O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

VADOMA A CHIKUNDA - "DIVNÍ LIDÉ" PDF Tisk E-mail
Středa, 07 červen 2023
Dnes něco nového - pozvu vás na letmý výlet do Afriky; seznamte se se záhadným a velmi tvrdohlavým kmenem. Daleko od ruchu technologií, vřavy omnibusů a překřikujících se pouličních prodavačů v Harare, leží na nejsevernějším bodě Zimbabwe místo, kde březích řeky Mwanzamutanda, v destinaci Kanyemba, žijí VaDomové. V jejich blízkosti jsou i lidé kmene Chikunda.

 

 

Tradice praví, že Chikundové přišli do Kanyemby ze sousedního Mosambiku a lidé kmene VaDoma, kteří tam byli první, jim vyhlásili válku a následnou bitvu také vyhráli. Domové pak nově příchozí nazvali Chikunda, což v překladu znamená překonáni (kunda).

 

Sami Domové mají legendu o tom, jak jejich kmen vznikl. Jejich předchůdci prý žili na baobabu a poté z něj sestoupili, a vzpřímeně odešli lovit a sbírat plody země. Je až zarážející, jak je tato část příběhu blízká Darwinovu učení o původu lidstva prostřednictvím evoluce teorie.

 

Tento tajnůstkářský kmen je však velmi nepřátelský vůči jakýmkoliv změnám a vnějšímu vlivu. Proč jsou tak uzavření? Jedním z důvodů bude i to, že mezi rodinami vaDoma ve velké míře existuje zděděná ekrodaktylie; oni totiž mezi sebe nepřijmou „cizího“, milují se jen ve své úzké skupině, takže děti se rodí s podivnou mutací – na nohou mají jen dva prsty. Ale jim to  vyhovuje, leze se tak prý lépe po stromech, jsou velmi obratní.

 

Takže i přes přítomnost základních a středních škol v blízkém městě Chapoto, jejich děti ráno nevstávají, aby se vykoupaly a odešly do školy. Stejně tak mají velkou nedůvěru k lékařům blízké kliniky. Věří jen sami sobě,  ve svůj způsob života. Žijí jako kočovníci, na relativně malém území se potulují z místa na místo.

 

 

Blízká budoucnost Domů je pochmurná. Stálý hlad je pro ně každodenním trápením. Ironií je, že žijí na úrodné zemi, která může být velmi produktivní. Bohužel jejich nedostatek sebemenších dovedností a znalostí je vyřazuje ze současného života. Jsou pyšni na svou  negramotnost… Darované oblečení oblečení nosí, dokud se na nich nerozpadne, nechtějí mýdlo a další toaletní potřeby, aby se osvěžili.

 

Domové se jen spoléhají na stálé dary a dotace, ale už je jasné, že  to vše končí, protože se v nejbližší době se má Kanyemba změnit v organizovanou osadu. Plánuje se budování trvalých staveb - domů, bytů, škol. Časem budou zdroje čisté vody a hlavně: zaměstnaní lidé si budou moci vydělávat na nový způsob života.

 

Tak vidíte, jak se vlastně my máme báječně.

 

d@niela

 

 

 

Komentáře (4)add feed
... : Franta
Začnu být pobožný: "panebože!!!!"
Jestli pak také zavítají k nám...
červen 07, 2023 07:19
... : mamča
Franta : Založ si nějakou neziskovku, a klidně si sem ty "divochy" můžeš navézt.
Když může mít Fiala neziskovku na Barmské ženy...
červen 07, 2023 10:04
... : *deeres*
Kdyby jenom nohy, ale i ruce, místo prstů klepeta. Jasná degenerace množením mezi sebou, bez příměsi cizí krve. S hlavou to taky asi nebudou mít úplně v pořádku.
červen 07, 2023 10:52
... : mamča
*deeres* : Názorný příklad, že lidi pocházejí z opice. Třeba jsou i chytří jako opice, že se vyhýbají civilizaci. Možná jsou takhle šťastní.
červen 07, 2023 11:52
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]