O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ÚSPORY ENERGIE, ANEB, JAK POTŘÍT PŘÍRODNÍ ZÁKONY PDF Tisk E-mail
Pondělí, 24 říjen 2022

Objevuje se teď spousta chytrých nápadů a návodů, jak provádět činnosti úsporněji, tím logicky i laciněji a ve výsledku i šetrněji k životnímu prostředí. Třeba používat elektrické spotřebiče s nižším příkonem, např. pračky, varné konvice, olejové radiátory. Je jich hafo a ani je nevyjmenuju, aniž bych něco nezapomněl. Skvělej nápad jsem četl nedávno: Vyměnit varnou konvici s příkonem 2 kW za konvici s příkonem 1 kW. A hned máme uspořenou polovinu energie. Ejhle. Jak je možný, že na to doteď nikdo nepřišel?

 

 

A hned vedle další skvělej nápad: Vařte jen na 80°C. Úžasný, snadný, jak je možný, že na to doteď nikdo nepřišel? Jen blbec by si v dnešní progresívní době mohl ještě myslet, že bod varu v našich podmínkách musí bejt némlich 100°C. Proč by musel? Nemusí! Jen mě napadlo, proč zrovna 80? Nestačilo by třeba 79?

 

Další skvělej nápad řeklo zrovna teď ráno rádio o snížení rychlosti lyžařských vleků: 

Cituju jednoho provozovatele: „Motor má samozřejmě nižší odběr, pokud do něj neteče tolik ampér. To znamená, že pokud standardně jezdíme rychlostí kolem čtyř až pěti metrů za vteřinu, a snížíme rychlost o půl metru za sekundu, tak ta úspora může dělat 5 až 10 procent...“.

 

Je těch nápadů víc a nechce se mi všechno rozepisovat.

Tak bych si jen dovolil nesměle upozornit na ZÁKON O ZACHOVÁNÍ ENERGIE, ani ten tady nebudu citovat, kdo chce, snadno si vyhledá. Polopatě řečeno; o co pomalejc pojede vlek, o to dýl tu energii bude spotřebovávat. Nebo, pokud bude v provozu nepřetržitě, to sice skutečně uspoří, slovama provozovatele "napoteče do něj tolik ampér" (nádhera!). To jo, to ne že ne, ale o to méně lidí za den sveze. Analogie s vyšší spotřebou auta při vyšší rychlosti neobstojí, protože skutečně nemůžu uvěřit, že odpor vzduchu, kterej roste s druhou mocninou rychlosti, by byl u vleku rozhodující. To samý platí pro třeba varnou konvici nebo pro jiný, tzv. "úsporný", spotřebiče. Čím nižší příkon, tím nižší výkon. S výjimkou těch, kde požadovaná práce je vykonaná s nižší spotřebou zbytečně vyzařovanýho tepla. Od žárovky většinou chceme, aby jen svítila a nevydávala teplo, čímž na ledkách skutečně uspoříme.

 

Ale k čemu nějaký prastarý přírodní zákony, notabéne vyučovaný v socialistickym školství?

Se starou se prostě žít nedá! 

 

Vaření na ohni nejen pro zálesáky

 

 

 

Tak už čekám, kdy konečně modrá hlava našeho ministra průmyslu pojme nápad na úsporu téměř poloviny elektrický energie v nízkonapěťový síti tím, že prosadí snížení síťovýho napětí z 230V na 120V. Snadný, rychlý, vyřešeno, odškrtnuto. A navíc ohromnej bónus - USA náš vzor!

 

Soukromě bych měl zrovna k těm vlekum taky jeden nápad. Nejlacinější energie je ta, kterou nespotřebujeme. Tak co třeba vleky nepoužívat vůbec, a jako za mýho mládí, kdo chce šupem dolů, musí stromečkem nahoru? A další nápady: Co třeba nezasněžovat uměle? A další úspora - nebruslit a nehrát hokej když nemrzne? Nebo nehrát fotbal v zimě na vyhřejvanejch trávníkách?

Tak takový, zcela absurdní, kraviny mě napadaj, namísto genitálního nápadu zpomalení rychlosti vleků o 0,5 m za sec., nebo snížení bodu varu ze 100 na 80°C. 

 

 

Pěkný dny

fakt všem přeje

 

 

 

Komentáře (67)add feed
... : Petr Sysala
To je tak, když nam vladnou paka,která nechapou ani fyziku zakladni školy. Jak pak mohou dopadnout předměty jako ekonomika, účetnictví nebo nedej bože právo.

V Británii stál propad trhů při přešlapu hlavu premiérky. Fialovu vládu podobný přešlap ani nevzrušuje (windfall tax)...

Ale demogratisti jsou s vladou velice spokojeni.
říjen 24, 2022 17:28
... : kyttka
Hele, kterej z vládních politiků tyhle kok*tiny kde lidem radil?
A ten vlekař, ten je taky z vlády? Já jen abych věděla, kdo je z tý naší vlády takovej v*l.
Btw, když tu vodu budeš vařit aspoň na vrcholu šestitisícovky, tak by těch 80°C klapnout mohlo, ne?
říjen 24, 2022 18:31
... : *deeres*
Ty tanečky kolem windfall daně jsou dost divný. Nejdřív se jako prokecne Richterová, vzápětí se to ukáže jako hoax a pak zase ne. Co vlastně platí? Ono to je jedno, účel byl splněn, Pražská burza se prohla a kdo nejvíc tratil? Byl to ČEZ, napůl státní firma, tedy my.
Nikdo to jako nezákonné jednání nevyšetřuje, nic se o tom nedočtete, prostě klídek. A národ je taky v klidu, lidi zblbli a ti, co v tom došli nejdál, nás vedou vstříc zářným zítřkům.
říjen 24, 2022 18:37
... : *deeres*
Naší politici možná ne, ale blábol o varných konvicích najdete na stránce
Which.co.uk "Spotřebovávají rychlovarné konvice více energie?"
A za propad burzy nemůže jenom Richterová, Stanjura, Jouda, Jurečka. Jedou v tom všichni.
říjen 24, 2022 19:09
... : Jiri Bilina
Jo, dat neznamemu cloveku do huby, co ten neznamy clovek nejspis vubec nerekl a pak se tomu detinsky chichotat, to muze davat smysl akorat coby priklad demagogie...
Mimochodem - voda zacne varit pri 100 stupnich Celsia pouze v nulove nadmorske vysce. Na Mount Everestu vari uz pri 71 stupnich. Viz tzv. papinaky, neboli tlakove hrnce, ktere pripravu jidla urychli. Spousta jidel a napoju naopak tech 100 stupnu nepotrebuje a divoce bublajici voda spojena s oblaky pary je opravdu zbytecna ztrata energie.
Ale to se snad ucilo i v tech Josefem zminenych socialistickych skolach.
Odkud ovsem ditka vychazela bez jinych dulezitych znalosti. Napriklad znalosti svetoveho jazyka č 1. Ale ono to zase tolik nevadilo, protoze je soudruzi pustili nejdal tak do Bulharske lidove republiky.
Ale to jiz odbocuji od tematu, sorry jako... smilies/wink.gif
Mikin
říjen 24, 2022 19:31
... : Petr Sysala
Evropská unie se rozhodla vydat nové nařízení, které vejde v platnost již v březnu přístího roku a má zakázat prodej televizorů, které nesplňují představy EU o energetické náročnosti. Problém je, že podle nových pravidel se nebudou moci prodávat ani 4K a 8K televizory.

