O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

Syndicate


DRBETE SE, DRBETE SE? TAK TO POZOR! PDF Tisk E-mail
Pondělí, 13 březen 2023
LIKVIDACE SVRABU - www.dezimex.czPrávě se mezi lidmi roznesla zpráva, že Státní zdravotní ústav (SZÚ) v letošním únoru eviduje už rekordních 815 nakažených svrabem, to je v porovnání s loňským únorem nárůst o téměř 80 procent. Nicméně naši odborníci se zcela zodpovědně domnívají, že současné číslo je podhodnocené. On ne každý, kdo se častěji podrbe, kdo má nějakou tu „divnou vyrážku“, případně, kdo na nějaké podobné „drobnosti“ evidentně kašle, s tím běží k doktorům. A tak prý to, co vyplavalo na povrch, je prý jen velmi malý zlomek skutečnosti.

 

 

 

 

Zvýšený výskyt nákazy svrabem je i tak citelně patrný v posledních měsících, kdy v listopadu a prosinci minulého roku bylo nakažených přes sedm set; a čísla stoupají - letos v lednu 671. Nárůst prý pravděpodobně může souviset s migrací a turismem. Ale ne, opravdu to nemusí být zrovna z Ukrajiny, jak asi některým okamžitě bleskne. Je však rozhodně pravda, že lidé, kteří si náhle ocitnou ve velkém diskomfortu, kteří musejí cestovat ne vždy čistými prostředky, nemají možnost se ubránit.

 

Tohle si klidně může kdokoliv přinést i z MHD. Stačí, aby se tam předtím usadil někdo, kdo nějakou hygienu neřeší, čili je přenašeč. Mj. ty dřívější plastové sedačky měly něco do sebe, než ty dnešní polstrované. Takže se naopak tohle ošklivou potvorou nakazí lidé, kteří s tím nikdy v životě nepřišli do styku! ANení žádnou výjimkou, že se to objevuje i v domovech s pečovatelskou službou mezi klienty, a personál má pak o zábavu navíc postaráno. Nemluvě o , ubytovnách, nemocnicích, pohotovostech…  Sednete si, nevíte po kom, nevíte, kdo tam seděl před vámi… Také se často vyskytuje v mateřských školách, kde jsou děti v těsném fyzickém kontaktu, nebo na internátech, kde mladí lidé žijí blízko sebe na malém prostoru.

 

A kde jsou na těle? Svraboví roztoči nejraději žijí v oblastech, jako jsou místa mezi prsty, na zápěstí, v podpaží nebo kolem pupku a genitálií. Ve skutečnosti se tedy můžete nakazit jak podáním ruky - tak i při pohlavním styku s někým, kdo je nakažený... Svrab samozřejmě může postihnout i domácí zvíře, třeba psa nebo kočku a přenést se pak na člověka. 

 

Ostatně - najeďte si na stránky ÚZIS a tam máte podrobné a čerstvé statistiky ohledně infekčních chorob. Včetně způsobu šíření, trasování a mezistátního přenosu. 

Však tu nejsou migranti jen z civilizovaných krajin; takže doporučuji naprosto všem, aby se snažili zachovat zdravou a střízlivou mysl, a ne být rigidně zaujatý pro cokoliv.

 

 

Dies ist ein Bild einer Frau mit Rückenakne.

 

 

A malé příblížení pro ty, kterým se na netu lovit nechce, o zákožce svrabové říká wiki:

"Jedná se o ektoparazita z čeledi zákožkovitých (Sarcoptidae), který žije ve svrchních vrstvách kůže, kde si vrtá chodbičky způsobující svědění." A: "U člověka, který je nakažen poprvé, se nákaza neprojeví ihned, může uplynout i několik týdnů, než se objeví první kožní příznaky. U osob s opakovanou nákazou se příznaky objevují dříve. Nejprve mírné pocity svědění se stupňují zejména v noci na lůžku a při prohřátí těla (sport), kdy zákožky zvyšují svou aktivitu. Samičky lezou po kůži, během několika minut se do ní zavrtávají a ve spodních vrstvách kůže si razí chodbičky, ve kterých každý den kladou 1 až 2 vajíčka. Z nich se líhnou larvy, které žijí na povrchu těla. Z larev se během 18 až 23 dnů vyvinou nové samičky, které se opět zavrtávají nebo se mohou přenést na dalšího hostitele."

Takže někoho začne svrbět dříve a někoho později. Do poškozené kůže se budou samičky zavrtávat snadněji než do úplně zdravé, takže je větší šance to chytit. Mnoho lidí se tohoto kožního onemocnění bojí, ale není nebezpečné, i když je bolestivé a pochopitelně je velmi nepříjemné, že pod kůží vám lezou mikroskopičtí roztoči.

