O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JSTE INTELIGENTNÍ - A JSTE NA TO HRDI? PDF Tisk E-mail
Pondělí, 12 únor 2024
Pokud ano, tak nemáte na co. Inteligence je z velikánské části dárek od genetiky, takže když tak poděkujte rodičům. A pokud vás během dětství rozvíjeli, tak děkujte dvakrát, protože i genetická výbava je trochu pružná – do plusu i do mínusu. Ten úžasný dar, pracovat s informacemi a myšlenkami, si taky můžeme zkazit sami vlastním ne/jednáním – něco jako kdybychom na geparda navěsili závaží a sebrali mu tím rychlost. A to je škoda a hřích. 

Dnešní povídání o psychologii bude o obyčejných a nenápadných věcech, které nám kradou rozlet, mozkové jiskření a gepardí tempo při přemýšlení.

Podíváme se tedy na pět faktorů, kterými svou inteligenci a přidružené mentální funkce zhoršujeme:

 

 

:: Děláte pořád totéž?

 

Chodíte/jezdíte stejnými cestami, potkáváte se se stejnými lidmi, upřednostňujete jistotu před změnou?

Neměnnost nám přináší jistotu a klid, což je pro mnoho lidí příjemné.

Je tu ale druhá strana: Pokud se věnujeme jen známým činnostem, v mozku nevznikají nové spoje a vše nevyhnutelně chátrá. Mozek tedy chátrá po dvacítce každopádně, ale tempo a velikost úpadku se mohou značně lišit u člověka, který mozek stimuluje, od jiného, který ne.

Řečeno odborně, stereotyp snižuje hladinu acetylcholinu, který stimuluje tvorbu nových spojů.

 

Rada je jasná – občas (často) zkusit něco jiného:

Jinou cestu, jiný způsob trávení večera, prohodit si sem tam u jídla vidličku a nůž, oblékat si věci v jiném pořadí (ale pořád tak, aby ve výsledku člověk nevypadal jako uprchlík z uzavřeného oddělení), řešit nějakou zapeklitou úlohu.

 

 

:: Spíte dobře?

 

Málo spánku nebo spánek v nedostatečné kvalitě, to taky není zrovna nic, co by naše myšlenkové procesy kdovíjak povzbudilo.

Během spánku dochází mimo jiné k opravám v organismu včetně mozku. Uklízejí se ohromné hromady informací, které jsme nabrali přes den, a které se musí přebrat a zařadit.

Stabilizují se též nové paměťové stopy a platí, že málo spánku = horší paměť.

A dál i horší dostupnost glukózy, tedy mozkového paliva. Výzkum mezi studenty ukázal, že trojkaři spí v průměru kratší dobu než dvojkaři a ti zase spí v průměru méně než jedničkáři. I tady je resumé jasné.


A jaká je ideální doba spánku? Taková, po níž se člověk probudí sám a je schopný celý den fungovat bez velkých známek únavy.

 

 

:: Hýbete svým tělem?

 

Sedavý lid má nižší hladinu růstového hormonu a neurotropního faktoru. Tyto chemické látky přitom ovlivňují činnost hippocampu (takže zase paměť) a také vznik nových nervových buněk. 

Líní lidé se hůř učí novým věcem a také trpí znatelně více demencemi, největšími zloději inteligence a osobnosti.

Přesněji – demence na neaktivní lidi přicházejí mnohem dřív, než by musely.

 

Takže: Hýbat se, hýbat se, hýbat se (velice to pomáhá i náladě, pohyb je skvělé antidepresivum). A není potřeba moc. Za ideál se dnes považuje ekvivalent 6 km chůze denně, ale jako základ úplně stačí půl hodina ostřejšího pohybu 4 x týdně. Počítá se třeba i tanec, který navíc zvyšuje hladinu dopaminu souvisejícího s tvořivostí.

 

 

:: Jste v dlouhodobém stresu?