Takže milánkové, kdo moc žere bude zakázán!! Elektromobil sice tu roční spotřebu projede za par dnů, ale to je v pořádku, bo coolcar má vyfuk v dáli za horama,kde stoji chajda malá
říjen 24, 2022 19:49
... : Josef Kouba
Proč všechny tyto nápady jak ušetřit. No přece nebrat od Rusů levný plyn.
Z USA nám dovezou zkapalněný dražší. Prý ale pokryje jen 15% EU potřeby. Bude údajně jezdit asi 20 lodí.
Cesta trvá 20 dní. Za jednu hodinu jízdy lod spotřebuje 1600 Lt. nafty. Za 20 dní všech 20 lodí spotřebuje 15.636,000 litrů nafty a budou jezdit sem a zpět. Z toho děvče Grétu klepne.
Perlička o CO2. Spalováním kapalného ale asi i kvalitního Ruského plynu vzniká obrovské množství CO2.
Můžete si sami ověřit, pokud máte senzor na CO2. V ovzduší je CO2 v průměru 350 PPM (částic z milionu).
říjen 24, 2022 22:27
... : Krakonoš
Tvl fakt tu budeme muset existovat bez 4k a 8k televizí? Tohle kdybych řekl kdysi svýmu dědkovi, tak by mi nevěřil, že jednou bude takhle zle! smilies/shocked.gif smilies/cheesy.gif
Pominu všecky ty hovadiny, Pepo, ale jeden tip ti dám: Třeba zelenej čaj je výtečnej při zalití vodou tak 60°C horkou, (podle druhu a kvality plus minus 5 stupňů), takže pokud kromě kozlování taky čajuješ, tímhle už nějaký podstatný watty ušetřit dokážeš.
P.S. K sjezdovýmu lyžování, ze kterýho se stalo energeticky náročný drancování přírody našich hor, mám vodpor už nějký ty desetiletí, daleko zábavnější je pro mě tůra na běžkách či pěšky mimo rej buzioblečků v upravenejch tratích smilies/wink.gif. Životní styl naší civilizace je rozežranej a plejtvavej až hrůza a jestli nás něco donutí se nad sebou zamyslet, je to jenom dobře - pro matku Zemi, který z nás musí bejt blivno tak, jak jí celý ty miliardy led z nikoho a z ničeho nebylo.
říjen 25, 2022 00:37
... : Jiri Bilina
Fosilnimi palivy bude nutne setrit nejen kvuli zlocinne vychodni mocnosti, ale jak pise Krakonos i kvuli matce Zemi.
Jeden z hlavnich moznosti uspory budou elektroauta, u kterych narozdil od tvrzeni Petra Sysaly rozhodne neni vyfuk "za horama, kde stoji chajda mala".
To by platilo v pripade, kdyby se elektrina vyrabela vyhradne pomoci uhli, plynu nebo nafty. Jenze ono existuje i jadro, voda, slunce, vitr nebo geotermalni energie.
Nektere zeme nebo oblasti se dnes bez fosilnich paliv uz temer obejdou.
Mikin
říjen 25, 2022 02:00
... : Petr Sysala
Jen takova technická:

OZE (občasné zdroje energie) musi byt plně zálohovány klasickými elektrarnami, ktere umi vykryvat tu jejich občasnost. K tomu sloužily právě plynové elektrarny. Jadernou fakt nejde spustitv řadu hodin. Ty germani odstavili, bo jsou fuj a vše navazalina rusky plyn. Tak jsme dnes diky nim, tam kde jsme. Guten morgen

Kecy o zelenem čaji zalitym 65 stupnovou vodou fakt pomuzou matkam s dětma na vesnici, ktere si nemohly dovolit koupit 10 kubíků dreva na zimu a teď stoji frontu před azylovym domem.
říjen 25, 2022 06:08
... : Jiri Bilina
Na vykryvani spicek jsou snad predevsim vodni elektrarny, vcetne precerpavacich. O levnejsim nocnim proudu, kterym se nabiji vetsina elektromobilu aby byly rano pripravene pan Sysala zrejme take neslysel. Hlavne placnout ten provareny nesmysl, ze elektroauta maji vyfuk za horama...

říjen 25, 2022 06:28
... : *deeres*
Účel elektroaut je od počátku jasný. Šetřit zdroje a energie, ale tak, že se vyženou plebejci ze silnic. Nízká životnost baterie, která je to nejdražší, zvyšuje cenu auta, proto je pro mnohé Čechy nedostupné. U nás se nedotuje. Plebejci mají jiné starosti, než pořizovat si elektroauto,zaplatit složenky, tak aby jim zbylo na chleba. Na Úřad práce si mohou zajet hromadnou, nebo přihlásit se online, když budou mít jak.

