O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

Syndicate


LEGIE - NAŠE NÁMOŘNÍ LOĎ PDF Tisk E-mail
Středa, 21 únor 2024
Vlajka ČNP a.s.Naše první československá námořní loď byla vyrobena v Japonsku. Tehdy ji v Kóbe zakoupil pro Banku československých Legií Josef Holub, korvetní námořní kapitán, za částku 45 219 763 francouzských franků (tehdy cca 40 milionů Kčs). Původně se jmenovala TAIKA MARU a měla za sebou pouze jednu plavbu pod Japonci.  První plavbu pod československou vlajkou vykonala z Vladivostoku, odkud dopravila domů kolem tisícovky legionářů do Evropy.

 

 

 

 

 

 

Fotogalerie: Nákladní loď Legie patrně v Terstu v roce 1920

 

 

 

Vojska československých legií byla po uzavření separátního míru Ruska s mocnostmi Spolku pro návrat do vlasti nucena podstoupit tzv. Sibiřskou anabázi a vrátit se do posléze vzniknuvšího Československa přes Vladivostok a následně mořskou cestou kolem Asie do Evropy.

 

 

Moderní-Dějiny.cz | Fotografie z návratu československých legií kolem světa  do vlasti

 

 návrat legionářů

 

 

 

Unikátní zajímavost :

Během plavby roku 1930 zachytila Legie pod Haklovým velením volání z amerického parníku City of Klint, které informovalo o pacientovi s neznámou chorobou. Lodní lékař MUDr. Ivan Roubal byl schopen pacienta prostřednictvím telegrafního spojení vyšetřit, čímž uskutečnil vůbec první vyšetření na dálku. Tento čin vstoupil do námořní historie a je společně s dalšími podobnými činy zmíněn ve vestibulu Střediska pro poskytování pomoci na moři v Římě.

 

 

undefined

 

 

Na své palubě poskytla praxi celé jedné generaci českých a moravských námořních kapitánů, kteří absolvovali Námořní akademii v jugoslávském Bakru (jižně od Rijeky).

Sloužila pod naší vlajkou až do roku 1932, o rok později za hospodářské krize byla prodána řecké rejdařské firmě.

 

A její další osud?

Během druhé světové války byla pak 9. března 1942 potopena německou ponorkou v Atlantském oceánu.

 

 

Jaroslav Tomandl

 

 

 
Komentáře (4)add feed
... : mamča
Mívali jsme ještě před "Sametkou" početnou námořní flotilu. Naši kapitáni tehdy studovali v Oděse. Ráda jsem poslouchala vyprávění pana kapitána Boury. (Byl to otec známého moderátora Slávka Boury).
Jeho vyprávění o plavbách v bouřích i klidných obchodních plavbách by vydalo na román.
Kdeže naše lodě jsou dnes ?
únor 22, 2024 07:14
... : *deeres*
To by věděl Kožený.
V současné době má Česko v Hamburku dvě přístavní území - Saalehafen a Moldauhafen. Do své správy je získalo tehdejší Československo na základě dodatku k Versaillské mírově smlouvě z roku 1929, a to na dobu devětadevadesát let s padesátiletou opcí. Smlouva tedy vyprší za pět let.
Němci nás tlačí do odstoupení původní smlouvy za to, že letos bychom za dvě přístaviště mohli obdržet jednu, výhodnější.
Mám kamarádku, její manžel je bývalý 1.důstojník na kdysi naší námořní flotile, ten na tu výhodnost má jiný názor.
únor 22, 2024 12:00
... : *deeres*
Vlastně jsme vlastníkem ještě jednoho přístaviště v Hamburgu v rozloze 8000 m2 - Peutehaufen. Předchozí dvě máme pouze v pronájmu.
únor 22, 2024 12:08
... : Josef
Jedna z památných vět pro pamětníky: Více Kožených!
únor 22, 2024 12:44
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]