O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

O POČASÍ A JMENINÁCH 23. TÝDNE PDF Tisk E-mail
Sobota, 07 červen 2008

Prší, prší, jen se leje, kampak letos pojedeme? Nepojedem do Chorvatska, protože si nemůžem vzít salám a špagety a kondenzované mléko a chleba a konzervy a.... A nepojedem ani do Řecka, protože je tam "zemětřas"... Co takhle pro změnu jet někam na ryby? Někam, kde je teplo a kde si můžete s rybičkama dokonce pohrát...

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Dobroslav (5.6.) Význam tohoto jména je na první pohled jasný. Dobroslav je „člověk, který svými činy oslavuje dobro". Toto jméno je rozšířeno u Jihoslovanů, Rusů a Poláků. U nás jsou častější domácí formy Slávek, Sláva nebo Dobroš, ve staročeštině říkávali Dobroslavům i Dobeš. Ženským protějškem jména je Dobroslava, které se říkává Dobruše nebo Dobruška. U nás je Dobroslavů asi šest set. Takže nic moc- ale kdo ví, máme baby-boom, každé hezké a neobvyklé jméno se hodí.

 

 

 Norbert (6.6.) Dnes se vzácně shodují občanský i církevní kalendář na tom, že má svátek Norbert. Toto staroněmecké jméno překládají jazykovědci jako „slavný seveřan". První složku totiž tvoří název severu a druhou beraht, což znamenalo právě „jasný" nebo „skvělý". Existuje i Svatý Norbert - původně sice na kněze vystudoval, ale nebavilo ho to. Žil celkem veselým a hříšným životem. Ale jednou jel na koni, zastihla ho bouře a práskl do něj blesk. Ale kupodivu ho nezabil. Když se vzpamatoval, prozřel a začal putovat a kázat jako potulný kazatel. Založil dokonce řád premonstrátů, kteří razili řeholi života v chudobě a ve skromnosti. Pro nás je zajímavé to, že po své smrti byl pochován na půdě Strahovského láštera. Norbertů je u nás celkem tisíc dvě stě osmdesát, což není na tak malý národ zase zanedbatelné množství. A třeba nám zase nějací přibudou - jeden nikdy neví, móda je vrtkavá, miminek je spousta....Za naše slavné Norberty jmenujme českého spisovatele Norberta Frýda.

 

 

 Iveta - Slavoj (7.6.) Zdá se, že zatímco nám jmen geometrickou řadou přibývá, počet dnů v roce je konstantní a tudíž se nám občas stane, že v jeden den tu máme oslavence dva. K tomu právě dochází dnes. Je to jednak Iveta nebo též Yveta. Je to ženský protějšek jména Ivo (nebo také Yvo). Jméno je staroněmeckého původu a znamená "tisový luk". Ivet a Yvet je u nás přes padesát tisíc, takže je to jméno, jehož obliba neutuchá a doufejme, že tomu tak bude i v budoucnu. Za všechny slavné Ivety jmenujme Yvettu Hlaváčovou - českou plavkyni, Ivetu Bartošovou - českou zpěvačku a Ivetu Kornovou - českou herečku.
Ve stejný den jako Iveta má svátek Slavoj. Je to mužské jméno slovanského původu, jeho význam je obvykle vykládán jako „slavný" nebo konkrétněji - „slavný vojevůdce". Zatímco obliba Slavoje jako křestního jména je spíše na ústupu, přetrvává toto jméno v názvech mnoha sportovních klubů.
Toto slovanské jméno je u nás rozšířeno především díky Královéhradeckému rukopisu a lze je vyložit jako "slavný". Někteří badatelé se domnívají, že jde o českou obdobu německých jmen Robert, Rupert, Lotar nebo řeckého Kletuse.

 

 

 Medard (8.6.) je mužské jméno germánského původu. Vznikl ze slov maht - „moc" a hardus - „tvrdý". Medard je tedy mocný a přísný chlapík, kterého není radno příliš provokovat. Známá pranostika o Medardově kápi, co čtyřicet dní kape, nám naznačuje, že prší-li v tento den, tak déšť patrně hned tak nepřejde. Nicméně Medard bývá zobrazován s úsměvem na rtech, proto je považován za patrona proti bolestem zubů. Vedle toho je ještě patronem sedláků, vinařů a sládků. Lidé se k němu také modlili za suché počasí při senoseči, za úrodu polí a vinic, také proti horečce a choromyslnosti.