říjen 25, 2022 06:53
... : Josef
Spořící nápady jsem docela určitě neslyšel od vlády, ale od vládních médií. Jinak bych se o nich nedozvěděl. Předpokládám, že úkolem těch médií je působit na lidi pozitivně a příkladně, čili nějak automaticky i předpokládám, že uvádějí příklady, hodný obdivu a následování. Ostatně, ani návod s dvouma svetrama nevzešel z vlády (zatim).
Připitomělý poznámky k bodu varu na Everestu (hned nahoře píšu "v našich podmínkách"), můžu vzít nanejvejš tak, že bych měl spořit energií tak, že budu běhat s vařenim kafe na Everest.
Příprava zelenýho čaje vodou 60st.C je jistě správná, když je tak doporučená. Jen bych si dovolil podotknout, že v tom případě se nejedná o vaření. Při 60ti ani na Everestu. Ale jo, to jo. Jen to chce ještě nějakej teploměr, aby to člověk při tý šedesátce vypnul. Moje varná konvice mi svině při šedesátce nevypne a nevypne. A pak je tady důležitý hledisko zdravotní - převařenim se ničej některý svinstva, který tečou z kohoutu. Tomu nerozumim, ale už jsem to párkrát slyšel od lidí, skutečně věci znalejch. Tak jim věřim. Já piju předevšim pivo. Už to nejni Kozel, ale Březňák z plasťákovejch dvoulitrovek, v akci za cenu dvou litrů 32,- Kč, tedy 8,- Kč půllitr, což si ještě ze skrovný stařecký penzičky můžu dovolit. Občasnej čaj piju ze sympatií jedině Ruskej zn. Ivan, popř. Gruzínskej, s tichou vzpomínkou na Největšího Generalissima.
O šílenejch, neuvěřitelnejch transportech plynu přes oceány píše Pepan. Ještě k tomu dodám ohromnou energetickou náročnost zchlazování, stejně, jako ohromnej záhul pro životní prostředí při výrobě těch transportních thermosek.
Vykrejvací přečerpávací elektrárny jsou největší zhůvěřilost pro životní prostředí, podloží, krajinu, co kdy bylo v energetice provedený. Jinak by mě docela zajímalo, jak to bude teď po zastropování s tarifama - vysokej tarif VT a nízkej tarif NT (dříve nazývanej noční proud).
S elektromobilama to vidim přesně jak Deer. A jestli si nějakej vidlák ze samoty, kde zrovna on v noci nabíjet může, myslí, že statisícový sídliště budou přes noc nabíjet svý elektroauta za "lacinej" proud, tak to už je fakt jen na Chocholouška ("vás nepotěším, paní .....").
říjen 25, 2022 08:17
... : Marie
Ve čtvrtečním deníku METRO byl článek, že hygienici varují před nebezpečím legionelly. U nás na baráku ji zaregistrovali již 18.8., měli jsme protokol na dveřích. Člověk dokáže být opatrný tak měsíc, pak jsem na to úplně zapomněla, než mi došlo, že ten kašel je čím dál horší, nastoupila zimnice a musela jsem na pohotovost pro antibiotika. Je to již dva týdny, ale vykašlávám pořád. Vakcinaci jsem se statečně vyhnula a nakonec si mne našla nemoc ve vlastní koupelně.
říjen 25, 2022 08:40
... : Iris
Marie, Ty máš legionellu?
říjen 25, 2022 08:45
... : Marie
zachytila jsem to včas antibiotikama, mohl by to být zápal plic, já blbec jsem používala denně ústní sprchu. Reagovala jsem na článek o šetření, že ne vždy to dopadne dobře
říjen 25, 2022 09:06
... : Marie
Hygiena u nás legionellu našla
říjen 25, 2022 09:07
... : Krakonoš
matkam s dětma na vesnici, ktere si nemohly dovolit koupit 10 kubíků dřeva na zimu

smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
jooo a některý už sežraly vlastní děti. Kolik takovejch matek znáš, ty komiku? Myslím vopravdu znáš, ne z keců na internetu. A že jim na nějaký to polínko nepošleš?
říjen 25, 2022 09:13
... : Iris
Marie - aha, tak to je jiná. Ta ústní sprcha přesně sedí, ono se to musí vdechnout, většinou ve sprše, jinak se to do těla nedostává, než plícemi. A u vás v baráku se nějak změnil způsob ohřevu a transportu vody, něco je jinak? Myslíš, že to je už fakt důsledek šetření, nebo jen zanedbané podmínky hygieny vodovodního rozvodu ? Ona tedy legionella škodila už dříve, ale spíše to bylo neobvyklé a postihlo to najednou více lidí, třeba v hotelech tak, že se to začalo vyšetřovat. Je to zajímavé, proto jsem zvědavá, promiň, To se jedná o starý barák, nebo panelák?
říjen 25, 2022 09:17
... : Krakonoš
Rád pomůžu, když vidím, že se Pepa zajímá - a fakt to nemyslím ironicky. Až ti stávající rychlovarka doslouží (a nebo jako tip na dárek k jéžišku), kup si něco takovýho:
https://www.zbozi.cz/hledej/?q=rychlovarná konvice s teploměrem
Mám ji leta, je to čistě mechanická záležitoet, takže životnost stejná jako u konvenční rychlovarky (zkoušel jsem i různý elektronický zázraky, ale tam ta elektronika po záruční době velmi ráda vodchází). Koukneš na budík, sundáš v pravou chvíli ze stojanu (klidně 3-5 stupňů pod požadovanou teplotou a vono to ještě dojde - další úspora!) a pak zaleješ. Radost s tím dělat!
říjen 25, 2022 09:17
... : Iris
Krakonoši, já mám tu, na které nastavím 5é-60-70-80-90 stupňů, nebo var. Každá teplota svítí jinou barvou a samo to vypne. Moc mě to baví, jen si říkám, jestli to není ten případ, o kterém se vyjadřuješ ne moc pochvalně. Mám čekat odchod do věčných lovišť, jakmile zapracuje kurvítko? smilies/cheesy.gif
Ale i kdyby, ta "barevná hudba" mi přinesla už hodně radosti a kdoví, možná i úspory?

říjen 25, 2022 09:25
... : Marie
Je to barák na Praze 14, ještě jedna sousedka si šla taky pro antibiotika, jinak mladým neuškodí.
říjen 25, 2022 09:26
... : Iris
No, je asi více baráků, kde by se měla udělat revize stávajícího vodovodního systému a klimatizace, ta je také nebezpečná. Jo, mladé a zdravé to tak neohrozí, ale i tak je to blbé. Bát se vody.
říjen 25, 2022 09:29
... : Josef Kouba
Josef, palec nahoru za tvůj názor. říjen 25.2022 08:17

Jinak ceny piva letí raketově nahoru. U nás v CN BC Kozel 0.5 l. ve státní prodejně alkoholu 2.80 CN, v přepočtu asi 50 Kč.
Minulou zimu jsem byl se synem a vnukem lyžovat. Ve Wistleru ve dvou tisících metrech nad mořem stojí jedno pivo 0.35 l. jen 170 Kč. Lístek na lyžování jen 3.900 Kč. (200 dol) V rekreačním středisku Pec P.S. v restauraci "pouhých" 55,- Kč. půllitr. Pamatuji doby kdy za Plzeň jsem platil 3 Kčs a za guláš se 4 knedlíky 6.20 Kčs a v hospodách nebyla volná židle. Dnes v restauracích chcípnul pes. Musí holt tu pracující třídu nějak zkrotit.