 

Dlouhodobé problémy, nervozita a napětí rovná se vysoká hladina kortizolu, který naleptává hippocampus. A špatný hippocampus znamená, jak už víme, narušené paměťové funkce. Stres také zhoršuje soustředění – cpe nám úplně jiné myšlenky, než které bychom třeba chtěli, a neudržíme se u soustředěné činnosti.

 

Dlouhodobý stres není nic, co bychom měli vyhledávat. Ale občasné krátkodobé nepohodlí, problém a těžká situace, to jsou naopak vítané stimuly pro náš mentální aparát (viz první bod).

 

 

:: Věříte si?

 

Kdo sám sebe opakovaně přesvědčuje, že je k ničemu, že je blbec, že se mu stejně nic nepovede a že všichni jsou mnohem chytřejší než on, tak nechává kus svého intelektového potenciálu ležet ladem. Dlouhodobé sebepodceňování a nevíra v dobrý výsledek vede k tzv. sebenaplňujícímu proroctví, což je dobře prozkoumaný jev, který říká zhruba to, že jak si to představujeme, tak to budeme mít. 

Kdo si předpoví, že něco nezvládne, míří k neúspěchu.

 

Nízká sebedůvěra je zátěž nesená z raného dětství. Člověk se s ní může poprat, jde to. Nejsnazší je to pomocí pěstování odvahy: Denně udělejte jednu věc, která je pro vás obtížná, ale kterou můžete zvládnout. (Což opět pomáhá i proti stereotypům).

 

 

Stereotyp – spánek – pohyb – stres – sebedůvěra
S tím vším jde něco dělat.


 

PhDr Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy

 

Se souhlasem autorky převzato z blogu psycholožky

www.michaelapeterkova.cz

 

Komentáře (5)add feed
... : Josef
No těbuch! To teda už radši zvostanu blbem.
únor 13, 2024 14:34
... : mamča
Josef : Dneska být blbem není snadné. Konkurence je velká, i v nejvyšších patrech politiky.
únor 13, 2024 16:17
... : *deeres*
Podle uvedených bodů bych musela mít IQ minimálně do Mensy. Asi mám špatnej genetickej základ.

únor 13, 2024 17:08
... : Veronika V.
Ja si dovolim jeste doplnit par informaci. Byt se IQ da zmerit, tak se celkovy obraz sklada z nekolik casti. Krom logicke casti se take pocita pamet, kreativita, fantazie, schopnost adaptace, socialni inteligence, atd. Mnoho lidi s velmi vysokym IQ jsou socialni idioti, nebo absolutne nepouzitelni. Kupr. krysy dosahuji IQ az 170 prave proto, ze dokazi prezit v jakemkoliv prostredi, mohou se adaptovat kdekoliv, kdekoliv najit potravu a postavit si pristresi. Naopak mnoho lidi s IQ pres 130 jsou genialni pouze v jednom smeru, ale bez brainstormingu si nezvladnou obleknout dve stejne ponozky. IQ je opravdu velmi osemetne. Mnohem lepsim meritkem u lidi je pak intelekt, ktery existuje pouze u lidi (zajimavost) a je velmi pruzny, da se rozvijet, utvaret a rozsirovat. I clovek s velmi nizkym IQ se diky intelektu dokaze dostat na vysokou uroven jak v soukromem, tak v profesnim zivote. Za dalsi zajimavost pak povazuji to, ze ja mam kuprikladu IQ vice, nez nadprumerne, ale co se logickeho mysleni tyce, jsem absolutne neschopna. Mam silnejsi tu kreativni a intelektualni stranku. Z toho plyne, ze i genius muze byt uplny debil.
únor 13, 2024 19:29
... : Veronika V.
.. a jeste jsem zapomnela: IQ s INTELEKTEM nema nic spolecneho. Jsou to dve naprosto odlisne mnoziny, ktere se sice doplnuji, ale nemusi spolu nijak souviset.
únor 13, 2024 19:31
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]