Pamětníci z řad ctitelů stříbrného plátna jistě obdivně hvízdnou. Pod tímto názvem jim v roce 1955 země galského kohouta naservírovala skutečnou delikatesu - dramatický příběh o záchraně rybářské lodě „Lutèce", jejíž posádka těžce onemocněla. Kapitán volal o pomoc krátkovlnnou amatérskou vysílačkou a jeho SOS zachytil vášnivý radioamatér v severní Africe.
Místní lékař podle příznaků konstatoval, že posádce hrozí smrt otravou botulinem, nedostane-li neprodleně účinné sérum. Naléhavou výzvu o pomoc zachytil radioamatér v Paříži, podařilo se mu získat sérum a okamžitě je vypravit na sever. Přes rozdělený Berlín se pak lék zásluhou amerického vojáka a sovětského policejního důstojníka, dostal včas do Norska a z letadla byl shozen do moře poblíž lodě. Lék vylovil jediný zdravý člen posádky, Arab Mohamed, a tím zachránil i celou posádku. 
Zmíněný francouzský film o solidaritě lidí, kteří zachránili deset neznámých námořníků, byl promítán i na MFF v Karlových Varech, kde právem získal nejvyšší ocenění - Křišťálový globus. V té době se svět zmítal ve studené válce, u nás probíhaly drastické politické čistky a vlivem rudé propagandy byla v hlavách celé naší veřejnosti zakořeněna spojitost krátkovlnného vysílání s ilegální zpravodajskou činností. Nadčasovost filmu spočívala v přesvědčení milionů diváků, že radioamatérské stanice mohou být i společensky prospěšné. A nejen to, ve jménu dobra si ve filmu podaly ruce desítky neznámých lidí, a to bez rozdílu národnosti, rasy i náboženského a politického přesvědčení.
Uplynulo půlstoletí. Padesát let, které jsou ve vývoji lidstva zcela určitě zanedbatelné. Ale věda a technika za tu dobu učinily obrovský krok vpřed. V naší slovní zásobě se objevil pojem digitalizace. V sázce byla nejdřív digitalizace veřejné telefonní sítě a telekomunikace jsou už plně digitalizovány. Televizní a rozhlasové vysílání sice ještě z velké části fungují analogově, ale z líhně kabelových společností už vzlétly první vlaštovky převodu analogového signálu na digitální. Ten už nedočkavě přešlapuje před našimi dveřmi a čeká na svůj boom v druhé polovině letošního roku.
Někdejší klasické fotoaparáty a kamery byly vytlačeny digitálními s vysokým rozlišením a rychlým přenosem dat. Ze svého fotoaparátu Canon nafilmuji videosekvenci i se zvukem a už za pouhých pár minut se na ni prostřednictvím internetu dívá můj známý až kdesi v Austrálii. Jasný důkaz, že i ty nejsmělejší sny vzaly za své...
Strmý rozvoj počítačové techniky a příjemný propad jejích cen způsobily hotovou invazi počítačů do našich domácností. Celosvětová síť internetu nám otevřela dveře do největší knihovny světa, která se svými miliony webových stránek je nepřebernou studnicí aktuálních informací, vzdělání i zábavy. Lišák internet vypálil rybník i mobilním společnostem, když přes messengery lze zcela zdarma komunikovat s celým světem.... anquetil
|