říjen 25, 2022 09:48
... : *deeres*
Krakonoši, tak z doslechu? Plzeňský rozhlas ti určitě v Chotěšově v funguje. Dnešní zprávy o tom, jak Úřad práce v Plzni mění pracovní dobu, protože nestíhá registrovat nárůst a vyplácení sociálních dávek, si pořád ještě můžeš poslechnout. Nežádají pouze maminy s dětmi. Stejně, jako si se zabezpečil včas,na rozdíl od nás hloupých, dřevem, tak stejně tak si dokážeš poradit s inflací. A s tím dřevem u tebe, není to náhodou tak, že bydlíš v památkově chráněném místě a pak dřevo bylo logická volba? Plyn by ti tam asi nepovolili.říjen 25, 2022 09:50
... : Josef Kouba
Putin že je diktátor?
Čtu různé překlady. Poslední je dlouhý rozbor politiky USA od 1 světové do současnosti. Do placu dávám jen malou část o svobodě tisku v Rusku:
My, Rusové, jsme vyhlásili válku Západu, a tím i mimořádně mocné Radě pro mezinárodní vztahy, které se v postsovětském období podařilo pevně zakotvit v Rusku. Zatímco v 90. letech Rada přímo kontrolovala ruskou politiku, za Putina působí spíše skrytě a nepřímo, i když tento vliv po zavedení zákona o zahraničních agentech řídících nevládní organizace značně zeslábl. Přesto je tento údaj stále významný. Ještě neutěšenější je situace v oborech politologie, žurnalistiky a mezinárodních vztahů, které jsou nejvíce zasaženy liberální indoktrinací.  V této souvislosti je třeba zmínit především Valdajský klub, INSOR (ředitel I. Jurgens), Vysokou školu ekonomickou, MGIMO, Liberální misi, Carnegieho nadaci, Novou Eurasii, PIR centrum, Gorbačovovu nadaci, časopis Rusko v globální politice (ředitel F. A. Lukjanov) atd. Časopis Russia in Global Affairs se otevřeně prohlásil za dceřinou publikaci Foreign Affairs, která přímo zprostředkovává hlavní geopolitické a strategické projekty USA související s uspořádáním globálního světa na základě unipolarity. V redakční radě časopisu zasedalo několik mimořádně vlivných a vysoce postavených osobností: A. L. Adamišin, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruska; A. G. Arbatov, ředitel Centra pro mezinárodní bezpečnost při IMEMO RAN; A.D. Žukov, první místopředseda vlády Ruska; S.B. Ivanov, tajemník Rady bezpečnosti Ruska. B. Ivanov, tajemník Rady bezpečnosti Ruska, ministr obrany a první místopředseda vlády; a desítky dalších.

Nějak nevidím že by v současném Rusku byla politicky doktrína jako v Čechách. "Kdo nejde s námi jde proti nám", a můžeme jej poslat do kriminálu.
říjen 25, 2022 10:18
... : Josef
No fajn. Dík za upozornění na ohřejvací až varný konve. To tady čtu uplně poprvé. Tak aspoň něco. Nenapadá mě ovšem nic, na co bych ji já mohl využít, kromě teda toho zelenýho čaje, kterej ale mi fakt pivo nenahradí.
Zrovna jsem teď vyzkoušel uvedení 1 litru vody do varu v konvici 2kW, oproti indukčnímu vařiči nastavenýmu na 2 kW. Docela jsem užasl, čekal jsem sice nějakej rozdíl, ovšem, bylo to asi 120 sec. v konvici, oproti 180 sec. na indukci. To už stojí za ouvahu.
říjen 25, 2022 11:14
... : Josef
"Ministři kabinetu Petra Fialy zamíří 31. října do Kyjeva. Na Ukrajinu přijede zhruba polovina členů vlády."
Netroufám si vůbec napsat, jaký přání mě při čtení toho titulku napadlo......
říjen 25, 2022 13:36
... : *deeres*
Když si tak zavzpomínám, tak papiňák jsme z Maďarska doma měli už v 58.roce, dřív, než plynový sporák. Knížecí rady nepotřebuji. I ruce jsme si myli, Leyenová si to video mohla ušetřit. Zřejmě to je u politiků sport, dělat z lidí blbce.
říjen 25, 2022 14:05
... : Petr Sysala
iDnes 20. října
Azylové domy v Olomouckém kraji hlásí plno dlouho před zimou
Pro krakonoše internetovy blabol.

On mi s tím svým povýšeneckým poučovanim a knížecími radami připomíná Husáka, jak hřímal na XY sjezdu KSČ:
"Něch odpadně, čo je slabé a váhavé, něch odpadně čo je kolísavé, něch odpadně, čo je oportunistické!"