 

 

 Stanislava (9.6.)  Význam jména je stejný jako u jeho mužského protějšku - "upevni slávu", "staň se slavnou". V martyrologiu svatých není toto jméno zastoupeno, přesto je jeho obliba velká. Nejenom u nás bychom našli mnoho Stáň a Stániček, jsou i v Polsku, Bulharsku, na Slovensku a na Balkáně. Jak je vidět, je to jméno přímo všeslovanské. Stanislav je u nás skoro dvaadvacet tisíc. Je to tedy jméno stále oblíbené. Za všechny slavné jmenujme operní pěvkyni Stanislavu Součkovou a herečku a dabérku Stanislavu Jachnickou, která nám tak krásně dabuje Phoebe z "Přátel".

 

 

 

 Gita (11.6.) k nám přišla přes Slovensko z Maďarska, je to zdrobnělina jména Margita - a už jsme doma... je to naše stará dobrá známá Markéta, Margareta, Margarete, Margaret, Peggy, Margarethe...atd. atd. Toto jméno se rozšířilo po celém světě a není země, kde by nebylo populární. Jeho původ však není v Maďarsku, ale někde mnohem dále, a to v Indii. Tam jméno, které v originále zní "Madžárí", znamená Perla. No a z Indie bylo do Persie (dnešního Íránu) jen skok a odtud byla cesta do světa otevřena. Z Persie k nám přišla nejen Markéta, ale i spousta jiných věcí, jako třeba koberce, šachy, růže, pšenice, hrušky a mnoho dalších užitečných věcí. Z Persie k nám též přišel talentovaný zpěvák Ali Amiri. U nás mnoho Git není, ty co tu jsou, pocházejí především ze Slovenska nebo z Maďarska.Tak jim přejeme, ať se jim tu líbí a ať jsou tu šťastné.

 

 

 Bruno (14.6.) Toto jméno je staroněmeckého původu. Znamená hnědý (odtud slovo braun), snědý, opálený, brunet. Germáni, jak víme, bývali většinou hodně světlí, světlovlasí, nebo zrzaví, takže opálený a tmavovlasý člověk zaručeně budil pozornost. Bruno je vlastně latinskou verzí staroněmeckého slova Brun. Jeden takový byl i Bruno z Querfurtu (Sasko), který se stal patronem Pruska. Narodil se kolem roku 974, vydal se na duchovní dráhu a roku 1004 byl jmenován magdeburským biskupem. Rozhodl se, že se bude věnovat především obracení Slovanů. Slovo Boží hlásal v Sedmihradsku, v západním Rusku a potom v Prusku, proto jej také nazývali "druhým apoštolem Pruska" (po pražském Vojtěchu Slavníkovci). Jeho mise zde však nedopadla dobře - pravděpodobně 9. nebo 14. března roku 1009 byl na jedné výpravě v Braunsbergu (Polsko) zavražděn. Jojo, v rozporu s obecně vžitým názorem, ani Slovani nebyly žádný něžný holubičky. No, doba byla krutá, kdo ví, jak by to s nimi jinak dopadlo. Brunů u nás žije asi devět set, což není moc, ale třeba se i to časem změní. Za všechny známé jmenujme rakouského právníka a politika, který nosil "typicky rakouské jméno" - Bruno Kreisky.

 

 

Všem gratuluje Pidřich

 

 

 

Komentáře (2)add feed
jé, rybičky, rybičky, rybáři jedou ... :-) : karola
to mi připomnělo podzimní obrázky...

červen 09, 2008 09:26
Karolo, : Jitka
to od tebe nebylo hezký, vybrat k tématu dovolená právě tenhle obrázek. Všichni jsme přece rádi, že je teprve začátek června a my se můžeme ještě těšit na prázdniny! :-) Do Chorvatska přece jenom pojedeme a už se docela těšíme. A jsme rádi, že jsme si včas vzpomněli, jestli má vnuk vůbec pas, protože rodiče na to nemyslí. A tak už máme osvědčení o státním občanství, žádost o pas je podaná, formulář s ověřenými podpisy rodičů už snad taky a nějaký to euro místo zásob snad taky bude. Zásoby se sice už zase vozit můžou, ale nám bez ledničky by byly k ničemu.
A Pidřichu, máme v republice vůbec nějakýho Medarda? Vždyť říkat chlapečkovi Medíku by bylo tak sladký! smilies/wink.gif
červen 09, 2008 10:49
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]