O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PÁTEK TŘINÁCTÉHO, BOJIM BOJIM! PDF Tisk E-mail
Středa, 11 únor 2009

Lidi, tenhle týden máme zase pátek třináctého! Ještě nás to čeká dvakrát - pátek 13. března a  pátek 13. listopadu 2009.  Jestlipak víte, jak tahle hloupoučká pověra vznikla? Podle historiků v pátek 13. října léta páně 1307 bylo po celé Francii na příkaz Klementa V. zahájeno hromadné zatýkání rytířů z řádu templářů, kteří byli v průběhu následujících několika let mučeni a někteří z nich také popraveni.

 

 

 

 

 

     Dnes ale málokdo spojuje tento den s historií, současní pověrčivci se v pomyšlení na číslo třináct chovají velice zhůvěřile. Často si vsugerují nějaký katastrofální scénář natolik silně, že se jim pak do jisté míry vyplní. Zamykají se doma nebo při sobě nosí ochranné talismany, jsou schopni hledat v ciferných součtech dat „pátků třináctých" další a další třináctky. Tvrdí, že kdo má ve jménu třináct písmen, nosí v sobě znamení ďábla (Charles Manson, Jack The Ripper, atd.). Některé hotely dokonce vynechávají pokoje s číslem třináct a přeskakují třinácté patro.

 

     Podle statistik jednoho britského autoklubu více než polovina řidičů v tento den vůbec nevyjede na silnici. Přesto do nemocnic sanitky přivezou mnohem více lidí, než v jiný běžný pátek. Je to den, kterého se bojí celý svět. Dokonce i psychiatrie má vlastní lékařský název pro fobii ze třináctky - "triskaidekaphobia".


Koneckonců jak říká jeden z Murphyho zákonů,

vodík a lidskou blbost lze nalézt všude.

 

 

 

 

 

 

Pár nejčastějších pověr:

 

 

Černá kočka
Černá kočka přes cestu znamená smůlu,

a to je pak lepší vůbec nevycházet z domu.

Případně se vyhýbat kočkám.

 

 

Rozbité zrcadlo
Hodně lidí věří tomu, že rozbité zrcadlo nosí 7 let neštěstí.

Proto se k zrcadlům chovejte vždy obezřetně.

I když se vám jeho obraz třeba nelíbí!

 

 

Rozsypaná sůl
Pokud se vám převrhne slánka soli, má to podle pradávné pověry znamenat smůlu.

Ta se dá ale rychle zažehnat přehozením špetky soli přes levé rameno.

 

Ranní vykročení
Vstát nebo vykročit po ránu levou nohou znamená smůlu.

Je proto dobré si uzpůsobit postavení postele tak,

abychom vylézali pravou nohou.

 

 

Kukačka a sova
Pověra hovoří o tom, že počet zakukání kukačky se rovná počtu roků,

které vám ještě v životě zbývají.

Stejně tak slyšet houkat sovu může znamenat smrt v rodině.

 

 

Víko od kanálu
Podle některých pověr znamená šlápnutí na víko kanálu smůlu.

Hlavně pokud jde o hranatý kanál, kulaté jsou prý v pořádku.

 

 

 

 

  

 

 

Pověry naopak vedoucí ke štěstí

 

nosit králičí packu

střepy znamenají štěstí

padající hvězda splní přání

dotknout se kominíka

rybí šupina v peněžence znamená peníze

 

 

 

Na co věříte vy?

Stalo se vám některý pátek třináctého něco extra?

Věříte na něj vůbec?

 

 

bububu

d@aniela

 

 

Komentáře (25)add feed
Tak nevím, jak pro ostatní, : Eva
ale pro mne to extra bylo: jsem se 13.3. narodila smilies/grin.gif
únor 11, 2009 22:02
A byl to zrovna taky pátek Evi ? : wendy
Já jsem četla o tom, že se to traduje z dob Keltů, kdy byl jiný kalendář než nyní. Po zavedení gregoriánského se to posunulo a ten pátek ztratil svůj význam. Zkusím to někde vyhrabat.
Připopmíná mi to jeden för. Baví se dva policajti a jeden povídá : "Víš, že letos vyjde Silvestr na pátek?" A druhý na to : "No, a ještě kdyby to bylo třináctého!"

