O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JAKTO, ŽE MI TO NEJDE? CO DĚLÁM ŠPATNĚ? PDF Tisk E-mail
Středa, 03 duben 2024
Hele, kamarádky a kamarádi, sice se trochu stydím, že si nevím rady „zrovna s tímhle“, ale je to jednoduché: holt jsem tenhle kuchyňský nástroj už hodně dlouho nepoužívala. Co dlouho – snad desítku let… Měla jsem starej, snad po mamince, a kdož ví, možná, že byl i po babičce. Nebudu vás už napínat: jedná se zcela obyčejný ruční mlejnek na maso.Před několika léty, kdy jsem se zrovna snažila zeštíhlet své domácí vybavení, jsem ho šoupla do jedné banánové krabice, plné dalších přebytečností. Mj. taky tam bylo asi deset kafe-hrnků. Těch se doma během pár let sejde vždy plno, plničko. Nějaké to plechové nádobí, příbory, také misky, talíře… A mnoho dalších věcí.

 

Je to pár dnů, kdy jsem si chtěla udělat „vlastní sekanou“, tedy doma robenou zcela od základů. Tedy nekupovat maso mleté, ale sama si ho umlet. A tak jsem v obchodě, který je hned vedle zdejší velké sámošky, jeden ten mlejnek koupila. Je přesně stejný, jako ty, co jsem znala, ono se asi na něčem tak dokonalém jen těžko něco mění.

 

 

Jiná byla jen cena, ale s tím se dalo počítat. S povzdechem, že si nepořizuju jen pro jedno vaření, jsem tu velkocenu zaplatila a všechno si to odnesla domů. Všechno: měla jsem totiž už v baťohu na zádech u vedlejšího řezníka nakoupené potřebné maso.

 

Tak – mlejnek umýt, složit, pak jsem v něm ještě pro sichr umlela kus brambory, abych si ověřila jeho práce schopnost. Mlejnek jsem připevnila k pultu linky, pod něj talíř, kam bude mleté padat, a vedle mísu, do které ho pak dám spolu s ostatními ingrediencemi, abych vše dohromady uhnětla a jen na čas svěřila svému krematoriu.

 

Jenže, tak daleko jsem ve svém  počínání nezašla… Předem oznamuju, že jsem vše dala tak, jak je to na obrázku ukázáno, nic jiného jsem nezkoušela! Ovšem, co se stalo: z těch dírek lezly nějaké úzké placaté žížaly, a to vůbec ne ze všeho masa, které jsem do mlejnku strčila. Navíc mi jakási rozpatlaná hmota vylejzala vrchem…

 

Mj. maso jsem měla víceméně odblaněné, nakrájené na kousky, ale stejně to nefungovalo.

 

Po rozebrání jsem zjistila, že to dírkované kolečko je totálně zasviněné teninkými nitmi z bílých blan, takže by dírkami neprošla ani blecha. Nechápu to, tímhle jsem se zabývala něco přes hodinu: rozebrat, vyčistit kolečko a řezací nůž, složit, zkusit s několika dalšími kousky masa, a jedem nanovo…

 

Prosím prosím, poraďte mi –

vzpomínám si, že moje máma s tím žádné takové cavyky nikdy nedělala,

nakonec ani já pak ne,

a že jsem na tom starém mlejnku několik velkých hald nejrůznějšího masa za ty roky namlela.

 

 

Co jsem teď dělala špatně?

A jak to mám dělat správně?

