O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

CO S DATOVOU SCHRÁNKOU? PDF Tisk E-mail
Středa, 29 březen 2023
Mám datovou schránku. Krásnou, novou, nedotčenou, panenskou. K čemu? To teď netuším, protože tomu nerozumím. Stát mi ji zřídil na základě toho, že kdysi před třiceti lety jsem na vedlejšák živnostničil. Po asi deseti letech jsem se na živnostničení vyprd, když pro mě přestalo bejt zajímavý. Na úřadě mi tehdá poradili, ať to neruším, že jednodušší je pozastavení, že to pak při nečinnosti samo zanikne. Tak jsem pozastavil a tím to pro éra živnostničení skončila. Ale pro stát zjevně neskončila a teď, po dvaceti letech od pozastavení, si na mě stát vzpomněl a k 75. narozeninám mi nadělil datovou schránku.


 

No tak nakonec, proč ne?

Z rádia a televize vim, že je výhodná, nebudu muset chodit na poštu pro dopisy, kterejma se mnou stát občas komunikuje formou obsílek, teď to teda budu dostávat rovnou do pc do emajlu. A to je fajn.

Taky mi rádio i televize pohrozily, že když si schránku neaktivuju, můžu prošvihnout třeba obsílku pokuty za rychlost, což se při ignoraci řádně prodraží. To už jsem nelenil, vyhledal v rejstříku potřebný čísla mý dávno zapomenutý živnosti, dokonce tam přibyly i nějaký kódy tý mý nový datový schránky. Pak jsem ještě letěl na czechpoint pro ověření identity občana a tam dostal jakýsi další znaky k aktivaci schránky. Až doteď (pro choulostivý čtenářky do teď) tedy dobrý.

 

 

Poštovní schránka POST

Jenže pak jsem se se svým narozeninovým nadělením pochlubil před vnoučkama a ti mý nadšení zpražili sdělením, že touhle schránkou se mnou stát bude komunikovat JEN VE VĚCECH, TÝKAJÍCÍCH SE PŘEDMĚTNÝ ŽIVNOSTI.

 

Ve věcech ostatních bych si pro komunikaci se státem, podle nich, musel zřídit další datovou schránku. A to už mi má stařecká sklerotická palice nebere.

 

Proč? Na co další schránku? V baráku taky nemám dvě poštovní schránky. A proč mi televize vyhrožovala s ignorovanejma pokutama za rychlost, když do živnostenský datový schránky by mi obsílky za rychlost stejně nepřišly? 

 

Internet zarytě mlčí, nebo blbě hledám.

 

 

Tápu, jak to vlastně teda je, protože, pokud je to skutečně tak, jak říkají vnoučci, nedokážu vůbec pochopit smysl celý tý akce pro lidi, kteří už dávno, předávno, živnostničit přestali, což si stát mohl snadno zjistit a nevotravovat, nevyhrožovat, nedezinformovat.

Nechci nic jinýho, než jasný poučení, vočom a jak to teda vlastně je. 

 

Možná to někde je napsaný jasně, jen já jsem tak blbej, že jsem to nenašel.

 

A tak prosím zdejší chytřejší než jsem já:

 

Víte někdo, jak to teda je?

A můžete mě s mym tápáním poslat někam?

Tedy někam, kde je to napsaný jasně a směroplatně?

 

Chci to vidět černý na bílym! Jó, kdyby tak tady teď byla má moudrá BB, ta by mi jistě pomohla....

 

 

Díky vám všem za trpělivost při čtení

a za eventuální rady a názory. 

Zcela dezorientovanej

a dezinformovanej

NČ.

 
Komentáře (15)add feed
... : mamča
Tak především Ti přeju hodně zdraví a pohody k 75. narozeninám.
Protože jsem jen hloupá důchodkyně, poradila bych Ti, abys urychleně zrušil neaktivní živnost, a následně se pokusil zrušit i Datovou schránku.
Tak bych to udělala já, ale netvrdím, že je to tak správně. Podobně to ruší můj syn, co taky kdysi "pozastavil činnost", a teď má tři Datové schránky (jednu i za SVJ, kde už pár let není v představenstvu).
Jinak Datová schránka je jenom další E-mail, ovšem pokud Ti tam přijde něco důležitého - třeba od soudu, a nereaguješ na to, tak existuje "fikce doručení" a po 10ti dnech se to bere jako doručené.
Dokumenty se tam uchovávají po dobu 3 měsíců, a pokud si je chceš někde archivovat, musíš si zaplatit úložiště.
Ale jinak je to ZADARMO !
březen 29, 2023 12:18
... : d@niela
taky sem hrdou majetnicí a vůbec nevym proč. Živnostňáky sem zrušila už dávno tomu, takže...
No, dycinky, když mi to přijde, hrdě přepošlu synkovi, který mne oblaží několika nepatřičnými tituly (všechno na téma: "sem ti to ukazoval už milionkrát!!!") a dovim se, že to nejni nic důležitýho.
Ach jo...

