O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...
Kontakty
Napište nám |
Poradna Kudlanky |
Právní poradna |
Související články
Přihlášení
Anketa
VÍTE, CO JE DIASTÁZA? TŘEBA JI MÁTE I VY |
Pondělí, 05 srpen 2024 | |||
Diastáza, zejména diastáza
přímých břišních svalů, je stav, kdy dochází k rozestupu pravé a levé části přímého
břišního svalu,které jsou mezi sebou spojeny vazivovou blánou, nazvanou linea alba.
Jenže „stane se“, a vypěstováním si velkého pupku se vytvoří velký rozestup pravé
a levé části, což vede k vystupování břišní oblasti. Ale není to jenom vada na kráse. Ve skutečnosti tahle situace může
být důvodem bolestí zad,
oslabených svalů trupu a pánevního dna a v neposlední řadě
zvyšuje také riziko kýly.
Hned chci zdůraznit, že se to zas až tak moc netýká těhotenského bříška, protože to se většinou v krátké době po příchodu mimina na svět samo ztratí. A proto vám všem zájemkyním i zájemcům – protože pánů s víc než velkým pupíkem je plno - nabídnu návod, jak se pozná diastáza u člověka, který nemůže být považován za těhotného…
Zde je jednoduchý test:
Lehněte si na záda, kolena pokrčte pod úhlem asi 90°. Prsty pravé ruky (jste-li leváci, klidně levé) si nahmatejte oblast břišních svalů těsně nad pupíkem. Pomalým tahovým pohybem zvedněte hlavu z podložky. O diastáze břišních svalů mluvíme ve chvíli, kdy při následné aktivaci břišních svalů se obě části břišního svalstva rozestoupí dále než asi o 2 cm (cca šířka 2 prstů) a prsty zajedou dovnitř směrem do břicha.
A nyní co proti tomu?
Fyzioterapie je v současné době jediným osvědčeným způsobem, který diastázu pomáhá řešit bez nutnosti operace. Jako podporu řešení diastázy se doporučuje cvičení hlubokého břišního svalstva. Je potřeba cvičit jen vhodné cviky, dbát na to, aby nebyl vyvíjený příliš vysoký tlak na výše zmiňovanou lineu albu, k čemuž může dojít především u různých variant sklapovaček, sedů-lehů či dokonce při klasickém planku. Cviky zaměřené primárně na přímý břišní sval by neměly být vykonávány.
Dále je vhodné cvičit brániční dýchání.
Kompletní sadu cviků k inspiraci s ukázkami a vysvětlením jednotlivých pohybů naleznete na tomto videu:
Pochopitelně správná zdravá váha, a správná postura, tedy o postoj, při kterém jsou jednotlivé segmenty těla v optimálním postavení vzhledem k udržování polohy rovnováhy a minimálním zapojení posturálních svalů, a při kterém je zachována fyziologická funkce jednotlivých orgánů a soustav lidského organismu. Jednoduše řečeno: udržovat správně stabilitu - správně stát, sedět, ležet, chodit. Většina z nás tohle vše dělá velmi ledabyle, a tak se to časem na našem těle projeví.
Chirurgický zákrok: V závažných případech, pokud je diastáza příliš výrazná a neodpovídá na konzervativní léčbu, může být doporučena chirurgická operace.
Mně se podařilo celkem dost zhubnout, ale… abych se zbavila ještě toho „pumlíče“, začínám taky cvičit!
d@niela
|
Další > |
---|