Nechci to vzdávat…

 

d@niela

 

 


Komentáře (8)add feed
... : Petr Sysala
Máš to tupé. Šajbu i nože je třeba přebrousit. Najdi někde poblíž pěknou cihlovou zídku z bílých cihel a nože i šajbu krouživým pohybem pěkně ohladit na krásný čistý kov. Že jsou ostré poznáš opatným přejetím po ostří nožů, kdy bude cítit snaha o pořezání.
Maso se trhalo, ale nekrájelo, Bílé nitě to jen natahuje z masa a ucpe šajbu.
Samozřejmě by byl lepří brusný kámen a za mokra to udělat pořádně, ale jde to i tou cihlou. Naší babči to tak brousím taky. Ty bilé cihly majíí boky pěkně rovné a jde to celkem rychle.
duben 04, 2024 06:01
... : *deeres*
Jediné, co jsi mohla udělat blbě, je, že jsi kosičku dala obráceně. Musí být plochou stranou ven, k dírkám.
Pak už tu je jenom další možnost, že jsi koupila šmejd. Zkus tam přihodit tvrdý rohlík, jestli to nepomůže.

duben 04, 2024 06:05
... : Petr Sysala
Jo a ještě může být moc velká mezera mezi noži a šajbou, takže zkontrolovat ten kout v mlýnku, kam šajba dosedá občas je to pěkně plné zkamenělé hmoty z minulosti ;-)
duben 04, 2024 06:06
... : Josef Kouba
Péci sekanou pro jednu osobu je nelogické, to nejde sníst. Kupovaná je bez práce a chutná. Já používám mlýnek jen na tatarák. Tak jak se to má správně dělat je zdlouhavé a výsledek je stejný.
K problému: Nůž je tupý.
duben 04, 2024 08:16
... : mamča
Po podobné zkušenosti s letitými ručními mlýnky na maso, to řeším tak, že si koupím kus hovězího, kus vepřového, a nechám si to u řezníka umlít.
Ruční mlýnky zatím nevyhazuju, až nastane black out, tak se všechny tyhle neelektrické bazmeky třeba hodí.
duben 04, 2024 08:32
... : *deeres*
Že je tupé bych u nového mlýnku nepředpokládala. Vidím to spíš na tu mezeru, možná jenom nemáš dobře dotaženou hlavu. Pokud ano, pak už mi jenom napadá vzít alobal, stočit do ruličky, vložit do šroubovací hlavy až pod závit a pořádně přitáhnout.
Já jsem si takhle naběhla s odšťavňovačem. Starý jsem vyhodila a koupila si nový, moderní, dokonce dvakrát. Jeden nefungoval vůbec, druhý se rozsypal. Tak jsem si koupila nový kovový, stejný, jaký jsem kdysi měla. Rybíz i maliny na marmeládu jsem nakonec stejně ještě musela pasírovat přes sítko, abych to neměla samou pecku. Nakonec stačilo jenom přihnout sítko, aby sedělo.
duben 04, 2024 09:33
... : d@niela
S tím, že bych si svoje "cancourky masa" nechala u řezníka semlít - nebudu kupovat kilčo a kilčo atd., s tím jsem na pochybách. Protože mi kdysi už jeden řezník vysvětlil, že v tý rouře jsou ještě zbytky masa z předchozího mletí, takže to moje přijde na řadu "ažpak". (Proboha, nemyslim, že je to mletí z předchozího tejdne.)
Ale chtěla jsem si s tím sama pohrát, vybrat si, co si dnes umelu... No, a právě proto jsem si koupila mlejn novej, za šestistovku.

Nejspíš je velká pravda už v prvním komentáři - díky moooc Petře - mlejnek bude tupej jak student u matury.
A já vlastně taky. Protože já blbec se (teprve teď) na recenze na tenhle výrobek koukla - a v haldě jich tam nebyla jedna pozitivní.

A všechny na jedno brdo:
• Extrémna nekvalita, neodporúčam, vyhodené peniaze. Mlynček skončil v koši.
• Po chvíli mletí masa se ucpe a potřebuje rozebrat a vyčistit. Jednotlivé části moc nesedí, zvláště šnek, což je pro mletí zásadní.

Tedy, já ten mlejnek nevyhodím, ale zkusím ještě brrrrrrrrrousit...
duben 04, 2024 12:52
... : Giotta
Může pomoci také mlít ne úplně rozmrzlé maso, když je tuhé, mele se lépe. Nebo naopak, dát čerstvé na hodinu vychladit do mrazáku.
duben 04, 2024 16:52
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]