O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

OBOUSTRANNĚ PROHRANÝ BOJ PDF Tisk E-mail
Úterý, 01 duben 2008

Když byla štěňata ještě malá, brala jsem je každý den na procházku, jen tak navolno. Šli jsme vždycky po lesní cestě kolem srubu našeho souseda Willyho a pak dál na Medvědí potok, kde se vždycky vrhla do vody s takovou vervou, že jsem byla i já mokrá od hlavy k patě.

 

 

 

 

 

     Občas se mi ztratila na chvíli z oči, ale já jsem věděla, že když zavolám, tak se všichni přiřítí jako smršť a budu mít co dělat, aby mne neporazili. Ten den jsem vzala Barunku, Kalusku a Baldiho. Vždycky beru dvě štěňata a jednoho dospělého psa jako vrchní dohled. Za chvilku byli všichni v trapu. Zavolala jsem na ně, ale smršť se nekonala, přiběhla jenom Kala. Barunku a Baldiho jsem slyšela odněkud zuřivě štěkat. Kala běžela vedle mne, čumáček obracela nahoru, jako by chtěla říct: "Vidíš. já jsem taková hodná holčička, já jsem s tebou, ale kde jsou ti druzí darebáci? Že jsem jenom já tvůj miláček?"Ujistila jsem ji, že to tak je, ale přidala jsem do kroku.

 

 

     Za zatáčkou jsem uviděla Baldyho a Bára. Neviděla jsem na tu dálku dobře, ale přece jen jsem měla pocit, že tam nejsou dvě ale tři zvířata! A dvě se o to třetí přetahovali. To už jsem utíkala co jsem mohla a jen jsem doufala, že to není to co se myslím, že třeba jenom potkali dalšího psa a teď se rvou...

 

 

     Když jsem je uviděla, tak jsem jen zalapala po dechu. V duchu jsem se přesně tohoto obávala, ale skutecnost byla daleko horší než moje představy. Skočili na dikobraza! Celé čumáky měli plně zabodaných ostnů, ale jak... to si nedovede nikdo představit. Sami vypadali jako dikobrazi. Ten chudák, co ho napadli, jen ležel na zemí, dodělával a strašně funěl. Psi se váleli každý po jedné jeho straně a s kňučením si packama snažili sdírat ostny z čumáku.,Kala si taky zkusmo kousla, ale zjistila, že to není nic moc příjemného a tak toho nechala. Ta vyvázla nejlépe, snad měla jen 15 ostnů, ale Baldi a Barunka, to se nedalo počítat.

 

 

     Panicky jsem na ně začala ječet a hnala je domů. Na Baldyho, aby šel, jsem musela vzít prut, aby se pohnul... Byl to běh docela přijatelný - časově tak na olympiádu. Byla jsem asi kilometr od domů a celou cestu jsem jen zoufale řvala: "Kennedyyyy, Kennedyyyyyyy!!!!!!!!!

 

 

 

     Ten v hrůze, co se stalo, už nám běžel naproti s kleštěma. A tak se začalo operovat. Dikobrazí ostny nejsou žádná legrace. Baldi jimi měl oči úplně obkroužené, byl to zázrak, že o žádné nepřišel a jazyk měl jak polštářek na jehly, oba plno ostin v puse, pod jazykem, podél zubů, v horním patře, přímo v nose .... ou! Ostny jsou asi 6 cm dlouhé, některé byly zaraženy úplně celé. Nejhorší na nich je, že mají mikroskopické zpětné háčky a proto se špatně vyndávají, rukou to nejde vůbec,  jen kleště a pinzeta a vší silou.

 

 

 

     Nebezpečí je v tom, že pomocí těch háčků a pohybu svalů se zatahují hlouběji do těla a tak osina vražená do nohy může vylézt po několika měsících někde v zádech, pokud má pes štěstí a nezasáhne mu žádný životně důležitý orgán. Prvně rychle aspirin, ten trošku snad zmírní bolesti, ale nic moc.. "Baldi" peskovala jsem ho, "těm štěňatům se nedivím, ale podívej se na sebe, copak tohle dělá chytrej dospělej pes?"

 

     Zajímavé bylo, že všichni drželi. Nedali jsme jim ani náhubek, nezavázali čumáky. Přesto ani jeden se nesnažil po nás rafnout, jen pofňukávali a drželi. Muselo je to strašně bolet. Pracovali jsme na psech oba dva, já jsem dělala ty povrchnější a Kennedy ty, co byly vražené hluboko. Bylo to nekonečné... skončili jsme ve tři ráno.

 

     Až pak jsme šli se podívat na dikobraza. Byl už mrtvý, měl rozkousnutou hlavu. A i když dikobrazí maso chutná dobře, přece jenom si takový lov raději provždy odpustím.

