O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

POPLATKY PRO LÉKÁRNÍKY - PROČ? - I. PDF Tisk E-mail
Pondělí, 12 leden 2009

 Vážení, vím o případu, kdy nemocnice z vybraných poplatků koupila dvě nové vybavené sanitky. Zde plně s poplatky souhlasím. Stejně tak lékaři, mají možnost si nakoupit nové přístrojové vybavení. Ale: rád bych věděl, kam jdou nehorázné poplatky vybírané v lékárnách. Lékárny přeci žádné nové sanitky ani jiné přístroje nepotřebují, snad jednou za deset let nový regál na léky. Mýlím se?

 

 

 

 

     Kdo toto vymyslel - asi nějaká vlivná lékárenská loby? Podle mne tito podnikatelé mají už tak vysoké marže, že si tohle přilepšení vůbec ale vůbec nezaslouží, ( myslím si že od výrobců léků, respektive distributorů nějakou malou domů zaručeně vždy dostanou). Pozoruji to na lékárnách v okolí. Je jich opravdu hodně.

 

     No a řekněme si upřimně - založíte si podnikání tam, kde nebude zisk? Farmaceutický průmysl je velký byznys. Nejvíce se pochopitelně vydělává na nejběžnějších lécích, kterých se prodá velké množství. Myslím, že místy se vyloženě jedná o obchod se zdravím.

  

     Rád bych získal nějaké přijatelné vysvětlení. Děkuji všem za smysluplnou odpovědˇ.

 

Standa

 

 

Komentáře (141)add feed
jo tohle říkám úplně každý : alena puntíkovaná
ale sdělovací prostředky a politici o tomm mlčí..když na to někdo upozorní, mlží a převfádějí řeč jinam. Proč? Smysluplně ti neodpoví nikdo. Ti, co vědí, co za tím je....tedy lékárny a politici ...o tom nehodlají s nikým diskutovat. To mě jen upevňuje v přesvědčení, že je za tím mohutná korupce.
leden 12, 2009 16:28
Stando, taky to moc nechápu. : mamča
Který jiný podnikatel - obchodník, má od státu přímo garantovaný "vedlejší příjem" ? A to, že se platí za každou položku na receptu, to je zřejmě "hýbprdelné", že se vysoce kvalifikovaný lékárník otočí k tomu regálu dvakrát. smilies/grin.gif

leden 12, 2009 16:30
nevím,Stando, kde pracuješ : Míška
ale já právě v lékárně. Jako řadový zaměstnanec. A jsem moc ráda, že mám velice slušného zaměstnavatele. Jak to vidím kolem sebe v různých profesích, není to vůbec běžné. Nebudu se rozepisovat do nějakých procent marží apod. 30Kč byla a je kompenzace snížení a státem určené marže u léků hrazených ze zdravotního pojištění. A že se na konci roku rozhodla VZP hradit různá očkování a příspěvky, je jenom proto, že se ušetřilo na úhradách za léky. Nebudu a nechci popisovat, jestli je třeba koupit nový regál nebo pc, ale moji zaměstnavatelé jsou velice slušní a rozhodně není naše lékárna byznys pro výdělek peněz,ale služba nemocným pacientům se vší péčí a slušným přístupem, jak se ve zdravotnictví sluší.
Jen na okraj- v optikách na brýlích a obroučcích mají někdy i 100% přirážku, ale to si každý rád zaplatí.
leden 12, 2009 17:42
Tak já se o to pokusím i když to dělám zadarmo a nejsem z MZ :-) : toulavej
Zavedené poplatky u zdravotních zařízení, lékařů jsou PŘEDEVŠÍM REGULAČNÍ a zároveň – v druhém plánu i přispívají k vyšším příjmům zdravotních zařízení a doktorů. U doktorů už jsem to tu kdysi vysvětloval, mají možná nahradit ztráty příjmu za ošetření od zdravotních pojišťoven za „ztracené“ pacienty, kteří placením regulačního poplatku, což je pacientům líto, se třeba vyléčí sami a tak za ně žádné body – peníze nikdo nemá. Aby doktoři „ztracené“ pacienty nenahrazovali objednáváním jiných schválně znovu – aby se jim doplnily body, tedy nesnížil bývalý příjem. U zdravotních zařízení, třeba nemocnic, je to příjem, který mohou použít na vybavení, platy ap., protože se zdravotníci bouří, chtějí vyšší platy, ale stát nechce zvýšit zdravotní pojištění, ze kterého by se zvýšil příjem třeba nemocnic na ty platy.

A poplatky v lékárnách jsou TAKÉ PŘEDEVŠÍM REGULAČNÍ. Primárním účelem není zvýšit zisk lékáren, ale OMEZIT plýtvání léky, které s různou spoluúčastí pacientů financují zdravotní pojišťovny ze zdravotního pojištění všech občanů – za některé ho platí stát, zbytek platí zbylí občané. Čili, tím placením odradit lidi, aby nechtěli využívat vybrané peníze ze zdravotního pojištění na proplácení laciných běžných léků a zbylo víc peněz na tu nejdražší léčbu . . . To, že vybíráním poplatků se zároveň zvýší zisk lékáren, je vedlejší produkt této REGULACE. Samozřejmě, že by se mohly poplatky třeba vracet do státního rozpočtu, na nějaké konto, jako je to u mýtného. Ale MZ se zřejmě usoudilo, že ten zisk není tak veliký, aby se vyplatila administrativa s tím spojená, protože ta by měla také své náklady. A jestliže ty poplatky jsou zisk lékáren, jsou také zdaněny, tak část peněz jde jako daň do státního rozpočtu. A zbytek je zisk, se kterým si může dělat každý co chce . . . Ty peníze ale lékárníci nesní, taky je pošlou do oběhu, něco za ně koupí, zaplatí DPH ap, takže zase stát něco dostane, aby pak pan Rath mohl „darovat“ obecní peníze na úhradu poplatků. Jeho totiž nezajímá, kolik bude stát administrativa s tím spojená, když odhlédneme od toho, že je to protizákonné. Důležitá není velikost ztráty veřejných peněz, ale velikost zisku politického. Vždyť on nerozdává ze svého, ale z peněz daňových poplatníků.

leden 12, 2009 17:48
k mamče bych jen rád podotkl, že : toulavej
takový lékárník, je jako doktor, studoval 6 let farmacii, to není žádný trouba i když se může zdát, že podávat krabičky s léky přes pult může v podstatě každej, kdo se umí otočit kolem svislé osy, případně ohnout a přečíst nápis. Takový lékárník SI ZASLOUŽÍ mít několikanásobný příjem oproti takovému prodavači v obchodě. A tak velký rozdíl tu asi ještě není. Tato rovnostářsky založená, bolševikem pečlivě vychovávaná společnost zatím neunese, že člověk s VŠ by měl mít násobně větší plat, než je průměr, protože zastává zodpovědnější místo. A tahle reforma se pokusila to TROCHU uvést do toho v západních zemích NORMÁLNÍHO stavu. A už je zle . . . Lidi se neptají, proč, z jakého důvodu ty poplatky jsou – lidi se ptají : proč lékárníci dostávají poplatky, tedy mají větší zisk, když už takhle mají peněz hodně (protože, jinak by přece lékárníky nebyli a nebylo tolik lékáren, to dá rozum) . . . A jsme zase u toho – závist, že někdo má podle mě nějak víc, než by si asi za těch šest let studií zasloužil.
leden 12, 2009 17:49
stando : mura
rád bych věděl, kam jdou nehorázné poplatky vybírané v lékárnách

o tyto poplatky se lekarnikum snizila marze
leden 12, 2009 18:05
Míško, Toulavej - nic proti vám osobně, ale : patricie
v optikách na brýlích a obroučcích mají někdy i 100% přirážku, ale to si každý rád zaplatí.
- to znamená, že když "krade" jeden, můžu i já?
tím placením odradit lidi, aby nechtěli využívat vybrané peníze ze zdravotního pojištění na proplácení laciných běžných léků
- to si fakt myslíš, toulavej, že nemocní, kteří berou některé léky dlouhodobě, za to mají být i potrestáni?
Takový lékárník SI ZASLOUŽÍ mít několikanásobný příjem oproti takovému prodavači v obchodě.
Totální demagogie: podle tebe každý vysokoškolák by měl za "hýbprdelné" (skvělý termín, mamčo!) dostávat mechanicky 30,- Kč. Dobře kastuješ lidi... To vůbec není o závisti, ale o tom, že by tedy dejme tomu inženýři, architekti, filmaři, redaktoři a všichni, co mají VŠ měli za vše dostávat 30,- Kč. smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
leden 12, 2009 18:55
Kdyby to bylo fér, stály by léky všude přibližně stejně : patricie
a ne s tak obrovskými rozdíly.
Takže nemluvte o chudácích, co se jim snížila marže... smilies/angry.gif
leden 12, 2009 19:02
Kdo to kontzoluje, : alena puntíkovaná
když každá lékárna účtuje jiné ceny? Jak se zjistí, že si "lidumilná" lékárna tu marži skutečně o těch třicet korun snižila? Já tedy nic podobného nepozoruju. Musím brát pravidelně šest druhů léků - ne že bych byla hypochondr, ale abych přežila.
Podle vaší teorie bych na tom měla být stejně jako před tím - třicet kaček za recept, o třicet korun levnější lék (snížená marže)... ale není tomu tak, každý měsíc dávám o sto osmdesát korun víc!!! a dokonce se mi zdá, že i ty léky stojí víc než před tím.
Miško, kde je ta lidumilná lékárna, co se tam ty lékárníci vobětujou a dávají léky skoro zdarma. Začnu tam chodit.
Co se týče obrouček na brejle - kašlu na frajeřinu a beru ty co jsou zdarma. Já hlavně potřebuju vidět na čtení.
Je mi šedesát a vdaná jsem. Nemám tedy potřebu lovit někoho na drahý obroučky.
leden 12, 2009 19:51
jako vždy drsný komentář,aleno puntíkovaná : Míška
i já platím za léky, mám invalidního syna a vůbec to není levná záležitost, platím i u lékařů ap., ale je mi to milejší než žít víc a víc na dluh. Ano, léky jsou dražší, ale marže lékáren nižší. Prostě a jednoduše léky chodí neustále dražší a dražší,farmaceutické společnosti jsou z velké části zahraniční a většina léků, co byla levná, se buď výroba zrušila nebo cena šla o 100% nahoru. Rozhodně ne vinou lékáren. Nic jsem nepsala o lidumilné lékárně, či vobětujících se lékárnících. Jenom o normálních lidech, vystudovaných a dobře dělajících svou práci, žádných hyenách. Možná, kdyby politici dělali podobně práci svojí, tohle bychom nemuseli řešit. Já také souhlasím s nastavením podmínek všem stejně a bude to fér. Nakonec lékárny v Kauflandech apod. lákající pacienty na různé akce a slevy, které jsou mnohdy velice zavádějící, z takových lékáren náš stát moc nemá, většina zisků končí někde v zahraničí.
Jo a rozhodně jsem nemyslela, když krade ten, tak já taky. Ale všechno je přece jenom o lidech a i takoví jsou lékárníci, co pro zisk prodávají Modafen feťákům.
leden 12, 2009 20:34
toulavej : : mamča
Máš pravdu, jsem produkt bolševicko rovnostářské společnosti.
Nikomu nezávidím majetek nebo vzdělání, ale k lékařské péči by měli mít všichni stejný přístup.
Když už tady někdo narazil na akce na podporu zdraví pořádané pojišťovnou, (např. VZP) všimni si, že se to týká především tzv. perspektivních skupin obyvatelstva. Tj. dětí, těhotných žen a studentů do 26ti let. (Tedy převážně těch, kteří ještě do systému nepřispěli, nebo jen málo.) Je to jistě správné podporovat "budoucnost národa", ale nic z těchto "balíčků" se netýká důchodců, co si celý život zdravotní pojištění platili, a protože pracovali od nevidím do nevidím, nic nečerpali. Až teď, v pozdním věku na ně doléhají nemoci.
Nebo např. moje generace : Děti máme dospělé, zdraví v háji, a ještě se snažíme být nějaký ten rok užiteční. Bez léků a lékařské péče, kterou v žádném případě nezneužívám, to už bohužel nejde. A tak prakticky celý svůj ČID vynaložím na doplatky za léky a RHB péči na soukromé klinice, protože ta státní je zavalena pacienty "sociálně slabými", objednací lhůty nekonečně dlouhé a úroveň děsivá.
Možná Ti přijde těch 30,- Kč poplatku jako směšná částka, ale stokrát nic umořilo vola. Např. minulý týden vezl syn vážně nemocnou babičku (80) na plánované vyšetření do nemocnice v Motole. Za kontrolní vyšetření zaplatil jen těch 30 Kč, ale za parkování v areálu nemocnice (jinde nelze) 180,- Kč. Takže na ty zdravotnické služby se nabalují další a další platby. Za léky babičce předepsané, zaplatil syn regulační poplatek 4 x 30,-Kč plus doplatky na léky cca 600,- Kč. Když připočteš benzin na cca 80 km (vzdálenost nemocnice od bydliště), tak by to byl docela drahý výlet pro důchodkyni, která pracovala do 75ti let. A to jí pozvou za týden na kontrolu.

