O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ZÁHADNÝ SPISOVATEL - DOMINIK DÁN PDF Tisk E-mail
Pondělí, 24 duben 2023
Dnes vám chci napsat o velké spisovatelské hvězdě sousedního Slovenska, o neznámém autorovi detektivek, který píše pouze pod pseudonymem. A o jehož identitě se ještě donedávna nevědělo vůbec nic. Dnes, přestože jeho pravé jméno stále zůstává zahaleno tajemstvím, už je informací trochu víc. Jedná se o bývalého policistu, který měl ke kriminálním případům velmi blízko. Napsal už více než třicet knih, z nichž některé byly vydávány několikrát. DOMINIK DÁN je pro čtenáře detektivek současný bůh mezi autory.
Ačkoliv začal Dominik Dán svou spisovatelskou kariéru až v padesáti letech, patří s dvacetitisícovými náklady vydání v současné době k nejprodávanějším autorům na Slovensku. Ano – knihy „záhadného Dána“ mají spád, hloubku, humor, autentičnost postav, prostě paráda.

 

Poté, co vydal první desítku knih, se o něho média začala zajímat jako o úspěšného autora. Začal komunikovat prostřednictvím elektronických médií. Neodhalil však svou totožnost. Jediné, co takto vedenými rozhovory potvrdil, že patří mezi kriminalisty. Více, z profesionálního pohledu, odhalit nehodlá.

 

O něco víc svou identitu Dominik Dán částečně odkryl v září 2020, poté, co odešel z Ministerstva vnitra Slovenské republiky. Oficiálním důvodem jeho odchodu z ministerstva měly být chystané organizační změny ve struktuře ministerstva a zrušení pozice, jíž na ministerstvu zastával. O autorově identitě se na veřejnosti i mezi příznivci jeho díla vedou i nadále spory.

 

Snad i proto, a nejenom svým stylem, bývá autor přirovnáván k americkému spisovateli Edu Mcbainovi. Příběhy jsou napínavé, mají spád a rozuzlení je vždy překvapivé. Na rozdíl od Ed McBaina však – jak Dominik Dán na sociální síti uvedl - všechna ta svinstva zažil. Autor má za dlouhá tvrdě odpracovaná léta své "řemeslo" bravurně zmáknuté, ví, co čtenáři od jeho knih očekávají a dokáže jim to ve většině svých příběhů dát.

 

Jeho knihy jsou úžasně autentické nejen co do příběhů, ale především charakterů postav. Jistě, inspiraci na nápady čerpá z vlastní zkušenosti, ale v tom, jak je zpracovává, se jeho neskutečný talent nezapře. A nechybí ani humor, který dokáže knihy, často velmi těžké a černé, krásně zlehčit a ulehčit.

 

 

Knihy Dominika Dána. Foto N - Tomáš Benedikovič

 

 

Občasné pozvolné tempo příběhu dobře vystihuje skutečné tempo vyšetřování, které se prostě táhlo, zvláště třeba na počátku 90. let, kdy internet pro veřejnost byl v plenkách, mobily taktéž a první analýzy DNA se objevovaly jen ve vědeckých článcích. Zajímavé bylo i líčení pozadí života na kriminálce, chaos a politikaření v chosu 90. let.

 

Většinu knih lze naposlouchat v audioverzi v originále, neboť slovenština je pro většinu z nás ještě přirozená (a navíc – překládat slovenštinu mi přijde fakt nesmyslné). Audioverze je ideální na nějakou monotónní práci, hlas Mariána Geišberga je pro tenhle typ románu dokonalý, i Martin Mňahončák, který po něm pokračuje, je také vynikající.

 

V dnešní době, prošpikované nereálnými detektivy, nesmrtelnými neomylnými nadsamci, co vyšetří případ za tři odpoledne, tady máme normální policajty, co dělají chyby, fungují normálně, lidsky, mají rodiny, nemusejí to být trosky s temným pozadím a ještě temnější budoucností, alespoň ne ve stylu novodobých thrillerových hrdinů…

 

 

U nás jsou detektivky Dominika Dána také vydávané - z posledních novinek v českém překladu určitě stojí za zmínku případ zdánlivě náhodných vražd provedených při přepadení kasina Klubko zmijí a Nevíš dne, nevíš hodiny o vraždě na hřbitově při silvestrovské oslavě nového milénia. Fanoušky Dominika Dána potěší také znovu vydaný román Nevinným se neodpouští o zločinu sahajícím až do vysokých politických kruhů. 

 

Ale nejde vybírat – je jich „zatím“ pětatřicet, a jedna lepší než druhá.

 

Vřele doporučuji,

 

knihomolka d@niela

 


Komentáře (7)add feed
... : Míša šíša
Děkuju za literární okénko, o spisovateli se dozvídám poprvé.
duben 25, 2023 05:14
... : Marie
Já detektivy čtu nerada a vždycky se po pár stránkách se podívám na konec, uklidním se a můžu pokračovat ve čtení. Hodně knih od Dominika jsou zdarma ke stažení na ulozto i jako audiokniha
duben 25, 2023 07:42
... : andrea
Pro mě velké překvapení. V životě jsem toho přečetla už docela dost a bohužel jsem se cca poslední 2 roky nemohla už do ničeho pořádně začíst. Většina knížek mě ničím nepřekvapila, nezaujala, nudila. Až jsem objevila Dominika Dána a nemohu se od něj odtrhnout. Jeho styl psaní je hodně čtivý, odpovídá realitě a děj je nadmíru napínavý. Takže momentálně můj nejoblíbenější autor. A objevila jsem ho náhodou, díky případu Ondřeje Riga, tedy Bestie a naprosto mě dostal. Píše civilně, poutavě, vtipně a jeho příběhy mají skvělé motivy i rozuzlení. Navíc ta jeho super parta detektivů, kteří jsou prostě jen obyčejní chlapi, i když tak obyčejní zase ne.... Hltám jednu jeho knihu za druhou. Baví mě i doba, do které svoje příběhy umístil - starý režim, revoluce, krátce po revoluci. Díky
duben 25, 2023 07:45
... : Josef
Taky jsem doposud neměl tu čest. Teď, po doporučení, bych si sice něco stáhl a přečetl, ovšem číst slovenštinu nedokážu. Ne, že bych nerozuměl, ale ruší mě to natolik, že po pár stránkách jsem naprosto votrávenej.
duben 25, 2023 07:49
... : d@niela
je jich hafo přeloženejch!
Tedy do češtiny, pochopitelně. smilies/grin.gif
duben 25, 2023 08:14
... : Josef
Tak jo. Až se prolouskám zatim nepochopitelnym F. Kafkou, tak na to mrknu.
duben 25, 2023 11:07
... : PATRIK
Přečetl jsem všechny jeho knihy přeložené do češtiny a SUPER! Nemám výhrady. Skvělé dialogy, autentičnost. Zločiny jsou zde popisovány syrově a do detailů, přesto knihy neztrácejí humor v přímé řeči hrdinů. Všem neznalým čtenářům doporučuju!
duben 25, 2023 23:05
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]