O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

Syndicate


NOŽÉÉÉÉÉÉÉÉÉ, NŮŽKÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝ.... PDF Tisk E-mail
Pátek, 09 únor 2024
Z pradávného dětství si pamatuju, jak u babičky v ulici občas jezdíval nožíř. Vezl si před sebou velký brus a nějaké ty potřeby... Posbíral v ulici nože, co mu je tam hospodyňky nanosily, pak je tam někde na rohu nabrousil a vražedné zbraně za menší obolus vrátil. Já mám nožů celkem dost, už jsem si s nimi mockrát i pěkně ublížila, ale že by byly nějak extra ostré? A to mám dokonce i pár značkových, heč!Jenže si  taky vzpomínám na pár „plecháčků“ s dřevěnou rukojetí, které kdysi dávno opatroval a hlavně si brousil a opatrně ukládal můj manžel. A tedy, lidičky, to vám ale byly NOŽE!!! Pamatuju, že když upekl takovou tu sváteční čtrnáctikilovou krávokrůtu, tak ji pak krájel jako šunku na teninké plátky...

A tak jsem se rozhodla na ty své tupouny trochu vyzrát.

Jak jinak, než přes gooogle.

A když už tam, tak proč ne i zkouknout youtube, které informace doprovodí i obrazem…

 

 

 

Může jít o obrázek nůž

 

 

Dočetla jsem se:

Očista ostrých nožů má své zákonitosti, na které šéfkuchaři nebo řezníci nedají dopustit. Jakmile nůž přestanou používat, ihned ho opatrně umyjí pod teplou tekoucí vodou neagresivním přípravkem a šetrně osuší. Tak, aby za žádnou cenu nedošlo k poškrábání čepele. Nikdy by ho nedali do myčky nádobí, protože by mohlo dojít k poškození, rzi a ztrátě ostrosti. To zapříčiní nejen agresivní mycí prostředek, ale také kontakt s ostatním nádobím, například s příbory, během procesu mytí. Šíření rzi po myčce během procesu mytí, například ze šroubů na hrncích, však nezabráníte.

 

Ono prý záleží i na tom, na čem krájíte – takže nejlépe na prkýnku nebo na plastu. Jinak se nožejček tupí.

Kde je mít? Například magnetické lišty nebo bloky, do nichž nůž jemně vložíte. A pokud už takový blok máte, ukládejte nůž ostrou částí vzhůru. (Tak já mám tu lištičku, ze které mi ale každou chvíli nějaký sletí na zem – mou vinou). Taky mám někde schovaný blok, ale tam se nože vkládaly špičkou dolů – tak nevím…

Žádný nůž nevydrží ostrý věčně. Pokud ho nebudete pravidelně brousit, ztupí se časem natolik, že už bude zapotřebí použít brusný kámen a vytvořit nové ostří. Pokud nůž používáte běžně často, odborníci doporučují lehce ošetřit jeho ostří ocílkou jednou do týdne.

 

Když jsem se pak dívala, jak nesmírně složité to je, jaká je to úžasná a kvalitní práce, být nožířem, tak jsem ty své nožejčky politovala, že oni se k někomu podobnému nejspíš nikdy nedostanou.

 

     
 
 

Samozřejmě, že to "šlechtické" nožířství kvete neustále, hlavně proto, že naši muži jsou - jak občas opakuji - v duši velcí bojovníci.

A když už nemají doma všelijaké ty kanóny, tak milují své "chladné zbraně..."

A velké známé a honosné firmy jedou. Jenže - ti "obyčejní" nožíři, kteří byli vždy někde poblíž a za přijatelnou cenu vám nože i nůžtičky vždy nabrousili, ti se už moc nekonají. Kvalitní (a neskutečně drahé) kudličky seženete, to jo.

 

Nových mladých vyučených mistrů-nožířů je totiž podstatně méně. Mladí lidé většinou ztratili o řemeslo zájem, takže tradiční výroba postupně mizí. Jo, dříve pracovalo řemeslníků mnohem více. Český trh navíc zaplavuje zboží ze světa, "tohle" především z Německa, a postupně vytlačuje tuzemské výrobky.

 

 

Otázka pro vás, milé dámy :

-       Jak moc jste se svými noži kamarádky?

KUDL@NKA

 

 
Komentáře (4)add feed
... : *deeres*
I já mám doma ledacos, samozřejmě poděděné. Po tátovi spoustu nůžek, protože byl krejčí, malé i velikánské, značky Solingen a Sheffield. Všechno tupé, sama nabrousit je neumím, to uměli kluci u nás v podniku v nástrojárně, později jsem sehnala brusiče na Palmovce v zámečnictví. Ten uměl i kulaté nůžtičky na manikúru. Za jedny nůžky chtěl celých 6 kaček.
Bejvávalo.
Po tátovi mám i jeden nůž taky ze Solingenu, ten nabrousit umím, přežije všechno. Má zajímavou historii tátova "odboje". Za okupace ho ukradl na Masaryčce německým vojákům, když si tam s ním krájeli salám. Co ho to napadlo, nevím? Ale nůž používám dodnes.
Měla jsem i plechový kuchák, samovýroba po strejdovi. Ten byl tenký a ostrý, jak břitva. Ten jsem vyhodila, dodneška mám jizvu na hraně pravé dlaně a mezi ukazováčkem a palcem, když se mi při krájení omotal kolem ruky.
únor 10, 2024 06:26
... : mamča
Nožů mám taky zásobu, nových i poděděných. Každý má určení na něco. Občas vezmu ocílku a trochu je přebrousím. Ty s keramickým ostřím brousit neumím, ale ty staré ano.
Nejradši mám nože po babičce a po mamince. Nejen, že jdou snadno nabrousit, ale když s nimi krájím, mám pocit, že jsem tak trochu s jejich původními majitelkami.
únor 10, 2024 07:20
... : Marie
Koupila jsem si v Tecomě ruční ostřič nožů, nejde mi to a tak jsem se vrátila k broušení ostří o dno keramického hrníčku
únor 10, 2024 17:01
... : Franta
"krávokrůta"
chápu, proč mají v těch zemích směrem západ tak obrovské sporáky, a hlavně trouby. No, 14 kg to zas na krůtu není tak moc... Mají tam podstatně větší.
únor 11, 2024 17:17
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]