Zustanou jen silni a bohati. Co je mi do blbé buchty, co se nechala zbouchnout nějakým idiotema teď tře bídu s nouzí.
říjen 25, 2022 14:17
... : Jiri Bilina
Jejdamankote, tady se zase urodilo...
Zdroj tech uzasnejch napadu jsme se opet nedovedeli, ale maji to byt jakasi "vladni media". Zato budeme porad dokola mlit o lezeni na Everest, ktery byl uveden jako priklad...
Elektroauta jsou udajne pro vyhnani plebejcu ze silnic. Takze dalsi svetove spiknuti po vzoru vakcinace. Akorat tentokrat pomahaji zlocinnym vladam namisto doktoru vyrobci aut. smilies/wink.gif
Lidi kteri si auto nabijeji u vlastniho baraku nebo v podzemni garazi sveho domu ci mrakodrapu jsou "vidlaci ze samoty" a precerpavaci elektrarny jsou "nejvetsi zhuverilost pro zivotni prostredi, co bylo kdy v enetgetice provedeny". Jezismarjajózefe.
Neschopnost vypnout buracejici varnou konvici jeste nez se vypne sama, nebo ztlumit ohen pod divoce bublajicim hrncem, tak to uz bude zrejme nejaky handicap...
Vse ovsem prekonal Josef Kouba kdyz napsal: Nějak nevidím že by v současném Rusku byla politicky doktrína jako v Čechách. "Kdo nejde s námi jde proti nám", a můžeme jej poslat do kriminálu.
Ja drugój takój strany nēznáju, kdē tak vólno dyše čelavjėk. smilies/grin.gif
Mikin
říjen 25, 2022 14:58
... : Krakonoš
Blbá buchta má jistě ještě nějakýho tatu a mamu, když se nechala zbouchnout od idiota - ano, nic mi po ní není, stejně jako blbý buchtě není nic po mně a po mejch starejch rodičích, kterejm vona za celej život nepřispěje na penzi ani korunou do sociálního systému, bude vždycky jen čistej příjemce. Je to primárně zodpovědnost toho idiota, co ji zbouchnul, jejích rodičů a jeho rodičů. Můžeš proti tomu protestovat, můžeš bejt na mě nas*anej, myslet si vo mně cokoli vodpudivýho, což činíš, ale to je tak asi všecko, co s tím můžeš dělat. Když moje holka přitáhne s outěžkem vod idiota, tak to Sysalu taky nebude zajímat, neuroní slzu, ani mi nepošle litr, takže vo čem se to vlastně bavíme?
Mimochodem v Olomouci vládne ANO, jak je možný, že už dávno nezahájili stavbu či rekonstrukce sociálních bytů? Co tahle partaj kromě úplatků důchodcům (navíc velmi směšnejch) vlastně udělala pro sociálně slabý vobčany, který se nevobejdou bez dávek a teď plněj ty azylový domy? Proč ANO za 8 let vlády či podílu na ní neprovedlo žádnou reformu sociálního systému tak, aby byl efektivní, ani se vo to nijak nepokusilo a nemělo to nikdy jako téma? Teď se politici ANO tvářej, že biliony se válej po chodnících a stačilo by je jenom nalejt vobčanům a firmám, aby se měli všichni dobře a nikdo nestrádal a nemusel zdražovat, leč teď zrovna nemůžou, páč jsou jako na potvrou v tý vopozici. Spolíhají na to, že velká část lidí neumí pořádně ani ty počty z prvního stupně, a docela jim to vychází.

Iris ano, to je přesně ten typ konvice, kterej už mě dvakrát vopustil a zlomil jsem nad ním hůl smilies/smiley.gif.

deeres, bavili jsme se vo tom, že nemá na dřevo, tak co do toho taháš plyn? Ty ses jen potřebovala pochlubit, že máš vyfízlovaný informace, viď? Tak snad ti to vylepšilo den.
říjen 25, 2022 15:03
... : Petr Sysala
Jen mi neni jasné, proč hnuti, ktere vypusti jednu nebo více vašich pneumatik,“ a za sterač dává leták s textem: „Budete se zlobit, ale neberte si to osobně. Nejde o vás, jde o vaše auto…“ nevypousti kola mnohem těžším a pro životní prostředí skodlivejším elektromobilum.

Zdroj: https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/vypousteni-pneumatik-auto-aktiviste-hnuti-klima-vandalstvi-xr-tyre.A220731_083343_automoto_dohr

říjen 25, 2022 15:09
... : *deeres*
Krakonoši, zase tak moc mne nezajímáš, já mysoginy moc nemusím.Je to jenom náhoda, že jsem se byla podívat do kláštera. Pokud chceš být anonymní, neuváděj o sobě žádné informace. Já si jenom pamatuju, co kdo napíše.
Já to nebyla, kdo se tady posmíval ostatním, že nebyli tak předvídaví, jako ty, co máš zásoby dřeva na tři roky. Z Prahy jsem se odstěhovala před deseti lety a tak plynové topení řešit nemusím. Možná ale poradíš těm lidem, co bydlí ve starých činžácích, kde jediný způsob topení jsou wafky. Asi, aby vytáhli kamna ze sklepa a do Stromovky si došli pro dřevo?
říjen 25, 2022 17:12
... : *deeres*
Sakra, tu nápovědu miluju. Misogyn je správně.
říjen 25, 2022 17:34
... : d@niela
tak si myslím, že tyhle vaše debaty - to je všechno jen takovej bublající potůček, co teče, ale to je tak všechno...
Mudrování o různých teplotách a druzích varných konvic je zbytečnost, když je hodně rodin, co - nechci je napadat, to fakt ne - moc chytrosti nepobraly. Jak jsem byla včera v Penny, tedy v obchodě rozhodně ne pro vyšší střední, tak jsem si všimla, že lidi moc nečtou cenovky.
Kouknou, je to zlevněný, a berou. Nevšimnou si např. že i po zlevnění je například jeden jogurt (dejme tomu bílej) dražší, než druhej. Prostě - nepodívají se na to drobné písmo dole, co ukazuje, kolik toho stojí 1 kg. A to je se vším. Pokud si můžu vybrat z relativně stejně kvalitního zboží, tak se dívám na právě tu cenu za kilo.
A to je jen jeden příklad...
Mj. je mi líto masa.
Jen pro radost jsem koupila pesanovi kousek masa. "Prosím, uřízněte mi tady kousek té krkovičky, 15 dkg, ano?" No, kilo čerstvého stálo jen o dvacku víc, než olezlé a nejspíš už zasmrádlé kuřecí žaludky.
A to dražší maso? to bych už nekoupila, ani kdyby mi to dávali za třetinu, jak omšele až oslizle vypadalo. Ach jo.
říjen 25, 2022 17:59
... : Jiri Bilina
Jo Krakonosi, nejsi prvni ani posledni, na koho ta anonymni pani vytahla svuj bonzacky zapisnicek.
Stejne je tomu tak i v pripade Sysaly, ktery kazdeho kdo mu vyvrati jeho komunisticke bludy prirovna k Husakovi, nebo oznaci za "politruka". O udajne vyssi skodlivosti eletroaut opet nic.
Co se vyroby elektricke energie tyce, zde je zajimavy priklad vice jak 5 milionove kanadske provincie British Columbia, ktera pouziva pri produkci elektriny fosilni paliva jen z 5%.
Z nasich diskuteru tam zije pouze Pepa Kouba, ale ten dava i v diskusi o setreni energii prednost vzpominani na pivo za 3 koruny a obhajobe ruskych cenzoru. smilies/undecided.gif
Mikin
říjen 25, 2022 18:00
... : Josef
Už mi jen chybí návod, jak správně třít vocasy ebonitovejma tyčema. A bude i na varný konve i na nabíjení elektroaut.
říjen 25, 2022 18:48
... : Petr Sysala
Kdyz jsem začínal v práci, tak jem dělal krokovaci kamery na vyrobu integrovanych obvodu, vim o jejich výrobě docela dost a vim, jaka je např. energeticka náročnost vyroby samotného kremikoveho ingotu. Toho kremiku je v elektroautech docela fakt dost (spina se tim elektrika do motoru plus všemožné řízení čehokoli), taky spousta neodymovych magnetu, medi, hliniku, tedy všeho s enormni energetickou náročností. O baterce a lithiu ani nemluvim. Po pár letech baterka chcipne a nová stojí jako nové auto. To je fakt úžasně udrzitelna a ekologicka záležitost.
Kolik stoji Wallbox na domaci nabíjení si můžete zjistit sami
Na střeše mam solarni panely, ty smysl mají, ale auto je fakt zatim na nic. Proc asi německá pošta ukoncila svuj bombasticky projekt vyroby vlastnich elektrododavek?
Pokud je elektromobil v necem vyhodny a ekologicky, tak prosim o konkretni argumenty a ne blaboly a ideologicke kydy. Děkuji za odpověď.
říjen 25, 2022 19:05
... : *deeres*
Toho, kdo na sebe nejdřív všechno vykecá, aby se pochlubil a přezíravě povýšil nad ostatní , nazýváme jak? Já bych věděla.
říjen 25, 2022 19:05
... : Jiri Bilina
Pokud se s tebou deeres lide, kteri se nemaji za co stydet furt jeste bavi, povazuj to ze sve anonymity spise za cest. smilies/wink.gif
-----------------------
A k tobe Petre Sysalo - pokud se nesnizime k Josefovym vyrokum o "treni vocasu ebonitovejma tycema", muzeme mit zajimavou diskusi. K certu - at si Josef ve svem volnem case dela, co je jeho libost. smilies/cheesy.gif
Kremikovy ingot do toho take netahejme, z toho se tech chipu vyrobi straslive moc.
Dulezite je, ze jsme se oprostili od tebou zminenych "ideologickych kydu".
Baterky v e-autech maji zivotnost nejmene 10 let a potesitelne je, ze se uz ted rozjidi jak jejich recyklace, tak i masova vyroba jejich "solid state" nahrad. Ty maji znacne vetsi dojezd i zivotnost, zato mnohem mensi dobu nabijeni. Veda a technika proste nakonec vitezi.
Silne me to pripomina ne tak davne casy, kdy se spousta zaostalych mužiku statecne bila za klasickou fotografii. Zepry ty digitalni fotaky maji mizerne rozliseni, barvy i pamet. No, to byla v leccem pravda. Jenze vono se to kazdym rokem zlepsovalo, zlepsovalo a staromilci zaplakali...
A co ty? Jeste se furt o weekendech rachas ve vyvojce a ustalovaci? Nazdar! smilies/wink.gif
Mikin
říjen 26, 2022 04:54
... : Petr Sysala
Baterky v e-autech maji zivotnost nejmene 10 let