Docela náhodou mám kamarádku lékárnici (nikoli majitelku lékárny), takže o hospodaření s "poplatky za položku na receptu" mám docela jasno. smilies/angry.gif smilies/grin.gif
leden 12, 2009 20:44
Kdyby TOHLE mělo plnit funkci skutečně regulační, : NČ
tak by ty poplatky musely bejt příjmem státu nebo kraje nebo obce, to je fuk. A ještě bych si představoval, že bude nastavenej mechanizmus, aby se vracely do zdravotnictví. I tak by sice zustaly nemravnym vyděračskym poplatkem, vydírajícím lidi v nouzi (protože jim nic jinýho nezbejvá, pokud se chtěj uzdravit anebo jen prostě žít), ale aspoń by byl jasnej jejich přínos.
Nevim, jaká suma se takhle celostátně vybere, ale je jistý, že půjde jen nepatrnej zlomeček prachů, co protečou zdravotnictvim jako takovym. Jestliže teda Julínek a jeho skutr (skurvenej trpaslik) potřebujou víc prachů do systému, bylo by neporovnatelně správnější zvednout třeba o 1 procento zdravotní daň (kerý se u nás vznešeně a zcela zavádějícně řiká pojištění), a to uplně všem. Protože nikdo nikdy neví dne ani hodiny, kdy bude chorobou či úrazem donucenej z toho systému čerpat, je jedinou spravedlivou možností přispívat SOLIDÁRNĚ, stejnym procentem, jak zdravej, tak chorobnej, jak mladej, tak starej. Někde sem kur*a slyšel, že prej u nás máme systém SOLIDÁRNÍ.
Samože, pokud někdo bude vyžadovat něco navíc, měl by mít možnost si připlatit a dostat to. Stejně tak, jako by měl každej doplatit za stravu ve špitálu, kterou tim pádem nekonzumuje doma. Tady ale zustává votázka, za jakou stravu? Za nepozřitelný blyvajzy? Nebo za vodnášený nedotčený talíře, když sestry nebo ošky nejsou ochotný ležáka nakrmit?).
leden 13, 2009 07:21
A je to tu zase : wendy
když se někdo odváží kritizovat přijmy, které mu nepřijdou jaksi fér, hned je bolševik, rovnostář, přinejmenším závistivec. Takže znovu - není to závist. Farmaceutické firmy s námi pěkně cvičí, lidi jsou hypochondři a lékárny jsou jejich vyslanci, či oběti ? VŠ nikomu přece nadstanard nezaručí. Kdo si jej ale zaslouží, má jej mít. Je toto nespravedlivé ?
leden 13, 2009 08:18
do jake kapsy jdou... : nantaali1
I my ve Svedsku si doplacime na leky, ale penize jdou do statni kasy -samozrejme. Nikoho by ani ve snu nenapadlo neco jineho.Zbyva mne jen rvat si vlasy, proc nejsem magistra v Cesku.
leden 13, 2009 08:54
Tak Wendy :-))))) : NČ
já se timdle nevzrušuju. Jediný a rozhodující pro mě je, KDO mě tim bolševikem nazývá.
Pokud jsou to zdejší zaslepení schematičtí fanatici, neschopní vlastního myšlení, schopní tak nanejvejš vopapouškovat pár vomletejch Klauzo-Topolo-Julínko-Kalousko-Langero frází, tak jejich urážky jsou pro mě tím nevyšším vyznamenánim :-)
leden 13, 2009 09:10
toulavej : Sipik
Mas sto bodov za komentar, dalsie som uz len tak prebehla, lebo si to vystihol presne. U nas boli poplatky u lekara aj za recept. Nasa vysoko populisticka vlada poplatky u lekara zrusila ( s vynimkou pohotovosti, tam sa plati 60Sk, resp.2 Eura). Odkedy su poplatky zrusene, babky a dedkovia ktori sa doma nemaju s kym porozpravat chodia debatit do cakarne. Za recept platime 5 Sk, to je taka mala suma, ze to neriesim. V Anglicku su lekarnici podstne dolezitejsi ako u nas, ludia sa na nich obracaju s vacsou doverou, v podstate ciastocne supluju obvodakov a zda sa mi to celkom rozumne, ved su to vsetko vysokoskolsky vzdelani ludia, nie iba "predavacky liekov".
leden 13, 2009 09:25
Stando, nehorázné poplatky??? : Sinix
Třiceti korunám říkáš "nehorázný" poplatek??? Pokud jsi kuřák a/nebo si několikrát týdně zajdeš "na jedno", stojí tě to mnohem víc! A pokud ne, tak se za 30 Kč ani nenaobědváš. Kolikrát za měsíc ten poplatek zaplatíš, že ho nazýváš nehorázným?

Holt je na čase si uvědomit, že nic není zadarmo, nikdy nebylo (to naše socialistické zdravotnictví nás též přišlo pěkně draho) a nikdy nebude. Nechápu, kde bereš ten názor, že máš právo (Ze zákona? Od boha? Odkud?) mít něco zadarmo?

Když někomu není líto ty peníze prokouřit, propít, prohrát apod., proč je mu tak líto je dát za svoje zdraví?

A ani argument, že léky potřebuješ k životu neobstojí. Vždyť jídlo a pití také potřebujeme k životu a taky za ně platíme. Prostě - nic není zadarmo.

Howgh!
leden 13, 2009 09:47
Sinix :-((((((((((((((((((((( : NČ
Co to JežišMarjááááá tady blábolíš? Zadarmo?
Koukni se každej měsíc do svýho pytliku (vejplatního), kolik platíš!!!!
leden 13, 2009 10:07
Doufejme, že už skutečně poslední dárek Julínka se skutrem! : NČ
Ministerstvo zdravotnictví od letošního ledna zrušilo povinné přeočkování dětí v 11 letech proti tuberkulóze.
leden 13, 2009 10:11
. : Míša šíša
Teda tyhle argumenty, že někdo prokouří, prosází či prochlastá víc než 30 Kč a pak ho mrzí dát 30 Kč za své zdraví, tak ty mě fakt berou.
A co ti, kteří nekouří, nechlastají a nesází? Pro ty platí jaký argument?

leden 13, 2009 10:34
Nehorázný : NČ
každej chápe slovo nehorázný, jak se mu hodí. Sinix mu nejdřív přisoudí význam - "ohromný" a pak s tim po topolánsku (protože jinak neumí) polemizuje (jestli polemizuje chytře nebo debylně, to raději nekomentuju).
Já teda osobně to slovo nehorázný v původnim článku Standy čtu jako "nemravný", "sprostý", "neslýchaný". A je mi docela jedno, že třeba pro mě osobně je ta částka dost zanedbatelná. Prostě se jedná o sprosťárnu a hotovo!
Sinix, jak vidno, je kdykoliv ochotnej do nastavený dlaně Julínkovy (teď už spíš Topolovy a spol.) narvat svuj penís, jakýkoliv velikosti, protože on VĚŘÍ, že jde o výplod moudrýho rozumu. A je poctivej, ví, že nesmí chtít nic zadarmo. Tak si chce poctivě platit po 30ti kachlích.
leden 13, 2009 10:50
Slovo NEHORÁZNÉ patří ke zprávě, že ministerstvo zrušilo povinné přeočkování dětí proti tubeře. : Myška
Takže to, co ještě bylo na našem zdravotnictví dobré, čím jsme ostatní země převyšovali, to na doporučení EU zrušíme. Moc pěkně to vysvětlil pan Vít, hlavní hygienik (nebo jak se jeho funkce jmenuje). A tak pokud budeme chtít mít děti chráněné proti tuberkulóze, tak budeme platit, protože nepovinné přeočkování samozřejmě bude plně hrazeno rodiči.
leden 13, 2009 11:19
Jo, Myško, : Míša šíša
a už to vidím, jak rodiče z romských a sociálně slabých rodin to nepovinné přeočkování svých dětí cálujou.
leden 13, 2009 11:34
Bohužel, a tubera bude na vzestupu. : Myška
Už teď je víc případů v důsledku migrace z východu. Ach jo.
leden 13, 2009 11:38
To sou mi teda zase komunistický názory : NČ
.
leden 13, 2009 11:44
u nas : LingII
u nas se lidi chteji mit jako na zapade, se socialnimi vyhodami jako na vychode.

zdravotni strzene z vyplaty je velice nizka castka. co se vlastne da zaplatit z rocniho pojistneho pri dnesnich cenach?
jen pro srovnani. tady ve Svycarsku je zdravotni pojisteni naprosto samozrejme chapano jako servis, ktery si kupujete.
placeni zdravotniho je povinne, neprispiva zamestnavatel, hradite si sami a hradite podle toho, jakiou chcete mit peci. vybere si 'franchise', tedy limit, do ktereho si vsechny vydaje budete hradit z vlastni kapsy. samozrejme cim nizsi franchise tim vyssi mesicni poplatek a obracene.vymluvy na vysoke svycarske platy muzete zapomenout, zdravotni pojisteni je velice drahe pro kazdeho. v naznaku: prumerny plat brut 5'000, mesicni poplatek za dustojne pojisteni s(franchise 300) je >400-500; (zalezi na kantonu,kde pracujete a veku).

A nyni: u doktora platite za konzultaci (napriklad zensky lekar uctuje prvnich 10minut a pak kazdych 5minut), za material pouzity v prubehu prohlidky (kazdy kousek vaty, cokoliv).. odebrane vzorky se poslou do laboratore, ktera vam pak posle svou vlastni fakturu za rozbory. kdyz je treba a doktor vas zavola zpet na konzultaci vysledku..opet platite.
zubar tady prijde na tisice franku, vetsinou do zdravotniho nespada a pokud ano, za priplatek.
nikoho si nenapadne stezovat, kazdy chape, co si platis(servis), to mas.

Timto vypisem se moc nedotykam clanku (nestuduju,kam poplatky jdou), jen mi obcas zustava rozum stat, kdyz vidim ten odpor si cokoliv zaplatit/priplatit ze svyho.
leden 13, 2009 12:10
Mně zase zustává stát, : NČ
když čtu takový pič*viny
leden 13, 2009 12:17
jaky pic*viny mas presne na mysli? : mura
popis svedskyho zdravotniho systemu? ling ho popsala nespravne?
leden 13, 2009 12:22
Můro : NČ
Vona teda mluví vo Švýcarsku, ne vo Švédsku ale to je pro tendle případ asi fuk, žejo.
Zustává mi stát z toho, že srovnává nesrovnatelný. Švýcarskej popis je docela jistě poučnej a třeba - proč ne? Jenže Česko NEMÁ ústavou zavedenej švýcarskej systém.
leden 13, 2009 12:38
LingII : mamča
Ano, to je u vás zavedený fungující systém. Tady se nerozčilujeme nad placením jako takovým, ale nad nesystémovým opatřením, kdy platíš jakési 30ti korunové poplatky, které doktor stejně jako lékárník, vhazuje do "plechové kasičky" a má tyto poplatky lékař tzv. "na provoz ordinace", a lékárník ? nevím nač ? - o tom je tato diskuze. Tyto peníze se nevracejí zpět do zdravotnictví.
Jinak pokud si chci dopřát nadstandardní lékařskou nebo RHB péči, pochopitelně si jí platím a neremcám.
leden 13, 2009 12:45
Lékárnám ani korunu : Euridika
Zcela souhlasím s autorem. Jsem rozhodnutá platit u lékaře dál poplatek 30 korun, protože to pokládám za smysluplné, stejně jako 90 korunový poplatek za návštěvu lék.pohotovosti. Ale proč mám ,proboha, platit 30 korun za každou položku na receptu lékárně?
leden 13, 2009 13:10
Milá Patricie, vybral jsem tvůj příspěvek, neboť je mně sympatické tvé jméno : toulavej
a to od té doby, co jsem četl Tři kamarády . . . a protože na něm se dá dobře ukázat, jaké vidění světa se tu do lidí podařilo bolševikovi vštípit dobré polovině obyvatel . . .

Tak za prvé – obchodník nebo výrobce si může, pokud to nereguluje z jakéhokoliv důvodu zákon, nastavit marži na prodávaný výrobek, službu, JAK CHCE, neodporuje-li to dobrým mravům. Ta formulace je vágní, může si ji každý vyložit po svém. Ale v principu to znamená, že cenu určuje poměr nabídka-poptávka. KAŽDÝ prodejce chce cenu maximální, KAŽDÝ kupující minimální, takže, tam, kde se potkají, taková cena bude. Takhle funguje trh. Bolševik ho reguloval, ale jeho ekonomika zkrachovala, takže to nefungovalo. Kdo nakupoval někdy na asijském tržišti, zná to . . . Když si chceš něco koupit – chleba, opravu auta nebo montáž nové koupelny, mělo by tě zajímat, ZA JAKOU CENU, jestli ta cena je podle tebe přijatelná, odpovídá tomu výrobku. Ale, mě NEZAJÍMÁ, kolik tím na mně vydělal prodávající . . . Jestli má prodávající marži 1000% nebo 5% je jeho věc, nestarám se o to, kolik vydělal prodávající, neboť mu to nezávidím . . . Takže, nastavení výše marže NENÍ KRÁDEŽ, tedy obohacení se na úkor chudáka kupujícího, jak hlásá bolševická teorie o přivlastnění si nadhodnoty a proto obchodník NENÍ zloděj.

leden 13, 2009 13:25
Za druhé – každý, kdo používá nákupní vozík a musí použít 5 Kč, ho jde vrátit, : toulavej
aby o těch NEPATRNÝCH 5 Kč nepřišel, což při nákupu za 1000 Kč je celkem směšná částka. A přesto to udělá každý. Stejně funguje také SMĚŠNÝ poplatek 30 Kč. Využitím šetrnosti lidí má zabránit a dělá to, aby s každou prkotinou nezneužívali lidi zdravotnictví. Aby ho využívali jenom lidi POTŘEBNÍ, NEMOCNÍ. To není trestání nemocných. Jestliže něco potřebuješ – jídlo, když máš hlad, vyměnit olej v motoru, když jeho použitelnost skončila, opravit střechu, aby ti nepršelo na hlavu, musíš to koupit, dát za to peníze. Koupit nové tašky na střechu není trest, koupit jízdenku na autobus není trest. Když jsi nemocný a potřebuješ zdravotní péči, REGULAČNÍ poplatek NENÍ TREST. Využíváš zdravotnictví, proto zaplatíš. Když nevyužíváš dálnice, nepoužíváš auto, neplatíš dálniční známku, neplatíš spotřební daň v benzínu. Za to, že jsi nemocný přece nikdo nemůže, ale to neznamená, že se za službu, kterou potřebuješ, nebude platit. Když máš hlad, potřebuješ jídlo, také ti ho nikdo nedá zadarmo jenom proto, že ho potřebuješ. Tohle všechno by odpadlo, kdyby bylo dost peněz. Ale, ve zdravotnictví jich je míň, než by bylo třeba – i když se mnohým zdá, že z těch vybranejch peněz za zdravotní pojištění jich musí být moc. Nové léky, přístroje, nové metody léčby, stojí totiž čím dál tím víc peněz. Kdyby tu byl dnes Jiří Grossman, tak by jeho druh leukémie vyléčili. Ale, před dvaceti lety to ještě neuměli . . . Ovšem, když se lidi rozhodnou, že netrvají na nových metodách ani lécích, možná by bylo vybraných peněz dost. Jenom příklad – má stará bytná má endoprotézu a dřívější zásada byla, že se kloubní náhrada dělá lidem až tak kolem 60 let NEJDŘÍVE, protože životnost kloubu byla asi 15 let, aby vydržel pacientovi do smrti, protože se už znovu nemohl vyměnit. Dnešní kloub vydrží i 25 let, takže se nemusí čekat do 60, ale může se vyměnit i dříve. Ale, ten kloub a jeho vývoj, stál peníze a ty musí někdo zaplatit . . .
leden 13, 2009 13:27
Za třetí – každý VŠ by automaticky neměl mít vyšší plat, mzdu, než ti, co mají nižší vzdělání. : toulavej
Však to také tak není, že. Já mám podprůměrný plat, ale to je moje věc, že si nehledám lépe placené místo, nevyhádám si vyšší u vedoucího, nepodnikám v něčem, kde bych si vydělal víc. ALE, lidé s VŠ vzděláním VĚTŠINOU zastávají ZODPOVĚDNĚJŠÍ místa – projektanti mají obrovskou zodpovědnost, aby most, budova, elektrárna, složité důležité zařízení, fungovalo, nikoho neohrozilo . . . Mají v rukou osudy mnoha lidí. Stejně tak lékaři, lékárníci, rozhodují o životě lidí – špatný lék, špatná léčba a hrozí smrt. A proto né automaticky, ale logicky by měli mít lidé s větší zodpovědností vyšší příjem. Bolševik tu nastavil ROVNOSTÁŘSTVÍ, že všichni mají mít přibližně stejně. Je vcelku podivné, že např. plat průměrného fotbalisty, který se ani neumí kdykoliv ze stejného místa strefit do branky 7 x 2,5 m, min. 100 tisíc měsíčně mimo prémie, nikomu zas až tolik nevadí, ale příjem dejme tomu 30-40 tisíc majitele lékárny tady nemohou lidé skousnout. Přitom, lékárník ti poradí, jaký lék si vzít na zácpu nebo průjem. To fotbalista sotva . . .

