) A večer si ho URČITĚ otevřu, páč si fakt zasloužim :-))) Jen se bojim, abych nevypla dřív :-))
březen 27, 2009 13:56
Pro Míšu : toulavej
– je to možná divné, ale v jakékoliv diskusi s kýmkoliv o čemkoliv mě ještě nikdy nenapadlo myslet si o tom druhém, když má jiný názor než mám já, že je blbec – pokud svůj názor chce obhajovat věcnými argumenty – kdes na tohle přišla je mně záhadou. Snad přání otcem myšlenky? Já se snažím obhájit zase své postoje věcnými argumenty, ale i když se mně nepodaří druhého přesvědčit, nenadávám mu, že je blbec, ani to nenaznačuju. Občas se stane, že si to o někom fakt myslím, ale tady na Kudlance se to ještě nestalo – nic tak pro mě zásadní se tu neprobíralo, abych zaujal takový to postoj vůči komukoliv. Tady je to přece jenom diskuse, nejde o život. Někteří tu diskusi ale berou smrtelně vážně, berou jenom vítězství a když nemají dostatek dostatečných argumentů, odhazují přívětivou masku. Mám tu své favority, ale snažím se být vstřícný ke všem a URČITĚ nikoho nenapadám jako první.

Míšo, když s něčím nesouhlasím, je mně to nepříjemné, tak se proti tomu ozvu – dávám na vědomost, že tohle já nechci. Když s něčím souhlasím nebo je mně to jedno, tak mlčím – nic nepíšu. Z toho logicky plyne, že, když se nikdo vůči NČ některým „vtipům“ neohrazuje, že nikomu minimálně nevadí a nebo se dokonce líbí. Některé slovní obraty NČ považuji za vulgární. A nejsem sám, takže na tom asi něco bude, ty sama uznáváš, že nejsou „košer“ :-).
Tolik na vysvětlenou proč přesně vím, že hodně čtenářek vnímá vulgárnosti ( už jsem dokázal, že existují ) za vtipné ( minimálně né trapné, né se vůči nim ohradit). V psané diskusi nelze nikoho pochvalně plácat po ramenech a smát se.
Ten souhlas je vyjádřen tím „mlčením“ – nevyjádřením se proti . . .
Ty se pohybuješ Míšo stále jen v extrémech . . .
Významově je preference to, že „upřednostňuju“, tedy dávám přednost, mám v oblibě NĚCO = prací prášek, NĚKOHO = třeba ženy :-)

březen 27, 2009 14:10
Kamčo, joo, : Míša šíša
jenže bb se s tím ztotožnila
ale já nepochybuju o tom, kdo má zde na Kudlance sympatie čtenářek


Já popřeju NČ stejně jako bb, Petronile, Krakonošovi ... ale nemůžu nějak zjistit, kterýho dne má zrovna Krakonoš svátek, asi mám nějakej blbej kalendář.
březen 27, 2009 14:11
NČ, na mých komentářích není nic vtipný, není potřeba k nim nic poznamenávat. : toulavej
Stačilo by, kdyby sis z nich něco pozitivního vzal . . . Ale nepředpokládám to – to „ty mě taky“ mluví za všechno :-) – což není úsměvné, ale smutné. Někdo tobě blízký, kdo tě považuje za fajn člověka – třeba Daniela, by ti to měl vysvětlit, možná bys to od něho spíš vzal.

Plýtvat energií na pokračování v diskusi je zbytečné, stává se čím dál tím trapnější. Opovržení negratulujících gratulujícími je blábol, potvrzující mou poznámku o míře v čemkoliv. NČ ji zřejmě opravdu nemá . . .
březen 27, 2009 14:14
Toulavej, ach jo, : Míša šíša
já vůbec nevím, co k tomu napsat. Tak snad raději nic. Jo a tu tvoji poslední větu už jsem vůbec nepochopila. To jako vysvětluješ mně? A proč?