 

 

Polárka

 

 

 

Komentáře (16)add feed
akorát to zvíře na obrázku : alena tečkovaná
není dikobraz, nýbrž URSON - žijící v Kanadě. (ZOO Praha těsně před východe po cestě do samoobslužné restaurace)
duben 01, 2008 13:52
Obrázek jsem dala ten, který Polárka poslala... : d@niela
smilies/grin.gif já jsem ráda, když rozeznám slona od myši...
duben 01, 2008 13:57
jo, zvířata nejsou vůbec hloupá : toulavej
když vyndávám mýmu kocourovi z kožichu klíšťata i z hodně citlivých míst, drží i když je to pro něj nepříjemný. Ale dobře ví, že jinak by se jich jen tak nezbavil. Ale, jak ví, že už bylo poslední, co měl, už ho neudržím a na desinfekci francovkou někdy už nedojde, už se nechce nechat chytit.
duben 01, 2008 15:00
... : alena tečkovaná
Urzon kanadský
8.4.2007 14:50 | Bednišška | SAVCI - MAMMALS
Urzon kanadský (Erethizon dorsatum) je severoamerický hlodavec připomínající svým vzhledem dikobraza, s nímž bývá laiky často zaměňován. Na rozdíl od něj má kratší a měkčí ostny a dokáže šplhat po stromech. Dikobraz navíc patří do jiné čeledi.
Rozměry
Délka: 86 cm
Hmotnost: 18-20 kg
Popis
Tělo je pokryto dlouhými hnědými chlupy s bílými konci. Na svrchní části ocasu a částečně také na hřbetě vyrůstají 3-15 cm dlouhé a 1-5 mm silné ostny, které mají podobu dutých bílých trubiček s hnědým nebo černým zakončením. Urzon jich mívá kolem 30 000. Končetiny jsou opatřeny mohutnými drápy, jež společně s dlouhými silnými palci umožňují šplhání po stromech. Ocas je krátký a silný.
Urzoni se dožívají až sedmnácti let.
Rozšíření
Urzoni žijí převážně v jehličnatých, méně častěji ve smíšených a listnatých lesích od Aljašky po severní Mexiko. V minulosti se v letním období vyskytovali i na severu a západě Velkých plání.
Potrava
Urzon kanadský v koruně stromuNa jaře se tito živočichové živí pupeny a květy, později výhonky, listím a nejrůznějšími plody. V zimě požírají jehličí a oloupávají kůru ze stromů. Jediný urzon dovede za týden zničit celý strom.
Rozmnožování
K páření dochází na podzim a na začátku zimy. Partneři si nejprve navzájem otírají čumáčky o sebe, pak si samec označkuje samici tak, že se postaví na zadní a pomočí ji. Březost trvá 210-217 dní, poté samice porodí jedno mládě, které ihned po narození vidí. Váží asi 600 g, má dlouhou černou srst, ostny jsou měkké a krátké. Ve věku dvou dnů už je mladý urzon schopen lézt po stromech, matka ho kojí 10 až 56 dní.
Ostny jako obrana
Setká-li se urzon s nepřítelem, obrátí se k němu zády, vztyčí ocasní ostny a začne couvat. Pokud varování nezabere, zasáhne útočníka ocasem. Ostny opatřené zpětnými háčky se snadno uvolní a zůstanou vězet v ráně. Čím víc se jich zvíře snaží zbavit, tím pronikají hlouběji. To může způsobit těžké hnisavé záněty, jež někdy vedou až k úhynu.
Ostny jako ozdoba
Od dávných dob používaly indiánské ženy urzoní ostny jako materiál na zdobení oděvů a dalších předmětů, zejména na výšivky. Po namočení je zplošťovaly a pak barvily. Této dekorační technice se říká quillování.
wikipedia
Nápověda k reklamě
Nový komentář

duben 01, 2008 15:45
pochopiltelne vim, ze je to urson americky, : Polarka
ale rika se jim tady proste porcupine (dikobraz). Dceri moji kamaradky jednou taky utekli psi a ona mi pak zoufale volala (z Whitehorsu) ze ji utekli nekde tady u nas a ze ji z dawsonske veteriny, volali, ze tam jednoho maji (druheho dikobraz zabil) ale ze mu museli vyndat jedno oko, jestli ho chce zpatky. Byl to pes co s nim jezdila Qukon Quest, takze byla nadsena ze aspon ten se nasel. Meli jsme tam zrovna cestu, tak jsme ji ho tam vezli. Jinak je to hezky, ze mi to Aleno vysvetlujes ale ja jsem psala povidku "ze zivota" a ne prirodopisne pojednani!!!!! A jekokoz ziji kde ziji, tak tyhle veci jsou mi zname ale nechtela jsem jimi ctenare zatezovat.
duben 01, 2008 16:15
aleno, dyk my víme, že jsi nejchytřejší na světě... : ivanka
:-)))