březen 29, 2023 12:23
... : *deeres*
A kvůli téhle blbovzdornosti úředního šimla jsou houfně rušeny živnostňáky a živnostníci jim nakráčí do šedé ekonomiky.
Já jenom doufám, že žádnou schránku nemám, když jsem bývala v předsednictví SVJ. Ani nevím, jak bych si to zjistila.
březen 29, 2023 13:40
... : Josef
No dobře, jasně mě i napadlo, abych živnost zrušil, když to nedokáže 20 let udělat stát.
Ale schránka by se mi hodila na eventuální jiný úřední dopisy. Tak právě nerozumim tomu, že když už ji teda mám a stát to ví, když mi ji zřídil, proč nemůže fungovat. Uniká mi smysl zřízení schránky. Nebo to je teda ta digitalizace státní správy?
březen 29, 2023 13:43
... : mamča
*deeres* : Existuje Seznam držitelů Datových schránek - https://www.mojedatovaschranka.cz/sds/searchForm.do
Tak se tam pro jistotu mrkni. I když máme milión různých registrů, tak všechny nejsou aktualizovány, a kdo ví, podle kterého historického registru ty DS přidělovali.
březen 29, 2023 16:31
... : *deeres*
Já už jsem se dívala a je to mazec. Veřejně přístupný seznam, kde stačí zadat příjmení a znám i cizí ID, IČO, jméno a plnou adresu. Naštěstí jsem mimo a nemusím nic řešit. DS mohou být pěkně zrádné, tam doručené úřední dokumenty mají expiraci pouze na dobu 5-6 let.
březen 29, 2023 16:45
... : Josef
Expirace snad tak neva. To se dá přeuložit nebo vytisknout, když o něco jde.
Ale jak vidim, odpovědě na muj dotas, jestli krz schránku založenou mi jako živnostenskou, bude stát se mnou komunykovat ve všech záležitostech, týkajících se mý osoby, nebo jen v těch, který mají souvislost s živností, se tady nedočkám.
I tak díky vám, dámy, za zájem.
březen 30, 2023 05:06
... : *deeres*
Expirace vadí, dočetla jsem se,že potom už neplatí razítka a není to úřední dokument, proto se s takovými doklady musí dělat placené opičárny, kterým ani nerozumím. Já bych se DS okamžitě zbavila.
březen 30, 2023 06:03
... : saffron
Zdravím NČ, k Tvému dotazu......podle mě má člověk jen jednu datovku, protože to tak říká její definice....."Datová schránka je v podstatě vaše elektronická komunikace se státem a všemi jeho institucemi – například s úřady nebo soudy." Existuje zákon č. 300/2008 SB o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, podle kterého je danný úřad povinnech si ověřit, zda má konkrétní občan zpřístupněnu datovou schránku a pokud ano, tak ji pro odeslání dokumentu použít (pokud tomu nebrání povaha dokumentu). Toto ověření je povinnost na straně úřadu, člověk to nemusí na různé úřady a instituce nahlašovat sám.

březen 30, 2023 06:25
... : saffron
ještě jsem tam nedopsala, že pak samozřejmě platí, že dokument odeslaný do datovky se považuje za doručený a pokud se jedná o nějaké dokumenty, kde běží např. správní řízení a jsou tam pevně stanovené lhůty (např. ty pokuty aj.), tak jde hlavně o to si obsah své datovky hlídat, nastavit si upozornění, že se tam něco objevilo nového. To je samozřejmě největší strašák pro lidi, kteří nejsou dostatečně PC gramotní a datovku jim teď zřídili automaticky, proto si to raději ruší.