Je proto nutná léčba, abyste se toho zbavili. Je to tak trochu horor - když si vzpomenete na vši, tak léčba svrabu je o poznání nepříjemnější...

 

Je na to krém, a ten lze zakoupit volně v lékárně. Musíte jej nanést na celé tělo, od hlavy dolů, a to nejen na postižená místa, kde žijí svědící roztoči…Pokud je postiženo dítě mladší tří let, musí být krémem ošetřena také pokožka hlavy a obličej, s výjimkou oblastí kolem očí a úst.

Krém se má nanášet před spaním a smýt následující ráno po osmi až dvanácti hodinách. Po uplynutí osmi až dvanácti hodin se má za to, že jste bez infekce, takže není třeba brát si volno v práci, nepouštět děti do školy nebo školky ani se jinak vyhýbat společenským aktivitám.

 

Důležité je také obléknout si čisté oblečení a vyměnit ložní prádlo. Veškeré oblečení a textilie, které byly v přímém kontaktu s kůží, by se měly prát minimálně na 60 stupňů, aby bylo jisté, že se roztoči zahubí. Pokud není možné oblečení vyprat při takto vysoké teplotě, mělo by se vložit do uzavřeného sáčku a uchovávat při teplotě 25 stupňů po dobu nejméně tří dnů.

Všichni v domácnosti musí být ošetřeni krémem současně.

 

 

 

Pevně věřím, že nyní, po přečtení tohoto článku,

 

se začnete z hrůzy taky drrrrrrrbat ....

 

d@niela

 

 

Komentáře (5)add feed
... : d@niela
jo, to jsem si neriskla napsat do článku: ale kdysi mi kamarádka-felčarka vyprávěla, jak k ní přišel pacient s hrůzou v očích s tím, že nejspíš má předkožku svrabovou...

smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
březen 13, 2023 09:24
... : *deeres*
Fujtajbl!!! Snad už jsou lepší způsoby, jak se toho zbavit, než kdysi. Měla jsem v práci kolegu Řeka, který tu po válce vyrostl v děcáku. Všechno prý se tam muselo kvůli svrabu dezinfikovat, vyvařit, děti byly natřeny smrdutou mastí a stejně se toho dlouho nemohly zbavit pro opakovanou nákazu.
březen 13, 2023 10:10
... : andrea
to znamená, že nejen MHD všeho druhu, ale i návštěva jakýchkoli veřejných prostor, kde se sedí, je potenciální nebezpečí.
a do háje...
smilies/angry.gif
březen 13, 2023 15:42
... : Lenka1
Jo, nemusí být to jen z Ukrajiny, ale je poměrně zajímavé, že zvýšený výskyt této i jiných nemocí, např. tuberkulózy a HIV, se začal projevovat poměrně krátce poté, co se jich sem navalilo několik set tisíc. A bez jakéhokoli prověřování byli vypuštěni mezi běžnou veřejnost a ještě jsme byli od našich osvícených důtklivě nabádáni, abychom si je vzali k sobě domů.

Ale asi náhoda.
březen 13, 2023 18:07
... : AnickaM
Kdyz mi bylo 11, tak si muj nejstarsi bratr prinesl svrab z internatu, nastesti s instrukcemi, jak se ma rodina zachovat. Cela rodina se vykoupala, mamka nas vsechny namazala priserne smradlavou masti, oblikla do starych hadru, ktere pak spalila, ale druhy den jsme do skoly nesli, protoze jsme smrdeli a za nic na svete bychom nikomu nepriznali proc.Podruhe jsem to zazila v domove duchodcu v Americe, to byl mazec. Prevliknout vsechny postele, vyprat vsechno, vsechny je i sebe namazat smradlavkou, stejnou jako kdysi. Fujtajbl! Vzdycky jsem si predstavovala ty male mrchy, co mi lezou pod kuzi. A nejhorsi je to stigma, ze to je ze spiny. Nase mamka byla extremne cistotna a ja to podedila. Takze nejen fyzicka, ale i hrozna dusevni ujma. Stejne tak, kdyz syn prinesl ze skoly vsi, nebo kdyz me kousla stenice v hotelu. A to tady Ukrajinci nebyli, ale je to mozne, ze to zavlekli, nedelam si iluze. Pamatuju si, ze sem kdysi Vietnamci privlekli parazity vuci nimz oni byli odolni, ale my ne. Rict jsem tim nechtela vubec nic, jen to to tema prineslo vzpominky.
březen 13, 2023 21:58
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]