A nakonec – každá lékárna MÁ JINÉ NÁKLADY NA PROVOZ, jiný počet zaměstnanců, čili i jinou marži. Když musíš platit nájem nebo vysoké daně za zaměstnance, musíš si přece také na to vydělat. Když máš lékárnu ve svém domě, žádné zaměstnance, můžeš mít nižší ceny. To by SNAD MOHL pochopit každý . . .

Sipiku, zdravím Slovensko, DÍKY :-)))

leden 13, 2009 13:28
NČ-mu musím s politováním oponovat, že zvýšením přívodu peněz nezamezíme jejich plýtvání, : toulavej
což je smysl REGULACE. Jestliže byla u nás dvojnásobná návštěvnost u lékaře, než ve srovnatelných evropských zemích a není k tomu žádný logický důvod, žádná epidemie, žádná vyšší úmrtnost, pak ten důvod hledejme srovnáním, co je jiného u nás. Na rozdíl od těch zemí u nás regulační poplatky nebyly. Když se rodině zvýší příjem, bude víc utrácet a není zaručeno, že jen za potřebné důležité věci. Koupí si dražší auto, protože na něj má. Ale i lacinější by jim posloužilo stejně pro dojíždění do práce. A tak nebudou mít větší zásobu peněz. Proč, když mají zaručený větší příjem. Ušetříš tehdy, když si musíš vystačit se stávajícím příjmem a potřebuješ novou lednici za tu starou (novou dražší léčbu), tak si přestaneš kupovat troje střevíčky navíc, jenom proto, že se ti líbí, ale vlastně je nepotřebuješ (odradíš hypochondry od zbytečného využívání zdravotnictví, aby stávající pojištění stačilo na důležité léčení potřebných) . . .
Jestli jsem u tebe zařazen mezi „zaslepené schematické fanatiky, neschopné vlastního myšlení, jen vopapouškovat něčí vomletý fráze“, jak si to možná že namyšleně vykládám, tak to se ti náhodou moc povedlo, díky ti. Tak skvělou formulaci bych nikdy nevymyslel. Pobavilo mě to VELMI. Jinak, jestli ti mé názory připadají jako urážky, to je jenom na tobě. Já nemám zájem nikoho urážet, ovšem, když to jako urážku cítíš, já ti v tom bránit nebudu, každý má právo ve svobodné zemi, cítit se, jak chce, podle své mentality. Jestli se považuješ za závistivce, bolševika, tak proč ne . . .

A teď jedna dobrá zpráva – ještě odpovím později mamče, protože i TOHLE si zaslouží odpověď, neboť je to ZÁSADNÍ a to bude už ode mě všechno :-) (doufám :-))) ) . . .

leden 13, 2009 13:32
A jé, už zase bolševik.... : NČ
a pes jitrničku zežral....
leden 13, 2009 13:33
Recepty : Euridika
Někdo tu napsal, že 30 korunový poplatek lékárně má být zárukou nezneužívání zdravotního pojištění na léky, které si pacient může sám koupit. Jaksi mi není jasné, proč by to nešlo vyřešit jednoduše - doktor takové léky (jako paralen a gutalax) snad nemusí předepisovat? U naší lékařky to alespoň tak funguje. Lékárna je obyčejný obchod, který prodává a čím víc má klientů, tím pro ni lépe. Co je pro lékaře zatěžující ,to je pro lékárníka požehnáním. A podotýkám, že dobře vím, co musí takový PhMr umět - můj děda jím byl.
leden 13, 2009 13:44
asi : LingII
jsem to nenapsala dost jasne. Neresim poplatek v lekarne (ktery tak vnimam jako dost zvlastni).. bavim se o te hysterii kolem poplatku ve zdravotnictvi vubec.

leden 13, 2009 13:55
mamco, : LingII
..chapu. tim padem je muj prispevek mimo tuto diskuzi, ale k reforme jako takove.
leden 13, 2009 13:57
NC : LingII
cesko nema ustavou zavedenej tento system,pravda. Soude podle reakci na reformu ve zdravotnictvi, za podobnou zmenu v ustave by vladu postavili cesi ke zdi.
leden 13, 2009 14:00
Eurudiko, nepochopil jsem přesně otázku, jen to, že ty bys to udělala jinak. : toulavej
O všem se dá diskutovat, vylepšovat. Tahle opatření nejsou JEDINÁ IDEÁLNÍ. Možná to jde jinak, lépe, ALE zatím za 15 let tu nikdo ŽÁDNÁ opatření nenavrhl, nerealizoval. Julínek byl první, kdo měl odvahu jít do nepopulární reformy. Mohl to udělat jako Rath - NEDĚLAT NIC a narůstající dluhy pojišťoven vždycky po čase vyrovnat ze státního rozpočtu, zvýšit zadlužení všech. Nikdo by JAKO nic dál neplatil, jenom ten zvyšující se státní dluh, by příští generace musela splatit. Ty děti by byly určitě šťastný. Jenom úroky státního zadlužení v minulém roce byly 53 miliard. Spočítej si, kolik by se za to dalo pořídit užitečných věcí o které nás připravilo rozdávání minulých vlád. To nejsou fráze, jenom fakta . . .
leden 13, 2009 14:08
Souhlasím : Euridika
Toulavej, já souhlasím. Asi jste mě špatně četl nebo nepochopil. Taky si myslím, že Julínek byl v naší historii tím nejlepším ministrem zdravotnictví a bohužel, byl obětován na oltář partajních intrik. Dnes jsem si právě přečetla, že české zdravotnictví patří svou efektivitou k pěti nejlepším v Evropě. První místo obsadili Nizozemci.
Jediné ,co pokládám za kontroverzní, jsou ty poplatky za recepty. Lékárny jsou podnikatelské subjekty, které mají nehorázné marže, farmaceutická lobby je jednou z nejsvinštějších na světě (viz haléřové výrobní ceny léků a jejich výsledné ceny) - nejsou to žádní altruisté, kteří pomáhají trpícím.
leden 13, 2009 14:17
No ono výrobní ceny : Justík
léků jsou možná haléřové položky, ale platy vysoce kvalifikovaných vědců, kteří se živí výzkumem, patenty atd.. asi taky nebudou zadarmo.. A to vše se připočítává k haléřové výrobní ceně..Mě spíš zajímá, jak se mohlo vrátit neplacení prvních tří dnů nemocenské, když soud rozhodl, že je to protiústavní.. Ono logicky zaplatit třicet Kč za péči není nepochopitelné, ale v kombinaci s ostatními "okolnostmi" se ani nedivím, když se někdo ozve...
leden 13, 2009 14:31
toulavej, jen oprava k Rathovi - : bb
"nedělat nic" až teď

Poplatky jako první navrhl Rath. Ale to se ještě nekamarádil s Paroubkem.
Teď teda je proti poplatkům :-)


Opravdu bych ráda slyšela/četla od někoho, komu není proti mysli anonymně zveřejnit, že volil, by volil ČSSD - proč a čím ho zaujali, čemu u nich věří atd.
Když se zeptám lidí, myslím v reálu, tak se rozčílí na Topolánka, pak mi vyčtou že já jsem přece kdysi taky ČSSD a skončí to u poplatků a u zlodějen. Nedozvím se nic :-)
Když se zeptám, zda věří tomu, že tu ČSSD udělá pořádek - tak nevěří, "je to jeden bordel" :-) Ale, cituji, "aspoň si na NĚ někdo posvítí". To už z toho mám trošku legraci a ptám se Na koho si posvítí, myslíš na komunisty? Odpověď "na ty hajzly zlodějský". Na ODS? Odpověď: "na všechny". Otázka - Rath není " hajzl zlodějskej"? Odpověď: "to je stejná svině jako ostatní". Tak nevím jestli je stejnej hajzl zlodějskej proto, že přeběhl, nebo že má majetek a peníze, nebo že chtěl zavést poplatky do zdravotnictví a vnukl tu myšlenku ODS...:-))
Polygamie, dvě rodiny, taková drobnost je mu českým voličem odpuštěna.
leden 13, 2009 14:32
díky za připomenutí, Justík, : bb
3 dny marodění zdarma byla též myšlenka, se kterou přišel pan Rath, kdysi - podpořil to zkušenostmi ze zahraničí, kde se tento model údajně velmi osvědčil, protože lidi co mají malou virozu a nechtějí běhat po doktorech, čekat na pohotovosti, platit za vyšetření, recepty, léky u lékaře, to raději přechodí a doufají, že to brzy přejde, mezitím nakazí půl dílny/obchodu/kanceláře. Takhle že si koupí aspirin a céčko a vyleží se za dva dny doma bez toho, že by přišli o dovolenou a bez lítání po přeplněných ambulancích. Navíc spousta lidí že dělá přesčasy, takže není problém si den dva tři vybrat.

Taky si pamatuju, že se mluvilo o 1denním volnu pro zaměstnané matky, jednou měsíčně, na domácnost. Údajně také model ze zahraničí (nevím, neznám). Lidovci a ČSSD mluvili o tom, že by to matky budoucích daňových poplatníků měly mít placené, Rath hřímal proti, neb každý musí nést břímě svého rozhodnutí (mít rodinu) sám. Ostatně, on nese břímě dvou rodin :-))
No a jak si dneska pan Rath a oranžoví notujou. A připouští i koalici s KSČ, dříve "naprosto nemyslitelné" a kdo se jich na to zeptal, tomu hnedle hrozili žalobou, hehe.
leden 13, 2009 14:38
To Toulavej : Jel
Díky za tvé příspěvky, plně s tebou souhlasím.
leden 13, 2009 15:11
Citace z glos Miroslava Macka (to je ten, co zpohlavkoval polygamního Ratha): : Míša šíša
Kandidátka na ministryni zdravotnictví Daniela Filipiová poskytla Lidovkám rozhovor, v němž mne zaujalo: "Do poslední chvíle jsem za panem ministrem stála. Byl úžasný v tom, že jako první ministr zdravotnictví měl rozmyšlenou koncepci, jak by mělo zdravotnictví fungovat. Zřejmě nastal nějaký zádrhel v komunikaci, ale o tom mám informace jen z druhé ruky, takže to nemůžu posuzovat. "
Nemohu se zbavit dojmu, že pokud neviděla a nevidí, že začínat reformu zdravotnictví poplatky, navíc nastavenými tak, že v mnoha případech nemají žádoucí regulační účinek, ale jen popuzují, a zabít tím podstatnější nezbytnosti reformy, je pitomost, pak nemá na ministerském postu co dělat, neboť postrádá nezbytné politické instinkty.
leden 13, 2009 15:56
Myska :-O ...to akoze som prekvapena... : Sipik
U Vas zrusili povinne ockovanie TBC? To je fakt nebezpecne myslenie. U nas zase niekto mudry malym detom odklepol kvalitne vakciny, bez vedlajsich ucinkov, kym starsie deti ( narodene v 2004 a nizsie )stale dostavaju bolestive vakciny po ktorych maju horucky a opuchy smilies/cry.gif Takze napriklad ja, hoci mame ockovanie povinne kupujem pri kazdom preockovani drahu ale kvalitnu vakcinu, aby som si zbytocne netrapila dieta, ked nemusim.
leden 13, 2009 18:32
mamča tu otevřela veliké téma svoji poznámkou ke mně – co je to SOLIDARITA společnosti. : toulavej
Co společnost za solidaritu považuje, jak velká má být, jak se vyrovnat s tím, když k vyřešení mých problémů je společnost netečná a nepovažuje za správné být se mnou solidární i když já si myslím, že v rámci SPRAVEDLNOSTI, bych si tu solidaritu zasloužil, tedy, aby mně společnost pomohla . . .

mamčo, tvá babička je nemocná, potřebuje zdravotní péči, platila si na ni celý život a teď po ní někdo chce další peníze, čili zjevná NESPRAVEDLNOST. To, že i kdyby se část těch peněz nepromrhala, tak by na SOUČASNOU úroveň léčby, léky, které jsou stále dražší i proto, že se musí zaplatit vývoj nových léků a nový způsob léčby, to bylo vlastně málo, tomu mnoho lidí nevěří. Leč, je to tak . . .
Dnes ti rozbijí ledvinové kameny a ani do tebe neříznou, když to jde. Nebo ti naskenují mozek, vidí doprostřed těla a vůbec ho neporuší. Možná – já to nevím - by peníze, které si babička platila celý život na zdravotnictví v úrovni před 20-40 léty úplně postačilo. Ale na dnešní úroveň prostě nestačí. Důkaz je ten, že se prodloužil u nás lidský průměrný věk o min 10 let oproti tomu před 30 lety. Na to prodloužení mají vliv především nové léky a léčebné postupy, výzkum ( protože vliv jiného stravování a životního stylu je především na mladé, nikoliv už staré lidi ) a to musí někdo zaplatit. Platit službu má ten, kdo ji potřebuje. Když na ni nemá – je moc drahá, on už nevydělává peníze, je nemocný, starý nebo dítě, čili nemůže, pak nastupuje SOLIDARITA společnosti mu pomoci zaplatit to, na co už nemá. To ale neznamená, že by se – pokud může část zaplatit – nemusel, neměl podílet na zaplacení služby i když už si ji JAKOBY předplatil před důchodem. Nezaplatil si totiž tu dnešní úroveň, ale tu minulou, od které se odvíjela výše tehdejšího poplatku . . .

SOLIDARITU – komu pomáhat a jak, si určuje společnost, její požadavky hájí politické strany, mají je ve volebním programu, získávají pro ně hlasy ve volbách. Společnost se tak může rozhodnout, že z vybraných daní zaplatí NĚKOMU POTŘEBNÉMU nebo i NEPOTŘEBNÉMU NĚCO. Je pak na politicích, aby rozhodli, jestli podpoří MORÁLKU a z daní zaplatí desetinu hodnoty UKRADENÉHO majetku církví státem, ovládaným dříve bolševikem – aby ukázali mladým, že aspoň minimální SPRAVEDLNOST přece jen existuje a stát ji chce podporovat. Nebo dá přednost zaplatit něco či všechno všem pacientům i za cenu, že si na to bude třeba pořád půjčovat, než jiní poznají, že do nekonečna to nepůjde. Nebo – v rámci mně nepochopitelné solidarity – dá dětské příspěvky i dětem boháčů . . . Taky může stát srovnat důchodcům důchod na úroveň jejich bývalého platu. Může se prostě rozhodnout pro mnoho věcí, čemu pomáhat, co dotovat a v jaké výši. Také to dělá. Většina divadel by zanikla, též Česká tv nebo univerzity apod.