Ale zážitek to je, Polárko, moc hezkej!
duben 01, 2008 16:44
Polárko, : ivanka
to je sice krásný zvířátko, ale jak tak na to koukám, tak je i hrozně nebezpečné.
Stane se i člověku, že se mu nějak ty ostny zabodnou do těla?
Musel to být zážitek, chudáci pejskové.
duben 01, 2008 16:48
Ivanko : Polarka
ne nestava. nejsou utocni. Vzdycky se jenom brani.Jsou velice pomali a tak kdyz cestujes po Canade nebo Americe vidis je casto zabite na silnici. Umlatit se da i klackem, to v pripade ze ho treba napadnou tvoji psi.Ja vim...neni to ferove, on se jenom branil. Jinak patri do zoologicke skupiny hlodavcu, presne do rodiny Baumstachler zije pouze v Americe a je z jineho rodu nez opravdovi dikobrazi. Spis je relatovany ke guinea pig.. Jeho telo je trosku jine, ostny jsou mene tuhe a kratsi. Zajimavost.....Porcupines se pari v pozdnim lete. nebo casnem podzimu. Samci o samice bojuji. Vitez zatanci vitezny tanec a pocura hlavu svoji partnerky. Jediny duvod co mne napada je, ze si ji znackuje, coz by asi rad udelal i nejaky muz. Jenze nepredpokladam ze by to zena brala jako dukaz laskysmilies/smiley.gif


duben 01, 2008 17:44
Polárko, já t ě nenapadla - : Alena Puntíkovaná
jen jsem ti já - zoolog amatér - chtěla sdělit, že toto zviřátko NEBÍ dikobraz. Respektive ani ne tobě, jako jsem chtěla uvést věci na pravou míru. Lidi tady tyhle zvířata moc neznají, tak proč je mýlit. Jak říkáš správně - Urzon je hlodavec a je ze stejného rodu jako morče - což je také hlocavec žijící na americkém území. My jsme na ně vždycky s dětma chodili koukat do Zoo, neb se nám líbili (a pak jsme šli na smažák a hranolky a posléze na bus). Jinak to tahání ostnů ti teda nezávidím. Zlatá střední Evropa. Tady může pes potkat maximálně ježka nebo veverku.
duben 01, 2008 18:55
Aleno OK : Polarka
vis ja si jenom nejak nedovedu predstavit ze by by mi nekdo rekl...vcera mi pes napadl ursona!!!!!! je to vzdycky jenom porcupine, to je vyraz ktery se tady pro ursone pouziva! asi jako ceske knedliky se tady reknou dumplinkssmilies/smiley.gifJe to proste americky dikobraz, zrovna jako norsky sob (raindeer) je u nas cariboo. Ale ja jsem to opravdu nechtela psat jako zoologicke pojednani!!!!!
duben 01, 2008 19:53
Polárko : wendy
teda ten pes, to je krasavec ! S těmi ostny, píšeš, že ten váš americký dikobraz je pomalý tvor. Nojo, tak právě proto musí mít nějakou účinnou obranu. To musela být "noc ostnů", co ? Stačí, když Lukyně taháme klíšťata. Ale taky drží, ví že to s ní myslíme my její lidi dobře...
duben 01, 2008 20:12
Wendy dik : Polarka
jesti si pamatujes nase stenata z vrhu pred role, a pul, tak to je ten ktereho jsme si nechali. A Vsichni ti males vypadaji stejne nadherne.
duben 01, 2008 21:04
To víš že si to pamatuju . : wendy
To bylo nádherný nadělení ! člověk a pes tak nějak už patří k sobě.
smilies/kiss.gif
duben 01, 2008 21:16
pěkný, : skaz
taky bych já osobně nebazírovala nad druhem toho,co ublíží mejm pesanům.Alčo,máš nádherný psy a krásný povídání.
duben 01, 2008 22:59
Polarko, : Ceskymo
pokracuj, je to skvely! Pesan jak socha - asi je stastnej jenom ve vecny zime, vid?
duben 02, 2008 14:14
Ceskymo : Polarka
jo nejstatnejsi jsou tak ve dvaceti pod nulou, to je prave duvod tech nadhernych kozichu. Mat je opravdu nadhernej pes a jsem rada, ze ho sem Daniela dala. Musim mu ukazat jak je slavnej. Jinak jsem dokoncila a predelala Tunis a Egypt....kdyz to clovek dela po kouskach tak nektery veci vyjdou ne jak by si zrovna pral a ted zacinam pomalu psat Yukon. A vecnou zimu nastesti nemame....ted jsem videla uz na Bear creeku prvni kocicky!!!!! Kdyz je teplo tak tihle psi si hrabou diry do zeme a lezi v nich, jelikoz je vsude permafrost, tak je v nich chladno.
duben 02, 2008 16:02
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]