O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ČÁPI I VRÁNY NA NÁS KAŠLOU ... PDF Tisk E-mail
Neděle, 21 duben 2024

Česko má problém: rodí se ještě méně dětí, než se čekalo. Porodnost u nás prudce klesá. Pokles je tak silný, že s vysokou mírou pravděpodobnosti padne negativní rekord z roku 1999, kdy přišlo na svět  v celé zemi jen 89,5 tisíce dětí. Dlouhodobé předpovědi sice s tím, že se bude rodit méně dětí, počítají, prudký pokles ale překonává i nejpesimističtější demografické scénáře Českého statistického úřadu.


 

 

Ekonomové a sociologové hovoří o tom, že za poslední meziroční propady může aktuální ekonomická situace – kvůli vysokým životním nákladům a inflaci lidé odkládají plány mít děti.

 

Vyhlídky na zlepšení? Moc nejsou, pokud tam není nějaká odložená porodnost. Spíš to bude klesat dál, až do toho roku 2031. Spojily se tam dva trendy: slabé ročníky a obecně pokles porodnosti. Průměrný věk rodičky je totiž 30,4 roku, u druhého dítěte 31,4 roku. Silnější ročníky tak stále počty narozených dětí citelně vylepšují. Spoléhat na to, že porodnost dožene silnější generace narozená v 80. letech, která stále ještě rodí ve vyšším věku, ale nejde.

Počty narozených dětí jsou přitom klíčové pro udržitelnost současného důchodového systému. Tím spíš, že teď narozené děti budou na trhu práce střídat silné ročníky ze sedmdesátých let minulého století: co do počtu jsou nejmladší ročníky méně než poloviční. Problém stárnutí populace se už teď začíná projevovat například na trhu práce, kde chybí pracovní síla. A do budoucna to bude ještě horší.


S poklesem porodnosti se aktuálně potýká celá Evropa.  Vůle mladých mít vlastní děti je přitom velkou otázkou. Oni sami to ještě často nevědí, jestli budou chtít, a mnozí mají strach, bojí se rodit děti do světa, který řeší klimatickou změnu a války. A navíc -  současný trend západních států je, že vyšší procento žen nechce mít děti vůbec, reálně 15 až 20 procent žen zůstává bezdětných.

Kdo ty dnešní mladé bude živit, až budou staří?

