Dobrý den, mám velmi složitou otázku.. spíše více otázek. Jedna se o mého přítele. Mě je 20 a příteli 28. Před 4 lety se rozvedl s ženou, s kterou má nyní pětiletého syna. Když se rozváděli, žena se výživného vzdala. Přítel má pozastaveny dluh v bance na 100 000 Kč. Je nezaměstnaný. Byl to narkoman a snaží se postavit znova na nohy. Chodí pravidelně na kontroly a už 6 mesíců abstinuje od všeho.
Bydlí u svých rodiču, ale trvalý pobyt má na magistrátu. Asi před 3 mesíci jeho žena požadala o výživné, jeho osobně, on ji řekl, že pokud bude moct syna vídat, tak ji výživné bude platit, ale ona řekla, že mu ho neukaže. Dál se nic nedělo. Žena mu neodpovídala na meily ani nezvedala telefon... Dala žadost na sociálku, z kama příteli zavolali a ta paní se ho ptala, jestli syna vídá a jestli mu kupuje dárky. Žena, o kterou se jedna žije v luxusním bytě, vlastní 2 notebooky. Pobírá dávky na bydlení a sociální, do práce nikdy nechodila a má spoustu kamarádů z internetu, kteří jí dost věci platí a kupují. To když byl přítel - v té době ještě její manžel - na protidrogovém léčení tak i po té co přijel, a tak se k drogám vrátil. Tyhle informace víme už dlouho, víme to od přatel a přítelovo sestry. Teď si byl vyzvednout dopis na magistrátu a tak se dozvěděl, že zmeškal soud, který proběhl v pondělí 16.2. a vystavil mu vyživné na 2000 Kč a s dluhem 58 000. Je tam možnost odvolaní do 15 dnů. Prosím poraďte nám, co by mělo být v tom odvolání a jestli se dá něco s tím dělat!? Zuzana ODPOVĚĎ: Je to opravdu víc otázek, takže nejprve "suchá řeč právnická": Právo na výživné (a stejně tak i právo na styk s druhým rodičem) je právem dětí, nikoli právem jejich rodiče. Rodič se nemůže vzdát práva na výživné, které náleží dětem a jakákoliv dohoda, kterou jeden rodič uzavřel s druhým rodičem v tom smyslu, že nemusí platit výživné, nemá na existenci vyživovací povinnosti povinného žádný vliv.
V návrhu na výkon rozhodnutí může oprávněný navrhovat, aby soud pověřil provedením exekuce konkrétního soudního exekutora, soud zpravidla tomuto návrhu vyhoví. Pokud však takový návrh není učiněn, soud vykoná rozhodnutí sám. V zásadě obě instituce, jak soud, tak soukromý exekutor postupují podle části šesté občanského soudního řádu (§§ 251 an. o. s. ř.). Výkon rozhodnutí soud nařídí bez slyšení povinného a tedy bez jednání. Tímto postupem se sleduje nejen zjednodušení a zrychlení řízení, ale zejména to, aby povinný nebyl předvoláním k jednání varován a nepodnikl kroky, které by zmařily účel exekuce. Soud při nařizování exekuce nezkoumá její oprávněnost, posuzuje pouze splnění formálních a materiálních podmínek, tedy zda je rozhodnutí pravomocné a vykonatelné [7].
Exekuční řízení není obvykle příliš zdlouhavé a soudům se daří vydávat rozhodnutí o nařízení exekuce poměrně rychle. Vzhledem k tomu, že i proti tomuto rozhodnutí má povinný možnost podat odvolání, se však může i řízení o zcela jasné a prokazatelné pohledávce značně protáhnout.
Žádná korespondence osobám s přidělenou úřední adresou (to je ten místní úřad) sem není doručována a každý z občanů tu zaevidovaných si musí vyřešit doručování své korespondence podle svých možností. Doručování ve správním řízení se pak dělá prostřednictvím veřejné vyhlášky vyvěšené na úřední desce. Pokud uplyne doba vyvěšení té vyhlášky, tak se písemnost považuje za doručenou.
A teď něco na vysvětlenou: Milá Zuzanko, poslala jsi mi pár otázek, ale spíš bych měla já jednu velkou na tebe: asi budeš založením taková "dušička záchranářská", nebo je tvůj přítel velice charismatický. Chápu, že se určitě najdou důvody, proč s ním jsi. Tedy důvody, které bys mohla uvést - dá se říci na svou obhajobu. Jinak ti, holka, musím říct, že tvůj přítel nejspíš v nejbližší době, létech, nedává moc záruky, že by se dokázal na sto procent postarat sám o sebe, případně o to své dítko, natož o tebe - a nedej bože, ještě o díťátko, které bys mohla přivést na svět ty... Nejspíš jeho rodiče moc dobře věděli, proč u nich není už trvale hlášen, ale je na "magistrátě". Je nezaměstnaný, má k dnešnímu dni minimálně 160 tisíc dluhů (to výživné - 58 tisíc - bude muset oněch pět let zpětně doplatit), a asi jediné pozitivní je, že už půl roku je čistej. Tvému příteli doporučuju, aby se snažil všechno vyřešit dohodou. Nevím, jak dlouho ho znáš a tedy jestli víš, jak se o styk se synkem během těch jeho pěti let snažil, atd. To vše asi nejspíš budou muset rozhodnout ti, kteří budou mít zcela přesně a konkrétní informace. Víš, spíš by se měl snažit nějak něco začít vydělávat, aby mohl postupně svoje dluhy splácet. Jen si to uvědom: kdyby platil jen tisícovku měsíčně, tak to má na patnáct let - no, a to má ještě platit dvě tisícovky na dítě. Pokud bude chlapeček studovat, tak to má dalších jedenadvacet let placení... To už vyžaduje, aby opravdu nejen poctivě abstinoval, ale i pracoval. Nehledě na to, že dítě roste, jeho nároky také, takže nevím nevím, jestli by to byl opravdu vhodný otec pro tvé případné děti... Zuzanko, nechci ti nic rozmlouvat, jsi svéprávná a dospělá. Ale - než se rozhodneš pro nějaký závažný krok, pořádně uvažuj! d@niela
|