Takže, já rozumím tomu, že poplatky nikdo normální nemiluje, kdo by chtěl platit něco navíc, co dříve neplatil BEZDŮVODNĚ bude nejspíš anarchista a provokatér. Jenže, když se smířím s faktem, že NIC NENÍ ZADARMO a dokonce i ústava s tím MOUDŘE počítala a má ten dodatek, že zdravotní péče je zadarmo, KDYŽ TO NESTANOVÍ ZÁKON JINAK, pak nemohu souhlasit s populistickými veletoči naší socdem, která tvrdí svým voličům, že oni zařídí zdravotní systém zadarmo. Toto je vědomá lež, mající jim přihrát hlasy voličů, které ani nevím jak označit, abych nikoho neurazil nebo se nedotknul a byl „politicky korektní“ jak se to tu v politice praktikuje. Naopak, tento systém „zadarmo“ financovaný z peněz těchto lidí je dražší, spotřebuje na financování těch peněz více, protože neumí šetřit. Čili, na jiné potřebné věci pro potřebné lidi – tu SOLIDARITU v konečném důsledku mají lidé méně . . . Jaký paradox, když si lidi mysleli, že ušetřili . . .

leden 13, 2009 18:41
Jel, tak aspoň někdo :-))) : toulavej
.
leden 13, 2009 18:48
toulavej : Sipik
Ale ved ja s Tebou tiez suhlasim, akurat pisem, ze ockovanie ( zakladne ) na TBC by malo byt povinne, pretoze je to mrcha choroba, ktora este zdaleka nebola zlikvidovana a kto ju raz dostane, tak minimalne nasledky si so sebou nesie cely zivot. A su skupiny obyvatelstva, ktore si to nemozu dovolit zaplatit. ... Aj mne sa pacia Traja kamarati... smilies/wink.gif
leden 13, 2009 20:30
sipiku : mura
nezrusili, proti tbc se porad ockuje. je to vlastne vubec prvni ockovani, ktere dite ve svem zivote dostane, zpravidla uz v porodnici.

pozdeji se provadeji pouze tuberkulinove testy na zjisteni protilatek, a preockovavaji se pouze deti s negativnim testem.

nevim, ze by se zmenila vyhlaska 537/2006. muzes sem, mysko, dat odkaz?
leden 13, 2009 21:13
toulavej : LingII
lip to snad ani napsat neslo.. shouhlas a dik!!!
leden 13, 2009 21:24
Lingli, odpověď od bolševika : NČ
Mluvíš vo nějaký reformě zdravotnictví. Já absolutně žádnou nevidim. Vidim jen zdražování.
Reforma, kdyby měla bejt skutečnou reformou, teda, kdyby to tvá milovaná ods myslela vážně, by musela provázená samože i přechodnejma vopatřeníma, ale hlavně (!!!!) bejt jasně popsanym projektem s popsanym stavem výchozim a cílovym, s popsanejma krokama, s popsanejma plusama a mínusama, s popsanejma rizikama, prostě se všim, bez čeho se jakejkoliv projekt nevobejde.
Je jasný, že TOHODLE ods schopná nikdy nebyla, neni, a i kdyby byla (směšná hypothesa), tak by do toho nešla, protože jí samozřejmě vo fungující zdravotnictví a vo prospěch lidí absolutně nejde! Vždyť z celýho dosavadního působení ods ve zdravotnictví (nejen) vyplývá, že vo nic jinýho než o vlastní zisky z farmacie a z privatizací a následnou likvidací všeho co má sociální nádech, a vo voslabování kupní síly obyvatelstva, jí nikdy nešlo. Co řikáš třeba např. na milionový odměny managementu špitálů hospodařících od desíti k pěti pod patronací p. Bendla??? Chceš mi tvrdit, že von si z toho ani nelízl? Jestliže TOMU skutečně věříš jak beránek svýmu pastevci, pak spolu nemáme absolutně vo čom diskutovat. Tě můžu jen politovat:-( Já osobně už dávno nevěřim propagandě a kecum, a to zejména když vidim, jak strašně se rozcházej se skutečnejma činama.
leden 14, 2009 06:34
Link - tuberkulóza : Myška

http://zpravy.idnes.cz/ministerstvo-zrusilo-preockovavani-skolaku-proti-tuberkuloze-p8s-/domaci.asp?c=A090113_100617_domaci_ban
leden 14, 2009 06:45
NČ : mamča
Díky za názor bolševika, líp bych to nevyjádřila. smilies/wink.gif
S Eskymákem si prostě o pěstování datlí moc nepokecáš... smilies/grin.gif
leden 14, 2009 08:28
NČ 06:34 : wendy
to je právě to, oč zde kráčí. Máme důvodné podezření, že reformátorům jde především o privatizaci a zisky, nebož tvorba zisků je alfou a omegou kapitalismu (v pořádku, pokud nejsou nemravné a neetické) a o prospěch lidí jen do té míry, aby je nevyházeli u z oken, kdyby to páni politici přehnali...toť vše.

s toulavým v lecčem v jeho posledním příspěvku lze souhlasit, jen spojení "politici a morálka" mi nejde pod nos.

Pro bb.
bb- i já jsem kdysi volila ČSSD, protože se mi zdálo, jak už jsem zde psala, že budou pro střední vrstvu. Něco mi vysvětlil táta, něčemu jsem sama uvěřila. No řekni sama - začátky nebyly tak katastofální. Pro pravicovou zpovykanou ODS jsem nebyla a kdo zbýval ? Fláterníci jsou pro mě synonymem středověku a stylu "kam vítr tam plášť" takže ani náhodou. A KDO zbýval.
Strana za životní jistoty, začínající Zelení, strany pro město a lidi, Sládek. Nešťasná země, nešťastní voliči. I když - jak pro koho. Doufám, že to takto stačí.

Takže tak. Dobré ránko.
leden 14, 2009 08:56
Nojo Wen, : NČ
i já jsem kdysi dávno míval podezření. Teď už mám jistotu.
leden 14, 2009 09:12
Lžou v jednom kuse! : NČ
V neděli slíbil, že dokud nepude plyn - z Rusi nevodjede! Teď máme středu... Žeby neměl na hotel?

leden 14, 2009 10:29
NČ – musel jsi se URČITĚ SPLÉST s tím zdražováním ve zdravotnictví. : toulavej
NEVĚŘÍM, že by se mohlo ještě dnes někde ZDRAŽOVAT. Jednak jsem viděl na vlastní oči na podzim billboardy, kde jasně stálo, že když vyhrají volby, tak zastaví zdražování. Lidé tomu uvěřili, oni vyhráli a skutečně se přestalo zdražovat . . . Naopak, benzín, chleba a jiné věci, co kupuji, se ZLEVNILY, takže socdem to skutečně dokázala . . . Teď si sypu popel na hlavu, přiznám se, že jsem tomu fakt nevěřil. Že může někdo přemluvit arabské šejky, aby zlevnili ropu, na burze v Chicagu si vynutit, aby zlevnilo obilí, bavlna apod. Protože jsem si všiml, že třeba teď po vánocích a Novém roce jsou v obchodech dokonce až 70% SLEVY oblečení – a to mě tedy VOPRAVDU už dostalo! To se přiznávám. Jak může vůbec někdo být tak vynalézavý, nebojím se říci CHYTRÝ, že, když to nejde jinak, jak zastavit zdražování, tak DOKÁŽE zařídit i finanční krizi v USA a třeba i na celým světě, KROMĚ ČR, jen aby splnil volební slib, to mně ale pořád ještě hlava nebere. Měl jsem holt do tý školy chodit ještě dýl, moje chyba. A URČITĚ, kdyby přátelé a přítelkyně teď u moci a vedli celou EU, plyn z Ruska by už dávno proudil. Třeba přes vzdušné zámky, které přátelé umí tak dobře stavět.
S tím plynem máš recht, pan Paroubek by si určitě vzal dovolenou, aby mohl zůstat v Moskvě dýl a dohlédnout na otevření kohoutů. Topolánkovi je holt dovolený líto, to se hned pozná charakter. Kdo myslí na blaho lidí a kdo jenom na svý . . .
leden 14, 2009 10:45
No a votom to je! Když je mu líto dovolený, tak nemá blbě kecat. That´s Allllllllllll !!!!! : NČ
.
leden 14, 2009 10:55
Teda koukám jak puk : Justík
smilies/shocked.gif jaká se to tu rozvinula politická diskuze smilies/cheesy.gif honem čtu,abych se něco přiučila.. Jen mi nějak pořáte není jasné, že je všechno najednou černo - bílé.. Já osobně jsem se v ODS taky zklamala, nedotažení reformy a nepohlídání si kam jdou peníze, které se ušetří omezením nás všech.. Ale nejsem si vůbec jistá, že socani při tom rozdávání potřebným neusoudí, že nejvíc potřebují sami.. Tak jste mi tu vytvořili dilema, jestli jsem ODSák či bolševik smilies/cry.gif
leden 14, 2009 11:14
no tak vida, naše názory se začínají přibližovat . . . : toulavej
to sou věci, kdo by to ještě před chvílí řek´. . .
leden 14, 2009 11:14
Jo toulavej, přibližujou se. : NČ
Jsem rád, že uznáváš, že blbě kecá. To bych ještě před chvílí nečekal.
leden 14, 2009 11:21
Justíku, : Míša šíša
ale to je právě to, co mi ještě nikdo nevysvětlil. Proč, když nejsem ódesák, musím být zcela automaticky bolševik. A samozřejmě i naopak.
leden 14, 2009 12:04
NC : LingII
Lingli, odpověď od bolševika : NČ
Reforma, kdyby měla bejt skutečnou reformou, teda, kdyby to tvá milovaná ods myslela vážně, by musela provázená samože i přechodnejma vopatřeníma, ale hlavně (!!!!) bejt jasně popsanym projektem s popsanym stavem výchozim a cílovym, s popsanejma krokama, s popsanejma plusama a mínusama, s popsanejma rizikama, prostě se všim
- Milovana ods smilies/smiley.gif hezky receno.. volicem jsem asi jako kazdy jiny - tedy z nouze. Do leva mi to nejde a v pravo moc na vyber nejni. K jejich aktivitam mam taky vyhrady.Jak ale prichazis na to, ze opozicni strana ma v zajmu obcana?? Protoze takovy hezky popis planu by se mi moc libil hlavne jednou od paroubka... ty plusy a minusy a rizika, to by bylo zuzo!!

Co řikáš třeba např. na milionový odměny managementu špitálů hospodařících od desíti k pěti pod patronací p. Bendla??? Chceš mi tvrdit, že von si z toho ani nelízl?
- Na to rikam jen, ze je to svistvo. Ale dodam, ze neverim tomu, sedet u korytka nekdo jinej, odmeny se vyplacet nebudou. Jestli veris tomuhle, muzeme se litovat navzajem.
leden 14, 2009 12:08
maca : LingII
proc s eskymakem?
leden 14, 2009 12:10
Tak koukám, že se tu všichni nějak o něčem hádáte, : Standa
ale to, nač jsem chtěl poukázat, jaksi vyšumělo. Ostatně ono to vyšumělo i ve skutečnosti.

Nebo si fakt myslíte, že ty třicetikoruny za každý lék navíc, je jediná odměna pro vysokoškolsky vzdělaného pana magistra? Že on je finančně závislý na tomhle? Nebo že za to, že vystudoval, má nárok na "příplatky"?
Jak říkám - doktoři - to je něco jiného, ALE OPRAVDU - PROČ LÉKÁRNÍCI?????
leden 14, 2009 12:26
Lingll : NČ
vidim, žes nepochopil ani to, co jsem psal. Neva. Se ani nedalo očekávat.
leden 14, 2009 12:27
My se nehádáne, my diskutujeme : wendy
a probíráme negativa a pozitiva. A Stando - proč lékárníci? protože se s lékama tak nějak svezli s lékařema ? Nebo ? Že by lobby ?
leden 14, 2009 12:33
Lingll, opravdu nechápu, : Sinix
proč ztrácíš drahocenný čas diskutováním s NČ, který je na vrcholu blaha, když si naleje do hlavy co nejvíc Kozlů, probublá to nikotinem a usne u televize. Pravicově smýšlející lidi pak nazývá nemyslícími idioty s nabiflovanými Klauso-Topol-Julínkovskými frázemi, nebo tak nějak, už nevím a vyhledávat to nebudu.

Problém pravice je v tom, že je roztříštěná a nedokáže správně prezentovat (lidově řečeno: prodat) reformy, které jsou potřeba a zaplaťpámbu už se začínají konat. Někdo tu Paroubkovu 800 mld. sekeru zaplatit musí. Pan Topolánek to na druhou stranu nemá lehké, neboť při současném patu ve sněmovně prostě nemůže nic moc dělat.

Oproti tomu Paroubek to má velice jednoduché. Tomu stačí jen na všechno nadávat, pomlouvat, kritizovat. Přestože sám žádný systém nenavrhnul, kromě toho, že všechno zruší, a díky tomu, že vláda na jeho kritiku de facto neodpovídá, mu stoupají volební preference, neboť se orientuje právě na primitivy, kteří mu ty jeho řeči plnými doušky polykají.

Co nám slibuje Paroubek? Jen další zadlužování a návrat ke komunismu. Jednou nás naše děti proklejí, až to budou muset platit. Ale primitivům je to jedno, "my to platit nebudem a po nás potopa."
leden 14, 2009 13:15
ale ale šmudlo :-))) : NČ
.
leden 14, 2009 13:24
co nám slibuje Paroubek? : Sinix
už ani nevím, pořád něco slibuje, ale pamatuju si, co sliboval jeden jejich mladý, nadějný, perspektivní - mašinfíra : "Myslím to upřímně" :-) A dnes si upřímně lebedí na pláži, kde si pořídil luxusní apartmán z peněz strýčka, babičky a nevím kdo všechno z jeho rodiny si ještě utrhl od úst.

Sinix, smiřme se s tím, že někdo je zvyklý kritizovat když má představu co, jak změnit. A někdo jen ví, že všechno je blbě, je zklamanej a skeptickej a kdo zrovna tak úplně není, tak je zbohatlík a odéesák.
leden 14, 2009 13:49
uf...to jsem psala já, Sinixovi : bb
...
leden 14, 2009 13:50
TAk asi takhle : wendy
VŠECHNO blbě není, všechno určitě ne. A to co blbě je, o tom se teda nebudeme bavit žejo.
A co se opozice dotýče, ta to má lehčí vždycky a všude, to je holt tak. Kdo je v opozici, rejsní a rejsní. Toť vše.
leden 14, 2009 14:35
Stando, tedy ve zkratce : toulavej
Regulační poplatek u lékařů=míň pacientů=míň předepsaných léků, tedy i menší zisk, výdělek lékárníků za menší prodej léků. A tu ZTRÁTU výdělku, jim MÁ NAHRADIT REGULAČNÍ POPLATEK.
VYSVĚTLENÍ : aby nebyli lékárníci škodní, protože, jak by k tomu přišel KDOKOLIV, v jakékoliv i jiné profesi – třeba automechanik, kdyby přišel najednou nějakým vydaným ZÁKONEM státu o příjem. Kvůli živnosti se zadlužil, aby ji rozjel a rozjel ji proto, že si předtím udělal rozvahu na základě stávajících podmínek a stávajících zákonů a vyšlo mu, že se tou živností – třeba lékárnou uživí, může si na to půjčit a splatí to. Stát NEMŮŽE jenom tak najednou vydat zákony na reformu čehokoliv, když tím přijdou o obživu tisíce lidí. Když poškodí nové zákony mnoho lidí, slušný stát má povinnost to těm lidem nějak kompenzovat. Když lidem zaplaví barák přehrada, protože ta přehrada je zájem státu, stát jim barák vykoupí nebo jim dá jiné ubytování. Když jim stát na poli postaví dálnici, dá jim jiné pole nebo to pole zaplatí. Takhle se chová SLUŠNÝ STÁT. Taky jim může sebrat majetek a zavřít je, jak to dělal bolševik, když se jim to nelíbí. A po 40 letech, když se domáhá okradený vrácení alespoň DESETINY hodnoty ukradeného majetku, tak ti ochránci chudých a utiskovaných toto zablokují, protože se jim nezdá, že by měli s takovým troufalým požadavkem souhlasit
:-))) Bylo by to „komické“, kdyby se to netýkalo nás všech a ty „ochránce“ nepodporovala polovina volících občanů . . .

