O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

"ŹABIČKY" MOJE, VZPAMATUJTE SE! PDF Tisk E-mail
Úterý, 27 květen 2014

 Myslím, že to bylo „před dávnými léty“, v roce 1949, kdy americká velvyslankyně v Itálii použila v jednom svém projevu zajímavý příklad. Příklad pomalého a postupného deptání, udeptání až k smrti…Uvedla experiment, při němž hodili žábu do džbánu s téměř vařící vodou. Žába okamžitě vyskočila. To byla první část. Potom ji dali do vody studené a tu pomalu zahřívali...


 

 

     

 

 

 

 

        Tentokrát žába zprvu spokojeně plavala, potom malátněla, až nakonec - když voda dosáhla téže teploty jako při prvním experimentu - zahynula... 

 

      Je to děsné, ale uvědomte si, že v něčem podobném mnozí (mnohé) z nás žijí (nezáleží týká-li se to žen či mužů, ale zůstanu "pro dnes" u příkladu žen). Nesčetně tazatelek, když popsaly svou zoufalou situaci, se mne ptalo: „Co dál? Jak z toho teď, hned?“  Ovšem, v situaci, kdy vztah „malátní“, kdy „hyne“, je okamžitá pomoc těžká. Průšvih vznikal delší dobu – ony se nijak nebránily těm zprvu „drobnostem“ a tak se stal chronickým.


       Začínalo to zvolna. Posbírat roztroušené prádlo, uklidit, připravit snídani, do práce, vymyslet, co nakoupit, co uvařit, zjistit, jestli je s dětmi všechno v pořádku, dohlížet na ně, prostě ty „všední“ domácí práce. Manžel, který přijde do uklizeného, jen s úsměvem pronese:  „Co ty vlastně děláš celej den?“, a věnuje se sobě, svým zájmům. Většina žen má v sobě  (přiznejme si to, kudlanečky) – někde v genech zakódovaný příkaz: žena má zástěrku proto, aby všechno přikryla. Proto, když se stane něco, co by nemělo, raději mlčí, „protože se nechce hádat, chce mít doma klid“.

 

       Dny, měsíce, roky – plynou zvolna dál. Posléze bývá po večerech sama, snaží se zapomenout, nevnímat různá drobná či větší příkoří.

 

 

 

     Teplota vody ve džbánu zvolna stoupá…

 

 

     Rodina zapadá do stereotypu. A stereotyp, jak známo, bývá ubíjející. Jak už jsem mnohokrát opakovala: když tě kdykoliv najde tam, kde „máš být“, když jednáš stále stejně, a jsi tak příííííšerně předvídatelná  (když tě zná a má jako „kredenc v kuchyni“), tak se už nemá o co snažit, proč se o tebe ucházet, předcházet si tě – ano, vzpomeňte na dny randící, dny kouzelných začátků. On tě má přečtenou, najisto ví, kde jsi, co uděláš, co řekneš… (Ne, nechci říkat, že by vztah v „hlubokém manželství " měl být stejný, jako v začátcích, ale věřím, že mi rozumíte.)


     Uznávám, jsou muži (zářné výjimky potvrzující pravidlo), kteří jsou věrní, zodpovědní, stále stejně milující, starostliví, všímaví, pozorní… a dál si ostatně doplňte podle svého přání, prostě ideální navždycky, nadosmrti. Ale většina lidí  (ono je jedno, kdo z těch dvou je onou „kredencí“ a kdo tím druhým) potřebuje pro vztah nějaký děj. Trochu nejistoty, důvod, proč se snažit.

 

     Uvedu příklad: v zaměstnání si také nemůžete dovolit „cokoliv“, musíte se určitým způsobem chovat, ovládat – nebo… Tak proč nemít určité zábrany i ve vztahu? Proč tím, že si někoho vezmu, přestanu brát jakékoliv ohledy? Přestanu se snažit nějak tomu druhému zalíbit? A ruku na srdce – mnohokrát je to i ona „pohodlnost“ – kdy si řekneme: "panebóže, jsem doma, tak co bych si dělala násilí?" A dále – když partner dělá něco, co se mi zrovna nelíbí – co bych mu to říkala, proč by nemohl… vždyť je doma...

 

      A především: chci mít klid, nechci se zase hádat...

 

 

 

 

 

     A stereotyp zatím přidává na teplotě…

 

     Když si pak druhý dovolí i to, na co by dříve ani nepomyslel, je nemožné chtít ze dne na den všechno změnit. (Dovolí  si ovšem jen to, co ho ty necháváš!) Příklad: hledá sebemenší chybičky, za které by tě seřval, a ty hned uvažuješ, že vlastně má pravdu...  že to a to jsi udělala špatně… (kolikrát jste se pohádali pro něco, co měl vlastně udělat on)?