A teď tu o pornikové chaloupce Jirko.
Opět jsi jen dokázal svoji totální zaslepenost a hloupost. Btw digitalni foto někdo prosazoval politickym nátlakem, mohl jsem si koupit dotovany digital? Byla vyroba klasickych foťáku k nějakému datu zakázaná?

Zkus někdy použít mozek a otevřít oči. I těch tvých strašlivě moc chipů potrebuje strašlivě moc energie, slyšel jsi někdy jak fungují čisté prostory, co je deionizovana voda a kolik je ji potřeba? Víš v jakych podmínkách se musi vyrobené chipy skladovat a co se stane pokud to nesplniš?
Neuč orla lítat, jen se ztrapňuješ.
říjen 26, 2022 06:05
... : Jiri Bilina
No vidis, zase se zacinas vztekat, urazis a pises o vecech o kterych nemas ani paru. Chipy nenajdes dnes jen v telefonech, ale i v obycejne pracce. A ke tve hruze i v v aute na benzin. smilies/wink.gif
Akorat ze to elektricke nepotrebuje prakticky udrzbu, vymenu oleje, prevodovku, spojku, ani ten vyfuk (udajne za horama). Proste je to budoucnost, ktera prichazi s novymi bateriemi rychleji, nez kdokoliv doufal.
Akorat kapitani automobiloveho prumyslu to jeste nepochopili, tož jim to bez ogare vysvetlit. smilies/wink.gif
říjen 26, 2022 07:12
... : Petr Sysala
Jirko, než vypustis z prstu nějakou hlubokou mylsenku, zkus se podivat do Tesly a pak do svého auta. Prostému člověku by ten pohled hodně napověděl.
U tebe si nejsem až tak jistý.
Malá nápověda, v tom elektromobilu se pracuje s 400V a až 800A. Ne jen sepnutim při startu jako u strašlivých fuj aut, ale pořád a regulovaně. Tech LiIonek velikosti 18650je tam přes 7000 ks. Váha přes 500kg bez managementu (BMS). Na tuhle drobnou nadrž musí byt dimenzovaný podvozek, ramena a hlavně brzdy. Takže ceny údržby tomu taky odpovídají. Jedna Tesla jezdi velmi blizko a s majitelem se velmi dobře znám. Ko,ikjich jezdi tam u vás, hlavně v zimě?
říjen 26, 2022 09:04
... : mamča
Petr Sysala : Nebyla jsem tázána, ale domnívám se, že tam, co Jiřík bydlí, jezdí v zimě jen psí spřežení. Elektroauto by tam přes zimu spalo v garáži či sloji, spolu s medvědy, a čekalo až se oteplí.

říjen 26, 2022 12:16
... : doktor
Řekl bych dobrej nápad.
říjen 26, 2022 12:44
... : *deeres*
Zákaz spalovacích motorů od roku 2035? Velký voči!
Už teď pět států požádalo o prodloužení do roku 2040.
Také Němci váhají a i státy progresivní v této otázce,
kde jsou elektromobily dotované, mají problémy
s infrastrukturou a dostatkem elektrické energie.