Takže, poplatky v lékárně=KOMPENZACE lékárníkům za menší prodej léků, zaviněný menším množstvím pacientů, zaviněný neochotou pacientů platit REGULAČNÍ poplatky . . .

Musel jsem se toho ujmout, když se do toho nikomu nechtělo. To sem holt celej já . . .
Ale, tohle je neoficiální. Oficiálně by ti to měli vysvětlit na MZ, ovšem je možný, že by nemohli, protože by se mohli obávat, že se to obrátí proti nim a tak to moc nevysvětlují, neboť znají českou povahu, že některým se nebude líbit, že stát chce někomu něco kompenzovat, zvlášť, když ten onen je bohatej a VŠ . . .
leden 14, 2009 14:40
je toulavej : Justík
pěkně jsi to vysvětlil.. Jen ještě jeden vtíravej dotázek ( jesti to chápu úplně dobře). Tím, že byla jistá skupina obyvatel ( která zneužívala lékařské péče a tím dávala vydělat podstatně víc i lékárnám potažmo nějakému odvětví), a pak přišel někdo s opatřením (zákonem), jak zamezit zneužívání ( např. zákaz výkupu značek) by teda mělo znamenat, že se stanoví regulační poplatek, který se bude platit, aby se sběrnám kompenzovalo to, že už nebudou mít zisky jako dřív? A navíc lidem přitíží neplacením tří dnů nemocenské? Jsem VS (teda ne bohatý) a česany bych nevolila, ale chápu PROČ SE TO zdá lidem nefér..Proto se mi taky už tolik nelíbí, co teď předvádí.. I když do leva mě to myslím netáhne.. smilies/smiley.gif smilies/smiley.gif smilies/smiley.gif
leden 14, 2009 15:15
Takže kdyby to nechali jako to bylo : wendy
mohli jsme si tohle všechno ušetřit...

Teď zase vymýšlejí, že budou zovu instalovány nedávno zrušené samosprávné celky. Kolik to asi bude stát, reformátoři...?
A co třeba očkování, to bylo taky špatně ? V této době, kdy se sem s různými dělníky táhnou i nemoci, které zde byly celkem úspěšně vymýceny, budeme očkování omezovat. Kdybych si jen vzpomněla, kdo to v rozhlase kritizoval. A nebyl to politik, byl to nějaký druh zdravotníka...
Ale zase omítky starších krásných domů v našem městě jsou moc pěkné. Je to skutečně pastva pro oko i pro duši.
leden 14, 2009 15:17
tak to čtu a zírám! : Nora
podle všeho tedy - respektive podle "toulavého"jsou
poplatky v lékárně=KOMPENZACE lékárníkům za menší prodej léků, zaviněný menším množstvím pacientů, zaviněný neochotou pacientů platit REGULAČNÍ poplatky . . .


To snad ani nemůžete myslet vážně!
Takže když bude nějaký podnikatel mít menší kšeft,
tak se zavedou REGULAČNÍ poplatky!!!
JEDNOZNAČNĚ: tohle je kšeft, o jakém se mi nesnilo!!!

Proč se tedy nedotují ty zavírané podniky? Obchody?
tady je opravdu něco velice smradlavého, v tom našem státu absurdistánském!

proč já nestudovala na magistru? To je povolání, jemuž není rovno :-)))


leden 14, 2009 15:25
Wendy, nevěř úplně všemu, co se píše. : Sinix
Když čtu a vidím výplody našich novinářů, tak se na druhou stranu p. Topolánkovi nedivím, že se s nimi nechce bavit. Já bych se s nimi také nebavil (problém je v tom, že on musí; resp. měl by...).

Detaily neznám, takže se to pokusím trochu přiblížit, doufám, že moc neustřelím. Očkování proti TBC nebylo zrušeno. Bohužel se ukázalo, že jistá šarže vakcíny (možná jich bylo víc - nevím) byla nekvalitní, ne-li přímo vadná - tohle je fakt, dále si myslím toto: Čeká se na výsledky a pak se uvidí. Jenže novináři a farmaceutické společnosti chtějí "prodat", proto ta panika a proto si navzájem ženou vodu na mlýn. To je to samé jako s tou chřipkou apod.
leden 14, 2009 15:34
toulavej : A není to náhodou tak, : mamča
že lidi tedy při běžném nachlazení "nezneužívají" lékařskou péči, ale místo k doktorovi si skočí do lékárny pro Paralen, nebo radši něco dražšího, honosnějšího, co se nám nabízí v TV reklamách ?
Pak se lékárníkům naopak tržby zvednou, protože receptů ubyde a hotových plateb přibyde.

leden 14, 2009 15:49
Nevěřím bezmezně novinářům : wendy
to jistě ne. Ale např. každý druhý týden mi u nás brečí pracovnice zainteresovaná ve zdravotnictví a nadává a příklady z běžné praxe to dokládá...spíš by to chtělo přitvrdit, vzhledem k sem nově zanášeným nákazám.
A moje skvělá zubařka nadávala taky na to, že zrušili povinné školní prohlídky a chrup obyvatelstva se rapidně horší.
leden 14, 2009 16:17
Matematika už není vědou? : Alik
Zlotřilci zrušili očkování proti kruté nemoci TBC, která kosí dětí v ČR, jako obilí na poli. Fakt husté vymývání mozků, padající na úrodnou půdu nevzdělanosti. To je krutá vizitka konce přemýšlivého lidu v zemích Českých. A co na to říká matematika? Zrušené očkování není zásadní, tím je očkování v kojeneckém věku, které povinným zůstalo. Počet nakažených TBC spočítáme na prstech jedné ruky za rok, přesto máme i nadále vyhazovat zbytečné desítky milionů za očkování, které už dávno není potřeba. Do černé díry ... tam se toho vejde ... zůstali jsme s bratry Slováky posledními rozhazovači v Evropě, přesto pořád rozum nedospěl do úrovně se alespoň zamyslet, PROČ. Když je něco FURT "ZDARMA", proč myslet? K čemu? Zbytečné, stejně jako je zbytečné se pokoušet to vyžadovat. Co říci závěrem? Kdo má skutečný strach o život své ratolesti v pubertálním věku před velmi teoretickou možností nakažení TBC, může si za NEHORÁZNÝCH 100Kč přeočkování zaplatit. Ále to né, co to po nás ten stát chce? Utrácet za dítě 100Kč? Za helmu na kolo dá každý pro své dítě 500Kč bez reptání a ani není povinná, za sedačky do auta utratíme povinně a přitom převážně zbytečně někdy a někteří i desetitisíce za celou dobu povinného používání, ale výdaj 100Kč za přeočkování TBC, to padne vláda. Jděte se bodnout pokrytci, Ti co se Vás to týká.
leden 14, 2009 16:30
Nenadávej Aliku : wendy
on se ten zubař taky nechával na rodičích, a ti na to kašlali. Stát není chůva, ale trošku by na zdraví svých občanů mohl dbát.
leden 14, 2009 16:51
Já doufal, že jsem to napsal VYČERPÁVAJÍCÍM způsobem, neb mě to dost vyčerpalo :-))) : toulavej
A ejhle, je to jako dělat nový zákon – vždycky něco OPOMENEŠ, tak toho šťouralové mohou využít . . .
Justíku a Noro, stát by určitě mohl začít odškodňovat i všechny sběrny, které už nemohou vykupovat UKRADENÉ mříže z kanalizace. Taky odškodnit nevinně zavřené lidi z padesátých let. Může klidně udělovat státní vyznamenání spojené s vyšším důchodem i za členství v KSČ, když mu to lidé odsouhlasí . . .
REGULACE je přece i v mnoha jiných oblastech života a NIKOMU to nijak zvlášť nevadí, protože o tom vůbec nepřemýšlí. A tou regulací se vlastně také PŘISPÍVÁ některým podnikatelům, živnostníkům a lidé se nebouří . . .
PROČ třeba lidem nevadí, že hoteliéři nemají své služby stále s 19% DPH, jako tomu bylo a když se bouřili, přeřadili je opět do 9% sazby DPH, čímž jim zřejmě vzrostl počet hostů a tím i vyšší zisk – jinak vy se přece nebouřili, že.
Co takoví zemědělci, ti dostávají zelenou naftu, různé dotace na neobdělávání půdy, její zalesňování, tím, že NIC nepěstují, si někteří dobře vydělávají . . . A i s těma daněma to mají nějak zvýhodněné oproti jiným podnikatelům nebo zaměstnancům. Neslyšel jsem, že by někdo protestoval, že mají výhody, že jim tak stát KOMPENZUJE třeba ztráty v době sucha, neúrodu, nebo od nich vykupuje přebytečnou produkci, aby nemuseli pobít všechny krávy, když momentálně je mléka přebytek a tak ho prodávají za nízkou cenu.
Noro, dělat zemědělce je dobrý kšeft, který jsi chtěla – tam jsou DOTACE pořád, kam se hrabe 30 Kč za položku v lékárně, či jak je to.
Teď chtějí protestovat dopraváci, že ÚDAJNĚ přijdou o slevy na dopravu, o stravenky apod. a NEVÍ, že jim to má být KOMPENZOVÁNO zvýšením odpočitatelné částky ve mzdě, nebo nějak tak, ačkoliv to vím i já . . . A ty zaměstnanecké výhody, to je přece DOTACE státu. Zapomněl jsem na sportovce, ti třeba – světe div se, neplatí myslím zdravotní pojištění, nemýlím-li se ! Protestuje snad proti tomu někdo? Já nevím o nikom. Ale, proč se tohle nikomu nelíbí, je mně záhadou . . . Popsal bych tu několik stránek, kdyby mě to ještě bavilo. Už nebaví. Boj s hloupostí se nedá vyhrát, ale nedá se ani přestat, aby jednou nezvítězila . . .
leden 14, 2009 16:52
mamčo, já jsem holt duše prostá, naivní a TAKHLE s tím ZVÝŠENÍM nakupování : toulavej
potřebných i ZBYTEČNÝCH léků, které může nahradit šípkový čaj s medem, když se lidi začnou léčit sami, mě to vůbec nenapadlo, že by to byl záměr těch poplatků . . . Co na to říct – do hlavy nikomu nevidím, klidně BY TO MOHL BÝT ZÁMĚR, logice to neodporuje, POKUD budu vidět svět a lidi kolem PŘEDEVŠÍM jako GAUNERY, kteří to se mnou myslí VŽDYCKY špatně, aby na mně vydělali. Takových lidí je nepochybně hodně, vo tom žádná, jak říká wendy. ALE, já se dívám POZITIVNĚ (možná naivně) a tak věřím, že tohle NEBYL TEN CÍL reforem. Ale, JAK JE TO DOOPRAVDY, kdo to ví . . . Do hlavy jim nevidí nikdo z nás, jen si tu reformu vykládá každý po svém, dle svých zkušeností, pohledu na svět . . . Rozsoudil by nás čas, za takových pět let by bylo vidět, jestli to funguje, ušetřilo se a zbylo víc peněz na více vážně nemocných lidí, nebo to byla špatná cesta, nic nepřinesla. Ale, to se nedozvíme, protože ty reformy se zastaví na půli cesty a tak nezjistíme, jestli ten most, co nám měl zlepšit cestování, byl dobře navrženej a postavenej nebo ne, protože jsme ho nikdy nevyzkoušeli . . .
leden 14, 2009 17:26
Dost dobrý!!!! : NČ
Jak se ti jediní spravedliví a jediní moudří, dokážou vzrušit :-)
To je přesně to, co se mi na politickejch debatách líbí.
Včetně třeba vzrušenýho Kalouska, kerej se vzrušenim kolikrát až zajíká :-)
leden 15, 2009 07:29
Jo Alíku, i ty se jdi bodnout : NČ
Teda, až ti ochabne vzrušení.
A až chytneš tuberu vod nevočkovanýho cikána, neplač :-)
leden 15, 2009 07:33
Wendy: přesně tak : Alik
on se ten zubař taky nechával na rodičích, a ti na to kašlali. Stát není chůva, ale trošku by na zdraví svých občanů mohl dbát.

A co? Stát opravdu není chůva a odmítám vyžadovat vychovávání imbecilních občanů za moje peníze (peníze daňových poplatníků). Nakonec si to dnes každý spočítá, jestli je lepší chodit k zubaři na pravidelnou kontrolu defakto zadarmo, nebo jednou za 5 let si nechat vybagrovat za tisíce půl huby. Škola základ života, prostě je to naučí a moje daňe budou pro potřebné věci. Stád dbá na zdraví seč mu síly stačí, výraz "alespoň trošičku" je akorát tak ze sféry hrubé schizofrenie, bohužel síly docházejí už docela dlouho, tak se zcela POCHOPITELNĚ (pro středně myslícího človíčka) a zcela SPRÁVNĚ pokouší s tím něco udělat, jinak nám ten "systém" spadne jednou na hlavu všem. Na osobního policajta pro každého vohnouta se mi zatím z mých daní pro stát našetřit nepodařilo, takže není možné prozatím zajistit, aby stát dbal o zdraví člověka efektivněji, jakože např. když si občan zapálí, tak mu osobní policajt hned jednu vrazí, aby si to pěkně pamatoval, aby ho odpoledne po práci vytáhl místo do hospody raději na kolo a pěkně ho prohnal do kopce a z kopce, aby se mu to sádlovaté srdíčko trochu rozhejbalo, nebo aby mu večer místo TV strčil před palici dokumentaci o plánovaných zdravotnických reformách o kterých se bohužel z TV ZHOVNA skutečně nic nedozví a z toho, co tam o tom vidí a slyší je dokonale zblnut a také se podle toho chová, myslí a žije. Jednou, možná, budeme tak bohatí, že potřebným lidem se bude osobní dohlížeč přidělovat zdarma, prozatím je situace taková, že za svoji pitomost musí platit každý sám z vlastní kapsy. A jestli Tě to rodiče nenaučili, nechtěj to nyní po daňových poplatnících. Všichni byste chtěli co nejmenší daně a co nejmenší náklady, ale na druhé straně co největší výdaje pro Vás od státu. Stát ale žádné peníze, pokud se chová normálně, nemá. Jen ty, co mu propůjčí občan formou všemožných daní. Tlučete tu hubou jak si celý život platíte zdravotní pojištění, kdo z Vás si vzal kdy do ruky kalkulačku (vědí, co to je?) a spočítal si, kolik za svůj produktivní věk do kasičky s nálepkou Zdravotnictví doopravdy nasypal? Budete se divit, jak směšná je to sumička, za kterou byste nepostavili ani dvoupokojový kvartýr. Obecně jsou výdaje versus příjem na jednoho občana ve zdravotnictví v nepoměru cca 10:1. Každý z nás v průměru vybere ve zdravotnictví za svůj život cca 10x víc, než do něj vloží. Vzpomeňte si na to, až budete zase koulet očima, proč po Vás někdo chce, aby se šetřilo.
leden 15, 2009 07:37
abysme byli trosku spravedlivi :-) : mura
Jak se ti jediní spravedliví a jediní moudří, dokážou vzrušit :-)

vid nc! ze si zrovna i tvy komentare kolikrat hemzej silnejma vyrazama a vykricnikama