      Náprava?  Poradit ti mohou různé poradny, kamarádky, mnohá z nás má největší oporu v mamince. Ale jediná opravdová pomoc,  která něco zmůže – je v té každé „chudince žabičce“. Na rozdíl od té původní čtyřnohé se „lidská žabička“ může poučit, zamyslet nad svým jednáním a vyvodit důsledky. Rozhodnout se situaci změnit. Nebát se.

 

     Ne, neříkejte, že to už nejde. Vždycky a ze všeho je nějaké východisko. Jen najít odvahu, důslednost a víru v sebe.

 

 

 

  • Odvahu zastat se sama sebe, případně dětí,

 

  • zvládnout být důsledná – když něco řeknu, tak to dodržím, aby má slova nebyla jak sníh (stejně lehce, jak je říkám, tak na ně zapomínám, nedodržím, co jsem řekla, omlouvám svou nedůslednost),

 

  • věřit si – věřit, že jsem plnohodnotný člověk a přesvědčit o tom i ostatní, nenechat se ponižovat.

 

 

 

     Mnohokrát právě to, že se udeptaný pozvedne, začne se chovat jako „normální člověk“ a dožadovat se vůči sobě slušného jednání, mnohokrát právě to vztah zachrání. Věřte mi, žabičky,  já vím, že je to nesmírně těžké, že se třesete hrůzou, že "budete samy", ale - není všechno lepší, než to vaření se ve džbánu? Mimochodem - převážná, fakt převážná většina těch, které se tak bály, že už si nikdy .... no, však více co - tak našly fajn partnera. Wink

 

 

 

d@niela

 

 

 P.S. Tenhle článek byl na Kudlance už před deseti léty, takže možná některé "stálice" si ho ještě pamatují. Ale věřím, že zopakování neškodí - hlavně pro ty, které se ve svém džbánu právě plácají... :-)))

 

 

Komentáře (4)add feed
Znám ještě jednu bajku s žábami : David X
To takhle skákaly kolem statku dvě žáby. Bylo otevřené sklepní okénko a tak skočily do sklepa. A co náhoda nechtěla, spadly do kýble s mlíkem. Byl jen do poloviny plný, tak nemohly vyskočit ven.

Chvíli se tam obě mlátily a ta první si říká:“Zbytečně se tady namáhám, stejně se utopím. Když přestanu plavat, tak to budu mít aspoň rychleji za sebou.“ Tak přestala plavat, klesnula ke dnu a utopila se.

Ta druhá, ta se nevzdávala, stále skákala v mlíce, plavala, až nakonec únavou omdlela. Když se probrala, divila se co se stalo, že ještě žije. A zjistila, že jak tak v mléce skákala, utloukla ze smetany máslo, které na hladině udělalo tvrdou vrstvu od které se mohla odrazit a vyskočit ven.
květen 28, 2014 08:39
Pamatuju si ten článek : Perda
a mockrát jsem si na něj od té doby vzpomněla. Tenkrát před těmi 10ti lety mi jeden žabák, co bohužel nebyl princ, zrovna už docela slušně zatápěl pod tím mým hrncem.
I díky Kudlance jsem vyskočila. Bylo to těžké a to jsem byla svobodná, bezdětná, měla jsem práci a vysokoškolský diplom v kapse. Od té doby nesoudím jiné tak rychle a přísně, když potkáte toho svého žabáka, je to těžké. Dodnes mi lidi říkají "Jak jsi tenkrát mohla..." a kroutí u toho hlavou. No, mohla. Nejsem na to životní období moc hrdá, na druhou stranu si vážám sama sebe za to, že jsem to ukončila a postavila se na vlastní nohy. Nakonec finanční stránka věci nebyla až tak těžká, zjistila jsem, že jsem na "naši" domácnost vlastně doplácela, zatímco on si za "ušetřené" peníze pořídil auto - svoje. Horší to bylo s dušičkou.
Dneska je všechno jinak, mám muže, 2 děti, všechno klape. Aspoň si to myslím, doufám, že rady k rovodům si tu nadále budu číst jen tak pro zajímavost. ;-)
Takže ještě jednou a nahlas:
KUDLANKO DÍKY!
květen 29, 2014 00:50
Taky jsem si před pár lety : Ivča
díky článku na Kudle uvědomila, že už kolem mě bublá voda a já se pořád ujišťuju, že je to dobrý. Nebyl to násilník, jen super manipulátor. Díky jemu dodnes bezpečně poznám sebemenší náznak manipulace, protože se mi sevře žaludek. Dokonce i při divadelní hře Nora se mi udělalo zle, když manžel s hlavní hrdinkou mluvil tak, že se mi zježily chlupy za krkem... Už několikrát jsem Daniele děkovala, že jsem díky Kudle našla znovu sama sebe. A určitě podobných lidí bude víc...
květen 29, 2014 17:22
Ivčo : Eny
hlásím se k děkovnému Daníííííííííííííííííí, Dííííííííky!!!!!!!
květen 30, 2014 17:40
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]