říjen 26, 2022 14:38
... : Jiri Bilina
Tesla je sportak pro prachate lidi, takze je nesmysl ji davat jako priklad. Muj kamarad - mistni doktor - ma Nissan Leaf. Je to prvni model, je uz 11 let stary a baterie ma porad jeste 80%. On i jeho manzelka to maji v garazi a pouzivaji vetsinu roku. V extreme nizkych teplotach jezdi ovsem svym druhym autem - pickupem Toyota. Tim jezdi i na delsi vzdalenosti - treba do 530 km vzdaleneho Whitehorse na nakupy. Po ceste jsou sice dve nabijeci stanice, ale cesta Nissanem by se protahla a do pickupu se toho vic vejde.
Ja sam mam na elektrinu amatersky predelany pickup Nissan 2200. Pouzivam ho jen na kratsi cesty, ale tech je vetsina. Pak mam jeste elektricke kolo RadRover, elektrickou motorovou pilu a sekacku na travu. Ty pouzivaji 5 Ah, 40V lithiove baterky, takze moc benzinu nespalime a hodne diky tomu usetrime. smilies/smiley.gif I kdyz to bez benzinu pochopitelne nejde, hlavne diky nasemu kontraktu na Dempster Hwy.
Co se nabijeni tyce - prakticky vsechnu elektrinu nam zde v Dawsonu dodava za rozumne ceny vodni elektrarna v Mayo.
Ten zakaz spalovacich motoru v Evrope je podle me uz prilis. Tyhle veci staci podporovat pomoci dani a danovych ulev. Vyvoj (predevsim u baterii) jde tak rychle, ze elektricka auta stejne prevladnou. Chudaci Rusaci i Arabove, kteri toho krome tezby ropy (za pomoci zapadnich technologii) uz moc neumi. smilies/grin.gif
Mikin
říjen 26, 2022 15:26
... : Jiri Bilina
Jeste maly priklad toho jak se vyrabi elektrina na zapade Kanady - v provincii British Columbia, kde zije zhruba tolik lidi jako na Slovensku:
87% vodni elektrarny, 4% zemni plyn, 0.5% nafta, 5% biomasa geotermalni energie, 2.6 vetrne elektrarny, 0.1 solarni energie.
Jiste - jde o hornatou provincii se spoustou srazek, nekde na pousti by to nefachcilo. Tam by se ta vodni energie musela nahradit solarni a vetrnou energii a hlavne asi jadrem. Ale vsechno jde, kdyz se chce.
říjen 26, 2022 15:41
... : Josef
Mně teda strašně vadí, že žádnýmu demokratovi, lidskoprávnímu aktivistovi, pravdoláskaři, nevadí používání čipů i celejch přístrojů, taky solárních panelů, taky oblečení, tenisek ..., vyrobených otrockou prací, často dětskou, v nenáviděný komunistický totalitě. To se mi jeví přímo NECHUTNÝ a osobně bych byl pro nejtvrdší sankce!
říjen 26, 2022 15:49
... : mamča
Josef : No, jo, sankce musí bejt, jak by jinak EP a EU odůvodnilo svou existenci. Ale kdyby se uvalily sankce na ty výrobce čipů, solárních panelů a dalších udělátek, tak si pak nekoupíš už ani ty montérky a tenisky. Politika se nemá míchat z obchodem.
říjen 26, 2022 16:50
... : Petr Sysala
Nova baterka do toho Nissanu stoji 7500$ (cca 180.000,-Kč), takže při té životnosti 10 let, je to rocni naklad 18.000, tedy 1500,- měsíčně plus ta elektrika. Tož nevím, asi bych to nechtěl, Leda v létě, kdyz mi soláry dělají elektriku a nevim, kam s ní (mám ostrov, bez licence na výrobu) Jenže to bych musel ještě zainvestovat do Wallboxu dalších 20.000,-
Inu nic pro prosty plebs. Je to stejne jako dotace na solary a tepelne čerpadla. Pomaha se bohatým a chudy lid zase utře nos.
říjen 26, 2022 17:32
... : Jiri Bilina
Vidis Petre, jeste vcera mely podle tebe ty baterky zivotnost pouhych "par let" a dnes uz to je 10 let! A ted si predstav, ze nove lithiove "solid state" baterie, ktere se uz vyrabeji a instaluji maji zivotnost delsi, nez samotne auto. A navic i mnohem kratsi dobu dobijeni!
Ale to neni vse.
Autorovi clanku panu Josefovi NČ zacaly vadit zlocinne komunisticke diktatury a jejich zneuzivani otrocke prace, casto detske. smilies/shocked.gif
Jak rikam - pokrok nezastavis.
Mikin