Včetně třeba vzrušenýho Kalouska, kerej se vzrušenim kolikrát až zajíká :-)

jj, a treba i takovej paroubek, zrovna ten je na to expert. po prohranejch volbach ho mohl trefit slak.
leden 15, 2009 07:53
Vůl, a ještě k tomu vzrušenej? To se ale myslim vylučuje :-) : NČ
.
leden 15, 2009 07:54
Ali, platím zdravotní pojištění kolik je mi nařízeno : wendy
a ani nemukám. O tom to není. Ale když třeba v jistém městě propukla epidemie žloutenky, určitá skupina obyvatel ji klidně roznášela po městě, po koupališti, nic neplatili, jen roznášeli. A nebyly na ně páky. Kdyby určité náležitosti byly povinné, ledasčemu by se zabránilo, nebo omezilo. To jsem si jen tak namátkou vzpomměla. Nesouhlasím s tím, aby se stát z nepohodlných věci vyzul a nechal vše na občanech. Teoreticky máš pravdu, v praxi to nefunguje, lidé jsou různé...a pak to odnesou všichni, i ty. Takže tak.
leden 15, 2009 08:02
Wen, : NČ
se divim, že tě ještě nepřestalo bavit znova a znova dlouze vysvětlovat neslyšícim.
leden 15, 2009 08:14
Tak už i sám MUDr. Miroslav Macek se stává bolševikem? : NČ
voblíznuto z dnešních glos M.M.
Pokud se plánovaná akce, totiž zaměstnat na ministerstvu dopravy pod novým ministrem Bendlem co nejvíce bývalých hejtmanů ODS (aby dali politicky pokoj) uskuteční, půjde jen o další hřebíček do rakve popularity ODS mezi voliči: pravicoví politikové, nejsou-li zvoleni, by se měli postarat sami o sebe, a ne se záhy přisát k cecíku veřejných peněz. Kdo pak má věřit jejich idejím a zásadám, když káží vodu a pijí víno...?

leden 15, 2009 08:31
Trochu mimo tuto "vzrušenou" debatu : Míša šíša
Momentálně čtu knihu od Celie Brayfieldové "Tajemná Francie". Autorka je Angličanka, která se přestěhovala do Francie a popisuje své zážitky ze života v této zemi. Zrovna včera večer jsem četla pasáž, kdy si autorka zlomila kotník a byla nucena pobývat ve francouzské nemocnici. Krom jiného popisovala nemocniční stravu. Takže k obědu výběr: předkrm - buď polévka nebo ovoce, hlavní chod - opět výběr ze dvou možností, samozřejmě doplněno zeleninou. Pak následoval nezbytný dezert a ve Francii tradiční sýr. Jak k obědu, tak i k večeři malá sklenka vína. A to se prosím nejednalo o žádnou luxusní pařížskou kliniku, ale o malou nemocnici v horách poblíž hranic se Španělskem. A vše hrazeno z anglického zdravotního pojištění.
leden 15, 2009 09:11
Tak asi takhle : : wendy
jsou to zřejmě bláboly pacientky, psané ještě ve vysokých horečkách. Nebo už jsou v komunismu.
Nebo jak to dělají, sakra ? Že by míň přikrádali ? Míšo míšo, tys mi nasadila brouka do hlavy...a víš, co ted čtu já ? "Přežít s vlky" od Míšy (Misha) Defonsec. Úžasná kniha.
smilies/wink.gif
leden 15, 2009 09:19
NČ - máš recht. : wendy
......................................... smilies/grin.gif
leden 15, 2009 09:38
Wendy, : Míša šíša
tak jsem na tu tvoji knihu mrkla - vypadá to fakt zajímavě.
leden 15, 2009 09:41
zpatky k receptum : mura
logicke by mi prislo, kdyby pojistovna lekarne zaplatila za vydany lek o tech 30 korun mene. ze tech 30 korun je "spoluucast pacienta" na cene leku.
leden 15, 2009 09:47
Už sem nechtěl, ale aby to byla aspoň stovka :-) : NČ
Žádnej strom neroste do nebe! Takže milej reformátor i jeho skutr balej. To je sice moc dobře, že balej, jen dost dobře nechápu proč vlastně balej. Když budou nahrazený vlastnim klonem (klonicí), která má k jejich dosavadnim "činum" jen slova obdivu a pevný rozhodnutí pokračovat přesně v jejich šlépějích. Žeby jen proto, že ještě nemá nahrabáno na důchod? Tomu se mi ani nechce věřit.
leden 15, 2009 10:26
A cos čekal ? : wendy
Snad ne změnu ? Že by tam pustili někoho, kdo by šlapal trochu jinak ? I když u nás...
leden 15, 2009 10:30
Alik, přemýšlej trochu! : Myška
Zrušení bezplatného přeočkování proti tubeře v okamžiku, kdy se k nám stahuje čím dál víc lidí z východu Evropy a ještě ze vzdálenějšího východu, je nekoncepční a špatné. Všude tam, v těch východních zemích, odkud přistěhovalci proudí, není očkování povinné, a tudíž stát nechává na občanech, zda nechají sebe a své děti očkovat (aspoň teoreticky). Takže nedají. Onemocní tuberou, třeba skrytou, a migrují na západ, tedy k nám, a je jedno, zda jsme jejich cílová země, nebo tranzitní. A tady tu tuberu roznášejí. Pokud nebude proočkováno téměř všechno naše obyvatelstvo, začne se tubera šířit. Neslyšel(la) jsi o tom, že mezi cizinci je daleko vyšší procento nemocných tuberou? Proč asi? Protože ZATÍM je většina obyvatel ČR imunní. A díky čemu? Díky očkování!
Jsou věci, a mezi ně očkování patří, které by stát hradit měl.
Jo, a mezi námi, pro děti je helma na kolo povinná.

leden 15, 2009 10:40
Čekal? To ne. : NČ
Od nich nečekám nic dobrýho a ani chytrýho, na to nemaj. Ale mi to přijde docela komický - co to teda má za význam, ta "výměna". Vono to spíš vypadá, že si dva donebevolající aroganti vzájemně neseděj (možná mu leze za babou, neboco). Takže ten větší vykopl toho menčího a místo něj si nasadil kývalku.
Ten menčí je teď vzteklej, memůže mu přijít ani na jméno. Ale to taky není žádná novinka, že se loupežníci porvou vo lup.
leden 15, 2009 10:45
NČ : mamča
Jako bys neznal tu hezkou dětskou hru "Škatulata hejbejte se, z místa na místo, pozor TEĎ !" smilies/grin.gif
leden 15, 2009 11:29
Ahoj všichni : Justík
už jsem se nechtěla angažovat, ale nedá mi to.. Zaujalo mě, jak Toulavej včera 16:52 reagoval a použil jako argument zemědělce.. Setkala jsem se s tím už několikráte, že lidé je berou jako někoho kdo "má dobrej flek se spoustou výhod, dotacema atd.. a všichni je živíme." To mě hlava nebere a řešit to by vydalo na další článek.. Jen kdo to používá jako argument, mohl by si nejdřím nastudovat problematiku.. Nic proti
leden 15, 2009 11:30
... : Justík
Vidím VELKÝ ROZDÍL V TOM, že u lékáren je poskytována podpora nejen od pojišťoven přispíváním na léky ( což beru, že chtějí zachovat výšku marže pro slušné platy specialistů - lékárníku a zároveň uchovat dostupnost, ale ještě poplatky z kapes lidí.Tady se bavíme o jakési nadstandartní podpoře myslím.. Reformy museli přijít o tom se nepřu, a všichni si utahují opasky - jak je oblíbený termín - ale .. Prostě neregulovat cenu elektřiny, snížit nemocenskou a přidat kupu poplatků všechno najednou si říká o to, že se lidé budou bouřit..Protože to prostě dost likviduje životní úroveň velké skupiny lidí.. Tak to vidím já..
leden 15, 2009 11:41
Aj ja to tak nějak vidím : wendy
a není v tom nic proti ničemu, jen konstatování faktů. Jo - k těm zemedělcům - naši sousedi na chalupě, o nichž někdy píšu jako o "koňácích" se tím živí. Dostali nějaké menší dotace, jsou pracovití, skromní, a mají se stále co ohánět, denně a denně kolem zvířat a krmení apod. Není to žádné leháro, živit se v tomto oboru jako malozemědělec.
leden 15, 2009 12:42
Hlavně : Justík
mě štve ten pohled ostatních, kteří vidí pouze ty dotace.. A to, že dostávají za svoji práci malé ceny díky dovozu (kde mají dotaci o 30% větší aby prodali), kvótám, které vyjednali naši politikové se chov MUSEL zredukovat na malochovy - středně velké chovy, čímž náklady rostou atd..A takové trapásky co teď předvedli s vinicema a chmelem.. A to že tam taky probíhá výzkum a musí tam být odborníci už se vůbec neodvážím říci..
leden 15, 2009 13:10
Jestli oni nechtějí : wendy
společně s konkurencí EU v různých odvětvích zlikvidovat i nás, občany...
leden 15, 2009 13:13
Justíku, naši zemědělci by v dnešní Evropě bez dotací nepřežili, když je mají i jejich konkurenti. : toulavej
Ty dotace nejsou tak vysoké, aby jim zajistily pohodlný život a nicnedělání. Já proti těm dotacím nic nemám, když je dostávají i ostatní v EU. ALE, ty dotace JSOU fakticky KOMPENZACE jenom určité VYBRANÉ skupině živnostníků, podnikatelů, od státu. Já jim nezávidím, že je stát podporuje. Stát podporuje třeba i policii – po odsloužených 15 letech můžeš odejít, vlastně ještě mladý a živit se něčím jiným. A dostáváš měsíčně VÝSLUŽNÉ asi 10 tisíc doživotně! Stejně tak vojáci dostávají příspěvek na ubytování asi 9000 Kč měsíčně, ať bydlí kdekoliv a příspěvek na dopravu. Takové NADSTANDARDNÍ VÝHODY – DOTACE – KOMPENZACE mají jenom určité skupiny obyvatel, určité profese. A nevšiml jsem si, že by padla vláda, že by společnost odmítla přilepšovat vojákům, dopravákům nebo zemědělcům, že by jim to většina záviděla. A jsou to miliardy. Ale polovině společnosti vadí těch pár korun co zůstane v lékárnách, které jsou ještě zdaněny . . . Protože opozice umně využila lidské závisti svých voličů a přesvědčila je, že o těch 30 Kč je lékárníci vlastně okrádají. A na okrádání slyší každý. Jenže, těch 30 Kč platit je ZÁSADNÍ věc z hlediska PSYCHOLOGIE pro lidi, aby viděli, že to není zadarmo ta péče (léky). Myslíš, že kdyby se do nákupních vozíků nemusely dávat mince, že by je lidi UVĚDOMĚLE vraceli na místo? A stačí jenom 5 Kč a i ti bohatí si těch 5 Kč jdou z vozíku vybrat a tak ho musí vrátit na místo . . . O případný vyšší příjem lékáren tu vůbec nejde, ale lze ho zneužít využitím závisti . . .
leden 15, 2009 13:45
Toulavej : Justík
já beru poplatky u lékaře (plní přesně tu funkci kterou popisuješ), ale upřímně léky na recept jsou většinou ty vážně potřebné a MUSÍ je předepsat lékař..Takže lidé vážně nemocní ( potřebují třeba několik položek na receptu měsíčně) to schytají 2x.. A nemůžou se tomu vyhnout, aby nezneužívali.. Proto myslím u lékaře ano x v lékárně ne.. A stát doplácí zemědělcům mimo jiné kvůli tomu, že pochybili ti, kdo tam měli vyjednat podmínky.. Jinak by to šlo z větší části mimo naše sólové náklady..Nezávidím těm lékárnám, ale pozastavuji se nad tím, jaká je to "darda" pro velkou část lidí.. A dle mého "zbytečná" páč pro lékárny by to destruktivní nebylo, pro některé lidi s ostatníma okolnostma jo..
leden 15, 2009 14:14
Dle jednoho známého ekonomického rčení, : strejda
že trh vyřeší vše sám, bychom neměli mít vůbec žádné problémy. Ale naše slavná legislativa umožňuje toto rčení trošku poopravit, transformovat, abych mluvil řečí ekonomů a nikoli elektrikářů, kteří touto dobou přišli o názvosloví, na moderní formulaci "trhni kde můžeš".
Proč, kurňa, vznikají nové a nové lékárny? Dle transformace zmíněného rčení - mohou. Mají jistotu. Ale jak to, že jsou tu i lékárny, které zejí prázdnotou, když to za ně stačí obsloužit ty, kde se neplatí za recepty? Teď jsem slyšel, že dopravci jsou ve velké ztrátě. A jistě budou chtít i kompenzaci. Tak proč si sakra ty soukromé subjekty kupují 20, 30, 40 kamionů, které neuživí a ne pouze 5? V každé hlášce o dopravní situaci se někde převrátil kamion, kamion způsobil řetězovou havárii, dva kamiony závodily, atd atd. Samý kamion. Je zde překamionováno. Pekaž také nebude péct 1000 rohlíků denně, když jich prodá jen 500. A tak bych mohl pokračovat a pokračovat, až bych se upokračoval.
Dotace, dotace, dotace... A kam se poděl trh?
Dotace by měly proudit do nevýrobních sfér. Do školství, hlavně do školství, protože ztrácíme před světem, také do zdravotnictví, protože tam to samotný trh nevytrhne a také do kultury národa. I do toho zemědělství, prosím, to je zase obživa národa, ale aby každý natahoval pracky? Tak ty lékárny zrušte, zavřete...
Nojo, když já mám jen ten selský rozum. S tím díru do světa neudělám.

leden 15, 2009 14:37
Justík : mia
Jsem v ID,dcera je po několika operacích lázenské léčbě.Vím,že i na muj duchod musí někdo vydělat,někdo,kdo třeba vstává ráno o pul páté a tak bez zaváhání doplatím u lékaře na léky,zaplatím dceři očkování.Zdravotnictví je drahá záležitost i ve vyspělých zemích.V té lékárně,ale opravdu nevím k čemu to je.Pokud by to šlo na výzkum léků budiž,ale takhle?
leden 15, 2009 14:43
Jen úvaha selského rozumu. : strejda
Když do lékárny přijde denně 500 lidí, z nichž pouhá polovina s receptem, tj. 7500 Kč denně výdělku jen z receptů. Měsíčně je to 225000. Mínus daň a to je suma, na kterou si lékárna přijde jaksi mimo, navíc. Můžeme uvažovat i tak, že na receptu bude více položek a tím se ta měsíční suma sumárum ještě zvedne. Já vím, že každý den nejsou žně a tohle je jen odhad. I kdyby to byla pouhá polovina, tak je to nadstandard nad ziskem. A lékárna nepotřebuje obnovovat výrobní park, pulty, regály...investovat...
No není to kšeft jako fík? Být lékárníkem? A proto vznikají.
leden 15, 2009 14:53
mia : Justík
Právě tak to myslím.. Nekritizuji potřebné a nezbytné věci, ani solidaritu a pomoc těm, kteří nemají takové štěstí být zdraví jako já...Ale tohle mi přijde jako "fackování ze všech stran"..
leden 15, 2009 14:54
Justíku, JAKÉKOLIV REFORMY, které mají za úkol šetřit KDEKOLIV COKOLIV, VŽDYCKY nejvíc odnesou ti nejchudší. : toulavej
Bohatých se NIC citelně nedotkne, protože mají vždycky víc, než chudí. Myslím, že tu dardu má tlumit ten strop 5 tisíc nebo 3 tisíce. I když se tam nezapočítává všechno – nevím co přesně ano a co ne, tak to je stejně nějak nastavená hranice, přes kterou už ne. Na vrácení peněz čekáš možná pár měsíců, čili zase mínus, ale takový systém funguje třeba i u DPH, daní, jiných poplatků – přeplatků, že ti je vrátí až po nějaké době, až proběhne evidence, kalkulace.