Dobrou noc. smilies/cheesy.gif smilies/grin.gif
únor 11, 2009 22:10
já mám třináctku ráda : alena puntíkovaná
a pátky taky...jinak mám třináctého srpna svátek.
únor 11, 2009 22:47
Je to je zajimave Aleno, : Alena PH
ja mam 13 srpna svatek taky, to je nahodicka... smilies/grin.gif
únor 11, 2009 22:58
holky, kdybyste věděly.... : d@niela
Co Alenek se tu pod nejrůznějšími nicky skrývá...
smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
únor 11, 2009 23:13
no já tedy nevím, : Inka
třináctku jsem měla vždy v oblibě, ale po včerešjí synově autonehodě mám další vrak na zahradě, o černou kočku jsem přišla před měsícem a dodnes to nemohu rozdýchat, večer jsem sprdla manžela na jednu dobu a po té jsem na dlaždicích rozbila sklenici s ředidlem a rozpuštěnou barvou a tak tedy tak doufám, že se to už v dobré obrátí, neboť z toho nemůžu spát a straším po nocích na Kudlance a jsem právě na litmitě smilies/wink.gif smilies/wink.gif smilies/wink.gif
únor 12, 2009 04:11
Klid Inko : alena puntíkovaná
střepy přinášejí štěstí a ředidlo určitě taky. smilies/wink.gif
únor 12, 2009 06:28
JAsně Inčí, : wendy
já když nevím kudy kam a smůla se mi lepí na paty, jdu a rozflákám hrnec s ředidlem ! Bude líp.

Už jsem ty Kelty našla. Lunární týden Keltů měl 15 patnáct dnů a 13. den, kdy docházelo k změnám organismu nepřiznivým, byl považován za nešťastný. V tuto dobu docházelo ke zvýšenému přídělu slunečního záření, stahují se kapiláry a dochází k nedokrvování organismu. Lidé jsou podráždění, náchylní k nemocem, i více se umíralo. No - vzteklí nedokrvení byli, učitě i sex pokulhával, a pak se divme, že dělali blbiny a tím přispívali ke špatné pověsti tohoto data.
smilies/tongue.gif
únor 12, 2009 07:05
inko : mura1
ja jsem jednou rozflakla sklenici s tmave hnedym moridlem v obyvaku. a jak mi ta sklenice upadla, rozcakla se neuveritelnym zpusobem: svetle sedivej koberec, zavesy, bily zaclony, televize, knihovna...

kdybych nemusela tu pohromu okamzite zacit likvidovat nez zaschne, tak bych si sedla a plakala. koberec dodnes nese stopy svetle ruzovych skvrn (prece jen dostal nejvetsi podil) a knizky jsou takove kropenate.
únor 12, 2009 07:57
hahaha wendy : Kamila
rozflákám hrnec s ředidlem, ty jsi úžasná! Ale vážně, vy nejste pověrčiví? Já tvrdím, že nejsem, ale přesto se vracim nerada, sůl rozsypávám nerada, když rozbiju zrcadlo, tak z toho nejsem vodvázaná, na kominíka bych si šáhla ráda, ale je mi to trapný smilies/grin.gif a šupiny připravuju pro celou rodinu každý Vánoce. Jů, letos je nemám - a proto je ta kríza!!!
únor 12, 2009 09:00
Pověrčivá fakt nejsem, to by nešlo:))) : Eva
když se vylíhnete na ten pátek 13. smilies/wink.gif
Co ale funguje, je sebenaplňující předpověď, takže si to "očekávané neštěstí" prostě vyrobíme smilies/wink.gif
Ale dny, kdy si večer říkám, že jsem snad raději měla celý den ležet v posteli, občas též mám smilies/wink.gif Většinou za tím bývá přetažení smilies/wink.gif
únor 12, 2009 09:10
Říká se, že nevěřící lidé bývají dost ppověrčiví : wendy
ale asi už to tak neplatí. Já spíš pověrčivá nejsem spíš inklinuji k víře, že je vše dopředu nějak dáno, jen má člověk prostě možnost volby, každý jsme někdy na rozcestí.
TAky jsem slyšela dobrý citát : Všecnno se mění, minulosti i přítomnost, jen budoucnost se nemění.
smilies/wink.gif
únor 12, 2009 10:03
Takhle jsem to slyšela : Zdena
"Pověra hovoří o tom, že počet zakukání kukačky se rovná počtu roků, které vám ještě v životě zbývají." - ale to jde o první zakukání, které v tom roce slyšíš - už jsem neslyšela kukačku ani nepamatuju.
"Stejně tak slyšet houkat sovu může znamenat smrt v rodině." To taky je jenom když houká v blízkosti domu, ve kterém bydlíme. Těžko přiletí sova do Nuslí, ale doma jsme občas houkat sovu slyšeli, ale to jsem byla malá a baráků okolo povícero.