říjen 26, 2022 18:19
... : Josef
Zlatá slova pana fialového premiéra na tiskovce:
„My musíme chránit za každou cenu, a na tom záleží osobně i mně, svobodu slova, projevu, všechny atributy, které ke svobodné společnosti patří.
Na druhé straně lidé mají právo na to, aby informace byly korigovány."
-----------------
No není to nádhera? Úžasný!
říjen 26, 2022 18:20
... : Jiri Bilina
Kdyz uz jsi Josefe odbocil od tema diskuse pod svym vlastnim clankem, snad nebude vadit, kdyz se k tobe pridam:
I civilizovane, slusne, demokraticke zeme maji jakesi mantinely v podobe zakonu. Jako jsou treba zakony proti hanobeni naroda, nabozenstvi nebo rasy. Protoze jinak to dopadne jako za Hitlera a lidicky se zacnou vrazdit navzajem.
Pokud Josefe nevis o cem mluvim, uvedu citat gubernatora (Putinovymi nacky zabrane a anexovane) "Donecke republiky". Ktera je diky anexaci podle nacku a komunistu uz oficialne soucasti Ruske federace.
Takhle mluvi uchyl a rusky politik Pavel Guvarev o Ukrajicich:
Jsou to Rusové posedlí ďáblem. Nepřicházíme je zabít, chceme je přesvědčit. „Ale pokud se od nás nechcete nechat přesvědčit, zabijeme vás. Zabijeme tolik, kolik bude nutné: jeden milion, pět milionů. Nebo vás vyhladíme všechny. Dokud nepochopíte, že jste posedlí a potřebujete být vyléčeni.
Bejt Josefe NČ na tvym miste, trochu bych s tou podporou nacismu (nic jinyho te neni) zpomalil. Nazdar! smilies/wink.gif
Mikin
říjen 27, 2022 02:46
... : Jiri Bilina
Aby nevznikla Josefe mylka, s tou tvoji podporou ruskeho nacismu jsem to trochu prehnal.
Ono je to malinko rozredene tvou prichylnosti k rasismu, homofobii a dalsim nechutnostem.
A kdo jsem ja, kdo zavcas odesel na demokraticky zapad, abych te soudil.
Zkus na sobe stary brachu zapracovat sam. Moznosti k tomu uz davno mas....
Mikin
říjen 27, 2022 03:56
... : Josef
Nedolejzej furt.
říjen 27, 2022 05:12
... : Petr Sysala
Revolučních baterii, ohlášených vědci už za tu dobu, co s baterkama dělám (asi 50 let), byly desitky. Funguji jen jedny na bázi lithia. I ta revoluční Solit state je vlastne pořád to samé a objemovou kapacitou se nijak x násobně neliší. Jirka tu zminil vyvoj difotaku. Z krabice od mlika jsme dnes na kostičce s hranou par mm a 1000x větším vykonem, to se u baterek nějak nekona. O cenove paritě se ani nezmiňuji. Oproti tomu starému jedovatemu olovu jsme furt jen asi 2 lepší. Fyzika se moc očuravat neda, bohužel.
Jen jeden příklad LiFePo4 baterka (to nejlepsi, co jde sehnat na ukladani elektriky ze solaru) 12V 50Ah stoji 8100,- a váží 5,5 kg, olovo 12V 50Ah stoji 1700,- a váží 13 kg. Ano ta prvni má asi 5x vetsi zivotnost (1700 x 5 = 8500), tož kde je ten úžasný pokrok? Btw, olovenou baterku zrecikluje šikovný Ind na ulici a na koleně s LiFePol4 to nejde ani nahodou.
říjen 27, 2022 06:26
... : Jiri Bilina
Vyprask za vypraskem, Josefe. Jako by ten sametak nestacil. smilies/wink.gif
Uz jsi slysel o Bachmutu? Tam tvoji okupanti ztratili za 2 mesice 8000 vojacku a postoupili asi o 4 kilometry. Na a vcera je odtam Ukrajici vypraskali za jediny odpoledne. smilies/shocked.gif
Mikin
říjen 27, 2022 07:29
... : Jiri Bilina
Solid (nikoliv solit) state se Petre podstatne lisi dobou nabijeni a zivotnosti. Ale o tom jsem snad psal.
Pokud ti to nepripada jako zasadni rozdil, moc toho o baterkach nevis.
Mikin
říjen 27, 2022 07:32
... : Josef
Já bych řek, Péťo, že dokud nebude vymyšlená skutečně významná akumulace energie, tak se věci moc nehnou. Vono by to chtělo třeba uvést do života muj už pár let starej nápad, že když jako u nás máme v horách to lithium, a nejen u nás, tak to nějak prát přímo přímo do toho lithia a i z něj vodebírat, aniž by se muselo těžit, čistit, atd. Je to snadný, jednoduchý, a už stačí jen maličkost: Udělat to. To teda už musí někdo jinej, já se prkotinama nezabejvám.
říjen 27, 2022 08:00
... : Petr Sysala
Jirko, solid state jo oznaceni něčeho pevného, oznacovaly se tak svého času třeba i zesilovače, po nastupu polovodičů. Jediny rozdil mezi klasickou LiPol a tou "revoluční" novou je v tom, že misto kapalneho elektrolytu je ten elektrolyt pevný, někdy se ty baterie oznacuji slovem polovodičové.
Opravdu se chces pouštět do odborne debaty? V te s politickými frázemi z tisku fakt nevystačíš. Až si budu moci jit tady do Fulgur Battmana koupit tu novou baterku, jako teď LiIon baterii, tak to bude hotové a super. Zatim je to jen další článek v novinách, kterých uz jsem četl desitky.
říjen 27, 2022 08:35
... : Jiri Bilina
Akorat Petre ze se ty Solid State baterky mnohem rychleji nabijeji, maji vetsi zivotnost a dokonce i energy density. Jsou navic bezpecnejsi z hlediska pozaru nebo vybuchu. Ale vyvoj se tim nezastavil. Nez budes pokracovat o vecech o kterych nemas vubec paru, neco si o tom precti. Treba zde:
https://www.notebookcheck.net/Solid-state-NASA-battery-beats-the-Model-Y-s-4680-pack-at-energy-density-by-stacking-all-cells-in-one-case.660594.0.html
---------------------------------------------------
A kdyz uz jsme u te energie - podzemni zasobniky plynu jsou naplnene na 92%, Ceska republika ziskala spoluucast i na terminalu v severnim Nemecku, ktery zacne fachcit uz v prosinci. Cena plynu strme klesa a je uz nizsi nez v Madarsku, jehoz vudce vlezl Putinovi do zadnice jak to jenom slo.
Takze mrznout nikdo nebude a komunisti jako vzdy lhali. smilies/wink.gif
Mikin
říjen 27, 2022 16:56
... : Petr Sysala
Jirko, přečti si něco o bombastickych českých bateriich He3da. Kde jsou? Můžu si je koupit? Baterie s elektrolytem v pevné fazy jsou na tom podobně. Od laboratornich kusů, slibů a úžasných pparametrů je do praxe ještě dlouha cesta. Ale pokud jsi v technice nikdy nepracoval, nemá cenu ti to vysvětlovat. Víra je krásná věc, ale elektriku do ní neuložíš.
říjen 28, 2022 09:00
... : Jiri Bilina
S vyrobou uz se Petre zacalo v Japonsku a v Cine. Toyota uz to dava do hybridu. Drz si kloboucek, pojedeme z kopce... smilies/wink.gif
říjen 28, 2022 17:23
... : Petr Sysala
Jirko, zkus to nejak upřesnit. Nalinkoval jsi mi článek o "kosmické technologii" článku 4680.
Jenže to je jen jiny rozměr stavajici 18650.
First Tesla 4680 battery teardowns reveal it is not all that revolutionary at the moment

Ale, co se divim, někdo, komu technika a technologie nic neříká a řídí se ideologickymi pindy novinářů.

Současná LiIonka na energetickou hustotu 200 až 250 W/kg ta NASA baterka deklaruje 500 W/kg, to je tedy opravdu skok. Jen pro informaci 1kg benzinu ma 12550W/kg
říjen 28, 2022 20:03
... : Jiri Bilina
Ano Petre, 2x vetsi kapacita je opravdu skok. Spojeny s nekolikrat vetsi rychlosti nabijeni i zivotnosti ro znamena blizici se konec benzinovych aut, motocyklu a podobnych kramu.
Protoze narozdil od benzinu to nepotrebuje mnohem tezsi motor, prevodovku, spojku, olejovou vanu s olejem, chladic se spoustou kapaliny a hlavne - spoustu udrzby.
Nazdar! smilies/wink.gif
říjen 30, 2022 21:31
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]