Jak já to chápu, tak ti, co to takhle nastavili, začali od toho, KOLIK peněz se vybere z pojištění a za léky a porovnáním, kolik je potřeba, zjistili, KOLIK CHYBÍ. A ty peníze se musí dodat buď ze státního rozpočtu, ale to se bude dělat pořád, nebo se zvýší pojištění, ale to nezajistí princip ŠETŘENÍ, takže se za krátký čas bude zase rozdíl dotovat z rozpočtu. Čili reforma má nastavit stav, aby se s daným výběrem peněz šetřilo na nejpotřebnější nejdražší léčbu a léky. Ta úspora spočívá v omezení spotřeby léků a ošetření a NAVÍC tak stát ELEGANTNĚ vyřešil lepší odměňování specialistů – lékařů, lékárníků, což chtěl podpořit a nemusel to navíc zaplatit z veřejných peněz, VE FORMĚ NĚJAKÝCH DOTACÍ, KOMPENZACÍ. A zaplatili to jenom ti, co tu službu požadují a zároveň na to ještě budou mít (to zastropování). A udělal to proto, že lékárníkům stanovil MAXIMÁLNÍ MARŽI, takže při nižším počtu pacientů si nemohou zvýšit příjem, když si nemohou dát vyšší marži . . .
Maximální marže je nepřekročitelná a tobě zvýší nájem, energie, zaměstnanci chtějí přidat, protože i jim zvýšili nájem, energie, stoupla inflace. A tobě stát ZAKÁZAL mít vyšší příjem – vyšší marži. Tak ti to vykompenzoval tím poplatkem. Ten poplatek musí být natolik citelný“, aby ho každý registroval a měl PSYCHOLOGICKÝ vliv na změnu chování.

Nebudu tu polemizovat, jestli si lékárny pomohly k nadstandardnímu příjmu, já to nevím, a HLAVNĚ – MĚ TO NEZAJÍMÁ. Je to jako s tím obchodníkem, nezajímá mě, jakou má kdo marži, kolik na mě kdo vydělal, když služba, výrobek, který potřebuji, odpovídá jeho významu pro mě. Moc nerad bych někdy dostal nemoc, na kterou ZATÍM neexistuje lék . . .

Samozřejmě, tohle všechno je jenom má konstrukce, možná je to všechno úplně jinak, to by mohli vysvětlit na MZ, ovšem, kdyby cokoliv by uvedli, ihned nepřekroutila populistická opozice. Princip – nechci slevu zadarmo, tu má své pevné zázemí. Výsledkem je pak stav, že čím je to lacinější, tím nás to bude nakonec víc stát . . . Problém je, že ty veřejné výdaje z veřejných peněz, zadlužování a splácení úroků z dluhů jsou peníze, které běžný občan nevidí, jsou to jenom čísla, tabulky, grafy a ty miliardy jsou pro obyčejného smrtelníka tak nepředstavitelně velké peníze, že ztrácí pro lidi význam a neumí rozlišit 5 nebo 50 miliard, pro ně je to stejně ohromné číslo . . .

Pokud jde o zemědělce – i kdyby bývalá socdem vláda vyjednala stejné dotace pro zemědělce jaké mají v EU a náš stát jim je nemusel teď dorovnávat, tak ty dotace jsou z evropských fondů, do kterých platíme i my, čili zase jsou to dotace z našich daní.

leden 15, 2009 16:00
Toulavej - zajímavá diskuze a uznávám tvé argumenty :) : Justík
Zemědělci - no právě, ale je rozdíl je ve výši.. Na evropské fondy se skládají všichni - tedy i my.. A když si nedokážeme vyjednat řádné čerpání, zaplatíme i fondy i dorovnání..
leden 15, 2009 16:17
... : Justík
mimochodem strop nastavený je, ale poplatky lékárnám x hospitalizace v nemocnicích tam započítány nejsou.. Takže.. smilies/grin.gif smilies/grin.gif Se ke stropu málokdo proplatí..
leden 15, 2009 16:22
Justíku, ty přístupový pravidla hry vyjednala socdem a v duchu své filozofie to takhle dopadlo, : toulavej
že nevyjednala rovné podmínky. Protože chtěla do EU za JAKOUKOLIV CENU, ať to stojí co to stojí. Jen aby mohla ukázat nějaký velký výsledek své vlády. Socdem totiž NIKDY nezajímají náklady svých rozhodnutí. Okecá to prospěšností pro blaho národa, těch nejchudších, o které se ona jediná postará. Ti nejchudší, závistiví, jí to rádi uvěří, tak má vždy vyhráno a úsporami a náklady se nemusí zabývat, nemusí řešit problém zadlužování. Po čase se vždycky k moci dostane pravice a ta ty dluhy začne splácet, má to totiž ve svý filozofii.

To, jak je ten systém poplatků TEĎ NASTAVENÝ je ODHAD, vždycky musíš nastavit něco nově začínající. Praxe časem ukáže, jestli to bylo špatně, dobře, co chce kde upravit a jak. Ale tady nebyl čas na vytvoření odstupu a vytvoření analýzy, co je jak dobře-špatně. Hned po 2-3 měsících se začaly dělat kompromisy, takže se už nedá přesně určit, co mělo být jak nastaveno. Protože, dělat tak zásadní reformy v patové situaci bez jasné většiny ve sněmovně, navíc ve zkráceném čase do příštích voleb, je velký risk, hodný jen bohatýrů – když vidíš, že systém se už hroutí, jdeš i do rizika, když máš ZODPOVĚDNOST. A nebo, když si chceš nahrabat, jak si myslí ti oranžovo-rudí . . .

leden 15, 2009 18:15
No hospitalizace v nemocnicích je přece něco docela jiného. : toulavej
Všechny léky, které dostáváš v nemocnici při hospitalizaci máš ZADARMO, nic na ně nedoplácíš, žádný poplatek neplatíš. Každý doma spotřebovává energii - el, topení, údržba bytu, má každodenní náklady a každý si kupuje jídlo a ty denní náklady jsou určitě vyšší než těch 60 Kč, co zaplatí za den v nemocnici. Bere-li drahé léky s vyššími doplatky, vydělá na tom rozdílu, že není doma. Doma sice musí stále platit nájem, i když tam není, ale to dělá i když je 14 dní na dovolené u moře. Nevím, proč by do toho stropu se měla hospitalizace započítávat.
leden 15, 2009 18:42
Dobré ráno .. : Toulavej : Justík
ale to je přeci jedno, která vláda to tak vyjednala. Tento respektive minulý rok se taky řešily kvóty pro různé obory zemědělství a opět se udělaly katastrofální chyby. To že tu popisuji, co se mi nelíbí na ODS neznamená přeci, že obhajuji a obdivuji socdem (třeba Paroubkův " sexi mozek" nemůžu ani cítit a jeho výroky..) . Ale to neznamená, že budu na ODS hájit věci, se kterýma nesouhlasím. Jo máš pravdu, že doma taky platíš za energii, jídlo.. Ale tam se to dělí mezi všechny rodinné příslušníky (čímž méně zatíží rodinu jako celek) a nepředplácíš si to formou zdravotního.. Máš pravdu, že mám vyšší úroveň péče, jenže. Když budu mladá mamča a budu mít rizikové těhotenství a ležet cca už dva -tři měsíce před porodem v nemocnici, tak si spočti co za to zaplatím.. Myslím že kupa lidí raději podepíše revers, aby se nezadlužili (podobně moje sousedka - důchodkyně to podepsala po operaci, musela by se zadlužit).Navíc když pak to mimi musí být v inkubátoru.. To už pomalu spěje k návratu porodů doma s porodní bábou.. Vím přeháním ale .. Takže odpustit si horentní porodné ano souhlas když na to není.. Platit v nemocnici ne ( nemocenská ani většina platů /důchudů/ není nastavena tak, aby to pro lidi nebylo likvidační).. A věř že to není otázka mojí oranžovo x rudo x modro x zelené orientace.
leden 16, 2009 08:54
Je mi jedno kdo to vyjednal,až budou v opozici jiní, budou vysí*at stejně, : wendy
ale když se zde mluví o tom, že těch 30 korun je i psychologický trik, abychom si uvědomovali, že nic není zadara, tak se právě tohle obrací proti tomuto fikanému záměru. Lidi se psychologicky naštvou, protože vidí, KAM ty peníze v lékárnách asi většinou jdou. A jestliže tobě to je jedno mně teda ne, protože i já to platím. Kdybych přispívala na mamograf, laser, gamma nůž a podobně, ani nešpitnu.
Strejdo, to máš pravdu, trh to všechno nepořeší, takže nastoupí dotace. Hm hm, mrkev v zimě...ono to s tím podnikáním nebude tak docela v lati, že bychom to neuměli? Moji předci drobně podnikali, neměli padesát kamionů a netopili se v penězích, stačilo jim k velmi slušnému živobytí to, co si poctivě vydělali. Takhle dnes zřejmě podnikají jenom někteří, před kterými klobouk dolů. Jestli to nebude taky trochu i tím, takovou nenažraností.
leden 16, 2009 09:13
Wendy, NENAŽRANOST je právě to, co zařídilo, že si tu píšeme na internetu, : toulavej
myjeme se denně v teplé vodě, VYBÍRÁME si, na co máme právě chuť, co budeme jíst a MŮŽEME přemýšlet o tom, kam vyrazíme na dovolenou. Jen ta nenažranost za to může, že jsou obchody plné zboží a nestojíme na hajzlpapír frontu. Když tobě vadí, že si MOŽNÁ – JÁ NEVÍM, lékárník vybíráním poplatků přilepšil a považuješ to za nespravedlnost, mě se třeba nelíbí příspěvek vojákům na ubytování, dopravu ap, neboť si také nemyslím, že by si to nějak zasloužili. Ten problém, PROČ TOHLE LIDEM NEVADÍ není v tom, že by o tom neměli lidé informace, ale, že lidem tolik nevadí, když dostávají příspěvky „CHUDÍ“ zaměstnanci i kdyby to s tou spravedlností nebylo tak stopro. Proti výhodám režijních jízdenek NIKDO neprotestuje. Kdežto, naše ROVNOSTÁŘSKY LEVICOVĚ vychovaná společnost nesnese, aby si „přilepšili“ BOHÁČI – živnostníci, jako lékárníci nebo praktiční lékaři, protože, kdyby nevěděli, že budou za vodou, URČITĚ by přece nešli 6 let studovat, aby provozovali tuhle živnost.

Zcela nedávno tu šla řeč, že je mnohem jednodušší zastávat pravicové názory než levicové. Tato debata ukazuje, že jednodušší, když dojde na lámání chleba, je ta levicová obhajoba.
leden 16, 2009 11:17
Spíš si myslím, : wendy
že lidi nadzvedlo to, jak se jim lékárnické třicítky vysvětlili, případně nevysvětlili...nakonec, podnikání má svá rizika, že. Bez ohledu na stupeň vzdělání podnikajícího.

Co se nenažranosti dotýče, myslím si, že nejsem ani skromná ani neskromná, užívám si s mírou.
Globálně vzato - máme krizi z nadvýroby. STát napumpuje peníze do automobilového průmyslu, ale lidi nová auta stejně masivně nakupovat nebudou a budeme kde ? Ve hvězdičkách.
leden 16, 2009 11:27
toulavej, : bb
těch příkladů by se našlo víc, příspěvky na stravenky pro zaměstnance, které sami sobě dát nemůžeme. Stravné při pracovních cestách až od 12 hodin, zaměstnanci už od 5 hodin.
Ale to nikdo slyšet nechce, to je totiž SPRAVEDLIVÉ a kdo říká že ne, je ódéesáckej zloděj a zbohatlík.


leden 16, 2009 12:11
Nespravedlivé pro podnikatele : Míša šíša
je i vyplácení nemocenské s účinností od 1.1.2009. Tohle nejen že slyším, ale otvírá se mi při tom i kudla v kapse. Ale taky vím, komu za to poděkovat.
leden 16, 2009 12:49
Rovnostářství by to bylo, : wendy
kdyby všichni měli nějaké výhody - nemýlím se ? A to se zavrhuje. Někdo má, někdo nemá. My třeba máme teplo v kanclu a stravenky - zatím. Ajzmboňáci autobusáci a tramvajáci třeba - mají režijky, já jim to vůbec nezávidím. Včera jsem zrovna jela busem domů a nějaký žáčci ze základky prudce hodili řidiči do okna velkou sněhovou kouli. Jen trhnul volantem jak se lekl, ta těžká harmonika v tom marastu na silnici se jen zavlnila - kdyby se lekl trochu víc nebo tam někdo jel nevím nevím jak by se tato klukovina vyhodnotila - viz také včerejší diskuse o drzounech ve třídách...lidi nadávali, že by kluci zasloužili a řidič jen pokrčil rameny - paní, já nemůžu s těma dětma udělat vůbec, ale vůbec nic, jen se modlit... smilies/cry.gif
leden 16, 2009 13:15
toulavej psal rovnostářsky levicově orientovaná společnost : bb
a taková uznává rovnostářské výhody jen pro chudší a tzv. chudší. To jsou ty stravenky, režijky atd. A ty bohatší zkrouhne např. vyšším zdaněním, tj. vyšší procentní sazbou.
Taky nikomu nezávidím. Ani režijky tramvajákům, ale ani miliardy Bakalovi. Já mu je přeju, ať je má. Na zisky benzinek přispívám mnohem víc v době, kdy cena za barel ropy klesne kamsi ke dnu a cena benzinu klesne o 2 Kč na litr. Jezdit musíme, jinak se neuživíme. Na zisk ČEZu aj. přispíváme celá rodina každoročně o 10% víc, stát to schálí at je u vesla modrej, červenej nebo zelenej.

