O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

Syndicate


LAHODA ZVANÁ SÁDLO PDF Tisk E-mail
Středa, 27 listopad 2024

Tak jsem včera zase vařila - respektive už podruhé tenhle měsíc jsem vyráběla sádlíčko. Vyškvařila jsem si ho tři skleničky, a tentokrát jsem rovnou nechala všechno pohromadě, tedy ani jsem nevyndavala škvarky. Pak šup s ním na lodžii, kde za chvíli ztuhlo a poté se přestěhovalo do lednice. Vydržela jsem to jen do snídaně, kdy jsem si namazala hned celé dva krajíce.

Tedy – krajíčky, protože ten nejdelší měl na délku 14 cm, na šířku sedm. Pár kousnutí, a byly ve mně. A byla to opravdu lahoda…

 

 

Existuje opravdu veliká spousta lidí, kteří neustále mluví o škodlivosti sádla. Zdravý životní styl propagovaný  hlavně během posledního desetiletí zavinil pokles konzumace sádla. Mnozí se dnes na tuto potravinu dívají skrze prsty. Jenže - zkuste se podívat na lidi, kteří mají sádlo a slaninu rádi. Uvidíte, že naopak většina obézních lidí sádlo vůbec nejí a lidé středních a hubených postav si ho opravdu užívají.

 

 


 

 

Ačkoli se vedlo mnoho sporů o živočišných tucích, ukázalo se, že jsou pro lidské tělo mnohem zdravější než rostlinné – podle dosavadních studií je proto sádlo mnohem zdravější než jakýkoliv rostlinný olej.

Nejzdravějšími typy nasycených tuků jsou mononenasycené tuky.

Sádlo však kromě mononenasycených tuků obsahuje také dlouhou řadu dalších živin, a to zejména:

 

kyselinu olejovou, která zabraňuje depresím, nebo pokud se objeví, výrazně je snižuje;

velké množství vitamínu D, který pomáhá tělu lépe vstřebávat vápník a fosfor a podílí se na produkci mnoha hormonů - což je především ve stáří velice důležité. Ale mnoho lidí tento vitamín postrádá, a potom trpí apatií, impotencí nebo ospalostí.

 Sádlo také posiluje obranyschopnost imunitního systému a dodává nám energii: obsahuje totiž i cholin, který je velmi důležitý pro funkci mozku a zlepšení paměti. Cholin se podílí navíc na regulaci hladiny inzulínu a chrání játra. 

 

 

Sádlo a škvarky v pomalém hrnci - TopRecepty.cz

 

 

Nejpoužívanější je vepřové, přičemž jeho energetická hodnota je okolo 775 kcal/ 100 g. Protože má vyšší tepelnou stabilitu, nevzniká při smažení na sádle tolik karcinogenních látek a škodlivých sloučenin, mnohem více se hodí na pečení a tepelnou úpravu než rostlinné oleje. Co se týče kardiovaskulárních chorob, je vepřové sádlo méně rizikové než máslo.  Sádlo obecně obsahuje 1/3 cholesterolu v porovnání s máslem. Sádlo je tvořeno z 85% lipidy, nasycenými a nenasycenými mastnými kyselinami a kyselinou olejovou. Poslední jmenovaná navíc významně zapříčiňuje snížení vlivu nasycených mastných kyselin, tím pádem působení cholesterolu v sádle na naše cévy.

 

Mj. víte, co obsahují voňavé krémy, mýdla a šampony v krásných lahvičkách?" Sádlo jako pleťový krém používaly naše babičky běžně a věřte, že když libý hlas v TV reklamě pěje ódu o lipidech vyhlazujících vrásky, nebaví se v zásadě o ničem jiném než o tucích. Využívá se například i v kosmetickém průmyslu a výborně hojí jizvy. Je v podstatě určitou alternativou vazelíny. Kůži dobře promastí a podpoří její hojení. Některé lidové rady dokonce sádlo označovaly za přírodní lék na problémy s dýcháním.

