Pokud je nějaký systém primárně vyvíjen v zájmu vojenského využití, pak je jeho vývoj dotován neuvěřitelně vysokými částkami, řádově i ve stovkách milionů dolarů. Typickým příkladem, se kterým se dnes setkáváme všichni, je globální družicový navigační systém - GPS, zabývající se přesným určením geografické polohy pomocí stáda ušlechtilých plnokrevníků - satelitů.
Ty obíhají Zemi na šesti různých dráhách a nepřetržitě vysílají signály, které přijímá rozsáhlá síť pozemních terminálů.

Zlí jazykové tvrdí, že autorem zkratky GPS je český génius Jára Cimrman, který prý po nešťastném přistání svého balónu na Slovensku udiveně zvolal: „ Gdě preboha som?" Pravda je však prozaičtější, Global Positioning Systém vyvinuli američtí vojenští specialisté pro armádu USA už v roce 1973. Vypilovaný k naprosté dokonalosti, dokáže dnes GPS lokalizovat pozici prakticky kdekoliv na Zemi s přesností do patnácti metrů.
Mapami GPS jsou spolehlivě navigovány tisíce automobilů v celém světě. Mocnou zbraň však dostali do rukou i majitelé firem, když bez vědomí řidičů mohou nepřetržitě online sledovat celý svůj vozový park, lépe kontrolovat činnost řidičů, včetně jejich identifikace, snadno rozlišit soukromé jízdy od služebních, a tak mít dokonalý přehled o aktuální poloze i historii pohybu a technickém stavu veškerých svých vozidel. Absolutní kontrolou mohou i značně snížit provozní náklady vozidlového parku.
Krom navigací pro automobily přirozeně existují i navigace pro motocykly, ruční, běžecké, cyklistické i spousta dalších. A kdo má systém GPS aktivován i ve svém mobilním telefonu, za pouhých pár vteřin může zjistit, jak daleko má k hledané ulici. Jistě také ocení, kde a jak jsou vzdáleny nejbližší nemocnice, bankomat, benzinová pumpa, hotel či restaurace. A to je jistě užitečné a pohodlné, nemyslíte?  V rukávu mám skutečný příběh ze života právě na toto téma. Můj kolega je alergický na včelí a vosí píchnutí. Společně s manželkou a dvěma malými dětmi byl na výletě hluboko v Podkomorských lesích nad brněnskou přehradou, když ho ta malá žlutá bestie píchla do krku. Vzhledem ke své alergii rychle otékal a situace už vypadala opravdu kriticky, neboť mu hrozilo v nejbližších minutách zadušení. Ale že není žádný diletant, zkusil mobilem mezinárodní nouzové volání 112. Přes satelit ho přesně lokalizovali a za chvíli až na místo samé dojela sanitka s lékařem a především s nutnou injekcí, jež mu vlastně zachránila život; pro silný otok už byl doslova u konce s dechem... Principem záchrany lidského života tu bylo precizní fungování GSM sítě a trianglová digitální lokalizace zaměřením z několika základnových stanic. Zázračný digitální svět, který nám druhdy hrozí ztrátou soukromí, mu tak zachránil život.
Ocitli jsme se na začátku třetího tisíciletí a vyspělá digitální technika nám slouží v rozsahu, o jakém se nám ještě nedávno ani nezdálo. Je jako oheň - dokáže být dobrý sluha, ale i zlý pán. A je plně na člověku, aby techniku využíval především ke svému prospěchu.
anquetil
|