Mimochodem, kvůli tomu, že se podnikatelům, tj. i drobným živnostníkům, kteří tak tak uživí sebe a rodinu, loni zvedl vyměřovací základ pro sociální pojištění a letos zase, a to sakra dost, o tom se taky nemluví.
Zaměstnancům ne. Ale to je spravedlivé, že.
leden 16, 2009 13:34
bb, : Míša šíša
a kdo tu sakra už himlhergott tvrdí, že je tohle spravedlivé??? Přeskakuje ti jehla.
leden 16, 2009 13:55
bb, to určitě spravedlivé není : wendy
to nikdo netvrdí. Jen jsme se k této konkrétní další nespravedlnosti z té lékárny zatím nedostali. Já vím že drobní živnostníci to nemají lehké a stát jim to moc neulehčuje.
Je to taky nespravedlivé a jsem čím dál víc přesvědčena, že spravedlonot není z tohoto světa...
leden 16, 2009 14:16
míšo šíšo, : bb
nepřeskakuje, jen si všímám, kdo tu nejvíc řve a nad čím se nejvíc dožírá, kdo mu leží v žaludku a proč
leden 17, 2009 00:54
toulavej :psychologie : babča
Píšete hezky, tak zaníceně, skoro jako pan Cikrt. Stejně ale jste nevysvětlil, proč reforma neprošla v široké veřejnosti. Proč ten psychologický účinek byl právě opačný, než měl být. Asi ji měli provádět psychologové nemísto anesteziologů a lékárníků plus bývalých zaměstnanců amerických farmaceutických firem.
Dnes si asi uvědomuje Julínek, že pořadí reformních kroků má být jiné.Nejdříve úsporné kroky vůči dodavatelům drahých léků, motivace lékařů (ať pozitivní či negativní jak je oblíbeno u ODS) při oprávněném vystavování neschopenek a předepisování receptů, potom ovlivnění výše příspěvků ZP na některé léky (léky do 50 Kč jen za úhradu pacientů). Jistě i řada dalších kroků, na které si nevzpomenu teď a odborníci by jistě přišli na další.
K samotnému poplatku Kč 30 za položku na receptu - naštvalo to tolik lidí, starodůchodce oprávněně. Když nový důchodce kupříkladu policista odchází do důchodu s 12 tis. 10 tis. výsluha, jistě mu poplatky nevadí, ale důchodce s průměrným důchodem necelých 9 tis. při současném růstu základních plateb energií a nájmů a loňským růstem cen potravin je postaven do role opovrženíhodného žebráka a Kčs 30 je leckdy jeho celodenní stravné.
Já se domnívám, že poplkatky v lékárnách bylo jen lobbystickým manévrem ministra, jak si naklonit lékárníky před volbami. Výdyť jak velký byl jejich tlak na ministra Ratha, když jim chtěl v souvislosti s jím uvažovanými poplatky snížit marži z 32 na 28%. Nosili v průvodu osla s motýlkem na krku.
Dnes mají marži od 5 do 36% (dle ceny léku je 8 cenových pásem) a určitou část z poplatků -možná bude toulavý vědět jakou, protože vzorec v cenovém výměru MZ je velmi složitý pro přímo nezainteresovaného. Ale taky mají všeobecnou nelibost občanů, pověst vydřiduchů a někteří dokonce i prázdné lékárny, protože občané jdou tam, kde nemusí poplatky hradit.
Přitom vše mohl Julínek zařídit zcela jinak - o několik % zvýšit ceny všech léků (doplatky pacientů), léky do 50 Kč jen zcela placené pacienty. U některých velmi drahých léků na určité diagnozy pak zvýšit příspěvky ZP tak, aby pacienti nebyli zruinováni. Ty 4 miliardy úspor do pojišťoven by to přineslo Namísto toho zavedl nesmyslý limit 5000,- Kč, který podle něj měl pomoci desetitisícům pacientů, ale jak se ukázalo, jsou to asi 2 tisíce lidí.Přitom právě tento nepovedený limit vynášel p. Julínek a Cikrt jako hlavní výhodu při zavedení poplatku.
Sotva byl poplatek zaveden, vyrojilo se tolik lékáren (to znamená, že již měly předem připravené prostory, nájmy, smlouvy ), takže podnikání mělo předem informace o výjimečném zvýhodněném podnikatelském prostředí. Ale to není v souladu s tézemi o rovných příležitostech k podnikání pro všechny.
Ještě něco k poplatkům pro lékaře.
Někde je shrne do zásuvky lékařka, někde dá do kasičky lékař, někde je sepisuje sestra. Jak je použijí nevím, některým to asi přineslo podstatné zvýšení příjmu (praktici s kapitační platbou a dalšími placenými úkony), někomu (osobně znám) to způsobilo takový úbytek pacientů, že je na hranici krachu.Asi by si, pane toulavý, měla p.doktorka požádat Julínka o dotaci za likvidační státní zásah.
Mně hlavně vadí nesystémovost takového řešení a mělo by vadit i každému zastánci pravicového vidění světa neboť by mělo být konzervativní a pořádkumilovné.Každý příjem má být zdaněn. Jak je zdaněn, když není zdokumentován? Nebo snad existuje provázanost mezi tím co vykazuje lékař pojišťovně jako zpoplatněný úkon (opravdu vykazuje?) a jeho daňovým přiznáním na finanční úřad? Zlaté oči.
K poplatku v nemocnici - nejsem proti. Ale proč byl v prvé fázi představen občanům jako příspěvek na zlepšení stravy (zřejmě hanebné, když ani expresidentovi nechutná) a nakonec opět nesystémově na cokoli i od nemluvňat v inkubátoru? Proč ta necitlivost? To je ta psychologická výchova lidí?
No a ještě nakonec - co ta plánovaná privatizace zdr. pojišťoven, postavených v mramoru, hlavně však privatizace 220 miliard ročně zdravotního pojištění, povinně zákonem stanoveného státem?
Tak to měl Julínek opravdu občany za ovčany, slepě jdoucí za svým pastýřem.
Tak tady nahoře někdo chtěl vědět, proč někdo volí ČSSD. Tak pro tohle. A pro aroganci, se kterou nám to bylo podáváno, protože v parlamentu je (teď už jeden) přeběhlík. Zkrátka psychologie se nemá podceňovat.
leden 19, 2009 16:45
mamčo, : bb
to je rozumná nálož argumentů a názorů.
Ted jen k tomu na konci, proč volit ČSSD - tak pro tohle - rozumím tomu tedy tak, že volit ČSSD, aby to nevyhrála ODS, ne proto, že by ČSSD mělalepší koncepci. Ostatně, ani mít nemůže, když hlavní odpůrce poplatků Rath je ten, kdo s tou myšlenkou přišel jako první. Ale to ještě nebyl oranž.
leden 19, 2009 18:52
babčo, tak za prvé – tady si všichni tykají, není důvod to měnit. : toulavej
Pokud jde o nastavený limit, já četl 13 tisíc, ne 2 tisíce, že to pomohlo lidem, ale ten počet NENÍ PODSTATNÝ. PODSTATNÉ totiž je to, že kolem nás žijí lidé, kteří v BÝVALÉM systému dopláceli DESETITISÍCE. Byli to lidé vážně nemocní a minulému systému, vládě TO BYLO FUK. NEZAJÍMAL se o ně nikdo, protože těch lidí bylo zase dost málo na to, aby někoho zajímali – kvůli malému počtu volebních hlasů to nikomu ze socdem NESTÁLO ZA TO JIM POMOCI. Toť na téma solidarita, kterou má levice plnou . . .

Nechodím denně po Plzni, což je dostatečně velké město na srovnání. Ani tak nevidím, že když tam občas procházím, že by se hned po zavedení poplatků vyrojilo množství lékáren. Možná v Praze? Názor, že zavedením poplatků PŘED VOLBAMI by si mohla jakákoliv strana před volbami POLEPŠIT tím, že si nakloní JEN NĚKOLIK STOVEK, max třeba 5000 lékárníků a BYLO BY TO VÝHODNÉ, snad nemyslíš vážně. Několik tisíc proti několika milionům pacientů NEMŮŽE BÝT VÝHODNÉ.
Jak může vybírání poplatků U VŠECH LÉKAŘŮ praktických i specialistů – nebo NEMOCNIC způsobit úbytek pacientů, tohle NEDÁVÁ SMYSL. PROČ by se lidé přesouvali od jednoho lékaře k jinému, když musí KAŽDÉMU ZAPLATIT. Jaký by ten přesun měl význam.
SAMOZŘEJMĚ, že KAŽDÝ POPLATEK LÉKAŘI JE ZDOKUMENTOVÁN. Lékař je placený za výkon, ošetření pacienta, to nahlásí zdravotní pojišťovně. Za ošetření dostává proplácené body, které ohodnocují ošetření pacienta. Podle nahlášených a proplacených bodů, se dá snadno zjistit PŘÍJEM lékaře a POČET PACIENTŮ, které ošetřil. Takže i další příjem z poplatků a tedy i CELKOVÝ PŘÍJEM, který musí zdanit. Tohle je tak průhledné, snadno kontrolovatelné, že by jenom hlupák podváděl. Jasně, že se tam nezapočítá, když dává někdo desetitisíce v obálce, aby se dostal dřív na operaci . . .
Pokud jde o privatizaci zdravotních pojišťoven, myslím, že mimo VZP, možná vojenské a MV, jsou snad všechny soukromé. A VZP URČITĚ nikdo privatizovat nechtěl ani nechce, tak hloupej není nikdo, aby si bral v současné době PRODĚLEČNÝ PODNIK, jestliže se poplatky zase zruší. Žádnou aroganci od těch, co tu mají snahu udělat ve financování zdravotnictví alespoň takový pořádek, aby se do něho nemuselo každé dva roky nasypat ze zadluženého státního rozpočtu 2 až 10 miliard, jsem neviděl. Asi vidíme každý něco jiného.

Když někdo požaduje od lidí jejich peníze, ŽÁDNÁ PSYCHOLOGIE MU NEPOMŮŽE, aby je dokázal přesvědčit, že to dělá v jejich zájmu, když ti lidé NECHTĚJÍ chápat. Na ROZDÁVÁNÍ slyší úplně každý, takže, když se zadlužím, půjčím si a rozdám to, lidé mě budou chválit, budu oblíbený, jako ten fiškus Sobotka – nejoblíbenější politik. Ten státní dluh a to splácení úroků totiž není vidět, 30 Kč vidí každý, když je vyndá z peněženky. Tady psychologie nemá žádný význam, pro hloupé lidi.

A proč neprošla reforma u široké veřejnosti – snadná odpověď. Díky populistické zvrácené morálce špiček socdem, které nezajímá zájem státu, pouze jejich. MOC ovlivňovat život lidí. Ti využili ke svému populismu reformu zdravotnictví, aby sbírali politické body. Kdyby OPRAVDU hájili zájmy veřejnosti, udělali by stejný humbuk i u zákona o odpadech a placení až 10 tisíc při přehlašování staršího auta. Mohli tak pomoci mladým a chudým lidem, kteří nemají na nové auto. Jenomže, tady by mnoho volebních hlasů nezískali – mladí nechodí volit.

Jestli se ti mé psaní líbí, díky :-)))

leden 19, 2009 19:23
Babčo, Tvoje psaní se mi líbí. Toulavého nikoli. : strejda
Tvoje vychází z reality, ale i ze zdravého selského rozumu. Řekl bych, že jsi také takovým nestranným pozorovatelem dění a že máš otevřené oči.
Toulavého věty jsou naopak načichlé jeho vlastním egem (zná teoretickou odpověď úplně na všechno), ale i určitou dávkou jeho skoro fanatizmu a sympatií k jedné nevolitelné straně. Spousta skvělé teorie i jeho vlastní a papouškování z článků. Už to nečtu. Už NČ to tu, rozloben a nahvězdičkován, někde nahoře řekl trochu jinými slovy, že tato republika nezrůžověla díky bohovi Paroubkovi, ale právě díky aroganci šéfa strany a ostatních a všem těm aférám a chování celé ptákostrany. To byl truc ve stylu "už bylo dost ODS". Ano, někteří šli volit opozici právě proti té třicetikoruně, to připouštím a média se toho také patřičně chytla, ale mnozí, a troufám si tvrdit, že nás byla většina i ti kteří předtím u voleb nebyli, tam šli jen proto, aby byla zlikvidována ODS, což se skoro povedlo. Jak je možné, že toulavý si nevšiml skutečnosti, že v tak velkém městě, jakým je Plzeň, nevznikla žádná nová lékárna právě v době po zavedení poplatků? To např. v našem malém městečku vznikla ihned čtvrtá lékárna...řekl bych záhy, snad ze dne na den.
A že se někteří doktoři chovají jako hokynáři na trhu, o tom by mohla vyprávět třeba moje žena, která odešla od své "ženské" lékařky právě proto, že hokynářství bylo u této "odbornice" na mezinožky prioritou před léčením. Lékař, ke kterému přešla, jen prohlásil - chápu, nic mi nevysvětlujte, nejste první, kdo od ní odešel...
Na kterém, že jsme to místě na světě ve zdravotnictví? Na pátém??? Ale pak je někde chyba, protože Ti, kteří se někdy dostanou do jeho spárů, by ho jistě řadili někam na dvojciferné číslo...

leden 20, 2009 00:07
Nevím, jestli má cenu v této plodné diskusi pokračovat. : toulavej
Selský rozum říká, že nepřítel mého nepřítele NENÍ mým přítelem, pokud je to ZLO. VŽDYCKY se nakonec ukáže, že, když zvolím tento postup, NAKONEC mně to UŠKODÍ.
Jestli máš strejdo alespoň pocit, že znám odpověď, byť jen teoretickou, úplně na všechno, tak klobouk dolů nad takovým názorem . . . Ale, bohužel, neznám . . . Teď například vůbec nevím, co má co společného se zdravotní reformou jedna hokynářka, co zrovna taky léčí. To je dávání jablek a hrušek dohromady . . .
Pokud jde o jakýsi můj fanatizmus, no to jsi mě zase pobavil, opravdu . . . Máš holt dar dělat vtipy a sou fakt dobrý . . .
Je mně líto, že se ti mý psaní nelíbí. To vypadá, že ty si mou knížku asi nekoupíš . . . škoda.
leden 20, 2009 10:45
Nechcete k*rva pokračovat : NČ
v této plodné diskusi na to následujícim dílu tohodle článku.
Kdo to má kur*a furt vodvírat na několika místech?!
leden 20, 2009 11:26
na tom následujícim..... : NČ
.
leden 20, 2009 11:27
NČ, ku*va, tak to neotvírej. : strejda
Už je to neplodné. Už máme jasno. smilies/grin.gif
leden 20, 2009 11:56
Jenže já jsem ku*rva zvědavej :-) : NČ
neplodný to bylo a je už uplně vodzačátku.
leden 20, 2009 12:12
šmejdi : šmejdi
30 Kč za položku. V jedné lékárně cena 182, ve druhé 198. Tak za co K_URVA těch 30 Kč. Prášky nežeru z legrace jen tak pro nic za nic, ale proto, že je potřebuju.
leden 03, 2010 13:48
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]