Ostatně, o praseti víme, že je nám geneticky nejblíže a podle klinických studií je vepřový tuk téměř shodný s lidským kožním tukem (tzv. ceramidy). Vepřové sádlo má schopnost vstřebávat účinné rostlinné látky a pronikat s nimi do pokožky, je vhodné pro problematickou a citlivou pleť.

Nejčastěji se kombinuje s měsíčkem lékařským, heřmánkem, levandulí, nebo marihuanou, lze ho používat i samotné jako zábal na popraskaná chodidla a ruce.

Sádlo se výborně hodí k léčbě jizev, popálenin, atopického ekzému, lupénky, oparů, suché kůže a pleti, na vyhlazení vrásek.

 

Mj. vzpomínám si, jak jsem od jedné milé kamarádky dostala dvě skleničky čehosi na cosi, a myslím, že základem tady bylo sádlo :- )))

 

Obligátní otázka na závěr:

 

JÍTE TAKY SÁDLO?

 

 

 

Hodně pozdravů super-prokrastinátor

d@niela

 


Komentáře (12)add feed
... : mamča
Jasně, na sádle smažím, základ na guláš s restovanou cibulí na sádle je nepřekonatelný, a na chleba si mažu sádlo se škvarkama. Vzpomínám na doby, kdy jsem jako malá holka bydlela u tety v Olomouci. Tam se jako svačina jedl chleba se sádlem, s cibulí a hořčicí. Byla to lahůdka !
Sádlo je taky doporučováno mazat na čerstvé, i pooperační rány. Hojí to kůži líp, než drahé krémy a masti z lékárny.
Prase je asi náš nejbližší příbuzný...
smilies/cheesy.gif
listopad 28, 2024 07:35
... : *deeres*
Taky jsem vyrostla na sádle, protože u dědy byla každý rok zabijačka. Ale hodně lidí ho nejí. Na střední jsme jezdili na chmelovou brigádu. Z chmelnic se chodilo až po druhé hodině a teprve potom byl teplý oběd. Na svačinu nám vozili čerstvý chleba se sádlem a cibulí a jablko. Já na chmelnici posbírala vyhozené pytlíky se svačinou a z toho jsem 14 dnů byla živá. Ostatní se hnali na oběd, aby si vystáli frontu na kolínka s uho. Mně stačilo to cítit a už se mi navalovalo.
listopad 28, 2024 10:01
... : Josef Kouba
Sádlo, anglicky lard, v Kanadě snad kromě evropských přistěhovalců nikdo nepoužívá. V obchodech není. Jednou za půl roku, věřte nevěřte jedu mezi pastvinami a tam stojí hala kde zpracovávají vepřové a hovězí maso. V malinkém krámku jež tam mají je skromná nabídka výrobků z masa. 5 kg vepřového boku lze koupit za pusinku. V přepočtu asi 130 Kč. (mim. mzda na 1 hod. je 18 dol.)
Dokonce se mne ptali na co to potřebuji. Tak jim vysvětluji že si vyrábím sádlo. Vrtěli hlavou.
Na výrobu sádl používám slow coker. Tam na kostička vepřový bok nakrájíme trochu podleji vodou, nastavím 12 hod. a jdu po svých.
Malá perlička. Tato společnost u nich nakupuji v polích, mají v centru města exkluzivní prodejnu. Ptám se prodavačky, že bych rád vepřová játra. Nikde jsem je neviděl. Odešla někam dozadu a přinesla velký zmrzlí balík vepřových jater a naúčtovali mi asi 100 Kč. v přepočtu. Zde to nikdo z Kanaďanů nejí.
listopad 28, 2024 11:07
... : mamča
Když jsme doma škvařily sádlo, máčely jsme si s maminkou a se sestrou do teplých škvarků čerstvý chleba. Byla to dobrota, a žádný žlučník tehdy neprotestoval. Taky mám ráda škvarkové placky. Babička dávala sádlo i do buchet, a byly vynikající, netvrdly a byly dlouho vláčné. Možná i proto, že jsme je zbaštili dřív, než by stihly ztvrdnout.
listopad 28, 2024 11:37
... : mamča
Josef Kouba : To je zajímavý nápad, s tím pomalým hrncem. Zkusím to taky. Aspoň nebudu mít zaprskanou celou kuchyň.
Já ale sádlo se škvarky nedělám z bůčku, ale z břišního sádla, pokud ho seženu. Tohle sádlo se pak hodí i na různé bylinné mastičky, a škvarky šoupnu do placek.
listopad 28, 2024 11:40
... : *deeres*
Lepší je ze hřbetního sádla, ale to už se nikde nekoupí. Nedávno tu byly farmářské trhy, prodával se tam i špek, krásně vyuzenej, vysokej pět cm. Chtěla jsem půl kila a ona na mne vybafla cenu tři stovky. Ceny tam neměli, tak jsem se zeptala, za kolik prodávají kilo. Prý za 590 Kč, tak jsem jim to tam nechala. Asi spadli z višně

