O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

Syndicate


KDYŽ TĚ SVĚDÍ, JE TO HORŠÍ NEŽ … PDF Tisk E-mail
Neděle, 05 březen 2023
Jestli někdo ví, jaké je zažívat tak úporné svědění, že by člověk vyskočil z kůže, pak je to právě atopik. Jeden by se někdy udrbal… Prášky, masti – a jen občas úleva. Když už se zdá, že se vše obrací k lepšímu a pokožka se hojí, stačí pár zdánlivě ulevujících poškrábání a kolotoč zánětu a hojení se rozjede znovu. Především v chladnějších měsících si lidé často stěžují na svědění pokožky. Většina z nich si ale neuvědomí, že jde o problém spojený právě s chladnějším ročním obdobím. Víte, jak tomuto nepříjemnému problému zabránit?

 

 

 

 

Svědění je nepříjemný pocit unikátní pro kůži – žádný jiný orgán kromě kůže ho nemá. U zvířat a u lidí mělo svědění kůže původně pozitivní, ochrannou funkci. Upozorňuje totiž na přítomnost parazitů, hmyzu či jiných živočichů či rostlin, tedy na nebezpečí pro daný organismus a riziko ohrožení jeho fungování, až i života. Jenže svědění bez příčiny ztrácí svůj původně prospěšný smysl a svého nositele hendikepuje.  

Kůže svědí nejčastěji v oblasti jemné, tenké kůže, tedy v kožních ohbí, jako jsou zákolenní, loketní jamky, zápěstí, víčka, krk, ale i v místech tření kůže, jako jsou lopatky, v pase, bérce a lýtka.

Silné, dlouhodobé svědění kůže je často horší než bolest, nutí ke škrábání, což vede k zraňování kůže a zánětu a ten zase vyvolává a zhoršuje svědění. Jedná se tu o jakýsi bludný kruh svědění a škrábání. Svědění vede přes škrábání k poranění kůže, kde se pak snadno uchycují a pomnožují bakterie, což vede k dalšímu zhoršení svědění, zhoršení hojení kůže či kožní choroby a případně i infekci.

 

Svědění kůže je běžný podzimní problém. Víme, co pomůže

 

 

Svědění lze vhodnou prevencí, péčí o kůži a léčbou zmírnit. Úplné vyléčení není vždy reálné – záleží na tom, zda se podaří odhalit spouštěče svědění a zda jsou odstranitelné. Součástí zvládání svědění je i vyhýbání se určitým faktorům, které svědění vyvolávají či zhoršují. Jedná se o tzv. spouštěče, jejichž omezením lze svědění často předejít či ho zmírnit. 

Týká se to jak vlivů místních, tak celkových. Mezi ně patří:


·         Teplo - přetopené místnosti, neprodyšné oblečení, horké koupele, sauna, teplo v lůžku. Pořiďte si do ložnice zvlhčovač vzduchu a spěte se zavřenými dveřmi, aby vlhkost neunikala ven.

·         Tření a drážděni kůže - Noste raději oblečení vyrobené z měkkých tkanin, jako je například bavlna. Pokud si chcete vzít teplý vlněný svetr, oblečte si jej na košili z bavlny nebo hedvábí, aby se nedotýkal vaší pokožky. Jestliže máte citlivou pleť, používejte při praní prádla a povlečení jemné, nekoncentrované, hypoalergenní prací prostředky a vyhněte se změkčovačům.

·         Aktivity spojené se zapářkou, pocením a třením

·         Potrava, nápoje a léky zhoršující svědění kůže

 

 

 Co dělat, když už to tak moc svědí?

 

Neškrábat

Ohraná písnička, kterou atopici neradi slyší. Kdo nezažil, nedovede si totiž představit ten neodbytný pocit bolavé místo pořádně podrbat a alespoň na chvíli propadnout iluzi úlevy. Skutečnost je však taková, že po mechanickém tření se to ještě zhorší. Obelstít nesnesitelné nutkání můžete tak, že danou plochu budete jen poplácávat. Vyhnete se tak porušení kožní integrity, které vede k dalšímu šíření zánětu.

 

Chladit

Stejně jako škrábání i horká voda zdánlivě přináší úlevu. Výsledkem je však opuchlá vyrážka, která představuje výmluvný argument tohoto počínání. Využijte gelových polštářků a vychlaďte si jich v mrazáku pár do zásoby. Budou se hodit zvláště v noci, kdy se ekzém aktivuje a ruší od spánku. Díky jejich skladnosti je snadno přibalíte i na dovolenou.

 

Mastičky a nejrůznější „matláma-patláma“

Při vybírání vhodné kosmetiky se vyplatí obezřetnost. Nenechte se opít rohlíkem a věnujte pozornost spíše složení produktu než líbivému obalu. Mnoho krémů, bohužel často i ty z lékárny určené na atopickou pokožku, obsahují minerální oleje, které brání přirozené funkci kůže. Parafíny a minerální oleje ale ucpávají póry, vytvářejí vodotěsnou vrstvu a dochází tak k dalšímu dráždění kůže. Zdravější a hodnotnější jsou rostlinné oleje.

Blahodárný vliv má na pokožku lopuchový olej, nimbový olej (neem) má navíc silně antibakteriální účinky. Krémy s kortikoidy by měly být ponechány v záloze jako poslední možnost a měly by být užívány pouze na doporučení dermatologa.

Tělo funguje trochu jako automat, co hodíte dovnitř, to se dříve či později projeví navenek. Při atopickém ekzému je vhodné v jídelníčku omezit živočišné bílkoviny – maso, mléko a mléčné produkty, diskutabilní jsou i tropické plody. Budete-li méně sladit, prospějete tím nejen pokožce, která bude pomaleji stárnout, ale i celému tělu.

 

Pamatujte, že také dlouhodobé stresy a psychická nepohoda mají na stav kůže neblahý vliv. Veselá mysl půl zdraví!

 

IVANA - drrrbna udrbaná

 


Komentáře (5)add feed
... : Josef
Citát z Babičky jistě všichni známe.
březen 06, 2023 05:45
... : andrea
Jo, přesně na to jsem si vzpomněla a též i navozeně ucítila.
smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif

Ale když se člověk může udrbat, je to skutečně to nejhorší, co může být. Neteři jsem poradila to poplácávání a chlazení.
březen 06, 2023 06:49
... : *deeres*
Stačí jeden hajzl komár v ložnici, ani nemusím být atopik.
březen 06, 2023 09:23
... : *deeres*
Vlastně komářice, komáří kluci si na upíry nehrajou.
březen 06, 2023 09:27
... : Markéta
jakožto s alergii na slunko mám velké zkušenosti a mamka mi vždycky radila, at škrábu něco jiného. Takže místo rukou, zad a dekoltu jsem měla poškrábaná stehna, peřinu, prostě co bylo v okolí, ale jo, v ten okamžik mi to pomáhalo :-)
březen 06, 2023 10:51
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]