O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PRVNÍ DÁMA COUNTRY PDF Tisk E-mail
Středa, 01 březen 2023
Loretta Lynn - Biografia - VAGALUMEBáječná zpěvačka, Loretta Lynn, vl. jménem Loretta Webb, se narodila 14. dubna roku 1935 v hornické osadě Butcher Holler v Kentucky do rodiny horníka, v polorozpadlé chatce o jedné místnosti, jako jedno z osmi dětí. Už jako třináctiletá zpívala a skládala písničky pro nejrůznější společenské události. Lásku ke zpěvu a hudbě vůbec zdědila po svém dědečkovi, který byl Kentucky vyhlášeným hráčem na banjo. Při jedné oslavě se seznámila se svým pozdějším manželem, za kterého se ve svých 14 letech vdala. Zdá se takřka neuvěřitelné, že jako osmnáctiletá byla již matkou čtyř dětí a později, ve věku 28 let se stala babičkou...

 

 

 

Teprve k 18. narozeninám dostala kytaru a o šest let později, po přestěhování do města Custer, začala vystupovat při místních zábavách v dřevorubeckém táboře. O její zpěv byl velký zájem, což vedlo k sestavení skupiny Loretta´s Trail Blazers a po osmi měsících již zpívala na rozhlasových vlnách stanice v Bellinghamu v roce 1960. Krátce poté nazpívala i svůj první singl pro místní firmu Zero Records se slavnou skladbou „I´m A Honky Tonk Girl“ a bleskově se dostala mezi deset nejlepších zpěvaček country. Loretta se i s rodinou v roce 1960 usídlila v Nashville.

 

 

 


Téhož roku byla nominovaná mezi největší objevy roku a stala se členkou Grand Ole Opry. Nesporně krokem vpřed bylo její zapojení do programu dvojice Wilburn Brithers v letech 1961 až 1970. Samostatnou kapitolou je její přátelský vztah ke zpěvačce Patsy Cline. Již na počátku své závratné hudební kariéry nahrávala s hvězdami country music: E.Tubbsem; Conwey Twittym aj. V prvním období nahrávala u společnosti DECCA a po roce 1970 své umělecké osudy spojila se společnosti MCA.

Písně, které napsala a hrála, vyprávěly tvrdé příběhy žen. Vysvětlovaly jejich pocity a odrážely jejich boj. Byl to především její příběh, její život. Říkala ženám, aby byly silné, že jen tak se může jejich život změnit. Napsala i tři knížky - pravdivé příběhy ze skutečného venkovského života, o tom, co to znamenalo být ženou: o rozvodu, svobodě kontroly porodnosti, o touze být svá, třebas i divoká… Ale i o manželství; o chvílích, kdy se muž připotácí domů, a ona se troufne odmítnout uspokojit jeho opilou touhu …

 

Loretta Lynn také zaznamenala v písni důležité společenské momenty v historii žen - psala a zpívala o osvobození, které ženy pocítily díky vývoji antikoncepční pilulky. Píseň „Pill“ byla napsána v roce 1975, a The Washington Post ji označil za „nejslavnější píseň, která byla kdy napsána o pokračujícím boji za suverenitu žen“. V roce 1978 napsala „Ušli jsme dlouhou cestu, zlato“ a v roce 1972 „Hodnocení X“.

 

 

 
 


Vydala více jak 70 studiových alb a kolem 40 DVD, záznamů ze svých koncertů. V roce 1972 se jí dostalo ocenění CMA jako umělec roku a zpěvačkou roku byla v letech 1967, 1972 a 1973. Méně známé je, že její mladší sestra Brenda Webb patřila v závěru 70. letech patřila k největším nadějím country music a vystupovala pod uměleckým jménem Crystal Gayle. Mezi zpěvačkami C & W je Loretta Lynn považována za mimořádnou osobnost, a to jak po stránce interpretačním, tak i autorské. Životní příběh Loretty Lynn, známý dnes veřejnosti, díky její autobiografii Coal Miner´s Daughter, která vyšla knižně v roce 1976 v nákladu větším jak dva milióny výtisků, byl zfilmován pod stejným názvem. V ČR je znám pod názvem První dáma country. Za ztvárnění hlavní role získala Sissy Spacek Oscara.

 

Lynn pokračovala v nahrávkách až do svých osmdesáti let a spolupracovala s Johnem Carterem Cashem, synem Johnnyho Cashe. Její poslední album v roce 2021 bylo „Still Woman Enough“. Je autorkou více jak 160 písní a 70 úspěšných hudebních alb.  

 

Loretta Lynn zemřela 4. října 2022, v úžasných devadesáti letech.

 

Máte taky rádi country?

Já moc.

 

d@niela

   
Komentáře (2)add feed
... : Josef Kouba
Tak to jsme dva Danielo.
Jezdil jsem s partou do US na Bluegrass festival. Program na podiu úžasný a dva večery, nádhera. Na obrovské louce se v malých skupinách hrálo dlouho do rána. Ti co ovládali kytaru, benžo či housle chodili od hloučku k hloučku. Přidali se na pár písniček a cestovali dál.
Jezdil jsem s partou do Oregonu na Smith Rock šplhat se po skalách a večer do baru, kde byla pravá kovbojská atmosféra i hudba. Jednou jsem vzal sebou manželku s dětmi. Chlapcům bylo již 14 a 16 let. Posadili jsme je do kina a hurá do baru. Dodnes na to žena vzpomíná, "ti vysocí ramenatí chlapy v těch stetsonech,... ach jó".
březen 02, 2023 06:38
... : andrea
krásně se mi s ní uklízelo.
Fakt - pustila jsem si ji na plné koule - luxování, praní, vaření - to všechno zmizelo a já si notovala s ní... Takže mám hotovo, a díky za krásný dopoledne, paní Loretto smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
březen 02, 2023 10:06
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]