U dědy se máslo prodávalo a tak se peklo výhradně ze sádla a pečivo opravdu netvrdne. I cukroví na Vánoce místo másla sádlo, místo vlašských mák.
Já sádlo dělám v el. pekárně. Mám jednu starou, ve které peču i sekanou.
listopad 28, 2024 11:59
... : Bara
Ani v Holandsku se sadlo nesezene a z veprovych vnitrnosti obcas zahlednu jen jatra.
Ale s privalem polskych pracovnich emigrantu je ted skoro v kazdem vetsim meste polsky supermarket a tam si chodim pro sadlo, jelito a uzena vepr.zebra. A dalsi veci jako treba tvrdy tvaroh, mak a nektere uzeniny - klobasy chutove podobne nasim ceskym......
Pry jsou tyhle polske supermarkety ve vlastnictvi Arabu a ne Polaku, jak jsme si mysleli, nektere byly lonskeho roku tercem nicivych explozi - pry vyrizovani uctu......samozrejme jsem rada za nektere veci, rada si za ne priplatim, ale levne supermarkety to opravdu nejsou.....
listopad 28, 2024 13:38
... : d@niela
Jo, ještě bych chtěla připsat, že jsem to taky dělala v crockpotu, tedy v línym hrnci. Takže to nebyly vyškvařené škvarky, ale to sádlíčko bylo jen jakoby zahuštěné... No, vyrobila jsem si tři skleničky, takové ty cca 400 g, a jednu už mám téměř z poloviny prázdnou. Asi to bude tím, že jsem párkrát zapomněla zavřít víčko, že se to tak rychle vypařuje???
listopad 28, 2024 23:14
... : Josef Kouba
Danielo,
nepopsal jsem celý proces. Když již bledé budoucí škvarky plavou v sádle slow coker, přecedím a škvarky dodělám pomalu v hlubší pánvi do požadující barvy.
Bara:
V Kanadě jsou Polské krámky vyhlášené, tam je vždy nával a úžasný výběr. Za pultem je někdy až 6-7 prodavaček a kšeft se točí a po zaplacení i hezký úsměv z pozdravem, hezký den a přijďte zas. Bohužel jsem se přestěhoval a v tomto městě polský krámek není.
listopad 29, 2024 02:14
... : mamča
d@niela : Já bych doplnila do Josífkova receptu ještě to, že do scezených bledých škvarků lze přidat na pánev trochu mléka. Škvarečky dostanou zlatavou barvu.
listopad 29, 2024 07:31
... : Josef Kouba
Danielo:
Já se oženil za socialismu s hezkou dcerou kulaka. Kousek od Prahy měl 40 ha. polí a luk. Pamatuji si že mi do výroby škvarků kecala a tvrdila to samé co Ty. Trochu mléka.
listopad 29, 2024 12:22
... : *deeres*
Pro pobavení se podívejte na video "Jak nás vidí svět". Poslední díl o chlebu s cibulí a sádlem. Ve světě nejen že neznají tvaroh, taky ani sádlo a potravinářským mákem se chtějí zfetovat.
prosinec 04, 2024 08:12
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
Další >
[CNW:Counter]