O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...
Kontakty
Napište nám |
Poradna Kudlanky |
Právní poradna |
Související články
Přihlášení
Anketa
SVÁTEK LEVÁKŮ - KDO Z VÁS JE TAKY LEVEJ? |
Středa, 14 srpen 2024 | |||
Leváci tu byli vždy, jen je dnes už nikdo nepronásleduje jako kdysi. Samozřejmě že v minulosti byli leváci různými formami nuceni omezit své leváctví a pracovat pravou rukou, zejména byli nuceni psát pravou rukou ve škole, což mnohým z nich způsobilo řadu celoživotních obtíží. Samotné leváctví nebo praváctví je však zakotveno mnohem hlouběji, než může vlastní vůle nebo převýchova změnit. Od počátku lidské historie se s nimi ale přitom společnost vůbec nemazlila. Řečeno dnešní terminologií, zažívali v podstatě diskriminaci.
Byli upalováni jako čarodějnice, potenciální partneři s nimi odmítali uzavřít manželství, ruce jim přivazovali za záda, když se snažili psát levou, bili je, aby se podrobili ostatním. Snad jedinou výjimkou byli dávní Inkové, kteří levorukost považovali za šťastné znamení.
Vyhranění leváci i praváci jsou leváky a praváky celoživotně bez ohledu na to, kterou rukou nakonec z různých důvodů vykonávají. Přeučení, chcete-li přetvoření, základních dispozic není možné. Jedni i druzí se mohou k psaní nebo pracím druhou rukou nebo k pohybům nohou pouze "přiučit"!
Není pochyb o tom, že Leonardo, který je snad historicky nejznámějším levákem, byl génius. Stranově obráceně, tedy zprava doleva tzv. zrcadlovým písmem, Leonardo nepsal, protože byl génius, ani proto, že by snad chtěl své osobní zápisky šifrovat, a tím je chránit před pohledy zvědavců, ale proto, že ve svých osobních zápisnících psal pro leváky nejsnazší metodou, která vychází z přirozeného pohybu ruky a paže "od středu těla ven".
Tímto způsobem může i levák psát tahem stejně jako píše pravák, pro něhož je doprava ubíhající písmo stvořeno. Stranově obráceně píše celá řada levorukých dětí, když pro sebe hledá tu nejjednodušší metodu psaní - přesto chtě nechtě musí z různých důvodů nakonec leváci přijmout stranově ubíhající písmo zleva doprava. Potřeba je ještě podotknout, že právě proto nebyl Leonardo žádným "leváckým dyslektikem", jak míní některé zdroje v anglosaských zemích. Leonardo oficiální korespondenci psal pravou rukou ve shodě s praváky tak, jak se to naučil spolu s ostatními dětmi ve škole ve Vinci.
Ačkoli je levorukých nepoměrně méně než pravorukých, do historie světa se jich zapsalo mnoho. Italskou renesanci si nelze představit také bez Michelangela a Raffaela, vědu bez Newtona nebo Marie Curieové, počítače bez Turinga či Billa Gatese. Svět také výrazně ovlivnili levorucí státníci, vždyť z posledních sedmi amerických prezidentů je pět leváků, a samozřejmě vojáci a dobyvatelé – stačí připomenout Janu z Arku, Alexandra Velikého či Napoleona. Julius Caesar a Isaac Newton byli leváci. Stejně tak jsou leváci Paul McCartney i třeba JimiHendrix.
Zajímavosti o levácích Středověk: Mnoho mužů a hlavně žen bylo upáleno na hranici jen proto, že jim šla práce lépe od levé ruky. Starý Řím: chlapcům – levákům, kteří se cvičili do armády, přivazovali levou ruku k tělu, aby je přinutili používat ruku pravou. Japonsko: muž mohl propustit svou ženu, když zjistil, že je levačka. Čína: Ve staré Číně byla levá strana zlá. Existovaly tresty za „zločin“, že se jim nedařilo být praváky. Tvary čínského písma jsou navržené pro praváky a levou rukou je možné je psát jen s námahou. Arábie: Vážným problémem je leváctví v arabských kulturách. V době, kdy byl papír drahý a v pouštních oblastech nebyl dostatek vody, bylo nutné utřít se po velké potřebě rukou. Tradičně levou ruku považovali za nevhodnou k jakékoli jiné činnosti, zejména k jídlu, protože se tehdy nepoužíval příbor. Levá ruka musela být během jídla schovaná. Ukázání levé ruky při jídle se dodnes v mnoha arabských kulturách, hlavně v pouštních, považuje na prohřešek. Eskymáci: Eskymáci věřili, že všichni leváci jsou čarodějové. Amerika: Inkové (indiánská civilizace v Jižní Americe) leváky uctívali. Výdělek v zaměstnání: Podle studie vědců z americké univerzity Lafayette College a Johns Hopkins University vydělávají leváci – muži více než praváci – muži (středoškolsky vzdělaní leváci vydělávají více o 15 %, vysokoškolští leváci dokonce o 26 % více!). Porod po čtyřicítce: Ženy po čtyřicítce mají o 130 % větší pravděpodobnost porodit dítě leváka.
zcela levá KUDL@NKA
|
< Předch. | Další > |
---|