No, tak pracujte dál na čtyřstovce, já teď musím jít pracovat úplně jiným způsobem :-)
březen 27, 2009 14:20
Míšo, já mám svátek a narozeniny dvacátého osmého : toulavej
ale to nejhorší, co by mě mohlo potkat je, kdyby mně chtěl někdo popřát, nesnáším to.
březen 27, 2009 14:24
toulavej, : Ája
to fakt nejde - pochvalně plácat po ramenou a smát se v psané diskuzi??? Nééé? fňuk, vzlyk, takový zklamání při pátku... No DĚKUJU TI, zas budu o něco chytřejší... Nojo, když se zamyslim, vono když si pýšeme, tak vedle sebe nestojíme a tudíš na sebe nedošáhnem, že jo? A - nešlo vono by to jako ňák vyrtuálně...?
březen 27, 2009 14:25
taky : Kamila
bych popřála každýmu - ale když nevim, kdy, tak teda nepopřeju. No a toulavýmu teda výslovně nepřeju, jo? Je to tak dobře? smilies/grin.gif
čtyřstovka! jo!
březen 27, 2009 14:29
bb : eva_já
Mě se NČho způsob vyjadřování moc nelíbí a přijde mi, že tu hodně lidí má pro jeho vulgarismy víc pochopení např. než pro tvoje pečlivé vysvětlování (někdy až do umrtvení logikou :-)) nebo korektní vyjadřování Petronily. Jo, lidi jsou různé. Největší legrace je, že každý člověk jednu a tu samou věc vidí jinak a jinak na ni reaguje (podle sebe) takže bych řekla, že NČ asi nemá zrovna dobré zkušenosti (působí na mě spíš zatrpkle), ty se asi snažíš věci kolem sebe zlepšit tak jak můžeš... apod, ale může to být i úplně jinak. Měj se!
březen 27, 2009 14:59
Ájo, nerozumím co píšeš ani co naznačuješ . . . : toulavej
jen tuším jakousi popudlivost, kterou u tebe vyvolávám.
březen 27, 2009 15:56
Míšo, mně to (ty preference) přijdou taky směšný, ale teď nevím, jestli jsi nepřehlídla, že s tím přišel někdo jiný :) : bb
a já na něj jen reagovala. Viz:
bb : .................
aspon při Nč svátku se ukázalo,kdo má větší sympatie čtenářů.Nebude s tím člověkem asi všechno tak zlé......

březen 27, 2009 11:33

březen 27, 2009 16:10
co dodat : Justík
snad jen to, že ne kazdý kdo mlčí vyjadřuje souhlas.. Já třeba vyjadřuji postoj - nechce se mi komentovat příspěvek kazící vzduch v "kudlišti" a nebo postoj - nevím, nemám info (argument,postoj) tak hold mlčím .. (Jo a taky někdy se mi nechce - jsem hold lenoch smilies/smiley.gif
březen 27, 2009 16:10
to jsem nepsala já, to psal někdo, kdo si místo nicku dal tečky : bb
:-)
březen 27, 2009 16:11
eva-já : bb
díky za pochopení
březen 27, 2009 16:14
... : bb
jo, teď jsem dočetla všechno - Míšo, neztotožnila, jen vnímám reakce, už jsem to myslím napsala dost podrboně předtím, však sleduj ten cvrkot když se dotknu malým dloubnutím nedotknutelného člověka :-)) mne to nijak netrápí, asi že nejsem na netové diskuzi prvně, ale nelíbí se mi to, že sprosté napadání jiných jindy od něj se přejde. No, líp už to zkrátka nevysvětlím.
březen 27, 2009 16:16
toulavej, : bb
taky už mne napadlo, že se třeba najde pár lidí, kteří to vidí podobně, ale z nechuti zúčastnit se obvykle následující smršti svůj názor prostě nevyjádří
Pokud jde o to, co píšeš k Nč, vidím to podobně, ale myslím, že to vážně nemá dál smysl, on nic chápat, vysvětlovat nechce, a každý takový náznak od těch, kteří s ním nesouhlasí, vidí jako buď slabost, nebo, to už tu taky bylo, pokus o dolejzání, a to jen proto, že každého výrazně nesouhlasejícího považuje za nepřítele. Tak ať si v tom libuje.
březen 27, 2009 16:23
toulavej, : Ája
nerozumíš? Pokusím se tedy vysvětlit - byl to pokus o ironii (třeba neúspěšnej, to je klidně možné) - byla to moje reakce na tvůj příspěvek ze 14:10 pro Míšu -

cit.: Tolik na vysvětlenou proč přesně vím, že hodně čtenářek vnímá vulgárnosti ( už jsem dokázal, že existují ) za vtipné ( minimálně né trapné, né se vůči nim ohradit). V psané diskusi nelze nikoho pochvalně plácat po ramenech a smát se.