únor 12, 2009 10:18
Tak já mám den blbec už dnes, : Míša šíša
a to je teprvá čtvrtek 12. Kdybyste slyšeli, kolik sprostejch slov (a hodně sprostejch) jsem už od rána vyslovila, tak byste se se mnou vůbec nebavili smilies/grin.gif

Ty informace z historie jsou zajímavé - jak z Francie, tak ty od Keltů.
únor 12, 2009 10:29
... : Justík
smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif Tak já osobně nejsem pověrčivá, ale černá kočka přes cestu pro mě neštěstí opravdu znamená (když jedu autem či na kole).. Páč mám strach o toho hlupáčka, co se mi plete do cesty, že okamžitě trhám řízením a... Neštěstí je nadosah smilies/grin.gif
únor 12, 2009 11:37
pátek 13.7.1979 : Eny
Seznámení s exem. Letní karneval v nádherném lese, krásné, 16-ti leté mládí, krásné tancování...krásná noc. Mám na pátek 13.nádherné vzpomínky a přes to všechno co se stalo mám stále pátek 13. moc ráda. A 2 roky po rozvodu čím dál raději....stejně jako sobotu, neděli, pondělí, úterý, středu, ano..i čtvrtek......na světě je krásně, když je trápení za náma a můžou třeba i trakaře padat.... a nějaký pátek 13. mne nerozháže.
únor 12, 2009 13:13
Pověrčivá : Milene
nejsem. To o tý soli ani neznám. Ale vloni jsem po letech potkala na ulici kominíka, teda dva. A fakt jsem se za nimi hnala, držíc knoflík u kalhot, protože jinej jsem neměla, a šáhla jsem si na jednoho. Přeci jenom, co kdyby se to přání vyplnilo. Kominíci se smáli, protože se jim to asi stává, že si na ně občas někdo šáhne. Ale stejně už si nepamatuju, co jsem za přání v té rychlosti vymyslela, možná se i splnilo? smilies/kiss.gif
únor 12, 2009 13:47
Nejsem pověrčivá, ale... : Eja
letos v pátek 13.6. jsem se v teď již bývalé práci tak naštvala, že jsem dala výpověď, která byla okamžitě přijata. Před 11 lety, v pátek 13.2. (tedy v předvečer sv. Valentýna) jsem se vrátila k bývalému příteli. Tento návrat však trval jen krátce, ale dostávala jsem se z toho min. 2 roky... Ode dneška jsem nemocná, beru antibiotika, tak jen čekám, co mě čeká zítra, obzvlášť, když jsem dala svému současnému příteli tak trochu nůž na krk...
únor 12, 2009 17:27
já když potkám kominíka, : Inka
tak si na něj také sahám smilies/grin.gif, oni držej asi jsou zvyklí smilies/grin.gif
no Kami když čtu Tvé povídání, tak jsem si zrovńa dnes ráno říkala, jestli už to nebude těch 7 let co jsem tenkrát rozbila to zrcátko a kapří šupiny mám také v peněžence každý rok po vánocích nové.
Byla jsem vždycky štískař, ale občas nastal den opravdu blbec a jak to už od rána začalo, tak při 3tím super průšvihu jsem se sebrala a šla si lehnout do peřin, abych toho už víc za ten den nepokazila smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif, ale už je to moc dlouho ani nepamatuju kdy se mi něco takového přihodilo naposledy a nebo mám dnes průšvihy dalko většího kalibru, nevím
únor 12, 2009 17:31
Moje kamaradka : Giussi
nasadila vsem poveram korunu, kdyz si naplanovala svatbu na patek 13. a jeste k tomu kvetna. smilies/smiley.gif
únor 12, 2009 19:31
tak třo jsme možná kamarádky, ani to nevíme : alena puntíkovaná
Já si brala Vladimíra Peroutku třináctého ledna 1987 v pátek ve třináct hodin. A kdyby neumřel, žijeme v pohodě až dodnes.
únor 12, 2009 21:56
Podle křesťanů : lahny
Podle křesťanů byl pátek dnem smůly a neštěstí. Raní křesťané tvrdili, že právě 13. dne v měsíci na velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus, při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil.
únor 14, 2009 15:05
Inka : Sipicek
smilies/sad.gif Tak uz mi Danielka nemusi pisat co sa stalo s kocurikom, vsak? To mi je luto. Dufala som, ze sa Vam vratil. Hm. Nam auto zrazilo Mamu macku pred pol rokom a stale mi je za nou velmi smutno, pritom to bola "len" tulava macicka ktoru sme krmili a obcas sa s nou vonku pomaznali. Svet je ku malym chlpacikom nespravodlivy
únor 15, 2009 15:12
To mi povídej : wendy
nám na chalupě přejeli už dvě kočičky... smilies/undecided.gif***********************
únor 15, 2009 20:03
wendy : Sipik
U nas znizili povolenu rychlost v obci na 50tku a ja sa tomu skutocne tesim a poctivo ju dodrziavam prave preto. Mozno sa popri zachranenych chodcoch zvezie aj par zvieratiek.

únor 15, 2009 21:24
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]