březen 30, 2023 06:31
... : saffron
jaj..teď si to po sobě čtu, za danný se onlouvám smilies/grin.gif
březen 30, 2023 06:34
... : Josef
To potom, Deer, jak to píšeš, by nemohl platit žádnej dokument, získanej ze "schránky", tedy elektronicky. Ani jeden den.
Nebo to jako má bejt tak, že to platit má, ale jen těch 5-6 let?
Já se schránky asi taky zbavim, ale docela nerad. Přijde mi praktický a pohodlný, dostávat doporučený dopisy do emajlu, namísto blbý výzvy do poštovní schránky, že mě pošťák nezastihl a tak musim do fronty na poštu. No nic.
Odpověď jsem tady nedostal, ale spíš ani nečekal. Nezávazný informace a "výklady" se různěj a mísej s dohadama. Směroplatně to ale někde existovat musí, tak se holt zahrabu do webu zákony pro lidi a pokusim se lovit.
Tohle je taky jedna z věcí, která mě na vládě pravdy a lásky neskutečně dere! Něco si upatlaj, ale co vlastně upatlali, to vůbec nevysvětlej a hlavně nezdůvodněj, nejspíš ani sami nechápou. Teda zdůvodněj to, abych jim nekřivdil! Na všecko maj dvě jasný a neprůstřelný zdůvodnění, nepřipouštějící další diskuzi: Babiš, Putin!
Zato vysílání signálů, to je to jediný co nejvyšší vysírač ovládá. Včera v televizi zrovna dával nějakou tiskovku a já jsem si při náhodnym zahlídnutí uvědomil, že už jsem tak alergickej, že během vteřiny, než jsem stačil přepnout, se mi udělalo fyzicky nevolno.

březen 30, 2023 06:45
... : Josef
Dík Saffron. Se v tom večer nějak zkusim orientovat. Pořád se motám kolem toho mýho základního dotazu:
"... vnoučci mý nadšení zpražili sdělením, že touhle schránkou se mnou stát bude komunikovat JEN VE VĚCECH, TÝKAJÍCÍCH SE PŘEDMĚTNÝ ŽIVNOSTI.
Ve věcech ostatních bych si pro komunikaci se státem, podle vnoučků, musel zřídit další datovou schránku. A to už mi má stařecká sklerotická palice nebere."

březen 30, 2023 06:56
... : saffron
já nad tím od rána přemýšlím, proč Ti vnoučci něco takového tvrdí...pořád jsem nechápala proč bys měl mít dvě datovky, ale už to asi mám smilies/grin.gif. Ta první datovka Ti byla zřízena ze zákona jako osobě podnikající a logicky je chce stát využívat pro potřebnou komunikaci s osobou podnikající (šetří peníze za poštovné aj.). Takže pokud nepodnikáš, tak Ti to nesplní to "usnadnění komunikace s úřady a institucemi". Takže bych tuhle datovku zrušila. Pokud bys ale chtěl, aby s Tebou stát a instituce, které jsou podle toho zákona k tomu povinné, komunikoval elektronicky, tak si zřiď datovku jako fyzická osoba. To je podle mě ten rozdíl.

březen 30, 2023 08:02
... : Josef
No jasně, Saffron. Jenže mně právě nejde na rozum ten strašnej nesmysl, když už schránku mám státem zřízenou, proč ji stát neumí (nebo umí????, nebo nechce????) využít uplně pro všechno. Tomu jako říkaj ta digitalizace? Já tu dosavadní schránku vůbec rušit nemusim, jestliže se skutečně vztahuje JEN k předmětum podnikání, stejně mi do ní nikdy nic nepřijde, když neživnostničim už asi 20 let. A jasně! Já taky vim, že klidně si sám z vlastního rozhodnutí můžu zřídit schránku další - tzv. pro fyz. osobu. A asi to i udělám. ALE PROČ PROBŮCH, KDYŽ UŽ JEDNU SCHRÁNKU MÁM A STÁT O TÝ MÝ SCHRÁNCE I O MĚ UŽ VÍ?
A s tím mi ovšem taky neštýmuje to několikerý A DOSLOVNÝ varování "odborníků" v televizi a rádiu, že i když si povinnou schránku neaktivuju, stejně mi do ní bude stát posílat obsílky (a teď doslova: třeba pokuty za rychlost), s tzv. fikcí doručení. To jako teda, že ti odborníci kecaj?
březen 30, 2023 08:31
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]