Podle mě Míša psala velice rozumně a Tvoje neochota pochopit její metaforu (mimochodem podle mě teda nijak zapeklitou, ale naopak velice jasnou), a když už dojdou argumenty, tak jen slovíčkařit - o tom byl můj příspěvek. Akorát jsem nechtěla mentorovat a snažila se jen naznačit ironií. No, asi to nevyšlo :-) Akorát teda že jako to, žes Míšu poučil o tom, že se nedá v psané diskuzi poplácávat po ramenou, mi nepřipadá úplně v souladu s Tvojí jinou větou ze stejného příspěvku - cit.: Já se snažím obhájit zase své postoje věcnými argumenty (...)

Co myslíš?
Takže popudlivostí to úplně nebylo, spíš snahou tak jako Ti trochu něco naznačit...
březen 28, 2009 20:21
Zajímavý a stále platný, že : NČ
čim ubožejší myšlenky, tim víc a zoufalejc se jejich stvořitel dožaduje jejich vyslyšení.
Takhle druhýmu vnucovat svou "genialitu". Ouvej!: "Stačilo by, kdyby sis z nich něco pozitivního vzal."
Nějak nám chlapče klesáš!
březen 30, 2009 06:18
velmi zajímavé . . . : toulavej
.
březen 30, 2009 09:36
To je pane jízda!!! : Krakonoš
Tak sem si při pondělku trochu počet a zjistil jsem, že například slovo "levičák" je zlej vulgarismus, kterým lze urazit oponenta, zatímco slovo "pravičák", "modrej pták" či přímo "ódesák" je něžný až laskavý přátelský voslovení. Pak jsem si taky všimnul, že když si tady některý děvče dovolilo drze souhlasit s názorem toulavýho, mikina nebo nedejbůch mým, bylo promptně pasovaný na příslušnici jakýhosi virtuálního stáda "nanynek", kterýžto pocty se děvčatům z opačný strany názorovýho spektra zatím ještě nedostalo (neměli bysme to nějak napravit, aby tou nespravedlností netrpěly? smilies/wink.gif ). No a jinak mi to trochu připomíná dětský hřiště ve školce, kam jsem kdysi vodil dcerku. Rozdupaný bábovičky a toho povyku!
Tak hezkej začátek tejdne všem, čtyřstofku nedáme, ale ty bábovičky třeba ještě vopravíme, ne? smilies/cheesy.gif
březen 30, 2009 11:43
. : Míša šíša
Tak sem si při pondělku trochu počet a zjistil jsem, že například slovo "levičák" je zlej vulgarismus, kterým lze urazit oponenta, zatímco slovo "pravičák", "modrej pták" či přímo "ódesák" je něžný až laskavý přátelský voslovení.

Jooo? A kde že sis o tom počet?

Ad rozdupané bábovičky: a kdo komu je měl jako rozdupat?
Možná to prožíváš víc než ostatní účastníci.
březen 30, 2009 12:07
Krakonoši Krakonoši, : toulavej
nezahrávej si, nebo začneš taky klesat . . .
březen 30, 2009 12:58
No, moc to neprožívám, : Krakonoš
když jsem vydržel tři dny tu s váma na pískovišti nebejt, žejo?
Toulavej, já už víc klesnout nemůžu smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif.
březen 30, 2009 14:04
jen neříkej - bydlíš na horách a sem k nám do nížiny je to ještě pěkných pár metrů níž . . . : toulavej
:-)
březen 30, 2009 14:39
Jo, tak to máš pravdu. : Krakonoš
V létě se chystám klesnout na nový působiště - ze 700 m n.m. na 337 m n.m. (BPV). To už je hotová věc, místo hor mě čekaj rybníčky, sady, lesy, zahradnictví, baroko a tak smilies/grin.gif
Ale na tenhle sešup se těším! smilies/cool.gif
březen 30, 2009 15:34
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]