Zvědavá KUDLANKAKomentáře (7)add feed
... : mamča
To je jednoduché. Opráší se někdejší model, že děti se budou muset postarat o svoje rodiče. Ostatně i teď je to v zákoně, že děti a rodiče mají vzájemnou vyživovací povinnost.
Ti, co děti mít nemůžou nebo nechtějí, mají možnost si na stáří našetřit (pokud jim tedy úspory nespolkne inflace).
Vzniknou "obecní pastoušky", a každá obec se bude muset o svoje chudé postarat. Nemocní a různě postižení budou mít možnost být někde v ústavu a paraziti budou krást a loupit.
To už tady kdysi, za té opěvované 1. republiky, bylo.
duben 22, 2024 06:18
... : *deeres*
Nepotýká se s tím jenom Evropa. Korelace s tím, proč tomu tak je, je už dost známá. On ten Schwab a Gates nemluvili do větru. Těch opatření na depopulaci je dost. Jste nemocný, sociálně slabý, nebo jenom nešťastný, máme řešení, eutanazii.
duben 22, 2024 06:26
... : Josef
Je to přeci záležitost jen krátkodobá. Ti, co se nenaroděj, ti ani nezestárnou.
duben 22, 2024 08:40
... : andrea
Josefe, asi ti nerozumím, nebo spíš jsi nepochopil oč se jedná;
tady nejde o důchod pro ty, co se nenarodili, ale pro ty, co jsou teď mladí, malí...
Na tebe ještě ale bude smilies/grin.gif
duben 22, 2024 14:21
... : Josef
Andreo. Jistěže to ode mě byla jen krátká poznámka a ne nějakej zasvěcenej rozbor. Ale i těch, co jsou dneska mladí, malí, je daleko míň, než bejvalo, tím z nich i bude míň starců, stařen.
Co mi vadí zřejmě nejvíc, to je neustálý poňoukání lidí ke spoření do nějakejch investičních fondů. Kolik asi lidí se v tom dokáže orientovat? A jestliže mi z televize obden raděj odborníci, abych určitě investoval, ale dal si bacha na pochybný investice, bez toho, aby je přímo označili, tak na takový rady jim prdim zvejšky. Když teda jsou tak chytří a nepochybně mají daleko víc informací, čekal bych, že jejich znalostí využije vláda s tim, bude GARANTOVAT střadatelum na penzi, že o svý investovaný prachy ZARUČENĚ nepřijdou. Ale nic takovýho se neděje. Jen kecy o ukládání do důvěryhodnejch investic nebo fondů. Tak na takový rady jim fakt prdim! Tuplem po jednorázovym ZÁMĚRNYM znehodnocení úspor o 30 procent ZÁMĚRNĚ vyvolanou a dva roky ZÁMĚRNĚ udržovanou inflací.
A jestliže nějaký ukládání na penzi bude povinný, pak se přeci nejedná o žádnej další "pilíř", ale o zvýšení odvodu. Osobně mi přeci je uplně fuk, kam budou mý odvedený prachy nasměrovaný. A jestliže je vláda tak chytrá a má i k dispozici nejchytřejší ekonomy, tak bych považoval za logický, že bude i nejlíp prachy zhodnocovat, určitě líp, než většina laiků, nemajících o nějakym investování ani ponětí. Drtivá většina lidí se nechce zabejvat nějakym investovánim. Chce jen stoprocentní jistotu (teda garanci státu), že jejich odvedený prachy nebudou znehodnocený nebo rozkradený při krachu tý, který, investice nebo fondu.
A dál a uplně nejvíc ze všeho!!!! Dokud nebude taková záruka zakotvená do Ústavy, teda třípětinovym počtem poslanců a senátorů, nebudu věřit žádný vládě, že z jakýhokoliv zákona si neudělá trhací kalendář, jak to zrovna za poslední dva roky průběžně předvádí vláda fialová.
duben 23, 2024 06:35
... : mamča
Opsáno z diskuze na Internetu :
"Stačí jednoduché počty....
Průměrná mzda v roce 2022 byla 40 353,-
Průměrný důchod 18 061,-
Počet pracujících 5.1 milionu
Počet důchodců 2.8 milionu
Složení odvodů...zaměstnanec 6,5%
zaměstnavatel 21,5%
dohromady tedy 28%
Nemocenské je zvlášť, stejně tak příspěvek na politiku zaměstnanosti (ve výši 1,2%)
Za rok vybráno na důchodovém pojištěni 40353x0.28x12x5.1=691.5 miliard
Vyplaceno na důchodech
18061x12x2,8=606.8 miliard
Zisk důchodového pojištěni 84,7 miliard
Takže stát vybere na jednoho důchodce 20580 a dá mu 18061 a to ještě s blbejma kecama, kolik, že ho ti důchodci stoji."

duben 23, 2024 07:12
... : AnickaM
Ve svem zralem seniorskem veku investuji jiz 5 let. Byla jsem zvykla z Ameriky a vim, ze nekdy to jde dolu, nekdy to stagnuje a nekdy to roste ale nakonec jsem si nasetrila na auto, ktere jsme si pak koupili az tady. Ovsem tady moje investice prvni dva roky jen klesala, pak nic, ted to slo malinko nahoru, ale ted mam asi tolik, jako bych si ty penize davala pod polstar. Protoze inflace, tak zisk stejne minusovy. K smichu, nebo k placi? Na pohreb to snad da.
duben 28, 2024 19:34
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]