O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

TAKHLE TO NEŘÍKEJTE, TO NENÍ SLUŠNÉ A SPRÁVNÉ! PDF Tisk E-mail
Středa, 31 leden 2024
Říká se, že "změny jsou život". Kolem nás se často mění místo, ulice, město atd., které dostalo název po někom, kdo měl být uctěný. A zalito bylo postupně do smaltovaných cedulí, občanských průkazů, obchodních rejstříků a mapových aplikací.Odborná literatura tomu říká „honorifikační urbanonyma“.  Jenže - po nějakém čase se změnily situace a názory, a je všechno jinak. A tak se zase přejmenovává… Že je tohle záležitost prastará a běžná, všichni víte, a že jsou s tím průšvihy, to si uvědomí každý, kdo si pak musí měnit doklady. Ale přejmenovávají se nejen místa - což si můžeme připomenout například na několika následujících názvech:

 

 

Začnu tím jedním známým přejmenovaným názvem. Přestat používat slovo cikán je snaha stará už více než půlstoletí. Výraz cikán byl dříve oficiálním označením pro Roma, příslušníka etnické skupiny původem z Indie, která žije od středověku na území Evropy; z hlediska současné jazykové praxe je však takové označení považováno za hanlivé. Dnes se výraz cikán v oficiálních textech užívat nesmí, je považován za rasově nekorektní.

Samotní příslušníci etnika však v každodenní mluvě často používají slovo cigán, které zároveň nepůsobí zhruběle. Romové se často vyjadřují ve smyslu, že "Češi nevědí, jak se to říká správně, proto říkají cikán, ale my jsme cigáni".

Změny ve vnímání výrazů cikán a Rom jsou součástí takzvaných etno-emancipačních procesů, které se objevily zejména po 2. světové válce, jež velmi drasticky demonstrovala, kam vede rasová a etnická nadřazenost.

 

Tehdy se začala vymezovat i další etnika, například Eskymáci. V současné době se musí správně říkat Inuité. Proč? Výraz Eskymák totiž znamená v doslovném překladu pojídač syrového masa. A to je pro Inuity bráno jako urážka...

Z těchto důvodů byl také v roce 2020 v USA přejmenován první nanuk na světě. Kdybyste někdo nevěděl, oč jde: jedná se o zmrzlinu zpravidla smetanové příchutě obalenou v mléčné čokoládě a připevněnou na tenké dřívko. Název nanuk pochází z 20. let 20. století. Jméno dostal podle eskymáckého lovce Nanuka, hlavní postavy etnografického filmu Roberta Flahertyho Nanuk, člověk primitivní z roku 1922. Takže když byl vynález nanuku patentován, dostala pochoutka jméno Eskymo Pie (v překladu eskymácký koláč).

Stížnosti Inuitů v posledních letech ale vedly k přejmenování na Edy’s Pie.

Vzhledem k tomu, že v České republice žije velmi málo Inuitů, stěží to zde někdo vnímal – ba vůbec může vnímat – jako urážlivé. A tak firma Algida stále ještě vyrábí nanuky jménem Eskymo...

 

Přejmenovávání v Česku ale zažíváme také, vzpomeňme si na nedávno přejmenovanou Ruskou zmrzlinu od firmy Prima, kterou vyrábí společnost Bidfood Czech Republic, se v souvislosti s aktuálně probíhajícím konfliktem na Ukrajině, byla přejmenována na Ukrajinskou zmrzlinu. Výrobce tím vyjadřuje solidaritu s Ukrajinou a s jejími obyvateli, kteří čelí útoku ruské armády.

 

 

 

 

Ostatně, stejně tak byla nedávno v Německu přejmenována dobrá cikánská omáčka od firmy Knorr (Zigeuner sauce) na „Papriková omáčka na maďarský způsob“.KUDLANKA

 

 

Komentáře (6)add feed
... : Josef
Fakt to uráží. A je pravděpodobný, že časem bude urážlivý i slovo rom. Nejde totiž o jméno, ale o toho, kdo tomu jménu dělá čest.
No, zrovna tudle jsem čet, že nějaká vysoká škola vypisuje konkurz na ombudsosobu. To aby se slovem ombudsman nedopustila genderové nepřístojnosti. Příšernost!!! Když už i samotný slovo ombudsman je pro užívání v češtině totálně odpudivý, tak ho ještě zhnusme o něco víc. Ono mu to už stejně neuškodí.
únor 01, 2024 04:49
... : *deeres*
Už jste viděli nové obaly na Kofilu? Blbosti, tak to my Češi řešit umime.

únor 01, 2024 06:23
... : Franta
kofila...
Originální kávová chuť a obrázek mouřenína na typicky žlutém obalu provázely milovníky čokolády po celé generace. Tyčinka se na pultech poprvé objevila v roce 1923 a dodnes její chuti podléhají tisíce lidí v Česku i na Slovensku. Ale doba si žádá své, a tak se společnost Nestlé rozhodla změnit obal a s ním barvu pleti mouřenína. A tak jasnou volbou byla modrá barva, protože ji Orion používá ve svém logu. Společnost se snaží jít s dobou. PŘIŠEL NA SVĚT MODRÝ MOUŘENÍN... smilies/smiley.gif

ještě že neměli logo v zelené, to by byl mouřenín říznutý vodníkem.
únor 01, 2024 15:17
... : *deeres*
Místo mouřenína mají modřenína. Žlutomodrý obal to už je jenom náhoda.
únor 01, 2024 18:22
... : Josef Kouba
Já četl že je nyní velice populární přejmenovávat i ulice. V polštině je slovo ciganit, znamená lhát. Nevím co je na tom pravdy. Na prvního máje nesli cikáni transparent: Co cikán to komunista a co komunista to cikán. Těch komunistů i cikánů je velký problém se zbavit. I na hradě prý je nějakej bejvalej. smilies/sad.gif
únor 02, 2024 19:12
... : Josef
Nojo, Pepane. Sem ale někde čet moudrý slova, že "bejvalej komunista" je stejnej protimluv, jako "bejvalej černoch". Výjimkou snad byl jen Michael Jackson, ovšem, ten se začal rozpadat jak Lenin, až se rozpadl.
únor 04, 2024 05:37
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]