O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...
Kontakty
Napište nám |
Poradna Kudlanky |
Právní poradna |
Související články
Přihlášení
Anketa
KDYŽ POTŘEBUJETE LÉKY, TAK ... - 2. |
Středa, 07 červen 2023 | |||
Léky. Věc nesmírně potřebná, takže oblast, kde se dá za velmi krátkou dobu vydělat velmi velké peníze.
Letos koncem ledna se objevila v našich médiích zpráva, že Státní ústav
pro kontrolu léčiv vyměřil 22 lékárnám kvůli nelegálnímu vývozu léků
pokuty ve výši 34 milionů korun. A že kontroly samozřejmě pokračují.
U tehdy uzavřených případů představoval finanční objem vyvezených léků více než 149 milionů korun. Měla to však být jen ta známá špička ledovce.
Česká lékárnická komora uvedla, že nelegální vývoz je bohužel dlouholetým problémem, přesto dosud nebyla navržena změna zákona o léčivech, která by umožňovala účinnější odhalování a trestání vývozců. ČLK prý sama nabízela pomoc při odhalování těchto praktik.
Nezákonné vyvážení léků je u lékáren podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv novou praktikou, do zahraničí totiž léky většinou přeprodávali distributoři. Ale nyní se zapojily i lékárny… A jde samozřejmě o organizovanou činnost. Léky si ony určité české lékárny objednaly, nevydávaly je ale českým pacientům, a hlavně: vůbec je neevidovaly ve svých skladových zásobách.
Pochopitelně, že se kšeftuje s léky, které jsou v zahraničí dražší než u nás, tady je cena regulovaná. Například přípravky k léčbě cukrovky, antidepresiva, léky na epilepsii či astma a další. Nejvíc vyvezených balení obsahovalo lék na anginu pectoris.
SÚKL udělil pokuty za nelegální distribuci léčiv do zahraničí a za vývoz léků, jejichž distribuce mimo Českou republiku byla zakázaná mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR. Sankce SÚKL uděluje za porušení povinností, které určuje celkem deset různých zákonů.
Tak, tohle byla "zajímavost" o tom, jak se u nás krade. A teď zase k rozhodnutí ministra Válka a jeho ministerstva.
V nejbližších dnech se totiž má projednávat další novela zákona o léčivech. Máte-li zájem si ji přečíst, klikněte si. Jenže k této novele, ve které vidí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek recept na problém lékových výpadků, a která přichází s tím, že by držitelé rozhodnutí o registraci měli mít zásoby léčiv na jeden či dva měsíce, má zásadní výhrady Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy – mimo jiné proto, že si úprava po držitelích vyžádá investice ve výši stovek milionů korun.
Komora rovnou navrhuje materiál zamítnout a přepracovat s tím, že by odpovědnost za zajištění dostupnosti léčiv pro pacienty v ČR měl nést stát. Pokud k tomuto kroku přistoupeno nebude, požaduje za vynaložené náklady kompenzace.
Tak, a toť zase vše. Jsem docela
zvědavá, jak to všechno dopadne. Jedná se o tak velké peníze, že nemám ani nejmenší představu, jak veliká to je hromada.
Ale jde to mimo mne, stejně jako mimo vás. Budu jen doufat, že si ty moje potřebné léky ještě zvládnu opatřit. A vám přeju totéž.
Hezký den - d@niela
|
< Předch. | Další > |
---|